Αποστολέας Θέμα: Υπαρχει χωρος για μας????  (Αναγνώστηκε 10805 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BluesMe

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 433
  • Φύλο: Άντρας
  • Music is the universal language of mankind..
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #25 στις: 06/06/09, 11:43 »
Το ερώτημα είναι το εξής... "Για πιο λόγο ασχολείσαι με την τέχνη που ονομάζεται Μουσική ?? " .

Κι η απάντηση η παρακάτω...

Αν ασχολείσαι με τη μουσική για να γίνεις διάσημος, να αποκτήσεις δόξα και χρήμα, να γεμίσεις στάδια και οι δίσκοι σου να πουλάνε σαν τρελοί, allright...ξύπνα σιγά σιγα. Οχι επειδή είσαι Έλληνας, αλλά επειδή όλα τα παραπάνω απαιτούν πάρα πάρα πάρα πολύ μεγάλες θυσίες, τις οποίες στο τέλος δεν ξέρω αν είμαστε σε θέση να κάνουμε και φυσικά επειδή είναι συνάρτηση πολλών άλλων παραγόντων.

Αν ασχολείσαι με τη μουσική επειδή απλά το γουστάρεις αυτό το πράγμα, επειδή εκφράζεσαι, επειδή σε γεμίζει και σε ολοκληρώνει, για να ξεφεύγεις από τη μίζερη καθημερινότητα σου και για να γουστάρεις βρε αδερφέ, τότε...μη σταματήσεις να το κάνεις ποτέ. Δεν ξέρεις που θα σε βγάλει. Τι πάει να πει "αυτός φαινόταν από μικρός οτι θα γίνει διάσημος" ? Το ακούω συχνά σε αναφορές μεγάλων ονομάτων του χώρου. Όλα είναι θέμα αγάπης προς αυτό που κάνεις, της προσπάθειας που καταβάλεις και της ριμάδας της τύχης που δεν ξέρεις ποτέ πως θα στα φέρει...

Χώρος υπάρχει για όποιονδήποτε έχει την ειλικρίνια να παρουσιάσει με το έργο του αυτό που πραγματικά είναι και οχι αυτό που "πουλάει" ή "φοριέται" σήμερα. Αν σκοπεύει κάποιος να μου πει μουσικά αυτά που μου έχουν πει και μάλιστα με πολύ καλύτερο τρόπο εδώ και δεκαετίες πολλοί άλλοι, οχι δεν του δίνω χώρο. Βαρέθηκα. Αν έχει να μου πει, οχι απαραίτητα κάτι καινούριο, απλά κάτι δικό του...τότε τα αυτιά μου είναι ορθάνοιχτα... :)

Αποσυνδεδεμένος mugrufis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #26 στις: 11/06/09, 16:38 »
...ειναι τοσο δυσκολη η μουσικη?θελει τοσο κοπο??
Δεν ελιναι τόσο δύσκολη η μουσική. Απλά σε μερικούς τους βγαίνει περισσότερο από άλλους. Και τυχαίνει να τους κάθεται η "καλή" όπως είπε και ο φίλος από πάνω.


Εγω πιστευω οτι η μουσικη ειναι τοσο δυσκολη και ακομα περισσοτερο..Γιατι περα απο τις τεχνικες και τις νοτες αυτο που εχει αξια ειναι η ψυχη που βγαζεις μεσω του παιξιματως σου!Ολοι μας αν πατησουμε τις ιδιες 3 νοτες σε ενα πιανο θα βγαλουμε αλλο ηχο,αλλο συναισθημα.Η μαγεια ειναι να εχεις αρκετα αποθεματα ψυχης για να δωσεις σε συνδιασμο με τη δεξιοτεχνια που ειναι το μεσο για να τα εκφρασεις..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #27 στις: 11/06/09, 17:52 »
Θέλω να πω και κάτι ακόμα στο περίφημο ζήτημα της "φήμης". Ας πάρουμε για παράδειγμα το ροκ που αγαπάμε οι περισσότεροι εδώ πέρα. Αν δείτε στη wikipedia ή σε όποιο άλλο site τους καταλόγους με τις Νο1 επιτυχίες από το 1955 και μετά που ξεκίνησε το rock n roll μέχρι σήμερα, το βέβαιο είναι ότι πέρα από 10 ονόματα οι υπόλοιποι χιλιάδες καλλιτέχνες που κάνανε τεράστια επιτυχία και κατά συνέπεια κονόμησαν αδρά, θα σας είναι (ειδικά για τη νεώτερη γενιά) παντελώς άγνωστοι. Αντίστοιχα υπάρχουν και άλλα τουλάχιστον 10 ονόματα, με καθολική αναγνώριση,  που δεν κάνανε ποτέ ούτε ένα Top 10...Η φήμη είναι κάτι εφήμερο, μιά "ζαβολιά" της τύχης πολλές φορές, που δεν πιστοποιεί καμμιά αξία και καμμιά ικανότητα. Το πραγματικά εξαιρετικό στη τέχνη μένει ανά τους αιώνες. Το 2200 ποιό θα είναι το αντίστοιχο ενός Μότσαρτ, ενός Μπετόβεν, ή ενός Βάγκνερ; Πάντως όχι ο Eminem  ή οι Guns n' Roses.
Συνεχίζουμε απτόητοι και ας μην κάνουμε ποτέ ούτε ένα σουξέ και ας μην μας αναγνωρίζει κανένας στον δρόμο. Είναι ανάγκη, είναι ο αέρας που αναπνέουμε...Μα και φυσικά υπάρχει χώρος και για μας!
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #28 στις: 11/06/09, 18:32 »
Εχω διαβασει ολα τα ποστ..αυτο που βλεπω ειναι οτι πηγε αλλου η συζητηση.σε αυτο μαλλον φταιω εγω που δεν σας εδωσα να καταλαβετε τι εννοω...με λιγα λογια εννοω "αφου δεν το εχω..σταματαω η οχι?"(γενικη ερωτηση)
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #29 στις: 11/06/09, 18:54 »
Εχω διαβασει ολα τα ποστ..αυτο που βλεπω ειναι οτι πηγε αλλου η συζητηση.σε αυτο μαλλον φταιω εγω που δεν σας εδωσα να καταλαβετε τι εννοω...με λιγα λογια εννοω "αφου δεν το εχω..σταματαω η οχι?"(γενικη ερωτηση)
Ναι γιατί μας ανέφερες τον τύπο από τους Muse. Εγώ κατάλαβα ότι "ζηλεύεις" την επιτυχία του ως τώρα , καλλιτεχνική και εμπορική που μάλιστα τα έχει καταφέρει όντας μόνο 30 χρονών...Γι αυτό απαντώ περί επιτυχίας. Αλλά από την άλλη , τι σημαίνει, το έχεις ή δεν το έχεις; Για να σου απαντήσω σε αυτό πρέπει να σε ακούσω...Δώσε κάποιο link. Αλλά επίσης αν εγώ σου πω ότι δεν το'χεις, σημαίνει αυτό ότι πρέπει να τα παρατήσεις; Όχι βέβαια. Το ξαναλέω , η μουσική είναι τρόπος έκφρασης. Αν εσύ νοιώθεις την ανάγκη να εκφράζεσαι μέσα από αυτή , καλά κάνεις , συνέχισε και υπάρχει χώρος και για σένα. Αν υπάρχουν 10 άνθρωποι που γουστάρουν αυτό που κάνεις, είναι πολύ όμορφο αυτό. Αν υπάρχουν 1.000 επίσης . Αν υπάρχουν 10.000 ακόμα καλύτερα. Αλλά και οι 10 είναι επιτυχία. Τα Διάφανα Κρίνα που διαλύθηκαν πρόσφατα, έχουνε παίξει και για 10 άτομα μόνο. Το είχαν ή δεν το είχαν...Ιδού η απορία...
Και κάτι ακόμα που αναφέρεις σε άλλο ποστ. Δεν έχεις γράψει ακόμα το τραγούδι που σε εκφράζει. Αυτό θα γίνει , μόνο όταν θα έχουν ωριμάσει μέσα σου οι συνθήκες. Πνευματικά. Πόσοι από τους "ροκ στάρς" που ξέρεις παίζουνε σε κάθε live κομμάτια από το πρώτο τους δίσκο; Ελάχιστοι. Οι περισσότεροι τα έχουν αποκηρύξει. Δεν είναι κάτι διαφορετικό και γι αυτούς.Ωριμάσανε στη πορεία οι περισσότεροι. Τώρα εντάξει, οι Metallica π.χ παίζουν το Seek and Destroy, ή οι  Maiden το Running Free ή το Prowler . Εξαιρέσεις...
Τέλος αν η ερώτηση είναι, "προλαβαίνω να γίνω ροκ σταρ", η απάντηση είναι με ερωτήσεις."Και τι κάνεις γι αυτό, αν το θέλεις τόσο πολύ"; Αν μείνεις στην Ελλάδα, δεν θα γίνεις 99.9%... Αν δεν κάνεις 2 ώρες τουλάχιστον γυμναστική την ημέρα να φτιάξεις μούσκουλα, δύσκολα θα σε δεχτεί το star system. Αν δεν εξασκείς το όργανό σου τουλάχιστον 4 ώρες την ημέρα, πως θα παίζεις ή θα τραγουδάς  εξαιρετικά; Αν δεν διαβάζεις λογοτεχνία ή και άλλα βιβλία, πως θα γράψεις καταπληκτικούς στίχους; Αν δεν επικοινωνείς με τους συνανθρώπους σου κάθε μέρα, στο δρόμο, στα μαγαζιά πως θα τους γνωρίσεις και πως θα καταλάβεις τις ανάγκες τους για να τους της κάνεις τραγούδι που θα τραγουδάνε; Αν δεν παίζεις μαζί με άλλους 3-4 που κάνουν όλα αυτά και έχουν τις ίδιες φιλοδοξίες πως θα τα καταφέρεις; Οι Muse και οι κάθε Muse δίνουνε όλον τους τον εαυτό κάθε μέρα στο στόχο που έχουν βάλει. Εσύ έβαλες ποτέ κάποιο στόχο;
Αυτά σόρρυ για τη φλυαρία , ελπίζω τώρα να κάλυψα τις περιπτώσεις που σε ενδιαφέρουν...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/09, 19:10 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #30 στις: 11/06/09, 21:50 »
ανεφερα τον τυπο απο τους muse σαν παραδειγμα οτι ειναι παρα πολυ νεος και παρα πολυ ταλαντουχος...αρα το εχει..δεν στο λεω για το οτι ειναι ροκ σταρ...σαν παραδειγμα  θα μπορουσα να ανφερε ενα οποιοδηποτε παιδι στην ηλικια μου που τον ακους και λες "το χει".για μενα το καλυτερο παραδειγμα μπορει να ειναι και οι αναθεμα που δεν ειναι καθολου ροκ σταρ(αν ηταν θα ειχα εταιρια ;))..απλα ο τυπος απο τους muse ειναι υπερβολη.αρα ζηλευω το ταλεντο τους οχι την επιτυχια τους
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος onfire

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #31 στις: 12/06/09, 16:07 »


Aυτοι σου φαινεται να το εχουν; Μπα, δεν νομιζω...
Λες να μην το ξερουν; Παρολα αυτα παιζουν και κανουν το (ο Θεος να το κανει) live τους.

Το νοημα των παραπανω ειναι οτι αν σου αρεσει να ασχολεισαι με τη μουσικη δεν θα τα παρατησεις. Και ο πιο αχρηστος οργανοπαικτης να εισαι, θα νοιωσεις την αναγκη να πιασεις πχ. την κιθαρα σου και να γρατζουνισεις για καποιες ωρες. Θελω να πω οτι οταν παιζεις, πρωτα εχεις την ικανοποιηση οτι ασχολεισαι με κατι που σου αρεσει και μετα μπαινεις στη διαδικασια να βελτιωσεις το αποτελεσμα. Το αν τελικα θα γινεις οι Muse, ο Hendrix ή το συγκροτημα του παραπανω video ειναι για εμενα κατι το σημαντικο αλλα δευτερευον. Ασε που αν στο ερωτημα αν αξιζει να συνεχιζεις οι Muse και πολλοι αλλοι απαντουσαν εξ' αρχης οχι, δεν θα τους μαθαινες ποτε για να εχεις τετοιες αποριες τωρα... ;)
Οταν βλεπεις τα ταλεντα, αντι να μπαινεις σε τετοιες σκεψεις ειναι καλυτερο να εμπνεεσαι απο αυτα
They tell you black is really white, and moon is just the sun at night and when you walk in golden halls you get to keep the gold that falls...It's heaven and hell

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #32 στις: 16/06/09, 11:42 »
σαν παραδειγμα  θα μπορουσα να ανφερε ενα οποιοδηποτε παιδι στην ηλικια μου που τον ακους και λες "το χει". .............................................................
αρα ζηλευω το ταλεντο τους οχι την επιτυχια τους

Εννοείς δηλ ότι έχει το ταλέντο ή το χάρισμα, απ' ότι κατάλαβα.

Πολύ δύσκολο να πεις ότι οι ατάλαντοι υποχρεούνται να αποχωρήσουν από τον χώρο που τους ενδιαφέρει. Ιδίως όταν υπάρχουν αρχικώς ατάλαντοι που έχουν καταφέρει και υπερσκέλισαν το αρχικό τους ελάτωμα με προσπάθεια και κόπο, ενώ αντίστροφα υπάρχουν υπερβολικά ταλαντούχοι οι οποίοι δεν προσέφεραν τίποτα στο χώρο τους.

Το μόνο που πρέπει οι ίδιοι να σκεφτούν είναι για ποιόν λόγο ενδιαφέρονται για τον συγκεκριμένο χώρο. Είναι προσωπική τους επιλογή ή υποβολιμιαία? Εάν είναι υποβολιμιαία είναι ανάγκη οποσδήποτε να αποχωρήσουν όχι ομως διότι καταστρέφουν έναν καλλιτεχνικό χώρο ή λόγω του ότι δεν χωράνε, αλλά επειδή δεν τους δίνεται η δυνατότητα να αναπτύξουν το πραγματικό τους ταλέντο. Σίγουρα έχουν, δεν υπάρχει ατάλαντος άνθρωπος.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #33 στις: 13/07/09, 09:30 »
...ειναι τοσο δυσκολη η μουσικη?θελει τοσο κοπο??
Δεν ελιναι τόσο δύσκολη η μουσική. Απλά σε μερικούς τους βγαίνει περισσότερο από άλλους. Και τυχαίνει να τους κάθεται η "καλή" όπως είπε και ο φίλος από πάνω.

Δεν αρκει το ταλεντο πιστευω,χρειαζεται πολυ δουλεια,προσπαθεια,εξασκηση,διαβασμα,αφοσιωση,καθε 'πετυχημενος' καλιτεχνης το ηθελε πολυ περισσοτερο απο οτι αλλοι,με πεισμα και επιμονη.
Τιποτα δεν ειναι τυχαιο αυτα ειναι μαμακιες..Παιρνεις μια σοβαρη υπευθυνη αποφαση να δωσεις το ειναι σου στη μουσικη,ολα τα αλλα ειναι σε δευτερη μοιρα,σχεδιαζεις,αλλαζεις πολη,χωρα,φευγεις αν πρεπει,αρπαζεις οτι ευκαιρια βρεις με οποιοδηποτε κοστος ,και δεν απογοητευεσαι με τιποτα.Ποσοι απο ολους μας ειναι διατεθιμενοι να περασουν ολα αυτα για τη μουσικη?λιγοι
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #34 στις: 13/07/09, 09:34 »
Το ερώτημα είναι το εξής... "Για πιο λόγο ασχολείσαι με την τέχνη που ονομάζεται Μουσική ?? " .

Κι η απάντηση η παρακάτω...

Αν ασχολείσαι με τη μουσική για να γίνεις διάσημος, να αποκτήσεις δόξα και χρήμα, να γεμίσεις στάδια και οι δίσκοι σου να πουλάνε σαν τρελοί, allright...ξύπνα σιγά σιγα. Οχι επειδή είσαι Έλληνας, αλλά επειδή όλα τα παραπάνω απαιτούν πάρα πάρα πάρα πολύ μεγάλες θυσίες, τις οποίες στο τέλος δεν ξέρω αν είμαστε σε θέση να κάνουμε και φυσικά επειδή είναι συνάρτηση πολλών άλλων παραγόντων.

Αν ασχολείσαι με τη μουσική επειδή απλά το γουστάρεις αυτό το πράγμα, επειδή εκφράζεσαι, επειδή σε γεμίζει και σε ολοκληρώνει, για να ξεφεύγεις από τη μίζερη καθημερινότητα σου και για να γουστάρεις βρε αδερφέ, τότε...μη σταματήσεις να το κάνεις ποτέ. Δεν ξέρεις που θα σε βγάλει. Τι πάει να πει "αυτός φαινόταν από μικρός οτι θα γίνει διάσημος" ? Το ακούω συχνά σε αναφορές μεγάλων ονομάτων του χώρου. Όλα είναι θέμα αγάπης προς αυτό που κάνεις, της προσπάθειας που καταβάλεις και της ριμάδας της τύχης που δεν ξέρεις ποτέ πως θα στα φέρει...

Χώρος υπάρχει για όποιονδήποτε έχει την ειλικρίνια να παρουσιάσει με το έργο του αυτό που πραγματικά είναι και οχι αυτό που "πουλάει" ή "φοριέται" σήμερα. Αν σκοπεύει κάποιος να μου πει μουσικά αυτά που μου έχουν πει και μάλιστα με πολύ καλύτερο τρόπο εδώ και δεκαετίες πολλοί άλλοι, οχι δεν του δίνω χώρο. Βαρέθηκα. Αν έχει να μου πει, οχι απαραίτητα κάτι καινούριο, απλά κάτι δικό του...τότε τα αυτιά μου είναι ορθάνοιχτα... :)
Συμφωνω με ολα εκτος το θεμα της τυχης,δεν πιστευω οτι υπαρχει,διεκδικεις και κερδιζεις μικρα η μεγαλα πραγματα,και στο τελος μετρας τα κομματια σου συμμαζευεσαι και η ξαναρχιζεις η αλλαζεις παιχνιδι
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

Αποσυνδεδεμένος Fminmaj7

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 22
    • Προφίλ
Απ: Υπαρχει χωρος για μας????
« Απάντηση #35 στις: 13/07/09, 09:41 »
Εχω διαβασει ολα τα ποστ..αυτο που βλεπω ειναι οτι πηγε αλλου η συζητηση.σε αυτο μαλλον φταιω εγω που δεν σας εδωσα να καταλαβετε τι εννοω...με λιγα λογια εννοω "αφου δεν το εχω..σταματαω η οχι?"(γενικη ερωτηση)
Ναι γιατί μας ανέφερες τον τύπο από τους Muse. Εγώ κατάλαβα ότι "ζηλεύεις" την επιτυχία του ως τώρα , καλλιτεχνική και εμπορική που μάλιστα τα έχει καταφέρει όντας μόνο 30 χρονών...Γι αυτό απαντώ περί επιτυχίας. Αλλά από την άλλη , τι σημαίνει, το έχεις ή δεν το έχεις; Για να σου απαντήσω σε αυτό πρέπει να σε ακούσω...Δώσε κάποιο link. Αλλά επίσης αν εγώ σου πω ότι δεν το'χεις, σημαίνει αυτό ότι πρέπει να τα παρατήσεις; Όχι βέβαια. Το ξαναλέω , η μουσική είναι τρόπος έκφρασης. Αν εσύ νοιώθεις την ανάγκη να εκφράζεσαι μέσα από αυτή , καλά κάνεις , συνέχισε και υπάρχει χώρος και για σένα. Αν υπάρχουν 10 άνθρωποι που γουστάρουν αυτό που κάνεις, είναι πολύ όμορφο αυτό. Αν υπάρχουν 1.000 επίσης . Αν υπάρχουν 10.000 ακόμα καλύτερα. Αλλά και οι 10 είναι επιτυχία. Τα Διάφανα Κρίνα που διαλύθηκαν πρόσφατα, έχουνε παίξει και για 10 άτομα μόνο. Το είχαν ή δεν το είχαν...Ιδού η απορία...
Και κάτι ακόμα που αναφέρεις σε άλλο ποστ. Δεν έχεις γράψει ακόμα το τραγούδι που σε εκφράζει. Αυτό θα γίνει , μόνο όταν θα έχουν ωριμάσει μέσα σου οι συνθήκες. Πνευματικά. Πόσοι από τους "ροκ στάρς" που ξέρεις παίζουνε σε κάθε live κομμάτια από το πρώτο τους δίσκο; Ελάχιστοι. Οι περισσότεροι τα έχουν αποκηρύξει. Δεν είναι κάτι διαφορετικό και γι αυτούς.Ωριμάσανε στη πορεία οι περισσότεροι. Τώρα εντάξει, οι Metallica π.χ παίζουν το Seek and Destroy, ή οι  Maiden το Running Free ή το Prowler . Εξαιρέσεις...
Τέλος αν η ερώτηση είναι, "προλαβαίνω να γίνω ροκ σταρ", η απάντηση είναι με ερωτήσεις."Και τι κάνεις γι αυτό, αν το θέλεις τόσο πολύ"; Αν μείνεις στην Ελλάδα, δεν θα γίνεις 99.9%... Αν δεν κάνεις 2 ώρες τουλάχιστον γυμναστική την ημέρα να φτιάξεις μούσκουλα, δύσκολα θα σε δεχτεί το star system. Αν δεν εξασκείς το όργανό σου τουλάχιστον 4 ώρες την ημέρα, πως θα παίζεις ή θα τραγουδάς  εξαιρετικά; Αν δεν διαβάζεις λογοτεχνία ή και άλλα βιβλία, πως θα γράψεις καταπληκτικούς στίχους; Αν δεν επικοινωνείς με τους συνανθρώπους σου κάθε μέρα, στο δρόμο, στα μαγαζιά πως θα τους γνωρίσεις και πως θα καταλάβεις τις ανάγκες τους για να τους της κάνεις τραγούδι που θα τραγουδάνε; Αν δεν παίζεις μαζί με άλλους 3-4 που κάνουν όλα αυτά και έχουν τις ίδιες φιλοδοξίες πως θα τα καταφέρεις; Οι Muse και οι κάθε Muse δίνουνε όλον τους τον εαυτό κάθε μέρα στο στόχο που έχουν βάλει. Εσύ έβαλες ποτέ κάποιο στόχο;
Αυτά σόρρυ για τη φλυαρία , ελπίζω τώρα να κάλυψα τις περιπτώσεις που σε ενδιαφέρουν...
αφου δεν το εχω..σταματαω η οχι?"(γενικη ερωτηση)
Δεν ειναι ανακγη να παιζεις παπαδες με απιστευτη αρμονικη δομη και δεξιοτεχνια,ενας μετριος μεταλ κιθαριστας μπορει να γραψει πολυ ομορφα σολο πχ.σεποπ κομματια.. Μπορει να παιξει υπεροχα μεταλ ριφακια σε ενα ελληνικο ραπ κομματι ,με πιανεις?
ΠΩΛΟΥΝΤΑΙ-ΑΝΤΑΛΛΑΣΟΝΤΑΙ:VHT PITTBULL FIFTY/CL HEAD,ESP MII MAPLE,BREEDLOVE ACOUSTIC AC250CR

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
43 Απαντήσεις
27572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 20:07
από Minotaur
0 Απαντήσεις
2661 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 20:59
από ΣΤΕΛ
15 Απαντήσεις
7119 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/10/09, 14:34
από Holyshock
3 Απαντήσεις
2651 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/01/10, 21:23
από OpenChord
2 Απαντήσεις
2695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/10, 13:29
από FABRICAUDIO
7 Απαντήσεις
3654 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/10, 16:24
από Jimmy79
6 Απαντήσεις
4813 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 21:32
από sofitia
11 Απαντήσεις
4473 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/11, 16:05
από Eagle Of Kamelot
2 Απαντήσεις
9983 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/14, 15:57
από Μητσάκος
0 Απαντήσεις
10566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/18, 14:26
από chrisroditis