Αποστολέας Θέμα: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!  (Αναγνώστηκε 8358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Λοιπον αφου εγινε η καταλληλη προετοιμασια και μελετη στο διαδικτυο κατεληξα σε 2 μοντελα....Το ενα ειναι η fender deluxe stat το προηγουμενο ομως μοντελο χωρις compound radius και τους scn μαγνητες
http://www.thomann.de/gr/fender_american_deluxe_strat_hss_rwop.htm

και η αλλη ειναι η fender vintage 62 reissue strat http://www.musiciansfriend.com/guitars/fender-american-vintage-62-stratocaster-electric-guitar
Για τη deluxe εχω διαβασει παρα πολλα στα φορουμ,παρα πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και αρκετα ευελικτο μοντελο πραγμα που με βολευει γτ παιζω αρκετα πραγματα.Απο την αλλη σκεφτομαι οτι αν ειχα ποτε μια fender θα ηθελα ενα παραδοσιακο μοντελο και ηχο και εδω ερχεται η 62'.Ξερω οτι ισως θα με δυσκολεψουν ισως τα vintage ταστα και οι μαγνητες,ειναι ομως προκληση.Ηδοκιμη τους θα γινει σε 10 μερες γι αυτο θα 'θελα να ακουσω μερικες αποψεις.Φυσικα και θα αγοραστουν μεταχειρισμενες.Η deluxe ειναι 2008 και η 62' γυρω στο 2001-2002.Ποια ειναι μια καλη τιμη για αυτα τα μοντελα?
Περιμενω γνωμες!!!

Αποσυνδεδεμένος Nirvana_89

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Σ'αυτο τον τοπο οσοι αγαπουνε τρωνε βρωμικο ψωμι..
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #1 στις: 10/06/12, 16:40 »
βασικα τι μουσικες παιζεις κατα κυριο λογο?εφ'οσων η μια ειναι SSS κ η αλλη SSH τοτε αυτο μπορει να παιξει ρολο στην τελικη επιλογη..αν παιζεις απο μεταλ μεχρι πυξ λαξ παρε την deluxe χωρις σκεψη..προσωπικα γουσταρω περισσοτερο την vintage αλλα η deluxe δειχνει εκ πρωτης οψεως πιο all around να το πω..παντως το καλυτερο θα ηταν να παρεις στα χερια σου πρωτα την 62 γιατι αν την παρεις κ φας φρικη με το μανικι της δεν προκειται να την αγαπησεις , ουτε να την συνιθισεις και θα ειναι κατι προσωρινο..αν παλι σε βολεψει ειναι μια πολυ καλη επιλογη κιθαρας..
οσο για την τιμη στα συγκεκριμενα μεταχειρισμενα , αν ειναι πρωτο χερι η κιθαρα ,κατω απο 1000αρικο δυσκολο να τις βρεις..

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #2 στις: 10/06/12, 17:22 »
Κοιτα βασικα παιζω απο Hard rock εως μεταλ.Ομως εχω κ αλλη κιθαρα για μεταλ και με γοητευει η ιδεα μιας παραδοσιακης fender!Οταν λες για το μπρατσο τι ακριβως εννοεις,δεν εχω ασχοληθει με strat γι αυτο ρωταω.Επισης για την τιμη που λες,μια deluxe του 2008 και μια 62'του 2002 ειναι στην ιδια τιμη?Δεν εχω βρει 62 αυτης της χρονιας κατω απο 1300ε

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #3 στις: 10/06/12, 18:45 »
Κατ αρχήν να πω ότι θεωρώ μεγάλο λάθος να σκέφτεσαι την αγορά ενός τόσο ακριβού οργάνου χωρίς να έχεις κοιτάξει τα ακριβή χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου. Λές ότι περιμένεις να σε δυσκολέψουν τα vintage τάστα και οι μαγνήτες (ορίστε...; ???), πράγμα που με κάνει να υποθέτω ότι δεν έχεις δοκιμάσει κιθάρα με τέτοια τάστα. Από την άλλη πλευρά δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το μπράτσο, που είναι από τις πιο σημαντικές παραμέτρους του playability, ειδικά αν έχεις συνηθίσει σε εντελώς διαφορετικού τύπου κιθάρες. Δεν ξέρω ποιά ήταν η "καταλληλη προετοιμασια και μελετη στο διαδικτυο" στην οποία αναφέρεσαι, έχω όμως την εντύπωση ότι θα χρειαστεί να κάνεις μια πολύ πιο σοβαρή έρευνα πριν προχωρήσεις σε μια τέτοια αγορά.

Εν πάση περιπτώσει, εγώ θα προτιμούσα την Deluxe για πολλούς και διάφορους λόγους. Πρώτον, έχει πιο ευέλικτο συνδυασμό μαγνητών (ΗSS). Δεύτερον, οι μαγνητες είναι noiseless και έχουν το S-1 switching system, το οποίο αυξάνει ακόμα περισσότερο την ηχητικό φάσμα και την ευελιξία της κιθάρας. Τρίτον, οι διαστάσεις του μπράτσου με βολεύουν περισσότερο (43 χιλιοστά nut width έναντι 42 της Vintage '62 και compound radius 9,5-14 έναντι 7,25 της Vintage '62). Tέταρτον, η Deluxe έχει 2-point tremolo με pop-in arm, το οποίο θα προτιμούσα σε σχέση με το παραδοσιακό 6-βιδο της Vintage '62. Πέμπτον (και αυτό είναι για σένα), η Deluxe έχει μεγαλύτερα τάστα (medium jumbo) που μάλλον θα σού φανούν πιο γνώριμα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #4 στις: 10/06/12, 22:03 »
Κατ αρχήν να πω ότι θεωρώ μεγάλο λάθος να σκέφτεσαι την αγορά ενός τόσο ακριβού οργάνου χωρίς να έχεις κοιτάξει τα ακριβή χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου. Λές ότι περιμένεις να σε δυσκολέψουν τα vintage τάστα και οι μαγνήτες (ορίστε...; ??? ), πράγμα που με κάνει να υποθέτω ότι δεν έχεις δοκιμάσει κιθάρα με τέτοια τάστα. Από την άλλη πλευρά δεν έχεις ασχοληθεί καθόλου με το μπράτσο, που είναι από τις πιο σημαντικές παραμέτρους του playability, ειδικά αν έχεις συνηθίσει σε εντελώς διαφορετικού τύπου κιθάρες. Δεν ξέρω ποιά ήταν η "καταλληλη προετοιμασια και μελετη στο διαδικτυο" στην οποία αναφέρεσαι, έχω όμως την εντύπωση ότι θα χρειαστεί να κάνεις μια πολύ πιο σοβαρή έρευνα πριν προχωρήσεις σε μια τέτοια αγορά.

Εν πάση περιπτώσει, εγώ θα προτιμούσα την Deluxe για πολλούς και διάφορους λόγους. Πρώτον, έχει πιο ευέλικτο συνδυασμό μαγνητών (ΗSS). Δεύτερον, οι μαγνητες είναι noiseless και έχουν το S-1 switching system, το οποίο αυξάνει ακόμα περισσότερο την ηχητικό φάσμα και την ευελιξία της κιθάρας. Τρίτον, οι διαστάσεις του μπράτσου με βολεύουν περισσότερο (43 χιλιοστά nut width έναντι 42 της Vintage '62 και compound radius 9,5-14 έναντι 7,25 της Vintage '62). Tέταρτον, η Deluxe έχει 2-point tremolo με pop-in arm, το οποίο θα προτιμούσα σε σχέση με το παραδοσιακό 6-βιδο της Vintage '62. Πέμπτον (και αυτό είναι για σένα), η Deluxe έχει μεγαλύτερα τάστα (medium jumbo) που μάλλον θα σού φανούν πιο γνώριμα.
Εχω μαθει ακριβως ολα τα χαρακτηριστικα των 2 κιθαρων αλλα δε σημαινει οτι ολα αυτα τα εχω συναντησει σε κιθαρες.Οταν ο φιλος πιο πανω ειπε οτι εχει πολυ δυσκολο μπρατσο φανταστηκα οτι ισως να ειχε κατι ιδιομορφο που δεν το ειχα προσεξει στα specs της.Επισης δεν εχω παιξει με vintage ταστα οποτε θα ηθελα τη δικη σας εμεπιρια πανω σε αυτο ωστε να αποκομισω κι εγω καποια πραγματα.Οπως προειπα θα τις δοκιμασω και τις 2 ,αλλα αυτο θα γινει σε 10 μερες οποτε θα ηθελα να καταθεσετε τις δικες σας εμπειριες.Τελος οταν λεω οτι θα με δυσκολεψουν οι μαγνητες,εννοουσα ως προς την ευελιξια τους πραγμα που νομιζω ισχυει.Η δευτερη σου παραγραφος ειναι αυτο ακριβως που θελω και αν εμενες μονο σε αυτη και οχι βαζοντας ολη αυτη τη κριτικη θα ησουν ακριβως 100% μεσα στο πνευμα του ποστ!Παρ'ολα αυτα σε ευχαριστω για τη 2η παραγραφο!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #5 στις: 11/06/12, 00:50 »
Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, το πρόβλημα όμως είναι ότι αυτή η δεύτερη παράγραφος βασίζεται αποκλειστικά στις δικές μου προτιμήσεις και τα δικά μου γούστα (τα οποία σημειωτέον έχουν διαμορφωθεί μετά από δοκιμή ενός πολύ μεγάλου αριθμού κιθάρων). Mπορεί κάλλιστα να βρεις στην πορεία ότι τα δικά σου γούστα διαφέρουν, π.χ. ότι προτιμάς ένα πιο στενό ή λεπτό μπράτσο (πράγμα πολύ πιθανό με βάση όσα έχεις αναφέρει ήδη), ότι σού αρέσει περισσότερο το κλασσικό τρέμολο σε σχέση με το 2-point κλπ. Οπότε θεωρώ ότι είναι παγίδα να βασιστείς σε απόψεις άλλων έστω και για να προϊδεαστείς για την αγορά που σκέφτεσαι να κάνεις. Και τα υπόλοιπα που ανέφερα δεν ήταν ούτως ειπείν "κριτική". Απλά επαναλαμβάνω μια πάγια θέση μου που λέει ότι όταν δρομολογείς την αγορά οργάνου για το οποίο προτίθεσαι να ξοδέψεις ένα τόσο σεβαστό ποσό, καλό θα είναι η "προετοιμασία" και η "μελέτη" να έχουν και κάποια πρακτική συνιστώσα και όχι μόνο θεωρία. Γι αυτό ίσως η πρώτη παράγραφος να είναι πιο σημαντική και πιο πολύ μέσα στο πνεύμα και την ουσία του post. Για να είμαι δίκαιος όμως, ίσως θα έπρεπε κι εγώ να είχα διατυπώσει αλλιώς την τελευταία φράση και να πω ότι στη θέση σου θα φρόντιζα να κάνω μια πολύ πιο εκτεταμένη και διεξοδική έρευνα και να παίξω με όσο το δυνατόν περισσότερες κιθάρες πριν καταλήξω σε μία ή δύο.

Καλή συνέχεια και καλές αγορές.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #6 στις: 11/06/12, 01:00 »
Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, το πρόβλημα όμως είναι ότι αυτή η δεύτερη παράγραφος βασίζεται αποκλειστικά στις δικές μου προτιμήσεις και τα δικά μου γούστα (τα οποία σημειωτέον έχουν διαμορφωθεί μετά από δοκιμή ενός πολύ μεγάλου αριθμού κιθάρων). Mπορεί κάλλιστα να βρεις στην πορεία ότι τα δικά σου γούστα διαφέρουν, π.χ. ότι προτιμάς ένα πιο στενό ή λεπτό μπράτσο (πράγμα πολύ πιθανό με βάση όσα έχεις αναφέρει ήδη), ότι σού αρέσει περισσότερο το κλασσικό τρέμολο σε σχέση με το 2-point κλπ. Οπότε θεωρώ ότι είναι παγίδα να βασιστείς σε απόψεις άλλων έστω και για να προϊδεαστείς για την αγορά που σκέφτεσαι να κάνεις. Και τα υπόλοιπα που ανέφερα δεν ήταν ούτως ειπείν "κριτική". Απλά επαναλαμβάνω μια πάγια θέση μου που λέει ότι όταν δρομολογείς την αγορά οργάνου για το οποίο προτίθεσαι να ξοδέψεις ένα τόσο σεβαστό ποσό, καλό θα είναι η "προετοιμασία" και η "μελέτη" να έχουν και κάποια πρακτική συνιστώσα και όχι μόνο θεωρία. Γι αυτό ίσως η πρώτη παράγραφος να είναι πιο σημαντική και πιο πολύ μέσα στο πνεύμα και την ουσία του post. Για να είμαι δίκαιος όμως, ίσως θα έπρεπε κι εγώ να είχα διατυπώσει αλλιώς την τελευταία φράση και να πω ότι στη θέση σου θα φρόντιζα να κάνω μια πολύ πιο εκτεταμένη και διεξοδική έρευνα και να παίξω με όσο το δυνατόν περισσότερες κιθάρες πριν καταλήξω σε μία ή δύο.

Καλή συνέχεια και καλές αγορές.
Εκτιμω τη βοηθεια σου,αλλα μολις χτες το βραδυ ηρθαν αυτες οι 2 προσφορες και ξεκινησα να μαζευω δεδομενα.Θελω τις δικες σας εμπειριες με τις κιθαρες αυτες γτ μεσα απο αυτες παιρνω πληροφοριες που μου 'κανουν΄.Παντως μεσα απο τις ερωτησεις που εχω κανει υπαρχουν και αντικειμενικες αποψεις οπως αυτη για τις τιμες που αυτες κυμαινονται στο περιπου.Με ενδιαφερουν ομως και οποιεσδηποτε αλλες πληροφοριες,γι αυτο αν υπαρχει καποιος που εχει δοκιμασει καποια ας πει!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #7 στις: 11/06/12, 10:04 »
Προσωπικα θα διαλεγα την 62αρα, την ειχα στο παρελθον ...αλλα, με βολευουν τα βιντατζ ταστα, μ αρεσουν τρελλα οι 57/62 μαγνητες που φοραει η κιθαρα και τους θεωρω απ τους κορυφαιους που βγαζει η φεντερ και βασικοτερο μ αρεσει ο βιντατζ ηχος και ηφος και στυλ ....τωρα στο θεμα του διπλου στην γεφυρα....εαν δεις οτι θελεις περισσοτερα γκαζια εκει μπορεις παντα να βαλεις εναν twin blade μαγνητη και να εισαι μιαααααα χαρα.  Παντως ειμαι σιγουρος οτι οι συγκεκριμενοι μαγνητες που φοραει θα σε καλυψουν....
Γενικα ηταν απο τις ποοολυ καλες κιθαρες που περασαν απο τα χερια μου τωρα γιατι την εδωσα ααλλλοοοο gasοθεμα.....!
Και μια φωτο για την ιστορια  :P

 
 
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #8 στις: 11/06/12, 10:18 »
Είχα τους SCN και όσο κι αν προσπάθησα να τους κάνω να μου αρέσουν, δεν τα κατάφερα. Πολύ "αποστειρωμένος" ήχος. Τους έλειπε η "ψυχή". Θα έλεγα εδώ ότι "αυτό είναι προσωπική άποψη" αλλά δυστυχώς αν κάνεις μια βόλτα στα forums και ιδιαίτερα στα fender-fan forums, θα διαβάσεις πάνω κάτω τα ίδια.

Από την άλλη, ποτέ δεν μου έκανε και τόσο κλικ η λέξη "reissue". Ναι μεν, αν μου έβαζες το μαχαίρι στον λαιμό θα διάλεγα την 62' για τον ήχο της και μόνο, αλλά και εμένα δεν μου αρέσουν τα vintage τάστα. Τα είχα αρχικά στην γιαπωνέζα μου και το κακό τους είναι ότι λιώνουν πολύ γρήγορα, αν παίζεις και συχνά, καθώς έχουν εξ' αρχής λίγο ψωμί και δεν είναι ότι καλύτερο για heavy bends. Οπότε αν την πάρεις και μεταχειρισμένη μπορεί ίσως να θέλει και άμεσα refret/recrown.

Η deluxe κατά τα άλλα  είναι μοντέρνα κιθάρα και έχει -κατ' εμέ- καλύτερη ποιότητα κατασκευής.
Στην θέση σου θα έπαιρνα την deluxe και πιθανότατα, αφού την έπαιζα πολύ ώστε να δω αν μ'αρέσει ο ήχος της, θα άλλαζα τα ηλεκτρικά και θα έβαζα 3 μονούς, Texas Specials, ή 69' ή 57/62 ή αν αντέχει η τσέπη σου (που έχεις αποδείξει ότι αντέχει :) ) κάτι σε πιο boutique (Kinman κτλ).

Οπότε reissue για τον ήχο των πολύ καλών μαγνητών της και deluxe για την γενικότερη κατασκευή του οργάνου. Και επειδή (για μένα) ο ήχος στην ηλεκτρική είναι 90% οι μαγνήτες, μάλλον θα πήγαινα για την deluxe, και θα της άλλαζα τα σωθικά.

Υ.Γ. Αν ακολουθήσεις την λύση που προτείνω, ξέρεις που θα πας για να αλλάξεις τα ηλεκτρικά, μην τα ξαναλέμε ;)
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #9 στις: 11/06/12, 13:28 »
Αυτο εχω καταλαβει κ εγω,οτι αν θα με δυσκολεψει κατι αυτο ειναι τα vintage ταστα,αλλα πριν τη δοκιμη δε θα το μαθω.Ρε Αλεξη συμφωνησε με τον αποπανω να τελειωνουμε!!!Αν και εχω αλλαξει παρα πολλα ηλεκτρικα απο τοτε που μου εδειξες,αν ειμαι θεσσαλονικη θα ερθω για τη χαρα της παρεας!

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #10 στις: 11/06/12, 14:33 »
Περιπου σε τι τιμες παιζουν σαν μεταχ αν υποθεσουμε οτι ειναι σε καλη κατασταση και οι 2?

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #11 στις: 12/06/12, 15:22 »
Θα ηθελα να ακουσω κ αλλες γνωμες αν υπαρχουν

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #12 στις: 12/06/12, 16:00 »
Είσαι και αχόρταγος λεμε χαχαχα πήρες εδω πήρες στο Νοιζ και θες κι άλλες γνώμες ! Όπως βλέπεις οι απόψεις είναι καθαρά προσωπικές είναι καθαρά θέμα του τι σου κάνει , πάρε λοιπόν τους δρόμους και σβαρνα τα κιθαρομαγαζα και πήγαινε να αποκτήσεις ο ίδιος άποψη του ποια Κιθαρα σου κάνει ΕΣΕΝΑ  ! Υπ όψιν τα βιντατζ τάστα δεν είναι απο βούτυρο για να τελειώνουν γρήγορα όταν παίζεις Κιθαρα.
Αν θες πάντως να δοκιμασίες κιθάρες με βιντατζ ταστιερα πες μου μήπως βρω λίγο χρόνο να δοκιμασεις καμία δικια μου...

Άντε και καλο ψάξιμο !!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #13 στις: 12/06/12, 16:11 »
Δεν είπα ότι τελιώνουν γρήγορα, αλλά πιο γρήγορα, για τον προφανή λόγο του ότι έχουν λιγότερη μάζα.
Όλα τα τάστα είναι από το ίδιο υλικό (Nickel) εκτός αν έκανες custom refreting με Stainless Steel τάστα, αλλά αυτό είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.
Και επειδή θα το πάρει μεταχειρισμένο το όργανο, υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να χρειάζεται refreting στα vintage.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #14 στις: 12/06/12, 16:25 »
Είσαι και αχόρταγος λεμε χαχαχα πήρες εδω πήρες στο Νοιζ και θες κι άλλες γνώμες ! Όπως βλέπεις οι απόψεις είναι καθαρά προσωπικές είναι καθαρά θέμα του τι σου κάνει , πάρε λοιπόν τους δρόμους και σβαρνα τα κιθαρομαγαζα και πήγαινε να αποκτήσεις ο ίδιος άποψη του ποια Κιθαρα σου κάνει ΕΣΕΝΑ  ! Υπ όψιν τα βιντατζ τάστα δεν είναι απο βούτυρο για να τελειώνουν γρήγορα όταν παίζεις Κιθαρα.
Αν θες πάντως να δοκιμασίες κιθάρες με βιντατζ ταστιερα πες μου μήπως βρω λίγο χρόνο να δοκιμασεις καμία δικια μου...

Άντε και καλο ψάξιμο !!
τηλεφωνο ;D ?Θελω γνωμες και επειδη δεν ειχα ξανα ποτε στρατ γι αυτο ρωταω!Για τα ταστα αν ειναι τοσο αβολα βρηκα να τα αλλαξω με 90ε οποτε δεν ειναι τοσο τραγικο προβλημα...τεσπα με βλεπω να καταληγω εκει γτ ειμαι και παραδοσιακος τυπος.Σε ευχαριστω και για τη προσφορα..>!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #15 στις: 12/06/12, 16:27 »
Το κακό με το refretting δεν είναι το κόστος του, αλλά η καταπόνηση της ταστιέρας. Δες μερικά βίντεο για το πως γίνεται και θα καταλάβεις το γιατί.
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #16 στις: 13/06/12, 13:04 »
Αντώνη, το ξέρω ότι είμαι εκτός "κλίματος"  ;D , όμως δες και τις καινούριες Charvel προτού επιλέξεις νέα κιθάρα...  >:D

http://www.thomann.de/gr/charvel_desolation_dx_1_sw.htm

Πάντως αν τελικά θες οπωσδήποτε Fender, τότε ίσως μια καινούρια  MIM με αλλαγμενους μαγνήτες (πχ με Bill Lawrence - ο Vag ξέρει σίγουρα περισσότερα επ' αυτού  ;) ) να ήταν καλή περίπτωση...

Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #17 στις: 13/06/12, 13:10 »
Αντώνη, το ξέρω ότι είμαι εκτός "κλίματος"  ;D , όμως δες και τις καινούριες Charvel προτού επιλέξεις νέα κιθάρα...  >:D

http://www.thomann.de/gr/charvel_desolation_dx_1_sw.htm

Πάντως αν τελικά θες οπωσδήποτε Fender, τότε ίσως μια καινούρια  MIM με αλλαγμενους μαγνήτες (πχ με Bill Lawrence - ο Vag ξέρει σίγουρα περισσότερα επ' αυτού  ;) ) να ήταν καλή περίπτωση...

 
 ;D ;D ;D ;D ;D   Εισαι στο μυαλο μου !!!  ;)
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #18 στις: 13/06/12, 16:10 »
Αντώνη, το ξέρω ότι είμαι εκτός "κλίματος"  ;D , όμως δες και τις καινούριες Charvel προτού επιλέξεις νέα κιθάρα...  >:D

http://www.thomann.de/gr/charvel_desolation_dx_1_sw.htm

Πάντως αν τελικά θες οπωσδήποτε Fender, τότε ίσως μια καινούρια  MIM με αλλαγμενους μαγνήτες (πχ με Bill Lawrence - ο Vag ξέρει σίγουρα περισσότερα επ' αυτού  ;) ) να ήταν καλή περίπτωση...
Αυτη η charvel πραγματικα μαμει,αλλα εχω μεταλλοκιθαρακαι μαλιστα καλη...επισης εννοειται οτι και οι 2 αυτες fender ειναι μεταχειρισμενες και αν πετυχω μια καλη τιμη,ειναι καλυτερο deal απο μια μεξικανα (που ειναι πολυ καλο οργανο).Εχω βαλει μπροστα τα διαπραγματευτικα μεσα και βλεπουμε!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #19 στις: 13/06/12, 16:20 »
Αντώνη, αν αυτό που σε ενδιαφέρει είναι ο κλασσικός Strat ήχος και το κλασσικό Strat σχήμα, και δεν "καίγεσαι" τόσο για το label, δεν υπάρχει καλύτερη λύση από μια Squier Classic Vibe.
Και θα την πάρεις καινούργια, και θα την πάρεις σε απίστευτη χαμηλή τιμή και θα είναι πιο Strat (στον ήχο) από την Deluxe.

http://www.thomann.de/gr/fender_squier_classic_vibe_strat_60s.htm
330€

Αμέτρητα βίντεο και σε όλα την εκθιάζουν.
Fender Squier Classic Vibe 60s Stratocaster Guitar Gear Review


Δεν ξέρω αν το έχεις ψάξει το θέμα, δεν θα βρεις όμως ΟΥΤΕ ΕΝΑ κακό λόγο να λέγεται για αυτές τις κιθάρες.
Σώμα alder,'C' shape neck, rosewood  fretboard, medium frets, 3 Alnico 5 single  coil pickups. Αυτά κάνουν μια Strat.
Look it up...
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #20 στις: 13/06/12, 17:12 »
Εννοειται οτι η classic vibe ειναι τρελλο vfm οργανο οπως και καποιες μεξικανικες.Ομως οταν ξεκινησα να παιζω κιθαρα ειχα βαλει στοχο να εχω μια fender και μια gibson!K επειδη ελιωσα στη δουλεια αυτους τους μηνες αν δε τη παρω τωρα,δε θα τη παρω ποτε!

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #21 στις: 13/06/12, 17:15 »
[offtopic] Κράτα κανά ευρώ...Μη βιάζεσαι να τα ξοδέψεις... Θα πάρουν αξία σε λίγο καιρό, αν πάμε σε άλλο νόμισμα ;) [/offtopic]
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #22 στις: 13/06/12, 17:47 »
ενταξει νεοι ειμαστε θα δουλεψουμε και θα τα βγαλουμε...ασε που αν κανουμε και οικογενεια ουτε πενες δε θα παιρνουμε...φανταζομαι γνωριζεις περισσοτερα!

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #23 στις: 13/06/12, 19:50 »
ενταξει νεοι ειμαστε θα δουλεψουμε και θα τα βγαλουμε...ασε που αν κανουμε και οικογενεια ουτε πενες δε θα παιρνουμε...φανταζομαι γνωριζεις περισσοτερα!

Πάρε τώρα που δεν έχεις υποχρεώσεις οτι γουσταρεις μετα οχι οτι δε θα μπορείς αλλα θα είναι πιο δύσκολο κ θ έχεις άλλες προτεραιότητες .... Ασε που θα πρέπει να έχεις κ καλές δικαιολογίες για τα κιθαροενισχυτονια που θα φέρεις Σπιτι χαχαχαχαχα
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Actual Girls
Απ: Επιλογη κιθαρας αναμεσα σε 2 fender....!
« Απάντηση #24 στις: 13/06/12, 20:06 »
ενταξει νεοι ειμαστε θα δουλεψουμε και θα τα βγαλουμε...ασε που αν κανουμε και οικογενεια ουτε πενες δε θα παιρνουμε...φανταζομαι γνωριζεις περισσοτερα!

Πάρε τώρα που δεν έχεις υποχρεώσεις οτι γουσταρεις μετα οχι οτι δε θα μπορείς αλλα θα είναι πιο δύσκολο κ θ έχεις άλλες προτεραιότητες .... Ασε που θα πρέπει να έχεις κ καλές δικαιολογίες για τα κιθαροενισχυτονια που θα φέρεις Σπιτι χαχαχαχαχα
Τα εχω σκεφτει ολα τι νομιζεις,παιδακια ειμαστε!!!Ας πουμε π.χ ο ενισχυτης ειναι ενα πολυ προχω επιπλο για τις κορνιζες!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
23 Απαντήσεις
10058 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/03, 20:54
από Ikaros
16 Απαντήσεις
7184 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 02:46
από Pandemonium
13 Απαντήσεις
7441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 14:44
από morsanimi
4 Απαντήσεις
2193 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/10, 05:25
από arisgate7
18 Απαντήσεις
6224 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 21:08
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
3512 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 10:24
από panixgr
7 Απαντήσεις
3469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 01:32
από JimiDS
21 Απαντήσεις
5954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/12, 19:32
από DeniaHD
6 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 02:16
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
7334 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/15, 16:37
από modfori