Αποστολέας Θέμα: Ξύλα  (Αναγνώστηκε 41199 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #75 στις: 01/08/08, 17:48 »
Παιδια 2 κουβεντες κι απο μενα.Το ξυλο παιζει ρολο στον ηχο κι εγω τουλαχιστον το ακουω.Με το ιδιο σωμα και 3 μπρατσα με διαφορετικο ξυλο ταστιερας(maple/maple,maple/rosewood kai maple/ebony)και τους ιδιους μαγνητες στο σωμα παντα το maple/rosewood θα εχει πιο αργο attack στην πενια (η χορδη δεν 8α φτανει τη μεγιστη ταλλαντωση της τοσο γρηγορα οσο στα αλλα μπρατσα)και λιγοτερες ψιλες συχνοτητες σε σχεση με τα αλλα 2.Αυτο με τη maple ταστιερα 8α ειναι αυτο με τη μεγαλυτερη δυναμικη περιοχη και τα πιο πολλα πριμα.Αυτο με τον εβενο θα πλησιαζει σε ψιλες συχνοτητες με το maple αλλα θα ειναι το πιο compressed απο τα 3(μικροτερη δυναμικη περιοχη).Αυτα μονο για την ταστιερα χωρις να επεκταθω και στα αλλα μερη της ηλεκτρικης κιθαρας που εχουν ξυλα.Οσον αφορα την αποψη πως ολα γινονται ηλεκτρονικα ειναι λαθος.Υπαρχει και η Φυσικη παιδια.Συγκεκριμενα Κυματικη και οτι εχει να κανει με παλμο και τη διαδοση του μεσα απο τα υλικα.Οι μαγνητες σε μια ηλεκτρικη κιθαρα μεταφραζουν το παλμο της χορδης σε ρευμα ολοι το ξερουμε αυτο και συμφωνω.ΑΛΛΑ τι επηρεαζει τον παλμο της χορδης?Το ξυλο ρε παιδια  ;D Και αυτο ΔΕΝ εχει να κανει μονο με τη διαρκεια του παλμου αλλα και με τα χαρακτηριστικα του.Με αλλα λογια αυτο που λεμε εδω και 5000 χρονια ΧΡΟΙΑ.Γιατι η χροια κα8οριζεται απο το πληθος των αρμονικων και την ενταση της καθεμιας ξεχωριστα σε ολα τα Φυσικα οργανα.Ολες οι κιθαρες ανηκουν σε αυτα.Αν θελετε να περιορισετε τον ηχο σε ημιτονοειδεις και οτι αλλο κυματομορφες χρησιμοποιειστε καμια γεννητρια σε κανα synthακι.Τα εγχορδα παραγουν ΣΥΝΘΕΤΟΥΣ ΗΧΟΥΣ.Οταν τραγουδησεις μπροστα απο ενα καθρεφτη δε θα ακουσεις την ιδια χροια που 8α ακουσεις μπροστα απο ενα τοιχο με τουβλα.Ουτε οι φωνητικες χορδες σου αλλαζουν ουτε τα αυτια σου.Αλλαζει αυτο που λαμβανεις.Τα φαινομενα της Κυματικης (διαθλαση,αποροφηση,ανακλαση,μεταδοση απο ενα υλικο σε αλλο διαφορετικης δομης κλπ)ειναι φαινομενα που επηρεαζουν και τη τελικη μορφη του παλμου μιας χορδης σε ΟΛΑ τα εγχορδα οργανα ακομα και στην ηλεκτρικη.Δηλαδη τη χροια  :) .Μετα απο αυτα αναλαμβανουν τα οποια πιεζοηλεκτρικα η ηλεκτρομαγνητικα συστηματα μεταφρασης της παλμου=ΧΡΟΙΑΣ .Εγω ακουω τις διαφορες των ξυλων στην ηλεκτρικη κιθαρα και νασαι σιγουρος πως με τις σωστες συνθηκες μπορεις κι εσυ.Απλα δωσε λιγη σημασια στο τι ακους.Ελπιζω να μην παρεξηγηθω απο καποιους ΒΤW δεν ειμαι ουτε Φυσικος ουτε Ηλεκτρονικος και προσπαθω να παιζω μουσικη

Πολυ σωστο και τεκμηριωμενο ποστ. Εκανες τις δοκιμες σου και μιλας με δεδομενα.
Το μονο που διαφωνω ειναι οτι μπορει ο καθενας να ακουσει τη διαφορα, δεν ειναι ετσι, εδω εχω φιλους που τους βαζω να ακουσουν κατι υπερσυμπιεσμενα ΜΡ3 και το σι-ντι, και μου λενε οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα ενω ειναι απολυτως διακριτη #$%#$Τ%#
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #76 στις: 02/08/08, 02:56 »
Παράθεση
Ε τωρα μην ακουω χαζομαρες αν παρεις εναν μαγνητη και τον κουνας περα δωθε δεν θα κανει ηχο.
Αμα ειναι ετσι, βγαλε ολες τις χορδες απο την στρατ σου και χτυπα λιγο με το χερι οποιοδηποτε σημειο πανω στο σωμα ή στο pickguard και πες μου αν ακους ηχο (συνδεδεμενη η κιθαρα). Θα ακουσεις ηχο γιατι δονειται το σωμα, οι μαγνητες κτλ κι ας μην υπαρχουν χορδες πανω στην κιθαρα. Οποτε αυτο που λετε με τα μεταλλικα μερη ειναι ακυρο. Αν ισχυε θα επρεπε να βγαζουν ηχο ΜΟΝΟ εφοσον δονειται κατι μεταλλικο πανω απο τους πολους των μαγνητων πραγμα που σαφως δεν ισχυει

Λοιπόν επανέρχομαι για άλλη μια φορά σε αυτό (αν και έχω απαντήσει σε προηγούμενα μηνύματα μου και μάλιστα με
επιχειρήματα), και ο λόγος είναι οτι σήμερα έκανα setup τις κιθάρες μου και πειραματίστηκα λίγο.
(αν και θα έπρεπε να πειραματιστείτε εσείς που δεν πιστεύατε και όχι εγώ, τεσπα ::))
Λοιπόν με βγαλμένες τις χορδές όσο και να χτυπούσα τις κιθάρες με διάφορα αντικείμενα και τον ενισχυτή στο τέρμα και τέρμα
gain δεν ακούστηκε ΤΙΠΟΤΑ. Αντιθέτως κουνώντας διάφορα μεταλλικά αντικείμενα (όχι από αλουμίνιο, δεν πιάνει) πάνω από
τους μαγνήτες όπως τα κλειδιά μου, χτυπώντας κατσαβίδια μεταξύ τους, ακόμα και την λάμα ενός σιδεροπρίονου  και χωρίς
να ακουμπάω με αυτά τους μαγνήτες ή την κιθάρα ΥΠΗΡΧΕ ήχος κανονικά στον ενισχυτή. (μάλιστα σκέφτομαι να συνδέσω
έναν μαγνήτη που έχω χωρίς κιθάρα και να παίξω λίγο με το πριόνι, θα έχει πλάκα  ;D :P)
Αυτά τα λίγα για τους δύσπιστους που αποκάλεσαν χαζομάρες και άκυρα αυτά που έλεγα και συγνώμη αν ξέφυγα λίγο απ το θέμα
"ξύλα" αλλά όλα αυτά είναι σχετικά μεταξύ τους. (και χαίρομαι που αυτή η συζήτηση διαβάστηκε από τόσους πολλούς, για να
μην κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και να μην ήμαστε θύματα τις αγοράς).
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #77 στις: 02/08/08, 04:33 »
Καλα φιλε μου... οτι πεις... ισως εχουν προβλημα οι κιθαρες μου τοτε, γιατι τοσα χρονια βγαζουν ηχο ακομα και με το δαχτυλο να χτυπησω τους μαγνητες ή το pickguard...
Οσο για το αν παιζουν ρολο το ξυλα ή οχι...Εγω μπορω να ακουσω τις διαφορες στον ηχο και ειναι αρκετες. Μπορει να μην ειναι τοσες οι διαφορες οσο σε ακουστικες κιθαρες, αλλα αν μου λες οτι μια κιθαρα με alder και maple εχει τον ιδιο ηχο με μια απο μαονι με τους ιδιους μαγνητες κτλ, τοτε τι να πω... ειμαι πραγματικα θυμα της εμπορευματοποιησης και των μυθων της αγορας, γιατι φαινεται οτι τα δικα μου αυτια εχουν αφομοιωθει απο αυτους τους μυθους και ακουνε οτι θελουν πλεον... Και αφου εχουν ετσι τα πραγματα, καλο θα ηταν απλα να παιρνουμε ολοι μια κιθαρα απο συμπιεσμενο πριονιδι και να της κοτσαρουμε εναν dimarzio πανω για να εχουμε ηχο petrucci...
Οι χορδες (οπως ειπαν και πιο πριν πολλα παιδια) βγαζουν τον ηχο, αλλα οι χορδες δονουνται πανω απο μια επιφανεια, και οι ακρες των χορδων καπου στηριζονται. Που; πανω στο ξυλο της κιθαρας... Λογικο ειναι να επιρεαζει το ξυλο και την δονηση των χορδων και το συχνοτικο περιεχομενο απο τις αντανακλασεις, διαθλασεις του ηχου κτλ. Καλα τα ηλεκτρικα και ναι παιζουν απιστευτο ρολο στον ηχο μιας ηλεκτρικης κιθαρας, αλλα παιζουν επισης ρολο και τα ξυλα... Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αυτο δεν ειναι κατανοητο/δεκτο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #78 στις: 02/08/08, 13:01 »
Ο Johnie Darko μόλις πρόδωσε τήν κρυφή μυστική του ταυτότητα.. ναι.. είναι ο Magneto

Όσο για το τέστ στο σώμα χωρίς χορδές... ναι... οοοοοκ. Σύγκρινες ενα σώμα χωρίς χορδές, άρα ένα σώμα χωρίς τάση στά ξύλα του. Άν οι μαγνήτες πθιάνουνε τόν ήχο του ξύλου, τόν πιάνουνε μέσα από τίς χορδές τίς κιθάρας (ένας από τους λόγους που μας ενδιαφέρει το sustain σε μία κιθάρα), αλλιώς θα πάρω το banjo μου και θα χαθώ στόν Αμερικάνικο νότο

ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ!! ΣΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΨΕΜΑΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!! ΖΗΤΩ ΤΟ ΝΟΒΟΠΑΝ! ΚΑΤΩ ΤΑ ΜΑΟΝΙΑ (I care about the rain forest)!

Δέν πιστέυω να δίνει κανείς εδώ μέσα πάνω απο 300 Ευρώ για καλή κιθάρα, ε? Ε, γιατί 250 έχουνε τα ηλεκτρικά...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #79 στις: 02/08/08, 13:32 »
Διάβασα πρόσφατα μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία σχετικά με μια κιθάρα που κάποιος κατασκεύασε εξ ολοκλήρου από κομμάτια ξύλου που πήρε από ένα παλιό στάβλο. Mάλλον θέτει το ζήτημα της σημασίας των ξύλων σε εντελώς διαφορετική βάση...

http://www.tdpri.com/forum/telecaster-discussion-forum/112852-gift.html
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #80 στις: 02/08/08, 13:58 »
Διάβασα πρόσφατα μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία σχετικά με μια κιθάρα που κάποιος κατασκεύασε εξ ολοκλήρου από κομμάτια ξύλου που πήρε από ένα παλιό στάβλο. Mάλλον θέτει το ζήτημα της σημασίας των ξύλων σε εντελώς διαφορετική βάση...

http://www.tdpri.com/forum/telecaster-discussion-forum/112852-gift.html

Εξαιρετικος ο τυπος  :o

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #81 στις: 02/08/08, 14:35 »
Ο Johnie Darko μόλις πρόδωσε τήν κρυφή μυστική του ταυτότητα.. ναι.. είναι ο Magneto

Xαχαχαχα!  ;D ;D ;D Σωστος!
Για αυτο συνεχεια (μα συνεχεια) με τιναζει στατικος ηλεκτρισμος σε οτι και να ακουμπησω... Και ελεγα τι συμβαινει...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #82 στις: 03/08/08, 03:15 »
Διάβασα πρόσφατα μια πολύ ενδιαφέρουσα ιστορία σχετικά με μια κιθάρα που κάποιος κατασκεύασε εξ ολοκλήρου από κομμάτια ξύλου που πήρε από ένα παλιό στάβλο. Mάλλον θέτει το ζήτημα της σημασίας των ξύλων σε εντελώς διαφορετική βάση...

http://www.tdpri.com/forum/telecaster-discussion-forum/112852-gift.html


Τα ξύλα που χρησιμοποίησε ήτανε Douglas Fir wood - δέν γνωρίζω τήν ονομασία του στα Ελληνικα, αλλά μάλλον ανήκει στήν οικογένεια του πεύκου, κρίνοντας από τα "νερά" του, με κέδρο για top.

To Douglas Fir wood χρησιμοποιούνταν παλιά στήν κατασκευη αεροσκαφών, είναι πάρα πολύ σκληρό ξύλο και πυκνο, συνεπώς πολύ πρίμο.
O κέδρος είναι μαλακό ξύλο (το παλιό μας τραπέζι ήτανε από αυτό :P ) αλλά έχει καταπληκτικό resonance και ώς γνωστός χρησιμοποιείται κατα κόρον στίς ακουστικές κιθάρες, γιατί είναι καθαρόηχο και δέν μπουκώνει, ενω χρωματικά ειδικά Ο "Δυτικός ερυθρός κέδρος" είναι πανέμορφος και με ωραία νερά.

Η καλύτερη "Stavlocaster" πού έχω δεί, με ένα ζευγαράκι Kinman 60's θα σπέρνει και θα φτύνει από κάτι σημερινές του εργοστασίου!!!

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #83 στις: 03/08/08, 11:25 »
... γιατι τοσα χρονια βγαζουν ηχο ακομα και με το δαχτυλο να χτυπησω τους μαγνητες ή το pickguard...


Αυτο νομιζω ενοειτε, γιατι μεχρι ενος σημειου οι μαγνητες λιτουργουν σαν μικροφωνα επιθανειας, πιανουν δηλαδη δονησεις κτλ.
Επισης δοκιμαστε να βαλετε ενα ρολοι μπροστα στον μαγνητη σας (οχι ηλεκτρονικο ενοειτε) και ακουστε στον ενισχυτη τους δεικτες του να γυριζουν  :)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #84 στις: 03/08/08, 12:03 »
H ενα μικρο ηχειο, πχ απο κινητο, και ο μαγνητης θα παιξει οτι παιζει το ηχειο εκεινη την ωρα.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #85 στις: 03/08/08, 12:43 »
... γιατι τοσα χρονια βγαζουν ηχο ακομα και με το δαχτυλο να χτυπησω τους μαγνητες ή το pickguard...


Αυτο νομιζω ενοειτε, γιατι μεχρι ενος σημειου οι μαγνητες λιτουργουν σαν μικροφωνα επιθανειας, πιανουν δηλαδη δονησεις κτλ.
Επισης δοκιμαστε να βαλετε ενα ρολοι μπροστα στον μαγνητη σας (οχι ηλεκτρονικο ενοειτε) και ακουστε στον ενισχυτη τους δεικτες του να γυριζουν  :)

Jezus προφανως κι εσυ εχεις προβλημα με τα χερια σου και τις συσκευες σου, γιατι μονο εμεις φαινεται εχουμε παρατηρησει τετοια φαινομενα... Σε αλλους οι μαγνητες πιανουν μονο τις χορδες οπως φαινεται...
Anyway παιδια, οτι και να λετε περι θεωριας και πειραματων, σας προτεινα να κανετε το εξης απλο πειραμα. Παρτε 2 ιδιες κιθαρες με διαφορετικη ταστιερα μονο (σιγα την διαφορα δλδ) και βαλτε στον ιδιο ενισχυτη με ιδιες ρυθμισεις (οχι τπτ τερμα γκαζια που δεν ξεζωριζεις strato απο les paul) να παιξετε. Αν δεν ακουστετε διαφορες στον ηχο, τοτε sry κι ολας, αλλα το προβλημα το χετε εσεις και οχι οι κιθαρες...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #86 στις: 03/08/08, 15:19 »
Χωρίς να είμαι φυσικός ή επιστήμονας να πώ και γώ τη γνώμη μου...

Η ηλεκτρική κιθάρα αποτελείται από το σώμα και το λαιμό. Πάνω σε αυτά είναι καρφωμένη (one way or another) η γέφυρα και το nut. Το διάστημα μεταξύ γέφυρας και nut είναι αυτό στο οποίο ταλαντώνονται οι χορδές. Κάτω από τις χορδές βρίσκονται οι μαγνήτες, είτε καρφωμένοι στο ξύλο του σώματος ή σε κάποιο pickguard. H λειτουργία του μαγνήτη είναι η εξής, οι μεταβολές του μαγνητικού πεδίου μετατρέπονται σε τάση στα άκρα του πηνίου. Αν κουνηθεί οποιοδήποτε μεταλλικό αντικείμενο ή φέρουμε κάποιο ηλεκτρικό ή μαγνητικό πεδίο κοντά στο μαγνήτη μας θα ακούσουμε θόρυβο. Αν μετακινήσουμε μη μαγνητικά και κακούς αγωγούς ηλεκτρισμού μπροστά στους μαγνήτες μας δεν θα ακουστεί τίποτα. Γι'αυτό άλλωστε δεν υπάρχουν soundwhole pickups για ηλεκτροκλασσικές κιθάρες.

Όταν χτυπάμε μια χορδή, εφόσον είναι καρφωμένη με κάποιον τρόπο πάνω στο σώμα η ταλάντωσή της μεταφέρεται στο σώμα. Δοκιμάστε να χτυπήσετε ένα διαπασών και να βάλετε τη μπίλια του κοντά στο αυτί σας, και μετά δοκιμάστε να ακουμπήσετε τη μπίλια σε ένα έπιπλο. Παρόλο που η αρχική ενέργεια της ταλάντωσης είναι πολύ μικρή (μόλις ένα χτύπημα με το δάχτυλο) αυτή μεταφέρεται σε ολόκληρη την επιφάνεια του επίπλου και ακούγεται αρκετά δυνατά. Το ίδιο συμβαινει και με την ταλάντωση των χορδών τις κιθάρας και το σώμα.

Όταν θέτουμε ένα σώμα χωρίς μαγνήτες σε ταλάντωση με κάποιο τρόπο, οι μαγνήτες αντιλαμβάνονται τη διαφορά γιατί ταλαντώνονται και αυτοί και ταλαντώνεται και η πηγή του ηλεκτρομαγνητικού πεδίου που δημιουργείται από το σύστημα μαγνήτης-πηνίο. Αν όμως κρεμάσεις ένα μαγνήτη από μια ελαστική κλωστή και αρχίσεις να φωνάζεις πάνω του, δεν θα ακουστει τίποτα.

Η ταλάντωση ξεκινά από τη χορδή, περνά στη γέφυρα, από τη γέφυρα στο σώμα. Αντίστοιχα από το nut περνάει στο λαιμό κ.ο.κ. Κάθε φορά που ένα κύμα αλλάζει μέσο, η ταχύτητα διάδοσης και το μήκος κύματος αλλάζει. Παραμένει όμως σταθερή η συχνότητά του (που είναι υπεύθυνη για τη χροιά), Όταν λοιπόν από το περιβάλλον (δωμάτιο με ενισχυτή, ή με αρκετό αντίλαλο) έρχονται κύματα της ίδιας συχνότητας στο σώμα γίνεται συντονισμός, το πλάτος ταλάντωσης αυξάνει και έχουμε το ευχάριστο sustain. Το μήκος κύματος και η ταχύτητα διάδοσης είναι διαφορετικές ανάλογα με το υλικό στο οποίο διαδίδεται η ταλάντωση και εξαρτάται αρκετά από την πυκνότητα του υλικού. Γιαυτό τα διαφορετικά ξύλα συμπεριφέρονται διαφορετικά...

Εγώ δεν αμφιβάλω ότι το μαόνι ακούγεται διαφορετικά από το alder. Ούτε ότι βγάζει περισσότερα μπάσα ένα σώμα από μαόνι.

ΟΜΩΣ. 2 στρατ μία από alder και μία από ash, με ίδιους μαγνήτες θα ακούγονται όσο ίδιες και όσο διαφορετικές θα ακούγοταν δίο ίδιες στρατ από alder ή δυο όμοιες στρατ από ash. Ευτυχώς η δυστυχώς καμία κιθάρα δεν συμπεριφέρεται απολύτως το ίδιο με κάποιον κλώνο της. Δεν τίθεται θέμα ποιότητας. Απλά συμβαίνει. Όπως οι φράουλες από το ίδιο δέντρο έχουν διαφορετική γεύση.

Δεν αντιλέγω στο ότι διαφορετικά ξύλα ακούγονται αλλιώς. Αλλά αν κάποιος μου πεί ότι ακούει τις διαφορές του μονοκόματου vs 2 κομμάτια σώματος ή στα κλειδιά, τότε θα φύγει φάσκελο...

Και μιλάμε για στρατοκάστερ... Όπου οι μαγνήτες είναι βιδωμένοι στο pickguard και επιρρεάζονται ακόμα λιγότερο απο την ταλάντωση του σώματος.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #87 στις: 03/08/08, 15:26 »
Ο Johnie Darko μόλις πρόδωσε τήν κρυφή μυστική του ταυτότητα.. ναι.. είναι ο Magneto

Όσο για το τέστ στο σώμα χωρίς χορδές... ναι... οοοοοκ. Σύγκρινες ενα σώμα χωρίς χορδές, άρα ένα σώμα χωρίς τάση στά ξύλα του. Άν οι μαγνήτες πθιάνουνε τόν ήχο του ξύλου, τόν πιάνουνε μέσα από τίς χορδές τίς κιθάρας (ένας από τους λόγους που μας ενδιαφέρει το sustain σε μία κιθάρα), αλλιώς θα πάρω το banjo μου και θα χαθώ στόν Αμερικάνικο νότο

ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ!! ΣΑΣ ΕΛΕΓΑΝ ΨΕΜΑΤΑ 100 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ!! ΖΗΤΩ ΤΟ ΝΟΒΟΠΑΝ! ΚΑΤΩ ΤΑ ΜΑΟΝΙΑ (I care about the rain forest)!

Δέν πιστέυω να δίνει κανείς εδώ μέσα πάνω απο 300 Ευρώ για καλή κιθάρα, ε? Ε, γιατί 250 έχουνε τα ηλεκτρικά...

Αν δεν είχε χτιστεί επιμελώς το hype από ανθρώπους που πληρώνουν όχι για αυτά που ακούν αλλά για αυτά που θέλουν να πιστεύουν ότι ακούν, οι διαφορές τιμής στα ξύλα δεν θα ήταν τόσο τραγικές. Το νοβοπάν btw δεν είναι ξύλο... Ένα φτηνό πεύκο σε σχέση με ένα μαόνι ονδούρας πάντως πιστεύω ότι δεν υστερεί και πολύ αν η υπόλοιπη κατασκευή γίνει το ίδιο επιμελώς.

Οι γενικεύσεις και οι υπερβολές ήταν πάντα αποτελεσματικός τρόπος αμφισβήτησης. Ίσως όχι ο πιο εποικοδομητικός πάντως.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #88 στις: 03/08/08, 16:37 »
Μα δεν τιθεται θεμα καλου ή κακου ξυλου νομιζω... Τουλαχιστον οχι σε ηλεκτρικες κιθαρες/μπασσα.
Τιθεται θεμα για το αν αλλαζει το ξυλο τον ηχο ή οχι. Κι εγω πιστευω οτι τον αλλαζει, οχι γιατι απλα το πιστευω αλλα επειδη το εχω ακουσει τοσα χρονια πολλες φορες. Και εννοειται οτι ολα παιζουν ρολο, οχι μονο τα ξυλα. Οπως ειπε και ο gabriel μια strat θα ακουγεται σαν strat εφοσον ειναι με το κλασσικο strat setup με 3 μονους, 25.5 scale, bolt on, pickguard κτλ αλλα δεν θα εχει το ιδιο ηχοχρωμα μια strat απο μαονι με μια απο ash...
Ολα παιζουν ρολο στο τελικο αποτελεσμα του ηχου, απο τα μεταλλα των hardware μεχρι το scale και απο τα ξυλα μεχρι τα ποτενσιομετρα.
Το να αφοριζουμε ομως ειτε ξυλα, ειτε μαγνητες κτλ ειναι τοσο ανουσιο και κατ'εμε χαζο, οσο και να λεμε οτι τα μονα που ευθυνονται γιοα τον ηχο μιας ηλεκτρικης ειναι οι χορδες και οι μαγνητες... Γιατι απλα δεν ειναι ετσι... Και στην τελικη εφοσον μιλαμε για ηλεκτρικες κιθαρες, η μεγαλυτερη αληθεια ειναι οτι τον ηχο κυριως τον φτιαχνει ο προενισχυτης/ενισχυτης/ηχειο και οχι η κιθαρα. Τα ξυλα παιζουν κι αυτα τον ρολο τους (μικρο σχετικα) οπως ολα τα υπολοιπα γενικα, αλλα το τελικο αποτελεσμα ειναι μια μιξη ολων των παραγοντων που μπορουν και επιρεαζουν τον ηχο, αλλος λιγο και αλλος πολυ. Εκει που θα συμφωνησω ομως οσων αφορα τις ηλεκτρικες κιθαρες, ειναι για το hype περι μαονιου ονδουρας σε σχεση με απλο μαονι κτλ. Εκει ναι ειναι κατα τεραστιο ποσοστο hype και τπτ παραπανω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #89 στις: 04/08/08, 14:49 »
Όταν η πένα μας (ή το νύχι ;D ;D) χτυπάει τη χορδή, ξεκινάει ένα κύμα και απο τις 2 πλευρές της χορδής, του οποίου η συχνότητα εξαρτάται απο το μήκος και τη τάση της. Καθώς το κύμα ανακλάται στα άκρα, επιστρέφει και ο συνδιασμός των παραπάνω κυμάτων, δημιουργεί και το στάσιμο κύμα, το οποίο είναι και η ταλάντωση της χορδής.

Αν η γέφυρα και η ταστιέρα ήταν βιδωμένα σε 50 τόνους τσιμέντου, θα μπορούσαμε να περηφανευτούμε οτι οι αντανακλάσεις στα ακρα είναι απολυτες κλπ,κλπ.

Τωρα όμως, μερος της δόνησης περναει μέσα στο ξύλο, και απο αυτό, επιστρέφει πίσω στο ξύλο. Εξου και η δόνηση που νιώθουμε όταν χτυπάμε μια χορδή. Όμως, η νότα που παίζουμε ΔΕΝ αποτελείτε απο μια μόνο συχνότητα. Ταυτόχρονα παράγωνται και αρμονικοί της χορδής, οι οποίοι στο σύνολό τους αποτελούν το ηχόχρωμα, ή αλλιώς τη χροιά του ήχου της κιθάρας. Κοινώς, μια C5 σε ένα πιάνο, και σε μια κιθάρα, διαφέρουν ως ακούσματα, γιατι έχουν διαφορετική ομάδα αρμονικών.

Και για να ολοκληρώσουμε αυτή τη περιγραφή:Το κάθε ξύλο, έχει διαφορετική περιοχή συντονισμού.Αρα, όταν ο ήχος, ταξιδεύει μέσα απο το ξύλο για να επιστρέψει στη χορδή, φιλτράρονται οι αρμονικές του, και το συχνοτικό πακέτο, που επιστρέφει στη χορδή, έχει το ηχόχρωμα του ξύλου.

Και η ερώτηση: Γιατι τα ηλεκτρικά όργανα παρουσιάζουν μικρότερη σχετικά (όχι όμως ανύπαρκτη) επιρροή απο το ξύλο?

Στα ακουστικά όργανα, ο ήχος, παράγεται απο το σώμα, το οποίο σημαίνει οτι ο ήχος αποτελείται καθαρά απο τη φιλτραρισμένη κυματομορφή. Στα ηλεκτρικά όργανα, το σήμα, δίνεται απο τις χορδές. Οι χορδές, έχουν το αρχικό συχνοτικό πακέτο, το οποίο σταδιακά θα χάνει τις συχνότητες οι οποίες ΔΕΝ περάσαν απο το ξύλο. Η ενίσχυση, sustain, θα συμβαίνει μόνο στις συχνότητες που τους επιτρέπεται να περάσουν απο το ξύλο. Αρα, για να έχουμε ικανοποιητικό "ξυλόχρωμα", πρέπει να περάσει ένα διάστημα στο οποίο η νότα θα έχει σβήσει.

Και μετά απο όλα αυτά, έχουμε και το συχνοτικό φιλτράρισμα των μαγνητών, δλδ ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΑ!!!!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #90 στις: 05/08/08, 00:35 »
Παιδιά, ωραία ο καθένα πιστεύει ο,τι θέλει, δεν προσπαθώ να σας αλλάξω γνώμη  και δεν θέλω να αλλάξω ούτε
αυτά που πιστεύω εγώ, ούτε θέλω να κάνω κουμάντο στην τσέπη, στο αυτί, και στο μυαλό (εδώ ο φίλος Gabriel6th το
έθεσε τέλια  "ανθρώπους που πληρώνουν όχι για αυτά που ακούν αλλά για αυτά που θέλουν να πιστεύουν ότι ακούν")
του καθενός.
Eπίσης δεν θέλω να ρίξω το επίπεδο όπως κάποιου επιχειρούν με ειρωνείες και κτλπ.
Γιαυτό αποχωρώ απ αυτή την συζήτηση και καλορίζικα τα νέα σας μαόνια τον 2000+€ (αλώστε δεν είδα και κανένα επιχείρημα).

Aυτό που με ενοχλεί είναι άλλο. Κάνουμε μια συζήτηση, καταναλώνουμε ενεργεία, χρόνο, κόπο κτλ κτλ κτλ και στο τέλος
βλέπω οτι κάποιου θέλουν να ακυρώσουν αυτή την συζήτηση είτε γιατί δεν έκαναν τον κόπο να την διαβάσουν απ
την αρχή, είτε δεν ξέρω εγώ γιατί πρέπει πάλι μια τέτοια συζήτηση να μείνει χωρείς συμπεράσματα και να ξαναγίνει
στο μέλλον.

πχ:
Παράθεση
Αυτο νομιζω ενοειτε, γιατι μεχρι ενος σημειου οι μαγνητες λιτουργουν σαν μικροφωνα επιθανειας, πιανουν δηλαδη δονησεις κτλ.
Αυτό το συμπέρασμα από που το έβγαλες, για να καταλάβω?

γεια σας!  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/08, 00:37 από jim.ni »
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #91 στις: 05/08/08, 12:36 »
Αυτό πού λέμε είναι ότι το ρέυμα σίγουρα δέν περνάει μέσα από το ξύλο.

Ο ήχος όμως και οι δονήσεις περνάνε!
Εδώ ακουμπάς μιά κιθάρα όταν πάλλεται και αισθάνεσαι τίς δονήσεις μέσα απο το σώμα της, δέν θα το αισθανθούνε οι μαγνήτες τής πού δονούνται μέσα στο σώμα τής??! Κάθε κύμα που περνάει μέσα από ένα μέσον, αλλοιώνεται, πόσο μάλλον όταν περνάει μέσα από ανομοιογενή σώματα (όπως το ξύλο), από πυκνότερες (τα μέταλλα τής γεφυράς, κλπ) και αραιώτερες επιφάνειες (τα πλαστικα), τα οποία δημιουργούν τους δικούς τους ιδιοσυντονισμούς. Εάν όλο αυτό το πανηγύρι δέν το πιάνουνε ούτε οι μαγνήτες μιάς κιθάρας, ούτε και τα ιασθητήρια όργανα του ανθρώπου, ε τότε άς το αφήσουμε το όργανο και άσ πιθάσουμε τα Casio και τα midi και τα 8bit, να μήν κουραζόμαστε.
Άν κάποιος φορέσει έναν ToneZone σέ ένα μαόνι σώμα επειδή τού άρεσε σε μία alder Jackson, και του ακούγεται το ίδιο, ε, πιάστε τότε ρε παιδιά τα midi, γτ ορισμένα πράγμνατα ακόμα και σε τρανζιστοράτα τών 10watt όχι γιατί έχουνε λίγο διαφορετιό ήχο, αλλα γιατί έχουνε άλλο χαρακτήρα και κατέυθυνση, εάν όυτε αυτά δέν είμαστε ικανοί να συλλάβουμε, να μήν κόβουμε και τα κακόμοιρα τα δέντρα..

Ηλεκτρική κιθάρα είναι, όχι η μουγκή μαρία

Πάω να βάλω Kraftwerk

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #92 στις: 05/08/08, 12:55 »
Δεν καταλαβαινω οταν λες οτι δεν ειδες επιχειρηματα, τοσοι ανθρωποι ειπαν την αποψη τους και μιλησαν μεχρι και για φυσικη, ακουστικη κτλ. Ειπαμε και ενα σωρο παραδειγματα μερικων που εχουν δοκιμασει ολοιδιες κιθαρες με μονη διαφορα την ταστιερα και τι διαφορες εχουν ηχητικα σε αυτον που τις επαιξε. Τωρα αν εσυ θες επιστημονικη διατριβη οτι αυτα που λεμε ισχυουν ή οχι, ε δεν ειμαστε και επιστημονες για να εχει κυρος η γνωμη μας. Οτι λεμε το λεμε προφανως εμπειρικα και με οσα λιγα ξερουμε. Οσο για τις ειρωνειες, αλλος τις ξεκινησε οταν γυρναει και λεει "παρε εναν μαγνητη και κουνα τον περα δωθε στον αερα για να βγαλει ηχο". Οταν σου μιλανε ειρωνικα, απλα απαντας ειρωνικα, ετσι παει.
Για να επανελθουμε ομως στο θεμα μας, ξαναλεω οτι συμφωνω για τα "ακριβα" και "φτηνοτερα" ιδιου τυπου ξυλα οτι ειναι κατα ενα μεγαλο μερος hype και εκμεταλλευση και επισης συμφωνω οτι μεχρι ενα σημειο οι μαγνητες μπορουν να επιρεασουν τοσο τον ηχο ωστε να αλλαξουν εντελως τον χαρακτηρα μιας κιθαρας, αλλα μεχρι εκει. Το να λες οτι τα ξυλα δεν παιζουν καμια σημασια, ειναι απλα λαθος, και το μονο επιχειρημα που εγω θα πω ειναι η πρακτικη δοκιμη, μιας και εχουν περασει ουκ ολιγα οργανα απο τα χερια μου.
Οσο για τις τιμες και τι αντιπροσωπευουν, πιστευω δεν πληρωνει καποιος 2000€ μονο για το "ακριβο" μαονι... Βασικα ελαχιστα παραπανω πληρωνεις για καλυτερης ποιοτητας ξυλο... Αυτο μπορεις να το δεις και σε site με custom σωματα, λαιμους κτλ, οπου οι διαφορες αναμεσα σε alder και μαονι πχ ειναι +30€ για το μαονι σαν κοστος... Εκει που απογειωνονται οι τιμες ειναι στα εξωτικα ξυλα που ειναι δυσευρετα κτλ, κι αυτο οχι γιατι ειναι "καλυτερα" ηχητικα, αλλα γιατι απλα ο αγοραστης θελει να εχει εμφανισιακα και "αισθητικα" αυτο αποτελεσμα η κιθαρα του.
Απο κει και περα στις ακριβες κιθαρες πληρωνεις διαφορες στα ηλεκτρικα, στο hardware, στην καλυτερη προσαρμογη και συναρμογη, στον τεχνικο ελεγχο που εχει περασει η κιθαρα, στην τεχνολογια που εχει, στον σχεδιασμο που εχει κτλ και ενα πολυ μικρο ποσοστο στα ξυλα...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #93 στις: 06/08/08, 02:25 »
Παράθεση
αλλος τις ξεκινησε οταν γυρναει και λεει "παρε εναν μαγνητη και κουνα τον περα δωθε στον αερα για να βγαλει ηχο

αυτό το είπα εγώ ??  για δείξε μου που!

Παράθεση
Εδώ ακουμπάς μιά κιθάρα όταν πάλλεται και αισθάνεσαι τίς δονήσεις μέσα απο το σώμα της, δέν θα το αισθανθούνε οι μαγνήτες τής πού δονούνται μέσα στο σώμα τής?

ΟΧΙ

(καταντάει κουραστικό να λεμέ τα ιδία  :()
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #94 στις: 06/08/08, 02:33 »
Παράθεση
αλλος τις ξεκινησε οταν γυρναει και λεει "παρε εναν μαγνητη και κουνα τον περα δωθε στον αερα για να βγαλει ηχο

και συγκεκριμένα αυτό το είπες εσύ στην Απάντηση #67 στις: 19/07/08, 14:27 
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #95 στις: 06/08/08, 04:18 »
λοιπόν, όχι για να τελειώνει η ιστορία, απλώς για να πούμε κάτι περισσότερο: ΤΑ ΞΥΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΡΟΛΟ ΣΤΟΝ ΗΧΟ ΜΙΑΣ ΚΙΘΑΡΑΣ. Αλλιώς θα πέρναμε όλοι μια harley benton θα της πετάγαμε κ ένα emg 81-85 μαγνήτες κ θα ήμασταν μια χαρά.. κ επειδή με τον συμφορουμίτη jim.ni το είχαμε ξαναθίξει το θέμα, αν τα δικά μας επιχειρήματα περί ήχου είναι ατεκμηρίοτα ο jim.ni είναι ο πρώτος ξεκρέμαστος στις απόψεις του.. η κιθάρα κ μάλιστα η ηλεκτρική πάλεται με το παραμικρό χτύπημα κ δρουν τα ξύλα στην απόχρωση του ήχου.. αν οποιοσδηποτε συνεχίζει να υποστηρίζει το αντιθετό δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο παρά να συνεχίσω μαζί του κ να πω, πως η γη είναι τετράγωνη, κ αυτό γιατί όλα τα παραπάνω είναι θέματα φυσικής καθαρά που απασχόλησαν εμπειρικά κ μεθοδικά πολλούς επιστήμονες, κ το να τα περιγελά ο οποιοσδήποτε φανερώνει το μεγαλείο της αγνοιάς του..

Υ.Γ(great cornholio πολύ καλές οι απαντήσεις σου, κ άκρως σωστές κ τεκμηριωμένες!!!)
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #96 στις: 06/08/08, 09:27 »
Αν παρεις δηλαδη εναν μαγνητη και αρχισεις να τον κουνας θα βγαλει ηχο?

Mετα λες για τους αλλους οτι δεν διαβαζουν τα προηγουμενα posts...
Οπως βλεπεις αλλος ξεκινησε την ιστορια με το να κουνας μαγνητη, μπορει να μην το ειπε με ειρωνικη διαθεση, αλλα εγω ετσι το εξελλαβα.
Δεν βγαζω πραγματα απο το μυαλο μου τελικα... Απλα βλεπεις καθε απαντηση που δινω δεν απευθυνεται προσωπικα σε σενα, συζητηση κανουμε και οταν βλεπω καποιον αντι για επιχειρηματα να  κοροϊδευει κατι που καποιος ειπε, ε τοτε απλα προσπαθω να επαναφερω την "ταξη" για να μην γ******ε την συζητηση, γιατι τελικα πιστευω οτι τετοια σχολια ειναι αχρειαστα, με προφανη απαντηση και δεν εχουν κανενα λογο υπαρξης περα απο εξυπνακισμο...
Και για να επανελθουμε στο θεμα με τους "κουνηστους" μαγνητες, γιατι μερικοι κατασκευαστες επιλεγουν την κατευθειαν τοποθετηση πανω στο ξυλο της κιθαρας των μαγνητων, ακομα κι αν αυτο σημαινει οτι δεν θα μπορουν να ρυθμιστουν ευκολα μετα σε υψος για συγκεκριμενα μοντελα τους; (βλεπε Eddie Van Halen, Petrucci musicman και αλλοι πολλοι). Οι ιδιοι πιστευουν απο οσο εχω διαβασει οτι συλλεγουν περισσοτερες δονησεις, εχουν καλυτερο sustain κτλ. Η προφανης απαντηση που δινουν ειναι οτι δονουνται μαζι με το ξυλο κτλ. Μπορει να μην ξερουν απο ηλεκτρικα οσα εσυ πχ ή ενας καλος ηλεκτρονικος, αλλα στο αυτι τους εχει διαφορα... Ετσι κι αλλιως κανεις εδω μεσα οσα ειπε δεν τα ειπε σαν ειδικος, αλλα σαν εμπειριες που εχει με οσα οργανα εχει παιξει...
Το προβλημα ειναι πως εχεις μια αποψη η οποια επαναλαμβανω δεν ειναι λαθος μεχρι ενος σημειου, αλλα το προβλημα ειναι οτι προσπαθεις μεσω της θεωριας των ηλεκτρομαγνητικων πεδιων, να καταλυσεις καθε αλλη θεωρια που εχουν τοσα χρονια χρησιμοποιησει και εφααρμοσει τοσοι πολλοι (ή ολοι οι) κατασκευαστες μουσικων ηλεκτρικων οργανων...
Και ξαναλεω, δεν παιζουν μονο οι μαγνητες , τα pots και οι διακοπτες ρολο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα μιας κιθαρας. Παιζουν πολυ μεγαλο ρολο, αλλα επισης τεραστιο ρολο παιζουν ο τροπος κατασκευης, το hardware, το scale, τα ξυλα, οι χορδες και βεβαια ο παιχτης και ακομα πιο σημαντικο ρολο απο ΟΛΑ αυτα παιζει ο ενισχυτης και τα εφφεδακια...
« Τελευταία τροποποίηση: 06/08/08, 09:32 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #97 στις: 06/08/08, 22:42 »
Aυτό που με ενοχλεί είναι άλλο. Κάνουμε μια συζήτηση, καταναλώνουμε ενεργεία, χρόνο, κόπο κτλ κτλ κτλ και στο τέλος
βλέπω οτι κάποιου θέλουν να ακυρώσουν αυτή την συζήτηση είτε γιατί δεν έκαναν τον κόπο να την διαβάσουν απ
την αρχή, είτε δεν ξέρω εγώ γιατί πρέπει πάλι μια τέτοια συζήτηση να μείνει χωρείς συμπεράσματα και να ξαναγίνει
στο μέλλον.

πχ:
Παράθεση
Αυτο νομιζω ενοειτε, γιατι μεχρι ενος σημειου οι μαγνητες λιτουργουν σαν μικροφωνα επιθανειας, πιανουν δηλαδη δονησεις κτλ.
Αυτό το συμπέρασμα από που το έβγαλες, για να καταλάβω?

γεια σας!  ;)

Δεν ξερω αν γνωριζεις πως λειτουργουν τα μικροφωνα επιφανειας... το συμπερασμα ειπα καθαρα απο που το εβγαλα, απο το πειραμα με το ρολοι και αλλα παρολοια, π.χ. επισης αμα χτυπησεις το καπακι του μαγνητη με το νυχι π.χ. παλι περνει το θορυβο απο το χτυπημα στην επιφανεια. Βαλε τον νεκ μαγνητη π.χ. και χτυπα τον λιγο με το νυχι, το χτυπημα βγαινει στον ενισχυτη, μετα γυρνα στον μπιτζ και χτυπα παλι τον νεκ, θα παρεις ελαχιστο χτυπο που περναει απο το ξυλο... επισης οπως ειπαν τα παιδια, αν βαλεις πανω κινητο να παιζει, ακουγεται απο τον ενισχυτη κτλ, αυτα ολα τα πειραματα ισχουν, κανει μια δοκιμη και θα καταλαβεις απο που εβγαλα το συμπερασμα  :)
... Εκει που απογειωνονται οι τιμες ειναι στα εξωτικα ξυλα που ειναι δυσευρετα κτλ, κι αυτο οχι γιατι ειναι "καλυτερα" ηχητικα, αλλα γιατι απλα ο αγοραστης θελει να εχει εμφανισιακα και "αισθητικα" αυτο αποτελεσμα η κιθαρα του.

Μα ακριβως εκει ειναι ολα τα λευτα  :D ενα ΑΑΑΑΑ quilt maple top ειναι ολα τα  λευτα, ειναι εργο τεχνης της φυσης  ;D
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #98 στις: 07/08/08, 00:48 »
Μα ακριβως εκει ειναι ολα τα λευτα  :D ενα ΑΑΑΑΑ quilt maple top ειναι ολα τα  λευτα, ειναι εργο τεχνης της φυσης  ;D

Eγω συμφωνω... και ξερω οτι οταν πληρωνω κατι τετοιο πληρωνω εμφανιση, δεν τρεφω αυταπατες οτι ενα ΑΑΑΑΑ quilt maple θα εχει καλυτερο ηχο απο ενα απλο quilt maple... Αλλα ξερω (και βλεπω) οτι θα ναι ομορφοτερο... Αν δεν με νοιαζει η εμφανιση, και επιλεγω βαμνεο μαυρο σωμα, τοτε το πιο πιθανο ειναι οτι θα διαλεξω basswood και τελος...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Απ: Ξύλα
« Απάντηση #99 στις: 07/08/08, 02:17 »
Παράθεση
Mετα λες για τους αλλους οτι δεν διαβαζουν τα προηγουμενα posts...
Οπως βλεπεις αλλος ξεκινησε την ιστορια με το να κουνας μαγνητη, μπορει να μην το ειπε με ειρωνικη διαθεση, αλλα εγω ετσι το εξελλαβα.
Δεν βγαζω πραγματα απο το μυαλο μου τελικα... Απλα βλεπεις καθε απαντηση που δινω δεν απευθυνεται προσωπικα σε σενα, συζητηση κανουμε και οταν βλεπω καποιον αντι για επιχειρηματα να  κοροϊδευει κατι που καποιος ειπε, ε τοτε απλα προσπαθω να επαναφερω την "ταξη" για να μην γ******ε την συζητηση, γιατι τελικα πιστευω οτι τετοια σχολια ειναι αχρειαστα, με προφανη απαντηση και δεν εχουν κανενα λογο υπαρξης περα απο εξυπνακισμο..

οκ τότε έκανα λάθος εδώ. άπλα ο αλλος είπε να τον κουνάς , εσύ μετά είπες στον αέρα κτλ  :-\


Παράθεση
Δεν ξερω αν γνωριζεις πως λειτουργουν τα μικροφωνα επιφανειας... το συμπερασμα ειπα καθαρα απο που το εβγαλα, απο το πειραμα με το ρολοι και αλλα παρολοια, π.χ. επισης αμα χτυπησεις το καπακι του μαγνητη με το νυχι π.χ. παλι περνει το θορυβο απο το χτυπημα στην επιφανεια. Βαλε τον νεκ μαγνητη π.χ. και χτυπα τον λιγο με το νυχι, το χτυπημα βγαινει στον ενισχυτη, μετα γυρνα στον μπιτζ και χτυπα παλι τον νεκ, θα παρεις ελαχιστο χτυπο που περναει απο το ξυλο... επισης οπως ειπαν τα παιδια, αν βαλεις πανω κινητο να παιζει, ακουγεται απο τον ενισχυτη κτλ, αυτα ολα τα πειραματα ισχουν, κανει μια δοκιμη και θα καταλαβεις απο που εβγαλα το συμπερασμα

έχω κάνει πολλές δοκιμές μονό για επιβεβαιώσω την ορθότητα αυτών που λέω, κανε και εσύ το ίδιο  ;)
όταν λες χτύπα το καπάκι με το νύχι εννοείς μηπος το μεταλλικό καπάκι ??  (πάντα μιλάμε για κιθάρα χωρίς χορδές, έτσι ? )

Παράθεση
κ επειδή με τον συμφορουμίτη jim.ni το είχαμε ξαναθίξει το θέμα, αν τα δικά μας επιχειρήματα περί ήχου είναι ατεκμηρίοτα ο jim.ni είναι ο πρώτος ξεκρέμαστος στις απόψεις του..

ενώ αυτού του τύπου σχόλια............
 
Παράθεση
Αλλιώς θα πέρναμε όλοι μια harley benton θα της πετάγαμε κ ένα emg 81-85 μαγνήτες κ θα ήμασταν μια χαρά

Παράθεση
αν οποιοσδηποτε συνεχίζει να υποστηρίζει το αντιθετό δεν μπορώ να κάνω τίποτε άλλο παρά να συνεχίσω μαζί του κ να πω, πως η γη είναι τετράγωνη, κ αυτό γιατί όλα τα παραπάνω είναι θέματα φυσικής καθαρά που απασχόλησαν εμπειρικά κ μεθοδικά πολλούς επιστήμονες

....................................................τι είναι?  τεκμηρίωση ??
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
41873 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 22:50
από theodoropoulos
8 Απαντήσεις
4137 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/02/10, 23:50
από Jezus
0 Απαντήσεις
2065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/09, 02:44
από kopaniamento
5 Απαντήσεις
4041 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/10, 13:49
από Vaiking
1 Απαντήσεις
2270 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/10, 09:56
από Johnie Darko
12 Απαντήσεις
5307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/07/12, 16:03
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
5746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/13, 10:54
από panicX
34 Απαντήσεις
16986 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/17, 21:27
από panixgr
33 Απαντήσεις
14862 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/18, 18:57
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
5968 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/22, 16:24
από Ioannis Anastassakis