Αποστολέας Θέμα: Αλλαγή tremolo με floyd rose  (Αναγνώστηκε 8091 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Αλλαγή tremolo με floyd rose
« στις: 09/06/11, 21:50 »
Γεια σας,
σε λίγο καιρό λέω να κάνω ένα update στην stratocaster μου. Θα αλλαχτούν κλειδιά μαγνήτες (από HSS σε HSH και Seymour Duncan μαγνήτες), χρώμα, pickguard και τρέμολο. Αυτό που θέλω να μάθω αν θα χωρέσει το floyd rose στη θέση του παλιού tremolo ή θα χρειαστεί να κάνω κάποια μετατροπή; Επίσης μπορώ να βρω floyd rose tremolo κάτω από 190Ε;

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #1 στις: 09/06/11, 22:36 »
Mε τα λεφτά που θα χρειαστείς για όλες αυτές τις μόντες, άνετα παίρνεις καινούρια που να τα έχει ήδη (τα περισσότερα έστω).
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #2 στις: 09/06/11, 23:05 »
mits@kos
Έφτιαξα πίνακα στο excel maximum 265E minimum 230E. Θα έδινα γύρω στα 270 για μία fender stratocaster αλλά επειδή στο μέλλον θέλω να φτιάξω μία κιθάρα από το μηδέν λέω να πειραματιστώ σε αυτή. Σε περίπτωση που αποτύχει η "μεταμόρφωση" πουλάω τα εξαρτήματα και παίρνω καινούρια κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #3 στις: 10/06/11, 00:36 »
Να σου δώσω μιά συμβουλή?
Τώρα που είσαι τελείως στην αρχή, δώσε όλο σου το βάρος στο πως θα μάθεις να παίζεις 2-3 πράγματα σωστά και άσε τα υπόλοιπα για αρκετά αργότερα.

Στο λέει κάποιος που έχει τα τριπλάσια σου χρόνια (...και βάλε)
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #4 στις: 10/06/11, 00:42 »
Κάνω κλασική τελείωσα τον 6ο χρόνο και παίζω και κάτι από ηλεκτρική. Τώρα παρακολουθώ κάτι μαθήματα στο youtube από τον tzira.

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #5 στις: 11/06/11, 21:44 »
Κάποιος που να απαντάει στην ερώτηση;
Θα χωρέσει το floyd rose στην θέση του παλιού tremolo ή θα χρειαστεί να κάνω κάποια μετατροπή;

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #6 στις: 12/06/11, 01:21 »
Όχι φίλε, δεν θα χωρέσει. Θα χρειαστεί να σκαφτεί η κιθάρα για κάτι τέτοιο, πράγμα που μάλλον δεν αξίζει τον κόπο. Γι αυτό και πολύ σωστά είπε ο mits@kos πως με τα λεφτά που θα ξοδέψεις για το καινούργιο Floyd Rose και τη δουλειά που πρέπει να γίνει, αγοράζεις μια καινούργια κιθάρα. Θα γλυτώσεις κόπο, χρόνο και χρήμα και θα αποκτήσεις μια δεύτερη κιθάρα, αν δεν έχεις ήδη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #7 στις: 12/06/11, 01:29 »
Απόλλων
Ευχαριστώ για την απάντηση. Αφού δεν θα χωρέσει θα αφήσω το ίδιο. Τώρα για δεύτερη κιθάρα είχα στο νου μία fender stratocaster, αλλά μάλλον θα πάρω την παλιά του πατέρα μου. Οπότε και μία κιθάρα να πειραματιστώ και μία 2η αν και αυτή επισκευή θέλει στα κλειδιά να καθαρίσουμε τους μαγνήτες και να τσεκάρουμε τα ηλεκτρικά, αλλά θα δουλεύει αυτό είναι σίγουρο.

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #8 στις: 12/06/11, 03:18 »
Κάνε λίγη υπομονή και οικονομία και πήγαινε σε κάτι τέτοιο:
http://www.thomann.de/gr/fender_stdstrat_fr_hss_rw_car_2009.htm

Καλύτερα να μην ξοδέψεις χρήματα σε αμφιβόλου αποτελέσματος μετατροπές.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #9 στις: 12/06/11, 14:10 »
Κάνε λίγη υπομονή και οικονομία και πήγαινε σε κάτι τέτοιο:
http://www.thomann.de/gr/fender_stdstrat_fr_hss_rw_car_2009.htm

Καλύτερα να μην ξοδέψεις χρήματα σε αμφιβόλου αποτελέσματος μετατροπές.

Πολλά τα λεφτά.
Χωρίς το floyd rose πέφτει στα 70-40Ε η μετατροπή. Είναι η πρώτη κιθάρα, 100Ε έκανε. Αξίζει πιστεύω να ρίξω άλλα 40-70Ε. Ψάχνω τώρα έναν seymour duncan humbucker. Βρήκα ένα στις αγγελίες.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #10 στις: 12/06/11, 14:41 »
Ψάχνω τώρα έναν seymour duncan humbucker

Eίναι σαν να λες "ψάχνω ένα Volkswagen". H ερώτηση που λογικά ακολουθεί είναι "ποιό μοντέλο;"  ::)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #11 στις: 12/06/11, 15:28 »
Καλο ειναι να ξερεις τι κανεις και γιατι ομως.
Αν οντως ξερεις οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αλλαξεις κιθαρα για τα επομενα 1-2 χρονια, τοτε ισως αξιζει μια αναβαθμιση αν και ολα εξαρτωνται απο το αν τουλαχιστον σαν κατασκευη (δεσιμο, εφαρμογη κτλ) ειναι σε καλο επιπεδο, γιατι αν δεν ειναι και ετσι κι αλλιως η κιθαρα δεν σε βολευει (πχ παχυ μπρατσο, σκευρωμενο που δεν θα ερθει στα ισια του), τοτε δεν εχει νοημα να ριξεις επιπλεον χρηματα σε κατι που εξαρχης φτιαχτηκε για να ξεκινησει απλα καποιος (με τα 1000 ζορια) ηλεκτρικη.
Τωρα, σε αυτα που ρωτας, ενα original floyd rose εχει γυρω στα 150€ και αλλα 40 ενα επισης καλο locking nut (κι αυτο made in germany οπως το original floyd rose). Η μετατροπη σιγουρα θα χρειαστει σκαψιμο σωματος και πιθανως το ιδιο και στο nut για να χωρεσει και να μπει σωστα το locking nut. Μια τετοια μετατροπη θα κοστισει τουλαχιστον 50€ και αυτο εφοσων η κιθαρα δεν θα χρειαστει κανα βαψιμο λογω του σκαψιματος κτλ.
Αρα ειμαστε ηδη γυρω στα 250, χωρις να εχουμε ακουμπησει τα ηλεκτρικα.
Αφου θα πας σε HSH, θα χρειαστεις εναν διπλο μαγνητη για τον λαιμο τουλαχιστον, αλλα απο οτι καταλαβα θες να αλλαξεις ολους τους μαγνητες σε επωνυμους (Duncan). Μεσος ορος για εναν μαγνητη (μεταχειρισμενο) ειναι τα 50€, αρα θες τουλαχιστον 100-150€ για μαγνητες. Η τοποθετηση που θα σου κανουν + η αλλαγη στα ηλεκτρικα (θα ναι χαζο να αλλαξεις μαγνητες και να κρατησεις τα ποτεσνιομετρα, διακοπτες κτλ που εχει απο μαμα η κιθαρα), θα σου παει τουλαχιστον αλλα 50 με 100€, αρα ανεβαινουμε μαζι με τα προηγουμενα κοντα στα 500€
Θα αλλαξεις ομως και κλειδια, που θα σου παει τουλαχιστον κανα 40αρι (για να παρεις κατι καλυτερο απο αυτα που εχεις τωρα). Βεβαια εδω θα κανω το σχολιο οτι αν βαλεις floyd rose λογικα δεν θα εχεις προβλημα με τα υπαρχοντα κλειδια, οποτε αν θες μπορεις και να μην τα αλλαξεις.
Αν τα αλλαξεις υπολογισε ενα συνολικο κοστος γυρω στα 550€.
Φυσικα μαζι με αυτες τις μετατροπες, μην ξεχναμε και το σεταπ που θα χρειαστει εξαρχης η κιθαρα, με πιθανη αναγκη για τριψιμο ταστων κτλ, που θα σου παει αλλο ενα 50αρικο (μαζι με αλλαγη χορδων φυσικα).
Με λιγα λογια, ριχνεις 600€ σε μια κιθαρα που κοστιζει καινουρια λιγοτερα απο τα μισα που χρειαζονται για την αναβαθμιση.
Αυτο δεν το λεω σαν "κακο". Καθε αλλο, αν εισαι σιγουρος οτι αυτη η κιθαρα κατα τα αλλα ειναι αυτο που θες και αυτο που σου λειπει απο την κιθαρα ειναι μονο οι καλοι μαγνητες και ενα καλο τρεμολο, τοτε καντο!
Αν ομως το κανεις απλα επειδη νιωθεις οτι αργεις να μπορεις να παρεις καινουρια κιθαρα και ετσι μπορεις σιγα σιγα να βελτιωσεις αυτη που εχεις τωρα (ξεροντας οτι δεν ειναι η κιθαρα που θα γουσταρες να εχεις), θα σου ελεγα απλα να περιμενεις, να μαζεψεις τα χρηματα που χρειαζονται για την μετατροπη και μετα να πουλησεις την κιθαρα που εχεις τωρα και να παρεις μια καινουρια με τα ιδια χρηματα.
Βεβαια τα χρηματα ειναι δικα σου και κανεις οτι θες, αλλα επειδη ΟΛΟΙ οσοι ασχολουμαστε χρονια με το αθλημα, εχουμε κανει τις ιδιες μλκιες, (μερικοι τις κανουμε ακομα), για αυτο βλεπεις αρκετους να λεμε "κρατα τα λεφτα σου και παρε κατι καλυτερο μετα".
Οπως και να χει εσυ αποφασιζεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/06/11, 15:30 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #12 στις: 12/06/11, 15:53 »
Johnie Darko
Έγραψα προηγουμένως "Χωρίς το floyd rose πέφτει στα 70-40Ε η μετατροπή" εννούσα ότι επειδή χρειάζεται σκάψιμο δεν θα το αλλάξω το tremolo. Οι μαγνήτες είναι καλοί, μόνο έναν hambucker χρειάζομαι. 50Ε
Τώρα το χρώμα λέω να το αφήσω, γιατί χρειάζομαι πιστόλι βαφής δλδ χρειάζομαι και αεροσυμπιεστή ή κάτι τέτοιο. Αν μπορώ να την βάψω με άλλον τρόπο τότε κάνα 30αρι.
Συν νέο Pickguard 25Ε από thomann. 95E
Κλειδιά νόμιζα ότι κόστιζαν κάνα 20αρι αλλά είναι τα διπλάσια οπότε μάλλον θα τα αφήσω.
Θα βάλω στην θέση του ενός tone ένα 2ο volume για τον δεύτερο Bridge Humbucker. 97E
Είναι 25Ε πάνω από όσα υπολόγιζα χωρίς το floyd rose αλλά πιστεύω ότι αξίζει.
Άμα δεν αλλάξω το χρώμα 67Ε.
Απόλλων
Παίζω κυρίως Scorpions και Παπακωνσταντίνου, με βάση αυτά που παίζω ποιον Seymour Duncan μου προτείνεις; Ευχαριστώ



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #13 στις: 12/06/11, 16:32 »
Απόλλων
Παίζω κυρίως Scorpions και Παπακωνσταντίνου, με βάση αυτά που παίζω ποιον Seymour Duncan μου προτείνεις; Ευχαριστώ


Δεν ξέρω γιατί πρέπει οπωσδήποτε να είναι Seymour Duncan... προσωπικά πάντως θα προτιμούσα έναν Pearly Gates. Κοίταξε όμως και κάποιες πιο οικονομικές λύσεις από μάρκες όπως η Tonerider.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος diwattos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #14 στις: 09/10/11, 16:54 »
ειμαι υπερ στους πειραματισμους.χαρη στους πειραματισμους μου εμαθα να φτιαχνω τις κιθαρες μου και με δηκα μου κολπα να τις καμνω να παιζουν καλητερα απο αρκετα ακριβοτερες.


αυτο βεβαια σημαινει οτι ησως κανεις καπου ζημια που πρεπει να πληρωσεις απ τη τσεπη σου..
αλλα στο τελος η εμπειρια θα σου μηνει.


εσυ αποφασιζεις  ::)


επισης σε συμβουλευω να μην βαλεις φλοιντ ροισ και να βαλεις λοκ στις χορδες για να μη ξεκουρδιζονται θα δεις μεγαλη διαφορα και σχεδον δε θα χρειαστει να ξανα ασχοληθεις με το κουρδισμα.το φλοιντ ροισ για μενα ειναι ενα περιττο εξωδο.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/10/11, 17:00 από diwattos »

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #15 στις: 21/10/11, 23:20 »
ειμαι υπερ στους πειραματισμους.χαρη στους πειραματισμους μου εμαθα να φτιαχνω τις κιθαρες μου και με δηκα μου κολπα να τις καμνω να παιζουν καλητερα απο αρκετα ακριβοτερες.


αυτο βεβαια σημαινει οτι ησως κανεις καπου ζημια που πρεπει να πληρωσεις απ τη τσεπη σου..
αλλα στο τελος η εμπειρια θα σου μηνει.


εσυ αποφασιζεις  ::)


επισης σε συμβουλευω να μην βαλεις φλοιντ ροισ και να βαλεις λοκ στις χορδες για να μη ξεκουρδιζονται θα δεις μεγαλη διαφορα και σχεδον δε θα χρειαστει να ξανα ασχοληθεις με το κουρδισμα.το φλοιντ ροισ για μενα ειναι ενα περιττο εξωδο.

Παρήγγειλα ένα locking nut λογικά θα έρθει την Δευτέρα.
Είναι εύκολο να το εγκαταστήσω; Είδα κάτι video στο youtube αλλά δεν εξηγούν από την αρχή την διαδικασία.

Αποσυνδεδεμένος Jambalayas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #16 στις: 25/10/11, 01:40 »
Ειναι λιγο ιστορια να βαλεις Floyd ζυγο σε απλη θεση ζυγου. Εκτος αν ειναι ο Kahler 5513 που δεν εχει slot για χορδες αλλα απλα κλειδωνει πισω απο το ζυγο σου. Εκεινον απλα το βιδωνεις πανω στην κεφαλη και εισαι ετοιμος. Ο Floyd Rose θελει ειδικη θεση.

Αποσυνδεδεμένος ScorpionsManiac

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Άντρας
  • Scorpions Forever
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγή tremolo με floyd rose
« Απάντηση #17 στις: 10/12/11, 00:30 »
Όχι δεν είναι kahler είναι κανονικό floyd rose nut και για να μπει πρέπει να σκάψω την κιθάρα. Μήπως υπάρχει κάποιο μαγαζί που να μπορεί να μου το βάλει και πόσο θα κοστίσει;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
12754 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/11, 22:27
από elrich
26 Απαντήσεις
14012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/07, 18:44
από morrigoth
11 Απαντήσεις
7481 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 18:11
από Panagiotisrx7
1 Απαντήσεις
2583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/09, 18:37
από Serviani
8 Απαντήσεις
5579 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 22:30
από m@ster k@frer
4 Απαντήσεις
3026 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/09, 10:04
από mohok
5 Απαντήσεις
3650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 14:10
από Johnie Darko
3 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/12, 10:45
από geovo
0 Απαντήσεις
3331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/14, 12:11
από Thomasp
8 Απαντήσεις
4802 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/18, 09:50
από Spyros Delta