Αποστολέας Θέμα: KYUSS - Welcome to the Sky Valley (1994)  (Αναγνώστηκε 3260 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
KYUSS - Welcome to the Sky Valley (1994)
« στις: 24/03/11, 14:21 »


Tracklist

1. Gardenia/Asteroid/Supa Scoopa and Might Scoop
2. 100 Degrees/Space Cadet/Demon Cleaner
3. Odyssey/Conan Troutman/N.O./Whitewater
Lick Doo (hidden track)


Εν όψει του αυριανού live των τεράστιων Kyuss (Lives!) στο Fuzz αποφάσισα να κάνω ένα εορταστικό review στο σημαντικότερο κατά την γνώμη μου album τόσο των Kyuss όσο και του desert/stoner rock γενικότερα. Το Welcome to the Sky Valley λοιπόν ηχογραφήθηκε το 1993 και κυκλοφόρησε το 1994 λόγω προβλημάτων της μπάντας με την δισκογραφική της. Ο τρελάρας Nick Oliveri έχει αποχωρίσει από την μπάντα και στην θέση του μπασίστα προσέλαβαν τον Scott Reeder και είναι ο τελευταίος δίσκος με τον Brant Bjork στην σύνθεση.

Το tracklisting που έχω δώσει παραπάνω είναι αυτό που αρχικά ίσχυε στην κυκλοφορία του album μέχρι που επανακυκλοφόρησε με τα κομμάτια ξεχωριστά. Παρ΄ όλα αυτά και στην έκδοση με τα χωριστά κομμάτια, από πίσω το tracklist είναι χωρισμένο σε τρία μέρη και ήταν ο σκοπός της μπάντας να είναι έτσι. Στο τρισέλιδο booklet, που περιλαμβάνει μια φωτογραφία της μπάντας, μια φωτογραφία της Ερήμου, μια ανεμογεννήτρια και φυσικά το εξώφυλλο, μας δίνουν οδηγίες ακρόασης: Listen without distraction.

Τα τραγούδια αποτελούν την επιτομή του desert rock. Χαμηλά κουρδισμένες κιθάρες, βαριά και αργόσηρτα riffs και γρέζι στη φωνή σε πιάνουν στην αρχή και δεν σε αφήνουν ούτε στιγμή. Ο ορισμός του βαριού rock. Προσωπικά αγαπημένες στιγμές είναι τα Gardenia, Supa Scoopa And Might Scoop, 100 Degrees αν και δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να ξεχωρίσει τραγούδια από αυτόν τον δίσκο. Γενικότερα, οποιοσδήποτε ασχολείται με τον σκληρό ήχο οφείλει, αν όχι για κανέναν άλλο λόγο, τουλάχιστον για την ιστορική του αξία να ακούσει σε βάθος αυτόν τον δίσκο. Το Welcome... και οι Kyuss δώσανε μια πνοή ζωής στο rock και το metal που πάλευε να κρατηθεί στην επιφάνεια τη δεκαετία του 90.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: KYUSS - Welcome to the Sky Valley (1994)
« Απάντηση #1 στις: 27/03/11, 21:36 »
Ωραίο review! Στο live πήγες τελικά?

Αποσυνδεδεμένος Player

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 59
    • Προφίλ
Απ: KYUSS - Welcome to the Sky Valley (1994)
« Απάντηση #2 στις: 27/03/11, 23:22 »
Εντυπώσεις απ το live  anybody?


τελικά ήταν καλό όσο λεν οι φήμες;
"The electric guitar is kind of a bastard instrument,but the bass guitar is a real instrument,a unique instrument."-Jack Bruce ...

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: KYUSS - Welcome to the Sky Valley (1994)
« Απάντηση #3 στις: 28/03/11, 02:12 »
Παιδιά δεν έχω και πολλά να πω για το live. Ήταν απλά εμπειρία. Όσοι μπορέσετε να πάτε οπωσδήποτε στο rockwave. Ήταν ο ορισμός της liveάρας. Δείτε βίντεάκια στο youtube να πάρετε μια γεύση. Δηλαδή αν βγάζουν τέτοιο live τα 3/4 των Kyuss δεν μπορώ να φανταστώ τι live κάνανε με τον Homme. Παίξανε ΟΛΕΣ τις κομματάρες τους και αφήσανε απ' έξω άλλες τόσες αλλιώς θα έπρεπε να παίζανε 4 ώρες :P Παίξανε 1 ώρα και 35 λεπτά περίπου, ξεκινήσανε με Gardenia (
) και κλείσανε με Green Machine στο encore όπου έγινε το έλα να δεις (
στο τέλος του τραγουδιού μπορείτε να ακούσετε το κοινό πριν κάν κατέβουν να ζητάει κι άλλο, είχαμε αφηνιάσει σας λέω, γινόταν ΠΑΝΙΚΟΣ κάτω). Το κοινό ζήταγε επίμονα και 2ο encore, δεν βγήκανε τελικά δυστυχώς αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως δεν γκρεμίστηκε το fuzz από το σχεδόν αφηνιασμένο κοινό που ήθελε κι άλλο. Εμπειρία ζωής τί να λέμε τώρα. Τσίμπησα και μπλουζίτσα Kyuss Lives  :P
« Τελευταία τροποποίηση: 28/03/11, 03:38 από YmiRLinG »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: KYUSS - Welcome to the Sky Valley (1994)
« Απάντηση #4 στις: 31/03/11, 15:13 »
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
2695 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/07, 15:13
από LostHorizon
1 Απαντήσεις
1856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/07, 01:38
από newGuitarMan
3 Απαντήσεις
2943 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/11, 01:47
από s.s.
0 Απαντήσεις
19191 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/13, 23:46
από DreamRiff
13 Απαντήσεις
6680 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/14, 01:37
από ScorpionsManiac