Αποστολέας Θέμα: Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM  (Αναγνώστηκε 14076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Alexisonfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 166
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM
« Απάντηση #25 στις: 15/10/09, 19:38 »
Γιατί άλλο να μιλούν για τις κιθάρες τους ο Θοδωρής και ο Αλέξης που είναι επαγγελματίες μουσικοί και τις χρειάζονται στα επαγγελματικά τους project και άλλο ο κάθε ημι-επαγγελματίας που παίζει στο μπαράκι της γειτονιάς, “ανεβάζει” την μουσική του στο My Space και μετά αφού του την κλέβουν (την μουσική του) εταιρίες της αλλοδαπής, ερωτάει η’ μάλλον ρωτάται: «Υπάρχει κάποια αρμόδια αρχή στην οποία θα μπορούσα να απευθυνθώ?»…

τώρα γιατί πας να το γ---σεις το θέμα? :-\ (sorry κι όλας)

anyway on topic, είμαι καθαρά υπερ της LTD, καθώς πιστεύω, είναι ένα όργανο φτηνότερο απο την gibson αλλά σινάμα μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα απο αυτή.
Γενικότερα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια για τα ηλεκτρικά της studio... καθώς και οτι για το συγκεκριμένο μοντέλο πιο πολυ το ''gibson'' πληρώνεις παρά την ποιότητα κατασκευής κτλκτλ, είχα παιξει με παίξει με μια studio, και μου αφησε ανάμοικτα συναισθήματα, καλό κομμάτι δε λέω, αλλά στα ίδια λεφτά και λιγότερα μπορεις να παρεις πιο αξιοπρεπείς όργανα , βλ την LTD που παραθεσες, PRS κτλ.


Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM
« Απάντηση #26 στις: 16/10/09, 09:27 »
@(.)(.) Για να μην γράφονται ανακρίβειες…

Ο Μεταλλιδής φέρνει τις Tokai στην Ελλάδα:

http://www.metallidis.gr/page4.php?view=thumbnailList&category=1
 
η Βρετανική Αντιπροσωπία των Tokai Guitars είναι:

http://www.tokai-guitars.co.uk
 
και η Γερμανική Αντιπροσωπία των Tokai Guitars είναι:

http://www.tokaiguitar.de

καμία σχέση με ebay όπως κατάλαβες…

Αυτά τα ουκ ολίγα, Spartan.   



Σ' ευχαριστω για την πληροφορια σχετικα με τον Μεταλλιδη, ομολογω πως δεν το ηξερα.
Ειδα ομως μια τιμη 3200 για την LS-380 και επαθα πλακα, δεν περιμενα οτι θα ηταν τοσο ακριβες.
Ελπιζω να μην αποτελει ενδειξη για ολες τις Tokai....

Εν τω μεταξυ, στο Αγγλικο site εχει μεν τιμες, αλλα δεν μπορεις να κανεις παραγγελια online.
Στο Γερμανικο παλι, δεν εχει ουτε τιμες ουτε online αγορα.
Γκρρρ....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM
« Απάντηση #27 στις: 16/10/09, 09:28 »
Tα άσχετα, υβριστικά και γενικώς εμπρηστικά μηνύματα πήγαν στον κάδο. Όσοι θέλουν, μπορούν να συνεχίσουν εκεί. Σκέφτηκα να τα διαγράψω εντελώς, αλλά πιστεύω ότι έχουν (ακόμα) μια κάποια χρησιμότητα. Θα παρακαλέσω η συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα να συνεχίσει εντός των ορίων της κοσμιότητας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM
« Απάντηση #28 στις: 16/10/09, 09:34 »
Ευτυχώς που διαγράφησαν αυτά που έπρεπε.
Το να ξεκατινιάζεστε στα φόρα ορισμένοι είναι δικαίωμά σας, και δεν θέλω να πώ ότι δείχνετε το επίπεδό σας.
Όμως δεν μπορείτε να ρίξετε και το επίπεδο των υπολοίπων, ούτε να μας αναγκάζετε να διαβάζουμε τέτοιες χυδαιολογίες.
Κυρίοι διαβάζουν και μικρά παιδιά αυτά που γράφετε, μεταξύ αυτών και ο γυιός μου, ίσως και τα δικά σας παιδιά, τι παραδείγματα τους δίνουμε???

Αυτοσυγκρατηθείτε.......

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM
« Απάντηση #29 στις: 16/10/09, 11:34 »
Tα άσχετα, υβριστικά και γενικώς εμπρηστικά μηνύματα πήγαν στον κάδο. Όσοι θέλουν, μπορούν να συνεχίσουν εκεί. Σκέφτηκα να τα διαγράψω εντελώς, αλλά πιστεύω ότι έχουν (ακόμα) μια κάποια χρησιμότητα. Θα παρακαλέσω η συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα να συνεχίσει εντός των ορίων της κοσμιότητας.

φτου γ**ωτο!! δε τα προλαβα.. :P

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM
« Απάντηση #30 στις: 16/10/09, 11:44 »
Tα άσχετα, υβριστικά και γενικώς εμπρηστικά μηνύματα πήγαν στον κάδο. Όσοι θέλουν, μπορούν να συνεχίσουν εκεί. Σκέφτηκα να τα διαγράψω εντελώς, αλλά πιστεύω ότι έχουν (ακόμα) μια κάποια χρησιμότητα. Θα παρακαλέσω η συζήτηση για το συγκεκριμένο θέμα να συνεχίσει εντός των ορίων της κοσμιότητας.


φτου γ**ωτο!! δε τα προλαβα.. :P


Δεν έχασες και τίποτα....κουτσομπόλη  ;D
Το ίδιο έργο με κάτι προηγούμενα θα ταν.
Τέλωσπάντων,στο θέμα μας: Σαν κιθάρα η LTD είναι σαφώς καλύτερη,αλλά η Gibson θα έχει καλύτερη μεταπωλητική αξία.Eπειδή όμως κοιτάς στο dv247,εαν μπορείς να μαζέψεις αλλα 300 ευρώ υπάρχει και αυτή:
http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-eclipse-ii-electric-guitar-%C2%A0amber-cherry-sunburst--47147

Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος PlasmaPool

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM
« Απάντηση #31 στις: 16/10/09, 15:35 »
Aν δεν εχεις προβλημα με τους emg θα σου προτεινα να σκεφτεις κ την συγκεκριμενη:

http://www.thomann.de/gr/schecter_hellraiser_solo_006_bch.htm

Θα σε περιορισει βεβαια καπως αλλα αν ασχολεισαι κυριως με βαρυα μουσικη δε θα σε χαλασει καθολου.
Τωρα αν θες ενα οργανο που θα το κρατησεις,αν δεν καιγεσαι να αγορασεις αμεσα κιθαρα,αν το τι γραφει στο χεντστοκ σε ξενερωνει(ολοι πιστευω θα θελαν στο χεντστοκ τους αντι για  epiphone  να γραφει gibson,αντι για  squier  fender ,αντι για ltd esp κτλ) κ αν αυτο το εξτρα ποσο μπορεις να το μαζεψεις σε σχετικα μικρο διαστημα θα σου προτεινα κατι σαν κ αυτο που θα σε καλυψει κ σε πιο light  ηχους:

http://www.dv247.com/guitars/esp-guitars-usa-eclipse-ii-fm-electric-guitar-vintage-honeyburst--47155

Y.γ. Ξερει κανενας τι ρολο παιζει το USA που αναφερεται στην συγκεκριμενη κιθαρα?

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Απ: Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM
« Απάντηση #32 στις: 16/10/09, 15:56 »
Θα το ξαναπω: δεν ειναι οτι δεν εχω τα λεφτα, ειναι οτι απλα δεν θελω να δωσω παραπανω - για διαφορους λογους.

Παντως θα ηθελα να αποφυγω κιθαρα με τετοιους μαγνητες που να περιοριζεται σε μεταλ ηχοχρωματα και μονο.
Θελω να πιστευω οτι οι δυο που αρχικα ανεφερα δεν περιοριζονται σε μεταλ, αλλα μπορουν να "παιξουν" και rock, hard rock, blues rock, κτλ

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Gibson Les Paul Studio vs ESP LTD EC-1000FM
« Απάντηση #33 στις: 16/10/09, 18:55 »
Εγώ δεν θα έλεγα ότι οι EMG είναι μόνο για Heavy Metal, είναι για τα πάντα αλλά φτάνουν και εκεί ανετα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
10178 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/06, 04:09
από sitsanakak
7 Απαντήσεις
4411 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/08, 18:37
από jorje
10 Απαντήσεις
5723 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/08, 00:39
από JimiDS
24 Απαντήσεις
7565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/05/09, 23:28
από PapaRoach
25 Απαντήσεις
9926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/09/09, 22:31
από Gabriel6th
53 Απαντήσεις
19615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/09, 00:15
από Serviani
4 Απαντήσεις
3516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 20:13
από tech21man
1 Απαντήσεις
2883 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/09/10, 17:14
από Crazy Heart
4 Απαντήσεις
10833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/12, 09:13
από BASSKILLER
0 Απαντήσεις
2005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/13, 15:09
από iliasAEK