Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΟΜΒΟ!!!  (Αναγνώστηκε 3677 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΟΜΒΟ!!!
« στις: 06/07/09, 17:11 »
ξέρω πως το τόπικ σίγουρα έχει επαναληφθεί πάρα μα πάρα πολλές φορές... αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω πως είναι λίγο ξεχωριστό...

το πρόβλημα είναι ο θόρυβος που βγαίνει... και δεν μπορώ να καταλήξω τι σκατά φταίει...
η κιθάρα είναι μία ESP Μ-ΙΙΙ (ΟΧΙ Μ-ΙΙ) custom Deluxe...
Μαγνήτες: Μαγνήτες 1 ESP LH-200humbuckers, and 2 ESP SH - 100 rail humbuckers
Σώμα: Alder
Νeck + Fret: maple
Original Floyd Rose
24 Extra Jumbo frets


το πρόβλημα είναι με την παραμόρφωση.... βγάζει έναν βόμβο που δεν θα έπρεπε να βγάζει.. (στα καθαρά δεν ακούγετε) όσο πιο ψηλά είναι το gain τόσο και ο θόρυβος επεκτείνεται...
ο ίδιος θόρυβος βγαίνει και στον ενισχυτή είτε με την πεταλιέρα είτε χωρίς αυτή, και ο ενισχυτής βγάζει θόρυβο έστω και αν έχει μόνο το καλώδιο πάνω του...  το ίδιο γίνεται και με την πεταλιέρα στα ακουστικά (δοκίμασα 3 διαφορετικές πεταλιέρες (Ζοομ 505, Ζοομ 3000 Player, BOSS GT-10, και το αποτέσμα είναι το ίδιο).... Την πήγα για Service ενώ φαινομενικά δεν φαινόταν να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στα ηλεκτρικά της... κολλήσαμε πάλι όλες τις γειώσεις κλπ όλα απο την αρχή.. και την δοκίμασα και στο κατάστημα που έγίνε το service και το όργανο δεν έβγαζε τον παραμικρό θόρυβο... στο σπίτι πάλι τα ίδια... το μόνο πράγμα που μπορώ να καταλήξω είναι πως οι ηλεκτρικές εγκαταστάσεις του σπιτιού είναι σάπια και υπάρχει κάποιο πρόβλημα απο εκεί ... αυξωμίωση τάσης ή καποια γείωση έχει πάει περίπατο...

απλώς θέλω να μου πει κανείς μπας και υπάρχει κάποια ιδέα για αυτό το πράγμα γιατί έχω φλίπάρει...  θέλω να λύσω το συγκεκριμένο πρόβλημα και έχει γίνει η κατάσταση τελείως χημείο γιατί δεν μπορώ να αποφασίσω... φταίει ο ενισχυτής? φταίει η κιθάρα? φταίνε οι πεταλιέρες? φταίνε τα ρεύματα?

ΥΓ:  Δοκίμασα 8 διαφορετικά ζευγάρια καλωδίων αλλά παρόλα αυτά αγόρασα και ένα καινούριο ζευγάρι για περίπτωση που τα καλώδια λόγο μετακομίσεως κλπ ... έχουν κοπεί ή οτιδήποτε... οπότε αυτό αποκλείετε...
το πρόβλημα παραμένει ακόμα και με τις 2 άλλες κιθάρες που έχω (μία yamaha του πεταματού, μια kramer pacer Custom II deluxe toy 87) οπότε και ο παράγοντας "φταίει κάτι στην κιθάρα" είναι αμφισβιτίσιμος,
το φταίει ο ενισχυτής.... εφόσων το πρόβλημα παρουσιάζετε ακόμα και χρησιμοποιώντας ακουστικά σε άλλες 2 πεταλιέρες παραμένει δεν είναι ούτε ο ενισχυτής ούτε και οι πεταλιέρες...

Αν δεν είναι οι σάπιες ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις ο παράγωντας που μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα, ποιον άλλον εξωγενή παράγωντα θα έπρεπε να ελέγξω για να λύσω το πρόβλημα μου? :-ρ

Ευχαριστώ πολύ (προκαταβολικά)

Αποσυνδεδεμένος red hot

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΟΜΒΟ!!!
« Απάντηση #1 στις: 13/07/09, 16:12 »
Την υποψια σου για τις ηλεκτρικες εγκαταστασεις τη βρισκω λιγο τραβηγμενη...
Καλυτερα να εξαντλησεις τις πιθανοτητες να φταιει ο ενισχυτης (γιατι να εχουν προβλημα 3 διαφορετικες κιθαρες ειναι απιθανο).
Τσεκαρε διεξοδικα με τη βοηθεια ενος ειδικου τον ενισχυτη σου(οπως εκανες με την κιθαρα). Αφου η κιθαρα στο μαγαζι δεν ειχε προβλημα αλλα και μονο που βαζεις το καλωδιο στον ενισχυτη αρχιζει ο βομβος...θα πρεπει να επιμεινεις στον ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΟΜΒΟ!!!
« Απάντηση #2 στις: 13/07/09, 16:42 »
H εχει προβλημα γειωσης ο ενισχυτης (πιθανως να εχει ξεκολλησει η γειωση στο σασσι) , ή κανει καποιο ground loop. Δοκιμασε να συνδεσεις σε αλλες πριζες τον ενισχυτη που εισαι σιγουρος οτι ειναι γειωμενες. Επισης δοκιμασε σε γειωμενη πριζα να ειναι μονος του ο ενισχυτης χωρις αλλες συσκευες πανω στην πριζα. Μπορεις να δοκιμασεις να "γειωσεις" τον ενισχυτη με ενα συρμα στο σασι και να το δεσεις πανω σε καποιο σωληνα καλοριφερ που παει στη γη κτλ αλλα μιας και δεν ξερω τι μπορει να παιζει με τα ηλεκτρικα στο σπιτι σου καλυτερα αστο να το δει καποιος ειδικος.
Απο οσα λες παντως αυτο μυριζει γειωση και για να το κανει και σε ενισχυτη και σε πεταλιερες κτλ, σημαινει οτι εχει προβλημα η πριζα. Τελος φροντισε να μην παιζεις κοντα σε συσκευες οπως λαμπες φθοριου, τηλεορασεις κτλ γιατι αυτες δημιουργουν παρεμβολες και βομβο...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΟΜΒΟ!!!
« Απάντηση #3 στις: 14/07/09, 01:20 »
Την υποψια σου για τις ηλεκτρικες εγκαταστασεις τη βρισκω λιγο τραβηγμενη...
Καλυτερα να εξαντλησεις τις πιθανοτητες να φταιει ο ενισχυτης (γιατι να εχουν προβλημα 3 διαφορετικες κιθαρες ειναι απιθανο).
Τσεκαρε διεξοδικα με τη βοηθεια ενος ειδικου τον ενισχυτη σου(οπως εκανες με την κιθαρα). Αφου η κιθαρα στο μαγαζι δεν ειχε προβλημα αλλα και μονο που βαζεις το καλωδιο στον ενισχυτη αρχιζει ο βομβος...θα πρεπει να επιμεινεις στον ενισχυτη.


όπως είπα το πρόβλημα υφίστατε και χωρίς τον ενισχυτή...  ο ήχος αυτός βγαίνει και στα ακούστικά απευθείας απο τις πεταλιέρες.... χωρίς να υπάρχει ενισχυτής στην μέση...  εκεί έχω χάσει την μπάλα.... οτι βόβμος υπάρχει είτε με ενισχυτή είτε χωρίς αυτόν (χρησιμοποώντας ακουστικά).....  τι να πω.. μόνο το ρεύμα μπορώ να σκεφτώ.... γενικά τα ρεύματα στο σπίτι δεν πάνε καλά... μάλλον θα πρέπει να βρω να πάω σε κάποιο άλλο χώρο να τα βάλω να λειτουργήσουν για να σιγουρευτώ....

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΟΜΒΟ!!!
« Απάντηση #4 στις: 14/07/09, 01:42 »
γείωση κιθάρας? ηλεκτρικά κιθάρας/πεταλιέρας?

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΟΜΒΟ!!!
« Απάντηση #5 στις: 14/07/09, 03:07 »
γείωση κιθάρας? ηλεκτρικά κιθάρας/πεταλιέρας?

δεν μιλάμε ούτε για μία κιθάρα, ούτε για μία πεταλιέρα..... αλλα 3 κιθάρες και διαφορετικές πεταλιέρες....  :-ρ   ειδικότερα η κιθάρα (η ESP μου) γειώθηκε απο την αρχή....  οπότε δεν νομίζω πως τίθεται το θέμα κιθάρα.....  το πρόβλημα παραμένει :-ρ

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΟΜΒΟ!!!
« Απάντηση #6 στις: 14/07/09, 08:36 »
οπότε ουσιαστικά το μόνο σταθερό στο σύστημα είναι η πρίζα ε?

Αποσυνδεδεμένος mohok

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
    • Προφίλ
Απ: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΒΟΜΒΟ!!!
« Απάντηση #7 στις: 23/07/09, 20:21 »
οπότε ουσιαστικά το μόνο σταθερό στο σύστημα είναι η πρίζα ε?

ε ρε φίλε δεν μπορει όλες οι  κιθάρες να έχουν πρόβλημα με την γείωση τους... ούτε και τόσες πεταλιέρες  (δεν μετράω καν τα Stomp) ..... 


έφερα ηλεκτρολόγο τελικά... απο μλκία της ΔΕΗ είναι :-ρ
Ευχαριστώ :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
25 Απαντήσεις
10150 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/03, 14:07
από Avgi
6 Απαντήσεις
3120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/07, 10:47
από chorrer
9 Απαντήσεις
3596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/08, 22:50
από sakman
73 Απαντήσεις
30333 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 11:26
από Heavy metal!!!
19 Απαντήσεις
6394 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/08, 13:07
από hot_sauce (φλουτσ)
4 Απαντήσεις
3324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/08, 00:52
από Ibanezακιας
19 Απαντήσεις
5793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 11:51
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
3458 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 19:01
από norway
14 Απαντήσεις
5810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/05/09, 12:46
από Ogun-Sotis
12 Απαντήσεις
5398 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/07/09, 16:49
από ggeorgios