Αποστολέας Θέμα: Προβλημα επειτα απο αλλαγη μεγεθους χορδων  (Αναγνώστηκε 4570 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Coin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • If it sounds good , it IS good
    • Προφίλ
Γεια χαρα,
Απο τη στιγμη που περασα απο χορδες 0.10-.046 και ΜΙ κουρδισμα σε 0.11-0.54 και ΝΤΟ κουρδισμα, εχει εμφανιστει ενας παραξενος ηχος κατα προσεγγιση απο τη γεφυρα (!) . Η πρωτη κινηση που εκανα ηταν να κατσω και να κανω ενα σωστο setup στην κιθαρα. Εφτιαξα τη βεργα, εσκαψα λιγακι το nut στην 1η,2η και 3η χορδη για να ερθουν στο σωστο υψος, ρυθμισα το υψος της γεφυρας, το υψος του καθε μαγνητη ΑΛΛΑ το intonation της κιθαρας επιμενει πεισματικα να μην διορθωνεται ( ολες οι νοτες μετα το 12ο ταστο πιο ψηλα απ οσο θα επρεπε, οχι πολυ αλλα παραμενουν ψηλοτερα ), ο ηχος , ο οποιος διαφερει απο το buzz και περναει στην κατηγορια ενοχλητικο και περιεργο τρηξιμο, παραμενει και το κερασακι στην τουρτα (!) η 3η, η 2η και η 1η χορδη και ειδικα η τριτη απο καποιο σημειο και μετα παιρνουν τον ανηφορο και βρισκονται ψηλοτερα απο τις υπολοιπες για αγνωστο λογο...
Καμια ιδεα για το τι μπορει να ειναι μηπως και το επιδιορθωσω μονος η να απευθυνθω σε τεχνικο ;

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Φίλε, πες μας τι κιθάρα έχεις, για να ξέρουμε ποια εξαρτήματα χρειάζονται setup. Έχει floyd rose? τα βαγονάκια της γέφυρας ρυθμίζονται σε ύψος/μήκος?
Είπες οτι έσκαψες το nut, αλλά η 3η χορδή που βγαίνει πιο ψηλά φαίνεται να μην έχει μπει καλά στο nut. Κάθονται όλες οι χορδες σωστά μεσα στο nut και το bridge?

Αποσυνδεδεμένος Coin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
  • Φύλο: Άντρας
  • If it sounds good , it IS good
    • Προφίλ
http://www2.gibson.com/Products/Electric-Guitars/Flying-V/Epiphone/1958-Korina-Flying-V.aspx
Αυτη ειναι η κιθαρα. Ναι μεσα στο nut φαινεται (τουλαχιστον) οτι ολα ειναι φυσιολογικα. Και οι αποστασεις χορδων που εχω μετρησει ειναι 2/64" για 6η και 5η , 1,5/64" για 4η και 3η ( οσο πιο κοντα μπορουσα τουλαχιστον στο 1,5/64") και 1/64" για 2η και 1η. Τωρα για το ποσο καλα καθονται στη γεφυρα η απαντηση μου ειναι οχι, αφου απο εκει φαινεται αισθητα οτι κατι δεν παει καλα με το υψος τους.

Αποσυνδεδεμένος paschalis

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
σχετικα με το υψος και το τριξιμο το πιο πιθανο ειναι να μην καθονται οι χορδες καλα μεσα στα καναλια της γεφυρας αφου στις περισσοτερες κιθαρες ειαι σχεδιασμενα να δεχονται 9-10αρες αν θες να κρατησεις το κουρδισμα πας για αλλαγη της γεφυρας με μεγαλυτερα καναλια στα βαγονακια
γιατο intonation πρεπει να βρεις την σωστη θεση στα βαγονακια μετακινωντας τα μπρος η πισω μεχρι να πετυχεις το σωστο κουρδισμα
υποψιν οτι ακομα και με 11αρες σε ντο το κουρδισμα θα ειναι ακετα χαλαρο και ισως εχεις θεματακια
οι περισσοτεροι που χρησιμοποιουν ντο κουρδισματα πανε σε 13αρες η καποιο υβριδικο σετακι τυπου zakk wylde

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Παραείναι χαλαρές οι χορδές για το κούρδισμα κι έχεις τρίξιμο απλά. Οτιδόποτε κάτω από 12-56/60 ακούγεται λασπούρα τόσο χαμηλά, συν το θέμα με το τρίξιμο.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος ilias991

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Καζαντζίδης - Σήκω χόρεψε κουκλί μου





Για να μην πω καλυτερα

▲s & momo-chan - opa nina (Sikw xorepse koukli mou)





Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Καζαντζίδης - Σήκω χόρεψε κουκλί μου




Για να μην πω καλυτερα

▲s & momo-chan - opa nina (Sikw xorepse koukli mou)


Να τολμήσω να ρωτήσω τι εννοείς ακριβώς με το παραπάνω μήνυμα;
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος gas-13

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε δεν ειναι αργα
    • Προφίλ
Να 'σαι καλα ρε ilias991
μου 'κανες καινουργιο συκωτι απ' τα γελια.Μονο που [επειδη μενω κοντα στο νεκροταφειο Ζωγραφου] ακουω κατι περιεργα γυρισματα-τριξιματα απο ταφους παλιων μουσικων.
Ζητω η Ελληνο-κινεζικη φιλία.
 ;D
Ετσι όπως τα 'φερε η ζωή κι η άτιμη ειμαρμένη
απόχτησα που λές κι εγώ ,κιθάρα γιά ερωμένη.

Αποσυνδεδεμένος kopaniamento

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ελληνο-Γιαπωνεζικη για την ακρίβεια.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
34 Απαντήσεις
34391 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/06/09, 03:58
από jim.ni
7 Απαντήσεις
4572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/08, 11:10
από Σκίρων
5 Απαντήσεις
3954 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 12:17
από m@ster k@frer
3 Απαντήσεις
3085 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/09, 16:28
από Napoleon66
8 Απαντήσεις
5612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/09, 22:30
από m@ster k@frer
14 Απαντήσεις
7138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/10, 00:42
από Jezus
4 Απαντήσεις
2826 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/10, 13:33
από themos
5 Απαντήσεις
3692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/05/10, 14:10
από Johnie Darko
11 Απαντήσεις
3960 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/12, 15:09
από Pavlosd25
0 Απαντήσεις
3358 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/14, 12:11
από Thomasp