Αποστολέας Θέμα: προταση...  (Αναγνώστηκε 8949 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
προταση...
« στις: 01/09/09, 04:40 »
καλησπερα παιδια.πριν απο 3 μηνες αγορασα ηλεκτρικη κιθαρα και καταβαλλω προσπαθειες να αρχισω να παιζω κομματακια.δεν υπαρχει ουτε πολυς χρονος αλλα ουτε και χρημα για δασκαλο γιαυτο και στραφηκα σε μια...ηλεκτρονικη λυση!!βαπτισα λοιπον το you tube δασκαλο και ξεκινησα την εκμαθηση.η αληθεια ειναι οτι εχω προοδευσει αρκετα (ξεχασα να πω οτι ειμαι αρχαριος),αφου τα δαχτυλα μου εχουν λυθει καπως και παιζω σε ικανοποιηκη ταχυτητα ορισμενες πεντατονικες σκαλες,πραμα που με βοηθησε να βγαλω και τα πρωτα μου σολο οπως αυτο του nothing else maters.το θεμα ειναι οτι ολα αυτα τα εμαθα μεσω you tube,οπως επισης και καποια licks που αν γνωριζεις βοηθανε σε αυτοσχεδιασμο.

θα εχετε παρατηρησει ομως οτι τα περισσοτερα βιντεο ειναι ξενα,οπως επισης και οτι παραπεμπουν στις ιστοσελιδες των δασκαλων οπου και πρεπει να πληρωσεις για να μαθεις καποιο ικανοποιητικο ευρος κομματιων.αναρωτιομουν λοιπον γιατι δεν κανουμε εμεις μια παρομοια κινηση,οπου τα βιντεο θα ειναι στα ελληνικα και αρκετα επεξηγηματικα και το σημαντικοτερο ΔΩΡΕΑΝ για ολους.πιστευω πως με αυτον τον τροπο-μεθοδο,θα βοηθηθουμε ολοι,ειδικα οι αρχαριοι.

θα ηθελα πρωτα να δω τα σχολια σας γιαυτην την ιδεα και αν ειναι θετικα τοτε να την περιγραψω οπως ακριβως την εχω φανταστει,ωστε να γινεται ευκολα η αναζητηση των βιντεο.θεωρω πως ολοι εχουν να δωσουν απο κατι και πιστευω πως η γνωση ειναι το μοναδικο πραγμα που μπορεις να μοιραστεις χωρις κοστος.

υγ1.οι επαγγελματιες δασκαλοι μην ακουτε ;D ;D
υγ2.παρακολουθω το φορουμ εδω και λιγες μερες και ομολογω πως χαρηκα ιδιαιτερα για τη γνωριμια.

#σημειωση.παρατηρησα οτι τοποθετησα το θεμα σε λαθος κατηγορια.αν οι συντονιστες εχουν τη δυνατοτητα,ας το μεταφερουν στην κατηγορια "ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ."
« Τελευταία τροποποίηση: 01/09/09, 04:46 από no slave »

Αποσυνδεδεμένος lordi13

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • the icon of dominance
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #1 στις: 01/09/09, 07:15 »
πολυ καλη ιδεα το χω σκευτει και γω θα εχει μεγαλη επιτυχια :D

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #2 στις: 01/09/09, 14:52 »
όντως καλή ιδέα.
όπως το βλέπω εγώ, υπάρχουν 2 κατηγορίες βίντεο:

1) βίντεο ασκήσεων, που να απευθύνονται σε άτομα που προτιμάνε την ελληνική γλώσσα. Μπορούμε επίσης να αφιερώναμε έναν χώρο με links για μη ελληνικά βίντεο εκμάθησης

2) tutorials -cover πάνω σε γνωστά ελληνικά κομμάτια. Θα μπορούσε π.χ μια ταμπλατούρα ενός τραγουδιού να συνοδεύεται και από ένα λινκ για βιντεο. θα ήταν πολύ βοηθητικό ειδικά για αρχάριους που δεν τα καταφέρνουν με tabs, αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιο νομικό θέμα με copyrights.

κάτι άλλο που είχα σκεφτεί είναι και αρχείο με guitar pro αρχεία ελληνικών τραγουδιών. π.χ έχω βρεί αξιόλογα gp αρχεία από τρύπες
 

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #3 στις: 02/09/09, 15:19 »
σας ευχαριστω φιλοι μου για τις απαντησεις.η αληθεια ειναι πως περιμενα μεγαλυτερη συμετοχη ωστε να διαπιστωσουμε αν μπορει να υλοποιηθει η ιδεα.ας αναμεινουμε λοιπον....

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: προταση...
« Απάντηση #4 στις: 02/09/09, 16:38 »
Αυτή η ιδέα υπάρχει εδώ και πολύ καιρό, και είναι πολύ καλή... αλλά, κάποιος πρέπει να αφιερώσει χρόνο και κόπο για να σχεδιάσει και να γράψει εκπαιδευτικά βίντεο. Τεχνικά, δεν είναι πολύ δύσκολο, θα βάλουμε κι ένα χεράκι αν χρειαστεί.
Ελπίζω να απαντήσουν κάποιοι που ξέρουν κάτι παραπάνω για μουσική και θέλουν να το μοιραστούν με τους υπόλοιπους.

Υ.Γ. Καλώς ήρθες no slave

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #5 στις: 02/09/09, 17:00 »
Εγώ είμαι πάντως πρόθυμος να βοηθήσω τώρα όσο δεν έχω τη σχολή. Έχω τη διάθεση και το χρόνο αλλά όχι τα μέσα όμως. Αν κάποιος έχει καλές γνώσεις και κατάλληλο εξοπλισμό ηχογράφησης και οπτικογράφησης (πολλοί έχουν εδώ μέσα) ας πάρει μια πρωτοβουλία.

Βραζίλη fala portugues? :D

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #6 στις: 02/09/09, 18:14 »
πανο,ριξε μια ματια σε αυτο το βιντεο


α.ειναι μια κιθαρα σκευρωμενη που δεν κουρδιζεται με τιποτα
β.εναι κιθαρα ακουστικη με χορδες κλασικης!!
γ.ο κιθαριστας(εγω δηλαδη :)) ειναι επιεικως ασχετος και με εμπειρια λιγων μηνων.
δ.η βιντεοσκοπηση εγινε απο κινητο τηλεφωνο!!!

θελω να καταληξω πως δεν χρειαζεται τιποτα το ιδιαιτερο απο πλευρας εξοπολισμου για να ανεβουν υποφερτα βιντεο παρα μονο ορεξη.

θα προτεινα να φτιαχτει ενας χρηστης με νικ νειμ το KITHARA.GR και εκει να περιεχονται ολα τα βιντεο.ισως θα μπορουσε εδω στο φορουμ να φτιαχτει μια κατηγορια που να ασχολειται με αυτο ακριβως το αντικειμενο.πανω σε αυτο θα ηθελα και τη γνωμη των συντονιστων

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: προταση...
« Απάντηση #7 στις: 02/09/09, 18:40 »
Τεχνικά δεν είναι τίποτα δύσκολο.

Το Youtube παρέχει άπλετο χώρο, οπότε τα βίντεο μπορούν να ανεβαίνουν εκεί και (όπως σωστά είπε ο noslave) να μπουν κάτω από το ίδιο nick ή category ή σε playlists. Το φόρουμ μπορεί να φιλοξενεί απλώς τα links (ή μπορούν τα βίντεο να γίνονται embed). 

Μία webcam ή μία απλή "οικιακή" κάμερα MiniDV ή HDD μπορεί να καταγράψει ικανοποιητικά το βίντεο (αφού θα προβάλλεται στο Youtube και όχι σε σινεμά  ;) ). Ούτως ή άλλως στο εκπαιδευτικό βίντεο το θέμα δεν είναι ο τέλειος ήχος.

Επίσης μπορεί να προστεθεί κατηγορία "βίντεο-review μουσικού εξοπλισμού στα ελληνικά" καθώς reviews υπάρχουν μεν άπειρα αλλά σχεδόν κανένα ελληνικό.

Πιστεύω ότι θα βρεθεί κόσμος να κάνει μερικά βίντεο. Δηλώνω εθελοντής!

Οι admin/mods το μόνο που έχουν να κάνουν είναι να θέσουν κάποιες προδιαγραφές, τόσο ως προς το περιεχόμενο όσο και ως προς το τεχνικό μέρος, για να εξασφαλιστεί μία σχετική ομοιογένεια και ποιότητα στα βίντεο.

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #8 στις: 02/09/09, 20:26 »
Πραγματικά ούτε η webcam μου ούτε το κινητό μπορούν να μας εξυπηρετήσουν. Αλλά επειδή έχουμε και έναν ξάδερφο φωτογράφο στο σπιτι  :) κάτι θα κανονίσω. Δηλώνω και 'γώ εθελοντής

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: προταση...
« Απάντηση #9 στις: 02/09/09, 23:46 »
Χαίρομαι για τις ιδέες που ρίχνονται στο "τραπέζι", αλλά πιο πολύ για την όρεξη κάποιων για να τις υλοποιήσουν. ;)

Για αρχή, να πω οτι υπάρχει ήδη κανάλι του kithara.gr στο youtube, και είναι το youtube.com/kitharagr
Επίσης, θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί και το tv.kithara.gr

Θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες.

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #10 στις: 11/09/09, 21:18 »
Παιδες πολυ καλη ιδεα. Ειμαι και γω υπερ και δηλωνω εθελοντης :-*
Βεβαια οχι για εκπαιδευτικα βιντεο γιατι δεν θεωρω οτι εχω αρκετες γνωσεις για κατι τετοιο, αλλα για reviews εξοπλισμου και οτιδηποτε αλλο μπορεσω. Θα ειναι πραγματικα πολυ δυνατη κινηση

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: προταση...
« Απάντηση #11 στις: 12/09/09, 14:27 »
Είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν και άλλοι εθελοντές από τη στιγμή που ξεκινήσει η διαδικασία. Δείτε πόσοι ποστάρουν βίντεο στο "Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές"- σημαίνει ότι αρκετά μέλη διαθέτουν τον στοιχειώδη εξοπλισμό.

Βεβαια οχι για εκπαιδευτικα βιντεο γιατι δεν θεωρω οτι εχω αρκετες γνωσεις για κατι τετοιο

Μην το λες, μπορεί κάτι που για εσένα είναι απλό (π.χ. να παίζεις ένα τραγούδι με απλά ακκόρντα) να είναι πολύτιμο για έναν αρχάριο. Προφανώς δεν είμαστε δάσκαλοι, αλλά θα κοιτάξουμε να μάθουμε ο ένας από τον άλλο.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: προταση...
« Απάντηση #12 στις: 12/09/09, 21:29 »
Βεβαια οχι για εκπαιδευτικα βιντεο γιατι δεν θεωρω οτι εχω αρκετες γνωσεις για κατι τετοιο

Μην το λες, μπορεί κάτι που για εσένα είναι απλό (π.χ. να παίζεις ένα τραγούδι με απλά ακκόρντα) να είναι πολύτιμο για έναν αρχάριο. Προφανώς δεν είμαστε δάσκαλοι, αλλά θα κοιτάξουμε να μάθουμε ο ένας από τον άλλο.  :)

Ακριβώς! Πάντα θα υπάρχει κάποιος πιο αρχάριος από εμάς που χρειάζεται τη βοήθειά μας. Ακόμα και μικροπράγματα που προσπαθούμε να εξηγήσουμε στο φόρουμ με πολλά λόγια, πχ. πως γίνονται οι τεχνητές αρμονικές, πως σηκώνεται-κατεβαίνει ένα "floating" τρέμολο, κλπ., με εικόνες εξηγούνται σε δευτερόλεπτα!

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #13 στις: 13/09/09, 04:09 »
και φυσικα οχι μονο πως σηκωνεται και κατεβαινει ενα  "floating" τρέμολο,αλλα και τι ακριβως ειναι το  "floating" ::)
εχω τρελαθει με ολες αυτες τις αγγλικες ορολογιες που χρησιμοποιειτε στα ποστ σας.που θα παει ομως,θα τις μαθω!!

βραζιλη,μια ερωτηση.μηπως θα ωφελουσε να ανοιχτει μια ακομη κατηγορια,που να αφορα ακριβως αυτο το θεμα?εκει θα μπορουσαμε να κατηγοριοποιησουμε τα βιντεο σε ομαδες που ενδιαφερουν τον μαθητευομενο.για παραδειγμα:

το αντιστοιχο του "λαθη και προτασεις" να ειναι πχ το "βιντεοκιθαριστες"
οταν καποιος πατησει λοιπον "βιντεοκιθαριστες",θα του εμφανιστουν πολλες υποκατηγοριες

πχ.-συγχωρδιες,πεντατονικες,κτλ,οπου η καθε υποκατηγορια θα εχει το λινκ που οδηγει στο βιντεο

αλλη υποκατηγορια θα μπορουσε να ειναι το ονομα ενος συγκροτηματος πχ metallica,με τα αντιστοιχα λινκ των διαφορων τραγουδιων που υπαρχουν σε βιντεο.

μεσα απο αυτες τις υποκατηγοριες θα μπορουσε καποιος χρηστης να ζητησει ενα κομματι που δεν υπαρχει ακομη σε βιντεο και ετσι οι (αξιοθαυμαστοι) εθελοντες να μας το δωσουν.

αυτο θα ηταν καλο και για το kithara.gr,αφου η αναζητηση καποιου βιντεο θα γινεται μεσα απο τη σελιδα του και οχι απευθειας απο το you tube.

υγ.δεν ξερω αν περιπου καταλαβες τι θελω να πω,μιας και η ωρα ειναι 4 το πρωι και απο μυαλο...αστα.ουτε και γω δεν πολυκαταλαβα τι εγραψα ;D ;D.περιμενω λοιπον ερωτησεις για διευκρινησεις
   

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: προταση...
« Απάντηση #14 στις: 15/09/09, 10:55 »
εχω τρελαθει με ολες αυτες τις αγγλικες ορολογιες που χρησιμοποιειτε στα ποστ σας.που θα παει ομως,θα τις μαθω!!


Χμ, πάντα προτιμώ την ελληνική ορολογία από την αγγλική, αλλά σχετικά με μουσικά όργανα δεν ξερω τις αντιστοιχίες. Καλό θα ήταν να φτιαχτεί μια λίστα με αντιστοιχίες ορολογίας, και ταυτόχρονα (ή σε ξεχωριστό άρθρο) επεξηγήσεις κάθε όρου (λεξικό). Θα μπορούσε να ξεκινήσει κάποιος με τα βασικά και να συμπληρώνουν οι υπόλοιποι τα πιο εξειδικευμένα/δύσκολα, πχ. στο http://wiki.kithara.gr

βραζιλη,μια ερωτηση.μηπως θα ωφελουσε να ανοιχτει μια ακομη κατηγορια,που να αφορα ακριβως αυτο το θεμα?εκει θα μπορουσαμε να κατηγοριοποιησουμε τα βιντεο σε ομαδες που ενδιαφερουν τον μαθητευομενο.


Αν τα εκπαιδευτικά βίντεο γίνουν αρκετά, θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένας νέος πίνακας στο φόρουμ. Προς το παρόν, ας μπουν στους αντίστοιχους πίνακες που ήδη υπάρχουν (εννοώ, τα λινκ προς τα βίντεο στο youtube.com/kitharagr & tv.kithara.gr)

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: προταση...
« Απάντηση #15 στις: 15/09/09, 13:56 »
Αν τα εκπαιδευτικά βίντεο γίνουν αρκετά, θα μπορούσε να δημιουργηθεί ένας νέος πίνακας στο φόρουμ. Προς το παρόν, ας μπουν στους αντίστοιχους πίνακες που ήδη υπάρχουν (εννοώ, τα λινκ προς τα βίντεο στο youtube.com/kitharagr & tv.kithara.gr)

Σωστά, αλλά ποιους από τους υπάρχοντες πίνακες εννοείς; Τον "Τρόπους παιξίματος, τεχνικές" και "Εκμάθηση - Πρώτα βήματα", π.χ.;
Μήπως τα λίγα που θα ανέβουν στην αρχή κινδυνεύουν να "χαθούν" εκεί; Δε θα ήταν καλύτερο να δημιουργηθεί ένας νέος πίνακας εξαρχής, όπου θα τεθούν και οι κανόνες-περιορισμοί του χώρου; Το λέω καθαρά για να μη γίνει μπάχαλο και δε μαζεύεται εκ των υστέρων.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος let me know 796

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 814
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #16 στις: 15/09/09, 22:15 »
ειναι πολυ καλη σκεψη αυτη η προταση.καλο θα ειναι εκτος απο τις τεχνικες,κλιμακες,κ.α να γινεται και μια παρουσιαση απο τους εκαστοτε ''καλους'' ενισχυτες ,''καλες'' κιθαρες που εχουν στην κατοχη τους καποια μελη.
δηλαδη ενας οδηγος για το πως ρυθμιζεται σωστα ενας ενισχυτης η μια κιθαρα για να βγει ο ζητουμενος ηχος.

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #17 στις: 23/09/09, 01:44 »
παιδια ξεχαστηκατε?αντε να δουμε επιτελους κανα βιντεακι!!
ολοι θα εχετε νιωσει το συναισθημα να κρατατε στα χερια σας την κιθαρα και να μην ξερετε τι να παιξετε και πως.
θα ανεβαζα εγω βιντεο αλλα δεν εχουμε και κανα παρδαλο κατσικι για να γελασει ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Holyshock

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #18 στις: 28/10/09, 14:20 »
θα μπορουσε να γινει και ειμαι σιγουρος πως ειναι πολυ ευκολο και σιγουρα πολλοι ειναι αυτοι που θα το θελανε..

το θεμα ειναι ομως υπαρχουν ατομα που εθελοντικα θα ηθελαν να επιμελιθουν μερικα βιντεο εκμαθησης?

θα μπορουσε το σιτε και οι ανθρωποι που ασχολουντε με τη οργανωση του αν θα μπορουσαν στην αρχη του ολου ενχηρηματος να το σπρωξουν λιγο ωστε να ξεκινησει (ειτε με καποια πρωτα βιντεο, ειτε με διαφορα bannerakia στο σιτε ωστε να το προσεξει ο αλλος οτι παιζει κατι τετοιο.)

και τελος να αρχισουν σε αυτο να ανεβαινουν και διαφορα reviews στα ελληνικα η γιατι οχι και πιο κοντα σε διαφορες ερωτησεις των μελων του φορουμ

και τελος μη το αφησουμε να ξεχαστει γιατι οντως θα ηταν πολυ καλο

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: προταση...
« Απάντηση #19 στις: 29/10/09, 13:25 »
Εγώ περιμένω απαντήσεις σε αυτά, κατά τα άλλα έχω πει πως είμαι μέσα.

Σωστά, αλλά ποιους από τους υπάρχοντες πίνακες εννοείς; Τον "Τρόπους παιξίματος, τεχνικές" και "Εκμάθηση - Πρώτα βήματα", π.χ.;
Μήπως τα λίγα που θα ανέβουν στην αρχή κινδυνεύουν να "χαθούν" εκεί; Δε θα ήταν καλύτερο να δημιουργηθεί ένας νέος πίνακας εξαρχής, όπου θα τεθούν και οι κανόνες-περιορισμοί του χώρου; Το λέω καθαρά για να μη γίνει μπάχαλο και δε μαζεύεται εκ των υστέρων.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Θοδωρής

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Άντρας
  • ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #20 στις: 26/11/09, 20:23 »
Μάλλον περισσότερο θα ταίριαζε στο ''Εκμάθηση -πρώτα βήματα'' .

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: προταση...
« Απάντηση #21 στις: 28/11/09, 12:39 »
Μάλλον περισσότερο θα ταίριαζε στο ''Εκμάθηση -πρώτα βήματα'' .

Από αυτά που έχουν ειπωθεί, υπάρχουν δυνητικά αρκετές κατηγορίες βίντεο που για μένα δε "χωράνε" όλες εκει.
Δηλαδή έχουμε:

-Βίντεο "καθαρής" τεχνικής, όπως π.χ. αυτό το πρώτο του Ζήρα για την πεντατονική (btw συγχαρητήρια για τη συνεργασία). Αυτό φυσικά θα μπορούσε να μπει στην "Εκμάθηση-πρώτα βήματα".
-Βίντεο τύπου "Πως να παίξετε το τραγούδι 'Χ'". Θα μπορούσε να μπει και αυτό στην "Εκμάθηση" αλλά δε θα ήταν καλύτερο να υπάρχει ένας νέος υποπίνακας ή/και (ακόμη καλύτερα) μία σύνδεση με τη συλλογή τραγουδιών;
-Βίντεο παρουσίασης εξοπλισμού, κάτι που νομίζω ότι ενδιαφέρει πολλούς. Θα μπορούσαν να ποστάρονται στο "Μουσικά όργανα & Εξοπλισμός", αλλά και στις υποκατηγορίες του, πάντως σίγουρα όχι στην "Εκμάθηση".
-Βίντεο αυτοσχεδιασμών ή συνθέσεων των μελών που μπορούν να ποστάρονται στους πίνακες "Δικοί μας αυτοσχεδιασμοί και διασκευές" και "Δικές μας συνθέσεις" (αυτό συμβαίνει ήδη σε μικρό βαθμό).

Ξέρω βέβαια ότι το σημαντικότερο είναι να αρχίσει πρώτα η παραγωγή βίντεο, και μετά λογικά θα βρεθεί άκρη. Και λέω να κάνω την αρχή αυτό το Σαββατοκύριακο που έχω λίγο παραπάνω χρόνο.  :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
Απ: προταση...
« Απάντηση #22 στις: 28/11/09, 15:29 »
Παράθεση
Ξέρω βέβαια ότι το σημαντικότερο είναι να αρχίσει πρώτα η παραγωγή βίντεο, και μετά λογικά θα βρεθεί άκρη. Και λέω να κάνω την αρχή αυτό το Σαββατοκύριακο που έχω λίγο παραπάνω χρόνο.
ετσι ακριβως ειναι φιλε μου.οταν θα μαζεψουμε εναν ικανοποιητικο αριθμο απο βιντεο,τοτε θα εχουμε τον ευχαριστο πονοκεφαλο για το πως θα τα κατηγοροποιησουμε.

αντε λοιπον...μη χαζευεις στο φορουμ :D
το μισο σαββατο εφυγε.. ;D ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2436 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/03, 15:59
από bluewind
8 Απαντήσεις
5927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/05, 16:15
από Fteo
προταση για wah wah...

Ξεκίνησε από zebric « 1 2 » Εφέ

27 Απαντήσεις
9308 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/09, 21:05
από Jezus
0 Απαντήσεις
1989 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 09:23
από Ο Νέος Κιθαρωδός
3 Απαντήσεις
5962 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/10, 22:26
από gkou
0 Απαντήσεις
1434 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/09, 08:26
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
2267 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/10, 00:19
από Serviani
14 Απαντήσεις
7257 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/11, 19:06
από maria58
15 Απαντήσεις
49856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/11, 21:35
από YmiRLinG
8 Απαντήσεις
5492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/15, 19:20
από platonas82