Ψηφοφορία

Ποιος είναι ο Μεγαλύτερος Έλληνας Μουσικοσυνθέτης Όλων των Εποχών?

Μίκης Θεοδωράκης
Μάνος Λοΐζος
Γιώργος Μουζάκης
Σταύρος Ξαρχάκος
Γιάννης Παπαϊωάννου
Μιχάλης Σουγιούλ
Βασίλης Τσιτσάνης
Νίκος Χατζηαποστόλου
Μάνος Χατζιδάκις
Άλλος

Αποστολέας Θέμα: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης  (Αναγνώστηκε 28494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #50 στις: 17/06/09, 19:14 »
Και εγω δεν πιστευω οτι απο τετοιου ειδους ψηφοφοριες μπορουμε να εξαγουμε αποτελεσματα αξια μελετης.
Αυτο ειναι το ωραιο στη μουσικη, οπως βεβαια και σε αλλες πτυχες της ζωης. Τα γουστα μου δεν ταιριαζουν στον αλλο και αντιστροφως...
Οσο για τα διαφορετικα ειδη μουσικης τωρα. Αυτο θα ειναι το ωραιο. Ο καθενας να πει τον αγαπημενο του συνθετη ειτε ακουει ρεμπετικο ειτε οπερες.
Εξαλλου αυτη η ψηφοφορια αυτο το χαρακτηρα εχει. Να αναδειξει τον πιο δημοφιλη συνθετη (το ξαναγραφω αυτο...Ουτε μεγαλυτερο, ουτε πιο τρανο, ουτε τιποτα αλλο) για τα μελη (οσα ψηφισουν τουλαχιστον) του Kithara.gr


Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #51 στις: 18/06/09, 14:25 »
Δεν εκφέρω κρίση για τα συμπεράσματά σου, εκτός από αυτά που αφορούν τον Σουγιούλ:
α) Λογικό να μην πάρει καμμιά ψήφο, εφόσον δεν ήτο Έλλην αλλά Τουρκόσπορος.

Όπως είναι όλοι όσοι έχουν -ογλου επίθετο να υποθέσω?

Όχι μόνο, και τα σε -ιδης, -ης, -ανης, και γενικώς όλοι οι μετανάστες - πρόσφυγες που ήρθαν μετά το 1922  και έως το 1960. Ενδεικτικά αναφέρω κάποιους από αυτούς και τους απογόνους τους: Τσιτσάνης, Θεοδωράκης, Σουγιούλ, Σεφέρης, Ελύτης, Καβάφης .....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #52 στις: 18/06/09, 14:48 »
Ο Θεοδωράκης όμως πήρε αρκετούς ψήφους...

Εκεί γιατί δεν το βρήκες παράλογο που ένας τουρκόσπορος ψηφίστηκε απο κάποιους?...

Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #53 στις: 19/06/09, 11:35 »
Γαντζώνεσαι στην επιφάνεια και σου διαφεύγει η ουσία...

Για τον Θεοδωράκη δεν μου φάνηκε παράξενο διότι οι περισσότεροι δεν το γνωρίζουν... δεν το γράφει η Βίκυ ;D
 

ΣΣ: Τουρκόσπορος είναι ένα προσωνύμιο που είχε δοθεί στους μετανάστες - πρόσφυγες εκ πρώην Οθωμανικής Αυτοκρατορίας, επί εθνοσωτήρα Μεταξά. Και σ' εκείνη την περίοδο οι μετανάστες - πρόσφυγες είχαν φορτωθεί τα αποτελέσματα της κρίσης του '29, ως εξιλαστήρια θύματα. Και τότε όπως και σήμερα η Ελλάδα των 1,5 εκατομυρίων δεν χώραγε τους 1,5 εκατομύριο πρόσφυγες. Άσε που πολλοί μιλούσαν διαλέκτους ακαταλαβίστικες από τους γηγενείς. Ήταν σίγουρο πως δεν θα κατάφερναν να ενσωματωθούν!

Τουρκόσπορος δεν σήμαινε απλώς τον Τούρκο υπήκοο αλλά το προϊόν βιασμού. Κάτι το εντελώς υποτιμητικό. Είναι ένας χαρακτηρισμός που χρησιμοποιείται ακόμα από πολλούς αυθεντικούς Έλληνες για τους απογόνους των εν λόγω ανθρώπων, δεν μπορώ λοιπόν να μην αναφέρω όπου μπορώ σε ποιούς συγκεκριμένα αναφέρεται αυτός ο χαρακτηρισμός, και που οδήγησαν την Ελλάδα οι μετανάστες και που οι αυθεντικοί πατριώτες.

Ως γνωστόν οι μετανάστες ασχολήθηκαν κυρίως με τις επιχειρήσεις και τα καλλιτεχνικά ενώ οι αυθεντικοί με την Πολιτική. Ο καθένας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσματά του....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #54 στις: 20/06/09, 01:50 »
Συγγνώμη, αλλά δεν μπορούμε μυρίζοντας τα νύχια μας να καταλάβουμε οτι λέγοντας αυτό που είπες...

α) Λογικό να μην πάρει καμμιά ψήφο, εφόσον δεν ήτο Έλλην αλλά Τουρκόσπορος.

...εννοείς όλα αυτά που αναφέρεις παραπάνω...

Εγω δεν ξέρω πάντως σκεπτόμενους ανθρώπους σήμερα να ενοχλούνται επειδή πχ ο πρωθυπουργός λέγεται Καραμάν-αλή ή  κάποιος γνωστός παρουσιαστής Αλη-αγας...

Απο άλλα συνήθως ενοχλούνται, όχι απο την προέλευση κάποιων επιθέτων.

Αν ο Χατζηδάκις δηλαδή λεγόταν πχ Σουγιουλόγλου, μην έχεις αμφιβολία, πάλι πρώτος θα έβγαινε... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #55 στις: 20/06/09, 11:13 »
Βλέπω οτι συζητάτε για τους μεγαλύτερους Έλληνες συνθέτες και ο Παπαθανασίου δεν είναι καν στην λίστα.Για μένα όχι μόνο της Ελλάδας..αλλα απ'τους μεγαλύτερους παγκοσμίως.Δεν ήταν ποτε μια στρατευμένη τέχνη και πιστεύω πως αυτά που βγάζει κατα καιρους είναι διαχρονικα και θα είναι...
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος γατόφιλος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
  • Με γάτα και κιθάρα, ποτέ δεν είμαι μοναχός
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #56 στις: 20/06/09, 12:20 »
Αυτό έχει ήδη αναφερθεί και απαντηθεί.
Βλέπε: Τα Συμπεράσματα Μου, Απάντηση #36

Φυσικά, κακώς δεν ήταν στη λίστα ο μεγάλος Βαγγέλης Παπαθανασίου και αν υπάρξει 2ος γύρος ψηφοφορίας σίγουρα θα συμπεριληφθεί και θα διακριθεί, αν και δε νομίζω να ξεπεράσει τους Χατζιδάκι – Θεοδωράκη.

Παρόλα αυτά, θα μπορούσες κάλλιστα να τον ψήφιζες σε μήνυμα, όπως έκανες τώρα, και η ψήφος σου θα μετρούσε. Αυτό προβλεπόταν στην αρχική παρουσίαση.

Αν θέλεις 2ο γύρο ψηφοφορίας, μπορείς να το ζητήσεις, και αν υπάρχει αρκετή ζήτηση, θα γίνει με αναθεωρημένη λίστα, σύμφωνα με τις εμπειρίες που αποκτήθηκαν.
Πληροφορία δεν είναι γνώση. Γνώση δεν είναι σοφία. Σοφία δεν είναι αλήθεια. Αλήθεια δεν είναι ομορφιά. Ομορφιά δεν είναι αγάπη. Αγάπη δεν είναι μουσική. Η μουσική είναι η καλύτερη. (Frank Zappa)

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #57 στις: 20/06/09, 13:58 »
To σημείο πραγματικά που θα με "αποτελειώσει", θα είναι όταν μπούν όλα τα προτεινόμενα ονόματα στη λίστα, και ανακαλύψετε οτι είναι περισσότεροι απο τα άτομα που θα φηφίσουν...

Να συμφωνήσω με Θοδωρή και λοιπούς που πιστεύουν οτι τέτοιες ψηφοφορίες δε πρόκειται να οδηγήσουν πουθενά, εξού και η απάντηση που είχα δώσει στην αρχή...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #58 στις: 28/07/09, 01:04 »
Μπορεί κανείς να ξεχωρίσει έναν Τουρκόσπορο, από έναν Ίωνα, μόνο από το επίθετό του ?
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #59 στις: 28/07/09, 07:02 »
Νομίζω ότι είναι έξω απο το θέμα συζήτησης .

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #60 στις: 28/07/09, 08:04 »
Μα υποτίθεται ότι εδώ μιλάμε για Έλληνες Συνθέτες και ο pappous μας λέει ότι είναι Τουρκόσποροι. Μήπως ξέρει κάτι παραπάνω ? Μήπως ξέρω γω είναι τίποτα σαν τους σχετικά πρόσφατους χρύσους Έλληνες Ολυμπιονίκες της Άρσης Βαρών ? Δηλαδή έχω θέμα! Δεν αντιλέγω πως ο Χατζιδάκης όπως λέει και ο groovymood αν ήσανε Χατζιδόγλου δεν θα ήσανε πρώτος, αλλά αυτό κατά τον παππού σημαίνει ότι δεν θα ήσανε Έλληνας! Τελικώς πρέπει να ξεμπερδευτώ, γιατί δεν μαρέσει να μένω με απορίες, ιδιαίτερα όταν ο άλλος προτίθεται να μου τις λύσει και είναι ζωντανός.Θα μου πεις γιατί δεν του στέλνω ένα π.μ. ? Θα σε πω ότι ο pappous δεν γουστάρει τέτοια κόλπα, του αρέσει να τα λέει δημοσίως.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος polpolpol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #61 στις: 01/08/09, 17:00 »
κι εγω νομίζω ότι και ο Διονύσης Σαββόπουλος και ο Θάνος Μικρούτσικος πρέπει να έιναι τουλάχιστον στην λίστα με τους μεγαλύτερους συνθέτες
www.GreekMusicDB.com - Η μεγαλύτερη πηγή πληροφοριών για την Ελληνική Μουσική

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #62 στις: 01/08/09, 17:30 »
Δεν αντιλέγω πως ο Χατζιδάκης όπως λέει και ο groovymood αν ήσανε Χατζιδόγλου δεν θα ήσανε πρώτος...

Ακριβώς το αντίθετο είπα εγώ...

Αν ο Χατζηδάκις δηλαδή λεγόταν πχ Σουγιουλόγλου, μην έχεις αμφιβολία, πάλι πρώτος θα έβγαινε... ;)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #63 στις: 04/08/09, 12:07 »
Το ίδιο είπαμε φίλε μου, αλλά με διαφορετικό τρόπο, δηλαδή ότι όπως και να έχει , θα ήσανε πάλι πρώτος.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #64 στις: 05/08/09, 00:37 »
δημητρης καττης ρε........αυτος μονο αξιζει

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #65 στις: 05/08/09, 02:07 »
Το ίδιο είπαμε φίλε μου, αλλά με διαφορετικό τρόπο, δηλαδή ότι όπως και να έχει , θα ήσανε πάλι πρώτος.

Έχεις δίκιο, τώρα που το ξαναδιαβάζω είναι σαν μαντικός χρησμός της Πυθίας, επιδέχεται οποιαδήποτε απο τις δύο ερμηνείες, αλλά κατάλαβα τί εννοούσες... :)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #66 στις: 07/08/09, 21:24 »
αλλά αυτό κατά τον παππού σημαίνει ότι δεν θα ήσανε Έλληνας

Όχι κατά τον papous, χοληδόχε. Κατά τον Μεταξά και τους φασίστες του! Ο papous αντιθέτως γνωρίζει ότι η ενδομετανάστευση ανάμεσα στα Μικρασιατικά παράλια, τα νησιά του Αιγαίου και τον Ελλαδικό χώρο ήταν πολύ συνηθισμένη από τον 17ο έως τις αρχές του 20ου αιώνα. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τον κατατρεγμό των προσφύγων του '22.

Επίσης γνωρίζει την ανυπαρξία αναλφαβήτων στους Ελληνικούς πληθυσμούς της Ανατολής. Αυτό προφανώς οφείλεται στην μεγαλοθυμία των Σουλτάνων και όχι στα σχολεία των υπό διωγμό κοινοτήτων. ;D Πιθανώς αυτός είναι και ο λόγος της απόρριψής τους από τους Παλιοελλαδίτες: φτωχός Έλληνας εγγράμματος ήταν αδύνατο για εκείνη την εποχή....

Τα παράπονά σου στον Μεταξά και για τυχόν απορίες μπορείς να απευθυνθείς στους φασιστοειδείς ιδεολογικούς απογόνους του.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #67 στις: 07/08/09, 23:54 »
Αχά παππού, είχε άλλη διάθεση το αρκέτες σειρές παραπάνω σχόλιό σου.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Ο Μεγαλύτερος Έλληνας Συνθέτης
« Απάντηση #68 στις: 09/08/09, 15:28 »
Δεν εκφέρω κρίση για τα συμπεράσματά σου, εκτός από αυτά που αφορούν τον Σουγιούλ:
α) Λογικό να μην πάρει καμμιά ψήφο, εφόσον δεν ήτο Έλλην αλλά Τουρκόσπορος.
β) Δεν ήταν ο μεγαλύτερος εφόσον πέθανε σε αυτοκινητιστικό δυστύχημα στα πενήντα του.
γ) Το τοπ τραγούδι του ήταν το "Μπέμπα". (Κάντε μια διασκευή σε ορχηστρικό-ατμοσφαιρικό και θα καταλάβετε)

Σατιρική διάθεση είχε Χοληδόχε. Και η σάτιρα έχει πατέρα τον πόνο και μητέρα την γύμνια.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
20316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/06, 23:15
από vangelis
125 Απαντήσεις
50859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/19, 15:55
από Petros98
0 Απαντήσεις
3153 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/08/08, 10:22
από γατόφιλος
77 Απαντήσεις
22915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/08, 21:46
από Jezus
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/10, 22:10
από KYRIAKOYLA123
3 Απαντήσεις
2940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/11, 10:09
από Dr Wolf
2 Απαντήσεις
2720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/12, 16:18
από Lo.Lee.Ta
0 Απαντήσεις
4130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/15, 01:43
από krios80
4 Απαντήσεις
7841 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/18, 13:52
από saved
0 Απαντήσεις
1768 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/18, 00:46
από MoonLight14