Αποστολέας Θέμα: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries  (Αναγνώστηκε 6049 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« στις: 27/02/11, 13:17 »
Καλημερα αγαπητο φορουμ!

Πιο κατω παραθετω τις συμμετοχες μου σε καποιους τρεχοντες διαγωνισμους. Η ποιοτητα δεν ειναι η καλυτερη αλλα ο λογος ειναι οτι οι διαγωνισμοι εχουν ως ορο ο ηχος να μην ειναι ντουμπλαρισμενος πανω στο βιντεο αλλα απευθειας απ το μικροφωνο της καμερας.

Jean Paul Agnesod in collaboration with Bulkmusic Strings and C.C.E. Music School organized - My Solo Guitar Competition 2011


GuitarControl.com solo contest 

Aurora contest & Megara competition 


Ριξτε μια αυτια και wish me luck!

MIKE



Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #1 στις: 27/02/11, 15:18 »
Ωραίος mike, καλή επιτυχία!
Αφού ο όρος είναι να είναι direct ο ήχος με την κάμερα, δεν δοκιμάζεις να παίξεις λίγο με τις εντάσεις? Πχ να απομακρύνεις τα ηχεία, ή να βάλεις το backing να ακούγεται πολύ χαμηλότερα ώστε να ακούμε την κιθάρα καθαρά και με λεπτομέρειες. Επίσης, αν έχεις cubase και τα σχετικά, τίποτα δεν σε εμποδίζει από το να τα μιξάρεις. Μετά τη βιντεοσκόπηση φυσικά.
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος GiannisGovanopoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #2 στις: 27/02/11, 16:23 »
ο διαγωνισμος του mysologuitarcompetition  που λεει οτι απαγορευεται ν ντουμπλαρεις τον ηχο????
Τωρα οσο για τα βιντεακια προφανως και κατι πρεπει ν γινει μ το θεμα του ηχου,δν μπορω να διανοηθω οτι περιμενεις να πανε καλα στους διαγωνισμους μ τετοια ποιοτητα????προσωπικα δν ακουω καθαρες νοτες και ο ηχοσ χανεται συνεχεια........τωρα για το παικτικο μερος το phrasing χρειαζεται δουλεια,και κατι αλλο οσον αφορα την ταχυτητα ειναι κατι θελω να πω εδω και καιρο,καθε φορα που παιζεται γρηγορα πρεπει ν εχετε συναισθηση των αξιων απο τις νοτες που χρησιμοποιειται......γρηγορο παιξιμο δν σημαινει παιζω στην τυχη και το σταματω οπου να ναι,ουτε παιζω φρασεις και επειδη δν ξερω τι ειναι αυτο που παιζω θα ελλατωσω ταχυτητα στισ τελευταιες νοτες για να παισω στο "1" του κομματιου!!!
Guthrie.....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #3 στις: 27/02/11, 17:00 »
δεν ακούγεται τίποτις..πρέπει να ακούσω πρώτα μόνο του το bt για να καταλάβω στο περίπου τι παίζεις εσύ...
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #4 στις: 27/02/11, 17:31 »
Ωραίος mike, καλή επιτυχία!
Αφού ο όρος είναι να είναι direct ο ήχος με την κάμερα, δεν δοκιμάζεις να παίξεις λίγο με τις εντάσεις? Πχ να απομακρύνεις τα ηχεία, ή να βάλεις το backing να ακούγεται πολύ χαμηλότερα ώστε να ακούμε την κιθάρα καθαρά και με λεπτομέρειες. Επίσης, αν έχεις cubase και τα σχετικά, τίποτα δεν σε εμποδίζει από το να τα μιξάρεις. Μετά τη βιντεοσκόπηση φυσικά.

Bασικα δεν περιμενα να βγει τοσο χαλια ο ηχος... επαθε ζημια η ψηφιακη μου που εχει κομπρεσορ μετα το μικροφωνο και μπαλανσαρει ακομα και πολυ ψιλες εντασεις...η μαγνητοσκοπηση ειναι απο κινητο εξου και ο ηχος... Εχω την εντυπωση παντως οτι μπορω να ξαναποσταρω ειτε δευτερη συμμετοχη ειτε να ακυρωσω την πρωτη οποτε οταν ξαναεχω χρονο αν εχει φτιαχτει η ψηφιακη τοτε θα εχω νορμαλ ηχο και θα τα ξαναγραψω... αλλιως θα δοκιμασω αυτο με τις εντασεις που προτινεις...κριμα παντως γιατι τα takes μου αρεσαν.... Eυχαριστω για τον χρονο σου παντως...

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #5 στις: 27/02/11, 17:42 »
ο διαγωνισμος του mysologuitarcompetition  που λεει οτι απαγορευεται ν ντουμπλαρεις τον ηχο? ???
Τωρα οσο για τα βιντεακια προφανως και κατι πρεπει ν γινει μ το θεμα του ηχου,δν μπορω να διανοηθω οτι περιμενεις να πανε καλα στους διαγωνισμους μ τετοια ποιοτητα? ??? προσωπικα δν ακουω καθαρες νοτες και ο ηχοσ χανεται συνεχεια........τωρα για το παικτικο μερος το phrasing χρειαζεται δουλεια,και κατι αλλο οσον αφορα την ταχυτητα ειναι κατι θελω να πω εδω και καιρο,καθε φορα που παιζεται γρηγορα πρεπει ν εχετε συναισθηση των αξιων απο τις νοτες που χρησιμοποιειται......γρηγορο παιξιμο δν σημαινει παιζω στην τυχη και το σταματω οπου να ναι,ουτε παιζω φρασεις και επειδη δν ξερω τι ειναι αυτο που παιζω θα ελλατωσω ταχυτητα στισ τελευταιες νοτες για να παισω στο "1" του κομματιου!!!

Ευχαριστω για τον χρονο σου!

Η φρασεολογια μου αυτη ειναι προς το παρον και το αν θελει δουλεια ή οχι δεν πιστευω οτι ειναι δοκιμος ορος... η τεχνη ειναι τεχνη και ο καθενας παιζει οτι νομιζει... επισης να τονισω οτι ηταν απολυτως improv και One take και θα μπορουσα πολυ ανετα να καθισω να συνθεσω ενα σολο, να το κανω practice ενα εκατομμυριο φορες και να το παιξω αψογα αλλα πιστευω οτι ξεφευγει απο το νοημα του διαγωνισμου... δεν βρισκω εγω το νοημα να το παλεψω τοσο πολυ...ιδιαιτερα σε περιοδο που ετοιμαζω δικα μου τραγουδια και σε συνδυασμο με 1000 αλλες υποχρεωσεις ο χρονος ειναι μηδαμινος...Δεν παυει ομως να ειναι η αποψη σου και την σεβομαι...Εκει ομως που διαφωνω καθετα ειναι στο οτι ".γρηγορο παιξιμο δν σημαινει παιζω στην τυχη και το σταματω οπου να   ναι,ουτε παιζω φρασεις και επειδη δν ξερω τι ειναι αυτο που παιζω θα   ελλατωσω ταχυτητα στισ τελευταιες νοτες για να παισω στο "1" του   κομματιου!!" Το θεωρω τουλαχιστον αναιτιο να πεις τετοιο πραγμα για μενα που εχω σπαταλησει μεγαλο μερος της μελετης μου (παραλληλα με σπουδες, στρατους, δουλεια....ζωη γενικα) για να αποφυγω ακριβως αυτο... ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως δεν γεμιζω απλα τα μετρα με γρηγορες νοτες... Αν επιμενεις δεν θα καθισω να σου αλλαξω γνωμη αλλα στο λεω να το ξερεις οτι δεν συμαβαινει κατι τετοιο...

Να σαι καλα παντως που μου εγραψες κι οτι λεω το λεω φιλικα παντα.

Κι επειδη τελικα αυτοι οι διαγωνισμοι μαλλον κακο κανουν στον καλλιτεχνη, μπες εδω www.myspace.com/mikemossproject κι ακου τα τραγουδια μου που κυκλοφορουνε και σε cd απο μενα...

ΜΙΚΕ

Αποσυνδεδεμένος GiannisGovanopoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #6 στις: 27/02/11, 18:05 »
Καταρχην,οταν παραθετεις ενα βιντεακι σου πιστευω οτι το βαζεις για να ακουσεις και τις γνωμες των αλλων,ειπα την αποψη μου και την πιστευω και την υποστηριζω ακραδαντα,για μενα λοιπον το phrazing θελει δουλεια και μαλιστα αρκετη!!!περα απο αυτο......εγω ακουγα οπου μπορουσα και ηταν εφικτο να ακουσω ενα σορο απο νοτες χωρις καμια ουσια χωρις αλληλουχια και χωρις να καταληγει καπου αυτο που θελεις να πεις(μου εδινες την εντυπωση οτι σαν να μην ηξερες οτι το ΒΤς ηταν σε DORIAN)!!!το αν εχεις η δεν εχεις χρονο ειναι προβλημα δικο σου......και για μενα προκειμενου να το χρησιμοποιησεις σαν δικαολογια οτι παραλληλα με την κιθαρα κανεις και αλλα πραγματα(οπως ολοι αλλωστε) θα σ ελεγα πως ναι προτιμω να ακουσω κατι διαβασμενο και μελετημενο 1000000000 φορες παρα να ακουω ξεκαρφωτιλες ενωμενες μεταξυ τους!!Αμα οντως δν βρισκεις νοημα να παλεψεις πολυ για αυτους του διαγωνισμους δν εχει και νοημα να περιμενεις  καποιο θετικο αποτελεσμα!!!
Οτι λεω το λεω και εγω καλοπροαιρετα πρεπει να σταματησουμε να κοιταζουμε μεχρι εκει που φτανει η μυτη μας!!!

Guthrie.....

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #7 στις: 27/02/11, 18:46 »
Καταρχην,οταν παραθετεις ενα βιντεακι σου πιστευω οτι το βαζεις για να ακουσεις και τις γνωμες των αλλων,ειπα την αποψη μου και την πιστευω και την υποστηριζω ακραδαντα,για μενα λοιπον το phrazing θελει δουλεια και μαλιστα αρκετη!!!περα απο αυτο......εγω ακουγα οπου μπορουσα και ηταν εφικτο να ακουσω ενα σορο απο νοτες χωρις καμια ουσια χωρις αλληλουχια και χωρις να καταληγει καπου αυτο που θελεις να πεις(μου εδινες την εντυπωση οτι σαν να μην ηξερες οτι το ΒΤς ηταν σε DORIAN)!!!το αν εχεις η δεν εχεις χρονο ειναι προβλημα δικο σου......και για μενα προκειμενου να το χρησιμοποιησεις σαν δικαολογια οτι παραλληλα με την κιθαρα κανεις και αλλα πραγματα(οπως ολοι αλλωστε) θα σ ελεγα πως ναι προτιμω να ακουσω κατι διαβασμενο και μελετημενο 1000000000 φορες παρα να ακουω ξεκαρφωτιλες ενωμενες μεταξυ τους!!Αμα οντως δν βρισκεις νοημα να παλεψεις πολυ για αυτους του διαγωνισμους δν εχει και νοημα να περιμενεις  καποιο θετικο αποτελεσμα!!!
Οτι λεω το λεω και εγω καλοπροαιρετα πρεπει να σταματησουμε να κοιταζουμε μεχρι εκει που φτανει η μυτη μας!!!

Aποψη σου μαν... ιδιαιτερα ομως αυτο με τη φρασεολογια ειναι κατι οσο υποκειμενικο οσο και επικυνδινο....απο την αποψη οτι αν υπαρχει λαθος και σωστη φρασεολογια τοτε θα καταληξουμε ολοι να παιζουμε τα ιδια ("ασθενεια" απο την οποια "πασχουν" πολλοι αποφοιτοι ωδειων που καταναλωνουν μασημενη τροφη)... Ειναι αλλες οι επιρροες του καθενος και διαφορετικος ο τροπος που εκφραζεται. Εγω το χω πει 100 φορες και θα το λεω για παντα..παιζω οπως νιωθω και τπτ παραπανω τπτ παρακατω...οποτε εχω χρονο ανανεωνομαι, εξελισσομαι αλλα και διατηρω τα chops μου και δεν ξεχνω ποτε τις ριζες μου... Γι αυτο πολλες φορες δεν ικανοποιω τον κοσμο ή λαμβανω ασχημες κριτικες αλλα το σιγουρο ειναι ενα...δεν προκειται ποτε να γραψω κατι για να ικανοποιησω εσενα ή τον χ ψ που καθεται να με ακουει...ειναι πρωτα προσωπικη η αναγκη να παιζω μουσικη... γιατι προκειται για αναγκη για μενα τουλαχιστον....ουτε χομπυ ουτε κατι να περναω την ωρα μου... Εφοσον τωρα νιωθω ετσι θα παιξω ετσι... Εχω κανει και προτζεκτ που ποτε δεν γινανε γνωστα που επαιζα αμιγως blues ή εντεχνα ελληνικα... δεν εχει φραγμους η τεχνη μαν...  και δεν προκειται ποτε να απολογηθω για κατι που επαιξα εφοσον ειναι πηγαιο και αντιπροσωπευει εμενα σαν παικτη και σαν ανθρωπο και σαν μουσικο και βεβαιως περιλαμβανει τα καλα και τα ασχημα του... μεχρι εδω εφτασα με πολυ χρονο πανω στο οργανο και για το μεγαλυτερο μερος χωρις καθοδηγηση (γιαυτο και ακολουθω τον δικο μου ρυθμο στην εξελιξη μου που σε σχεση με καποιον που κανει αυτο ολη μερα και εχει παει και σε ωδειο ειναι πολυ πιο αργος και trial and error φαση) και αν θες να ακουσεις πραγματικα με τι ασχολουμαι σαν παικτης επαναλαμβανω οτι πρεπει να επισκεφτεις το myspace μου οπου υπαρχουν τα ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ μου και οχι "ενωμενες ξεκαρφωτιλες" και "λαθος κλιμακες"...

φιλικα
ΜΙΚΕ

YΓ: Εγω πχ διαφωνω με παικτες που κοπιαρουν ασυστολα τα ειδωλα τους σε σημειο να εχουν την ιδια κιθαρα, το ιδιο παιξιμο, τις ιδιες φρασεις γιατι κατι προσωπικο δεν θα κανουν ποτε... σου λεω κι εγω λοιπον την αποψη μου, φιλικα παντα, οτι προτιμω να μαι "λαθος" και γνησιος παρα "σωστος" και κοπια...
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/11, 18:52 από mikemoss »

Αποσυνδεδεμένος GiannisGovanopoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #8 στις: 27/02/11, 19:14 »
Λοιπον ενα-ενα!δν ειπα οτι λεω την αποψη αλλου,την δικια μου λεω τοση ωρα!Για την φρασιολογια,ο moore kai o govan ειναι δυο διαφορετικοι παικτες υπαρχει πιθανοτητα να μ πεις οτι καποιος απο τους δυο δν εχει απιστευτο phrazing????δν ξερω πως εχεις τι εννοια του phrazing στο μυαλο σου,αλλα αν πιστευεις οτι ενα  ωραιο vibrato η ενας ωραιος χρωματισμος μισς νοτας μας βαζει ολους σε ενα τσουβαλι τοτε τι να πω,για μενα σκεφτεσαι λαθος!!τωρα,θα ηθελα πραγματικα να μου πεις ποιες ειναι οι επιρροες σου???το γεγονος οτι λαμβανεις ασχημες κριτικες δν σ λεει τπτ δλδ???ολοι ειναι κακοπροαιρετοι και πικροχολοι???αν γραφεις μουσικη για να ικανοποιεις τον εαυτο σου κρατα την να την ακους μονο εσυ,οταν δημοσιευεις κατι εισαι διατεθημενος να φας και κριτικη,οποτε ατοπο να μ λες οτι δν θελεις ν ικανοποιησεις κανεναν αλλο παρα μονο εσενα!δν νομιζω να σ ειπα να απολογηθεις αλλα την κριτικη οποια και αν ειναι εισαι διατεθημενος να την ακους!!τωρα μου λες οτι εχεις αφιερωσει πολυ χρονο και πολυ κοπο ολα αυτα......που ειναι????τωρα το αν εξελισεσαι πιο γρηγορα απο καποιον που πηγαινει σε ωδειο,προσωπικα κλαιν.........βεβαια μου βγαζει αυτο που λες μια αυθορμητη συγκριση με αλλους,αρα σε ενδιαφερει να σου λενε καλα λογια!!!Για τους παικτες που κοπιαρουν τα ειδωλα τους αν το κανουν σωστα πιστεψε οτι καποια στιγμη θα παιξουν και δικια τους μουσικη και θα ειναι εξισου ωραια!!και προτιμω και παλι να ακουω μια κοπια καποιου παρα να ακουω κατι fail........
Guthrie.....

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #9 στις: 27/02/11, 19:20 »
Λοιπον ενα-ενα!δν ειπα οτι λεω την αποψη αλλου,την δικια μου λεω τοση ωρα!Για την φρασιολογια,ο moore kai o govan ειναι δυο διαφορετικοι παικτες υπαρχει πιθανοτητα να μ πεις οτι καποιος απο τους δυο δν εχει απιστευτο phrazing? ??? δν ξερω πως εχεις τι εννοια του phrazing στο μυαλο σου,αλλα αν πιστευεις οτι ενα  ωραιο vibrato η ενας ωραιος χρωματισμος μισς νοτας μας βαζει ολους σε ενα τσουβαλι τοτε τι να πω,για μενα σκεφτεσαι λαθος!!τωρα,θα ηθελα πραγματικα να μου πεις ποιες ειναι οι επιρροες σου???το γεγονος οτι λαμβανεις ασχημες κριτικες δν σ λεει τπτ δλδ???ολοι ειναι κακοπροαιρετοι και πικροχολοι???αν γραφεις μουσικη για να ικανοποιεις τον εαυτο σου κρατα την να την ακους μονο εσυ,οταν δημοσιευεις κατι εισαι διατεθημενος να φας και κριτικη,οποτε ατοπο να μ λες οτι δν θελεις ν ικανοποιησεις κανεναν αλλο παρα μονο εσενα!δν νομιζω να σ ειπα να απολογηθεις αλλα την κριτικη οποια και αν ειναι εισαι διατεθημενος να την ακους!!τωρα μου λες οτι εχεις αφιερωσει πολυ χρονο και πολυ κοπο ολα αυτα......που ειναι? ??? τωρα το αν εξελισεσαι πιο γρηγορα απο καποιον που πηγαινει σε ωδειο,προσωπικα κλαιν.........βεβαια μου βγαζει αυτο που λες μια αυθορμητη συγκριση με αλλους,αρα σε ενδιαφερει να σου λενε καλα λογια!!!Για τους παικτες που κοπιαρουν τα ειδωλα τους αν το κανουν σωστα πιστεψε οτι καποια στιγμη θα παιξουν και δικια τους μουσικη και θα ειναι εξισου ωραια!!και προτιμω και παλι να ακουω μια κοπια καποιου παρα να ακουω κατι fail........

E εκεινη τη στιγμη που αυτοι που κοπιαρουν παιξουν κατι δικο τους μπορει και τα fail να εχουν γινει Win :)

Mεχρι τοτε ομως το 100% της δικιας μου προσοχης δεν παει σε διαγωνισμους που σκοπο εχουν την διαφημιση των εταιριων ετσι κι αλλιως (κι αυτος ειναι ενας λογος που δεν τους πολυπαιρνω σοβαρα) αλλα στα δικα μου τραγουδια...

Καλο απογευμα

Αποσυνδεδεμένος GiannisGovanopoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #10 στις: 27/02/11, 19:37 »
Δν μου απαντησες σε τπτ απο αυτα που σε ρωτησα...........τωρα αν πιστευεις οτι παιζεις κατι δικο σου και οτι ολοι αυτοι οι γνωστοι κιθαριστες ανα τον κοσμο εγιναν τοσο δημοφιλης χωρις καμια επιρροη τοτε...........καλο απογευμα!!!
Guthrie.....

Αποσυνδεδεμένος GEOLOU

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #11 στις: 02/03/11, 17:28 »
φιλε MIKE θα συμφωσησω με τον govanolpoulo σε ενα πολυ μεγαλο μερος απο οσα ειπε.
ολοι ξερουμε ποσο καλα μπορεις να παιξεις,ομως στο συγκεκριμενο video δεν το ακουσαμε λογο ηχου και δεν ακουσαμε κατι ουσιοδες.Τωρα το αν αρεσει αυτο που παιζεις καθε φορα αυτο το κρινει ο καθενας διαφορετικα.Πιστευω οτι απο την στιγμη που ανεβαζεις ενα video εδω μεσα πρεπει να δεχτεις ολες τισ κριτικες χωρις να απολογεισαι τοσο εντονα(αυτο εξαρταται).Στον govanopoulo εδωσες την εντυπωση οτι χρειαζεσαι δουλεια ακομα.Σε εμενα εδωσες την εντυπωση οτι εισαι ετοιμος για το G3. Ωραια και ? μονο την δικη μου αποψη θα ακουσεις?
Αν το σκεφτουμε ολοι μας , το γιατι ανεβαζουμε video παιζουμε μπροστα σε κοσμο κλπ, θα διαπιστωσουμε οτι εχουμε την αναγκη του χειροκροτηματος και της μιας καλης κουβεντας, γιαυτο που καταφεραμε να παιξουμε μετα απο αρκετη μελετη.Πανω εκει ομως ξεχναμε οτι μπορει και να μην αρεσει τελικα το αποτελεσμα!!!
 
Π.Χ αυτο ειναι τελειο>

 
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/11, 17:34 από GEOLOU »

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #12 στις: 02/03/11, 22:27 »
φιλε MIKE θα συμφωσησω με τον govanolpoulo σε ενα πολυ μεγαλο μερος απο οσα ειπε.
ολοι ξερουμε ποσο καλα μπορεις να παιξεις,ομως στο συγκεκριμενο video δεν το ακουσαμε λογο ηχου και δεν ακουσαμε κατι ουσιοδες.Τωρα το αν αρεσει αυτο που παιζεις καθε φορα αυτο το κρινει ο καθενας διαφορετικα.Πιστευω οτι απο την στιγμη που ανεβαζεις ενα video εδω μεσα πρεπει να δεχτεις ολες τισ κριτικες χωρις να απολογεισαι τοσο εντονα(αυτο εξαρταται).Στον govanopoulo εδωσες την εντυπωση οτι χρειαζεσαι δουλεια ακομα.Σε εμενα εδωσες την εντυπωση οτι εισαι ετοιμος για το G3. Ωραια και ? μονο την δικη μου αποψη θα ακουσεις?
Αν το σκεφτουμε ολοι μας , το γιατι ανεβαζουμε video παιζουμε μπροστα σε κοσμο κλπ, θα διαπιστωσουμε οτι εχουμε την αναγκη του χειροκροτηματος και της μιας καλης κουβεντας, γιαυτο που καταφεραμε να παιξουμε μετα απο αρκετη μελετη.Πανω εκει ομως ξεχναμε οτι μπορει και να μην αρεσει τελικα το αποτελεσμα!!!
 
Π.Χ αυτο ειναι τελειο> http://www.youtube.com/watch?v=mTqUwd2Glbo&feature=related


Πανω απο ολα ομως πρεπει να αρεσει σε μας τους ιδιους... το που και το αν θα εχει απηχηση ειναι κυριο μελημα ατομων που δεν ενδιαφερονται για την μουσικη αλλα για την προσωπικη τους προβολη... Επισης κατι αλλο... βελτιωση και δουλεια θελουν ολοι οι μουσικοι και παντα...κι οποιος αποστασιοποιει τον εαυτο του απο τους μαθητευομενους για οποιοδηποτε λογο εχει μεσα στο κεφαλι του και χρησιμοποιει διαχωρισμους του τυπου "εσεις κι εγω" τον δικο μου σεβασμο δεν θα τον εχει ποτε...Ακομα κι αν βαζει φωτια στις ταστιερες ή εχει το πιο εκφραστικο phrasing που εγινε ποτε παντα χωρος για βελτιωση θα υπαρχει. Μαστερς και μαγοι και "βιρτουοζοι" και λοιπα αλλα δεν υπαρχουν...υπαρχει βεβαια και η φυσικη κληση αλλα πανω απο ολα ειναι θεμα δουλειας και αφοσιωσης.

Το θεμα του ηχου δεν το προσεξα τοσο και εχω ηδη ακυρωσει τις συμμετοχες μου και ελπιζω να αποκτησω προσβαση σε εξοπλισμο για να κανω μια πιο "προσεγμενη" προσπαθεια.

Κοιταξε τωρα για το θεμα της κριτικης εφοσον ειναι καλοπροαιρετη μονο καλο μπορει να κανει. Ομως το τι διαλεγεις να ακουσεις εχει να κανει και με το γουστο σου το προσωπικο. Ας πουμε μπορει συνηθως οι φιουζιοναδες να εχουν μεγαλυτερη βιβλιοθηκη φρασεων και μεγαλυτερη ικανοτητα "παρθενογενεσης" φρασεων απο εναν ροκα αλλα ασχετα αν μουσικα και κιθαριστικα τους σεβομαι δεν παυει για μενα αυτη η μουσικη να ειναι πιο κρυοκωλη κι απο τον Χαρη Ρωμα...!!!! Οποτε αν εχεις εσυ παραπονα περι φρασεων ή περι ήχου ή περι στυλ ή περι φορτωματος με shredding κτλ κτλ σε σημειο που να εχει να κανει με το ιδιωμα ολοκληρο τοτε εννοειται δεν θα σε λαβω υποψιν.Κι εγω να ξερεις παντα παραδεχομαι τις αδυναμιες του παιξιματος μου και ζηταω γνωση απο οπουδηποτε για να γινω καλυτερος. Και επειδη οντος σε καποιο σημειο ξοδευα ολον μου τον χρονο στο να δυναμωσω τα χερια και να καθαρισω τις ταχυτητες μου το θεμα της μουσικοτητας ηταν καπως παραμελημενο και πλεον αρχιζω να μελεταω πιο συνεπως και να ανανεωνω και τις θεωρητικες γνωσεις μου που εχουν σκουριασει... Επισης ειχα παραμελησει πολυ το θεμα του εξοπλισμου κατι το οποιο ηχητικα μου χει στοιχισει πολυ. Και γιαυτο τον λογο ουδεποτε διεκδικησα ουτε δαφνες πρωτιας, ουτε διαχωρισα τον εαυτο μου απ τους υπολοιπους παικτες, ουτε θεωρω τπτ δεδομενο και ουτε απαιτησα/αξιωσα πρωτια στους διαγωνισμους. Το ξαναλεω πως πανω απο ολα οι διαγωνισμοι ειναι κολπακια μαρκετινγ των εταιριων και δεν λεει απολυτως τιποτα μια πρωτια (ασε που σε πολλους διαγωνισμους στο παρελθον πηραν τις πρωτες θεσεις τρελες μετριατζες και παιχταραδες μεινανε απεξω για διαφορους κυριως κομπλεξικους-υποκειμενικους λογους των ¨κριτων¨.... Και κατι τελευταιο...Αν το χεις και νιωθεις θα φανει αργα ή γρηγορα ετσι κι αλλιως....

Σε ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου για το βιντεο μου αλλα εγω πιστευω απεχει απο το τελειο για μερικους λογους: Περιεχει bad notes που θα μπορουσα να διορθωσω αλλα πραγματικα δεν με ενοιαζε, η κιθαρα αυτη εχει ελαττωμα στο Intonation που διορθωνεται μονο με επισκευη και επισης εχει stock μαγνητες και δεν καθαριζει/αναπνεει καθολου καλα και εξαιτιας αυτου αλλα και λογω κακης ποιοτητας του οργανου ασχετα αν ειναι σεταρισμενο στην εντελεια, ολο το signal chain ειναι πραγματικα β κατηγοριας και γενικα το θεμα του gear θελει αμεση αντιμετωπιση.

ΜΙΚΕ
« Τελευταία τροποποίηση: 02/03/11, 22:48 από mikemoss »

Αποσυνδεδεμένος GiannisGovanopoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #13 στις: 03/03/11, 13:44 »
Βασικα ΜΙΚΕ θα σου πω το εξης,η ολη ενσταση μου ηταν στο οτι δν μπορουσα να πιστεψω οτι βλεπεις την κιθαρα σοβαρα και ανεβαζες τετοιας ποιοτητας βιντεο? ??? ??δλδ μου φαινοτανε αδιανοητο..............πραγματικα!!απο κει και περα επειδη σιγουρα μπορει να φανηκα κακος  σου λεω οτι μλκια μου που ασχοληθηκα!!ο καθενας κανει οτι γουσταρει και δν πρεπει να μας πεφτει λογος,!!!ξεχνα οτι σου ειπα!!! ;) :)
καταλαβαινω οτι δν εχουμε ολοι τα ιδια αυτια!!!



« Τελευταία τροποποίηση: 03/03/11, 13:50 από GiannisGovanopoulos »
Guthrie.....

Αποσυνδεδεμένος GiannisGovanopoulos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #14 στις: 03/03/11, 14:43 »
φιλε MIKE θα συμφωσησω με τον govanolpoulo σε ενα πολυ μεγαλο μερος απο οσα ειπε.
ολοι ξερουμε ποσο καλα μπορεις να παιξεις,ομως στο συγκεκριμενο video δεν το ακουσαμε λογο ηχου και δεν ακουσαμε κατι ουσιοδες.Τωρα το αν αρεσει αυτο που παιζεις καθε φορα αυτο το κρινει ο καθενας διαφορετικα.Πιστευω οτι απο την στιγμη που ανεβαζεις ενα video εδω μεσα πρεπει να δεχτεις ολες τισ κριτικες χωρις να απολογεισαι τοσο εντονα(αυτο εξαρταται).Στον govanopoulo εδωσες την εντυπωση οτι χρειαζεσαι δουλεια ακομα.Σε εμενα εδωσες την εντυπωση οτι εισαι ετοιμος για το G3. Ωραια και ? μονο την δικη μου αποψη θα ακουσεις?
Αν το σκεφτουμε ολοι μας , το γιατι ανεβαζουμε video παιζουμε μπροστα σε κοσμο κλπ, θα διαπιστωσουμε οτι εχουμε την αναγκη του χειροκροτηματος και της μιας καλης κουβεντας, γιαυτο που καταφεραμε να παιξουμε μετα απο αρκετη μελετη.Πανω εκει ομως ξεχναμε οτι μπορει και να μην αρεσει τελικα το αποτελεσμα!!!
 
Π.Χ αυτο ειναι τελειο> http://www.youtube.com/watch?v=mTqUwd2Glbo&feature=related



τσεκαρε και αυτο 
ελληνας και σκιζει!!!
Βασικα βγηκε πρωτος!! ;D ;D ;D
Guthrie.....

Αποσυνδεδεμένος GEOLOU

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 81
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #15 στις: 04/03/11, 14:23 »
Ναι οντως παρα πολυ ωραιος

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #16 στις: 04/03/11, 18:37 »
Μαικ παρε καινουρια καμερα! Κρυβει το 95% του μεγαλου σκιλ που εχεις αποδειξει οτι διαθετεις!

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #17 στις: 10/03/11, 00:34 »
Βασικα ΜΙΚΕ θα σου πω το εξης,η ολη ενσταση μου ηταν στο οτι δν μπορουσα να πιστεψω οτι βλεπεις την κιθαρα σοβαρα και ανεβαζες τετοιας ποιοτητας βιντεο? ??? ??δλδ μου φαινοτανε αδιανοητο..............πραγματικα!!απο κει και περα επειδη σιγουρα μπορει να φανηκα κακος  σου λεω οτι μλκια μου που ασχοληθηκα!!ο καθενας κανει οτι γουσταρει και δν πρεπει να μας πεφτει λογος,!!!ξεχνα οτι σου ειπα!!! ;) :)
καταλαβαινω οτι δν εχουμε ολοι τα ιδια αυτια!!!

H κριτικη ειναι παντα ευπροσδεκτη εφοσον ειναι καλοπροαιρετη... το ξαναειπα αυτο...

Εγω δεν κρατω κακια ποτε...μουσικοι ειμαστε οχι μαφιοζοι... Καλο ομως θα ναι να μαστε προσεχτικοι στις εκφρασεις μας γιατι υπαρχουν πολλοι τροποι να εκφρασεις μια αρνητικη κριτικη...και βαζω και τον εαυτο μου μεσα...

Νο hard feelings... ξεχνα κι εσυ οτι ειπα εγω....

Οσο για τον νικητη του διαγωνισμου οντος του αξιζε αφου το δουλεψε ομολογουμενως αρκετα... ενσταση μου ομως ειναι οτι ενω εχει προσωπικο στυλ παραmalmsteenιζει προς το τελος... αλλα θα μου πεις μεταξυ μας Licks Ολοι κλεβουμε

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #18 στις: 10/03/11, 02:05 »
Μαικ παρε καινουρια καμερα! Κρυβει το 95% του μεγαλου σκιλ που εχεις αποδειξει οτι διαθετεις!

To ξερω stinky ευχαριστω! :)

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 738
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΜΙΚΕ ΜΟSS Various Contest Entries
« Απάντηση #19 στις: 15/11/11, 01:41 »

Λογω εκκαθαρισης του προφιλ μου στο Youtube αυτα τα βιντεο τα αφαιρεσα. Εαν μπορουν οι admins και το κρινουν απαραιτητο ας το αφαιρεσουν.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Guitar Contest

Ξεκίνησε από stavros75 « 1 2 » Λάθη και προτάσεις

34 Απαντήσεις
12692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/05/06, 23:48
από Boogieman (του Kithara.gr!!!)
236 Απαντήσεις
185795 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/03/12, 14:54
από Johnpen.
4 Απαντήσεις
3435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/09, 06:04
από manilla_road
8 Απαντήσεις
3429 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 20:50
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
31588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/12, 16:52
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 12:15
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
2585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/11, 19:40
από Mike Moss
5 Απαντήσεις
2744 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/12, 00:11
από guitalele
0 Απαντήσεις
1414 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 16:58
από Mike Moss
5 Απαντήσεις
3464 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/13, 14:26
από Mike Moss