Αποστολέας Θέμα: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/  (Αναγνώστηκε 27664 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« στις: 29/05/08, 14:20 »
Λοιπόν μιας και τελειώνω με το σχολείο φέτος, αποφάσισα να αγοράσω μια ηλεκτρική κιθάρα...Το θέμα όμως είναι ότι είμαι εντελώς άχρηστη με τη μουσική και δεν ξέρω ούτε πόσες χορδές έχει μια κιθάρα, ούτε τις νότες,ούτε να την κουρδίζω, ούτε απο ποια μέρη απαρτίζεται γενικά η ηλεκτρική κιθάρα, ούτε ποια είναι η κατάλληλη κιθάρα για τη μουσική που θέλω να παίζω, γι'αυτό λοιπόν αναζητώ τα φώτα σας...
 
Έχω ήδη μαζέψει ήδη 200 έουρος και τα υπόλοιπα θα τα βάλει ο father :P αλλά το κόστος θα ήθελα να φτάνει μέχρι τα 500 ευρώ...τα 200 νομίζω φτάνουνε για έναν ενισχυτή marshall 15watt (αυτό μου είπανε να πάρω δε ξέρω αν είναι καλό :P), από εκεί και πέρα τι άλλο χρειάζομαι; μια κιθάρα σίγουρα :P, ένα βιβλίο για να μάθω να παίζω τα βασικά (αλλά ποιο;  ???), ταμπλατούρες (που μπορώ να βρω στο ίντερνετ αλλά δεν ξέρω να τις διαβάζω  ;D, παρεπιπτόντως αυτό το προγραμματάκι το "guitar pro" τι ακριβώς κάνει;) και ένα κουρδιστήρι....

για κιθάρα μου έχουνε προτείνει να πάρω ibanez...εγώ θέλω να παίζω κυρίως μουσική guns n roses, black sabbath..santana...και αν γίνεται και iron maiden...τι μου προτείνετε επομένως;; ;D εγώ βρήκα αυτήν http://www.musicorama.gr/eshop/product_info.php?cPath=1_11_1106&products_id=3087 αλλά τη διάλεξα μόνο και μόνο επειδή μ'άρεσε το σχέδιο  ;D ;D
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #1 στις: 29/05/08, 14:42 »
Το θέμα όμως είναι ότι είμαι εντελώς άχρηστη με τη μουσική

Μάλλον εννοείς "άσχετη".

Κοπελιά μη πετάξεις τσάμπα λεφτά ψωνίζοντας από ελληνικό μαγαζί. Ότι θέλεις θα το βρεις φθηνότερα σε site όπως αυτά:
www.thomann.de
www.musicstore.de

Παραγγέλνεις, πληρώνεις μέσω τράπεζας και σου ταχυδρομούν την παραγγελία σου.
Με το ίδιο budget θα πάρεις καλύτερα πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #2 στις: 29/05/08, 14:49 »
άχρηστη...άσχετη...το ίδιο κάνει  ;D ναι το θέμα όμως είναι τι να διαλέξω....να βρω το μοντέλο που ταιριάζει στις απαιτήσεις μου και μετά την αγοράζω και απ'όπου με συμφέρει περισσότερο  ;D
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #3 στις: 29/05/08, 14:52 »
Σ'αυτή τη φάση που είσαι, η πρώτη κιθάρα που θα ακούσεις θα σου φανεί απίστευτη..
Εγώ όταν αποφάσισα να πάρω ηλεκτρική, επί μήνες πήγαινα σε όλα τα καταστήματα της θεσσαλονίκης και έπαιζα.. Εγώ όμως ήξερα να παίζω, απλά ήθελα να μεταβώ στην ηλεκτρική..Δοκίμασε να κάνεις το ίδιο με κάποιο φίλο που ξέρει..
Γενικά τα ερωτήματα που θέτεις εδώ είναι πάρα πολλά για ένα thread, μάλλον η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις με δάσκαλο..
Εγώ δεν έκανα με δάσκαλο και για πάρα πολύ καιρό ήμουν πολύ μπερδεμένος, διάβαζα και δεν καταλάβαινα και έχασα πολύ χρόνο γιατί είχα αργή πρόοδο.. Εγώ βέβαια ήμουν και παιδάκι και είχα αντοχές, να ξέρεις ότι οι πιθανότητες να απογοητευτείς μέχρι να αρχίσουν όλα να αποκτούν νόημα είναι τεράστιες, όπως πάρα πολλές είναι οι παρατημένες κιθάρες στα σπίτια. Τουλάχιστον αν είχες καθοδήγηση από κάποιο φίλο ξάδερφο θείο κλπ..
Τέλος, οι προτιμήσεις που ανέφερες (maiden,santana κλπ) ελάχιστη σημασία έχουν, καθώς στην αρχή είναι πιθανότερο να παίζεις το χάρτινο το φεγγαράκι παρά το trooper..

Καλό κουράγιο σε κάθε περίπτωση!! Εύχομαι να τα καταφέρεις!!
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #4 στις: 29/05/08, 15:02 »
Σ'αυτή τη φάση που είσαι, η πρώτη κιθάρα που θα ακούσεις θα σου φανεί απίστευτη..
Εγώ όταν αποφάσισα να πάρω ηλεκτρική, επί μήνες πήγαινα σε όλα τα καταστήματα της θεσσαλονίκης και έπαιζα.. Εγώ όμως ήξερα να παίζω, απλά ήθελα να μεταβώ στην ηλεκτρική..Δοκίμασε να κάνεις το ίδιο με κάποιο φίλο που ξέρει..
Γενικά τα ερωτήματα που θέτεις εδώ είναι πάρα πολλά για ένα thread, μάλλον η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις με δάσκαλο..
Εγώ δεν έκανα με δάσκαλο και για πάρα πολύ καιρό ήμουν πολύ μπερδεμένος, διάβαζα και δεν καταλάβαινα και έχασα πολύ χρόνο γιατί είχα αργή πρόοδο.. Εγώ βέβαια ήμουν και παιδάκι και είχα αντοχές, να ξέρεις ότι οι πιθανότητες να απογοητευτείς μέχρι να αρχίσουν όλα να αποκτούν νόημα είναι τεράστιες, όπως πάρα πολλές είναι οι παρατημένες κιθάρες στα σπίτια. Τουλάχιστον αν είχες καθοδήγηση από κάποιο φίλο ξάδερφο θείο κλπ..
Τέλος, οι προτιμήσεις που ανέφερες (maiden,santana κλπ) ελάχιστη σημασία έχουν, καθώς στην αρχή είναι πιθανότερο να παίζεις το χάρτινο το φεγγαράκι παρά το trooper..

Καλό κουράγιο σε κάθε περίπτωση!! Εύχομαι να τα καταφέρεις!!
+1000
αν ψαξεις στο φορουμ θα βρεις σχεδον τα παντα!
θα ειναι διπλα σου σε ότι χρειαστεις!
καλη δυναμη.

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #5 στις: 29/05/08, 15:49 »
Σ'αυτή τη φάση που είσαι, η πρώτη κιθάρα που θα ακούσεις θα σου φανεί απίστευτη..
Εγώ όταν αποφάσισα να πάρω ηλεκτρική, επί μήνες πήγαινα σε όλα τα καταστήματα της θεσσαλονίκης και έπαιζα.. Εγώ όμως ήξερα να παίζω, απλά ήθελα να μεταβώ στην ηλεκτρική..Δοκίμασε να κάνεις το ίδιο με κάποιο φίλο που ξέρει..
Γενικά τα ερωτήματα που θέτεις εδώ είναι πάρα πολλά για ένα thread, μάλλον η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις με δάσκαλο..
Εγώ δεν έκανα με δάσκαλο και για πάρα πολύ καιρό ήμουν πολύ μπερδεμένος, διάβαζα και δεν καταλάβαινα και έχασα πολύ χρόνο γιατί είχα αργή πρόοδο.. Εγώ βέβαια ήμουν και παιδάκι και είχα αντοχές, να ξέρεις ότι οι πιθανότητες να απογοητευτείς μέχρι να αρχίσουν όλα να αποκτούν νόημα είναι τεράστιες, όπως πάρα πολλές είναι οι παρατημένες κιθάρες στα σπίτια. Τουλάχιστον αν είχες καθοδήγηση από κάποιο φίλο ξάδερφο θείο κλπ..
Τέλος, οι προτιμήσεις που ανέφερες (maiden,santana κλπ) ελάχιστη σημασία έχουν, καθώς στην αρχή είναι πιθανότερο να παίζεις το χάρτινο το φεγγαράκι παρά το trooper..

Καλό κουράγιο σε κάθε περίπτωση!! Εύχομαι να τα καταφέρεις!!

ΣΩΣΤΟΣ ΣΕ ΟΛΑ!

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #6 στις: 29/05/08, 15:52 »
Καλησπέρα και από εμένα..

Αν και δεν είμαι της άποψης ότι Fender=πανάκεια, νομίζω ότι δεν υπάρχει πιο κλασική ηλ. κιθάρα για να αρχίσεις να γρατζουνάς από μια Fender Stratocaster Made in Mexico.. Τα χαρακτηριστικά της: Καλός ήχος, αξιόπιστη κατασκευή, ευελιξία, άνεση σώματος, καλή ταστιέρα.. Επίσης επειδή είναι και η πρώτη σου κιθάρα και δεν την αγοράζεις μόνο για να μάθεις, αλλά και για να την θαυμάζεις όταν θα την ακουμπάς σε μια άκρη του δωματίου σου, βγαίνει και σε αρκετά χρώματα για να διαλέξεις.. Μπορεί να ακούγεται παιδικό το σχόλιο, αλλά για ένα πρωτάρη παίζει ρόλο και το τι ενέργεια λαμβάνει από το όργανο.. Αν του αρέσει οπτικά θα ασχοληθεί περισσότερο..

Από την άλλη, η γνώμη μου είναι επειδή πάλι είσαι πρωτάρα να μην αγοράσεις κάποιον ενισχυτή πάνω από 5-10w.. Αυτόν για παράδειγμα.. Είναι στα 5watt αλλά είναι αρκετά δυνατός για σπίτι.. Η τιμή του σε σχέση με την ποιότητα του (value for money που λέμε και στα ελληνικά) είναι αξιοπρόσεκτη.. Με € 550 αποκτάς ένα αξιόλογο σετάκι για κάποιον πρωτάρη (μακάρι να είχα και εγώ τέτοιο εξοπλισμό όταν ξεκινούσα) με την δυνατότητα της μεταπώλησης της κιθάρας (αν δεις στις αγγελίες στο παρών forum, οι μισές είναι για Fender) και με ένα ενισχυτή που πιστεύω ότι αξίζει ακόμα και να τον κρατήσεις σαν practice amp, αν κάποτε αποφασίσεις να πάρεις κάτι πιο ακριβό/καλό..

Φυσικά ιδέες προτείνουμε, πρέπει να το ψάξεις και μόνη σου (αυτή είναι και η μισή χαρά της ενασχόλησης μας άλλωστε :D) και όπως σου είπαν και τα παιδιά από "πάνω", το forum θα σε βοηθήσει πολύ, αλλά το κυριότερο, μπορείς να πετύχεις τρομερές τιμές στα e-stores του εξωτερικού παρά στην Ελλάδα..

Για ότι άλλος θες, just post ;)

Αποσυνδεδεμένος GiorgosVolos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #7 στις: 29/05/08, 16:09 »
Λοιπον εγω θα σου προτεινα να αρχισεις με μια stratocaster που ειναι all around οργανο και με τους καταλληλλους μαγνητες μπορεις να παιξεις τα παντα!Με 500 euros μπορεις να παρεις μια αξιοπρεπεστατη fender
http://www.thomann.de/gr/fender_50_stratocaster_classic_mn_db.htm
Για ενισχυτη μπορεις να βρεις εναν ωραιο λαμπατο στα 5w για practising
http://www.thomann.de/gr/ibanez_valbee_gitarrencombo.htm
Και εγω συμφωνω οτι πρεπει να βρεις εναν δασκαλο κ να κανεις μαθηματα!
Η κιθαρα ειναι πολυ ομορφη ενασχοληση,περνας ευχαριστα τις ωρες σου, go for it  ;)

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #8 στις: 29/05/08, 16:33 »
Λοιπον εγω θα σου προτεινα να αρχισεις με μια stratocaster που ειναι all around οργανο και με τους καταλληλλους μαγνητες μπορεις να παιξεις τα παντα!Με 500 euros μπορεις να παρεις μια αξιοπρεπεστατη fender
http://www.thomann.de/gr/fender_50_stratocaster_classic_mn_db.htm
Για ενισχυτη μπορεις να βρεις εναν ωραιο λαμπατο στα 5w για practising
http://www.thomann.de/gr/ibanez_valbee_gitarrencombo.htm
Και εγω συμφωνω οτι πρεπει να βρεις εναν δασκαλο κ να κανεις μαθηματα!
Η κιθαρα ειναι πολυ ομορφη ενασχοληση,περνας ευχαριστα τις ωρες σου, go for it  ;)



Μπορουμε να της προτεινουμε τα απειρα... Αλλος Fender, αλλος Gibson, ESP, Schecter, Jackson μπλα μπλα!!!
Αν αρχισουμε να προτεινουμε κιθαρες θα την μπερδεψουμε την κοπελα...

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #9 στις: 29/05/08, 19:06 »
[quote author=comoestaloco link=topic=64829.msg500167#msg500167 date=1212067994
Μπορουμε να της προτεινουμε τα απειρα... Αλλος Fender, αλλος Gibson, ESP, Schecter, Jackson μπλα μπλα!!!
Αν αρχισουμε να προτεινουμε κιθαρες θα την μπερδεψουμε την κοπελα...
[/quote]

η αλήθεια είναι ότι γενικά τα threads που παραθέτονται εδώ στο φόρουμ για το ποια κιθάρα να προτιμήσεις, είναι λίγο μπερδεμένα...ο καθένας λέει ένα διαφορετικό μοντέλο και στο τέλος καταλήγει από εκεί που ξεκίνησε αυτός που διαβάζει το thread...με λίγα λόγια να μη ξέρει τι να διαλέξει!

Από την άλλη πλευρά και εγώ σε κάποια fender stratocaster τηα κατέληγα...το ποια ακριβώς δεν έχει και πολύ σημασία απ'ότι κατάλαβα...

Παράθεση
Επίσης επειδή είναι και η πρώτη σου κιθάρα και δεν την αγοράζεις μόνο για να μάθεις, αλλά και για να την θαυμάζεις όταν θα την ακουμπάς σε μια άκρη του δωματίου σου, βγαίνει και σε αρκετά χρώματα για να διαλέξεις..

αυτό μπορώ να πω ότι είναι πολύ εύστοχο...για παράδειγμα εγώ σκέφτομαι μια κόκκινη fender stratocaster και λιώνω...φαντάσου να την έχω και στην άκρη του δωματίου μου  ;D


σχετικά με τους καθηγητές που μου είπατε...πόσο θα μου πάρει δηλαδή να μου μάθει τα βασικά και πόσες φορές την εβδομάδα θα πρέπει να κάνω μάθημα;σε ωδείο μπορώ να πάω;

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά :)
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #10 στις: 29/05/08, 19:49 »
Πρόταση μου η κιθάρα να έχει οπωσδήποτε έναν διπλό μαγνήτη...!

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #11 στις: 29/05/08, 20:14 »
οι μαγνήτες τι ρόλο παίζουν; ;D
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #12 στις: 29/05/08, 20:16 »
Για τον καθηγητή ανάλογα. Οι τιμές που έχω ακούσει για καθηγητές που δεν είναι τίποτα φίρμες είναι από 10 - 25 ευρώ την ώρα. Επίσης το πόσες φορές την εβδομάδα θα κάνεις μαθήματα είναι θέμα μεθόδου του καθηγητή. Εγώ κάνω ιδιαίτερο μια φορά τη βδομάδα. Άλλος μπορεί δύο (μια θεωρία, μια πράξη συνήθως).
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #13 στις: 29/05/08, 20:18 »
Οι μαγνήτες ας πούμε πολύ χονδρικά ότι μετατρέπουν τις δονήσεις τών χορδών σε σήμα αναλογικό, το οποίο έπειτα βγαίνει ως ήχος από τον ενισχυτή. Ανάλογα το μαγνήτη αλλάζει η ποιότητα, το ηχόχρωμα και ο τύπος του ήχου που θα βγάζεις με την κιθάρα σου.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #14 στις: 29/05/08, 21:31 »
Εχοντας διαβασει τα παραπανω αυτη http://www.thomann.de/gr/fender_mex_std_fat_strat_mn_cr_upgrad.htm ειναι καταλληλη για σενα και κοντα στα χρηματα που θες κιολας  ;) Αφου προτιμας απο σχεδιο τις stratocaster και οχι les paul η telecaster στη συνιστω ανεπιφυλακτα. Αν ημουν ομως στη θεση σου θα περιοριζομουν σε μια κιθαρα λιγοτερων χρηματων εφοσον θα ηταν και η πρωτη μου. Αλλα αν παρεις τελικα αυτην ειναι πραγματικα πολυ καλη και θα σου μεινει.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #15 στις: 29/05/08, 22:39 »
Αν και δεν είμαι της άποψης ότι Fender=πανάκεια, νομίζω ότι δεν υπάρχει πιο κλασική ηλ. κιθάρα για να αρχίσεις να γρατζουνάς από μια Fender Stratocaster Made in Mexico.. Τα χαρακτηριστικά της: Καλός ήχος, αξιόπιστη κατασκευή, ευελιξία, άνεση σώματος, καλή ταστιέρα.. Επίσης επειδή είναι και η πρώτη σου κιθάρα και δεν την αγοράζεις μόνο για να μάθεις, αλλά και για να την θαυμάζεις όταν θα την ακουμπάς σε μια άκρη του δωματίου σου, βγαίνει και σε αρκετά χρώματα για να διαλέξεις.. Μπορεί να ακούγεται παιδικό το σχόλιο, αλλά για ένα πρωτάρη παίζει ρόλο και το τι ενέργεια λαμβάνει από το όργανο.. Αν του αρέσει οπτικά θα ασχοληθεί περισσότερο..

Από την άλλη, η γνώμη μου είναι επειδή πάλι είσαι πρωτάρα να μην αγοράσεις κάποιον ενισχυτή πάνω από 5-10w.. Αυτόν για παράδειγμα.. Είναι στα 5watt αλλά είναι αρκετά δυνατός για σπίτι.. Η τιμή του σε σχέση με την ποιότητα του (value for money που λέμε και στα ελληνικά) είναι αξιοπρόσεκτη.. Με € 550 αποκτάς ένα αξιόλογο σετάκι για κάποιον πρωτάρη (μακάρι να είχα και εγώ τέτοιο εξοπλισμό όταν ξεκινούσα) με την δυνατότητα της μεταπώλησης της κιθάρας (αν δεις στις αγγελίες στο παρών forum, οι μισές είναι για Fender) και με ένα ενισχυτή που πιστεύω ότι αξίζει ακόμα και να τον κρατήσεις σαν practice amp, αν κάποτε αποφασίσεις να πάρεις κάτι πιο ακριβό/καλό..


Μακάρι να τα είχα και γώ αυτά όταν ξεκινούσα, αλλα ρε συ faser, πώς θα ακούει των ενισχυτή? ;D ;D ;D

σχετικά με τους καθηγητές που μου είπατε...πόσο θα μου πάρει δηλαδή να μου μάθει τα βασικά και πόσες φορές την εβδομάδα θα πρέπει να κάνω μάθημα;σε ωδείο μπορώ να πάω;

Φυσικά και μπορείς να πάς, ανάλογα βέβαια με το αν διδάσκουν ηλεκτρική κιθάρα.
Τώρα, έκανες μια ερώτηση: Πόσο θα σου πάρει να ΣΟΥ ΜΑΘΕΙ τα βασικά...
Το σωστό είναι :Πόσο θα σου πάρει για να ΜΑΘΕΙΣ τα βασικά.

Αυτό λοιπόν, είναι μια πολύ γενική ερώτηση, που εξαρτάται απο το χρόνο που διαθέτεις, την όρεξη, την επικοινωνία με το καθηγητή.

Αφησα επίτηδες απ'εξω το "ποιότητα" του καθηγητή. Και αυτό γιατι πρέπει να έχεις υπόψιν πάντα, οτι ο καθηγητής αλλάζει. Αμα δεν σου κάνει, βρίσκεις άλλον. Και αυτό το λέω, γιατι πολλοί κομπλάρουν να πούνε στο καθηγητή τους οτι κάτι δεν πάει καλα, και δεν τους κάνει.

Αμα θες, μπορείς να αναφέρεις περιοχή, ώστε να προτείνει κανείς κανα ωδείο, που να γνωρίζει.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #16 στις: 30/05/08, 00:22 »
Αν και δεν είμαι της άποψης ότι Fender=πανάκεια, νομίζω ότι δεν υπάρχει πιο κλασική ηλ. κιθάρα για να αρχίσεις να γρατζουνάς από μια Fender Stratocaster Made in Mexico.. Τα χαρακτηριστικά της: Καλός ήχος, αξιόπιστη κατασκευή, ευελιξία, άνεση σώματος, καλή ταστιέρα.. Επίσης επειδή είναι και η πρώτη σου κιθάρα και δεν την αγοράζεις μόνο για να μάθεις, αλλά και για να την θαυμάζεις όταν θα την ακουμπάς σε μια άκρη του δωματίου σου, βγαίνει και σε αρκετά χρώματα για να διαλέξεις.. Μπορεί να ακούγεται παιδικό το σχόλιο, αλλά για ένα πρωτάρη παίζει ρόλο και το τι ενέργεια λαμβάνει από το όργανο.. Αν του αρέσει οπτικά θα ασχοληθεί περισσότερο..

Από την άλλη, η γνώμη μου είναι επειδή πάλι είσαι πρωτάρα να μην αγοράσεις κάποιον ενισχυτή πάνω από 5-10w.. Αυτόν για παράδειγμα.. Είναι στα 5watt αλλά είναι αρκετά δυνατός για σπίτι.. Η τιμή του σε σχέση με την ποιότητα του (value for money που λέμε και στα ελληνικά) είναι αξιοπρόσεκτη.. Με € 550 αποκτάς ένα αξιόλογο σετάκι για κάποιον πρωτάρη (μακάρι να είχα και εγώ τέτοιο εξοπλισμό όταν ξεκινούσα) με την δυνατότητα της μεταπώλησης της κιθάρας (αν δεις στις αγγελίες στο παρών forum, οι μισές είναι για Fender) και με ένα ενισχυτή που πιστεύω ότι αξίζει ακόμα και να τον κρατήσεις σαν practice amp, αν κάποτε αποφασίσεις να πάρεις κάτι πιο ακριβό/καλό..

Μακάρι να τα είχα και γώ αυτά όταν ξεκινούσα, αλλα ρε συ faser, πώς θα ακούει των ενισχυτή? ;D ;D ;D

Oυπς ::).. Σόρρυ, μα***ία.. Θα βρω κάτι combato σε αυτό το price range για να μην μείνει η πρόταση μου μισή :-X..

Αποσυνδεδεμένος Pandemonium

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #17 στις: 30/05/08, 01:15 »
Εγω θα σου προτεινα μια κλασσικη...60 ευρω κανουν,να μαθεςι να παρεις την ιδεα,να εξικειωθεις και μετα σιγα σιγα να μπεις στην κατηγορια αυτη....αποψη μου...τωρα για ηλεκτρικη ενα jumpstart της ibanez η της squier to poly evw 200-300 ευρω ειναι οτι πρεπει.....κιθαρα στο www.thomann.de,www.playback-europe.com και ταμπλατουρες στο www.ultimate-guitar.com

Αυτα ;D
I'm to old for this nuts...!

Αποσυνδεδεμένος cyclo

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 457
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Κατασκευή και φιλοξενία ιστοσελίδων
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #18 στις: 30/05/08, 03:27 »
δεν ξέρω γιατί αλλα νομίζω οτι σνομπάρετε την ελληνική αγορά... ναι μεν ο έλληνας ειναι πιο ακριβός. αλλα σε αρκετά πράγματα είναι πιο φτηνός. μην το ξεχνάμε. και επίσης πλέον πολλά μαγαζιά δίνουν τιμές θωμά. γιατί όχι λοιπόν;


Υ.Γ οτι έχω και δεν έχω απο μουσικό εξοπλισμό είναι αγορασμένο απο εξωτερικό. !!πολλά ευρώ!!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #19 στις: 30/05/08, 03:30 »
+++ με τα παραπάνω!
Ενισχυτή θα πρότεινα έναν roland cube 15 watt που έχει πάνω και 2-3 εφέ και κάνει 100 ευρώ.Γενικά μη δώσεις παραπάνω για ενισχυτή γιατί ούτως ή άλλως όταν την ψάξεις με τον ήχο σου θα τον αλλάξεις ;)

Στη θέση σου πάντως,αν δεν ήμουν 100% σίγουρος ότι θα πορωθώ κι ότι θα το βάλω αυτοσκοπό να μάθω, δεν θα έδινα τόσα χρήματα για πρώτη κιθάρα....μπορείς να πάρεις και καμια squier με λιγότερα από 300 ευρώ,δεν είναι κακές!(και στο σχήμα είναι σαν τις φέντερ ;) ;) )

Τώρα για μαθήματα,αν δεν πας σε δάσκαλο που είναι το καλύτερο, βρες κάποιον να σου μάθει κανα ακκόρντο για αρχή και πάρε και κανα βιβλίο του στυλ "πως να παίξετε κιθάρα" και σιγά σιγά θα την βρεις την άκρη..Πάντως στην αρχή το 1 το χελιδόνι και τη φραγκοσυριανή δεν τα γλυτώνεις ;D Για Maiden έχεις καιρό μπροστά σου...................
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #20 στις: 30/05/08, 03:56 »
Πρώτον, ο roland cube 15 watt δεν έχει κανένα εφφέ πάνω του.

Δεύτερον μη την αποθαρρύνετε την κοπέλα. Σε κανά ενάμιση με δύο χρόνια θα μπορεί να βγάλει κάτι από Maiden, όχι πολύ καλά, αλλά σε βαθμό που να το ευχαριστιέται.
« Τελευταία τροποποίηση: 30/05/08, 11:18 από Joevaicci »
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος P!nk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 36
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Be still like a mountain, and flow like a river...
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #21 στις: 30/05/08, 09:00 »
μάλιστα...από μαγαζιά στη Θεσσαλονίκη (για να πάω να δω τίποτα και από κοντά) έχετε να προτείνετε κάτι;

α και το ένα το χελιδόνι τουλάχιστον μέχρι το τέλος του καλοκαιριού θα μπορώ να το παίζω;  ;D

από ενισχυτές αναρωτιέμαι γιατί δε μου προτείνετε marshall....αφού οι περισσότεροι νομίζω τέτοιους έχουν :/
The thin line between love and hate....

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #22 στις: 30/05/08, 09:15 »
Μην κανεις το λαθος να παρεις οτι εχουν οι περισσοτεροι οπως λες η οτι σου φαινεται ωραιο στο ματι(για τους ενισχυτες...)

Για μαγαζια στη Θεσσαλονικη....
Τσελιος στη πλατεια ναβαρινου...
Λιολιος απεναντι απο το Ιπποκρατειο

Αυτοι πιστευω θα σε αφησουν να ακουσεις χωρις να σου σπασουν τα νευρα με υφακια κτλ...
Αλλα προτεινω να πας με καποιον που γνωριζει-παιζει κιθαρα ωστε να σου πει γνωμη γιατι σαν αρχαρια οτι και να ακουσεις
θα σου φανει απιστευτο...

Αποσυνδεδεμένος Nikos Les Paul

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #23 στις: 30/05/08, 10:06 »
Η δικιά μου πρώτη κιθάρα ήταν μια Squire και δεν το μετάνιωσα καθόλου. Πάμφθηνη, βολικότατα και καλή.
Μια Bullet Squire έχει 100€ στο www.thomann.de ενώ η Squire Affinity είναι στα 150€.
Μη ξοδέψεις περισσότερα, για να πάρεις καλύτερο μοντέλο Squire (άποψή μου)

Αν αρχίσεις μαθήματα με κάποιον δάσκαλο, σε δυο μήνες το πολύ θα έχεις μάθει τις βασικές συγχορδίες,
και... ναι, θα μπορείς να παίξεις το "Ένα το χελιδόνι" μέχρι το τέλος του καλοκαιριού.
Εγώ έπαιζα το "Ένα αμάξι με δυο άλογα" έναμιση μήνα αφότου άρχισα μαθήματα.

Βέβαια, το να μάθεις τα ακόρντα (συγχορδίες) είναι εύκολο. Αλλά το να εναλλάσσεις τα ακόρντα με ευκολία
και σχετική ταχύτητα θα χρειαστεί λίγο περισσότερο καιρό.

Δε σου προτείνει κανείς ενισχυτή Marsall για αυτό ακριβώς το λόγο που είπες: Επειδή τέτοιο έχουν όλοι ;D ;D ;D
Το kithara έχει μέλη του ψαγμένα άτομα που διαφέρουν! :P

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: δε ξέρω τι να διαλέξω..... :/
« Απάντηση #24 στις: 30/05/08, 10:11 »
Δεν προτάθηκε marshall επειδή τον έχουν όλοι, αλλά stratocaster με το κιλό!  ::)

Τώρα, όσον αφορά την επιλογή κιθάρας... Εφόσον δεν ξέρεις ακόμα να παίζεις, μάλλον είναι κάπως άκυρο να σου πώ να πας να δοκιμάσεις ποιά σου κάθεται καλύτερα στο χέρι, οπότε πάμε αλλού. Πάρε όποια σου κάθεται καλύτερα στο μάτι και στ'αυτί. Αργότερα θα'χεις την ευκαιρία να ψαχτείς παραπάνω, εφόσον θες να συνεχίσεις.


Λιολιος απεναντι απο το Ιπποκρατειο

- "Θέλω μια ηλεκτρική κιθάρα"
- "Τι παίζεις?"
- "Ρεμπέτικα"
- "ESP, χαλαρά!"

 ;)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
14575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 00:24
από JimiDS
5 Απαντήσεις
3776 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 14:14
από Como Esta Loco
3 Απαντήσεις
3739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/08, 16:06
από zagortsnos
13 Απαντήσεις
5371 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/09, 19:56
από paranoid_gr
16 Απαντήσεις
5772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/11, 13:48
από themos
20 Απαντήσεις
10738 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/12, 14:42
από pipokas99
17 Απαντήσεις
6014 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 02:47
από Jezus
0 Απαντήσεις
1607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/14, 01:06
από ΠΟΙΟΣ
0 Απαντήσεις
2244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/12/15, 02:54
από ConstantineKyr
22 Απαντήσεις
22312 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/17, 12:55
από hot_sauce (φλουτσ)