Αποστολέας Θέμα: Ξερει κανεις απο Epic Metal?  (Αναγνώστηκε 40828 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #25 στις: 17/08/05, 17:49 »
Kamelot:The Black Helo και γ@μω τα cd.
Αν δεν κανω λαθος λεγεται The black halo..Α ρε μεταλ χαμερ :P

Μην την πολυμπαίνεις στον μπασίστα μου εσύ....!!!!!! >:( :P :P :P :P

Opa kyndineuw na xasw ton titlo mou? Egw eimai o mpassistas edw mesa
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος kabalos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #26 στις: 25/04/06, 11:25 »
saxon

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #27 στις: 25/04/06, 12:27 »
Ε οχι και επικ οι Σαξον.Ενταξει ισως σε μερικα κομματια να εχουν επικ θεματολογια αλλα απο εκει και περα ειναι καθαροαιμο heavy.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #28 στις: 25/04/06, 12:44 »
Epica(!!!)-We will take you with us
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #29 στις: 25/04/06, 14:45 »
Epica(!!!)-We will take you with us

Οι Epica είναι Gothic Metal... Και η Epic Metal είναι ψιλό για τα μπάζα...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #30 στις: 25/04/06, 14:48 »
Να αγορασεις οπωσδηποτε την μεγαλυτερη επικοτερη δισκαρα που εχει βγει ποτε:
Bathory - Twilight of the Gods... Για μενα ειναι ορισμος του τι σημαινει epic metal... ειναι αργοσυρτος δισκος, αρα μην περιμενεις στυλ manowar, virgin steel κτλ... Αλλα για μενα απλα ακουγοντας τον σε ταξιδευει... Πολλοι θα ελεγαν οτι περισσοτερο ανημκει σε Nορβηγικο epic ισως (αν υπαρχει κατι τετοιο) αλλα για μενα ειναι απλα ο υψιστος epic metal δισκος... Οποιοι γουσταρουν τετοια φαση, κατα την γνωμη μου πρεπει να αποκτησουν αμεσα αυτον τον δισκο αν δεν τον εχουν... Απλα για αλλη μια φορα μην περιμενετε να ακουσετε speedατα κομματια και εμπορικα riffaκια στυλ manowar κτλ
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #31 στις: 25/04/06, 15:26 »
Η Epic Metal δεν είναι είδος μουσικής... είναι μια ιδέα, η οποία μπορεί να εκφραστεί με πολλούς τρόπους... Υπάρχει Epic Power (Rhapsody, Kamelot, Blind Guardian κλπ.), Epic Thrash (Bathory κλπ.), Epic Heavy (Manowar, Manilla Road, Virgin Steele κλπ.)

Να αγορασεις οπωσδηποτε την μεγαλυτερη επικοτερη δισκαρα που εχει βγει ποτε:
Bathory - Twilight of the Gods... Για μενα ειναι ορισμος του τι σημαινει epic metal... ειναι αργοσυρτος δισκος, αρα μην περιμενεις στυλ manowar, virgin steel κτλ... Αλλα για μενα απλα ακουγοντας τον σε ταξιδευει... Πολλοι θα ελεγαν οτι περισσοτερο ανημκει σε Nορβηγικο epic ισως (αν υπαρχει κατι τετοιο) αλλα για μενα ειναι απλα ο υψιστος epic metal δισκος... Οποιοι γουσταρουν τετοια φαση, κατα την γνωμη μου πρεπει να αποκτησουν αμεσα αυτον τον δισκο αν δεν τον εχουν... Απλα για αλλη μια φορα μην περιμενετε να ακουσετε speedατα κομματια και εμπορικα riffaκια στυλ manowar κτλ

Το έχω ήδη...

Αποσυνδεδεμένος depara(μια πιανιστα απο το διαστημα)

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 55
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Keep πιανιζeιν'
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #32 στις: 26/04/06, 15:58 »
Epica(!!!)-We will take you with us

Οι Epica είναι Gothic Metal... Και η Epic Metal είναι ψιλό για τα μπάζα...

Οι επικα γκοθικ????????? Εχεις ακουσει ποτε γκοθικ μεταλ ? καμια σχεση!
Θεε μου,ποσο μπλε ξοδεύεις για να μη σε βλέπουμε???

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #33 στις: 26/04/06, 21:12 »



 Και η Epic Metal είναι ψιλό για τα μπάζα...
Ανελυσε μας τα επιχειρηματα σου σε αυτο το θεμκαι που ξερεις ισως συμφωνησουμε.... :P
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #34 στις: 27/04/06, 11:51 »
Epica(!!!)-We will take you with us

Οι Epica είναι Gothic Metal... Και η Epic Metal είναι ψιλό για τα μπάζα...

Οι επικα γκοθικ????????? Εχεις ακουσει ποτε γκοθικ μεταλ ? καμια σχεση!

Χαζή ερώτηση... ΦΥΣΙΚΑ ΚΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ GOTHIC METAL! Η gothic μουσική είναι η εξειδίκευσή και η ζωή μου. Και ναι, οι Epica είναι καραgothic, με επικά στοιχεία, το δίχως άλλο, αλλά όλες οι συμφωνικές gothic metal μπάντες έχουν επικά στοιχεία. Μη λέμε μαλ***ες.

Επίσης... η Epic είναι για τα μπάζα γιατί μιλάει για δράκους και ιππότες και καταστάσεις και τελικά δεν καταλίγει πουθενά. Μόνο οι Bathory πραγματικά αξίζουν εκεί μέσα. Οι υπόλοιποι τρέχουν στα γυμναστήρια και αλοίφονται με λάδια για να λαμπιρίζουν τα μπράτσα τους και φοράνε πανοπλίες από δερμά και ανεβαίνους στη σκηνή τραγουδόντας λόγια του αέρα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #35 στις: 27/04/06, 13:45 »

Επίσης... η Epic είναι για τα μπάζα γιατί μιλάει για δράκους και ιππότες και καταστάσεις και τελικά δεν καταλίγει πουθενά. Μόνο οι Bathory πραγματικά αξίζουν εκεί μέσα. Οι υπόλοιποι τρέχουν στα γυμναστήρια και αλοίφονται με λάδια για να λαμπιρίζουν τα μπράτσα τους και φοράνε πανοπλίες από δερμά και ανεβαίνους στη σκηνή τραγουδόντας λόγια του αέρα.
Δηλαδη οι manowar ειναι epic? Εγω νομιζα οτι θεωρουνται heavy pure heavy..... Και το να γραφεις ιστοριες για δρακους και ιπποτες ειναι κατι. Γιατι οι gothaδες που μιλανε για το βαθυ σκοταδι που επικρατει στην ψυχη και ωωω τι σκοτος παντου σκοταδι και λιγο σκοταδι να γουσταρουμε? Ασε μας ρε φιλε.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #36 στις: 27/04/06, 14:23 »

Επίσης... η Epic είναι για τα μπάζα γιατί μιλάει για δράκους και ιππότες και καταστάσεις και τελικά δεν καταλίγει πουθενά. Μόνο οι Bathory πραγματικά αξίζουν εκεί μέσα. Οι υπόλοιποι τρέχουν στα γυμναστήρια και αλοίφονται με λάδια για να λαμπιρίζουν τα μπράτσα τους και φοράνε πανοπλίες από δερμά και ανεβαίνους στη σκηνή τραγουδόντας λόγια του αέρα.
Δηλαδη οι manowar ειναι epic? Εγω νομιζα οτι θεωρουνται heavy pure heavy..... Και το να γραφεις ιστοριες για δρακους και ιπποτες ειναι κατι. Γιατι οι gothaδες που μιλανε για το βαθυ σκοταδι που επικρατει στην ψυχη και ωωω τι σκοτος παντου σκοταδι και λιγο σκοταδι να γουσταρουμε? Ασε μας ρε φιλε.

Θα ξαναδιαφωνίσω. 1ον η gothic δε μιλάει για το σκότος αλλά για το σσυναίσθημα και την ανθρώπινη σκέψη... Common misconception. 2ον Το θέμα μας δεν είναι η gothic αλλά η epic metal. Kαι 3ον (στο θέμα μας πάλι) η Epic Metal είναι είδος μουσικής, το'πα και το ξαναλέω, είναι μια ιδέα, ένα concept (όπως και η gothic metal εξ'άλλου), και εφ'όσον οι Manowar μιλάνε για δράκους και πολεμιστές και άλλα τέτοια είναι Epic.

Αποσυνδεδεμένος d3vilsoul

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #37 στις: 27/04/06, 16:35 »
Singekrimena twn Manowar, Virgin Steele alla oi Warlord einai TOP!!!!  :o  eidika auta pou kanane sta 80's kai oxi auto pou vgalane to 2002 (? ? ? ?) alla kai pali kai auto kalo eine   ;D

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #38 στις: 27/04/06, 20:00 »

 Οι υπόλοιποι τρέχουν στα γυμναστήρια και αλοίφονται με λάδια για να λαμπιρίζουν τα μπράτσα τους και φοράνε πανοπλίες από δερμά και ανεβαίνους στη σκηνή τραγουδόντας λόγια του αέρα.
Αυτο απο που το εβγαλες?Απο τους Manowar?Μου τη σπαει που οποτε λεμε epic metal εννουμε τους manowar.Μηπως συγκροτηματα οπως οι Μanilla road οι Virgin Steele ή οι υπερτατοι και φοβεροι Warlord τα καναν αυτα?Μην τρελαινομαστε.Επειδη ηταν καποιοι καραγκιοζηδες δεν σημαινει οτι ηταν και ολοι...
Οσον αφορα το στιχουργικο περιεχομενο σε αλλους αρεσει και σε αλλους οχι.Οπως εγω βρισκω γελοιο να ακουω τραγουδια που μιλανε για παρθενες για σαταναδες και για λοιπες μαλακιες σε αλλου δεν αρεσει να ακουνε παραμυθια..Τελος παντων εμενα μα ρεσει ;D
Τελος το επικ δεν εχει σχεση μονο με τους στιχους αλλα και γενικα με το πομπωδες παιξιμο δλδ τα "πολεμικα" refrains και τα ντραμς σε πληρη λειτουργια..
ΑΥΤΑ!
Και κατι αλλο Warlord for  ever!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος jacksonas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #39 στις: 27/04/06, 23:15 »
Μη λέμε καραγκιόζηδες τους manowar...
To mountains,το bridge of death,και γενικά όλα εκτός από τα τελευταία είναι καραγκιοζηλίκια?
Blow your speakers!with rock 'n' roll!!γιατί όχι άλλωστε?  ;)

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #40 στις: 27/04/06, 23:55 »
Επίσης... η Epic είναι για τα μπάζα γιατί μιλάει για δράκους και ιππότες και καταστάσεις και τελικά δεν καταλίγει πουθενά. Μόνο οι Bathory πραγματικά αξίζουν εκεί μέσα. Οι υπόλοιποι τρέχουν στα γυμναστήρια και αλοίφονται με λάδια για να λαμπιρίζουν τα μπράτσα τους και φοράνε πανοπλίες από δερμά και ανεβαίνους στη σκηνή τραγουδόντας λόγια του αέρα.
Αυτή η επιχειρηματολογία μου θυμίζει παπάδες και γιαγιάδες που μιλάνε για heavy metal
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #41 στις: 28/04/06, 16:51 »
Επίσης... η Epic είναι για τα μπάζα γιατί μιλάει για δράκους και ιππότες και καταστάσεις και τελικά δεν καταλίγει πουθενά. Μόνο οι Bathory πραγματικά αξίζουν εκεί μέσα. Οι υπόλοιποι τρέχουν στα γυμναστήρια και αλοίφονται με λάδια για να λαμπιρίζουν τα μπράτσα τους και φοράνε πανοπλίες από δερμά και ανεβαίνους στη σκηνή τραγουδόντας λόγια του αέρα.
Αυτή η επιχειρηματολογία μου θυμίζει παπάδες και γιαγιάδες που μιλάνε για heavy metal

Άσχετο.
Καλά όχι πες μου δηλαδή, φίλε Σπύρο, έχω άδικο;
Δηλαδή κάτσε οι Manowar π.χ. τι διαφορά έχουν με τους Hammerfall. Στην ουσία καμία... Οι μόνοι πραγματικά με κάποια ουσία εκεί μέσαόπως είπα είναι οι Bathory... Με όμορφους και ποιητικούς στίχους (και όχι μόνο για "γουάου πόσο γ**άτοι είμαστε" όπως οι προαναφερθέντες μπάντες) και πραγματικά πολύ καλές μελωδίες. Α ουπς... Ξέχασα τους Kamelot τους οποίους τους γουστάρω επίσης παρά την επικούρα τους.

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #42 στις: 28/04/06, 22:39 »
Επίσης... η Epic είναι για τα μπάζα γιατί μιλάει για δράκους και ιππότες και καταστάσεις και τελικά δεν καταλίγει πουθενά. Μόνο οι Bathory πραγματικά αξίζουν εκεί μέσα. Οι υπόλοιποι τρέχουν στα γυμναστήρια και αλοίφονται με λάδια για να λαμπιρίζουν τα μπράτσα τους και φοράνε πανοπλίες από δερμά και ανεβαίνους στη σκηνή τραγουδόντας λόγια του αέρα.
Για πες μου όχι 100 ή 200 ή όσα είναι όλα τα epic metal συγκροτήματα, αλλα 3 τα οποία κάνουν όλα αυτα.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #43 στις: 28/04/06, 23:14 »
Γιατι πρεπει παντα να βαζουμε σε κατηγοριες τα παντα; Απλα υπαρχει καλη και κακη μουσικη (που και αυτο υποκειμενικο ειναι με βαση τα γουστα και τα βιωματα καθενος)...
Εξαλλου το να αφοριζεις μια ολοκληρη μουσικη σκηνη επειδη υπαρχουν καποιοι που σε ξενερωνουν με αυτα που κανουν (η με τη μουσικη που γραφουν), ειναι αν μη τι αλλο ανωριμο...
Και εμενα μου την σπανε απιστευτα τα καραγκιοζιλικια των Manowar και καποιων αλλων, αυτο ομως δεν θα με εμποδισει να δω οτι εχουν πραγματικα αξιολογα κομματια, με πολυ ωραια μουσικη και στιχους... Εξαλλου για το θεμα εμφανισης η/και πεποιθησεων της ταδε σκηνης γενικοτερα, ειναι μαλλον ματαιο να διαφωνουμε αφου ολοι εχουν τα καλα και τα κακα τους (πχ ας μην μιλησουμε για την gothic σκηνη, παρουσιαστικο των Gothaδων κτλ. και φυσικα οχι μονο για την gothic σκηνη, αλλα γενικα).
Θα πω κατι που εχω ξαναπει και σε αλλο post... Μην κρινετε την μουσικη απο το ποιος την φτιαχνει και τι χαρακτηρας ειναι αυτος/αυτοι...
Να κρινετε μονο την μουσικη... Αν αυτη δεν ειναι του γουστου σας, απλα μην την ακουτε... Οπως λεει και το τραγουδακι:
"when you read this line, remember not the hand that wrote it, remember only the verse..."
Ισως θα επρεπε να αναρωτηθουμε τι κανει εναν καλιτεχνη, σε οποιονδηποτε χωρο (μουσικη, ποιηση,ζωγραφικη κτλ) "καλο", εμπορικο η οχι...
Κατα την γνωμη μου, οι μεγαλοι καλιτεχνες αλλα και γενικοτερα οι καλιτεχνικοι τυποι, ειναι σχεδον παντα ατομα πολυσυνθετα και "προβληματικα" οσων αφορα τον συναισθηματικο τους κοσμο... Επειδη δυσκολευονται για τους δικους τους λογους να εκφραστουν συναισθηματικα στην καθημερινοτητα, εκφραζονται συναισθηματικα μεσω της τεχνης τους... Αυτο φυσικα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη (και την στηριζω στα δικα μου προσωπικα βιωματα)...
Τεσπα... ξεφυγα... Αλλο ειναι το θεμα... Peace...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #44 στις: 28/04/06, 23:23 »
Επίσης... η Epic είναι για τα μπάζα γιατί μιλάει για δράκους και ιππότες και καταστάσεις και τελικά δεν καταλίγει πουθενά. Μόνο οι Bathory πραγματικά αξίζουν εκεί μέσα. Οι υπόλοιποι τρέχουν στα γυμναστήρια και αλοίφονται με λάδια για να λαμπιρίζουν τα μπράτσα τους και φοράνε πανοπλίες από δερμά και ανεβαίνους στη σκηνή τραγουδόντας λόγια του αέρα.
Για πες μου όχι 100 ή 200 ή όσα είναι όλα τα epic metal συγκροτήματα, αλλα 3 τα οποία κάνουν όλα αυτα.
Manowar, Hammerfall, Metalium

Γιατι πρεπει παντα να βαζουμε σε κατηγοριες τα παντα; Απλα υπαρχει καλη και κακη μουσικη (που και αυτο υποκειμενικο ειναι με βαση τα γουστα και τα βιωματα καθενος)...
Εξαλλου το να αφοριζεις μια ολοκληρη μουσικη σκηνη επειδη υπαρχουν καποιοι που σε ξενερωνουν με αυτα που κανουν (η με τη μουσικη που γραφουν), ειναι αν μη τι αλλο ανωριμο...
Και εμενα μου την σπανε απιστευτα τα καραγκιοζιλικια των Manowar και καποιων αλλων, αυτο ομως δεν θα με εμποδισει να δω οτι εχουν πραγματικα αξιολογα κομματια, με πολυ ωραια μουσικη και στιχους... Εξαλλου για το θεμα εμφανισης η/και πεποιθησεων της ταδε σκηνης γενικοτερα, ειναι μαλλον ματαιο να διαφωνουμε αφου ολοι εχουν τα καλα και τα κακα τους (πχ ας μην μιλησουμε για την gothic σκηνη, παρουσιαστικο των Gothaδων κτλ. και φυσικα οχι μονο για την gothic σκηνη, αλλα γενικα).
Θα πω κατι που εχω ξαναπει και σε αλλο post... Μην κρινετε την μουσικη απο το ποιος την φτιαχνει και τι χαρακτηρας ειναι αυτος/αυτοι...
Να κρινετε μονο την μουσικη... Αν αυτη δεν ειναι του γουστου σας, απλα μην την ακουτε... Οπως λεει και το τραγουδακι:
"when you read this line, remember not the hand that wrote it, remember only the verse..."
Ισως θα επρεπε να αναρωτηθουμε τι κανει εναν καλιτεχνη, σε οποιονδηποτε χωρο (μουσικη, ποιηση,ζωγραφικη κτλ) "καλο", εμπορικο η οχι...
Κατα την γνωμη μου, οι μεγαλοι καλιτεχνες αλλα και γενικοτερα οι καλιτεχνικοι τυποι, ειναι σχεδον παντα ατομα πολυσυνθετα και "προβληματικα" οσων αφορα τον συναισθηματικο τους κοσμο... Επειδη δυσκολευονται για τους δικους τους λογους να εκφραστουν συναισθηματικα στην καθημερινοτητα, εκφραζονται συναισθηματικα μεσω της τεχνης τους... Αυτο φυσικα ειναι καθαρα προσωπικη αποψη (και την στηριζω στα δικα μου προσωπικα βιωματα)...
Τεσπα... ξεφυγα... Αλλο ειναι το θεμα... Peace...  ;)

Ωχχ... ρε φίλε μεγάλο θέμα θίγεις τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #45 στις: 29/04/06, 00:53 »
Οι Hammerfall είναι epic?
Μάλλον κάποιοι έχουν μπερδέψει το power με το epic
Επίσης φοράνε πανοπλίες και πάνε στα γυμναστήρια;
Και το ότι κάποιο συγκρότημα έχει κάποια διαφορετική εμφάνιση δεν τους κάνει καραγκιόζηδες
Εκτός αν είναι καριαγκόζηδες οι Running wild, Sabbat, Twisted Sister, Kiss, King Diamond, σχεδόν όλα τα black metal, gothic κλπ
Τώρα άν κάποιοι κάνουν καραγκιοζιλίκια και είναι και μ****ες δεν με απασχολεί , την μουσική τους ακούω δεν θα τους κάνω παρέα.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #46 στις: 29/04/06, 13:14 »
Μana Sama τα εχεις μπερδεψει τελειως. Και βεβαια καμια σχεση η μουσικη των bathory με των hammerfall πως τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι δεν καταλαβαινω. Κρινεις ενα συγκροτημα με μουσικα κριτηρια και οι hammerfall κανουν μπαμ με τη μουσικη τους οτι παιζουν power δηλαδη ελεος. Επειδη λενε και αυτοι για δρακους και ιπποτες ειναι ιδιοι ας πουμε με τους manowar? Εγω βλεπω αρκετες διαφορες....
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Mana Sama

  • Επισκέπτης
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #47 στις: 29/04/06, 15:01 »
Μana Sama τα εχεις μπερδεψει τελειως. Και βεβαια καμια σχεση η μουσικη των bathory με των hammerfall πως τους βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι δεν καταλαβαινω. Κρινεις ενα συγκροτημα με μουσικα κριτηρια και οι hammerfall κανουν μπαμ με τη μουσικη τους οτι παιζουν power δηλαδη ελεος. Επειδη λενε και αυτοι για δρακους και ιπποτες ειναι ιδιοι ας πουμε με τους manowar? Εγω βλεπω αρκετες διαφορες....

Δεν παίζουν ρόλο οι διαφορές και δεν έχω μπερδέψει τίποτα... Παλιά λάτρευα την Epic metal για τον ίδιο λόγο για τον οποίο πλέων τη θεωρώ π**αριά. Ξαναλέω για πολλοστή φορά: To Epic είναι ένα CONCEPT ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΙΔΟΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ!!! Υπάρχουν epic thrash metal μπάντες (όπως οι Bathory), epic power (Hammerfall, Rhaspody, Blind Guardian, Kamelot κλπ.), Epic Heavy (Manowar, Metalium κλπ.) μέχρι και επικά black και death είχα βρει στη metal φάση μου... Αυτός που τα'χει μπερδέψει είσαι εσύ φίλε μου...

Αποσυνδεδεμένος Σπύρος

  • Συνήγορος του Διαβόλου
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1576
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #48 στις: 29/04/06, 16:55 »
Επικό Thrash; Πως γίνετε αυτό;
Επικό death;
Δηλαδή και ο φοίβος που βάζει κάτι πομπώδεις μελωδίες γράφει επικά σκυλάδικα;
Το epic μπορεί να είναι concept αλλά το epic metal είναι είδος μουσικής.
Το ότι κάποιοι στίχοι έχουν επικό περιοχόμενο δεν κάνει και την μουσική epic metal.

Τώρα φεύγω για να πώ ένα epic metal παραμύθι στον γιό μου.
Ξέρεις αυτό με τον πρίγκηπα που σκοτώνει τον δράκο.
Forgive me if I'm out of order this NU METAL has no soul.
It may be good for making money sadly that is not my goal.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ξερει κανεις απο Epic Metal?
« Απάντηση #49 στις: 29/04/06, 19:05 »
Επικό Thrash; Πως γίνετε αυτό;
Επικό death;
Δηλαδή και ο φοίβος που βάζει κάτι πομπώδεις μελωδίες γράφει επικά σκυλάδικα;
Το epic μπορεί να είναι concept αλλά το epic metal είναι είδος μουσικής.
Το ότι κάποιοι στίχοι έχουν επικό περιοχόμενο δεν κάνει και την μουσική epic metal.

Τώρα φεύγω για να πώ ένα epic metal παραμύθι στον γιό μου.
Ξέρεις αυτό με τον πρίγκηπα που σκοτώνει τον δράκο.
Επιτελους! +1
Σορυ αλλα δεν απαντησες..Οι Hammerfall βγαινουν με σοβρακα και αλιεφονται με λαδια?
10 σου λεμε σε ενα απαντας..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/06, 10:43
από sterghios
14 Απαντήσεις
8237 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/10, 13:20
από YmiRLinG
45 Απαντήσεις
13582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:28
από HeavyHead
1 Απαντήσεις
3219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/08, 14:04
από Heatseeker
0 Απαντήσεις
2574 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/07, 22:45
από Nexis
0 Απαντήσεις
1905 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/09, 14:01
από sofison
4 Απαντήσεις
3133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/10, 00:14
από Eagle Of Kamelot
5 Απαντήσεις
4022 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/13, 22:41
από vagtanplan
6 Απαντήσεις
6911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/13, 04:06
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
0 Απαντήσεις
6542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/19, 21:45
από Βραζίλης