Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694633 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
γεια και χαρα και παλι .ειμαι στην διαδικασια υλοποιησης του overdrive , σχεδον εχω κολησει ολα τα υλικα μου επανω στην πλακετα απλα τα Trim Pots του πεφτουν λιγο μεγαλα για να τοπωθετηθουν πανω στην πλακετα και στις θεσεις που αναφερει το σχεδιαγραμμα ,τι κανω σε αυτην την περιπτωση ?
*περιμενω και τις πληρ για το mod σου andr1anos .
Eυχαριστω

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Παιδια,ξερει κανεις πως βλεπω την πολικοτητα στα c3-c5 του booster?Δε γραφει κατι πανω αλλα εχει το ενα ποδι κοντυτερο απο το αλλο.

Κοίταξε προσεκτικά στις φωτογραφίες από την πλακέτα με τα υλικά που έχω παραθέσει, θα δείς ότι στους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές υπάρχει σχεδόν πάντα μία σειρά από πλήν ( - - - ) στην πλευρά με τον αρνητικό ακροδέκτη.

Όπως και να έχει, το μακρύτερο πόδι είναι το Θετικό (+) και το κοντό το Αρνητικό (-).


Ευχαριστω για την βοηθεια, πιστευω οτι ειμαι κοντα στην ολοκληρωση σημερα θα καλωδιωσω.
Μπορεις να βαλεις και μερικες οδηγιες σχετικα με το τρυπημα του κουτιου η για το βαψιμο΄?

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Επιτέλους σήμερα αξιώθηκα να κάνω την παραγγελια απο banzai....i can't wait!
ανδριανέ ήταν out of stock τα C4,C5,C8:   Xicon Greenies 0,01uF (x3)
Ελπίζω να μην είναι κάτι δύσκολο και να μπορέσω να τα βρω σε κανένα εγχώριο κατάστημα....Αλλιώς τι εναλλακτική έχουμε?
 
Επίσης, όσον αφορά τη συνδεσμολογία od και booster μαζί, θα ανεβάσεις κάποιο σχέδιο? Πιστεύω το χω,αλλά έτσι για τη σιγουριά πιο πολύ.
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Επιστρέφοντας από τις διακοπές, χαιρετώ όλους τους φίλους και υπόσχομαι να απαντήσω σύντομα σε όλες τις απορίες, από εδώ, και από τα PM.
Άλλωστε έχουμε πολύ δρόμο ακόμα καθώς και τα επόμενα kit για φτιάξιμο!
 :hi
   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...Μπορεις να βαλεις και μερικες οδηγιες σχετικα με το τρυπημα του κουτιου η για το βαψιμο΄?


Ορίστε ένας απλός οδηγός για την διάτρηση του -όποιου- κουτιού επιλέξετε:



Οδηγίες για βάψιμο προσεχώς..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..τα Trim Pots του πεφτουν λιγο μεγαλα για να τοπωθετηθουν πανω στην πλακετα και στις θεσεις που αναφερει το σχεδιαγραμμα ,τι κανω σε αυτην την περιπτωση ?


Προσπάθησε κάτι τέτοιο, κόλλα μικρά ποδαράκια από κομμένες αντιστάσεις στα trimpots και πέρασε τα στην πλακέτα στις σωστές θέσεις..




*περιμενω και τις πληρ για το mod σου andr1anos .


..Έρχονται..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Επιτέλους σήμερα αξιώθηκα να κάνω την παραγγελια απο banzai....i can't wait!
ανδριανέ ήταν out of stock τα C4,C5,C8:   Xicon Greenies 0,01uF (x3)


Εναλλακτικά:
http://www.banzaimusic.com/Panasonic-SMF-0-01uF.html
http://www.banzaimusic.com/Orange-Drop-716-0-01uF.html

Αλλιώς κάθε 0,01μF μή ηλεκτρολυτικό πυκνωτάκι θα κάνει.


Επίσης,   όσον αφορά τη συνδεσμολογία od και booster μαζί, θα ανεβάσεις κάποιο   σχέδιο? Πιστεύω το χω,αλλά έτσι για τη σιγουριά πιο πολύ.


Ναι, θα ποστάρω την πλήρη συνδεσμολογία και για τα δύο μαζί σύντομα..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πως καταλαβαίνουμε αν έχει καεί το τρανζίστορ?
Την πάτησα και γω,μπερδεύτηκα με τις φωτο,στην αρχή λίμιτερ, το γύρισα ανάποδα (μεγάλο πακέτο) και τώρα απλα ανάβει το λαμπάκι οταν πατάω τον διακόπτη, το σήμα δεν επηρεάζεται καθόλου(γυρίζω και το ποτ,τιποτα).
υποψιάζομαι οτι στη διαδικασία της αλλαγής του τρανζίστορ το έκαψα.
Επίσης andr1anos μπορείς να βοηθήσεις λίγο με την σύνδεση του βύσματος τροφοδοσίας, ίσως ένα καθαρό σχέδιο με τους ακροδέκτες?
Μόνο με μπαταρία κατάφερα να ανάψω το λεντ.
Οταν δοκίμαζα με τον μετασχηματιστή και άλλαζα πολικότητες (που και πάλι δεν έβγαλα άκρη), παίζει τότε να έκαψα τπτ?
 
Παρ'όλα αυτά συνεχίζω ακάθεκτος για το οβερντράιβ ;D
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι καινουργιος στο φορουμ αλλα εχω παιξει ερασιτεχνικα με ηλεκτρονικα για  μουσικους. Θα ηθελα να μοιραστω τις εμπειριες μου πανω στο αντικειμενο.  Τα τελευται 8 χρονια εχω φτιαξει τα Marshall bluesbreaker, shredmaster, guvnor, Tube screamer (δεν θυμαμαι ποια εκδοση), Fuzzface (με τρανζιστορ γερμανιου AC128), Fulltone OCD (με mosfet/leds), RAT (απλο και turbo με leds), ενα fet booster (ιδιοκατασκευη με το BF245). Καποτε ειχα φτιαξει το Metal Zone της Boss και ενα phaser αλλα διελυσα και τα δυο γιατι δεν ημουν ικανοποιημενος (πολυπλοκα κυκλωματα = πολλες πιθανοτητες για λαθη), οπως και ενα ovedrive βασμενο στο 4049 αλλα ηταν μαπα γιατι ειχα παρει την buffer εκδοση του.

Μολις προχτες τελειωσα το Flatline Compressor και ειμαι ενθουσιασμενος.  Εχει ζεστο και απαλο ηχο, με μετρια συμπιεση και δεν παραμορφωνει καθολου.
Η δουλεια γινεται με τον VTL5C2 optocoupler που βρηκα στην RS Hellas σε λιγο τσιμπιμενη τιμη (καπου 8 ευρω) αλλα και στα e-shop του εξωτερικου καπου τοσο κοστιζει. Το κυκλωμα ειναι ιδιοκατασκευη καποιου John Hollis και δεν κοπιαρει καποιο επωνυμο εμπορικο εφε. Ειναι απλο στην κατασκευη, λειτουργικο, με προσιτα εξαρτηματα και συνεπως εχει γινει πολυ δημοφιλες στους DIY κυκλους.

διαγραμμα
pcb
stripboard
perfboard
σελιδα του κατασκευαστη

το εκανα με perfboard απο μεταφορα του pcb (2o link). Η αρχικη μετατροπη που εκανα ηταν να ριξω την αντισταση εισοδου απο 10Μ σε 1Μ γιατι δεν ειχα 10Μ. Μετα αύξησα τον πυκνωτη εισοδου απο 1νφ σε 47 νφ για να αντισταθμισω το κοψιμο των μπασων που προκαλειται απο την μειωση της αντιστασης εισοδου (το δικτυο αντισταση-πυκνωτης εισοδου ειναι στοιχειωδες φιλτρο). Τριτον, αύξησα την αντισταση ανάδρασης του πρωτου τελεστικου απο 220k σε 1Μ. Έτσι αυξήθηκε-πενταπλασιάστηκε η ενίσχυση (απολαβη) των ασθενων σηματων απο x20 σε x100, χωρις ομως να αλλαξει η ενισχυση των ισχυρων σηματων. Δηλαδη, αυξήθηκε σημαντικα η συμπιεση (δραστικοτητα) του εφε.  Σαν αποτελεσμα, ο κομπρέσορας έγινε κτήνος αλλά ο βόμβος των μονων μαγνητων ενισχύθηκε και εγινε αντιληπτος. Νομιζω πως αυτο ειναι ασθενεια ολων των κομπρεσορων με μεγαλη συμπιεση.

Προτεινω το κυκλωμα σε ολους σας γιατι ειναι απλο και δουλευει ομορφα. Ελπιζω να μην αργησα να απαντησω και να σας εδωσα μια καλη ιδεα...

Κατι που θα ηθελα να κατασκευασω προσεχως ειναι ενα auto-wah (μηπως το dr.quack?)
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/10, 00:41 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
καλησπερα και απο εμενα. Ειμαι καινουργιος στο φορουμ.... Προτεινω το κυκλωμα σε ολους σας γιατι ειναι απλο και δουλευει ομορφα. Ελπιζω να μην αργησα να απαντησω και να σας εδωσα μια καλη ιδεα...

Ευχαριστούμε φίλε billonious για την συνδρομή σου, χρειαζόμαστε εδώ στο forum περισσότερους γνώστες που να βοηθούν τον κόσμο με κατασκευές και δημιουργίες.

Καθώς στο παρόν θέμα ακολουθούμε μια συγκεκριμένη πορεία για την υλοποίηση των κατασκευών που ψηφίστηκαν από τα μέλη και για να μην μπερδεύουμε τους φίλους, άνοιξε όποτε θέλεις ένα νέο Θέμα για όποια κατασκευή προτείνεις και δώσε μας τα φώτα σου!..

Από εμένα, καλωσόρισες στην παρέα μας!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πως καταλαβαίνουμε αν έχει καεί το τρανζίστορ?


Το τεστάρουμε, με πολύμετρο που έχει HFE τεστ:..



..ή χωρίς..:

Testing a MOSFET


Το να το τεστάρεις πάντως χωρίς πολύμετρο δεν είναι και το πιο απλό πάντως πράγμα, οπότε αν δεν δουλεύει ίσως κάηκε από πολύ θερμοκρασία με το κόλλημα, καλύτερα άλλαξε το..
« Τελευταία τροποποίηση: 08/09/10, 14:42 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...Επίσης andr1anos μπορείς να βοηθήσεις λίγο με την σύνδεση του βύσματος τροφοδοσίας, ίσως ένα καθαρό σχέδιο με τους ακροδέκτες?


Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
....Trim Pots του πεφτουν λιγο μεγαλα για να τοπωθετηθουν πανω στην πλακετα και στις θεσεις που αναφερει το σχεδιαγραμμα ,τι κανω σε αυτην την περιπτωση ?

κολλησε συρματακια (πχ απο τους κομμενους ακροδεκτες των αντιστασεων) πανω στα ποδαρακια του trimpot, και λυγισε τα, ωστε να μπουν στις τρυπες της πλακετας. Ομως κολλησε τα γρηγορα, για να μην φθαρει το τριμποτ απο παρατεταμενη θερμανση.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Από εμένα, καλωσόρισες στην παρέα μας!

καλως σας βρηκα παιδια. Οσο μπορω και βρισκω ελευθερο χρονο θα ριχνω ιδεες και εμπειριες. :D

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
thanx andr1anos, αυτό ακριβώς έψαχνα...ισως να κάηκε κ τπτ πάνω στις δοκιμές με τις πολικότητες,τουλάχιστον τώρα θα έχω το ρεύμα στάνταρ
Επειδή για να το τσεκάρω στο πολύμετρο πρέπει να το ξαναβγάλω, λογικά θα βάλω καινούριο τρανζίστορ...(η μλκια είναι ο πολύ μικρος χώρος και οι γύρω πυκνωτές ανάμεσα στους οποίους πρέπει να μπει το τρανζίστορ, θέλει χειρουργικό χέρι :P  )
 
billonious καλωσήρθες! γουι λαβ diy  :)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος 2be

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
  • or not 2 be?
    • Προφίλ
η λυση στο καψιμο των transistors
« Απάντηση #165 στις: 10/09/10, 02:33 »

κοβουμε 3 απο αυτο τα κολαμε στην πλακετα και βαζουμε-βγαζουμε τα transitors για πλακα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: η λυση στο καψιμο των transistors
« Απάντηση #166 στις: 10/09/10, 10:27 »
η λυση στο καψιμο των transistors
κοβουμε 3 απο αυτο τα κολαμε στην πλακετα και βαζουμε-βγαζουμε τα transitors για πλακα.


Πράγματι, είναι η καλύτερη λύση, το χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα σε ότι πετάλια φτιάχνω όχι μόνο σε τρανζίστορς, τα οποία μπορεί να καούν ή να θέλω να αλλάξω το Gain τους, αλλά ειδικότερα σε άλλα υλικά, όπως συγκεκριμένες αντιστάσεις και πυκνωτές, ειδικά όταν είναι μέρη φίλτρων, γιατί έτσι μπορώ να ρυθμίσω εκ των υστέρων τις τιμές τους για να ταιριάζουμ με τις προτιμήσεις μου, φέρνοντας το πετάλι ακριβώς εκεί που θέλω.

Εδώ το έχω (πάρα)κάνει σε ένα ODII (δεν είναι μόνο τα τριπλά, κοιτάξτε με προσοχή να δείτε τα μονά sockets, στο κάτω μέρος, πρέπει να είναι τουλάχισοτον 30!.. στο forum της Byoc που το πόσταρα όταν το έφτιαξα, με ανακηρύξαν “SocketMan” - παρωδία του γνωστού RocketMan) :



Για όσους θέλουν να προμηθευτούν τέτοια sockets, το Banzai τα έχει εδώ:
http://www.banzaimusic.com/SIL-32-pins.html
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
ευχαριστω  adr1anos  και  billonious για τις οδηγιες .
εγω μολις τελειωσα το overdrive χωρις το mod φυσικα ,δουλευουν ολα μια χαρα εκτος  το TONE δεν εχει καμια ανταποκριση .καμια ιδεα ? για το τι μπορει να παει στραβα , φυσικα πριν ρωτησω ελενξα για βραχυκυκλωματα κακες κολησεις και θεσεις εξαρτηματων ,φαινονται ολα μια χαρα !!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/09/10, 19:48 από hrta »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
εκτος  το TONE δεν εχει καμια ανταποκριση .καμια ιδεα ? για το τι μπορει να παει στραβα

τα πρωτα σημεια που θα κοιταζα ειναι αν ειναι κολλημενα τα ποδαρακια των C5, C6 (ξαναπερασε τα μια με το κολλητηρι) και αν τα ποδαρακια του TONE ειναι κολλημενα στην σωστη σειρα.

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
εκτος  το TONE δεν εχει καμια ανταποκριση .καμια ιδεα ? για το τι μπορει να παει στραβα

τα πρωτα σημεια που θα κοιταζα ειναι αν ειναι κολλημενα τα ποδαρακια των C5, C6 (ξαναπερασε τα μια με το κολλητηρι) και αν τα ποδαρακια του TONE ειναι κολλημενα στην σωστη σειρα.
τα εκανα ολα αυτα αλλα τιποτα.εξακολουθω να μην εχω Tone !ευχαριστω παντως

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
τα εκανα ολα αυτα αλλα τιποτα.εξακολουθω να μην εχω Tone !ευχαριστω παντως


1. έχεις πολύμετρο?

2. κοιτα στο stripboard του Ανδριανου και πες μου αν εχεις κοψει την χαλκινη λωριδα στον C6 (ειναι ενα πιθανο λαθος που μου ερχεται στο μυαλο). Οπου βλεπεις αλλαγη χρωματος λωρίδας, έχει κενό μεταξύ τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/10, 11:03 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος extrimer

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Άντρας
  • http://img37.imageshack.us/img37/4498/deleu.jpg
    • Προφίλ
εχω πολυμετρο αλλα δεν ξερω να το χρησιμοποιω καλα.παντως το cut στην θεση που μου δειχνης το εχω κανει.


Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
1. ερωτηση κρισεως: o ηχος ειναι υπερβολικα πριμος, μπάσος ή τιποτα απο τα δυο? Πως σου φαινεται?

2. βαλε το πολυμετρο στην ρυθμιση που μετραει αντισταση (ohm) και μετρησε την αντισταση στις δυο επανω γραμμες της πλακετας. Ειναι καπου στα 70-90 kohm?

3. το συρματακι στην 3η στηλη που ενωνει την a γραμμη με την i γραμμη, ειναι οκ?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/09/10, 15:21 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Το τέλειωσα κι εγώ (το overdrive) ,αλλά τζίφος.
Με την απλή καλωδίωση χωρίς ποδοδιακόπτη και με μπαταρία.Πολύ χαμηλό σήμα, βέβαια λόγω ώρας δεν πρόλαβα να το ανοίξω και πολύ.. Το tone στο τέρμα κλειστό, κλείνει τελείως το σήμα.
Έκανα ελέγχους, όλα στην πλακέτα φαίνονται καλά, οι κολήσεις οκ, οι διάδρομοι δεν ακουμπούν( τους τσέκαρα και με πολύμετρο), αυτό που βρήκα λάθος είναι ότι όταν μέτρησα τις τάσεις στην πλακέτα, η με κόκκινο χρώμα βγήκε 9,5 βολτ,οκ, η ροζ όμως βγήκε 3 αντί για 4.5 που γράφει στο layout. Καμιά ιδέα τι να κοιτάξω?
 
 
ΑΑΑ επίσης επειδή δεν τα έβαλα ακόμα σε κουτί βραχυκύκλωσα τις γειώσεις από τα jacks μεταξύ τους
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
βγαλε το chip απο την βαση του και μετρα με το πολυμετρο τις R13 &  R14. Κανονικα θα πρεπει να ειναι 10k ή το ελαχιστο 9.5k λογω ανοχων. Αν η ενδειξη στο πολυμετρο αυξανεται σταδιακα, περιμενε μεχρι να σταθεροποιηθει. Ξεφορτιζουν οι πυκνωτες.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3525 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)