Αποστολέας Θέμα: Αλλο ενα θεμα απο αυτα που ζητανε βοηθεια για αγορα...  (Αναγνώστηκε 6450 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christie

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
...τα οποια θα εχετε βαρεθει.
Γεια σας! :)
Λοιπον
Μαθαινω κιθαρα εδω και ενα χρονο περιπου. Αρχισα κλασσικη. Να σας πω την αληθεια, οσο και να αγαπω την κιθαρα μου και τον ηχο της, καποιες φορες σκεφτομαι οτι θα επρεπε να μην ειχα ακουσει τον δασκαλο και να αρχιζα ακουστικη ή ηλεκτρικη απευθειας. Μαλλον φταιει οτι ακομη ειμαι αρχαρια και δεν μπορω να κανω θαυματα, αλλα η κλασσικη με περιοριζει λιγακι και δεν μπορω να την αξιοποιησω.
Τωρα
Εχω αρχισει να σκεφτομαι την αγορα δευτερης κιθαρας, ηλεκτρικης αυτη τη φορα. Ψαχνομαι για λιγο και φτανω σε αυτη:
http://www.fender.com/products/search.php?partno=0144700502
και στο thomann στο χρωμα/ξυλο της επιλογης μου.
http://www.thomann.de/gr/fender_stdstratocaster_hss_rwcar2011.htm
Γιατι κατεληξα εδω:
-Δεν θα πω ψεματα, πηγα απευθειας για φεντερ στρατ γιατι...εεε γιατι ειναι μια φεντερ στρατ!  ;D  Δεν βγαζει και πολυ νοιμα, ε? Πιο πολυ η φημη τους με εκανε να αποκτησω ενδιαφερον, οπως και να τις βλεπω στους ωμους των John Frusciante και φυσικα Jimi Hendrix, μεταξυ αλλων. Ξερω οτι υπαρχουν πολλες στρατ, δεν θα ειναι οσο καλη οσο μια με 2000Ε ουτε εγω θα ακουγομαι οπως εκεινοι οσο και να στοιχιζει η κιθαρα μου. Τελος, απο οτι εχω ακουσει πολλες φορες, οι φεντερ εχουν στανταρ καλη ποιοτητα.
-Διαβασα ΠΟΛΥ καλες κριτικες. Εκτος αυτου, κατεληξα σε HSS αντι για SSS γιατι θελω να πειραματιστω με ηχους. Θελω μια ευελικτη κιθαρα, να μπορω να παιξω τα σχεδον τα παντα. Θα εχω το κλασσικο στρατ ηχο που κολαει στη μουσικη που ακουω εγω και θα πειραματιζομαι με τον ηχο humbucker. Θελω να δοκιμασω τις δυνατοτητες μου στα παντα και μετα βλεπουμε.
-Υπαρχουν και οι squier ομως. Σιγουρα απο τιμη δεν υπαρχει συγκριση. Το μονο πραγμα που εχω ως επιφυλαξη οτι ειναι για αρχαριους. Ναι, ναι και εγω αρχαρια ειμαι, αλλα θελω ευελιξια. Και καπου διαβασα οτι δεν την εχεις στανταρ με κιθαρες που στοχευονται για αρχαριους.
- Σε candy apple red και rosewood ειναι πανεμορφη. Διαβασα ομως σε αυτο το φορουμ οτι τα ξυλα εχουν σημασια στον ηχο. Ειμαι σωστη που παω rosewood?
Τελος, θελω σιγουρα να τη δοκιμασω απο κοντα πριν την αγορασω. Να δω πως ειναι στο χερι μου. Αν δεν λεει, τι σας λεω?
 
Γιατι καθομαι και γραφω την ιστορια της ζωης μου? Εκτος απο το γεγονος οτι χοροπηδαω στη θεση μου απο ενθουσιασμο μονο στη σκεψη νεας κιθαρας, Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν ειμαι σωστη στα δεδομενα ή οχι και αν θα επρεπε να σκεφτω κατι παραπανω. Απο οσο ξερω εγω, μπορει να λεω αρλουμπες. ;D Απο εκει και περα, αν θελετε, μπορειτε να μου προτεινετε και αλλες κιθαρες που πιστευετε οτι θα με εξυπηρετουσαν.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
μια επωνυμη κιθαρα και δη fender δε μπορει να ειναι μια λαθος επιλογη για αρχαριο!Οποτε αν σου κανει στο χερι just go for it!Εχεις υπολογισει χρηματα κ για ενισχυτη φανταζομαι ε?

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Μια διόρθωση μόνο (όχι δε θα μιλήσω για τα ξύλα :-X ;D ): Οι καλές Squier (βλέπε Classic Vibe) είναι ΠΑΡΑ πολύ καλά όργανα και καλύπτουν άνετα τόσο αρχάριους όσο και επαγγελματίες. Έχω παίξει με την Classic Vibe 60s και ήταν φοβερό όργανο (και έχω στην κατοχή μου μια Classic Vibe Custom Tele που είναι επίσης φοβερή κιθάρα). Και σου μένουν και λεφτά για έναν αξιοπρεπή ενισχυτή που είναι και πιο σημαντικός για τον ήχο και την ευελιξία.
Τώρα πάλι αν θες HSS σώνει και καλά δε θα το βρεις στις Classic Vibe (αν και Strat = SSS κατά τη γνώμη μου.)
Αυτά και καλές αγορές ;)
Α, και μια και είσαι αρχάρια όπως λες θυμήσου ότι super ήχος με μέτριο παίξιμο = μέτριο αποτέλεσμα ενώ super παίξιμο με μέτριο ήχο = super αποτέλεσμα

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Μια διόρθωση μόνο (όχι δε θα μιλήσω για τα ξύλα :-X ;D ): Οι καλές Squier (βλέπε Classic Vibe) είναι ΠΑΡΑ πολύ καλά όργανα και καλύπτουν άνετα τόσο αρχάριους όσο και επαγγελματίες. Έχω παίξει με την Classic Vibe 60s και ήταν φοβερό όργανο (και έχω στην κατοχή μου μια Classic Vibe Custom Tele που είναι επίσης φοβερή κιθάρα). Και σου μένουν και λεφτά για έναν αξιοπρεπή ενισχυτή που είναι και πιο σημαντικός για τον ήχο και την ευελιξία.
Τώρα πάλι αν θες HSS σώνει και καλά δε θα το βρεις στις Classic Vibe (αν και Strat = SSS κατά τη γνώμη μου.)
Αυτά και καλές αγορές ;)
Α, και μια και είσαι αρχάρια όπως λες θυμήσου ότι super ήχος με μέτριο παίξιμο = μέτριο αποτέλεσμα ενώ super παίξιμο με μέτριο ήχο = super αποτέλεσμα

με προλαβε ο zeoy...Μην παραλείψεις να την τσεκάρεις σε ΚΑΜΜΙΑ περίπτωση!

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Γιατι καθομαι και γραφω την ιστορια της ζωης μου? Εκτος απο το γεγονος οτι χοροπηδαω στη θεση μου απο ενθουσιασμο μονο στη σκεψη νεας κιθαρας, Θα ηθελα αν μπορειτε να μου πειτε αν ειμαι σωστη στα δεδομενα ή οχι και αν θα επρεπε να σκεφτω κατι παραπανω.

Καλώς ήρθες στο φόρουμ! Είναι πολύ καλύτερα που έγραψες ένα μεγάλο μήνυμα, εξηγώντας ακριβώς τι έχεις κατά νου και τι έχεις ψάξει μέχρι στιγμής, γιατί έτσι θα μπορέσεις να λάβεις συγκεκριμένες απαντήσεις. Ολιγόλογα μηνύματα του στυλ: "θέλω μια κιθάρα για αρχάριο" χωρίς κανένα άλλο στοιχείο, δεν βοηθάνε ούτε αυτούς που προσπαθούν να βοηθήσουν, ούτε αυτόν που ρωτάει.

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Άποψή μου είναι να μην πάς σε κιθάρα με μονοπήνιους με μιάς, βρές κάτι που να έχει ευελιξία πχ Humbuckers που σπλιτάρουν, θα σε ξενίσει ο θόρυβος στον ενισχυτή και θα σε χαλάσει (θα ψάχνεσαι να δείς τι έχεις κάνει λάθος). Μιά λύση είναι ένα σετ noiseless η κάτι άλλο που θα το δούμε αργότερα.
Φυσικά και να πάρεις την κιθάρα που σου αρέσει αλλά και σε "φτιάχνει" για να παίζεις, όμως ρίξε και μιά ματιά σε τίποτα πιό σύγχρονο έχει φοβερές κιθάρες σε πολύ φτηνές τιμές (κορεάτικες - ινδονησιακές κλπ).

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Να σας πω την αληθεια, οσο και να αγαπω την κιθαρα μου και τον ηχο της, καποιες φορες σκεφτομαι οτι θα επρεπε να μην ειχα ακουσει τον δασκαλο και να αρχιζα ακουστικη ή ηλεκτρικη απευθειας.

Αυτοί οι δάσκαλοι θέλουν κρέμασμα το λιγότερο, πραγματικά...
Συμφωνώ κι εγώ με τα παιδιά παραπάνω, η strat και HSS όπως την θες για να πειραματιστείς είναι μία καλή λύση. Από την πλευρά μου όμως θα σου έλεγα να μείνεις σε strat ΜΙΜ κι όχι Squier. Δεν λέω, καλές οι Squier αλλά η Strat είναι μία κλάση ανώτερη. Περισσότερο θα σου πρότεινα να μείνεις σε μεξικάνικη και να μην πας σε αμερικάνικη παρά να μείνεις σε Squier και να μην πας σε Strat. Καλή αγορά εύχομαι και νομίζω πως το έχεις βάλει πολύ καλά στο μυαλό σου...Απλά δοκίμασέ τες...Και επίσης δοκίμασε μία rosewood και μία mapple γιατί έχει διαφορά και στο παίξιμο...Τώρα για τον ήχο που λες, στην κατηγορία που κοιτάς, με τους μαγνήτες και τον αντίστοιχο ενισχυτή δεν θα σου κάνει τεράστια διαφορά το ξύλο ...Έτσι λέω εγώ όμως με τα δικά μου κριτήρια και το δικό μου αυτί... ;) :)
Να είσαι καλά
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Tρανή απόδειξη σε live του Δελιβωριά σε κάποιο χώρο στην Καλλιθέα ο τότε κιθαριστας του είχε ενα πάρα πολύ ωραίο ήχο... Φανταστήτε την έκπληξή μας οταν αντί για καποια all american (frag yeah!!!) fender και vox πετάλι παρατηρήσαμε πως το παλικάρι έπαιζε με squier και καποιο zoom μπιχλιμπιδάκι...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος christie

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και το καλοσωρισμα!
Δεν εχω να χασω τιποτα τσεκαροντας και τη Squier classic vibe 60’s που μου προτεινατε. Η τιμη σιγουρα αφηνει χωρο και για ένα καλυτερο ενισχυτη.

Θελω πολύ να τις δοκιμασω από κοντα, για να ειμαι 100% σιγουρη. Θα δω και τις διαφορες maple/rosewood.

Για ενισχυτες, μιας που το λεμε, εχω υπολογισει κανα 100αρι το πααααρα πολύ, στη περιπτωση που καταληξω στη κιθαρα που σας εδειξα ή σε μια στο ιδιο ποσο περιπου. Ειναι για το δωματιο μου και μονο, αρα δεν ψαχνω για θηρια-ενισχυτες. ;D  Είναι πολύ λιγα χρηματα?

Αυτό που ειχε στο μυαλο του ο δασκαλος μου όταν με αρχισε κλασσικη και θεωρια μουσικης, ηταν καπως η δικια του ιστορια. Εκεινος αρχισε αυτοδιδακτος (όπως θα αρχιζα και εγω) με ηλεκτρικη και ντραγκα-ντρουγκα εμαθε 2-3 ακορντα και σολαρε καπως-καπως. Μετα ομως όταν πραγματικα αγαπησε τη μουσικη, ενδιαφερθηκε για θεωρια και για σπουδες. Μου λεει, ηταν σαν να αρχιζε από το μηδεν, γιατι ειχε κανει το λαθος να προσπαθει να πιασει αστρονομικες ταχυτητες, αγνοωντας τις βασεις. Από ότι εχω καταλαβει, φοβαται ότι θα περνουσα και εγω τα ιδια καποια μερα που θα αντιλαμβανομουν ότι ένα ξερω, ότι δεν ξερω τιποτα…Στο κατω κατω η θεωρια δεν είναι και τοσο βαρετη. Μεχρι το σημειο που τα παιρνεις στο κρανιο και θες απλα να ντραγκαντρουγκα-ρεις, δηλαδη.

Τελος, κατι που μου ειπε ο δασκαλος μου: Ο καλος ο κιθαριστας παιζει τελεια και με κιθαρα από τα jumbo. :D
 
Ειμαι πολυλογου ακομη και στο ιντερνετ.
Ευχαριστω πολυ ξανα!
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/11, 21:53 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Καλως ηρθες στο forum.
Η κιθαρα που σου αρεσει ειναι μια χαρα για οσα θες.
Ετσι κι αλλιως αν συνεχισεις να ασχολεισαι με το αθλημα, θα αποκτησεις κι αλλες κιθαρες αργοτερα, οποτε δεν χρειαζεται να ανησυχεις για το αν θα παρεις τωρα μια κιθαρα για "να μεινει".
Θα συμφωνησω με την επιλογη humbucker για την γεφυρα, θα εχεις περισσοτερες επιλογες στο ηχητικο σου οπλοστασιο.
Απο την αλλη, μια καλη κιθαρα σε εναν χαλια ενισχυτη, θα ακουγεται χαλια...
Μια χαλια κιθαρα σε εναν πολυ καλο ενισχυτη θα ακουγεται θαυμασια (εξαρταται πανω απο ολα απο τον παιχτη φυσικα, αλλα γενικα αυτο ισχυει).
Με ενα 100ρικο για ενισχυτη, σιγουρα δεν θα πας σε κατι σπουδαιο.
Μπορεις επομενως να πας ειτε για καποια φθηνοτερη κιθαρα, ωστε να ριξεις λιγο παραπανω χρηματα στον ενισχυτη, ειτε να πας για καποια μεταχειρισμενη σαν αυτη που θες.
Οσο για τα ξυλα, εχε υποψην σου οτι ενω παιζουν ρολο στον τελικο ηχο του οργανου, στις ηλεκτρικες κιθαρες και ειδικα οταν μιλαμε για φθηνο εξοπλισμο (κιθαρα και ενισχυτη και ηχεια), τα ξυλα δεν παιζουν τον αναλογο ρολο που παιζουν στις ακουστικες και κλασσικες κιθαρες. Για την ακριβεια υπαρχουν αρκετοι κατασκευαστες που δεν χρησιμοποιουν καν ξυλο για τις ηλεκτρικες κιθαρες που παραγουν.
Θα ελεγα οτι στις ηλεκτρικες κιθαρες, το ξυλο παιζει κυριως στις λεπτομερεις του τελικου ηχου του οργανου. Μην ξεχνας οτι ο ηχος στην ουσια φτιαχνεται απο τον ενισχυτη, τα ηχεια και τα εφφε που εχεις και απο τον τροπο που τα χρησιμοποιεις. Ολα αυτα, ειναι σαν να λεμε το αντιστοιχο του σωματος μιας κλασσικης ή ακουστικης κιθαρας, το ηχειο σου δηλαδη, μεσω του οποιου ακους οσα δεν ακους με την κιθαρα unplugged. Οσο πιο καλο ειναι αυτο το "ηχειο", τοσο καλυτερο ηχο θα παιρνεις απο την κιθαρα σου, ΟΣΟ φθηνη κι αν ειναι αυτη.
Αυτο που πραγματικα πρεπει να κοιτας σε μια ηλεκτρικη κιθαρα, ειναι το αν σε βολευει στο παιξιμο, αν τα χαρακτηριστικα της ειναι αυτα που θες (μαγνητες, γεφυρα, ταστα, λαιμος, σωμα) και αν η κατασκευη ειναι καλη ποιοτικα. Απο κει και περα, ΟΤΙ ξυλα κι αν εχει η κιθαρα, μπορεις να ρυθμισεις τον ηχο της μεσω του ενισχυτη σου, των εφφε σου κτλ.
Τα ξυλα, οταν σε ενδιαφερει η εμφανιση και η αισθηση στο χερι, παιζουν σημαντικοτερο ρολο απο οσο παιζουν στον ηχο της κιθαρας.
Ετσι, αν σου αρεσει να φαινονται τα νερα του ξυλου απο κατω (καθαρα εμφανισιακο θεμα δηλαδη), θα θες να επιλεξεις μια κιθαρα με transparent χρωματα και με ωραια "νερα" (figuring) στο ξυλο.
Αν δεν σε ενδιαφερει κατι τετοιο και θες μασιφ χρωματα (πχ το candy apple που λες), μπορεις να πορευτεις και με ενα ταπεινο ξυλο απο κατω που θα βαφτει και δεν θα φαινεται τιποτα.
Στον λαιμο της  κιθαρας τωρα, ο ρολος των ξυλων ειναι πολυ σημαντικος (τουλαχιστον για τους κατασκευαστες που χρησιμοποιουν ξυλα και οχι αλλα υλικα), μιας και θες ποιοτικα ξυλα και κατασκευη για να εχεις ενα σταθερο λαιμο που δεν θα σκευρωνει ευκολα κτλ.
Σε αυτη την περιπτωση βεβαια, μιας και μιλαμε για κιθαρες παραγωγης ειναι και θεμα τι θα σου κατσει. Για αυτο τον λογο, οτι κιθαρα και να παρεις, αν μπορεις, πηγαινε να την δοκιμασεις απο κοντα πριν την παρεις, γιατι μπορει η ιδια κιθαρα αλλα διαφορετικο μοντελο απο το ιδιο στοκ, να ειναι καλυτερη απο καποια αλλη (ειδικα σε πιο φθηνες κιθαρες).
To maple vs rosewood που ρωτας, εχει και παλι περισσοτερο να κανει με την αισθηση και λιγοτερο με τον ηχο, αν και διαφορες υπαρχουν σιγουρα. Οχι ομως τοσες που να μην μπορουν να αντιμετωπιστουν με την καταλληλη χρηση του ενισχυτη σου και εφφε σου.
Οποτε κι εδω θα ελεγα οτι η επιλογη αναμεσα στα 2, (υπαρχουν και αλλα ξυλα για ταστιερες αλλα δεν χρειαζεται να τα αναφερω τωρα), ειναι περισσοτερο θεμα αισθησης στο χερι και εμφανισης, παρα ηχητικη.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Δεν λεω οτι δεν υπαρχει καμια διαφορα ηχητικη, ουτε οτι το ενα ειναι καλυτερο απο το αλλο, απλα με εναν μετριο εξοπλισμο, δυσκολα θα αντιληφθει αυτες τις διαφορες καποιος που δεν ασχολειται χρονια με το αθλημα.
 Αρα, ουσιαστικα εχεις κανει ηδη την επιλογη σου και ειναι πολυ καλη. Πηγαινε λοιπον αν μπορεις να δοκιμασεις μερικες και να δεις ποια σου καθεται πιο καλα στο χερι και χτυπα τη.
 Οσο για το διλλημα πιο ακριβος ενισχυτης ή πιο ακριβη κιθαρα, θα φανω λιφο "αιρετικος" και θα σου πω οτι αν εχεις υπολογιστη ψιλο-καλο, με μια καλη καρτα ηχου και καποιο προγραμματακι VST θα εχεις ηχο που ουτε καν μπορεις να φανταστεις με οποιονδηποτε ενισχυτη χαμηλης κατηγοριας τιμης (ειδικα απο αποψης επιλογων ενισχυτων, εφφε, καμπινων, ηχογραφησης κτλ).
 Μια καρτα ηχου θα σου παει γυρω στα 100€ (που σκοπευεις να ξοδεψεις για ενισχυτη) και τα προγραμματακια... ολο και καπου θα τα βρεις (για αρχη και αν σου αρεσουν τα αγοραζεις και αυθεντικα μετα την δοκιμη).
 Τελος, μια ακομα ποιλυ καλη λυση που θα προτεινα, ΑΝ εχεις iphone, ipad ή ipod touch τελευταιας γενιας, να κοιταξεις το ampkit application και το αντιστοιχο ανταπτορακι που δινουν για αυτο.
 Το κοστος ειναι γελοιο (40$ για ανταπτορα και το προγραμμα με ολα τα μοντελα ενισχυτων, εφφε, καμπινων κτλ), η ποιοτητα του ηχου απλα απιστευτη και μπορεις να χρησιμοποιεις την κιθαρα σου οπουδηποτε κι αν πας, αρκει να εχεις μαζι σου το iphone (ipad, ipod) με το ανταπτορακι του και φυσικα την κιθαρα σου (και ενα ζευγαρι ακουστικα για να ακους ή ενα ζευγαρι ηχεια πχ υπολογιστη, στερεοφωνικου κτλ).
 Ετσι θα εχεις παντα μαζι σου τον ηχο σου, θα μπορεις να ηχογραφεις κατευθειαν στο κινητο σου (ή ipad κτλ), να τζαμαρεις με backing tracks μεσω του ιδιου προγραμματος και πολλα αλλα.
 Εδω η σελιδα: http://agilepartners.com/apps/ampkit/
 Ολα αυτα βεβαια, εφοσων εχεις καποιο απο τα iphone κτλ... Δες και στην σελιδα τους ποιες συσκευες υποστηριζονται, εχει και video demos, links κτλ.
 Οτι κι αν αποφασισεις, καλες αγορες και εδω ειμαστε για οτι χρειαστεις...
« Τελευταία τροποποίηση: 02/11/11, 19:30 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Καλώς ήρθες Christie!
Θα συμφωνήσω με τα παιδιά και θα σε συμβουλέψω εαν το budget σου φθάνει τα 500 ευρώ περίπου απ'ότι έχω καταλάβει, να προσπαθήσεις να τα δώσεις μισά-μισά σε κιθάρα/ενισχυτή πχ για μένα είναι 1000 φορές καλύτερος συνδυασμός (από πλευράς features και ήχου) ο παρακάτω:

http://www.dv247.com/guitars/squier-strat-hss-electric-guitar-metallic-red-rosewood--40727
http://www.dv247.com/guitars/vox-valvetronixplus--vt40plus--guitar-amplifier-combo--78473

παρά μια οποιαδήποτε κιθάρα των 400+ ευρώ με έναν ενισχυτή των 100 ευρώ.

Καλή συνέχεια!

EDIT: Δες και τις Vintage, εχουν λιγο καλυτερους μαγνητες απο τις αντιστοιχες Squier:

http://www.dv247.com/guitars/vintage-vp6-electric-guitar-natural--64658

EDIT 2  ;D : Μόλις είδα και αυτή την Vintage (LP style) που μου θύμισε την αντίστοιχη Epiphone Apetite του Slash και αρχισε να "βράζει" το GAS...  :o

http://www.dv247.com/guitars/vintage-v100-electric-guitar-flamed-amber-paradise--82553
« Τελευταία τροποποίηση: 03/11/11, 16:15 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος christie

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Johnie Darko και Kosthrash, τα σχολια σας βοηθησαν πολυ να ξεκαθαρισω 2-3 πραγματα. Το ampkit app φαινεται να εχει τρομερη φαση. Το οτι δεν εχω i-phone ειναι αυτο που δεν εχει φαση :(
 
...Και ειναι φανερο οτι δεν εχω ιδεα απο ενισχυτες. Ανεξαρτητως τιμης (αμαν-αμαν :o ) ποσο θα εκανε ενας αξιοσεβαστος ενισχυτης που δεν θα εθαβε την κιθαρα? Βασικο: Δεν με ενδιαφερει τοσο ενταση ηχου (γιατι ποιος ακουει τα παραπονα των γειτονων?). Ετσι κι αλλιως, στο δωματιο μου θα παιζω.
Θα τσεκαρω παραπερα και αυτον που μου προτεινε ο Kosthrash.
Μπορει ομως να βγαινω off topic εδω, παω καλυτερα να ψαχουλεψω τα θεματα στο αντιστοιχο φορουμ.
 
Ως δευτερο σχεδιο, αν τελικα ενας τετειος ενισχυτης κανει πολλα και δεν τα βγαζω περα, εχετε προτεινει καποιες πολυ ενδιαφερουσες εναλακτικες κιθαρες σε πολυ καλυτερη τιμη.
 
 :)

Αποσυνδεδεμένος tansap

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
να πω και εγω τη γνωμη μου...

ως κατοχος και της squier αλλα και της vintage v100 δινω την ψηφο μου στη v100. To μονο μειον που της δινω ειναι το μεγαλυτερο βαρος της σε σχεση με τισ περισσοτερες κιθαρες που εχω παιξει. ( αλλα  εχει απιστευτο sustain...)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Ανεξαρτητως τιμης (αμαν-αμαν :o ) ποσο θα εκανε ενας αξιοσεβαστος ενισχυτης που δεν θα εθαβε την κιθαρα? Βασικο: Δεν με ενδιαφερει τοσο ενταση ηχου (γιατι ποιος ακουει τα παραπονα των γειτονων?). Ετσι κι αλλιως, στο δωματιο μου θα παιζω.

Τσεκαρε και τον Bugera V22 στο youtube (λαμπατος ενισχυτης με ηχαρα και μεσα στο budget σου).

 Πάντως πιστευω καλυτερα να επιλεξεις εναν modeling amp (οπως πχ ο VOX που σου προτεινα) που θα σου δωσει πολλες διαφορετικες ηχητικες σχολες (προσωμοιωνουν πολλους γνωστους και ακριβους/σπανιους ενισχυτες με μεγαλη ηχητικη ακριβεια) ωστε να επιλεξεις ποια σχολη σε εκφραζει σαν ηχος και ισως αργοτερα να κινηθεις στην αγορα του αντιστοιχου (ακριβοτερου... :) ) ενισχυτη. Οι modeling ενσωματωνουν και πολλα απο τα συχνοτερα χρησιμα εφε, καθως και αλλες ευκολιες (πχ ενσωματωμενο κουρδιστηρι, μνημες για αποθηκευση των ηχων σου για αμεση προσβαση - δεν χρειαζεται να γυρνας ρυθμιστικα, να θυμασαι θεσεις κτλ)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος christie

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Με βλεπω προς vox, αν και ακουσα και bugera v22 και ηταν μια χαρα.
Διαβασα πολυ καλα λογια για τους vox 40+ και στο youtube ακουσα και ωραιους ηχους.
Η μονη απορια ειναι αν ο 40αρης αξιζει τα 50Ε παραπανω απο τον 20αρι (vox 20+). Γιατι διαβασα, για τον 40αρι, πολλους να μιλανε μεχρι και για gigs, ενω εγω παιζω μονο με μια φιλη μπασιστρια (ντραμς νιετ) αρα προβλημα δεν θα υπαρξει με εναν 20αρι απο μεριας μου. ;D Δυστυχως δεν υπαρχουν επαρκη βιντεο για να ακουσω καλυτερα τους 20αριδες...
Γνωμη?
Σορρυ αν σας κουραζω.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
ενω εγω παιζω μονο με μια φιλη μπασιστρια (ντραμς νιετ)

Δε θελετε drummer (δεν εχω ιδεα αλλα θα μαθω...)?

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Με βλεπω προς vox, αν και ακουσα και bugera v22 και ηταν μια χαρα.
Διαβασα πολυ καλα λογια για τους vox 40+ και στο youtube ακουσα και ωραιους ηχους.
Η μονη απορια ειναι αν ο 40αρης αξιζει τα 50Ε παραπανω απο τον 20αρι (vox 20+). Γιατι διαβασα, για τον 40αρι, πολλους να μιλανε μεχρι και για gigs, ενω εγω παιζω μονο με μια φιλη μπασιστρια (ντραμς νιετ) αρα προβλημα δεν θα υπαρξει με εναν 20αρι απο μεριας μου. ;D Δυστυχως δεν υπαρχουν επαρκη βιντεο για να ακουσω καλυτερα τους 20αριδες...
Γνωμη?
Σορρυ αν σας κουραζω.


Ο 40αρης εχει μεγαλυτερο μεγαφωνο 10 ιντζων (αντι για το 8ιντζο του 20ρη) και φυσικα μεγαλυτερη ισχυ σε watt. Παρολα αυτα δεν ειναι πολυ δυνατοτερος απο τον 20αρη (απλα αναπαραγει πιο σωστα τις συχνοτητες της ηλ. κιθαρας λογω μεγαλυτερης διαμετρου μεγαφωνου), οποτε it's up to you  ;)

Δες και αυτο το θεμα σχετικα με τις εντασεις των ενισχυτων, μπορει να σε βοηθησει στην επιλογη σου:

Εντάσεις Ενισχυτών: Σχέσεις Watt, dB, SPL και Έντασης
 
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος christie

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Δε θελετε drummer (δεν εχω ιδεα αλλα θα μαθω...)?
Εμεις θα θελαμε ντραμερ, ο ντραμερ θα μας ηθελε ομως? ;D
Η φιλη μου ειναι πολυ καλη. Πραγματικα καλη ομως. Εγω, που ειμαι ακομα "οτι να 'ναι", ειμαι το προβλημα. Αγχωνομαι υπερβολικα μπροστα σε ατομα που δεν ξερω, εδω ακομα και σε συγγενεις. Δεν ξερω γιατι, αλλα μονο στο δωματιο μου παιζω καλα.
Αρα δεν με συνιστω σε κανεναν...
 
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!! :)
Θα κρατηθω μεχρι τα Χριστουγεννα. Τοτε θα εχω μαζεψει και περισσοτερα χρηματα, για να μην ανησυχω για το ποιον ενισχυτη θα παρω.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Δε θελετε drummer (δεν εχω ιδεα αλλα θα μαθω...)?
Εμεις θα θελαμε ντραμερ, ο ντραμερ θα μας ηθελε ομως? ;D
Η φιλη μου ειναι πολυ καλη. Πραγματικα καλη ομως. Εγω, που ειμαι ακομα "οτι να 'ναι", ειμαι το προβλημα. Αγχωνομαι υπερβολικα μπροστα σε ατομα που δεν ξερω, εδω ακομα και σε συγγενεις. Δεν ξερω γιατι, αλλα μονο στο δωματιο μου παιζω καλα.
Αρα δεν με συνιστω σε κανεναν...
 
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!! :)
Θα κρατηθω μεχρι τα Χριστουγεννα. Τοτε θα εχω μαζεψει και περισσοτερα χρηματα, για να μην ανησυχω για το ποιον ενισχυτη θα παρω.
Αυτο ακριβως το παθαινω κι εγω!Μπροστα σε κοσμο δε παιζω ουτε ακορντα γι'αυτο μην τρελλαινεσαι το παθαινουν κι αλλοι!

Αποσυνδεδεμένος christie

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Αυτο ακριβως το παθαινω κι εγω!Μπροστα σε κοσμο δε παιζω ουτε ακορντα γι'αυτο μην τρελλαινεσαι το παθαινουν κι αλλοι!
:) :)
Αααααντε καποτε να αποκτησουμε τα κοτσια!

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Επαναφέρω το θέμα μιας και "επεσα" πανω σε αυτη την κιθαρα... αν όντως εχει μαγνητες Wilkinson και alder ξυλο στο σωμα/λαιμο, τοτε μιλαμε για ευκαιριαρα στα 95 ευρω... μονο οι 3 μαγνητες εχουν τοσο (τα διαθεσιμα χρωματα της κιθαρας  ποικιλλουν, απλα εμενα μου εκανε εντυπωση το surf green  ;D ):

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Jack-and-Danny-ST-Vintage-SGR-Surf-Green/art-GIT0017095-000?recId=acc2637d-7ba4-4372-990f-9e81adbd8b97&campaign=EPOQ

http://www.jhs.co.uk/wilkinson.html#single


Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος christie

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Αργοπωρημενη λιγακι...
 
Η μονη μου επιφυλαξη ειναι αν θα τη βρω να τη δοκιμασω πρωτα σε καποιο μαγαζι Αθηνας.
Αν τη βρω και τελικα καταληξω σε αυτη, ειναι αξιοπιστο αυτο το site?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
20 Απαντήσεις
7304 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/08, 01:43
από Ibanezακιας
9 Απαντήσεις
5005 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/08, 15:41
από Nicos_metal
0 Απαντήσεις
1932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 11:00
από KOSTARAS75
3 Απαντήσεις
12493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/09, 03:54
από JACKSONMAN
4 Απαντήσεις
2522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/11, 21:42
από ScorpionsManiac
7 Απαντήσεις
3604 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/11, 15:42
από AnestisK.
26 Απαντήσεις
12959 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/11, 10:13
από denisgiann
6 Απαντήσεις
3071 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/12, 13:33
από errikosmes
0 Απαντήσεις
1991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/12, 08:33
από stelios-z
0 Απαντήσεις
13529 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/18, 09:23
από elrich