Αποστολέας Θέμα: ποια ειναι τα καλυτερα καταστηματα για την αγορα μουσικων οργανων?  (Αναγνώστηκε 22583 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
ποια ειναι τα καλυτερα καταστηματα στον πειραια και γενικα απο δυτικα προαστια για αγορα μουσικων οργανων και για βιβλια?
γιατι εχω ακουση οτι ο νακας δεν ειναι καλος.  ::)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Ο Νάκας σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο για όργανα, αλλά στα βιβλία έχει μεγάλη ποικιλία. Πάντως για μουσικά όργανα σε γενικές γραμμές συμφέρει η αγορά από το εξωτερικό (thomann, dv247 κλπ.).
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Πάντως για μουσικά όργανα σε γενικές γραμμές συμφέρει η αγορά από το εξωτερικό (thomann, dv247 κλπ.).

Όχι απαραίτητα. Εγώ ενώ την Gibson Explorer την πήρα σαφώς πιο φτηνά από Αγγλία, την Peerless Journeyman την πήρα από Ελλάδα πιό φτηνά από ότι την έβρισκα στο εξωτερικό.

It depends...
http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Γι'αυτό είπα "σε γενικές γραμμές"... :)
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Εαν μιλαμε για ελληνικα καταστηματα,  αυτο που θα  πρεπει να κοιταξεις (κατεμε)  ειναι τον εμπορο κι οχι τα προιοντα. Υπαρχουν οι μεγαλες φιρμες που κανουν οτι θελουν με τις τιμες τους, αλλα και τα μικρα μαγαζια που οι εμποροι εχουν  καταλαβει λιγο περισσοτερο τι εστι κριση και ποιες οι αναγκες του αγοραστη και κανουν υπεροχες τιμες εαν τους παζαρεψεις, που φτανουν σχεδον παντα κατω απο τις τιμες του Thomann. Κριτηριο παντως για τις τιμες θα προτεινα να ειναι η ονομαστικη τιμη που προτεινει ο  Thomann. Δηλαδη κοιτας την τιμη του σε ενα οργανο, μπαινεις σε ελληνικο μαγαζι, και εαν στο πουλανε πιο ακριβα, τους λες τιμια και ξεκαθαρα το ποσο το παιρνεις απο το ενλογω e-shop. Εαν δεν στο δινουν τοσο you know the way!

Αποσυνδεδεμένος sofitia

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κλασική κιθάρα
    • Προφίλ
    • http://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas?bcseed=1256914726_11423
αρα η απαντηση ειναι να βγαλω πιστοτικη και να κανω αγορες απο e-shop μαγαζια?  ::)
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΑΝΤΕΧΕΙ

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Παλιότερα είχα κάνει το παρακάτω σχόλιο σε αντίστοιχο ποστ και πιστεύω ότι ισχύει ακόμη...


Πολύ συχνά ψωνίζουμε εμείς οι ίδιοι ή/και προτείνουμε σε άλλους αυτά τα μεγάλα μαγαζιά-εταιρίες του εξωτερικού, χωρίς να ψάξουμε καλά ή ακόμη και να πιέσουμε για τιμές κάποιο ντόπιο προμηθευτή.

Τα μεγάλα αυτά "ιντερνετικά" μαγαζιά διακινούν τρομακτικές ποσότητες και εμπορεύματα σε σχέση με το μικρό μαγαζί με μουσικά όργανα του κυρ-Νίκου της γειτονιάς μας. Επειδή είναι τόσο σημαντικοί πελάτες στις εταιρίες που παράγουν τον εξοπλισμό (πχ. Fender, Gibson, Marshall, κλπ.), πιέζουν και πετυχαίνουν πολύ χαμηλότερες τιμές αγοράς των προϊόντων αυτών, όχι μόνο από τον κυρ-Νίκο (που είναι απλά μεταπωλητής κάποιου Έλληνα εισαγωγέα, πχ. Στόλλα, Λογοθέτη, κλπ), αλλά πιθανά και από αυτούς τους ίδιους τους Έλληνες εισαγωγείς.

Επιπλέον, επειδή τα "ιντερνετικά" μαγαζιά διακινούν τόσο μεγάλες ποσότητες, έχουν τη δυνατότητα να δουλεύουν με μικρό περιθώριο κέρδους. Πουλάνε δηλαδή πολλά εμπορεύματα με μικρό κέρδος από το καθένα, οπότε το συνολικό ποσό που κερδίζουν είναι μεγάλο. Ο κυρ-Νίκος δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Πουλάει εκ των πραγμάτων λίγα εμπορεύματα και πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό κέρδους για να μπορέσει να ζήσει.

Ας δούμε λίγο τη διαδρομή που θα κάνει στις δύο περιπτώσεις ο ενισχυτής που θέλεις να αγοράσεις.

1η περίπτωση: Thomann
Fender -> πουλάει σε πολύ καλή τιμή στον Thomann
Thomann -> πουλάει με μικρό περιθώριο κέρδους σε ΕΣΕΝΑ.

2η περίπτωση: κυρ-Νίκος
Fender -> πουλάει σε λογική τιμή στον Στόλλα
Στόλλας -> πουλάει με λογικό περιθώριο κέρδους στον κυρ-Νίκο
κυρ-Νίκος -> πουλάει με λογικό περιθώριο κέρδους σε ΕΣΕΝΑ.

Ακόμη στην ιδεατή περίπτωση που περιέγραψα παραπάνω, όπου Στόλλας και κυρ-Νίκος πουλάνε με λογικό περιθώριο κέρδους, πάλι το εμπόρευμα που θα φτάσει σε σένα θα έχει από μικρή έως πολύ μεγάλη διαφορά τιμής.

Συμπέρασμα: μην πυροβολείτε τον κυρ-Νίκο! Δεν φταίει πάντα αυτός που είναι ακριβότερος.

Στην προ-ιντερνετ εποχή, οι Έλληνες εισαγωγείς ήταν βασιλιάδες της αισχροκέρδειας. Οι τιμές που αγοράζαμε τότε μουσικά όργανα ήταν εξωφρενικές, τόσο που σε ανάγκαζαν να σκεφτείς να σταματήσεις να παίζεις μουσική. Τα πράγματα πλέον έχουν αλλάξει.

Τι προτείνω;
Όχι βέβαια να πληρώσεις "κερατιάτικα" ένα σωρό χρήματα παραπάνω για να σώσεις το μαγαζί του κυρ-Νίκου από κλείσιμο και την Ελληνική οικονομία μαζί, αλλά να πιέσεις τον κυρ-Νίκο για καλύτερη τιμή.
Μπες στα διάφορα site, βρες τι θέλεις να πάρεις, δες πόσο σου κοστίζει με τα μεταφορικά, κλπ., κάνε μερικές εκτυπώσεις από αυτές τις "προσφορές", πάρε τις μαζί σου και πήγαινε στον κυρ-Νίκο. Συζήτησε ειλικρινά μαζί του, πες του ότι είσαι έτοιμος να παραγγείλεις άμεσα αυτόν τον ενισχυτή και ζήτησέ του να σου δώσει μια ίδια τιμή για να τον πάρεις από αυτόν και όχι απ’ τον Thomann.
Να είσαι σίγουρος ότι αν έχει τη δυνατότητα να το κάνει θα το κάνει. Ίσως να χρειαστεί κι αυτός με τη σειρά του να πάρει το Στόλλα να τον πιέσει για να μη χάσει την παραγγελία, αλλά αυτό είναι δικό του ζήτημα.

Αν τελικά ο κυρ-Νίκος μπορέσει και φτάσει στα ίδια (άντε και σε ΛΙΓΟ ακριβότερα) επίπεδα τιμών απ’ τον κυρ-Θωμά, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πάρεις τον ενισχυτή από το μαγαζί της γειτονιάς σου! Για δεκάδες λόγους!

Αυτά :)
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αρα η απαντηση ειναι να βγαλω πιστοτικη και να κανω αγορες απο e-shop μαγαζια?  ::)

Η απάντηση sofi είναι οτι πάντα κάνουμε τη δική μας έρευνα αγοράς απο διάφορες πηγές πάνω σε αυτό που έχουμε καταλήξει οτι μας ενδιαφέρει.
Ούτε η εγχώρια αγορά μας ούτε τα διάφορα e-shops ανα τον κόσμο είναι μονόδρομος.Είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα βρείς καλύτερες τιμές σε ξένα καταστήματα,αλλά τα πράγματα θα πρέπει να τα "ζυγίζεις" σύμφωνα με τα δικά σου κριτήρια.
Γνώμη μου ναι μια πιστωτική κάρτα θα σου είναι χρήσιμη αν επιλέξεις να κάνεις αγορές απο το εξωτερικό...εννοείται πάντα με μέτρο η χρήση της! ;)

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Παλιότερα είχα κάνει το παρακάτω σχόλιο σε αντίστοιχο ποστ και πιστεύω ότι ισχύει ακόμη...


Πολύ συχνά ψωνίζουμε εμείς οι ίδιοι ή/και προτείνουμε σε άλλους αυτά τα μεγάλα μαγαζιά-εταιρίες του εξωτερικού, χωρίς να ψάξουμε καλά ή ακόμη και να πιέσουμε για τιμές κάποιο ντόπιο προμηθευτή.

Τα μεγάλα αυτά "ιντερνετικά" μαγαζιά διακινούν τρομακτικές ποσότητες και εμπορεύματα σε σχέση με το μικρό μαγαζί με μουσικά όργανα του κυρ-Νίκου της γειτονιάς μας. Επειδή είναι τόσο σημαντικοί πελάτες στις εταιρίες που παράγουν τον εξοπλισμό (πχ. Fender, Gibson, Marshall, κλπ.), πιέζουν και πετυχαίνουν πολύ χαμηλότερες τιμές αγοράς των προϊόντων αυτών, όχι μόνο από τον κυρ-Νίκο (που είναι απλά μεταπωλητής κάποιου Έλληνα εισαγωγέα, πχ. Στόλλα, Λογοθέτη, κλπ), αλλά πιθανά και από αυτούς τους ίδιους τους Έλληνες εισαγωγείς.

Επιπλέον, επειδή τα "ιντερνετικά" μαγαζιά διακινούν τόσο μεγάλες ποσότητες, έχουν τη δυνατότητα να δουλεύουν με μικρό περιθώριο κέρδους. Πουλάνε δηλαδή πολλά εμπορεύματα με μικρό κέρδος από το καθένα, οπότε το συνολικό ποσό που κερδίζουν είναι μεγάλο. Ο κυρ-Νίκος δεν μπορεί να το κάνει αυτό. Πουλάει εκ των πραγμάτων λίγα εμπορεύματα και πρέπει να έχει ένα συγκεκριμένο ποσοστό κέρδους για να μπορέσει να ζήσει.

Ας δούμε λίγο τη διαδρομή που θα κάνει στις δύο περιπτώσεις ο ενισχυτής που θέλεις να αγοράσεις.

1η περίπτωση: Thomann
Fender -> πουλάει σε πολύ καλή τιμή στον Thomann
Thomann -> πουλάει με μικρό περιθώριο κέρδους σε ΕΣΕΝΑ.

2η περίπτωση: κυρ-Νίκος
Fender -> πουλάει σε λογική τιμή στον Στόλλα
Στόλλας -> πουλάει με λογικό περιθώριο κέρδους στον κυρ-Νίκο
κυρ-Νίκος -> πουλάει με λογικό περιθώριο κέρδους σε ΕΣΕΝΑ.

Ακόμη στην ιδεατή περίπτωση που περιέγραψα παραπάνω, όπου Στόλλας και κυρ-Νίκος πουλάνε με λογικό περιθώριο κέρδους, πάλι το εμπόρευμα που θα φτάσει σε σένα θα έχει από μικρή έως πολύ μεγάλη διαφορά τιμής.

Συμπέρασμα: μην πυροβολείτε τον κυρ-Νίκο! Δεν φταίει πάντα αυτός που είναι ακριβότερος.

Στην προ-ιντερνετ εποχή, οι Έλληνες εισαγωγείς ήταν βασιλιάδες της αισχροκέρδειας. Οι τιμές που αγοράζαμε τότε μουσικά όργανα ήταν εξωφρενικές, τόσο που σε ανάγκαζαν να σκεφτείς να σταματήσεις να παίζεις μουσική. Τα πράγματα πλέον έχουν αλλάξει.

Τι προτείνω;
Όχι βέβαια να πληρώσεις "κερατιάτικα" ένα σωρό χρήματα παραπάνω για να σώσεις το μαγαζί του κυρ-Νίκου από κλείσιμο και την Ελληνική οικονομία μαζί, αλλά να πιέσεις τον κυρ-Νίκο για καλύτερη τιμή.
Μπες στα διάφορα site, βρες τι θέλεις να πάρεις, δες πόσο σου κοστίζει με τα μεταφορικά, κλπ., κάνε μερικές εκτυπώσεις από αυτές τις "προσφορές", πάρε τις μαζί σου και πήγαινε στον κυρ-Νίκο. Συζήτησε ειλικρινά μαζί του, πες του ότι είσαι έτοιμος να παραγγείλεις άμεσα αυτόν τον ενισχυτή και ζήτησέ του να σου δώσει μια ίδια τιμή για να τον πάρεις από αυτόν και όχι απ’ τον Thomann.
Να είσαι σίγουρος ότι αν έχει τη δυνατότητα να το κάνει θα το κάνει. Ίσως να χρειαστεί κι αυτός με τη σειρά του να πάρει το Στόλλα να τον πιέσει για να μη χάσει την παραγγελία, αλλά αυτό είναι δικό του ζήτημα.

Αν τελικά ο κυρ-Νίκος μπορέσει και φτάσει στα ίδια (άντε και σε ΛΙΓΟ ακριβότερα) επίπεδα τιμών απ’ τον κυρ-Θωμά, θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα να πάρεις τον ενισχυτή από το μαγαζί της γειτονιάς σου! Για δεκάδες λόγους!

Αυτά :)


Συμφωνω απολυτα με το παραπανω. Υπαρχουν πολλα μαγαζια που αν τους το πεις, ειναι ανοιχτομυαλοι τις κυνηγανε τις τιμες του Thomann και καθε Thomann (π.χ. Guitar Store, Arco, Διαμαντοπουλος)


Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
επειδη το εχω προσφατο με την αγορα της ibanez af125 ...πηγα στον Τριμη και την ακουσα επαιξα συζητησα και παζαρεψα στα 850 απο 920...μετα μπηκα στο αγγλικο σαητ και την πουλαει 720+μεταφορικα κανα 20αρικο και μιας και μενω Γλυφαδα λεω δεν παω απο το ARCO πηγα λοιπον και τους ειπα τις τιμες που βρηκα και τι μπορουμε να κανουμε.... και πηρα την κιθαρα  750 με θηκη και ζωνη....

ΣΗΜΕΙΩΣΗ οταν ειδα την τιμη του αγγλου πηρα πισω τον Τριμη και του λεω εαν μπορει να κανει κατι καλυτερο και η απαντηση του ιδιου ηταν παρτην απο εκει να τελειωνουμε....

Υπαρχει τεραστιο ποσοστο κερδους φιλοι μου αλλα οι γνωστοι @$&#%*$  δεν εννοουν να αλλαξουν.  Οπως ειπε και ο GK υπαρχουν μικρα μαγαζια με @@ που αντεχουν να κανουν καλες "ευρωπαϊκες" τιμες.

Πλεον σαν καταναλωτες εχουμε ενα καλο ατου υπερ μας....ψαξτε ψαξτε ψαξτε
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Να πω κάτι που δεν έχει να κάνει άμεσα με την αγορά κιθάρας αλλά με απασχολεί πα΄ρα πολυ.

Είναι τελικά σαν να συζητάμε να αγοράσω τυρί-ρύζι-καφέ από την ΕΒΓΑ της γειτονιάς ή από το Καρφούρ.

Αν το καρφούρ πουλάει 150+ συσκευασίες μακαρόνια τη μέρα προφανώς θα τις πουλάει πιό φτηνά από την ΕΒΓΑ της γειτονιάς. Αυτό δεν κάνει τον εβγατζή ληστή.

Από την άλλη όμως έχουμε ευθύνη σε γενικό επίπεδο για το αν κλείνουν μαγαζιά/ για την επέλαση των πολυεθνικών κλπ.

Κάθησα και το σκέφτηκα αρκετά αυτό - και δεν έχω καταλήξει ακόμα, όχι γιατί έχω τα φράγκα να τα σκορπίσω στην εγχώρια αγορά, αλλά γιατί αυτή η ευθύνη κάπου με βιδώνει.
http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
πολυ σωστη σκεψη Δωκτορ, αλλα να σου πω κατι εντελως αυθορμιτο...πραγματικα δε με χαλαει να κλεισουν ολοι αυτοι που ακομα νομιζουν οτι εχουν το νταβατζιλικι της αντιπροσωπιας αρα και τιμης και να το παιζουν αφ υψηλου σαν να μην μας εχουν αναγκη...(βεβαια ο αντιπρ..θα πουλησει στον μικροτερο οποτε και απο εκει θα βγαλει...αλλα οχι οσο θα μπορουσε) οπως και να εχει φαυλος κυκλος....

Σχετικα με τους ληστες ...στη συγκεκριμενη περιπτωση ΔΕΝ ειναι ο πανγειτωνιακος εμπορος αφου κατα "διαβολικο τροπο" πουλαει φτηνοτερα απο τον εισαγωγεα...

Πωωω πωωω

φιλε dr.K-Miller εχει ξεκινησει μεγαλη κουβεντα ...
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Ακόμη και για τα μαγαζιά που κάνουν μερικές φορές και σε ορισμένες μόνο μάρκες καλύτερες τιμές από τα e-shops του εξωτερικού, συνεχίζει να υπάρχει ένα "μικρό" θέμα. Για να σου τις κάνουν αυτές τις τιμές, πρέπει σχεδόν πάντα να μπεις στη διαδικασία να εξηγήσεις ότι "ο Thomann το έχει τόσο" ή "από Αγγλία το παίρνω τόσο" κλπ. Αν ΔΕΝ μπεις σε αυτή τη διαδικασία, θα σε θεωρήσουν άσχετο και θα σου πουλήσουν στις γνωστές εξωφρενικές ελληνικές τιμές λιανικής. Που σημαίνει ότι όσοι δεν έχουν διαδικτυακή πρόσβαση-πληροφόρηση, ή έστω γνωστούς που θα τους καθοδηγήσουν, θα αγοράσουν σε αυτές τις τιμές.
Φυσικά πρέπει και ο καταναλωτής να είναι ενημερωμένος, αλλά αν ο οποιοσδήποτε "κυρ-Νίκος" έχει τη δυνατότητα να κάνει αυτή την τιμή εξαρχής, ας την κάνει. Προς το συμφέρον του είναι- μειωμένη τιμή -> αυξημένη ζήτηση.

Μπαίνω στο site του e-shop και βλέπω μία τιμή συν μεταφορικά, και ξέρω ότι αυτά πληρώνω.
Μπαίνω στο τοπικό κατάστημα, ρωτάω τιμή. Μου λένε την εξωφρενική τιμή. Ρωτάω "αυτή η τιμή είναι μετρητοίς;", με ύφος σου-κλείνω-το-μάτι-εμποράκο-ήρθα-να-αγοράσω. Μου λένε "όχι, μετρητοίς είναι τόσο" (μια τιμή μειωμένη 10%, που παραμένει πανάκριβη). Ε, σόρρυ, εκεί τελειώνει για μένα το συγκεκριμένο μαγαζί (για τη συγκεκριμένη αγορά).
Στις υποχρεώσεις μου ως καταναλωτή δεν είναι το παζάρεμα, όταν από την άνεση του σπιτιού μου, παραγγέλνω ότι θέλω με τη χρεωστική μου και το έχω σε λίγες μέρες.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Ακόμη και για τα μαγαζιά που κάνουν μερικές φορές και σε ορισμένες μόνο μάρκες καλύτερες τιμές από τα e-shops του εξωτερικού, συνεχίζει να υπάρχει ένα "μικρό" θέμα. Για να σου τις κάνουν αυτές τις τιμές, πρέπει σχεδόν πάντα να μπεις στη διαδικασία να εξηγήσεις ότι "ο Thomann το έχει τόσο" ή "από Αγγλία το παίρνω τόσο" κλπ. Αν ΔΕΝ μπεις σε αυτή τη διαδικασία, θα σε θεωρήσουν άσχετο και θα σου πουλήσουν στις γνωστές εξωφρενικές ελληνικές τιμές λιανικής. Που σημαίνει ότι όσοι δεν έχουν διαδικτυακή πρόσβαση-πληροφόρηση, ή έστω γνωστούς που θα τους καθοδηγήσουν, θα αγοράσουν σε αυτές τις τιμές.
Φυσικά πρέπει και ο καταναλωτής να είναι ενημερωμένος, αλλά αν ο οποιοσδήποτε "κυρ-Νίκος" έχει τη δυνατότητα να κάνει αυτή την τιμή εξαρχής, ας την κάνει. Προς το συμφέρον του είναι- μειωμένη τιμή -> αυξημένη ζήτηση.

Μπαίνω στο site του e-shop και βλέπω μία τιμή συν μεταφορικά, και ξέρω ότι αυτά πληρώνω.
Μπαίνω στο τοπικό κατάστημα, ρωτάω τιμή. Μου λένε την εξωφρενική τιμή. Ρωτάω "αυτή η τιμή είναι μετρητοίς;", με ύφος σου-κλείνω-το-μάτι-εμποράκο-ήρθα-να-αγοράσω. Μου λένε "όχι, μετρητοίς είναι τόσο" (μια τιμή μειωμένη 10%, που παραμένει πανάκριβη). Ε, σόρρυ, εκεί τελειώνει για μένα το συγκεκριμένο μαγαζί (για τη συγκεκριμένη αγορά).
Στις υποχρεώσεις μου ως καταναλωτή δεν είναι το παζάρεμα, όταν από την άνεση του σπιτιού μου, παραγγέλνω ότι θέλω με τη χρεωστική μου και το έχω σε λίγες μέρες.

εδω εαν θες θα διαφωνησω λιγο μαζι σου. Σιγουρα ειμαι μαζι σου στο οτι , γιατι ρε φιλε, αφου εαν σε τεντωσω λιγο με  τις τιμες που βρισκω εξω , θα μου την κανεις την καλη τιμη , κτλ.. ... αλλα η  υποχρεωση σου σαν καταναλωτης , ναι κυριε, ειναι το παζαρι. Ισχυει σε καθε ειδους εμποριο. Η κυβερνηση πουλαει την ταδε εταιρια της και οι ενδιαφερομενοι παζαρευουν για την αγορα της.. Εμεις λοιπον θα βγουμε εξω απο αυτον τον χορο? Υποχρεωση του καταναλωτη κατα τη γνωμη μου, ειναι απλα να  ψωνισει το καλυτερο, στην μικροτερη τιμη, απο εκει που θα εχει το μεγαλυτερο συμφερον.. (π.χ. εαν κατι που θα ψωνισεις ενδεχεται συχνο σερβις, παρτο  απο την γειτονια, για  μεχρι 5% παραπανω  τιμη απο αυτην του εξωτερικου, γιατι στη γειτονια θα σου κανουν το σερβις.. ) Το παζαρι, για να πετυχεις κατι τετοιο , ειναι απλα απαραιτητο εργαλειο.. Εδω κανω παζαρι σε e-shops.. (email με τον καταστηματαρχη για να  μου δωσει κατι σε μορφη προσφορας, η για να μου βαλει money back.. με ανταλλαγμα μια μεγαλη παραγγελια) στα καταστηματα που ερχομαι τετ-α-τετ με τον εμπορο δεν θα κανω??? τσκ τσκ τσκ !!!

τεσπα.. μακρυγορησαμε και παλι..!

cheers!!
« Τελευταία τροποποίηση: 17/06/09, 22:18 από ogyon21 »

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Υποχρέωση του καταναλωτή είναι η έρευνα αγοράς, όχι το παζάρι. Και άλλο το παζάρι για 40% κάτω, άλλο το εξειδικευμένο "παζάρι" στο οποίο αναφέρεσαι εσύ, για money back ή περιπτώσεις μεγάλων αγορών κλπ.
Πολύ απλά, θα ήθελα να βλέπω στα site (και τις βιτρίνες) των ελληνικών καταστημάτων λογικές τιμές, κοντά σε αυτές των e-shops, που να ισχύουν χωρίς παζάρια και παρακάλια. Δε γίνεται στον "ψαγμένο" καταναλωτή να πουλάς στην τιμή Α και στον άσχετο-αρχάριο-"μη-ψαγμένο" 30% ή 40% πάνω!
Δε νομίζω ότι διαφωνούμε ιδιαίτερα.  :)

Υ.Γ. Ευτυχώς κάποιοι συμμορφώνονται -σήμερα είδα σε site Έλληνα αντιπρόσωπου τιμές ίδιες και χαμηλότερες του Thomann...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
Παράθεση
Υποχρέωση του καταναλωτή είναι η έρευνα αγοράς, όχι το παζάρι
+1  το παζάρι είναι γυφτιά, ντρέπομαι να παζαρεύω και να παρακαλάω  :-[
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Nαι αλλα είναι ακριβώς η ύπαρξη των ιντερνετικών μαγαζιών που σε διαφυλλάσει απο τα παρακάλια...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Jeff L.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar playing ain't a sport.
    • Προφίλ
Nαι αλλα είναι ακριβώς η ύπαρξη των ιντερνετικών μαγαζιών που σε διαφυλλάσει απο τα παρακάλια...

+1

Μπας και βάλουν μυαλό επιτέλους - που πολύ αμφιβάλλω.
Run Lola, run.

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Σωστο το σχολιο περι παρακαλετου και εγω επειδη το παιζω ψιλολαρτζ δεν μ αρεσει αλλα πλεον....επειδη αρκετα τα εσκαγα χοντρα στους μεγαλοεισαγωγεις-λησταρχους.....εφαρμοζω το εξης απλο και τιμιο...

καλημερα ...τοσο στον θωμα τοσο στον 24 ...εσυ ποσο ????

δεν ειναι ουτα παζαρι ουτε παρακαλετο ειναι γνωση τιμων ευρωπαϊκων κρατων  :P  ...μεχρι στιγμης και σε συγκεκριμενα μαγαζια μου εχει βγει σε καλο...οπως εχω πιο πριν αναφερει....

και εις αλλα με υγεια
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος dr.K-Miller

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 108
  • Forensics never lie, people do.
    • Προφίλ
    • http://www.myspace.com/OldSkoolForensics
Eγώ είμαι πολύ επιφυλακτικός στο αν η τιμή του θωμά είναι εφφικτή από ένα μαγαζί που δεν είναι πολυεθνική επιχείρηση τύπου θωμά.

Δηλαδή -πίσω στα σουπερ μάρκετ- πριν κάτι χρόνια θυμάμαι το continent (νυν carrefour) είχε αγοράσει τρελές ποσότητες καρπούζι & τα πούλαγε 20 δρχ το κομμάτι! Ε, δεν γίνεται να το κάνει ο μανάβης της γειτονιάς αυτό. Και δεν μπορείς να συμπεράνεις ότι είναι κλέφτης επειδή δεν το κάνει ή επειδή πάνε συνέχεια πελάτες και του λένε "Μα το ΑΒ Βασιλόπουλος το έχει τόσο"!

Και στην Αγγλία (Μάντσεστερ & Χάνλεΰ που γύρισα) τα περιφεριακά μαγαζιά δεν είχαν τιμές κοντά στο Θωμά ή στο dv247... είναι λογικό να μην έχουν! Πως μπορεις να τους κρίνεις; Δεν μπορείς. Και εκεί έρχεται αυτό που λέω: αν ξεχάσεις όσους αισχροκερδουν (που δεν είναι όλοι!) τότε ποια η ευθύνη σου όταν εξακολουθείς να αγοράζεις από τον μεγάλο αδερφό Θωμα.

Just a thought...
http://dcpleen-ryu.blogspot.com/

"To every differentiable symmetry generated by local actions, there corresponds a conserved current."

[O κλασικός τύπος που μόλις μπαίνει σε ένα φόρουμ απαντά στα νεκρά θέματα που έχουν ξεχαστεί εδώ και 6 μήνες...]

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Αγαπητε Δωκτορ το θεμα ειναι οτι οι εισαγωγεις στην ελλαδιτσα πουλανε πιο ακριβα απο τους μεταπρατες....!!!!!!!!!!!!!
συγκεκριμενα ξαναμαναλεω οτι πηρα κιθαρα 150 ευρα πιο φθηνα απο μαγαζι στην Γλυφαδα απο την τιμη του Τριμη !!! ποιος λοιπον λογικα μπορει να κανει καλυτερη τιμη και ποιος εχει μεγαλυτερο margin κερδους ???? ο καταστηματαρχης ή ο εισαγωγεας ????

τωρα για το θεμα της ευθυνης καταλαβαινω οτι θελεις να υποστηριζεις τους μικρους για να μην μπορεσουν να ισοπεδοσουν οι πολυεθνικες τα παντα ολα...και συμφωνω απολυτα σε αυτο ....αλλα στην τελικη ελευθερη αγορα υπαρχει και δυστηχως και εμεις σαν καταναλώτες πρεπει να κοιταξουμε το συμφερον μας δηλαδη απο που θα παρω το ιδιο πραμα φθηνοτερα !!!
Δυστηχως πλεον δεν υπαρχει χωρος για συναισθηματισμους τετοιου τυπου.
Περιμενω με αγωνια τη στιγμη που θα ανοιξει ο Θωμας μαγαζι στην Αθηνα για να σφιξουν ορισμενα πωπακια που χρονια τωρα μας ξετιναζουν με τις τιμες τους.....
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
vagtanplan, σωστή η τακτική σου, εννοείται ότι όποιος έχει μια ιδέα τι παίζει με τιμές εξωτερικού θα κάνει αναγκαστικά κάτι αντίστοιχο. Αλλά αν ο μαγαζάτορας μπορεί να κάνει σε σένα αυτή την τιμή, προφανώς μπορεί να την κάνει και στον "ανίδεο". Και ξαναρωτάω: ποιος τον προστατεύει αυτόν; Και ακόμη και αν είναι νόμιμο να κάνεις ό,τι τιμή γουστάρεις στον κάθε πελάτη, μήπως δεν είναι "ηθικό";  ;)

dr.K-miller, συμμερίζομαι την ανησυχία σου για την επιβίωση των "μικρών", είτε μανάβηδων είτε μουσικών καταστημάτων. Όμως σε μια εποχή που τα οικονομικά των περισσοτέρων καταναλωτών δεν είναι τα καλύτερα, όταν μιλάμε για αγορές που κοστίζουν σεβαστά ποσά (π.χ. κιθάρα, ενισχυτής), δε νομίζω ότι μπορεί ο καθένας να δώσει 100-200 ευρώ παραπάνω για να στηρίξει το τοπικό κατάστημα. Οκ, θα πάρω χορδές, πένες, ζώνη, άντε καμιά βάση κιθάρας από τα Εξάρχεια ή από τη γειτονιά...αν όμως θέλω να αγοράσω π.χ. μια αμερικάνα Telecaster, από που θα την πάρω; Αν τη βρω στην Ελλάδα σε τιμή έστω κοντά στα e-shops, προφανώς από Ελλάδα. Αλλά μέχρι στιγμής τη βρίσκω πάνω από 200 Ευρώ πιο ακριβά...
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Σωστος Θεμος εκει ειναι που φρικαρω και γω ....ολοι μας τα εχουμε σκασει σαν ανιδεοι καποτε...πλεον ομως δε τους χαριζομαι με τιποτα ασε που προσπαθω οσους μπορω να τους δινω τα οσα λιγα φωτα εχω στα θεματα και να μην πανε για σφαγη...ειδικα κατι πατεραδες που κανουν τα χατηρια του γιου και της κορης....


Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος ogyon21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • I think that playing the bass transforms me a bit
    • Προφίλ
    • FunkyBlueQuintet
Παράθεση
Υποχρέωση του καταναλωτή είναι η έρευνα αγοράς, όχι το παζάρι
+1  το παζάρι είναι γυφτιά, ντρέπομαι να παζαρεύω και να παρακαλάω  :-[

γενικα δεν διαφωνω στα οσα γραφτηκαν κατω απο το μηνυμα μου, παρολ αυτα το παζαρι γυφτια δεν ειναι.. Ουτε ,επισης, μπορει να θεωρηθει παρακαλι. Δεν παρακαλας τον εμπορο την ωρα που του  λες "Η μου το δινεις τοσο, η στο αφηνω να το χαιρεσαι , αυτο και  την γλυκεια σκονη που πιανει στη βιτρινα σου". Απλα του ξεκαθαριζεις ποιες ειναι η προθεσεις σου. Ειτε αυτος συμβιβαζεται ειτε απλα πας στον "high way". Γιατι  το βλεπετε ετσι? Πατε σε μια ταβερνα να φατε, και βλεπετε τον εμπορο να το τσιμπαει λιγο στις τιμες.. Δεν του λετε για καλυτερη  τιμη δειχνωντας του  ολο νοημα την διπλανη  ταβερνα? Εαν  οχι, θα προτεινα να το δοκιμασετε.. Αγοραζεις  παπουτσια και ο εμπορος ζηταει τα ματια του. Απλα του δηλωνεται "100 τα NIKE? μπα μεχρι 60 δινω!! Να τα φορρεσω?" Αυτο σας κανει να νιωθετε οτι παρακαλατε? Πατε για μινιατουρες  Warhammer που η μαμα εταιρια τα δινει εστω 15 ευρω το κουτι και στην ελλαδα τα δινουν 2 με 3 φορες πανω.. Απλα ρωτατε στον εμπορο γιατι θεωρει πως  η μινιατουρες του ειναι τοσο υπερτιμημενες.. Δεν σας τις δινει στην κανονικη τιμη? Παιρνετε απ'εξω.. Ειναι απολυτως φυσιολογικο! Δεν παρακαλατε κανεναν. Το εαν  αυτος ειναι κλεφτης και  προσπαθει να τα  πιασει απο τους ανιδεους οπως λετε η οτι αντιστοιχο , αυτο ειναι δικο του προβλημα. Το ζητημα ειναι εσεις πως θα παρετε το προιον στην τιμη που σας κανει, κι οχι τι θα κανει ο εμπορος με την ηθικη  του και το μαγαζι  του. Εαν του κανετε ολοι σας παζαρι, θα καταλαβει οτι  ειναι πια κοινο μυστικο το ποιες ειναι οι πραγματικες τιμες ενος προιοντος και απλα θα τις κατεβασει η θα κλεισει. Εαν  ομως τον αφησετε δεν θα γινει ποτε. Και σας ρωτω, ειναι καλυτερα να αγοραζετε ενα οργανο που βλεπετε  σε  μια φωτογραφια μιας ιστοσελιδας η το οργανο που παιξατε μια ωριτσα στο μαγαζι  του εμπορου και ειστε βεβαιοι οτι σας κανει?  Γιατι το να το εχει στο  μαγαζι του σε στοκ, να κραταει βιτρινα κτλ, κοστιζει.. Κοινως ενα 5-10% πανω , περιπου, για αυτην  την εξυπηρετηση ειναι  αποδεκτο , νομιζω.. Παραπανω απο αυτο βεβαια μαλλον θυμιζει αισχροκερδια. Εαν  ομως κλεισει ο εμπορος  θα καταληξουμε να αγοραζουμε μοναχα φωτογραφιες.. Τεσπα..

Αποσυνδεδεμένος Jeff L.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitar playing ain't a sport.
    • Προφίλ
Το θέμα είναι ότι πρέπει να μπείς στον κόπο να κάνεις παζάρια με κάποιον έμπορο που τις περισσότερες φορές δεν έχει καμία πρόθεση να σ'το αφήσει σε μια ανθρώπινη τιμή. Ε λοιπόν, απλά παίρνεις απευθείας απ'έξω και τους αφήνεις στη μοίρα τους. Αν δεν έχουν πιάσει ακόμα το νόημα από μόνοι τους τότε είναι άξιοι της μοίρας τους! Δεν είναι λαική το θέμα να τους κάνουμε και παζάρια.
Run Lola, run.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
13093 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/05, 09:00
από Καρχαρίας
8 Απαντήσεις
12090 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/04, 12:20
από Καρχαρίας
6 Απαντήσεις
4489 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/07, 12:57
από freemind
80 Απαντήσεις
50271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/11, 12:20
από marathon
4 Απαντήσεις
3559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/08, 14:09
από Jizzzm
5 Απαντήσεις
4115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:58
από JP.M
38 Απαντήσεις
17466 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/10, 16:10
από riffraff
22 Απαντήσεις
7748 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/10, 16:31
από s.s.
9 Απαντήσεις
4199 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 22:07
από MechMech
7 Απαντήσεις
16742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/12, 22:04
από kkmspm (φλουτσ)