Μουσικά όργανα και εξοπλισμός > Μαγνήτες και ηλεκτρικά

Συνδεσμολογία για H/B και S/C

(1/4) > >>

BitCollector:
Έχω - επιτέλους - πάρει στα ζεστά την αναμόρφωση μιας διαλυμένης εδώ και χρόνια κιθάρας, η οποία με τη βοήθεια ενός φίλου είναι στα τελευταία βήματα, στα ηλεκτρικά.

Ο συνδυασμός 1 HB, 1 SC, 1 Vol, 1 Tone με coil split pot και διακόπτη τύπου Gibson με δυσκόλεψε, μιας και δεν κατάφερα να βρω διάγραμμα που να δείχνει ακριβώς αυτό που θέλω. Στην πραγματικότητα ο SC είναι stack HB σε μέγεθος μονού που δεν μπορεί να γίνει split, οπότε τον αναφέρω ως μονό, αν και συνήθως συνδέεται σε 500k pot.

Το πλησιέστερο διάγραμμα είναι αυτό, που όμως έχει και phase στο 2ο push-pull. Αν έχω διαβάσει το διάγραμμα σωστά το phase είναι στο Vol (το πιο αριστερά) και το split (αυτό που με ενδιαφέρει) είναι στο tone, όμως δεν είμαι σίγουρος. Επιπλέον τι τροποποιήσεις χρειάζονται στο διάγραμμα για να κάνει αυτό που θέλω; Μάλλον κάποια καλώδια αντί να πάνε στον διακόπτη του Vol πάνε στην πλάτη του pot, αλλά ποια; Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ!
EDITΞέχασα κι αυτό, που και πάλι δεν είναι ακριβώς, ίσως είναι πιο κοντά όμως. Υπόψη ότι το trial and error δεν παίζει, επειδή δεν το 'χω καθόλου με τις κολλήσεις. Θα μου βγει που θα μου βγει η ψυχή να το τελειώσω, άμα αρχίσω και τις δοκιμές... κάηκα!  ;D

vegos:

--- Παράθεση από: BitCollector στις 08/09/18, 22:53 ---Το πλησιέστερο διάγραμμα είναι αυτό, που όμως έχει και phase στο 2ο push-pull. Αν έχω διαβάσει το διάγραμμα σωστά το phase είναι στο Vol (το πιο αριστερά) και το split (αυτό που με ενδιαφέρει) είναι στο tone, όμως δεν είμαι σίγουρος.
--- Τέλος παράθεσης ---


Σωστά. Στο αριστερό αν δεις έχει Χ, γυρνάει τα καλώδια ανάποδα, οπότε αλλάζει τη φάση, και στο δεξί, στέλνει το black & white στη γη, και το ακυρώνει...


--- Παράθεση ---Επιπλέον τι τροποποιήσεις χρειάζονται στο διάγραμμα για να κάνει αυτό που θέλω; Μάλλον κάποια καλώδια αντί να πάνε στον διακόπτη του Vol πάνε στην πλάτη του pot, αλλά ποια; Καμιά ιδέα;
--- Τέλος παράθεσης ---

Δεν κατάλαβα το πρόβλημα... Θες μόνο split, χωρίς την αντιστροφή φάσης;

BitCollector:
Ακριβώς, θέλω μόνο split... προς το παρόν τουλάχιστον!

vegos:

--- Παράθεση από: BitCollector στις 09/09/18, 02:44 ---Ακριβώς, θέλω μόνο split... προς το παρόν τουλάχιστον!

--- Τέλος παράθεσης ---
Ωραία.Εχεις σχεδιάγραμμα της τρέχουσας συνδεσμολογίας;
Το μόνο που πρέπει να προσθέσεις είναι ένα switch που θα στέλνει στη γη το ένα coil.

panixgr:

--- Παράθεση από: BitCollector στις 08/09/18, 22:53 ---Έχω - επιτέλους - πάρει στα ζεστά την αναμόρφωση μιας διαλυμένης εδώ και χρόνια κιθάρας, η οποία με τη βοήθεια ενός φίλου είναι στα τελευταία βήματα, στα ηλεκτρικά.

Ο συνδυασμός 1 HB, 1 SC, 1 Vol, 1 Tone με coil split pot και διακόπτη τύπου Gibson με δυσκόλεψε, μιας και δεν κατάφερα να βρω διάγραμμα που να δείχνει ακριβώς αυτό που θέλω. Στην πραγματικότητα ο SC είναι stack HB σε μέγεθος μονού που δεν μπορεί να γίνει split, οπότε τον αναφέρω ως μονό, αν και συνήθως συνδέεται σε 500k pot.

Το πλησιέστερο διάγραμμα είναι αυτό, που όμως έχει και phase στο 2ο push-pull. Αν έχω διαβάσει το διάγραμμα σωστά το phase είναι στο Vol (το πιο αριστερά) και το split (αυτό που με ενδιαφέρει) είναι στο tone, όμως δεν είμαι σίγουρος. Επιπλέον τι τροποποιήσεις χρειάζονται στο διάγραμμα για να κάνει αυτό που θέλω; Μάλλον κάποια καλώδια αντί να πάνε στον διακόπτη του Vol πάνε στην πλάτη του pot, αλλά ποια; Καμιά ιδέα;

Ευχαριστώ!
EDITΞέχασα κι αυτό, που και πάλι δεν είναι ακριβώς, ίσως είναι πιο κοντά όμως. Υπόψη ότι το trial and error δεν παίζει, επειδή δεν το 'χω καθόλου με τις κολλήσεις. Θα μου βγει που θα μου βγει η ψυχή να το τελειώσω, άμα αρχίσω και τις δοκιμές... κάηκα!  ;D

--- Τέλος παράθεσης ---

http://www.dimarzio.com/sites/default/files/diagrams/1h1virtualv1v1ppsplittone_3w_all.pdf
είναι ακριβως η περίπτωση σου μόνο που εδώ σπλιτάρει και τον noiseless neck, καθότι οι συγκεκριμένοι dimarzio (Area/HS/etc) έχουν 4 καλώδια. Οπότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να αγνοήσεις το neck (black & white) στο push/pull που δείχνει το σχεδιάγραμμα και είσαι έτοιμος!
οσον αφορά δυσκολία, δεν νομίζω να σε παιδέψει, απλά τρίψε με γυαλόχαρτο εκει που θα κολήσεις, τα push/pull pots έχουν λεία επιφάνεια/lugs.

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

Μετάβαση στην πλήρη έκδοση
Mobile View