Αποστολέας Θέμα: Whatever  (Αναγνώστηκε 54219 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #150 στις: 22/08/18, 11:30 »
Για οποιον θελει να εξασκηθει στο σλαπ..

 :yeah :yeah :yeah :yeah :yeah :yeah
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #151 στις: 22/08/18, 11:51 »
http://www.bbc.com/future/story/20151127-how-will-future-archaeologists-study-us

ένα ενδιαφέρον άρθρο (απο φαντάζομαι κοινώς αποδεκτό αξιόπιστο φορέα) πάνω στα προφανή ζητήματα που εθεσα και τα οποία προφανώς απασχολούν ολόκληρη την επιστημονική κοινότητα που ασχολείται σοβαρά με το θέμα.

Είναι φανερό οτι οι επιστήμονες (στο παραπάνω άρθρο) ούτε επαναπαύονται στο οτι ποτέ δεν θα υπάρξει καταστροφή, ούτε στο οτι βομβαρδίζοντας τον Κιμ ο κόσμος μας θα ζήσει όμορφα αρμονικά ειρηνικά και ιντερνετικά για πάντα. Και ούτε φυσικά στην μακροβιότητα των μέσων αποθήκευσης (η οποία και να υπήρχε απο μόνη της δεν λέει και τίποτε απολύτως).

DNA λοιπόν, ή σκουπίδια αποφαίνεται το άρθρο.

Εκτός και αν ο Κος Baraniuk (μη γνήσιας αγγλοσαξονικής προελεύσεως) έχει ρίζες κάπου μακριά στην ανατολική ευρώπη, είναι πράκτορας των κακών, ή κάτι άλλο, και προωθεί σενάρια συνομωσίας.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #152 στις: 22/08/18, 12:00 »
Είναι φανερό οτι οι επιστήμονες (στο παραπάνω άρθρο) ούτε επαναπαύονται στο οτι ποτέ δεν θα υπάρξει καταστροφή, ούτε στο οτι βομβαρδίζοντας τον Κιμ ο κόσμος μας θα ζήσει όμορφα αρμονικά ειρηνικά και ιντερνετικά για πάντα. Και ούτε φυσικά στην μακροβιότητα των μέσων αποθήκευσης (η οποία και να υπήρχε απο μόνη της δεν λέει και τίποτε απολύτως).
O "επιστήμονας", όχι Οι.
Επίσης ένα άρθρο σε μια ενημερωτική ιστοσελίδα, όσο έγκριτη και να είναι, δεν σημαίνει ότι είναι σωστό. Δεν είναι επιστημονικό περιοδικό ώστε να έχει ένα υποτυπώδες υπόβαθρο (που κι εκεί έχουν "ανέβει" τα άπειρα...).


Προσωπικά πάντως, -εξακολουθώ να- διαφωνώ.

Ξαναλέω κάτι, γιατί μάλλον δεν έχει γίνει κατανοητό.
Τα ηλεκτρονικά αποθηκευτικά μέσα δεν ζουν για πάντα. Ούτε γενικά το hw.
Tα data όμως ζουν.

Ας το πιάσω πιο αναλυτικά και απλά:

Στην υπηρεσία μου έχω μερικά storages τα οποία είναι αρκετά μεγάλα.Δεν ξεκίνησα με αυτά. Έχω αλλάξει μερικές φορές στα τόσα χρόνια.Επίσης έχουν χτυπήσει άπειροι δίσκοι. Κι αυτοί έχουν αλλαχθεί.
Ξεκίνησα δηλαδή με ένα storage με 10 δίσκους ξέρω γω, κάποια στιγμή αλλάχθηκαν όλοι ενώ παρέμεινε το hardware, μετά αλλάχθηκε το hardware και οι δίσκοι και ξανά και ξανά και ξανά.
Τα δεδομένα όμως παρέμειναν ΑΝΕΠΑΦΑ και στην ΠΡΩΤΟΤΥΠΗ έκδοση τους.
Είναι τρομερή αυτή η ψηφιακή ευκολία, να έχεις το πρωτότυπο για πάντα.


Στην πορεία θα ξανά αλλάξω storage, vendor, τύπο αποθηκευτικού μέσου. Και τα data θα είναι εκεί. Ίδια!
Το ίδιο συμβαίνει παντού. Και όπως θα ξέρεις, υπάρχουν και τα Dissaster Recovery Centers. Οπότε γίνεται eliminate η όποια καταστροφή μπορεί να συμβεί.

To λιγότερο που με απασχολεί είναι το μέσο. Είτε είναι δίσκος, είτε enclosure, είτε λειτουργικό που θα εξυπηρετεί τις ανάγκες μου. Ότι και να είναι, τα δεδομένα θα συνεχίσουν να υπάρχουν...

Α και ακόμα έχω data σε αρχαίες μορφές. Αλλά εξακολουθούν να είναι αναγνώσιμα. Και σιγά σιγά μετατρέπονται σε πιο σύγχρονες. Υπάρχει συνέχεια δηλαδή.
« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/18, 12:23 από vegos »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #153 στις: 23/08/18, 01:47 »
Μιας και αποκαλύπτονται υπόγειες διαδρομές κιθαρωδών σε μπασογειτονιές, να δηλώσω κι εγώ ότι η πρώτη μου "ροκ" εμφάνιση ήταν ως μπασίστας (διότι οι θέσεις των κιθαριστών ήταν κατειλημμένες από δυο που είχαν ηλεκτρική - εγώ δεν είχα ούτε μπάσο ούτε ηλεκτρική, αλλά βρήκα δανεικό μπάσο). Επιπλέον, κάποτε δούλευα σε ένα μαγαζί με έναν μπασίστα πολύ τσιριμπίμ τσιριμπόμ, Patitucci wannabe και να τα σλαπ και να τα σλοπ. Όταν έκανε διάλειμμα έπαιζα εγώ μπάσο, για να μην αδειάζει η ορχήστρα. Γύριζε πίσω όλο ζοχάδες και μου έλεγε: πώς τα καταφέρνεις και με χαλάς κάθε φορά... πέντε νότες παίζεις και γκρουβάρει το κομμάτι.  Το ευχαριστιόμουν γιατί δεν έβγαζες εύκολα καλή κουβέντα από το στόμα του (και προφανώς δεν είχε καμιά για μένα ως κιθαρίστα). Οπότε πάντοτε υπάρχει σε μια γωνιά του μυαλού μου η ιδέα να λιποτακτήσω... έστω και τώρα στα στερνά. Δεν ξέρω αν θα κερδίσει ο κόσμος του μπάσου, σίγουρα δε θα χάσει ο κόσμος της κιθάρας  ;D
Για το άλλο θέμα: σας πέρασε από το μυαλό η ιδέα οι αρχαιολόγοι του μέλλοντος να εργάζονται κανονικά με σκαπάνη, αλλά να μην σκάβουν στη Γη; Κάθε καλοκαίρι ξεθάβω κι από κανένα παιχνίδι και ρίχνω καμιά μπαλωθιά. Το Doom 3 που με παιδεύει αυτόν τον καιρό αναφέρεται ακριβώς σε αυτό το θέμα. Αρχαιολόγοι που κάνουν ανασκαφές στον Άρη κάπου στο 2100φεύγα και βρίσκουν σημεία και τέρατα (κυρίως το 2ο).

Σόρι και για το off-topic, ένα από τα δυο είναι off, δεν μπορεί!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #154 στις: 23/08/18, 09:17 »
Κοιτα να δεις που τελικα περισοτεροι αποτυχημενοι μπασιστες,γιναν κιθαριστες,παρα αυτο που λενε οτι οι αποτυχημενοι κιθαριστες,γινωντε μπασιστες  :P :P :P
Πλακα κανω.
Ο καθενας οτι οργανο θελει και γουσταρει παιζει και δεν υπαρχουν κατοτεροτιτες (παρα μονο μια ανοτεροτιτα,το μπασο  :P :P )
Μπαααασσσσσaaaaaawwwwww!!
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #155 στις: 13/09/18, 13:36 »
Επαγγελματισμός. https://youtube.com/watch?v=JIFdMbhCa94
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #156 στις: 13/09/18, 15:53 »
Καλα ρε,βλεπεις βιντεο με κιθαριστες;θες να μαλωσουμε τωρα; :P :P :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #157 στις: 14/09/18, 02:06 »
Καλα ρε,βλεπεις βιντεο με κιθαριστες;θες να μαλωσουμε τωρα; :P :P :P
Αυτος ειναι ταχυδακτυλουργός!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #158 στις: 17/09/18, 17:50 »
GAS

αφιερωμένο σε όλους τους μανιακούς hot rodders , modders που τους έχουν στήσει αγάλματα σε ebay και aliexpress

! No longer available


^^^ η πιο ξενέρωτη Κροάτικη αντιγραφή

! No longer available


^^ η γνήσια Σερβο-Βουλγάρικη έκδοση  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 17/09/18, 18:05 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος bironi

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 153
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #159 στις: 17/09/18, 23:21 »
Πως και δεν το άρπαξε κανά ελληνικό γεράκι να βάλει ελληνικούς στίχους να το κάνει επιτυχία? 'Η μήπως έγινε και δεν το πήρα χαμπάρι?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #160 στις: 18/09/18, 09:16 »
Πως και δεν το άρπαξε κανά ελληνικό γεράκι να βάλει ελληνικούς στίχους να το κάνει επιτυχία? 'Η μήπως έγινε και δεν το πήρα χαμπάρι?

θέλει τούρμπο αίσθηση, εμείς δεν τοχουμε, τα δε χάλκινα τα ανακαλύψαμε μόλις προσφάτως.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #161 στις: 14/10/18, 19:24 »
Το εχω ξανασυζητησει παλιοτερα πολλες φορες αλλα ακομα με τρωει: Ειναι κατι μερες που ο ιδιος ενισχυτης που παιζω καθε μερα, στις ιδιες ρυθμισεις, με το ιδιο οργανο και στην ιδια ενταση, ακουγεται σκατα! Δεν εχω μπορεσει να εξηγησω αυτο το φαινομενο, ο ηχος ειναι απλα ανυποφορος οσο και να πειραξω το eq, και καταληγω με πονοκεφαλο. Συμβαινει και σε καποιον αλλον, ή αρχιζει να κανει εμφανιση καποιας μορφης σχιζοφρενεια;  ???
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #162 στις: 14/10/18, 19:31 »
Θερμοκρασία, υγρασία, ίσως το ρεύμα; Ακόμα και η κατάσταση του ακροατή, φυσική και ψυχολογική, ίσως να επηρεάζει. Πιο λογικό νομίζω να το αποδώσουμε σ' αυτά παρά στη μουσικοσχιζοφρένεια. ☺
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/18, 19:39 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #163 στις: 14/10/18, 19:47 »
Ειναι κατι μερες που ο ιδιος ενισχυτης που παιζω καθε μερα, στις ιδιες ρυθμισεις, με το ιδιο οργανο και στην ιδια ενταση, ακουγεται σκατα! Δεν εχω μπορεσει να εξηγησω αυτο το φαινομενο, ο ηχος ειναι απλα ανυποφορος οσο και να πειραξω το eq, και καταληγω με πονοκεφαλο.

Νόμιζα ότι μόνο εγώ το πάθαινα αλλά μάλλον είμαστε πολλοί .
Δε νομίζω ότι φταίνε τα καιρικά φαινόμενα ή το ρεύμα . Πιστεύω ότι είναι θέμα διάθεσης και όχι καλής ή κακής γενικά διάθεσης αλλά διάθεσης να παίξεις . Επίσης ο ίδιος ήχος μας ακούγεται διαφορετικά λόγω διάθεσης πχ: ακούς ένα κομμάτι κάποια στιγμή και γουστάρεις ενώ κάποια άλλη στιγμή βαριέσαι να το ακούσεις ή το ακούς και δε σου κάνει το κλικ .
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #164 στις: 14/10/18, 20:48 »
Ασε.το εχω παθει και εγω,αλλα λιγο διαφορετικα.
Ακουω ενα κοματι(tears of the dragon),παθενω πλακα,το ακουω ξανα 100 φορες,καραγουσταρω,μαθαινω οτι τραγουδαει ο dickinson και ξαφνηκα παυει να ειναι ωραιο αυτο το κοματι.
Δεν ειναι μαγικο;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #165 στις: 14/10/18, 20:54 »
Ειναι κατι μερες που ο ιδιος ενισχυτης που παιζω καθε μερα, στις ιδιες ρυθμισεις, με το ιδιο οργανο και στην ιδια ενταση, ακουγεται σκατα! Δεν εχω μπορεσει να εξηγησω αυτο το φαινομενο, ο ηχος ειναι απλα ανυποφορος οσο και να πειραξω το eq, και καταληγω με πονοκεφαλο.

Νόμιζα ότι μόνο εγώ το πάθαινα αλλά μάλλον είμαστε πολλοί .
Δε νομίζω ότι φταίνε τα καιρικά φαινόμενα ή το ρεύμα . Πιστεύω ότι είναι θέμα διάθεσης και όχι καλής ή κακής γενικά διάθεσης αλλά διάθεσης να παίξεις . Επίσης ο ίδιος ήχος μας ακούγεται διαφορετικά λόγω διάθεσης πχ: ακούς ένα κομμάτι κάποια στιγμή και γουστάρεις ενώ κάποια άλλη στιγμή βαριέσαι να το ακούσεις ή το ακούς και δε σου κάνει το κλικ .
Ακριβως. Μου συνέβαινε και ακούγοντας μουσικη. Πχ το  black album εχει απο τις καλυτερες παραγωγές και καποιες φορές επαιζε σαν χιλιογραμμενη κασέτα.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #166 στις: 14/10/18, 20:56 »
Αυτο,λεγετε mood  ;D ;D ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #167 στις: 14/10/18, 23:13 »
το επαθα σημερα...
προσπαθω να βγαλω το fight fire with fire metallica .... (ναι οκ διαλέγω εύκολα κομμάτια το ξέρω  ;D) και βαζω το σεττινγκ του θρας, με την Καρβιν, και κοντεψα να πάθω απο την αηδία.... λεω έχει προβλημα η κιθαρα, το καλωδιο, πάθαμε ζημιά... παίρνω την Ibanez την 7χορδη, (την μόνη καρα μαμίσια στα ηλεκτρικά), και ακουγόταν το ίδιο... αλλάζω ήχο, βάζω marshall με scooped mids, οκ, ακούγεται, και η Ibanez και η Carvin. ok.....
τι να πείς... είναι με τις ώρες του το φαινόμενο....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #168 στις: 14/10/18, 23:15 »
Ασε.το εχω παθει και εγω,αλλα λιγο διαφορετικα.
Ακουω ενα κοματι(tears of the dragon),παθενω πλακα,το ακουω ξανα 100 φορες,καραγουσταρω,μαθαινω οτι τραγουδαει ο dickinson και ξαφνηκα παυει να ειναι ωραιο αυτο το κοματι.
Δεν ειναι μαγικο;

κανει μπαμ για ντικινσον πριν μπει η φωνή!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #169 στις: 06/11/18, 14:52 »
Ποιος γνωριζει το κομματι που ντυνει το βιντεο;

https://www.facebook.com/greekfriends/videos/318258142334714/
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Whatever
« Απάντηση #170 στις: 06/11/18, 15:02 »
Rene Aubry - Apres La Pluie II

https://www.youtube.com/watch?v=R4ywCBarWJc

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #171 στις: 06/11/18, 17:43 »
Ευχαριστω!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #172 στις: 17/01/19, 22:20 »
Σημερα παρατηρησα πως το tone ποτενσιομετρο απο 2/10 της διαδρομης του παραμορφωνει τον ηχο. Μονο τερμα ανοιχτο δειχνει να δουλευει σωστα. Οταν ακουμπαω το δαχτυλο μου επανω του ακουω στιγμιαια καποια παρασιτα, ενω στου volume οχι. Ειναι θεμα γειωσης ή καθαρα μηχανικων, λιγο σπρεϋ επαφων και τελος; Δουλευω νυχτερινος εδω και 2 βδομαδες και εχω ακομα 2 μπροστα μου και η αληθεια ειναι πως βαριεμαι να βγαλω pickguard να ψαχνω. Εχω και το OCD απο την αλλη που δεν με αφηνει σε ησυχια γνωριζοντας πως εχω κατι που θελει επισκευη.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #173 στις: 18/01/19, 08:08 »
Γιώργο κακή γείωση ή ποτενσιόμετρα που δεν κάνουν καλές επαφές ή έχουν χαλάσει σίγουρα δημιουργούν προβλήματα θορύβου. Στην άσπρη στρατ που έχω, όλος ο διάδρομος της γείωσης βασίζεται στην επαφή που κάνουν τα ποτς  με την ασπίδα αλουμινίου η οποία βρίσκεται κάτω απο το pickguard, έτσι με τον καιρό χάνεται αυτη η επαφή με τα 1000 μύρια παρόμοια επακόλουθα. Χρειάζεται να ξανασφίξω τα ποτς με το παξιμάδι για να στρώσει ο ήχος.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Whatever
« Απάντηση #174 στις: 18/01/19, 20:51 »
Παράγγειλα ηδη 500αρι ποτενσιομετρο με το σκεπτικο πως θελω να κανω τον ηχο ποιο πριμο, επειδη εβαλα ενα σετ SD και με τα δαχτυλα λασπωνουν ευκολα. Ισως παιξω και με εναν μικροτερο πυκνωτη (0,022μF) αν δω πως το ποτενσιομετρο απο μονο του δεν με εξυπηρετει. Προς το παρον παιζω με το tone τερμα ανοιχτο  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 18/01/19, 22:50 από Uriah »
Do you remember when things seemed so eternal?