Αποστολέας Θέμα: Αντιπαγκοσμιοποίηση (Το αποκούμπι του κάθε πικραμένου?)  (Αναγνώστηκε 10698 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ελάχιστοι όροι έχουν έναν τόσο πολυχρησιμοποιημένο αντιφατικό, όπως η παγκοσμιοποίηση. Η αντιπαγκοσμιοποίηση, ως όρος, κοντεύει να ξεπεράσει σε χρήση ακόμα και τον όρο αντίχριστος ή αντικομουνισμός.
Εν τω μεταξύ, κανένα κίνημα δεν είναι τόσο παγκοσμιοποιημένο όσο αυτό της αντιπαγκοσμιοποίησης. Οι χρήστες του, οι οποίοι το χρησιμοποιούν ως σημαία και ως άλλοθι για διάφορες ενέργειές τους, καλύπτουν ένα ευρύτατο ιδεολογικό φάσμα: Εθνικιστές, Υπερεθνικιστές, Αριστεροί, Οικολόγοι, Οικολόγριες, Φονταμενταλιστές παντός είδους, Αναρχικοί...

Τελικά τι αντιπροσωπεύει αυτός ο περίφημος όρος "παγκοσμιοποίηση"? Ποιές είναι οι επιδιώξεις των οπαδών του? Υπάρχει κάποια μυστική συνομωσία πίσω τους? Έχει επιτευχθεί η παγκοσμιοποίηση και σε ποιές εκφάνσεις της καθημερινότητας μας? Πότε άλλοτε είχε επιτευχθεί παγκοσμιοποίηση στην ανθρώπινη ιστορία?

Αυτές είναι μερικές ερωτήσεις στις οποίες καλώ να απαντήσουν όσοι γνωρίζουν και έχουν την διάθεση. Όχι τίποτε άλλο αλλά για να καταλάβουμε επιτέλους και τι σημαίνει "αντιπαγκοσμιοποίηση", έτσι ώστε να μην χρησιμοποιεί τον όρο ο κάθε πικραμένος ο οποίος θέλει να περάσει τους παραλογισμούς του στο πλήθος επενδύοντας σε μία κατάσταση πανικού η οποία δημιουργείται λόγω άγνοιας!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Χωρις απαραιτητα να διαφωνω με τα οσα λες, καθε σου ποστ, ειδικα αυτα με τα οποια ΞΕΚΙΝΑΣ καποια συζητηση, αφηνουν μια γευση "Εχω δικιο. Ποιος αλλος συμφωνει μαζι μου?".

Οταν καλεις κοσμο σε συζητηση (αρα, αναποφευκτα, και αντιπαραθεση), δεν μπορεις να ξεκινας ετσι:

Παράθεση
Οι χρήστες του, οι οποίοι το χρησιμοποιούν ως σημαία και ως άλλοθι για διάφορες ενέργειές τους, καλύπτουν ένα ευρύτατο ιδεολογικό φάσμα: Εθνικιστές, Υπερεθνικιστές, Αριστεροί, Οικολόγοι, Οικολόγριες, Φονταμενταλιστές παντός είδους, Αναρχικοί...

Δηλαδη ολοι τους σκαρτοι ειναι? Απαγορευεται να εισαι για υγειεις λογους κατα της Παγκοσμιοποιησης?

Αποσυνδεδεμένος fuZZed

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 199
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
τι τα θες και τα ανακατεβεις λεω εγω....
slow the eggs - σιγα τ αυγα!!

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Παράθεση
Οι χρήστες του, οι οποίοι το χρησιμοποιούν ως σημαία και ως άλλοθι για διάφορες ενέργειές τους, καλύπτουν ένα ευρύτατο ιδεολογικό φάσμα: Εθνικιστές, Υπερεθνικιστές, Αριστεροί, Οικολόγοι, Οικολόγριες, Φονταμενταλιστές παντός είδους, Αναρχικοί...
Δηλαδη ολοι τους σκαρτοι ειναι? Απαγορευεται να εισαι για υγειεις λογους κατα της Παγκοσμιοποιησης?

Δεν νομίζω ότι ανέφερα πουθενά ότι οι της αντιπαγκοσμιοποίησης είναι άρρωστοι ώστε να αντιπαραβάλεις το "υγιείς"!

Απλά λόγω του ότι το ιδεολογικό φάσμα τους είναι ευρύτατο και καμμιά φορά αταίριαστο μεταξύ τους, καλό θα ήταν να έχουμε μια άποψη από τον καθένα για το τι είναι "παγκοσμιοποίηση", ποιός την επιδιώκει, εάν έχει επιτευχθεί, τι κέρδος και ζημίες εκπορεύονται απ' αυτήν κλπ. Ίσως έτσι ανακαλύψουμε ότι όσοι έχουν ως πιπίλα αυτήν την λέξη στο στόμα είναι και αυτοί που την επιζητούν. Ίσως όχι. Απλά πράγματα...
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Τελικά τι αντιπροσωπεύει αυτός ο περίφημος όρος "παγκοσμιοποίηση"? Ποιές είναι οι επιδιώξεις των οπαδών του? Υπάρχει κάποια μυστική συνομωσία πίσω τους? Έχει επιτευχθεί η παγκοσμιοποίηση και σε ποιές εκφάνσεις της καθημερινότητας μας?

αλήθεια δεν βλέπεις ή ψάχνεσαι για συζήτηση-αντιπαράθεση  ???
άνοιξε τα μάτια σου και δες  ;)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Δεν μπορώ να σε καταλάβω jim.ni, αν έγραφα: "Τελικά τι αντιπροσωπεύει ο περίφημος όρος "προενίσχυση"? Ποιές είναι οι επιδιώξεις των κατασκευαστών? Υπάρχει κάποια μυστική συνομωσία πίσω τους? Έχει επιτευχθεί η προενίσχυση και σε ποια σημεία των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων?"

Θα έλεγες πάλι ότι ψάχνομαι για συζήτηση - αντιπαράθεση? Ή ως γνώστης του θέματος θα ανέλυες τις ερωτήσεις μου?

Αυτό περιμένω αγαπητέ. Όσοι είναι γνώστες της κατάστασης και συνήθως αναφέρονται σ' αυτήν σε άλλα θέματα να αναλύσουν τον όρο ώστε να έχουμε όλοι μια ολοκληρωμένη άποψη.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
ok καλή επιτυχία (δεν βλέπω και πολύ συμμετοχή  ;D)
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
ΕΡΩΤΗΣΗ: Ποια είναι η πραγματική έννοια της παγκοσμιοποίησης;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ : Ο θάνατος της πριγκίπισσας Dianna

ΕΡΩΤΗΣΗ : Γιατί;
ΑΠΑΝΤΗΣΗ :Μια αγγλίδα πριγκίπισσα με έναν αιγύπτιο φίλο τράκαραν σε ένα γαλλικό τούνελ με ένα γερμανικό αυτοκίνητο που είχε ολλανδική μηχανή, το οποίο οδηγούσε μεθυσμένος βέλγος που είχε πιει σκοτσέζικο ουίσκι. Τους ακολουθούσε ιταλός π**αράτσι, με ιαπωνική μηχανή. Την πριγκίπισσα εξέτασε αμερικανός γιατρός, που χρησιμοποιούσε βραζιλιάνικα φάρμακα!

Το μήνυμα αυτό το στέλνει ένας έλληνας, που χρησιμοποιεί την τεχνολογία του Βill Gates, και που μάλλον το διαβάζεις σε εναν κλώνο της IBM, με τσιπάκια απο Ταϊβάν, και κορεατικό μόνιτορ που έχουν συναρμολογήσει εργάτες από το Μπαγκλαντές σε εργοστάσιο της Σιγκαπούρης, που έχουν μεταφέρει φορτηγά που οδηγούσαν ινδοί, και αφού τους έκλεψαν ινδονήσιοι αρχικά φορτώθηκαν σε σικελιανά πλοία, που ξεφόρτωσαν λαθρομετανάστες μεξικάνοι και που τελικά πουλήθηκε σε εσένα από εβραίους...

Αυτό είναι παγκοσμιοποίηση!
« Τελευταία τροποποίηση: 04/12/09, 09:39 από Βραζίλης »

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Καταπληκτικός Βραζίλη!!!

Εάν δε προσθέσουμε ότι τα χρήματα για την νοσηλεία, στην Γερμανικών συμφερόντων Παρισινή κλινική, του γιού του, τα έστειλε ο Αιγύπτιος πατέρας  από την οφ σιορ εταιρεία του με έδρα τον Παναμά μέσω παραρτήματος μιας Ελβετικής τράπεζας στο Παρίσι, ολοκληρώνουμε, νομίζω,έστω και με λίγη φαντασία, τον ορισμό.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Έτσι είναι papous... είναι ένας απλοποιημένος ορισμός για να τον καταλαβαίνουν και τα πιο απλά μυαλά ;)

Η αντίδραση σε αυτό που λέμε Παγκοσμιοποίηση (με τον τυπικό ορισμό της λέξης, βλέπε πχ. εδώ: http://el.wikipedia.org/wiki/Παγκοσμιοποίηση) δεν την θεωρώ "παγκοσμιοποιημένη αντιπαγκοσμιοποίηση". Είναι απλά θέμα δράσης-αντίδρασης. Όποιον και να χτυπήσεις, θα πονέσει και θα αντιδράσει. Αν χτυπήσεις όλον τον κόσμο, θα πονέσει και θα αντιδράσει όλος ο κόσμος.

Παραδείγματα στην ιστορία που μοιάζουν με παγκοσμιοποίηση θα τολμούσα να πω ότι ήταν κατα κάποιο τρόπο το κράτος του Μ.Αλέξανδρου, η ρωμαϊκή/βυζαντινή/οθωμανική/κλπ αυτοκρατορία, οι ευρωπαϊκές χώρες με τις αποικίες τους, κλπ. Μόνο που τότε υπήρχε πλήρης και ξεκάθαρη κατοχή του τόπου, του λαού, του πλούτου, από τους κατακτητές. Ενώ την σήμερον εποχή η κατοχή είναι έμμεση και θολή.

Αποσυνδεδεμένος Ιππέας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 679
  • Φύλο: Άντρας
  • ...με τ'αλογάκι μου συχνά,τριγυρίζω στα βουνά..
    • Προφίλ
 Ο  " ορισμός " του Βραζίλη νομίζω ότι τα λέει όλα . Από εκεί και πέρα εμείς είμαστε υπέρ σε ότι μας
βολεύει - εξυπηρετεί  ( φτηνά αυτοκίνητα , ροή πληροφοριών κλπ ) και εναντίον σε ότι μας χαλάει
ή θεωρούμε ότι μας " απειλεί " γενικώς ( χρηματιστήρια , αγωγοί , γεωπολιτικά παιχνίδια ).

Αποσυνδεδεμένος buccaneer

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
  • Hey ant! Ant!
    • Προφίλ
Για σοβαρή και περιεκτική απάντηση:
http://el.wikipedia.org/wiki/Παγκοσμιοποίηση

Για να δώσουμε ένα παράδειγμα από την καθημερινότητά μας: πόσο πιο πολύ από 15-20 χρόνια πριν μας ενδιαφέρουν (και ακούμε) ειδήσεις από όλο τον κόσμο κάθε μέρα? Πολύ. Θυμάστε με τους δίδυμους πύργους ότι ξέραμε αμέσως ότι ο κόσμος ΜΑΣ άλλαξε και δεν βλέπαμε απλώς ως παράσταση αυτό που γινόταν? Άρα έχουμε ήδη παγκοσμιοποιηθεί, εδώ και πολύ καιρό, σε πολλούς τομείς.

Η Αντιπαγκοσμιοποίηση κατά τη γνώμη μου είναι λάθος όρος αλλά και θεώρηση. Απλά υπάρχουν κάποιοι πολέμιοι της παγκοσμιοποίησης, για διάφορους λόγους. Όμως το φαινόμενο που συμβαίνει λέγεται παγκοσμιοποίηση και δεν φαίνεται να γυρνάει ανάποδα...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Τώρα, γι' αυτό το "δεν φαίνεται να γυρνάει ανάποδα" ας έχουμε και κάποιες επιφυλάξεις.

Τα ίδια λέγανε και στις αρχές του 20ου αιώνα, και όμως την γύρισε ανάποδα ο Α' Παγκόσμιος Πόλεμος και η Οκτωβριανή επανάσταση....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Όσοι συνειδητά αντιτίθενται στην παγκοσμιοποίηση, ουσιαστικά αντιτίθενται σε κάποια συγκεκριμένα τμήματά της και όχι σε ολόκληρο το φάσμα της. Και αυτό γιατί η παγκοσμιοποίηση είναι ένα απολύτως φυσικό φαινόμενο που έχει ξεκινήσει πολλές φορές να εξαπλώνεται αλλά πάντα καταρρέει, γιατί πάντα αντί να προέρχεται από την συνεισφορά των επιμέρους κοινωνιών και ομάδων, σεβόμενη τις ιδιαιτερότητές τους και τις ανάγκες τους, προέρχεται από την (έστω και έμμεση) επιβολή της βούλησης και της θελήσεως των δυνατών ομάδων επάνω στις "αδύναμες".

Οι δυνατές αυτές ομάδες επιθυμούν και επιβάλλουν την πολιτική, πολιτιστική, ηθική και πνευματική εξίσωση των ανθρώπων ώστε να είναι ευκολότερη η διακίνηση στο παγκόσμιο εμπόριο που είναι και το αντικείμενό τους.
Η εξίσωση όμως γίνεται σχεδόν πάντα προς τα κάτω (που είναι και πιο εύκολο) και όχι προς τα επάνω.

Έτσι,  όσοι έχουν συμφέροντα από αυτή την εξίσωση τίθενται ( έτσι γενικά και αόριστα) υπέρ της παγκοσμιοποίησης, ενώ όσοι ζημιώνονται τίθενται (πάλι γενικά και αόριστα) εναντίον της.

Σε πολλούς δεν αρέσει η εξάντληση των φυσικών πόρων που θα επέλθει με την τερατώδη εκμετάλλευσή τους από το κτηνώδες και απάνθρωπο παγκόσμιο εμπόριο, δεν αρέσει η σταδιακή εξαφάνιση των γλωσσών και των πολιτισμών. Οι "αδύνατοι" θα χάσουν την γλώσσα τους, τα ήθη και έθιμά τους, την μουσική τους, την αρχιτεκτονική τους, τη φιλοσοφία τους …
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Παράλληλα δεν αρέσει η εξάρτηση που σταδιακά δημιουργείται μεταξύ των κρατών: Η Ελλάδα θα μπορούσε να αντλεί από το υπέδαφός της το δικό της πετρέλαιο, ενώ τώρα  βάση των παγκοσμίων συνθηκών – συμφερόντων, δεν έχει το δικαίωμα αυτό και είναι αναγκασμένη να το προμηθεύεται από άλλες χώρες και να ζεί με τον φόβο μήπως κάποια στιγμή την απειλήσουν κλείνοντας την κάνουλα.

Αλλά και άλλα κράτη που δεν διαθέτουν καθόλου πετρέλαιο, θα μπορούσαν να εφαρμόσουν   άλλες τεχνολογίες (είναι εδώ και χρόνια έτοιμες) που δεν χρειάζονται το πετρέλαιο ως ενέργεια και έτσι να είναι αυτόνομες χώρες και προπαντός καθαρές. Αυτό όμως δεν συμφέρει το παγκόσμιο εμπόριο, και έτσι μένουν υποτελείς στις πολυεθνικές.

Αν δεν υπήρχε το παγκόσμιο εμπόριο, ή τουλάχιστον στο επίπεδο που υπάρχει αυτή την στιγμή, δηλαδή ως τρόπος επιβολής συμφερόντων, θα είχαμε πολλά χρόνια που θα κινούμασταν με ηλεκτρικά αυτοκίνητα δίχως να μολύνουμε το περιβάλλον και δίχως να ξοδεύουμε δεκάρα για την κίνησή τους. Σιγά μην μας το επιτρέψουν οι παγκοσμιοποιητές. 

Αλλά και όταν ακόμα το πετρέλαιο εξαντληθεί η σταματήσει η χρήση του λόγω περιβαλλοντικών προβλημάτων, πάλι θα βρουν έναν τρόπο ώστε τα αυτοκίνητα να κινούνται με κάτι που θα είναι έτοιμο προς πώληση παγκοσμίως, και όχι με την δωρεάν ενέργεια του ηλίου και του ηλεκτρισμού που παράγεται από την κίνηση των τροχών του αυτοκινήτου.

Επίσης στα αρνητικά της παγκοσμιοποίησης συμπεριλαμβάνεται και η ταχύτατη μετάδοση των επιδημικών ασθενειών οι οποίες μάλλον θα είναι και ένας από τους λόγους που θα καταρρεύσει ετούτη η παγκοσμιοποίηση.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Ως μελισσοκόμος γνωρίζω την εισβολή στην Αμερική (τώρα και στην Ευρώπη) του Αφρικανικού εντόμου Aethina Tumida  που ευθύνεται κατά ένα μεγάλο μέρος για την κατάρρευση της Αμερικανικής μελισσοκομίας. Ομοίως και με την Κινεζική σφήκα Vespa Orientalis 

Και τι μας νοιάζει ρε ιχνηλάτη η μελισσοκομία όταν από το παγκόσμιο εμπόριο εμείς έχουμε φθηνά pc ;

Μας νοιάζει γιατί η μέλισσα είναι ο βασικό επικονιαστής των φυτών,
και αν εκλείψει ή έστω μειωθεί ο πληθυσμός της …. θα πούμε το ψωμί ψωμάκι (έ, papous; )
μια που τα pc και τα νομίσματα δεν τρώγονται.   ;D






H Aethina Tumida όπως με τα σκουλίκια της κταστρέφει τις κυψέλες των μέλισσών μέχρι και την τέλεια κατάρρευσή τους.



Η Κινεζική Vespa Orientalis. 30 τέτοιες σφήκες μπορούν να εξολοθρεύσουν μιά κυψέλη 30.000 μελισσών σε λιγότερο από μιά ώρα.

Η παγκοσμιοποίηση είναι μια μεταιχμιακή κατάσταση και χρειάζεται σύνεση και σοφία. Εμείς όμως την αφήσαμε στα χέρια τυφλών, άπληστων  και τυχάρπαστων κερδοσκόπων … όπως άλλωστε έχουμε κάνει με όλα.

edit: Δεν διευκρίνισα οτι τα έντομα αυτά μεταφέρθηκαν από την Αφρική και Ασία πρός την Αμερική και την Ευρώπη με το παγκόσμιο εμπόριο. Η Aethina Tumida μέσα σε φρούτα και η Vespa Orientalis μέσα σε συσκευασίες κεραμικών όπου έιχε φτιάξει φωλιές. Η Παγκοσμιοποίηση έχει και την άλλη της πλευρά ...
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/09, 07:37 από IxNiLaTiS »
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Ιχνηλάτη, εχω κάποιες απορίες:

η παγκοσμιοποίηση είναι ένα απολύτως φυσικό φαινόμενο

Η "παγκοσμιοποίηση" είναι ένα "απολύτως φυσικό φαινόμενο". Εντάξει, αλλά με ποιόν τρόπο? Με βάση το Δαρβινικό σύστημα εξέλιξης, ας πούμε? Σαν μια χημική αυθόρμητη αντίδραση? Μπορείς να γίνεις πιο σαφής διότι δεν καταλαβαίνω?

Παράθεση
Οι δυνατές αυτές ομάδες επιθυμούν και επιβάλλουν την πολιτική, πολιτιστική, ηθική και πνευματική εξίσωση των ανθρώπων ώστε να είναι ευκολότερη η διακίνηση στο παγκόσμιο εμπόριο που είναι και το αντικείμενό τους.

Αυτήν την στιγμή που δεν έχουμε παγκόσμια πολιτική, πολιτιστική, ηθική, πνευματική και οικονομική (θα προσθέσω εγώ) εξίσωση των ανθρώπων, δεν λειτουργεί άψογα το Παγκόσμιο εμπόριο? Υπάρχει κανένα κόλημα? Εγώ δεν βλέπω κανένα. Μόλις πριν 2 βδομάδες παρέλαβα έναν ηλεκτρικό κινητήρα από Κίνα για να κάνω μια μετατροπή στο παλιό βενζινοκίνητο αυτοκίνητό μου (θα το κάνω ηλεκτροκίνητο), και τον παρέλαβα χωρίς κανένα πρόβλημα και στις προσυμφωνημένες προθεσμίες, παρόλο που δεν έχω το ίδιο πολιτικό, ηθικό, πνευματικό, πολιτιστικό, και οικονομικό επίπεδο με τους Κινέζους!

Επίσης και οι Κινέζοι δεν "παγκοσμιοποιούνται" επαρκώς και παρόλα αυτά δεν έχουν πρόβλημα στο Παγκόσμιο εμπόριο! Το γουάν έχει σταθερή ισοτιμία σε σχέση με το δολάριο (καλό αυτό διότι ο κινητήρας μου κόστισε τα μισά ευρώ από την πραγματική του αξία), και δεν μου έφεραν κανένα πρόβλημα, ούτε το τελωνείο, ούτε η Ευρωπαϊκή επιτροπή, ούτε και ξέρω κάποιον που να ασκεί ουσιαστικές πιέσεις στην Κίνα λόγω του ότι δεν εναρμονίζεται με το ισχύον Παγκόσμιο σύστημα ισοτιμιών νομισμάτων!

Μπορείς να μου εξηγήσεις αναλυτικά για ποιόν λόγο νομίζεις ότι χρειάζεται η επιπέδωση του παγκόσμιου πληθυσμού ώστε να λειτουργήσει το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα? Συγγνώμη, αλλά είμαι λίγο σκράπας και δεν τα πιάνω εύκολα!
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η παγκοσμιοποίηση είναι το ιδανικό μονοπάτι που θα μας οδηγήσει γρήγορα και με μαθηματική ακρίβεια στη δημιουργία μιας παγκόσμιας κυβέρνησης.
Χωρίς να χυθεί αίμα, χωρίς να γίνει πόλεμος και με την απαίτηση μάλιστα των ίδιων των πολιτών. Θεωρώ ότι είναι ένα αυστηρά τεχνητό και άριστα σχεδιασμένο φαινόμενο.
Δε νομίζω να έχει ξαναεμφανιστεί κάτι τέτοιο στην παγκόσμια Ιστορία. Ειναι κάτι το τελείως πρωτόγνωρο και αφορά κυρίως τις προηγμένες μέχρι στιγμής χώρες.

Υπάρχουν όμως και κάποιες προυποθέσεις της παγκοσμιοποίησης αφού σαν τεχνητό φαινόμενο απαιτεί σωστό μαγείρεμα εκ μέρους των εμπνευστών της. Ποιές είναι αυτές οι προυποθέσεις?


Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Η "παγκοσμιοποίηση" είναι ένα "απολύτως φυσικό φαινόμενο". Εντάξει, αλλά με ποιόν τρόπο? Με βάση το Δαρβινικό σύστημα εξέλιξης, ας πούμε? Σαν μια χημική αυθόρμητη αντίδραση? Μπορείς να γίνεις πιο σαφής διότι δεν καταλαβαίνω?

Η απομόνωση των ανθρώπων λόγω αποστάσεων απέδωσε σε αυτούς διαφορετικά χαρακτηριστικά ανάλογα με τις ανάγκες τους και δημιούργησε τις φυλές και τους πολιτισμούς. Αλλά ο άνθρωπος έχει στην φύση του την παρατήρηση και την υπόθεση, και αυτό τον οδήγησε στην κατασκευή αντικειμένων και περισσότερο στην κατασκευή των εργαλείων, τα οποία τον βοήθησαν να φτιάξει διάφορες κατασκευές αλλά και άλλα πιο περίπλοκα εργαλεία … και πάει λέγοντας. Αυτό ουσιαστικά είναι ένα είδος υλοποίησης Λόγου.

Από εκεί και πέρα ήταν φυσικό οι κατασκευές (τεχνολογία) να βοηθήσουν στην αύξηση του πληθυσμού του ανθρώπου και στην εκμηδένιση των αποστάσεων, πράγμα που οδηγεί στην εύκολη διακίνηση πληθυσμών ιδεών και αγαθών. Αυτό δηλαδή είναι κάτι το λογικά αναμενόμενο και απολύτως φυσιολογικό. Από τότε που εμφανίστηκε ο άνθρωπος, ήταν απλά θέμα χρόνου για την εμφάνιση του φαινομένου της παγκοσμιοποίησης, και ίσως να είναι και ο στόχος του Όντος – Λόγου ( αν με καταλαβαίνεις).  Η παγκοσμιοποίηση είναι μέσα στο πεπρωμένο της ανθρωπότητας.

Τώρα λοιπόν που και πάλι οι καταστάσεις είναι τέτοιες που βοηθούν στην εμφάνιση της παγκοσμιοποίησης,  κάποιοι το έχουν καταλάβει και ασκούν πιέσεις με σκοπό η παγκοσμιοποίηση αυτή να αποφέρει κέρδος σε αυτούς, άσχετα με τις συνέπειες … Δηλαδή βιάζουν τις καταστάσεις και τις οδηγούν – στρεβλώνουν ώστε να εξυπηρετούν το πάθος τους και όχι τις πραγματικές ανάγκες της ανθρωπότητας.

Αυτό - θα μού πείς -  είναι φυσιολογικό: Ο δυνατός να τροποποιεί τα πράγματα και τις καταστάσεις γύρω του ως προς (αυτό που θεωρεί ότι είναι) το συμφέρον του. Γι αυτό λοιπόν κάποιοι τάσσονται υπέρ ΑΥΤΗΣ της παγκοσμιοποίησης ενώ κάποιοι άλλοι τάσσονται κατά. 

Είναι επίσης φυσικό πως αν αυτή η τωρινή παγκοσμιοποίηση δεν καταφέρει να βρει την χρυσή τομή, ώστε  να είναι όλοι ευχαριστημένοι, θα καταρρεύσει κι αυτή όπως και οι προηγούμενες, πχ παγκοσμιοποίηση του Χίτλερ, του Μ. Αλεξάνδρου, της Σεμιράμιδος, των θρησκειών και φιλοσοφιών κλπ … 

Κάποιος έγραψε σε κάποιο πόστ ότι θα δημιουργηθεί μια  Παγκόσμια Κυβέρνηση. Η κυβέρνηση αυτή πλέον υπάρχει και βιάζεται να κάνει την εξίσωση στην οποία αναφέρθηκα πιο πάνω για να μπορεί να κυβερνά πιο εύκολα.

Μπορείς να μου εξηγήσεις αναλυτικά για ποιόν λόγο νομίζεις ότι χρειάζεται η επιπέδωση του παγκόσμιου πληθυσμού ώστε να λειτουργήσει το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα?

Το εμπόριο προτιμά να πουλά ένα προϊόν σε τεράστιες ποσότητες, παρά περισσότερα προϊόντα σε μικρότερες ποσότητες, γιατί όσο μεγαλύτερη είναι η παραγωγή ενός προϊόντος τόσο μικρότερο είναι το κόστος παραγωγής και τόσο μεγαλύτερο το κέρδος.  Για αυτό το λόγο  το εμπόριο θέλει οι καταναλωτές να ζητούν τα ίδια ακριβώς προϊόντα. Πχ. καταναλωτές που φοράνε άλλοι παντελόνι τζίν, ενώ άλλοι φορούν κελεμπίες δημιουργούν πρόβλημα.

Το ίδιο συμβαίνει και με την γλώσσα και την ιδεολογία: Θα πρέπει όλοι οι πολίτες να υιοθετήσουν την ίδια γλώσσα και ιδεολογία, ή έστω μία από τις "επιτρεπόμενες", ώστε η παγκόσμια κυβέρνηση να μπορεί εύκολα να τοποθετεί μέσα στο μυαλό τους τα μηνύματα που θέλει.

Όσο για την μετατροπή του αυτοκινήτου σου σε ηλεκτροκίνητο … με κινέζικο κινητήρα … σε παρακαλώ να προσέχεις. Γιατί κάποιος παλαιότερα  έφτιαξε ηλεκτροκίνητο στην Κρήτη, και μάλιστα 2 φορές. Την πρώτη του το έκαψαν μαζί με το εργαστήριό του, και την δεύτερη το ξαναέκαψαν σκοτώνοντας μάλιστα και τον γιό του.

Όταν το φτιάξεις και καταφέρεις να πάρεις άδεια και αριθμό κυκλοφορίας, να μας το δείξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/09, 07:40 από IxNiLaTiS »
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εν τω μεταξύ, κανένα κίνημα δεν είναι τόσο παγκοσμιοποιημένο όσο αυτό της αντιπαγκοσμιοποίησης. Οι χρήστες του, οι οποίοι το χρησιμοποιούν ως σημαία και ως άλλοθι για διάφορες ενέργειές τους, καλύπτουν ένα ευρύτατο ιδεολογικό φάσμα: Εθνικιστές, Υπερεθνικιστές, Αριστεροί, Οικολόγοι, Οικολόγριες, Φονταμενταλιστές παντός είδους, Αναρχικοί...
χαχαχαχαχαχα!!! τώρα το δα! ;D ;D

Βραζίλη έγραψες!!! ;D

Τώρα στο θέμα μας, απο τότε που θυμάμαι να αναρωτιέμαι για το αν ορίζει, κάποιος οι κάποιοι τις ζωές μας, κατέληγα στο συμπέρασμα ότι σημαντικό ρόλο παίζει ποιό έθετα ώς σημείο αναφοράς.
Με σταθερό και ακλόνητο σημείο αναφοράς τα συμπεράσματα μάλλον θα ναι πολύ ενδιαφέροντα αλλα που να το βρείς? (πιθανόν ρητορικό ερώτημα)
Πάντως, κάθε φορά που άρχιζα τα "γιατί" πήγαινα όλο και πιο πίσω (ιστορικά, ανθρώπινα κίνητρα) και ενώ ένιωθα ότι πλησίαζα σε ζουμί ταυτόχρονα απομακρυνόμουν απο τις γνώμες των άλλων τρυγύρω μου. (δυνητικών συνομιλητών εννοώ)
Δε μπορώ παρά να συμφωνήσω εντελώς με το "Ενώ την σήμερον εποχή η κατοχή είναι έμμεση και θολή". Με έμφαση στο εξής: κι αν η "κατοχή" στη σημερινή εποχή δεν είναι τόοσο έμμεση και θολή είναι βέβαιο ότι κάπως έτσι την αντιλαμβάνεται ο πολύς κόσμος ασχολούμενος δικαιολογημένα με τα καθημερινά. "Κάπως έτσι" εννοώ πχ. ότι θα μπορούσαμε να λέμε για τα παιχνίδια των πρατηρίων καυσίμων της αττικής (που παίζονται σε βάρος μας"  αγνοωντας την παγκόσμια τάση, κατευθυνση, τοποθέτηση των πηγών ενέργειας.

Επιπλέον, σημαντικό θέμα για μένα σε κάθε τέτοια κουβέντα είναι η άποψη του καθενός για το τι έχουμε έρθει να κάνουμε σε αυτήν τη ζωή ώς έμβια όντα για να δούμε πόσο απέχουμε (αν απέχουμε) απ το σκοπό που για τον οποίο έχουμε έρθει.

ΥΓ: αν το θεωρείτε τραγικό off topic, παρακαλώ να λείψουν σχόλια τύπου "τραγικό" διότι είναι υπερβολή και δεν συνάδει με το επίπεδο μας (του φορουμ).  0:)::) ;D ;D ;D
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος AtticanSky

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 276
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όσο για την μετατροπή του αυτοκινήτου σου σε ηλεκτροκίνητο … με κινέζικο κινητήρα … σε παρακαλώ να προσέχεις. Γιατί κάποιος παλαιότερα  έφτιαξε ηλεκτροκίνητο στην Κρήτη, και μάλιστα 2 φορές. Την πρώτη του το έκαψαν μαζί με το εργαστήριό του, και την δεύτερη το ξαναέκαψαν σκοτώνοντας μάλιστα και τον γιό του.
Όταν το φτιάξεις και καταφέρεις να πάρεις άδεια και αριθμό κυκλοφορίας, να μας το δείξεις.
δεν εκπλήσομαι και το πιστεύω, δυστυχώς.
Φανταστείτε μεγάλα project που καταλήγουν.
Στη ζωή, όπως και στο χορό, η χάρη γλιστράει πάνω σε πόδια με φουσκάλες...

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
δεν εκπλήσομαι και το πιστεύω, δυστυχώς.
Φανταστείτε μεγάλα project που καταλήγουν.

Τα projects αυτά γίνονται "πατέντα" και κάποιοι έχουν ή αγοράζουν τα δικαιώματα.
Αν η εφαρμογή αυτού του project ωφελεί την οικονομική ελίτ και της αποφέρει κέρδη, τότε προωθείται. Αν όμως συμβαίνει να ωφελεί όλο τον ανθρώπινο πληθυσμό αλλά αποβαίνει εις βάρος των συμφερόντων της ελίτ, τότε η πατέντα αυτή παραμένει στο συρτάρι …  ;D

Το ίδιο συμβαίνει και με τα ηλεκτροκίνητα αυτοκίνητα η τεχνολογία των οποίων υπάρχει εδώ και μερικές δεκαετίες. Τα σχέδια κατασκευής τους όμως παραμένουν ιδιοκτησία κάποιων που τα έχουν καταχωνιασμένα στο συρτάρι τους, και έτσι απενεργοποιούν τον κίνδυνο  του να μην χρειαζόμαστε τα πετρέλαιά τους για να κινηθούμε.

Τα projects καταλήγουν στις τσέπες ορισμένων που δεν το έχουν σε τίποτα να πληρώσουν μερικά εκατομμύρια ευρώ για να τα κάνουν δικά τους. Και αν κάποιος είναι ιδεαλιστής και δεν πουλήσει τα δικαιώματα … τον τρώει το μαύρο φίδι.  ;D
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Αλλά ο άνθρωπος έχει στην φύση του την παρατήρηση και την υπόθεση, και αυτό τον οδήγησε στην κατασκευή αντικειμένων και περισσότερο στην κατασκευή των εργαλείων, τα οποία τον βοήθησαν να φτιάξει διάφορες κατασκευές αλλά και άλλα πιο περίπλοκα εργαλεία … και πάει λέγοντας. Αυτό ουσιαστικά είναι ένα είδος υλοποίησης Λόγου.

Από εκεί και πέρα ήταν φυσικό οι κατασκευές (τεχνολογία) να βοηθήσουν στην αύξηση του πληθυσμού του ανθρώπου και στην εκμηδένιση των αποστάσεων, πράγμα που οδηγεί στην εύκολη διακίνηση πληθυσμών ιδεών και αγαθών. Αυτό δηλαδή είναι κάτι το λογικά αναμενόμενο και απολύτως φυσιολογικό. Από τότε που εμφανίστηκε ο άνθρωπος, ήταν απλά θέμα χρόνου για την εμφάνιση του φαινομένου της παγκοσμιοποίησης, και ίσως να είναι και ο στόχος του Όντος – Λόγου ( αν με καταλαβαίνεις).  Η παγκοσμιοποίηση είναι μέσα στο πεπρωμένο της ανθρωπότητας.


Δηλ, αν κατάλαβα καλά, ονομάζεις "παγκοσμιοποίηση" την πνευματική ανάπτυξη του ανθρώπου. Οπότε ανάλογα, φαντάζομαι, οι αντιπαγκοσμιοποιητές είναι κατά της πνευματικής ανάπτυξης του ανθρώπου?
 
Παράθεση
Κάποιος έγραψε σε κάποιο πόστ ότι θα δημιουργηθεί μια  Παγκόσμια Κυβέρνηση. Η κυβέρνηση αυτή πλέον υπάρχει και βιάζεται να κάνει την εξίσωση στην οποία αναφέρθηκα πιο πάνω για να μπορεί να κυβερνά πιο εύκολα.

Πάλι δεν καταλαβαίνω! Αν όλοι οι άνθρωποι της γης είχαμε το ίδιο πνευματικό, πολιτιστικό, οικονομικό, πολιτικό, κλπ επίπεδο, την ίδια γλώσσα κλπ,  δηλ αν ανήκαμε σε ένα παγκόσμιο έθνος, θα μας κυβερνούσαν πιο εύκολα?
Ανάποδα νομίζω πως είναι τα πράγματα. Φαντάσου οι μετανάστες της Ελλάδας ν' ανήκαν στο ίδιο έθνος με μας τους ντόπιους, κι αντί ν' αναλωνόμασταν να καταστρέφουμε τα μαγαζιά τους (όπως έγινε πρόσφατα στον Ν. Κόσμο) να προσπαθούσαμε όλοι μαζί να βελτιώσουμε το επίπεδό μας.

Παράθεση
Μπορείς να μου εξηγήσεις αναλυτικά για ποιόν λόγο νομίζεις ότι χρειάζεται η επιπέδωση του παγκόσμιου πληθυσμού ώστε να λειτουργήσει το παγκόσμιο οικονομικό σύστημα?


Το εμπόριο προτιμά να πουλά ένα προϊόν σε τεράστιες ποσότητες, παρά περισσότερα προϊόντα σε μικρότερες ποσότητες, γιατί όσο μεγαλύτερη είναι η παραγωγή ενός προϊόντος τόσο μικρότερο είναι το κόστος παραγωγής και τόσο μεγαλύτερο το κέρδος.  Για αυτό το λόγο  το εμπόριο θέλει οι καταναλωτές να ζητούν τα ίδια ακριβώς προϊόντα. Πχ. καταναλωτές που φοράνε άλλοι παντελόνι τζίν, ενώ άλλοι φορούν κελεμπίες δημιουργούν πρόβλημα.


Απ' ότι θυμάμαι έχεις βιοτεχνία κατασκευής ενδυμάτων. Βιοτεχνία φασόν δηλ. Είναι τόσο δύδκολο ν' αλλάξεις το φασόν από παντελόνι σε εσώρουχο, ή από κελεμπία σε πουλόβερ? Αν σου είναι, φίλε μου, να προσέχεις. Διότι οι Κινέζικες βιοτεχνίες το αλλάζουν για πλάκα.


Όσον αφορά τις "πατέντες" μετατροπής σε ηλεκτροκίνητα, ή τις "πατέντες" για την ανέξοδη παραγωγή ενέργειας και εναλλακτικών καυσίμων, βρωμάει ο τόπος. Όπου κι αν ανοίξεις θα τις βρεις. Μόνο που πρέπει να γνωρίζεις τουλάχιστον Αγγλικά για να καταλάβεις τι λένε.Αλλά και στα Ισπανικά, Πορτογαλικά, Σουηδικά, Νορβηγικά, Ρώσικα, Κινέζικα, Γιαπωνέζικα,Γερμανικά, Γαλλικά, Φιλανδικά..... υπάρχει άφθονη βιβλιογραφία. Αν νομίζεις ότι δεν υπάρχει στα Ελληνικά και ότι θα τραβήξει, σου προτείνω να κάνουμε μια συνεργασία έκδοσης.


Edit: Κι ένας σύνδεσμος για του λόγου το ασφαλές:
http://www.electricity4gas.com/index.html


Όχι και κάψανε μετατροπέα στην Κρήτη!!!! :D :D :D :D  Αυτό πια καταντάει ανέκδοτο....  Ρε παιδιά η Κρήτη είναι η χώρα της πατέντας!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 08/12/09, 11:10 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33


Δηλ, αν κατάλαβα καλά, ονομάζεις "παγκοσμιοποίηση" την πνευματική ανάπτυξη του ανθρώπου. Οπότε ανάλογα, φαντάζομαι, οι αντιπαγκοσμιοποιητές είναι κατά της πνευματικής ανάπτυξης του ανθρώπου?

Μην παριστάνεις σε εμένα τον αφελή, και μην προσπαθείς να διαστρεβλώσεις τα λόγια μου.

Από πού κι ως που κατάλαβες ότι ονομάζω παγκοσμιοποίηση την πνευματική ανάπτυξη του ανθρώπου; Νομίζεις ότι ο δυτικός οικονομικός και τεχνολογικός άνθρωπος είναι πνευματικά ανώτερος από τους Ασιάτες Σούφι, Σαολίν κλπ; Απ’ εναντίας η παγκοσμιοποίηση στοχεύει συνειδητά ή ασυνείδητα στην απομόνωση και αποκτήνωση του ανθρώπου κατά τα δυτικά επικερδή πρότυπα. Η αγορά και χρήση τεχνολογίας δεν σε κάνει πνευματικά ανώτερο, και η πνευματική ανάπτυξη δεν έρχεται μόνον με την επιβολή των δυτικών προτύπων σκέψης και αντίληψης.



Πάλι δεν καταλαβαίνω! Αν όλοι οι άνθρωποι της γης είχαμε το ίδιο πνευματικό, πολιτιστικό, οικονομικό, πολιτικό, κλπ επίπεδο, την ίδια γλώσσα κλπ,  δηλ αν ανήκαμε σε ένα παγκόσμιο έθνος, θα μας κυβερνούσαν πιο εύκολα?

Σαφώς!!!  Γι αυτό και ανέκαθεν ενοχλούσε τους κυβερνώντες το γεγονός ότι οι υπήκοοί τους θρησκεύονταν σε διαφορετικές θρησκείες με διαφορετικές αντιλήψεις.



Ανάποδα νομίζω πως είναι τα πράγματα. Φαντάσου οι μετανάστες της Ελλάδας ν' ανήκαν στο ίδιο έθνος με μας τους ντόπιους, κι αντί ν' αναλωνόμασταν να καταστρέφουμε τα μαγαζιά τους (όπως έγινε πρόσφατα στον Ν. Κόσμο) να προσπαθούσαμε όλοι μαζί να βελτιώσουμε το επίπεδό μας.

Την καταστροφή για την οποία μιλάς, δεν την γνωρίζω.
Φαντάζομαι θα είναι κάποιο μεμονωμένο περιστατικό που ίσως στο μέλλον να αποτελέσει καθημερινότητα. Όταν  δηλαδή κάποιος έχει τον τρόπο να σου κάνει αθέμιτο ανταγωνισμό, έ κάπου και ο άλλος θολώνει και κάνει πράγματα που δεν πρέπει.
Εκεί παίζει ρόλο το κράτος :  να εξαλείψει τις αιτίες που τελικά θα εκδηλωθούν ως τέτοια φαινόμενα. Αλλά το Ελληνικό κράτος εκτελεί διαταγές των παγκοσμιοποιητών. Διάβασε τι σου απαντώ παρακάτω και θα καταλάβεις …



Απ' ότι θυμάμαι έχεις βιοτεχνία κατασκευής ενδυμάτων. Βιοτεχνία φασόν δηλ.

Έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα:
Φασόν είναι να φτιάχνεις κάτι για λογαριαμού κάποιου άλλου. Εγώ δεν έκανα ποτέ κάτι τέτοιο. Άλλοι κατασκευάζουν φασόν για εμένα. Και τώρα πιά, λόγω του αθέμιτου ανταγωνισμού που μας ήρθε καπάκι με την παγκοσμιοποίηση, αναγκάστικα να συνεργαστώ με εταιρείες φασόν από άλλα κράτη, που το νόμισμά τους δεν είναι τόσο ακριβό, ή που οι εργαζόμενοι εκεί δουλεύουν (βλέπε "δουλεία" ) για ένα πιάτο φαί και μάλιστα ανασφάλιστοι.

Έτσι λοιπόν αυτές οι χώρες πήραν το ψωμί από το στόμα των δικών μας εργατών  αφου τα δικά μας εργαστήρια έκλεισαν για πάντα, και στους άνεργους πιά έμειναν τα ανεξόφλητα δάνεια.



Είναι τόσο δύδκολο ν' αλλάξεις το φασόν από παντελόνι σε εσώρουχο, ή από κελεμπία σε πουλόβερ? Αν σου είναι, φίλε μου, να προσέχεις. Διότι οι Κινέζικες βιοτεχνίες το αλλάζουν για πλάκα.

Πού το ξέρεις εσύ αυτό, ότι οι Κινέζικες βιοτεχνίες το αλλάζουν για πλάκα; Τα μηχανήματα που κατασκευάζουν ενδύματα από σταθερό ύφασμα (παλτά, ταγιέρ, υποκάμισα, πανταλόνια κλπ) είναι τελείως διαφορετικά από τα μηχανήματα που κατασκευάζουν ενδύματα από ελαστικά υφάσματα ( εσώρουχα, φόρμες, πιζάμες μπλούζες λίκρα κλπ) και δεν γίνεται αυτό που λές.
Τώρα πάλι …  ::) ίσως να έχεις και δίκαιο. Το μηνιάτικο στην Κίνα είναι 50 δολάρια, δηλαδή λιγότερα από ότι κοστίζει στην Ελλάδα το ημερομίσθιο ενός μόνον εργάτη. Αν είχα την δυνατότητα να πληρώνω τόσο τους εργαζομένους μου, ίσως και εγώ να έκανα τέτοιες αλλαγές στο πί και φί.   ;)

Και τελικά βλέπω ότι εκεί θα φθάσουμε >:( . Αφού τα Ευρωπαϊκά και Αμερικανικά κεφάλαια μεταναστεύουν στην Ασία για να την αναπτύξουν, αυτοί θα αναπτύσσονται και εμείς θα πτωχαίνουμε μέχρι να εξισωθούμε. Θυμάσαι  την προς τα κάτω εξίσωση για την οποία μίλησα παραπάνω;

Ποιος είναι όμως ο λόγος που θέλουν να την αναπτύξουν; Μήπως τους έπιασε το φιλότιμο και η πονοψυχία  ;D ; Όχι βέβαια!!!
Ο λόγος είναι διπλός:

1. Αγοράζοντας ή κατασκευάζοντας τα προϊόντα τους στις τρίτες χώρες, οι μεγάλοι σε κάθε κλάδο εξοντώνουν τους μικρούς. Καιρό προσπαθούσαν να το καταφέρουν αυτό, και τώρα το κατάφεραν.

2. Παράλληλα με τα κέρδη που αποκομίζουν προσφέροντας την εργασία  σε αυτές τις χώρες, τις αναπτύσσουν οικονομικά και πνευματικά*  για  να μπορούν αυτές να καταναλώνουν όλο και περισσότερα αγαθά, έτσι ώστε όταν οι δική μας οικονομία θα έχει πατώσει τελείως, εκείνοι θα έχουν ως πελάτες μερικά δισεκατομμύρια Ασιάτες που πλέον θα έχουν  γεμάτα πορτοφόλια και θα είναι πεινασμένοι για αγαθά. Θα θέλουν και εκείνοι να τονώσουν το εγωισμό τους με γυαλιστερά αυτοκίνητα, ακριβά ρούχα κλπ ….  Έξυπνο έ;

* την λέξη πνευματικά την είπα ειρωνικά. Φαντάζεσαι η πνευματικότητα ενός  ανατολίτη ανθρώπου να συμπίπτει με εκείνην που έδωσε ο  Ιησούς, η με εκείνη του Βούδα, του Σωκράτη ή άλλου ανατολίτη φιλόσοφου, δηλαδή να καταναλώνει μόνον ότι έχει πραγματικά ανάγκη, και να αποστρέφεται την χλιδή;
Τι να τον κάνεις όμως έναν τέτοιο "υποανάπτυκτο" πελάτη. Γι αυτό θα πρέπει να "αναπτυχθεί πνευματικά" προς την κατεύθυνση που "πρέπει"  ;) , ώστε να καταναλώνει σαν κτήνος. 
Όπως γίναμε εμείς, που επειδή έχουμε στα σπίτια μας ζεστό νερό, tv, pc και προφυλακτικά, νομίζουμε ότι είμαστε πνευματικά ανεπτυγμένοι.  ;D


Όσον αφορά τις "πατέντες" μετατροπής σε ηλεκτροκίνητα, ή τις "πατέντες" για την ανέξοδη παραγωγή ενέργειας και εναλλακτικών καυσίμων, βρωμάει ο τόπος.

Προφανώς θέλεις να πείς οτι βρωμάει το διαδίκτιο, και όχι ο τόπος.
Που πουλάνε στα μεσόγεια ένα γνωστής μάρκας ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο να πάω τώρα να το πάρω;

Γιατί δεν είμαι μηχανικός και δεν γνωρίζω από μετατροπές ώστε να πάρω το αμερικανικό κιτ μετατροπής που παρέθεσες, και εκτός αυτού δεν γνωρίζω αν θα υπάρχουν ανταλλακτικά και σέρβις, ούτε αν  πατέντα στην πατέντα μου κοστίσει ακριβότερα τελικά.
Αν όμως το φτιάξει μια μεγάλη εταιρεία με εγγύηση και σέρβις, τότε θα ήμουν βλάκας να μην το πάρω.  έλα όμως που δεν το φτιάχουν ...  ;D 8)

Παρόλα αυτά, αυτό το κίτ με έβαλε στην πρίζα.. θα το κοιτάξω καλύτερα. Ευχαριστώ  :)



@ papous

Λοιπόν για να τελειώνουμε με αυτό το θέμα …

Υποστηρίζεις την παγκοσμιοποίηση, ναι;  ::)

Γνωρίζεις ότι όπως όλα τα πράγματα έχουν την θετική και την αρνητική τους πλευρά,
έτσι έχει αρνητική πλευρά και η παγκοσμιοποίηση η οποία υποστηρίζεις.  Σωστά;

Πες μας λοιπόν ποια νομίζεις ότι είναι η αρνητική της πλευρά,
ώστε να δούμε την γνώμη σου ολοκληρωμένη,
και μετά τα λέμε.
Οκ?
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ

Πάλι δεν καταλαβαίνω! Αν όλοι οι άνθρωποι της γης είχαμε το ίδιο πνευματικό, πολιτιστικό, οικονομικό, πολιτικό, κλπ επίπεδο, την ίδια γλώσσα κλπ,  δηλ αν ανήκαμε σε ένα παγκόσμιο έθνος, θα μας κυβερνούσαν πιο εύκολα?

Σαφώς!!!  Γι αυτό και ανέκαθεν ενοχλούσε τους κυβερνώντες το γεγονός ότι οι υπήκοοί τους θρησκεύονταν σε διαφορετικές θρησκείες με διαφορετικές αντιλήψεις.



Ανάποδα νομίζω πως είναι τα πράγματα. Φαντάσου οι μετανάστες της Ελλάδας ν' ανήκαν στο ίδιο έθνος με μας τους ντόπιους, κι αντί ν' αναλωνόμασταν να καταστρέφουμε τα μαγαζιά τους (όπως έγινε πρόσφατα στον Ν. Κόσμο) να προσπαθούσαμε όλοι μαζί να βελτιώσουμε το επίπεδό μας.

Την καταστροφή για την οποία μιλάς, δεν την γνωρίζω.
........................................................
.......................................................


Φασόν είναι να φτιάχνεις κάτι για λογαριαμού κάποιου άλλου. Εγώ δεν έκανα ποτέ κάτι τέτοιο. Άλλοι κατασκευάζουν φασόν για εμένα. Και τώρα πιά, λόγω του αθέμιτου ανταγωνισμού που μας ήρθε καπάκι με την παγκοσμιοποίηση, αναγκάστικα να συνεργαστώ με εταιρείες φασόν από άλλα κράτη, που το νόμισμά τους δεν είναι τόσο ακριβό, ή που οι εργαζόμενοι εκεί δουλεύουν (βλέπε "δουλεία" ) για ένα πιάτο φαί και μάλιστα ανασφάλιστοι.

Έτσι λοιπόν αυτές οι χώρες πήραν το ψωμί από το στόμα των δικών μας εργατών  αφου τα δικά μας εργαστήρια έκλεισαν για πάντα, και στους άνεργους πιά έμειναν τα ανεξόφλητα δάνεια.

Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω με ποιόν είσαι εσύ Ιχνηλάτη! Από την μια λες ότι είσαι φουλ παγκοσμιοποιημένος αφού συνεργάζεσαι με άλλες χώρες χαμηλού κόστους και δεν δίνεις δουλειά στους ντόπιους εργαζόμενους, από την άλλη βρίζεις την "παγκοσμιοποίηση" που φταίει που δεν έχουν δουλειά οι ντόπιοι εργάτες και δεν έχουν χρήμα να αγοράσουν τα εμπορεύματά σου, ύστερα μας λες πως δεν ξέρεις τι συμβαίνει στην γειτονιά σου (απ' ότι ξέρω ο Ν.Κόσμος απέχει περίπου 25 χλμ από τα Μεσόγεια στην ευθεία) ενώ ξέρεις τι συμβαίνει στην Κίνα και στην Αμερική, και γνωρίζεις τι έχει στο μυαλό της η "ελίτ" και ποιά είναι τα σχεδιά της.....

Και μετά λες ότι απαιτείται ομοιομορφία του πληθυσμού για να κυβερνήσει κάποιος. Εγώ ανάποδα τα ξέρω. "Διαίρει και βασίλευε" ξέρω! Πάλι ψέματα μου είπαν στο σχολείο.


ΥΓ.Ευχαρίστως να σε βοηθήσω σε ότι χρειάζεσαι.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
4568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/05, 17:38
από Riverson
0 Απαντήσεις
1492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/06, 17:09
από Χρήστοςφλ
4 Απαντήσεις
2793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/06, 14:51
από vst@vros
107 Απαντήσεις
30300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/09/07, 21:44
από το Λιοντάρι
8 Απαντήσεις
2827 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/08, 09:17
από gkou
4 Απαντήσεις
1902 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/09, 19:10
από Μιχάλης13
1 Απαντήσεις
3688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 14:19
από V a n
15 Απαντήσεις
4087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/10, 16:52
από happydreamer
2 Απαντήσεις
2194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 13:10
από James Basdanis
0 Απαντήσεις
1479 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/13, 22:54
από ΧΩΡΙΑΤΗΣ