Ψηφοφορία

Θέλω να φτιάξω κάτι πολύ απλό που θα μου κάνει διαφορά στον ήχο αλλά και θα με διασκεδάσει!.. Θέλω ένα:

Buffer (για να οδηγούμε πετάλια χωρίς απώλειες πρίμων και δυναμικών)
Booster (για το έξτρα "κλώτσημα" στην παραμόρφωση ή το solo boost)
Fuzz (για... όλα κυριολεκτικά!)
Overdrive (για λίγη ή πολλή χορταστική ..βρώμα!)
Ενισχυτάκι 1/2w για την κρεβατοκάμαρα με Volume, Tone, Gain και Dirt switch
Άλλο! (πείτε μου τι κάνετε κέφι να φτιάξουμε...)

Αποστολέας Θέμα: Κατασκευή DIY: Φτιάχνουμε κάτι μαζί;..τι θα κάνατε κέφι;  (Αναγνώστηκε 694640 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
 :D ναι, ναι τα εστιατορια ειναι φευγατα. Μερα πρωτη, μπηκαμε σε ενα "zen" εστιατοριο (τρομαρα τους). Παραγγειλαμε δυο μεριδες κοτοπουλο και μια λαζανια. Το κοτοπουλο ηταν βουλιαγμενο σε καυτερο πιπερι και τα λαζανια ηταν ενας κυβος (οπως σερβιρουμε εμεις το παστιτσιο) 4cm x 4cm. Φυσικα δεν χορτασαμε, αλλα φουσκωσαμε στις μπυρες  ;D . Πληρωσαμε καπου 60€ και τα τρια ατομα. Μερα δευτερη, μπηκαμε σε ενα αργεντινικο (εχει πολλα τετοια εκει) και πηρα μια αργεντινικη μπριζολα και 2 καρμποναρες. Ειπα του σερβιτορου 'very-very well cooked steak" και μου εφερε μια μεσα στο αιμα. Μαλλον επρεπε να του πω "burn the f**k**g steak down until you see flames"  ;D . Οι καρμποναρες δεν ειχαν τυρια... στην ολλανδια... αν ειναι δυνατον. Πληρωσαμε καπου 55€ οι τρεις. Ευτυχως, που την τριτη μερα ανακαλυψαμε ενα κιριλε ιταλικο στην Χαγη (ουνα φατσα...), μας ειδαν μελαχρινους, και μας μπουκωσανε. Μια πιτσα 4 τυρια εκανε 8€ και ειχε διαμετρο ιπταμενου δισκου. Την τεταρτη μερα πηγαμε σε κατι βορεια ψαροχωρια κοντα στην θαλασσα, οπου οι τιμες ηταν οπως στην ελλαδα και σκασαμε στους μπακαλιαρους, στα καλαμαρια και στις γαριδες. Κατι τελευταιο, καποιος με το πτυχιο μου παιρνει γυρω στις 3000 /μηνα. Στην ελλαδα αν βρω δουλεια με 1500 ειμαι και κωλοφαρδος.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
 
  ή να τον βασανίσουμε πρώτα με μερικά "θελήματα"..?  :roll
  Όπως πχ να γράψει κάποια tutorials που ίσως χρειάζεται το thread??..
 

  Bring it on (που λεν' και στο χωριο μου), θα χαρώ να συνεισφέρω!

Μπράβο φίλε, ωραίος! That's the spirit! (όπως επίσης θα λένε μάλλον στο χωριό σου..)

Λοιπόν, είναι πολύ απλό:
Πάς στην απάντηση που θέλεις σε κάποιο thread.
Πάνω της η απάντηση έχει μία δική της επικεφαλίδα (που δεν ξέρω αν ξέρεις, αλλά μπορεί όταν την γράφεις να την αλλάξεις από αυτήν του ποστ στο οποίο απαντάς (free info!..)
Επιλέγεις με το mouse την επικεφαλίδα της συγκεκριμένης απάντησης στην οποία θέλεις να κάνεις Link και κάνεις copy (όχι copy link location) και σε ένα νέο μήνυμα-απάντηση κάνεις paste. Αυτό, όταν πατηθεί, θα σε πάει στο συγκεκριμένο σημείο του post που επέλεξες.
Παράλληλα, άν καθώς γράφεις το νέο μήνυμα-απάντηση πατήσεις το κουμπί [βελάκι] μπορείς να δείς τον κώδικα και να αλλάξεις το λεκτικό από το Link σου, όπως θέλεις εσύ.
Με την μέθοδο αυτήν, έχω κάνει το Ευρετήριο που έχω παραθέσει για το ποστ που είμαστε.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
Οδηγος δημιουργιας link για νεους

Για μια ακόμα φορά, ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξεκινησα το booster μιας και ηρθαν σημερα τα πραγματα! ;D Εχω προβληματιστει ομως...Επειδη το banzai δεν ειχε xicon greenies 0.1uf απο το αρχικο σχεδιο, το αντικαταστησα με αλλο με ιδια τιμη ,αφου ενημερωθηκα εδω μεσα. Σαν τιμη ειναι σωστο(φανταζομαι) http://www.banzaimusic.com/Xicon-MPP-0-1uF.html  σαν μεγεθος ομως ειναι οσο το μισο booster :D Με προβληματιζει ακομη οτι εχει μια διαφορα στο γραμμα. Ολες οι τιμες ειναι ιδιες αλλα εχει Η το δικο μου αντι για U του link...
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ξεκινησα το booster μιας και ηρθαν σημερα τα πραγματα! ;D Εχω προβληματιστει ομως...Επειδη το banzai δεν ειχε xicon greenies 0.1uf απο το αρχικο σχεδιο, το αντικαταστησα με αλλο με ιδια τιμη ,αφου ενημερωθηκα εδω μεσα. Σαν τιμη ειναι σωστο(φανταζομαι) http://www.banzaimusic.com/Xicon-MPP-0-1uF.html  σαν μεγεθος ομως ειναι οσο το μισο booster :D Με προβληματιζει ακομη οτι εχει μια διαφορα στο γραμμα. Ολες οι τιμες ειναι ιδιες αλλα εχει Η το δικο μου αντι για U του link...


Κοίτα κι εμενα μου στειλαν πριν μέρες τους ίδιους πυκνωτές και όντως είναι τεράστιοι!!!! όσο ένα φασόλι φούρνου :)
πάντως οι σωστοί είναι.
τώρα, όσο για το Η ίσως γνωρίζει κανένας πιο έμπειρος να σου εξηγήσει

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παράθεση από: songless_bird link=topic=79577.msg641481#msg641481
Με προβληματιζει ακομη οτι εχει μια διαφορα στο γραμμα. Ολες οι τιμες ειναι ιδιες αλλα εχει Η το δικο μου αντι για U του link...


Κοίτα κι εμενα μου στειλαν πριν μέρες τους ίδιους πυκνωτές και όντως είναι τεράστιοι!!!! όσο ένα φασόλι φούρνου :)
πάντως οι σωστοί είναι.
τώρα, όσο για το Η ίσως γνωρίζει κανένας πιο έμπειρος να σου εξηγήσει

Το πρόβλημα με το μέγεθος είναι ότι αντέχει σε πολλά volt (630v), πολύ περισσότερα από όσα χρειαζόμαστε ~35v.
Όσο πιο πολλά volts αντέχουν, τόσο πιο μεγάλοι είναι..

Τώρα για τα γράμματα:
F=Farads
104= 100nF=100000pF
K=+/- 10% tolerance
U=22%, -56% MAX. Capacitance change over temperature

Περισσότερες λεπτομέρειες εδώ (αν και δεν χρειάζεστε κάτι παραπάνω από αυτά.. και πολλά είναι..):
How to read Capacitor Codes
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
σαν μεγεθος ομως ειναι οσο το μισο booster


Ήρθαν κι εμένα εχτες τα πράγματα, είχα παραγγείλει αυτόν  Orange Drop 715 - 0,1uF κι είναι σε μέγεθος όσο το ίδιο το fuzz! Για την ακρίβεια τόσο μεγάλοι είναι κάτι πυκνωτές που έχει μέσα ο ενισχυτής μου (αυτοί οι μεγάλοι οι πολικοί για πολλά Volt). Αναρωτιέμαι εαν αξίζει να τον στιμώξω στο fuzz (αμφιβάλλω λίγο για το πόσο χωράει όμως), ή να βάλω ενα μικρό MKT που έχω εύκαιρο και τον Orange Drop να τον κρατήσω για μελλοντικά project  :hmm .

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
[.. να βάλω ενα μικρό MKT που έχω εύκαιρο και τον Orange Drop να τον κρατήσω για μελλοντικά project  :hmm .
Μιά χαρά, κάνε το έτσι σε πρώτη φάση, και μετά όταν με το καλό πάρεις έναν Orange Drop ή άλλον παρόμοιο σε ποιότητα πυκνωτή σε μικρότερο σε μέγεθος τους αλλάζεις και βλέπεις και αν έχεις κάποια ηχητική διαφορά που να αξίζει την μόνιμη μετατροπή.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
ωρα για χαβαλε,

θα παιζετε ζωντανα και θα λετε στις πιτσιρικες μπροστα σας: "μεσα στο εφε μου εχω εναν μεγαλο πυκνωτη που ειναι πορτοκαλι , ποια θελει να τον δει?"

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
ωρα για χαβαλε,
θα παιζετε ζωντανα και θα λετε στις πιτσιρικες μπροστα σας: "μεσα στο εφε μου εχω εναν μεγαλο πυκνωτη που ειναι πορτοκαλι , ποια θελει να τον δει?"
ΧΑΑΑΧΑΑΑΑ... πολύ ωραίο... "σκύψτε κορίτσια να το δείτε καλύτερα!..."  :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
"μεσα στο εφε μου εχω εναν μεγαλο πυκνωτη που ειναι πορτοκαλι , ποια θελει να τον δει?"


XAXAXAXAXA καλό!

  Μιά χαρά, κάνε το έτσι σε πρώτη φάση, και μετά όταν με το καλό πάρεις   έναν Orange Drop ή άλλον παρόμοιο σε ποιότητα πυκνωτή σε μικρότερο σε   μέγεθος τους αλλάζεις και βλέπεις και αν έχεις κάποια ηχητική διαφορά   που να αξίζει την μόνιμη μετατροπή.
 


Αυτο θα κάνω, αλλά να πω την αλήθεια δε νομίζω να καταλάβω τη διαφορά. Εξαλλου οι Orange Drop που έχει το banzai, οποια απ'τις 3 σειρές να διαλέξεις (225, 715, 716) στα 0,1uF όλοι ζυγίζουν 7-8 γραμμάρια, οπότε όλοι γομάρια θα είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/01/11, 11:45 από delus »

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
λλά να πω την αλήθεια δε νομίζω να καταλάβω τη διαφορά.

it's all mojo my friend

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδιά,μπορει να μου προτεινει κάποιος έναν τρόπο ώστε να παίρνω το καλάι από σημεία όπου έχει πάει κατά λάθος???
Χθες ήμουν 2 ώρες πάνω από την πλακέτα και κάπου στις κολλήσεις των διακοπτών μου έφυγε η μύτη από το κολλητήρι και ένωσε 2 παράλληλους...

Το παράτησα από τα νεύρα μου και τώρα απλά το κοιτάω... Και είναι ήδη 2η προσπάθεια στο overdrive. Η πρώτη πήγε στράφι από τραγική απροσεξία!!

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Παιδιά,μπορει να μου προτεινει κάποιος έναν τρόπο ώστε να παίρνω το καλάι από σημεία όπου έχει πάει κατά λάθος???
Χθες ήμουν 2 ώρες πάνω από την πλακέτα και κάπου στις κολλήσεις των διακοπτών μου έφυγε η μύτη από το κολλητήρι και ένωσε 2 παράλληλους...
Το παράτησα από τα νεύρα μου και τώρα απλά το κοιτάω... Και είναι ήδη 2η προσπάθεια στο overdrive. Η πρώτη πήγε στράφι από τραγική απροσεξία!!
Ευχαριστώ

Υπάρχουν δύο τρόποι και οι δύο είναι δόκιμοι, ο πρώτος λίγο πιο επαγγελματικός, με την χρήση του ειδικού εργαλείου που ρουφάει το καλάι όταν είναι σε υγρή (καυτή) μορφή:
Desoldering Pump Std
Desoldering Pump Std

Ο άλλος είναι να πάρεις ένα κομμάτι από πλεγμένο καλώδιο γείωσης (braid) ή άλλο πυκνό πολύκλωνο καλώδιο και να το ακουμπήσεις πάνω στο περίσσιο καλάι που θέλεις να αφαιρέσεις, και μετά πάνω του να βάλεις το κολλητήρι. Το πλεγμένο καλώδιο γείωσης μόλις κάψει, με την πλέξη του θα απορροφήσει το επιπλέον καλάι. Μάλιστα πουλάνε και τέτοιο ειδικό:
Desoldering Braid 2,0mm 1,5m
Desoldering Braid 2,0mm 1,5m

..αλλά εσύ μπορείς να βρείς τέτοιο πλεγμένο καλώδιο γείωσης σχεδόν σε όλα τα ομοαξωνικά καλώδια όπως αυτά της κιθάρας για παράδειγμα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ευχαριστώ πολύ και πάλι!!
Θα το ξαναπιάσω σημερα και ελπίζω να γίνει δουλειά.

Πάντως Αδριανέ για το πρόβλημα με τον Vox που είχα γράψει παλαιότερα δεν έβγαλα άκρη. Εχω δανειστεί εναν ενισχυτη μπάσου απο φιλο-γειτονιά και τεσταρω εκει τα εφε,αν δουλεύουν δλδ.

Αποσυνδεδεμένος delus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 194
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • YouTube channel
τρόπο ώστε να παίρνω το καλάι από σημεία όπου έχει πάει κατά λάθος???


Εγώ κάνω τη δουλειά μου μια χαρά με αυτό που πολύ σωστά σου πρότινε ο Αδριανός (Desoldering Braid 2,0mm 1,5m) , αλλά μέχρι να το προμηθευτώ δεν είχα σκεφτεί τη λύση με το καλώδιο και έκανα κάτι πιο μπακάλικο: καθάριζα τη μύτη του κολλητηριού και μετά όταν ζέστενα το καλάι, ένα μέρος του κόλλαγε πάνω στη μύτη. Έπειτα το ξανακαθάριζα και πάει λέγοντας, έως ότου να καθαρίσει ίσα ίσα ανάμεσα απτους διαδρόμους. Έπειτα έξινα και λίγο το σημείο ανάμεσα με ένα κοπτάκι για να σιγουρευτώ ότι κόπηκε εντελώς η επαφη. Ξέρω, μπακάλικος τρόπος αλλά τουλάχιστον στο τέλος το πετάλι έπαιζε!!! ;)

it's all mojo my friend


Yeahhh!!!

... Θα σου πω όμως με σιγουριά μόλις συγκρίνω το Χαλκιδέϊκο με το Banzai-στικο Fuzz :P .

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παιδια θελω τα φωτα σας....
Τι υλικα μποροθν να χρησιμοποιηθουν στο clipping σε ενα overdrive ή distortion???
Ξερω για τις διοδους αλλα μπορουν  ολες να χρησιμοποιηθουν???Γερμανιου,Zener,Πυριτιου? ??? Εχει σημασια κατι αλλο για τις διοδους???
Αλλαζει τιποτα απο led σε led(διαφορετικο χρωμα,διαστασεις)??Μπορουν να μπουν μονα τα mosfet χωρις διοδους?Ποια mosfet μπορουν να χρησιμοποιηθουν???
Γινεται να χρησιμοποιηθουν transistors??Αν ναι ποια???
Σορρυ για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα δεν ξερω και απο πολλα ηλεκτρονικα....

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
Παιδια θελω τα φωτα σας....
Τι υλικα μποροθν να χρησιμοποιηθουν στο clipping σε ενα overdrive ή distortion???
Ξερω για τις διοδους αλλα μπορουν  ολες να χρησιμοποιηθουν???Γερμανιου,Zener,Πυριτιου? ??? Εχει σημασια κατι αλλο για τις διοδους???
Αλλαζει τιποτα απο led σε led(διαφορετικο χρωμα,διαστασεις)??Μπορουν να μπουν μονα τα mosfet χωρις διοδους?Ποια mosfet μπορουν να χρησιμοποιηθουν???
Γινεται να χρησιμοποιηθουν transistors??Αν ναι ποια???
Σορρυ για τον καταιγισμο ερωτησεων αλλα δεν ξερω και απο πολλα ηλεκτρονικα....
φιλτατε, αν σου απαντησω λακωνικα θα σου δωσω ημιτελεις απαντησεις. Αν παλι σου δωσω πληρεις απαντησεις θα εχουν αρκετο μπλα-μπλα.
Λοιπον,
θεωρητικα στο clipping section μπορουν να χρησιμοποιηθουν τα παντα. Κυριως ομως χρησιμοποιουνται οι φτηνες διοδοι πυριτιου 1n4148. Σε ποιο σοφιστικε παραμορφωσεις για πιο μαλακο (ας πουμε "λαμπατο) ηχο βαζουν Leds (guvnor, crunchbox, valvestate) ή mosftets (ocd, zen) . Εχω δει διοδους γερμανιου μονο στο MXR distortion plus. Και αυτες εχουν μαλακο ήχο αλλα ριχνουν την πολυ την ενταση του ηχου το οποιο της κανει ανεπιθυμητες αφου την ιδια και καλυτερη δουλεια κανουν τα mosftet & leds. Αλλαζοντας το χρωμα των led αλλαζει η ενταση του ηχου και το ποσό παραμορφωσης, τα κοκκινα εχουν την μικροτερη ενταση και μεγαλυτερη παραμορφωση (παει αντιστροφα). Οι διαστασεις δεν παιζουν σημαντικο ρολο. Τα μεγαλυτερα Led εχουν λιγο πιο μαλακο clipping γιατι ειναι πιο αργα (αλλα δεν ειναι κανονας αυτο). Τα mosfet γινεται να μπουν χωρις διοδους. Κολλας τα Drain + Gate σαν ενα ποδαρακι. Ολα τα μικρα και φτηνα mosfet (πχ 2Ν2000, BS170) χρησιμοποιουνται γιατι συμφερουν σε κοστος και χωρο. Τιποτα αλλο. Διπολικα τρανζιστορ ως διοδοι μπορουν να χρησιμοποιηθουν αλλα δεν αξιζει ο κοπος, δεν ειναι τιποτα περισσοτερο απο απλες διοδοι πυριτιου. Transistor fet δεν εχω ακουσει και δεν ξερω, o Ανδριανος ειχε γραψει πως ειναι καλα αλλα οχι σαν τα mosfet. Zener δεν εχω ακουσει, ξερω οτι τις εβαζε η Carvin σε κατι  προσωμοιωσεις λαμπατων.

Γενικα, οι γρηγορες διοδοι (πυριτιου) κλιπαρουν πιο γρηγορα, κανουν πιο τετραγωνισμενη κυμματομορφη, με γωνιες, παραγοντας πολλες και δυνατες αρμονικες υψηλης ταξης που ακουγονται σκληρες, γρετζος, fizzy, με οξεια πριμα. Οι αργες διοδοι (mosfet, leds, germanium)  κλιπαρουν αργα, δινουν στρογγυλεμενες γωνιες στην κυματομορφη (soft clipping), παραγοντας λιγες και αδυνατες αρμονικες υψηλης ταξης και ο ηχος ειναι πιο γλυκος, με γλυκα πριμα, χωρις γρετζο. Αυτα ισχυουν οταν οι διοδοι συνδεονται στην εξοδο προς γειωση (Rat, OCD, mxr +, shredmaster). Γιατι οταν συνδεονται στην αναδραση (tube screamer) αλλαζει τελειως το πραγμα, οτι διοδους και να βαλεις κλιπαρει πολυ πιο μαλακά γιατι εμποδιζει τον ενισχυτη να κλιπαρει απο μονος του και να βγαλει οχετο κακων αρμονικων. Επισης, για να παραχθουν και αρτιες και περιττες αρμονικες απαιτειται ασυμετρο κλιπαρισμα. Με συμμετρικο παραγονται μονο περιττες αρμονικες. Μονο αρτιες αρμονικες δεν γινεται.

Και τωρα δωσε μεγαλη σημασια στις τρεις αρχες του overdrive,
Για να πετυχεις καλο ηχο στο distortion/overdrive:
1. μεγαλυτερη σημασια στον ηχο του distortion εχει το φιλτραρισμα συχνοτητων πριν & μετα το κλιπαρισμα (pre/post clipping tone shapping)
2. μικροτερη σημασια εχει αν το κλιπαρισμα γινεται απο διοδους, απο τον τυπο τους, απο τροπο τους, απο την συμμετρικοτητα τους  ή απο υπεροδηγηση ενισχυτων (τρανζιστορ/φετ/opamps/λυχνιες)
3. ο λαμπατος ηχος ειναι ενα συνοθυλευμα παραμετρων που δεν εξομοιωνεται απο ενα μαγικο ζευγαρι διοδων.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/01/11, 02:41 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Tα Trim Pots σε ποιες τρυπες τοποθετουμε τα ποδαρακια τους στο overdrive;  Δεν μπορω να καταλαβω απο το σχεδιαγραμμα...
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος pipokas99

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ



Τέλος ποια είναι η ακριβής θέση των trim pots??? Δεν μποορώ να καταλάβω....
Στο layout είναι στα:
TR1: l3, m4, n3 (αλλά μπορεί να είναι σε οποιαδήποτε τρύπα από τα: l1-4, m2-5 και n1-4, αφού οι αγωγοί είναι ίδιοι.. το ίδιο και για τα άλλα trimpots)
ΤR2: c24, d25, e24 (εναλλακτικά οπουδήποτε στα: c23-26, d24-27, e23-26)
TR3: c17, d18, e17 (εναλλακτικά οπουδήποτε στα: c15-18, d16-19, e15-18)

Αποσυνδεδεμένος chrislour96

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Billonius εισαι κα απο τους πρωτους!!! ;) ;)
Ευχαριστω παρα πολυ για την γρηγορη απαντηση σου...
Τελειωσα χτες το ltd και με τρελανε καμμια σχεση με το βρωμικο καναλι του τρανζιστορατο μου ενισχυτη...
Σκεφτομαι μαλιστα να πηραματιστω στο cliipping mod. Αγορασα μαλιστα και το tube screamer tuning set με τα τσιπακια..
Lets start the expirements!!!!!

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
pipokas99 Ευχαριστω.
Μετα την ολοκληρωση του booster το οποιο με απλη καλωδιωση δουλευει   και μου αρεσε πολυ, ξεκινησα χτες το οverdrive. Προσεκτικη επιθεωρηση σε   καθε βημα κτλ. Φτανω στην απλη καλωδιωση και τιποτα. Ενας βομβος χωρις ηχο της κιθαρας στον ενισχυτή. Ξεκολλησα ολα τα καλωδια , τσεκαρα τα αυλακια μην εχουν επαφη η καποιο ρινισμα αλλα τιποτα. Τριπλοτσεκαρα αν εβαλα τα παντα με τη σωστη σειρα και τις τιμες των αντιστασεων. Αλλα δεν βρηκα λαθος, θα το κανω και αργοτερα με πιο καθαρο μυαλο ομως. Μπορω να ελεγξω με το πολυμετρο την πλακετα καπως; Πχ να βλεπω οτι πρεπει αν ακουμπαω καπου και μετα σε μια "εξοδο" να βγαζει μια τιμη ταδε; Επισης να αναφερω οτι η μπαταρια ζεσταινεται οταν τη βαλω πανω στο κυκλωμα!! Κοντεψε να λιώσει τα βυσματα της!
 
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Επισης να αναφερω οτι η μπαταρια ζεσταινεται οταν τη βαλω πανω στο κυκλωμα!! Κοντεψε να λιώσει τα βυσματα της!
 
Δηλαδή τη βραχυκύκλωσες...
Αλλίως δεν υπάρχει λόγος να ζεσταίνεται...
ψάξε τις συνδέσεις...
Και επίσης δεν σου δουλεύει ούτε το Bypass???
μήπως έκανες λάθος συνδέσεις στο input jack...

Αποσυνδεδεμένος billonious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 259
  • Φύλο: Άντρας
  • billy
    • Προφίλ
pipokas99 Ευχαριστω.
Μετα την ολοκληρωση του booster το οποιο με απλη καλωδιωση δουλευει   και μου αρεσε πολυ, ξεκινησα χτες το οverdrive. Προσεκτικη επιθεωρηση σε   καθε βημα κτλ. Φτανω στην απλη καλωδιωση και τιποτα. Ενας βομβος χωρις ηχο της κιθαρας στον ενισχυτή. Ξεκολλησα ολα τα καλωδια , τσεκαρα τα αυλακια μην εχουν επαφη η καποιο ρινισμα αλλα τιποτα. Τριπλοτσεκαρα αν εβαλα τα παντα με τη σωστη σειρα και τις τιμες των αντιστασεων. Αλλα δεν βρηκα λαθος, θα το κανω και αργοτερα με πιο καθαρο μυαλο ομως. Μπορω να ελεγξω με το πολυμετρο την πλακετα καπως; Πχ να βλεπω οτι πρεπει αν ακουμπαω καπου και μετα σε μια "εξοδο" να βγαζει μια τιμη ταδε; Επισης να αναφερω οτι η μπαταρια ζεσταινεται οταν τη βαλω πανω στο κυκλωμα!! Κοντεψε να λιώσει τα βυσματα της!
 


εχεις βραχυκυκλωσει την μπαταρια καπου καπως καποτε. Τσεκαρε με το πολυμετρο την μπαταρια στο ποσο εχει πεσει η ταση της. Αν την εχεις δουλεψει κανα δεκαλεπτο βραχυκυκλωμενη θα πρεπει να επεσε στα 7-8 volt.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/11, 00:30 από billonious »

Αποσυνδεδεμένος songless_bird

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η μπαταρια ειναι στα 8.5volt... Ξεκολλησα ολα τα καλωδια και θα κανω μια επιθεωρηση παλι. Αλλα εχω την εντυπωση οτι ζεσταθηκε και οταν την εβαλα στο booster ,αλλα εκει ολα δουλεψαν σωστ Ειναι θεμα καλωδιωσης ή κατι λαθος στη πλακετα;Στο Input jack δεν εκανα λαθος αφου στην απλη καλωδιωση ειναι μονο δυο ενωσεις. Να πω οτι εκανα και τα δυο μαζι;;..Με τους διακοπτες εκει χανεις τη μπαλα. Αν τα εκανα θαλασσα στο απλο σχεδιο να μην τολμησω και τα δυο μαζι...

Υ.Γ Εκανα εναν ελεγχο στις αντιστασεις και κατι με παρεξενεψε... Στο σχειδαγραμμα οι R5 R13 R14 ειναι ιδιες 10K. Ελα ομως που οταν τις μετραω μονο η R5 βγαινει 10. Οι αλλες δυο μου δινουν τιμη 5... Και δεν τις μετραω απο τις κολλησεις αλλα απο τα συρματα τους. Στα χρωματα ομως ειναι ιδιες ολες..
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/11, 01:10 από songless_bird »
Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5492 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/05, 18:32
από metalouda
3 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/06, 19:54
από D@ve Murray
24 Απαντήσεις
10474 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/06, 20:01
από ariz
6 Απαντήσεις
4138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/07, 21:15
από amfenster
3 Απαντήσεις
3353 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/09, 08:09
από Μιχάλης13
18 Απαντήσεις
11743 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/12, 16:46
από let me know 796
5 Απαντήσεις
3526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/12, 11:38
από JOBAK
4 Απαντήσεις
3677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/12, 10:01
από armagedon
2 Απαντήσεις
3503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/13, 15:11
από David1
14 Απαντήσεις
11102 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/18, 00:15
από hot_sauce (φλουτσ)