Αποστολέας Θέμα: Ερμηνεία στίχων  (Αναγνώστηκε 360734 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος amfenster

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "...τ'ανοιχτά παραθύρια που ανασαίνουν την ώρα..."
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #150 στις: 19/02/07, 21:47 »
Τι, τιποτα? Κανεις? Γιωργο? Τζουλια? Ανερμηνευτος θα μεινει ο... "Νανακος"?  :-\ ;D
...Και μέσα στην τρέλα μου βρήκα και τα δυο: λευτεριά και σιγουριά.Τη λευτεριά της μοναξιάς και τη σιγουριά πως δε με καταλαβαίνουν...

Αποσυνδεδεμένος rethanaish

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #151 στις: 26/04/07, 00:05 »
Γειά χαρά σε όλους, έχω και εγώ πολλές ερωτήσεις και σχόλια να κάνω, να και το πρώτο.Η Ερμηνεία στίχων σαν τόπικ είναι μόνο εδώ η υπάρχει και σε άλλο μέρος του φόρουμ ?

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #152 στις: 03/05/07, 09:45 »
ποιος ειναι "ο Στρατης που παει για το Ντεπω"

Ισως λιγο ασχετο αλλα ειπα να το πεταξω...

Το "Ντεπω" βγαινει απο το Αγγλικο Depo και σημαινει αποθηκη... Αρα συμφωνα και με τα λεγομενα του Απόλλων ο στιχος λεει:

"ο δρομος που παει για την αποθηκη"

Δεν ξερω αν βοηθησα, απλα θελησα να το διευκρινησω...  :)

ΤΟ ΝΤΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΕΛΝΩ ΥΠΟΨΙΝ ΤΩΝ ΑΝΙΔΕΩΝ.... Ο ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ΜΑΣ...............
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #153 στις: 03/05/07, 09:48 »
Μπορεί κανέις να μου κάνει μία μικρη ανάλυση για το κομμάτι Νοεμβρης 90' του τσακνή; Η έστω ποια η αφορμή, τα γεγονότα και τα "πρόσωπα" στα οποία αναφέρεται;

ΝΑΙ. ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ 'ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ 19 ΚΙ ΑΑΥΤΗ 73 ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥ ΕΡΩΤΕΥΤΗΚΑ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ', ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ. ΝΟΕΜΒΡΗΣ 73, ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟ...
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #154 στις: 03/05/07, 09:52 »
Άσχετο: Ρε παιδιά, ξέρεις κανείς τι θα πει :σοκερέ , σοκερέσα, σοκερέ κε του κε του..... που λέει το γνωστό γυφτοτσιφτετελάκι; ;D ;D ;D

Το ακουσα τυχαια απο τον ιδιο τον τραγουδιστη σ'ενα τοπικο καναλι που τον ειχαν για συνεντευξη!Οφειλω να πω οτι εριξα το γελιο της ζωης μου,λύθηκα στα γελια!Τον ρωτα λοιπον η δημοσιογραφος(ο θεος να την πει!)-οι στιχοι του τραγουδιου σας "σοκερε,σοκερεσα,του-κε,του-κε"τι σημαινουν?.Και αυτος απαντα με ενα υφος σαν της αγελαδας και σα να ηταν κατι τελειως φυσιολογικο-σημαινουν "τι κανεις?καλα!ενα,δυο,ενα,δυο"και προσθετει μετα"αυτο ειναι ολο!Ελεος!Ο ανθρωπος μας περνα ολους και κυριως αυτους που τον ακουν για ηλιθιους(συγχωρεστε με για τη λεξη αλλα ετσι ειναι!)

Κανονικα θα πρεπε να ντρεπεσαι που γελασες οταν εμαθες τι σημαινουν αυτοι οι τρομερα βαθυστοχαστοι στιχοι..... Ντροπη σου λοιπον!!!!!! :P Πλακα κανω..... Ευτυχως υπαρχουν τυποι σαν και αυτον και μας δειχνουν οτι ο πατος στο ελληνικο τραγουδι ειναι απυθμενος...... Αχ τι εχουν να ακουσουν ακομα τα δολια τα αυτια μας..... ;D

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΦΙΛΕ, Η ΕΥΦΥΙΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΟΙ ΑΞΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΟΡΙΑ, Η ΒΛΑΚΕΙΑ, Η ΚΑΚΟΓΟΥΣΤΙΑ ΠΟΤΕ.......
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #155 στις: 03/05/07, 10:01 »
Δεν θα παραθέσω ολόκληρο τραγούδι,αλλά έναν ή δύο στίχους που με έχουν προβληματίσει και ρωτάω διάφορες απόψεις για αυτούς εδω και κάποια χρόνια.
[Πώς να ημερέψει ο νούς μ'ένα σεντόνι
πώς να δεθεί η Μεσόγειος με σκοινιά...
]Τι εννοεί;


ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠΌΛΑ ΟΤΙ Ο ΣΤΙΧΟΥΡΓΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΑΓΜΕΝΟΣ. ΑΛΚΗΣ ΑΛΚΑΙΟΣ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΝ ΤΟΝ ΞΕΡΕΙΣ. ΚΑΙ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ. Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ, ΠΑΡΟΡΜΗΣΕΙΣ, ΣΚΕΨΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΘΕΙ Η ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ ΜΕ ΣΧΟΙΝΙΑ. ΠΩΣ ΝΑ ΗΜΕΡΕΨΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΈΝΑ ΣΕΝΤΟΝΙ, ΔΗΛΑΔΗ ΠΩΣ ΝΑ ΑΡΚΕΣΤΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ ΟΤΑΝ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΡΥΒΕ ΤΟ ΣΕΝΤΟΝΙ................;
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #156 στις: 03/05/07, 10:13 »
βρε kain ωραια τα λες!  :)

μπορεις να μου πεις κ μενα τι εννωει ο στοιχος:

"...σε θυμαμαι, ειχες ξαπλωσει
 στου μονού μου κρεβατιου τις καλημέρες..."


 :)

ΠΡΩΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΠΛΙΑΤΣΙΚΑΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΛΑΙΒ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙ ΑΥΤΟ. ΤΟΥΣ ΣΤΙΧΟΥΣ ΤΟΥ ΡΕΦΡΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΠΝΕΥΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΠΟΥ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΝΑΥΛΙΑ ΤΟΥ ΕΦΕΡΕ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΤΟ ΕΞΗΣ ΣΕ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ: ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΓΙΑΤΙ ΘΑΝΑΤΙΚΗ ΗΔΟΝΗ ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕ ΤΟ ΚΑΘΕ ΣΟΥ ΦΙΛΙ, ΚΙ ΑΚΟΜΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΠΑΨΕΣ ΑΓΑΠΗ ΝΑ ΘΥΜΙΖΕΙΣ...... ΤΕΛΕΙΟ Ε; ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΤΙΧΟ, Ο ΚΑΦΕΣ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΚΡΥΩΣΕΙ. ΤΟΥ ΘΥΜΙΖΕΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΝΑΝ ΜΑΖΙ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ. ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΟΡΕΞΗ ΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟ ΡΑΔΙΟ ΠΙΑ. ΣΤΟΥ ΜΟΝΟΥ ΜΟΥ ΚΡΕΒΑΤΙΟΥ ΤΙΣ ΚΑΛΗΜΕΡΕΣ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΓΩ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΚΡΕΒΑΤΙ, ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΝΤΡΕΜΕΝΟΙ Η ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΤΟΙΟ ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΕΙΧΕ ΜΟΝΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΝ ΟΙ ΔΥΟ ΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ: ΤΟΝ ΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΓΙΝΑΝ ΜΕ ΔΑΚΡΥΑ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΟΝΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ. ΕΧΩ ΓΡΑΨΕΙ, ΓΙΆΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ.........
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/07, 10:43 από Μ.Π »
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #157 στις: 03/05/07, 10:41 »
Τις νύχτες μπαίνεις στα όνειρά μου
λες κι ήρθες σε δικό σου κήπο
Κι αν μεγαλώσαν τα φτερά μου
εγώ απ' το πλάι σου δε λείπω
Θεός αν είναι

Χιλιάδες άγγελοι με τ' άσπρα
κλωνάρια λησμονιάς μοιράζουν
ΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑ
ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΝΑΣΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ
Θεός αν είναι

Οι φίλοι μου όλοι εδώ και χρόνια
Ζευγάρια γίναν, φτιάξαν σπίτια
Μονάχα εμένα χάσκει ακόμα
χωρίς μια στέγη ετούτη η αλήθεια
Θεός αν είναι

Στις φλόγες να καείς
Κι από το δάκρυ μου φωτιά να πιείς
Δεν μπορείς
Μια ζωή καρδιά να συγχωρείς

Θεός αν είναι
Κι αν μ' αγαπάει κανείς



Θα 'θελα πολύ να ξέρω τι σημαίνουν για σας αυτοί οι στίχοι

ΑΠΟ ΤΑ ΑΓΑΠΑΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ.....ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΡΕΘΕΙΣ.....
Τις νύχτες μπαίνεις στα όνειρά μου
λες κι ήρθες σε δικό σου κήπο
Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΣΤΙΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟΣ........ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΑΥΤΟΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΟΜΩΣ Η ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΤΗΣ ΤΟΝ ΦΕΡΝΕΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ ΣΤΑ ΙΔΙΑ, ΣΑΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΕΙ.
Κι αν μεγαλώσαν τα φτερά μου
εγώ απ' το πλάι σου δε λείπω
ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ 'ΜΕΓΑΛΩΣΕ', ΕΧΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΑ ΠΡΟΣΟΝΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΙΚΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΑΚΡΙΑ ΤΗΣ, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙ. ΤΟ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΑΛΛΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ. ΕΧΕΙ ΦΥΓΕΙ ΜΑΛΛΟΝ, ΚΑΙ ΜΕ ΑΣΧΗΜΟ ΤΡΟΠΟ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΣ ΜΕΝΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΗΣ. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΖΙ, ΑΦΟΥ ΑΥΤΗ ΕΦΥΓΕ ΑΛΛΑ ΕΚΕΙΝΟΣ ΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΤΗΣ, ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΗΣ. ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΠΑΠΑΚΩΝ/ΝΟΥ: ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΟΥΝΕ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΣΑΝ ΚΙ ΕΜΕΝΑΝΕ ΠΟΥ ΟΛΟ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΘΑ ΦΥΓΟΥΝ ΚΙ ΟΛΟ ΜΕΝΟΥΝΕ......'
Χιλιάδες άγγελοι με τ' άσπρα
κλωνάρια λησμονιάς μοιράζουν
ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΑΝ ΚΑΛΟΙ ΑΓΓΕΛΟΙ ΤΟΝ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙ, ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΣ ΚΛΩΝΑΡΙΑ ΛΗΣΜΟΝΙΑΣ. ΤΟΝ ΒΟΗΘΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙ. ΝΑ ΛΗΣΜΟΝΗΣΕΙ. ΒΛΕΠΕ ΠΑΣΧΑΛΙΔΗΣ: Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΜΕ ΜΑΖΕΨΕ ΑΠ΄ΤΟ ΔΡΟΜΟ, ΜΟΥ ΧΑΡΙΖΕ ΑΛΑΤΙ ΝΑ ΞΕΧΝΑΩ........
ΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΣΑΝ ΑΣΤΡΑ
ΠΑΙΔΙΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΝΑΣΕΣ ΒΓΑΖΟΥΝ
ΕΔΩ ΤΟ ΧΑΝΩ ΛΙΓΟ........ ΜΑΛΛΟΝ ΕΝΝΝΟΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΑΦΗΣΕ ΑΥΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΝΑΙΑΘΗΜΑΤΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΙΑ.
Οι φίλοι μου όλοι εδώ και χρόνια
Ζευγάρια γίναν, φτιάξαν σπίτια
Μονάχα εμένα χάσκει ακόμα
χωρίς μια στέγη ετούτη η αλήθεια
ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΞΕΚΑΘΑΡΑ Η ΜΟΝΑΞΙΑ ΕΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΠΟΥ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣ ΣΤΗΝ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΙΑ. ΚΙ ΟΥΤΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΛΗ ΠΑΡΕΑ ΠΙΑ. ΘΥΜΙΖΕΙ ΤΟ 'ΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΧΑΡΑΜΑΤΑ'.
Θεός αν είναι

Στις φλόγες να καείς
Κι από το δάκρυ μου φωτιά να πιείς
Δεν μπορείς
Μια ζωή καρδιά να συγχωρείς

Θεός αν είναι
Κι αν μ' αγαπάει κανείς
ΕΔΩ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕ. ΣΤΙΣ ΦΛΟΓΕΣ ΝΑ ΚΑΕΙΣ... ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΤΙΜΩΡΗΣΕΙ. ΚΙ ΑΠ'ΤΟ ΔΑΚΡΥ ΜΟΥ ΦΩΤΙΑ ΝΑ ΠΙΕΙΣ... ΤΑ ΔΑΚΡΥΑ, Ο ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΕΝΙΩΘΕ, ΝΑ ΤΗΣ ΑΝΤΑΠΟΔΟΘΟΥΝ. ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΚΕΙΝΟΣ ΠΟΝΕΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΕ..... ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΤΗΝ ΣΥΓΧΩΡΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ, ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ, ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ Η ΚΑΡΔΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΓΧΩΡΕΙ... ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΚΟΡΥΦΑΙΟ, ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΚΙ ΑΝ Μ'ΑΓΑΠΑΕΙ ΚΑΝΕΙΣ..... ΕΧΕΙ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΑΥΤΟΕΚΤΙΜΗΣΗ ΤΟΥ. ΑΝΑΡΩΤΙΕΤΑΙ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ.... ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΠΟΝΟ ΕΧΕΙ ΓΝΩΡΙΣΕΙ.......



ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΞΗΓΩ ΕΓΩ
 

« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/07, 10:46 από Μ.Π »
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #158 στις: 03/05/07, 10:43 »
μ.π., γράφε σε παρακαλώ με μικρά, στο ΝΕΤ τα μεγάλα γράμματα ερμηνεύονται σαν να φωνάζεις.
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #159 στις: 03/05/07, 10:53 »
ποιος ειναι "ο Στρατης που παει για το Ντεπω"

Ισως λιγο ασχετο αλλα ειπα να το πεταξω...

Το "Ντεπω" βγαινει απο το Αγγλικο Depo και σημαινει αποθηκη... Αρα συμφωνα και με τα λεγομενα του Απόλλων ο στιχος λεει:

"ο δρομος που παει για την αποθηκη"

Δεν ξερω αν βοηθησα, απλα θελησα να το διευκρινησω...  :)

ΤΟ ΝΤΕΠΩ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΤΗΝ ΘΕΣΑΛΛΟΝΙΚΗ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΕΛΝΩ ΥΠΟΨΙΝ ΤΩΝ ΑΝΙΔΕΩΝ.... Ο ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΕΦΑΛΑΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΠΕΤΑΞΟΥΜΕ ΤΙΣ ΜΠΑΡΟΥΦΕΣ ΜΑΣ...............

Παιδιά, στη ναυτική ορολογία depot δε σημαίνει μόνον αποθήκη, αλλά και ασφαλές λιμάνι, ασφαλής θέση φόρτωσης.
Αυτό θέλει να πει ο Καββαδίας.
"Μάταια θα ψάχνεις το στρατί που πάει για το Depot" (που θα έχει αναζητήσει ένα ασφαλέστερο λιμάνι).
« Τελευταία τροποποίηση: 03/05/07, 11:36 από Ιανός »
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #160 στις: 03/05/07, 11:22 »

[/quote]

Παιδιά, στη ναυτική ορολογία depot δε σημαίνει μόνον αποθήκη, αλλά και ασφαλές λιμάνι, ασφαλής θέση φόρτωσης.
Αυτό θέλει να πει ο Καββαδίας.
"Μάταια θα ψάχνεις τον Στρατή που πάει για το Depot" (που θα έχει αναζητήσει ένα ασφαλέστερο λιμάνι).
[/quote]

αν κοιταξεισ να δεισ τα ποιηματα του καββαδια θα διαπιστωσεισ μονοσ σου οτι λεει ντεπω, που ειναι μια περιοχη στην θεσαλλονικη. αυτο ειναι. σιγουρα. δειτε το στα ποιηματα του
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Ιανός

  • Ο Αιρετικός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 553
  • Φύλο: Άντρας
  • Να τιναχτεί σαν μαύρο πνεύμα,η τρομερή μας η λαλιά
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #161 στις: 03/05/07, 11:39 »
Κοίτα, η ποίηση είναι μια μαγική τέχνη, γιατί μιλά διαφορετικά στη ψυχή του καθενός.
Παρ' όλα αυτά, η "Θεσσαλονίκη" περιλαμβάνεται μέσα στη συλλογή Πούσι και γράφει ακριβώς έτσι:
"Κάτω από φώτα κόκκινα κοιμάται η Σαλονίκη
Πριν δέκα χρόνια μεθυσμένη μου 'πες "σ' αγαπώ".
Αύριο σαν τότε και χωρίς χρυσάφι στο μανίκι,
μάταια θα ψάχνεις το στρατί που πάει για το Depot."

Κατά πάσα πιθανότητα, ο ποιητής σ' όλο το ποίημα μιλά για κάποιον φίλο του που έζησε, όπως κι ο ίδιος, μέσα στην προσωπική συναισθηματική ανασφάλεια κι αβεβαιότητα.
Γι' αυτό και μιλά για το στρατί (κι όχι τον Στρατή, όπως έγραψα κι εγώ λανθασμένα), που οδηγεί στους ασφαλείς (συναισθηματικούς και ψυχικούς) λιμένες και που μάταια αναζήτησε.
Τέλος πάντων, έτσι το καταλαβαίνω εγώ. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος.
Έτσι κι αλλιώς, όταν τα ψειρίζεις αυτά τα πράγματα, χάνουν και ένα μέρος από τη μαγεία τους.
Δεν φοβάμαι τίποτα, δεν ελπίζω τίποτα. Είμαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #162 στις: 03/05/07, 11:45 »
συμφωνω απολυτωσ. καποια πραγματα ειναι απλωσ μαγευτικα... οπωσ η φωνη του παπακων/νου σ'ενα λαιβ στο οακα νομιζω(ειναι σένα δισκο του θανου μικρουτσικου που λεγεται ολα τα προσωπα) οταν λεει κοιμαται η σαλονικη... ειναι σαν να μην θελει να ξυπνησει καποιον ετσι τρεμουλιαστα και γλυκα και ψιθυριστα που το τραγουδαει... τελειο!
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος argentina

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 466
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • argentina
Απ: Re:Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #163 στις: 03/05/07, 12:27 »

(που θα έχει αναζητήσει ένα ασφαλέστερο λιμάνι).
ή καλυτερα, ματαια θα αναζητας πια το ασφαλες λιμανι
Τι τεράστιο ψέμα πρέπει να επινοήσει το μυαλό του... για να μπορέσει να κυριαρχήσει στις αισθήσεις του... να τις γαληνέψει...;
                                                                                                             R. M. Rilke

Αποσυνδεδεμένος vangelis

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1239
  • Φύλο: Άντρας
  • ..pera apo ton orizonta...
    • Προφίλ
    • Music
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #164 στις: 03/05/07, 12:36 »
συμφωνω απολυτωσ. καποια πραγματα ειναι απλωσ μαγευτικα... οπωσ η φωνη του παπακων/νου σ'ενα λαιβ στο οακα νομιζω(ειναι σένα δισκο του θανου μικρουτσικου που λεγεται ολα τα προσωπα) οταν λεει κοιμαται η σαλονικη... ειναι σαν να μην θελει να ξυπνησει καποιον ετσι τρεμουλιαστα και γλυκα και ψιθυριστα που το τραγουδαει... τελειο!


ωχ..τι μου θύμησες...η ερμηνεία του Βασίλη σε αυτό το τραγούδι σε αυτήν την εκτέλεση...είναι η αιτία για πολλά, για πάρα πολλά που έχω κάνει καλλιτεχνικά στην ζωή μου...αξίζει να γεννηθεί κανείς , για να την ακούσει..
Vangelis
― Παλιέ μου φίλε τί γυρεύεις;
χρόνια ξενιτεμένος ήρθες
με εικόνες που έχεις αναθρέψει
κάτω από ξένους ουρανούς
μακριά απ' τον τόπο το δικό σου.
Seferis

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #165 στις: 03/05/07, 12:42 »
ακου και το "στο καλο να πασ". το ξερεισ; και εκει τι ιδιο κανει ο βασιλησ. το τραγουδι ετσι οπωσ το τραγουδαει...λεσ και κλαιει... και κλαισ κι εσυ μαζι του..... αυτο αξιζει καποιοα στιγμη να ερμηνευσουμε στιχουσ... αν και ειναι ολοφανεροι αλλα τελεια δοσμενοι....
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #166 στις: 07/05/07, 14:14 »
θα ηθελα να μου δωσει καποιοσ καμια ιδεα ωσ προσ το τι εννοει το me and my monkey του robbie williams. το παλευω καιρο να το καταλαβω, εχω καποιεσ ιδεεσ αλλα......... θα χαρω να συζητησουμε με καποιουσ.
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #167 στις: 07/05/07, 15:51 »
Επεσες στην περίπτωση.
Με απασχολησε κι εμενα αυτο το τραγουδι, και μια και μου αρεσει να ψαχνω λιγο βαθυτερα τους στιχους δες που κατέληξα.

ο Robbie εγραψε τους στιχους αυτους ψάχνοντας να βρει τον τροπο να εκφρασει το αλλο του εγω, τον εαυτο που εχει κρυμμενο, (και που πολλοι απο εμας εχουμε επισης).
την εποχη που το εγραψε ειχε προβλημα με τον εθισμο του στα ναρκωτικα. (βεβαια αυτον τον εθισμο και διαφορους αλλους εθισμους ειχε και εχει σε ολη την διαρκεια της καριερας του)
Ετσι λοιπον αναφερεται στο προβλημα του καπως αποστασιοποιημένος και κατα καποιο τροπο προσπαθει να αποποιηθει της ευθυνης των πραξεων του.
Στην ουσια μας λεει πως ειναι να εξαρτιεσαι συνεχως απ τα ναρκωτικα και αναλυει το πως βλέπει τον κοσμο μεσα απ τον εθισμο του.
Ποσο ευκολο ειναι να κατρακυλήσει σε αλλες εθιστικες συνηθειες, χαρτοπαιξια, πορνεια, ακομα και οπλοχρησια (αφηνοντας να υπονοηθει οτι φοβαται "μη το στρεψει στον εαυτο του").

επισης μου αρεσει που σε ενα σημειο καυτηριάζει το γεγονός οτι ολα αγοραζονται και πωλουνται.
'If your monkey's got that kind of money sir,
then we've got a monkey bed!'


Εντυπωσιακο ειναι το ποσο ενοχοποιημενη αποψη εχει για το "περναω καλα". Ισως επειδη ξερει ποσο κακο κανει στον εαυτο του με την χρηση των ναρκωτικων.
'What's up? You'd better get your ass in here boy,
your monkey's having too much of a good time!
'

Γνωριζει οτι συνεχιζοντας την χρηση το αποτελεσμα ειναι ο θανατος, αλλα αδυνατει να κανει την ανατροπη ισως και να μη θελει να την δει καταματα, γιαυτο βαζει τον πιθηκο να κινδυνευει:
'I've been chasing you for a long time amigos and
now your monkey's gonna die!'


χαρακτηριστικο της αδυναμιας του να απεξαρτηθει και του ποσο επικινδυνος ειναι οταν ειναι high, το δειχνει το τελευταιο ρεφρεν

Me and my monkey
Drove in search of the sun
Now, me and my monkey
We don't wanna kill no Mexican
But we got ten itchy fingers, one thing to declare
When the monkey is high
You do not stare, you do not stare
You do not stare


(επικρατει ομως και μια αλλη αποψη, οτι η αναφορα στον "monkey" εχει διπλη σημασια, αφου υπαρχει (οπως λενε) ενα ναρκωτικο που ονομαζεται ετσι.)
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #168 στις: 08/05/07, 11:36 »
σ'ευχαριστω. σάυτο ειχα καταληξει κι εγω. βεβαια, δεν το εια συνδυασει με τα ναρκωτικα κι αυτα. και το τελευταιο;
Looks like we got ourselves a Mexican
stand-off here boy
And I ain't about to run
Put your gun down boy
How did I get mixed up with this fuckin' monkey anyhow

στο τελοσ φαινεται αυτο που λεσ, οτι τον εχει βαρεθει τον monkey αλλα πριν;
Put your gun down boy
εδω τι εννοει; σαν καποιοσ να του μιλαει και να τον ηρεμει τον monkey
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος holliday

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Have heart my dearWe're bound to be afraid
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #169 στις: 08/05/07, 14:01 »
ναι καπως ετσι το καταλαβαινω κι εγω.

κατα τη γνωμη μου παντα, ψαχνει να βρει αλλοθι.
Looks like we got ourselves a Mexican
"Αν κανω κατι που ολοι το εχουμε και το κανουμε μετριαζεται και απενοχοποιειται ακομα και αν ειναι πολυ κακο ..."
 
Couldn't help but notice this Mexican just staring at me
Or was it my monkey

φορτωνει ολα τα κακως κειμενα στον monkey αφηνοντας αγνο τον ιδιο.
σαν τα παιδια που οταν κανουν ζημια πλαθουν καποιον στην φαντασια τους και του φορτωνουν την ζημια.
ενας μικρουλης οταν εβρεχε το κρεβάτι του, ελεγε οτι ηρθε ενα βατραχακι και το εβρεξε. καπως ετσι νομιζω οτι το λεει και ο Robbie "δε το εκανα εγω, ο monkey φταιει"
και φυσικα στο τελευταιο μερος που αναφερεις, κατα τη γνωμη μου παντα, φαινεται οτι κανει προσπαθειες να αντισταθει, να το ελεγξει, κι αναρωτιεται...
"μα πως εμπλεξα ετσι!"
Μια πεταλούδα στην γωνιά χαμογελάει, Κερνάει τσιγάρο μα πουλάει την φωτιά
ο αστυφυλακας ταυτοτητα ζητάει μα εγω την ψαχνω απ τα 19"

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #170 στις: 12/05/07, 04:06 »
Τι σημαίνουν όμως οι στιχοι των πυξ λαξ, οι παλιεσ  αγαπεσ πανε στον παραδεισο  ?
βασικα το βιβλιο εχει πρωταγωνιστεσ τον παυλο και μια γυναικα, που εν θυμαμαι τωρα το ονομα τησ. ββλεπεισ, ειναι αργα... τελοσπαντων. αυτοι οι δυο ζουσαν σ'ενα νησι οταν ηταν εφηβοι και ερωτευτηκαν. μετα ο παυλοσ κατι εκανε, δεν θυμαμαι καλα(φταιει η ωρα που λεγαμε...) και η κοπελα εφυγε για την αθηνα. ο παυλοσ εμεινε στο νησι. η κοπελα εκανε φοβερη καριερα στην αθηνα και εγινε γνωστη σε ολη την ελλαδα και στο νησι την ειχανε πολυ ψηλα στα ματια τουσ οι πατριωτεσ τησ.το βιβλιο αρχιζει με την γυναικα που πια ειναι παντρεμενη να κανει ταξιδι στο νησι για να ξαναδει τον παυλο.  τελικα φτανει και οταν βλεπει τον  παυλο, ξενερωνει τελειωσ, γιατι αυτοσ ειναι μιζεριασμενοσ, με φαλακρα, και την βλεπει σαν την επιτυχημενη αθηναια, και οχι σαν τον πρωτο του ερωτα. αυτο την ενοχλει περισσοτερο στην κατασταση του, ο τροποσ που εκεινοσ την βλεπει. ο παυλοσ αποδεικνυεται πολυ μακρια  απο τον τροπο με τον οποιο εκεινη τον ειχε φανταστει. και γι'αυτο γκρεμιζεται εντελωσ η εικονα που ειχε φτιαξει για τον παυλο οσοκαιρο δεν τον εβλεπε. καιαυτο την στενοχωρει περισσοτερο.
αν το διαβασεισ, θα καταλαβεισ και περισσοτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/05/07, 04:15 από Μ.Π »
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #171 στις: 21/05/07, 13:52 »
Να είσαι εκέι πάντα μέσα στην ζωή μου, τα φώτα της να ανάβεις κι ας μην την ζείς μαζί μου... τι εννοεί;
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος ship_me_out!!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 465
  • Φύλο: Άντρας
  • ayeah ;-)
    • Προφίλ
    • www.in.gr
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #172 στις: 04/06/07, 10:14 »
Ρε παιδια, Για ποιο πραγμα μιλαει ο OZZY στο Mr Crowley?? Προσπαθω να καταλαβω, αλλα δεν βγαζω ακρη. Μηπως μπορειτε εσεις??


Mr. Crowley, what went on in your head
(Oh) Mr. Crowley, did you talk to the dead
Your lifestyle to me seemed so tragic
With the thrill of it all
You fooled all the people with magic
(Yea)You waited on Satan's call

Mr. Charming, did you think you were pure
Mr. Alarming, in nocturnal rapport
Uncovering things that were sacred, manifest on this earth
(Ah)Conceived in the eye of a secret
Yeah, they scattered the afterbirth

Solo

Mr. Crowley, won't you ride my white horse?
Mr. Crowley, it's symbolic of course
Approaching a time that is classic
I hear that maidens call
Approaching a time that is drastic
Standing with their backs to the wall

(Solo)

Was it polemically sent
I wanna know what you meant
I wanna know
I wanna know what you meant, yeah!

(Solo)
Μα εγω με εναν αγριο περηφανο χορό! σαν αετος πανω απ' τις λυπες θα πεταξω!
σιγα μην κλαψω! σιγα μην φοβηθω!
ΜΕΓΑΛΕ ΓΙΑΝΝΗ!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #173 στις: 04/06/07, 10:37 »
Ρε παιδια, Για ποιο πραγμα μιλαει ο OZZY στο Mr Crowley?? Προσπαθω να καταλαβω, αλλα δεν βγαζω ακρη. Μηπως μπορειτε εσεις??


Mr. Crowley, what went on in your head
(Oh) Mr. Crowley, did you talk to the dead
Your lifestyle to me seemed so tragic
With the thrill of it all
You fooled all the people with magic
(Yea)You waited on Satan's call

Mr. Charming, did you think you were pure
Mr. Alarming, in nocturnal rapport
Uncovering things that were sacred, manifest on this earth
(Ah)Conceived in the eye of a secret
Yeah, they scattered the afterbirth

Solo

Mr. Crowley, won't you ride my white horse?
Mr. Crowley, it's symbolic of course
Approaching a time that is classic
I hear that maidens call
Approaching a time that is drastic
Standing with their backs to the wall

(Solo)

Was it polemically sent
I wanna know what you meant
I wanna know
I wanna know what you meant, yeah!

(Solo)
ΝΤΡΟΠΗ ΣΟΥ!!! >:(
ΦΤΟΥ ΣΟΥ!!! >:(
Να μην ξέρεις για τι πραγμα μιλάει αυτος ο ύμνος!!!! :o
Και πάλι φτου σου!!! :(

This is about Aleister Crowley, a British practitioner of black magic in the early 1900s. Known as "The Wickedest Man Alive," Jimmy Page based some of the Led Zeppelin album covers on his work.
The line "Won't you ride my white horse" is a drug reference. Crowley was a known user of opium.
When Crowley was born they scattered the afterbirth because he had a birthmark shaped like a swastika. Ozzy sings about it in the line "They scattered the afterbirth."
In the liner notes for The Ozzman Cometh, Ozzy wrote, "I'd read several books about Aleister Crowley. He was a very weird guy and I always wanted to write a song about him. While we were recording the Blizzard Of Ozz album there was a pack of tarot cards he had designed lying around the studio. Well one thing lead to another and the song 'Mr. Crowley' was born." (thanks, Matthew Daubert - Mequon, WI)
The single was backed with the song "You Said It All," which was not available on the album.
This featured Randy Rhoads on guitar, who co-wrote it with Ozzy. Rhoads died in 1982 when he went up in a small plane and the pilot started buzzing the tour bus. It hit the bus on the third pass and crashed into a house, killing Rhoads, the pilot, and the tour hairdresser.
Ozzy's album Diary Of A Madman is named after Crowley's autobiography.
This was included on Ozzy's 1987 album Tribute, which contained live tracks featuring Randy Rhoads.
Aleister Crowley was also the topic of the Bruce Dickinson (formerly and presently of Iron Maiden) song "Man of Sorrows" on the album Accident of Birth. The title of the song was a quote of Isaiah 53, supposedly a description of Jesus, whom Crowley hated; Dickinson is somewhat anti-Christian, and was not above assigning a title of Christ to the self-appointed antichrist.


Να μην ξανασυμβεί παρακαλώ!!!!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: Ερμηνεία στίχων
« Απάντηση #174 στις: 04/06/07, 15:57 »
Να είσαι εκέι πάντα μέσα στην ζωή μου, τα φώτα της να ανάβεις κι ας μην την ζείς μαζί μου... τι εννοεί;

Να σου πω πως το καταλαβαίνω εγώ:  Υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που θα θέλαμε να μοιραστούμε τη ζωή μας μαζί τους, αλλά για τον άλφα-βήτα λόγο δε γίνεται, έτσι τα έφερε η ζωή.  Είναι όμως πολύ σημαντικοί για μας για να τους αποκλείσουμε τελείως από τη ζωή μας και να τους διαγράψουμε.  Άρα προσπαθούμε να κρατήσουμε από αυτούς ό,τι μπορούμε να περισώσουμε, μια απλή φιλία, μια κάποια επικοινωνία αραιά και πού, ό,τι μπορεί ο καθένας.  Αν ο άλλος είναι τόσο σημαντικός για μένα, μπορεί να μου φωτίζει τη ζωή με μικρά πράγματα, μια λέξη, μια ματιά, ένα χαμόγελο ή ακόμα και μια ανάμνηση από το παρελθόν.  Έτσι είναι, κάποιοι άνθρωποι μπορεί να χάνονται από τη ζωή μας ή εμείς από τη δική τους, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι παύουμε να τους αγαπάμε.  Με ό,τι τρόπο μπορούμε.
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
44 Απαντήσεις
15863 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/08/07, 00:34
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
4785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/09, 12:22
από Aganippi
18 Απαντήσεις
8289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/09, 19:59
από papous
0 Απαντήσεις
2310 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/09, 22:25
από Ο Νέος Κιθαρωδός
3 Απαντήσεις
4949 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/12, 16:07
από hot_sauce (φλουτσ)
5 Απαντήσεις
50162 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/13, 14:35
από adr1anos
4 Απαντήσεις
9304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/14, 23:01
από adr1anos
5 Απαντήσεις
8646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/19, 23:54
από Βραζίλης
1 Απαντήσεις
6573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/19, 10:42
από vartanis
0 Απαντήσεις
5592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/19, 13:03
από Βραζίλης