Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 671386 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #175 στις: 23/11/06, 23:01 »
Συγνωμη αλλα οταν λες οτι οι αποψεις των παιδιων που καινε σημαιες δεν διαφερουν απο την παγκοσμιοποιηση οπως οριζεται απο τις εξουσιες στις μερες μας τοτε ναι τα ειπες. Η τουλαχιστον τα εννοησες. Και προς τι η τελευταια ευχη? Να ξερουμε και τι κερδισουμε αν γινει αυτο εμεις τα μικρα και αμαθευτα παιδακια. >:(


« Τελευταία τροποποίηση: 23/11/06, 23:05 από FSL »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #176 στις: 23/11/06, 23:01 »
Δυστυχώς θα φτάσω στο σημείο να πω πράγματα που αποφευγω σαν το διάολο.

Θα σου ζητούσα να μου πεις που βρήκες αυτό τον ορισμό της παγκοσμιοποίησης αλλά δεν έχει νόημα.
Ενημέρωσε πάντως τις μέχρι τώρα αναφορές για αυτό τον ορισμό γιατί εγώ στα 23 μου πρώτη φορά τον ακούω αυτόν.
Σας εύχομαι σε λίγα χρόνια που θα τα βάλετε στην πλάτη ως γνώσεις και εμπειρία -το ίδιο ισχύει και για μένα- να τα ξαναπούμε.

Ρουφ αυτά δε νομίζω να τα είπα κάπου εγώ οπότε δεν έχω να σχολιάσω κάτι....

Σας εύχομαι επίσης να δείτε μια μέρα τον κόσμο όπως ήταν παλιά.Κάθε μέρος του πλανήτη αποκομμένο από το άλλο,τα όριά μας να είναι αυτά της πόλης μας άντε της χώρας μας το πολύ κλπ.

και πως ορίζεις εσύ την παγκσμιοποίηση (όχι απο λεξικό) ετσι όπως χρησιμοποιήται στις μέρες μας?

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #177 στις: 23/11/06, 23:05 »
Συγνωμη αλλα οταν λες οτι οι αποψεις των παιδιων που καινε σημαιες δεν διαφερουν απο την παγκοσμιοποιηση οπως οριζεται απο τις εξουσιες στις μερες μας τοτε ναι τα ειπες. Η τουλαχιστον τα εννοησες. Και προς τι η τελευταια ευχη? Να ξερουμε και τι κερδισουμε αν γινει αυτο εμεις τα μικρα και αμαθευτα παιδακια. >:(




Αν τα εννόησα ή όχι μάλλον φαίνεται να το ξέρεις εσύ καλύτερα από μένα.Εγώ δηλώνω άγνοια τέτοιων προθέσεων
Μα αυτό θέλετε ουσιαστικά.
Όλη η ουσία στην παγκοσμιοποίηση -τώρα θα μου πεις σύμφωνα με ποιο ορισμό?- είναι σε όλο αυτό το παραλήρημα που έγραψε η fairy?
Για άλλη μια φορά κοιτάτε τη μία πλευρά του νομίσματος.
Η τελευταία ευχή αποσκοπεί σε έναν κόσμο που δε θα κινδυνεύετε από τον κακό αμερικανό -αυτόν αναφέρατε αυτόν παραθέτω δεν τους πάω τους αμερικανούς γενικά- αφού απλά δε θα επικοινωνείτε με τον υπόλοιπο κόσμο.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #178 στις: 23/11/06, 23:08 »
γιατί δεν απαντας σε αυτό που σε ρώτησα; πως ορίζεις εσύ την παγκοσμιοποίηση??????

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #179 στις: 23/11/06, 23:10 »
γιατί δεν απαντας σε αυτό που σε ρώτησα; πως ορίζεις εσύ την παγκοσμιοποίηση??????

Η απάντηση είναι γιατί κουράστηκα.Νομίζω πως είπα ότι δεν έχει νόημα να συζητήσουμε ποιον ορισμό έχουμε κατά νου γι αυτή την έννοια.Όμως επειδή συνηθίζω ν απαντάω όταν με ρωτούν θα σου βρω ένα ορισμό με τον οποίο να συμφωνώ όσο είναι δυνατόν περισσότερο και θα στον αναφέρω.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #180 στις: 23/11/06, 23:10 »
Ωραια ονομασε το παγκοσμιοποιηση. ΞΕκαθαριζουμε οτι διαφερει ριζικα απο αυτο που οριζεται στις μερες μας (δηλαδη κατι σαν την Ε.Ε.)και συνεχιζουμε.
Γιατι χανεις την ουσια? Ποια ειναι η ουσια αυτου που ζητανε? Ισοτητα, ελευθερια, καμια εξουσια που καταστρεφει ολα αυτα καμια εξουσια που να εκμεταλευεται τους πολιτες της εναν κοσμο ισο ανευ ορων χρωματος φυλης κλπ.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #181 στις: 23/11/06, 23:12 »
πιο απλά αυτα που εγραψα

ΚΑΜΙΑ ΕΞΟΥΣΙΑ διαφορετικό απο ΜΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΥΠΕΡΔΥΝΑΜΗ (όπως και να λέγεται αυτή)

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #182 στις: 23/11/06, 23:19 »
Οκ παυω να ασχολουμαι. Οταν το θεμα επιστρεψει στην "αστυνομια και αλητεια" και φυγει απο το θεμα καμενων σημαιων και παγκοσμιοποιησης θα μπω να συζητησω. Θα μπορουσε να ανοιχτει αλλο θεμα περι τουτου στο οποιο να εκφραστουν και αλλοι περαν εμας των 4ων που εχουμε αλλαξει τελειως το θεμα και που απο οσο βλεπω τουλαχιστον υπαρχει υπεροπτικη αντιμετωπιση. Αν θεωρειτε ανουσιο αυτο το μνμ σβηστε το αλλα μετακινηστε και ολα τα ασχετα με το θεμα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #183 στις: 23/11/06, 23:20 »
Ρε παιδιά τί σημαίνει χωρίς εξουσία? Δηλαδή σε τί θα διαφέρουμε απο τη ζούγκλα?
Ξερετε τί λέτε άραγε?

τωρα ανοίγεις άλλο θέμα...είπα είναι ουτοπία...στην ουσια δεν είναι εφυκτό....και αν είναι βαριεμαι τωρα να σου εξηγησω πως θα λειτουργουσε μια τετοια κοινωνια...αν θες αυριο πολυ ευχαρίστως...το θέμα είναι ότι δεν έχει καμια σχεση με την παγκοσμιοποίηση...εστω και ως "ζουγκλα" που το θέτεις εσυ....

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #184 στις: 23/11/06, 23:23 »
Παρ' όλο που θεωρώ ότι το θέμα έχει εξαντληθεί τουλάχιστον από εμένα όσον αφορά την ουσία, θα επαναλάβω πως τις ''κορώνες'' χαίρομαι να τις ακούω από τις σοπράνο αλλά τις αντιπαθώ οικτρά όταν γίνονται μοχλοί εντυπωσιασμού χωρίς ίχνος σοβαρότητας όπως στην περίπτωση των  ορμονών σε έξαρση των εφήβων (άντε και λιγάκι παραπάνω) που διαμαρτύρονται προσβάλλοντας και καταστρέφοντας μη έχοντας τη δυνατότητα άλλου τρόπου αντίδρασης.

Παρεμπιπτόντως...ο σεβασμός δεν είναι σύμβολο, είναι αξία.

Το παρακάτω ''συγκλονιστικό'' είναι πέραν των σχολιαστικών δυνατοτήτων μου...(καλά, το σκέφτηκε πολύ για να το αρθρώσει αυτό το ασύλληπτο;)


 Και μάλιστα, αν δεν αντιμετωπίζαμε το κάψιμο της σημαίας ως κάτι το προσβλητικό και το αποκρουστικό, δεν θα συζητούσαμε σήμερα αν έχει κάποιος το δικαίωμα να το διαπράττει».


 είναι ΚΑΙ Αμερικανός Και γερουσιαστής; Από αυτούς που είναι πρωτεργάτες της παγκοσμιοποίησης; Από αυτούς που συμφώνησαν στην εισβολή στο Ιράκ; κ.λ.π.
Μπερδεύτηκα. Ποιά είμαι; Που πάω; Τι ακουν τα αυτιά μου; Τι βλέπουν τα ματάκια μου;
Μήπως υπάρχει  κάποια υποκρίσια; Λέω εγώ τώρα...
όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Νίκος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 161
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #185 στις: 24/11/06, 01:16 »
Αν χρειάζεσαι εξουσία για να μην ζεις σε μια ζούγκλα, αν χρειάζεσαι αφεντικό για να μην είσαι αδέσποτο τότε είσαι ζώο και όχι άνθρωπος. Η κεντρική εξουσία στην οποία αναφέρεσε είναι μία παρεκτροπή-παρεξήγηση που έλαβε χώρα κατα την προσπάθεια συντονισμού των ανθρώπινων κοινωνιών και κατά τη διαδικασία ανάληψης περισσότερων ευθυνών από τα ικανότερα, ανάλογα με την δραστηριότητα, μέλη μιας ομάδας. Δεν είναι προϋπόθεση της κοινωνικής οργάνωσης. Είναι ένας από τους δυνατούς τρόπους υλοποίησης.

Τώρα σχετικά με το θέμα όπως τέθηκε αρχικα, απαντώ σε προτάσεις αναπτύσοντας το σκεπτικό μου:

"Ολοι αυτοί ήταν οι δημοκράτες που αποφάσιζαν για μένα πριν λίγους μήνες" :
Στη δημοκρατία οι πλειοψηφίες αποφασίζουν για όλους οπότε και για τις μειοψηφίες.

"Ένας από τους "χωμένους αναρχικούς" όπως τον αποκάλεσαν φοιτητής της σχολής όταν προσπάθησε να εισέλθει στο αμφιθέατρο που θα γινόταν η συνέλευση εμποδίστηκε από μέλος της ΔΑΠ το οποίο τον κουτούλησε":
Θεωρείς εσύ δημοκρατική συνέλευση αυτήν στην οποία οι "χωμένοι" με αντίθετες απόψεις καλωσορίζονται με κουτουλιές;

"Ξαφνικά βγαίνουν 6 της ΔΑΠ εξωσχολικοί τον αρπάζουν τον πάνε έξω και τον κάνανε μαύρο.":
Δηλαδή, αποτελείωσαν έναν από τους συμμετέχοντες στην συνέλευση ο οποίος ήταν αναμφίβολα σε φόρτιση γιατί ήδη είχε φάει την κουτουλιά του και φαντάζομαι θα είχε ακούσει και τα μπινελίκια του.

"Για ποιο άσυλο μιλάμε πλέον?":
Δηλαδή εσύ θες την ασυλία για να μπορούν οι δαπίτες να σπάνε στο ξύλο όποιον "αντίθετο" πετυχαίνουν μόνο του και μετά όταν γενικεύεται η σύραξη να "καθαρίζει" η αστυνομία για λογαριασμό τους. Μωρε μπράβο...

"Το οτι αν σαπίσουν κανένα μαλ***στήρι απο αυτά στο ξύλο, ύστερα θα τους τρέχουν στον εισαγγελέα, αυτό τους χαλάει":
 Και πολύ θα κάλά θα κάνουν να τους τρέξουν στον εισαγγελέα! Οι αστυνομικοί δεν είναι οι μπαμπάδες που θα δείρουν τα παιδάκια γιατί κάναν κακά πραγματάκια, και να μάθουν τα παιδάκια να μην το ξανακάνουν! Ο νόμος δεν μιλάει για χρήση βίας με σκοπό την ΣΥΜΜΟΡΦΩΣΗ των παλιόπαιδων (για όνομα του Θεού δηλαδή). Ο νόμος μιλάει για χρήση βίας μόνο όταν υπάρχει λόγος, όταν πρέπει να γίνει σύλληψη ή προσαγωγή και υπάρχει αντίσταση ή δεν μπορεί να γίνει αλλιώς. Ας σοβαρευτούμε σχετικά με το ξύλο και την αστυνομία.

"Το άσυλο έχει να κάνει με την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και όχι με την ελεύθερη διακίνηση τραμπούκων!":
 Έτσι ακριβώς είναι και για αυτό οι μόνοι που μπορούν να το προστατέψουν είναι οι φοιτητές σε συλλογικό επίπεδο και όχι σε επίπεδο ΔΑΠ και με ψυχολογία τύπου Ραμπο Νο4.

"Ολοι αυτοί ήταν οι δημοκράτες που αποφάσιζαν για μένα πριν λίγους μήνες και εγώ ήμουν η φασίστρια που ήθελα να κάνω μάθημα.":
Το αν κάποιος σε χαρακτήρισε φασίστρια για την θέληση σου να κάνεις μάθημα είναι τουλάχιστον καφρίλα!

"Απολογισμός τραυματίες και μια κατεστραμμένη σχολή.":
Η βία γεννάει βία. Η σπίθα γίνεται πυρκαγια! Τι πιο βολικό για κάποιον να ανάψει τη σπίθα και μετά να παραπονιέται για την πυρκαγιά! (δεν μιλάω προσωπικά)

Ελπίζω να μην θεωρηθούν αυτά που έγραψα ως προσωπικές επιθέσεις. Χρησιμοποίησα κάποια από αυτά που έχουν γραφτεί ως σκαλοπάτια για την διατύπωση κάποιων σκέψεών μου. 
(Τελικά βγήκε πολύ μεγάλο! :-\)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/06, 02:49 από Νίκος »
Blues ain't nothing but a good man feeling bad

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #186 στις: 24/11/06, 02:49 »
Καταρχήν μερικές απόψεις δικές μου για το τι είναι η σημαία μας.
Πριν και πέρα από οτιδήποτε άλλο είναι μια σύμβαση. Το ξέρω ότι η λέξη σύμβαση είναι πολύ πεζή και ρηχή για να περικλείσει το «μεγαλείο» που τόσο απλόχερα της αποδίδουν οι μονοπωλιακοί ιδιοκτήτες των ανώτερων αξιών, αλλά δεν είμαι διατεθειμένος να κάνω καμιά έκπτωση σε αυτό. Ένα συμβόλαιο δηλαδή, μεταξύ κάποιων ανθρώπων που συμφώνησαν σε μια δεδομένη ιστορική στιγμή να αποδίδεται σε ένα υλικό αγαθό όπως είναι ένα πανί, μαγικές και υπερφυσικές ιδιότητες, που τονώνουν την αλληλεγγύη και την διαφορετικότητά τους, εμπλουτίζουν τον συναισθηματισμό και δίνουν ταυτότητα, νόημα και συνέχεια στις κοινωνικές δράσεις. Ως εδώ όλα καλά και καμιά ένσταση. 
Τα προβλήματα αρχίζουν με αυτά που υπονοούνται με μια σημαία. Και αυτά που υπονοούνται είναι συνήθως μια αφαίρεση της πραγματικότητας, μια αόριστη ειδυλλιακή αξιακή σύμβαση που όποιος παραβαίνει τους όρους της καταδεικνύεται και περιθωριοποιείται ώς μίασμα που πρέπει να εξουδετερωθεί. Μια ιδιότητα αυτής της αόριστης σύμβασης είναι ότι κάποιες αξίες συστέλονται και διαστέλονται ανάλογα την εποχή και τις συνθήκες. Για παράδειγμα, ποτέ δεν κατηγορήθηκε κάποιος εφοπλιστής ως μειοδότης και προδότης του εθνικού μεγαλείου όταν οι επιχειρηματικές του ανάγκες του επίτασαν να υψώσει την Λιβεριανή ή Νιγηριανή σημαία στα καράβια του. Ή κάποιος μεγαλοκαταθέτης που εμπιστεύτηκε, την υπό ελβετική σημαία θαλπωρή, κάποιων τραπεζών.
Σε άλλες εποχές και συνθήκες, η σημαία ήταν μια θαυμάσια κολυμβήθρα του Σιλωάμ για να διαλέγονται οι πατριώτες και τα μιάσματα. Ειδικά στην Ελλάδα, η αγάπη για την σημαία ήταν και επάγγελμα για αρκετά χρόνια, μετά τον εμφύλιο. Το τραγελαφικό ήταν ότι το επάγγελμα το εξάσκησαν πολλοί που προσκυνούσαν παράλληλα και άλλες σημαίες (σβάστικα,αγγλική, αμερικανική, ταγματασφαλίτες)
Αν δηλαδή προσπεράσουμε τη χώρα της αφέλειας, διαπιστώνουμε ότι η σημαία και ότι αυτή συμβολίζει, είναι παράλληλα και ένα θαυμάσιο εργαλείο χαλιναγώγησης της μάζας.
Λένε κάποιοι ότι η σημαία μας συμβολίζει τον λαό το έθνος και ότι θυσιάστηκαν άνθρωποι για αυτή.Δεν έχω κανένα πρόβλημα να δεχτώ ίχνη αλήθειας σε αυτό. Η ενστικτώδικη και ανθρώπινη αντίδραση είναι να σεβαστείς το σύστημα αξιών που πρεσβεύουν αυτοί που σε έφεραν στον κόσμο. Η έντιμη όμως αντίδραση θα είναι να εξετάσεις την αλήθεια και να αναλογιστείς τις συνθήκες, τις νοοτροπίες και τα συμφέροντα. Λένε άλλοι ότι μιλάς ελεύθερα ,επειδή κάποιοι άλλοι θυσιάστηκαν για την προάσπιση της πατρίδας και την ελευθερία. Έχουν δικαίωμα να το λέν αυτό οι Ισραηλινοί στρατιώτες στα εγγόνια τους, όταν θα τους μιλάνε για την επιχείρηση Λιβανος? Μα, γιατί για την προάσπιση της πατρίδας και της ελευθερίας τους εισέβαλαν. Και έχουν και αυτοί σημαίες με συμβολισμούς.
Εκτός βέβαια αν συμφωνήσουμς ότι εμείς είμαστε έθνος ανάδελφο με μοναδικά γνωρίσματα και μοναδική μαγική σημαία.
Να πάμε πιο πίσω. Είμαστε σίγουροι ότι την εποχή της επανάστασης υπήρχε μια σημαία? Μήπως είχε άλλη σημαία η Υδρα και άλλη οι Σπέτσες? Πως διανεμήθηκε η ιεροσύνη τους?
Για να κλείσω, μπορώ να σεβαστώ την αδυναμία κάποιου όταν αυτή εξαντλείται στην συναισθηματική κάλυψη. Δεν την σέβομαι όταν την χρησιμοποιεί ως ιδεολογικό εργαλείο. Χάρηκα και με το euro 04  και με το eurobasket 87 και δεν σκοπέυω να χαρίσω αυτή την ανάταση στον κάθε δόλιο έμπορο εθνικής περηφάνειας. Πολύ χαρακτηριστικές ήταν οι εκδηλώσεις κακογουστιάς κατά του Πανούση για το θέμα της σημαίας.

ΥΓ.Πρόσφατα είδα μια ελληνική σημαία που έγραφε made in Indonesia. Αν κάποιος αρκείται σε ασκήσεις περηφάνειας και δεν μπορεί να δει παραπέρα (παιδική εργασία, εκμετάλλευση κτλ) τότε απλά δεν ξέρει που πατά και που πηγαίνει που λέει και ο Νιόνιος.

Τι να πω τωρα..μπραβο σου, που ανθρωπος τετοιας ηλικιας που εισαι, κουβαλας τετοιες αποψεις για συμβολα και μαλιστα για το εθνικο μας συμβολο..μπραβο...Θα ηθελα να δω αν ελεγες το ιδιο, αν σου εκαιγαν το αμαξι..Αλλα ξεχασα..αυτο ειναι το ειναι αμαξι σου, ενω η σημαια ειναι το πανι μας. Μα τι κουτος που ειμαι, που πιστευω πως ο ανθρωπος οσο μεγαλωνει ωριμαζει..μαλλον πρεπει να επιληφθουμε την αλλαγη αυτου του ρητου.
Πολύ ενδιαφέρουσα η συσχέτιση των ανώτερων ιδανικών και των ταπεινών κυβικών. Αλλά εκει που σπάς ταμεία είναι η προσέγγισή σου για τις αλα καρτ απόψεις ανάλογα την ηλικία. Όταν όμως έχεις κάνει αυτοδιάγνωση ήδη δεν μπορώ να σε βοηθήσω.

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #187 στις: 24/11/06, 03:46 »
Ίσως να προκαλέσει σε κάποιους έκπληξη πως μια πολιτικά ορθή, συντηρητική και βαθύτατα θρησκόληπτη πολιτική κοινωνία όπως είναι αυτή των ΗΠΑ, επιτρέπει ήδη από το 1989 το κάψιμο της σημαίας ως πράξη συμβολικής διαμαρτυρίας και μάλιστα πρόσφατα (τον περασμένο Ιούνιο) η προσπάθεια απαγόρευσης τέτοιας εκδήλωσης έπεσε στο κενό, έπειτα από απόφαση της Γερουσίας.

Για να τα λέμε όλα όπως είναι όμως, καλό θα ήταν να αναφέρουμε ότι η Αμερική δεν θεωρεί καν το κάψιμο της σημαίας προσβολή του συμβόλου (πλέον?), επειδή θεωρείται τιμητικός τρόπος να... κηδέψει κανείς τη σημαία όταν αυτή "μολυνθεί", που σημαίνει ότι δεν είναι πλέον κατάλληλη να εκπροσωπεί τη χώρα. Με ποιούς τρόπους θεωρεί ο αμερικάνος νομοθέτης ότι προσβάλλεται η σημαία ως σύμβολο?

Πολλούς, περιλαμβανομένου και του να αγγίζει οτιδήποτε κάτω από αυτήν (όπως πχ το έδαφος) ή να τυπώνεται επάνω σε εμπορικά προϊόντα (το οποίο είναι παντελώς παράνομο), ή να επισυνάπτεται οτιδήποτε σε αυτήν κλπ κλπ. Όντως το 1989 ανώτατο δικαστήριο αποφάσισε ότι οι νόμοι που απαγορεύουν την προσβολή της σημαίας είναι αντισυνταγματικοί, παρ' όλα αυτά όμως στις περισσότερες πολιτείες οι νόμοι συνεχίζουν να υπάρχουν και να βασιλεύουν. Κάποιες πολιτείες προβλέπουν κυρώσεις όπως πρόστιμα και φυλάκιση (δεν έχω ιδέα αν αυτό ισχύει σε όλες ή όχι και βαριέμαι να ψάξω).

Οι αμερικανοί λοιπόν έχουν ξεφύγει από το σεβασμό της σημαίας ως ιερό για κάποιους σύμβολο (συνεπώς σεβασμό προς τον συμπολίτη) και έχουν φτάσει στην απόλυτη σημαιολατρεία, όπου σημαία = όντως το πανί και όχι απλά αυτό που συμβολίζει. Θα μου πεις, εφαρμόζονται αυτοί οι νόμοι? Στην συντριπτική πλειοψηφεία των περιπτώσεων, όχι. Όπως άλλωστε συνήθως δεν εφαρμόζονται και οι ελληνικοί νόμοι περί προσβολής συμβόλων. Αλλά εδώ μιλάμε για τη νομοθεσία και την ευρύτερη νοοτροπία που καθιστά το νόμο υπαρκτό... άτοπο λοιπόν το παράδειγμα που έφερες, φίλε schizm. Επιτρέπεται το κάψιμο (επειδή θεωρείται "ένδοξη κηδεία"), αλλά απαγορεύεται η προσβολή της σημαίας (η οποία είναι τρομερά εύθικτη τρομάρα της και προσβάλλεται με το παραμικρό).

wikipedia
U.S Code
The Flag Burning Page

Όσο για την προσωπική μου άποψη στο ζήτημα... εμένα δεν με εξοργίζει να βλέπω τη σημαία να καίγεται. Αυτό που με εξοργίζει είναι αυτό που ανέφερε και η Pinelopi (αν δεν κάνω λάθος): η έλλειψη σεβασμού προς τον συμπολίτη για τον οποίο η σημαία είναι ιερό σύμβολο. Είναι ακριβώς ο ίδιος λόγος που με πιάνουν τα διαόλια μου όταν ακούω να βρίζουν τα θεία (οποιασδήποτε θρησκείας), τη μάνα κάποιου κλπ. Εκείνη την στιγμή δεν δηλώνεις απλά ότι η σημαία δεν σε εκφράζει προσωπικά, αλλά λες στον όποιον εκφράζεται από αυτήν ότι τον έχεις γραμμένο κι αυτόν και τα πιστεύω του, και φτύνεις/καις/ποδοπατάς/κλπ τα ιερά και τα όσιά του προκλητικά, μην τυχόν και δεν έπιασε το μήνυμα του πόσο ακριβώς δεν τα σέβεσαι.

Δικαίωμά σου να μην τα σέβεσαι? ΟΚ. Ποιός αναρχικός θα το πάρει ψύχραιμα αν με δει να φτύνω, ποδοπατώ, βρίζω και καίω τα σύμβολα της αναρχίας? Διότι με την ίδια λογική, κι εγώ έχω δικαίωμα στην ελεύθερη έκφραση... ::)
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος Vagabond

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ένας μικρός αλήτης που τον τρώει ο καιρός
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #188 στις: 24/11/06, 03:51 »
"Το άσυλο έχει να κάνει με την ελεύθερη διακίνηση ιδεών και όχι με την ελεύθερη διακίνηση τραμπούκων!":
 Έτσι ακριβώς είναι και για αυτό οι μόνοι που μπορούν να το προστατέψουν είναι οι φοιτητές σε συλλογικό επίπεδο και όχι σε επίπεδο ΔΑΠ και με ψυχολογία τύπου Ραμπο Νο4.
Δεν διαφωνούμε, πλην όμως δεν συμβαίνει. Παρεμπιπτόντως, και η ΔΑΠ φοιτητές είναι, και δε νομίζω να εμπόδισαν κανέναν να συμμετέχει στην αποτροπή των επεισοδίων... αν το έκαναν, ντροπή τους.
Παράθεση
"Απολογισμός τραυματίες και μια κατεστραμμένη σχολή.":
Η βία γεννάει βία. Η σπίθα γίνεται πυρκαγια! Τι πιο βολικό για κάποιον να ανάψει τη σπίθα και μετά να παραπονιέται για την πυρκαγιά! (δεν μιλάω προσωπικά)
Επίσης δε διαφωνώ, πλην όμως όποιος πηγαίνει σε φοιτητική συνέλευση οπλισμένος με ρόπαλα και πέτρες προφανώς δεν περιμένει να πέσει η σπίθα για να πιάσει φωτιά.
Ο δικός μου ο δρόμος μ' έχει χρόνια διαλέξει...

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #189 στις: 24/11/06, 04:39 »
Θεμιτές οι περαιτέρω διευκρινήσεις για το τι παίζει με την αμερικανική σημαία Vagabond. Προσωπικά επικεντρώθηκα στην έννοια της βεβήλωσης με τον τρόπο που αποτιμάται στη χώρα μας κι όχι σε κάθε μόρφωμά της. Είναι αναμενόμενο πως κάθε κράτος κουβαλάει τις δικές του παραξενιές. Αγνοώντας όμως το τι ίσχυε στη χώρα των ινδιάνων, δεν περίμενα τέτοια ανοχή απέναντι σε επιδείξεις διαμαρτυρίας. Ακόμα κι αν θεωρήσουμε πως η εκάστοτε πολιτεία κουβαλάει τους δικούς της νόμους, το Supreme Court είναι σε θέση να ακυρώσει τις αποφάσεις τους, όπως και το έχει κάνει στην περίπτωση του flag burning. Και τελικώς δε μετράει το τι θα πει ο κάθε δικαστάκος ενός χωριού του Texas, όταν οι συγκεκριμένοι νόμοι έχουν κριθεί αντισυνταγματικοί.

Για να καταθέσω και τη δική μου άποψη στο ζήτημα, δε με ενδιαφέρει, δε με θίγει και δε με προσβάλλει αν κάποιος κάψει τη σημαία, τη βάψει πουά ή την ρίξει στον υπόνομο, ανεξάρτητα από το αν δε συμμερίζομαι τις επιλογές του. Κατά ανάλογο τρόπο δε θα με ενοχλούσε η έλλειψη σεβασμού απέναντι στη θρησκεία μου ή στην έλλειψη πίστης σε αυτήν, από τη στιγμή που δε μιλάμε στη βάση της ατομικής πρόκλησης, αλλά της κατάθεσης της διαφορετικότητας. Αν την καίει επειδή δεν του λέει και τίποτα βρε αδελφέ, θα αφήσω τον προσηλυτισμό κατά μέρος, όπως το ίδιο θα επιθυμούσα αν αντιστρέφονταν οι ρόλοι.

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #190 στις: 24/11/06, 06:18 »
Νίκο επειδή πήρες σκόρπιες φράσεις χωρίς να μας λες και ποιος τις διατύπωση όσον αφορά το άσυλο για άλλη μια φορά βγάζετε τα δικά σας συμπεράσματα.
Είπα κάπου ότι το άσυλο το θέλω για μπορούν οι ΔΑΠίτες να δρουν ελεύθεροι και μετά να μπαίνει η αστυνομία να τους μαζεύει?Καταρχάς όπως αποδείχτηκε μετέπειτα τη σύρραξη την δημιούργησαν και έθρεψαν αναρχικοί όπως και αυτοί παραδέχονται σε ιστοσελίδα την οποία όμως πρέπει να ψάξω ξανά να βρω.
Όταν είπα για ποιο άσυλο μιλάμε εννοούσα ότι δεν έχει νόημα πλέον να μιλάμε για άσυλο ιδεών αφού μόνο αυτό δεν είναι.Δε με απασχολεί ποιος το καταχράται το θέμα είναι ότι απλά προσφέρει προστασία σε αυτούς που τους βολεύει να το χρησιμοποιούν.

Ρουφ αν το σχόλιο περί υπεροψίας αναφερόταν σε μένα ευχαρίστως να σου απαντήσω αν θέλεις.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #191 στις: 24/11/06, 09:53 »
Σκεφτόμουν πάντως κατά πόσο είχε δίκιο τελικά ο δολοφόνος του Σ. Σολωμού να σκοτώσει τον άνθρωπο που θεώρησε πως του προσβάλλει το ιερό του σύμβολο...στο μυαλό αυτού του αδίστακτου εγκληματία πρυτάνευσε προφανώς η υπεράσπιση των όσιών του και δε λογάριασε τις ανθρώπινες απώλειες. Ήρωας;

Αυτή η εμμονή, προσωπικά με φοβίζει.

Εξαιρετική επισήμασνη

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #192 στις: 24/11/06, 13:36 »
Περι σημαιας....προκειται για ακτιβιστικη κινηση.Καποιοι δν συμφωνουν με ιδεες οπως πατριδα,συνορα κτλ.Νιωθουν πατριδα τους ολη την γη, και με το ιδιο δικαιωμα που εσεις τεμαχισατε την γη και τους κολλησατε μια ταμπελα ελληνας,αλβανος,τουρκος,αγγλος κ.λ ετσι και αυτοι "οικιοπιουνται" την σημαια και την καινε.Συμβολικη κινηση ειναι.. που κολλανε εκφρασεις του στυλ "αν  σου καιγαν το αμαξι θα σου αρεσε?" και αλλα κουλα που διαβαζω εδω μεσα, ενας θεος ξερει.Πειραχτηκαν μερικοι που τους ειπαν εθνικιστες...κανεις δν ειναι εθνικιστης.Ή μαλλον κανεις δν δηλωνει εθνικιστης.Απο τα λογια και τις πραξεις του κρινεται ο καθενας.Ουτως ή αλλως και αυτους τους δημοσιογραφους (εδω γελαμε) να ρωτησεις  δν θα σου πουν ειμαστε εθνικιστες

http://www.stoxos.gr/uploaded_images/proto261-703300.jpg (τα κωλοπαιδα του φυτανιδη ειναι οι δημοσιογραφοι του "ιος"/ελευθεροτυπια).σε περιπτωησ που δν δουλευει το λινκ  ειναι η πρωτη εικονα απο εδω www.stoxos.gr

Μαθετε σας παρακαλω την διαφορα της παγκοσμοιοποιησης που προσπαθουν να περασουν σημερα και αυτης στην οποια αναφερεται η αναρχια (και οχι μονο φυσικα) γιατι σας χτυπησε η αγνοια στο κεφαλι.


Καποιοι με κατηγορουσαν οτι αναμσαω τα ιδια και τα ιδια,οτι μιλαω στον αερα οτι,οτι,οτι,οτι...Τι εγινε ρε μαγκες, χασατε την μιλια σας?Δν ειδα κανα φωστηρα να δινει μια εξηγηση για τον ασφαλιτη με το fullface.Ξαφνικα χαθηκαν ολοι αυτοι που σκιζοντουσαν και σχεδον ορκιζοντουσαν πως η αστυνομια δν κανει τετοιες προβοκατορικες κινησεις.Αυτες τις μερες ολος ο τυπος μιλαει για ασφαλιτες.Τελικα οι "μπαμπουλες μου" βγηκαν αληθινοι ετσι δν ειναι?
Ακομα και η τηλεοραση που με τοσο ζηλο υπερασπιζεστε δειχνει εικονες τους.Αληθεια ειδε κανεις σας το ρεπορταζ του mega για τον αρχιμπατσο της θεσσαλονικης?Σε χουντικο γλεντι συμμετειχε και μαλιστα ειχαν πιασει εναν αλβανο και τον βαφτιζαν μαζι με το πρωτοπαλικαρα του.Βεβαια οχι..δν ειναι ολη η ελληνικη αστυνομια ετσι.Υπαρχουν και οικογενειαρχες...Λες και το παλικαρι που τις εφαγε ηταν ο πρωτος ή θα ειναι ο τελευταιος.Αν μια φωτογραφια αρκει για να σας αλλαξει ολη την κοσμοθεωρια, πειτε το, για να ψαξω να βρω καμια, με κανα χρυσαυγιτη που να τον δειχνει να τα πινει με κανα μπατσο.Α ρε για γελια ειστε...

Και τελος αντιγραφω απο ενα αλλο φορουμ ενα μυνημα που ειχε γραψει ενας αναρχικος το βραδυ της 17η νοεμβρη...

"....κατεβηκαμε ετσι ακριβως οπως μας ηθελαν.Χωρις μολοτωφ,χωρις καδρονια...ειρηνικα.Ημασταν γυρω στα 600 ατομα.Νεοι,γυναικες,παιδια.Ημασταν ενα "πολυχρωμο" μαυρο μπλοκ...και αυτοι μας πνιξαν στα δακρυγονα.Η αναρχικη κοινοτητα (αν υφισταται τετοια) ειναι εξαγριωμενη ιδιαιτερα μετα τον ξηλοδαρμο του κυπριου φοιτητη.Θα μπορουσε να ειναι ο καθενας απο εμας.Και οσο και αν θελουν να τα ριξουν στη ζαρντινιερα (!!!) το γεγονος φανερωνει ξεκαθαρα πως η μπατσοκρατια ακομα υφισταται.Φανερωνει ξεκαθαρα πως ο αγωνας των παιδιων της 17η νοεμβρη δν δικαιωθηκε ακομα.Και οι προβοκατορικες κινησεις των μπατσων που εχουν σαν στοχο να φοβισουν τον κοσμο δν φαινεται να πιανουν τοπο.Εικοσι χιλιαδες κοσμος θα δινουμε ραντεβου καθε χρονο στους δρομους.Το πολυτεχνειο δν το βαζετε στα μουσεια!!!!!Μονο που τωρα δν την ξαναπαταμε.Δν ηθελαν να φτασουμε εξω απο την αμερικανικη πρεσβεια.Και το καταφεραν εν μερει.Ετσι οπως μας φερθηκαν θα τους φερθουμε την επομενη φορα.
Και για να μην ξεχνατε ποια ειναι η δουλεια σας....φιλατε σκυλοι τα αφεντικα σας...
"

[το συνημμένο έχει διαγραφεί από τον Διαχειριστή]
« Τελευταία τροποποίηση: 24/11/06, 14:19 από inthewoods »
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #193 στις: 24/11/06, 15:07 »
καλο θα ηταν να γινουν καποια ξεχωριστα ποστ, ωστε να μπορουμε να εχουμε καποια θεματα συγκεντρωμενα και να αποφυγουμε το χαος των θεματων με 20 σελιδες, τα τεραστια ποστ που τα εξηγουν ολα και τις αναποφευκτες αντιπαραθεσεις σε προσωπικο επιπεδο. Αυτο σε περιπτωση που καποιος θα θελει να διαβασει το θεμα, να καταλαβει τις αποψεις μας πριν κουραστει.
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος eleos* (Βάλια πια....)

  • Το ξανθό emoticon
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1325
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μακρια, πολυ μακρια να ταξιδευουμε....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #194 στις: 24/11/06, 15:26 »
Και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την καταστροφή ξένων περιουσιων, την κλοπή, το ρίξιμο μολότοφ κλπ..διοτι ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!! Εκφραζει απλώς την διαμαρτυρία του...

α, δλδ επρεπε να βλαψει καποιον για να μας ενοχλησει το καψιμο της ελληνικης σημαιας, ετσι;.. Εσυ ας πουμε το βρισκεις σωστο, και θα μπορουσες να καψεις κι εσυ μια κατα τη διαρκεια διαμαρτυριας σου, ετσι;..
Κοριτσι μου, αν σε καθε τετοια περιπτωση επαιρνε ο καθενας και εκαιγε κι απο μια σημαια, καλυτερα να το χαμε διαλυσει..

Απ τη στιγμή που καποιος πιστεύεί ότι τα κράτη και οι πατρίδες δεν πρέπει να υπάρχουν, ότι τα κράτη δημιουργούν πολέμους, μίση κλπ, και οραματιζεται μια κοινωνια χωρις κρατικούς δαχωρισμούς, εχει κάθε δικαίωμα να κάψει το συμβολο ενος κράτους...Και επειδή ειναι έλληνας θα κάψει του ελληνικου κράτους...

Μιλας σοβαρα;:-\ Πολυ ωραιος οραματισμος.. Καλα ξεκιναει.. Οραματιζεται τα καλυτερα, αλλα καιει και τη σημαια του εθνους του.. Πολυ ωραια λογικη.. Καθε δικαιωμα; οχι και καθε δικαιωμα καλη μου.. Ας παρει να καψει το σπιτι του για να διαμαρτυρηθει, που του ανηκει εξ ολοκληρου, οχι τη σημαια που για ΚΑΠΟΙΟΥΣ ακομα σημαινει κατι...
Μη τα ισωπεδωνουμε ολα, ελεος πια...

Μερικοι ειμαι σίγουροι ότι θα πουν και μπράβο!! Λοιπον;

Μερικοι θα πουν μπραβο που καιγεται η αλβανικη ή τουρκικη σημαια, και συ λες μπραβο που καιγεται η ελληνικη...
Για ξανασκεψου το...  ;)
Screw prince charming!! Give me the guy ..with tattoos and a bad boy attitude!.....

Αποσυνδεδεμένος juliad

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μωρά μου είστε τα θαύματα που μου χουνε προσφέρει
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #195 στις: 24/11/06, 15:49 »
Φίλε inthewoods γιατί θυμώνεις;
Όλοι το ξέρουμε πως στις πορείες ανακατεύονται ασφαλίτες.
Μα δεν είναι μυστικό,ούτε κρυφό!Αυτή είναι η δουλειά τους!
Και μερικές προσωπικές εμπειρίες.
Πρίν 7-8 χρόνια,είχα πάει στην πορεία του Πολυτεχνείου.Ενώ είμασταν μέσα,ξαφνικά αντιλαμβανόμαστε πως κάτι γινότανε.Μια εγρήγορση,κάτι τρεχαλητα.Καταλαβαίνω λοιπόν πως η ώρα είχε περάσει και κλείναν το Πολυτεχνείο για να το καταλήψουν!
-Όχι βρε παιδιά,αρχίζω να λέω,αφήστε μας να βγούμε,περαστικοί είμαστε,βιτρίνες κοιτάζαμε κλπ..
Πραγματικά μας αφήσανε να βγούμε και μόλις βγήκαμε έξω,ακριβώς απ'έξω,είχε σταματήσει μια κλούβα.Να σημειώσω πως..καθόλου ερημικά δεν ήταν,μια και η πορεία δεν είχε διαλυθεί ακόμα και υπήρχε πολύς κόσμος συγκεντρωμένος.Ανοίγει η κλούβα λοιπόν και βγαίνουν 3 αστυνομικοί και άλλοι δύο με τα χαρακτηριστικά μαντήλια,καλυμένοι.Οι μεν παραμείναν έξω,οι δε μπήκαν μέσα.Τι να πούμε τώρα..
Και άλλη μια εμπειρία απο πορείες..
Στις πορείες κατα του πολέμου στο Ιράκ,ήμουν σε ένα πολύ ήρεμο μπλοκ.Υπήρχαν νέοι και μεγάλοι άνθρωποι,ξυλοπόδαροι,οικογένειες,παιδιά με τύμπανα και μουσική.
Δίπλα μου ακριβώς,προχωρούσε ένας πατέρας με τον γιό του στους ώμους και πιο δίπλα η γυναίκα του σέρνοντας ένα καροτσάκι με άλλο ενα παιδάκι μέσα.Ξαφνικά γυρνώντας το κεφάλι μου βλέπω απο την πλαϊνή σειρά των ΜΑΤ έναν κρανοφόρο να πετάει δακρυγόνο το οποίο έσκασε ακριβώς στις ρόδες απο το καροτσάκι.Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.Πλησιάζω τον εν λόγω ματατζή με τεράστια απορία και δάκρυα και τσούξιμο και το μόνο που πρόλαβα να πώ ήταν-Καλέ μου άνθρωπε...
Ήθελα να τον ρωτήσω γιατί το έκανε αυτο-εκείνη την ώρα τραγουδούσαμε-,αν είδε που έσκασε το δακρυγόνο και άλλα που δεν πρόλαβα γιατί έφαγα μια ... ξεγυρισμένη σπρωξιά.(Είμαι και μισή μπουνιά άνθρωπος,και λιγότερη δύναμη να έβαζε,πάλι σπίτι μου θα έφτανα.)Το παιδάκι με τους γονείς του ,το έχασα.Δεν ξέρω μέχρι σήμερα τι έγινε.
 
Απο περιέργεια υπάρχω
και απο καραγκιοζλίκι

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #196 στις: 24/11/06, 16:14 »
Κάποιος το ανέφερε παραπάνω αλλά πέρασε στο ντούκου...επειδή πιστεύω ότι αυτοί που κάνουν τα επεισόδια στις πορείες ίσως είναι και μέρος των οπαδών που επίσης διαπληκτίζονται άρα παρακολουθούν ποδόσφαιρο θα θελα πολύ να μάθω αν όταν πήραμε το euro δεν πανηγύριζαν με την ελληνική σημαία.

Εγω το ανεφερα!!!!!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #197 στις: 24/11/06, 16:26 »
Και δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση με την καταστροφή ξένων περιουσιων, την κλοπή, το ρίξιμο μολότοφ κλπ..διοτι ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ!!!! Εκφραζει απλώς την διαμαρτυρία του...

α, δλδ επρεπε να βλαψει καποιον για να μας ενοχλησει το καψιμο της ελληνικης σημαιας, ετσι;.. Εσυ ας πουμε το βρισκεις σωστο, και θα μπορουσες να καψεις κι εσυ μια κατα τη διαρκεια διαμαρτυριας σου, ετσι;..
Κοριτσι μου, αν σε καθε τετοια περιπτωση επαιρνε ο καθενας και εκαιγε κι απο μια σημαια, καλυτερα να το χαμε διαλυσει..

Απ τη στιγμή που καποιος πιστεύεί ότι τα κράτη και οι πατρίδες δεν πρέπει να υπάρχουν, ότι τα κράτη δημιουργούν πολέμους, μίση κλπ, και οραματιζεται μια κοινωνια χωρις κρατικούς δαχωρισμούς, εχει κάθε δικαίωμα να κάψει το συμβολο ενος κράτους...Και επειδή ειναι έλληνας θα κάψει του ελληνικου κράτους...

Μιλας σοβαρα;:-\ Πολυ ωραιος οραματισμος.. Καλα ξεκιναει.. Οραματιζεται τα καλυτερα, αλλα καιει και τη σημαια του εθνους του.. Πολυ ωραια λογικη.. Καθε δικαιωμα; οχι και καθε δικαιωμα καλη μου.. Ας παρει να καψει το σπιτι του για να διαμαρτυρηθει, που του ανηκει εξ ολοκληρου, οχι τη σημαια που για ΚΑΠΟΙΟΥΣ ακομα σημαινει κατι...
Μη τα ισωπεδωνουμε ολα, ελεος πια...

Μερικοι ειμαι σίγουροι ότι θα πουν και μπράβο!! Λοιπον;

Μερικοι θα πουν μπραβο που καιγεται η αλβανικη ή τουρκικη σημαια, και συ λες μπραβο που καιγεται η ελληνικη...
Για ξανασκεψου το...  ;)


+1
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #198 στις: 24/11/06, 16:39 »
Τελικά τι συζητάμε εδώ πέρα? Για ασφαλίτες, για ξύλο, για τη σημαία? Με έχετε μπερδέψει! Οι μισοί απαντάνε εκτός θέματος!

Αποσυνδεδεμένος inthewoods

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 395
  • ελευθερία στην έκφραση, ζωή δίχως τάξεις
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #199 στις: 24/11/06, 18:14 »
Φίλε inthewoods γιατί θυμώνεις;
Όλοι το ξέρουμε πως στις πορείες ανακατεύονται ασφαλίτες.
Μα δεν είναι μυστικό,ούτε κρυφό!Αυτή είναι η δουλειά τους!
Και μερικές προσωπικές εμπειρίες.
Πρίν 7-8 χρόνια,είχα πάει στην πορεία του Πολυτεχνείου.Ενώ είμασταν μέσα,ξαφνικά αντιλαμβανόμαστε πως κάτι γινότανε.Μια εγρήγορση,κάτι τρεχαλητα.Καταλαβαίνω λοιπόν πως η ώρα είχε περάσει και κλείναν το Πολυτεχνείο για να το καταλήψουν!
-Όχι βρε παιδιά,αρχίζω να λέω,αφήστε μας να βγούμε,περαστικοί είμαστε,βιτρίνες κοιτάζαμε κλπ..
Πραγματικά μας αφήσανε να βγούμε και μόλις βγήκαμε έξω,ακριβώς απ'έξω,είχε σταματήσει μια κλούβα.Να σημειώσω πως..καθόλου ερημικά δεν ήταν,μια και η πορεία δεν είχε διαλυθεί ακόμα και υπήρχε πολύς κόσμος συγκεντρωμένος.Ανοίγει η κλούβα λοιπόν και βγαίνουν 3 αστυνομικοί και άλλοι δύο με τα χαρακτηριστικά μαντήλια,καλυμένοι.Οι μεν παραμείναν έξω,οι δε μπήκαν μέσα.Τι να πούμε τώρα..
Και άλλη μια εμπειρία απο πορείες..
Στις πορείες κατα του πολέμου στο Ιράκ,ήμουν σε ένα πολύ ήρεμο μπλοκ.Υπήρχαν νέοι και μεγάλοι άνθρωποι,ξυλοπόδαροι,οικογένειες,παιδιά με τύμπανα και μουσική.
Δίπλα μου ακριβώς,προχωρούσε ένας πατέρας με τον γιό του στους ώμους και πιο δίπλα η γυναίκα του σέρνοντας ένα καροτσάκι με άλλο ενα παιδάκι μέσα.Ξαφνικά γυρνώντας το κεφάλι μου βλέπω απο την πλαϊνή σειρά των ΜΑΤ έναν κρανοφόρο να πετάει δακρυγόνο το οποίο έσκασε ακριβώς στις ρόδες απο το καροτσάκι.Μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι.Πλησιάζω τον εν λόγω ματατζή με τεράστια απορία και δάκρυα και τσούξιμο και το μόνο που πρόλαβα να πώ ήταν-Καλέ μου άνθρωπε...
Ήθελα να τον ρωτήσω γιατί το έκανε αυτο-εκείνη την ώρα τραγουδούσαμε-,αν είδε που έσκασε το δακρυγόνο και άλλα που δεν πρόλαβα γιατί έφαγα μια ... ξεγυρισμένη σπρωξιά.(Είμαι και μισή μπουνιά άνθρωπος,και λιγότερη δύναμη να έβαζε,πάλι σπίτι μου θα έφτανα.)Το παιδάκι με τους γονείς του ,το έχασα.Δεν ξέρω μέχρι σήμερα τι έγινε.
 

juliad αυτα ακριβως φωναζω.Διαβασε τις προηγουμενες σελιδες και θα καταλαβεις γιατι "θυμωνω"  ;)
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια. Στο μυαλό είναι ο Στόχος, το νου σου ε;