Αποστολέας Θέμα: Dream theater-Dark Side of the moon  (Αναγνώστηκε 30385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Dream theater-Dark Side of the moon
« στις: 25/08/06, 21:52 »
Χμ....και παλι χμ...ισως να ειναι πολλα τα χμ, πριν πω οτι πρεπει να πει καποιος σε αυτα τα παληκαρια, οτι εκτος απο τη δεξιοτεχνεια που τους δερνει, θα πρεπει να εξασκησουν αρκετα αυτο που λεγεται μουσικοτητα.
Για να ειμαι ειλικρινης, δεν ηξερα καν την υπαρξη αυτου του live album, πριν μου την δωσει ο φιλος ommadawn. Και για να ειμαι περισσοτερο ειλικρινης, περιμενα να ακουσω κατι το εκπληκτικο, αφου στο μυαλο μου ειχα..τους Dream theater να παιζουν Pink Floyd.
Απο που να ξεκινησω..κ τι να αφησω...
O James Labrie εκανε μια φιλοτιμη ομολογω προσπαθεια να πλησιασει τον waters και τον gilmour, ομως τα μεταλλαδικα vibrato και οι εκτος νοτες, ηταν τοσο εντονα που ουτε κατα διανοια δεν ταιριαζαν στο υφος των τραγουδιων. Ιδιαιτερα σε κομματια οπως το Hey you ή το Comfortably Numb, θα επρεπε να δωσει μεγαλυτερη σημασια στην εκτελεση κ οχι στο ποσο δεξιοτεχνικα μπορει και παιζει με τη φωνη του. Αντιθετως, ηταν πολυ καλος στο Echoes Part 1, οπου θυμισε την ατμοσφαιρα της ψυχεδελειας των 70s.
Ο Mike Portnoy ηταν ξεκαθαρα εκτος κλιματος. Σιγουρα ειναι πολυ αργο το στυλ για τον ιδιο, και πολυ "μελωδικο", χωρις τρελα κοψιματα, ομως δεν νομιζω οτι ενας drummer με τις γνωσεις και τη δυναμικοτητα του portnoy μπορει να δικαιολογηθει για χαμενες αξιες ( πχ στο Hey you και στο Comfortably Numb ), ή για metal περασματα μεσα στα κομματια ( πχ στο One of these days ). Εντονο hihat, piccolo ταμπουρο, triggers στα toms και στη μποτα...μεταφορα απο το hihat στο right ( ανεκαθεν μεταλλαδικο drum συνηθειο ) και αρκετα δυνατο crash. Εν μερη η ηχοληψια ηταν αρκετα μεταλλαδικη, και θελω να πιστευω οτι σε πολλα σημεια οπου δεν ειμαι συμφωνος με τον ηχο, θα μπορουσε να φταιει το team των sound engineers...Ομως, γενικα...θα επρεπε να συνηθισει να παιζει και σε χαμηλα tempo..Δεν κανει κακο...
John Petrucci...Χμ..μια ζεστη, μια κρυο...Παντως, φερει πανω του το Dream Theaterιστικο στυλ παιξιματος..Σε κομματια οπως το One Of these Days, μας ξεκουφανε στα ασχετα μερη στο σολο, ή σε κομματια οπως το Comfortably Numb εχανε αρκετα απο το συναισθημα που θα επρεπε να βγαλει το κομματι. Βεβαια, ο ανθρωπος σε πολλα μερη αποδειξε οτι παιζει κιθαρα..τα riffs που επρεπε να ηταν καθαρα..ηταν πεντακαθαρα. Τα χαρακτηριστικα σημεια των σολο..Και αυτα πεντακαθαρα..Μια διαφωνια ως προς τους ηχους που προτιμουσε, αφου ηταν πιο heavy απο αυτους που χρησιμοποιουσε ο Gilmour. Και τελος, οταν αρχισε να παιζει ασχετα μερη στο σολο, τα χαλαγε ολα..Δεν επρεπε να ειναι τοσο παρορμητικος σε τετοια κομματια..
John Rudess...Κριμα...και παλι κριμα..Απαραδεκτος...κανενας ηχος, καμια παρουσια, ασχετα σολο, χαλια organs...Δεν ξερω..απογοητευση.. Πολλες φορες μπερδευοταν στα "ποδια" του Petrucci και χαλουσε τα σολο. Αλλες φορες, περιμενες να ακουσεις απο εναν κατοχο τοσων μηχανηματων ενα αξιοπρεπες ηχο...Ομως τιποτα...Καμια σχεση με τον Wright...
John Myung...Ο ανθρωπος ειναι μεταλ μπασιστας...Φαινεται απο τις επιλογες του ηχου που κανει. Και ομως παρολο τον προβληματικο ηχο, ο μπασιστας αυτος ηταν ο μονος απο ολη τη μπαντα που επαιξε Waters..Οπου και να το ψαξεις, δεν εχει ξεφυγει σχεδον καθολου απο το πρωτοτυπο κομματι. Μια εκπληκτικη παρουσια!!!
Και τωρα παμε στους Guest ( που στην ουσια, αν το κοιταξει κανεις καλα καλα..αυτη σωζουν την παρασταση )
Η Theresa Thomason εβαλε τα δυνατα της για το Great gig in the sky, αλλα δεν ηταν υπεραρκετο..Ομως ηταν πολυ καλυτερο απο το ολο αποτελεσμα των vocals του James Labrie και των Petrucci-Mike Portnoy. Και ισως να ξανακουσω με μεγαλυτερη προσοχη το Metropolis Part 2, οπου συμμετεχει...
Norbert Stachel...Καλουτσικος σαξοφωνιστας, με ουδετερη παρουσια στο Money. Απλα ηρθε, επαιξε, εφυγε και μαλιστα με αξιοπρεπεια..Και τι σημαινει που ειναι μελος του tour του Waters? Τιποτα..Απλα, αυτο ειχε ως βιογραφικο υποθετω.
Derek Sherinian...μα καλα...ειμαστε σοβαροι? Βαζεις πληκτρα του Alice Cooper, του Malmsteen να παιξει Floyd?! Ενταξει, παλιο μελος των Dream theater, μπουχουχου, συγκινηση που τον ειδαμε στη σκηνη..Ελεος..κατεβαστε τον πριν κανει καμια ζημια εκει πανω.
Σαν guest μουσικοι, συμμετειχαν και ολοι οι Queensryche..Προσωπικα δεν ξερω τι παρουσια εχουν μεσα στο live, ομως που και που ακουγονται οντως καποιες 2ες κιθαρες. Δεν μπορω να πω τιποτα.
Και τωρα το clue..Παιδια...καλυτερα να πατε να ακουσετε του HTPFB που ειναι και δικα μας παιδια, παρα τους μεταλλαδες που καθισαν και ετοιμασαν ενα live τοσο προχειρα...Δεν ξερω ακριβως τι ειχαν στο μυαλο τους, αλλα αυτο δεν ηταν live, ουτε για Pink Floyd tribute, αλλα ουτε και στα δεδομενα ενος live των Dream theater.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #1 στις: 25/08/06, 22:19 »
Δηλαδή να μην τ' ακούσω καν ε;
Κ το είχα στα υπόψην...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #2 στις: 25/08/06, 22:22 »
Εξαρταται τι ακριβως θελεις να ακουσεις..Αν θελεις να ακουσεις κομματια των Pink Floyd, να τα παιζουν οι Dream theater, οπως παιζουν τα δικα τους κομματια, τοτε ακουσε το..
Αν περιμενεις να ακουσεις Pink Floyd, απο μια αλλη μπαντα, τοτε μην το ακουσεις...Εγω το θεωρω κατω του μετριου σαν ποιοτητα
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Panos1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 274
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #3 στις: 25/08/06, 22:43 »
Η αληθεια ειναι οτι οταν ακουσα τον δισκο εψαχνα τροπο να δικαιολογησω την τοσο μετρια αποδοση των κομματιων απο τους γνωστους υπερπαικτες. Περιμενα σιγουρα καλυτερη επιλογη ηχων, δεδομενου του εξοπλισμου τους, και πιο προσεγμενες-ψαγμενες εκτελεσεις. Με αλλα λογια η δουλεια μου μυριζει αρπαχτη (παρολο που δεν αμφισβητω την πιθανη αγαπη τους για τους floyd, ειδικα του Petrucci). Σιγουρα υπαρχουν και καλες στιγμες μεσα στο album (οπως τα μερη που τραγουδα η Theresa Thomason... ;)).

freemind> ευχαριστουμε για την διαφημιση... η επιταγη ειναι ετοιμη  ;D

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #4 στις: 26/08/06, 12:01 »
Αν και δεν είμαι ειδικος στο θέμα pink floyd μπορω να πω ότι και εγω σε πρωτη φάση εξεπλάγην απο την ύπαρξη του δίσκου..σε δευτερη φάση απογοητέυτηκα...απλα μου φαινεται οτι αυτο το δισκάκι έχει λόγο ύπαρξης μόνο σαν πειραματικό στάδιο...δεν εχει να προσφέρει κατι ουσιαστικο...δλδ...καλυτερα ακου το αυθεντικο..εχουν δυνατοτητες, αλλα ακουγεται σαν πολύ..βιαστική δουλεια...πολύ...οτι κάτσει...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #5 στις: 26/08/06, 12:17 »
με συγχωρειτε αλλα ο εν λογω δισκος ειναι απο γελοιος εως απαραδεκτος........θα μπορουσε να λεγεται πως να δοκιμασεις να διασκευασεις το καλυτερο υλικο στην ιστορια της rock και να αποτυχεις παταγωδως.......κατι αλλο που δεν θα αρεσει στους φαν των dream theatre ειναι οτι δεν περιμενα και κατι καλυτερο απο αυτους.......Τα παντα απο το note choice μεχρι το vibrato, απο to drumming μεχρι τη κακιστη απομιμηση wright διεκδικει επαξια βραβειο κακογουστιας. Μοναδικο ελαφρυντικο: πως μπορεις να βελτιωσεις η να "παιξεις" πανω στο τελειο???Θα επρεπε να το ηξεραν ομως και να μην κανουν την αποπειρα......

Υ.Γ αν θελετε να ακουσετε πως εξυπνοι ανθρωποι και οχι βλακες του berklee παιζουν πανω στους floyd ακουστε primus.......

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #6 στις: 26/08/06, 12:22 »
Ευτυχως...που υπηρξαν αυτες οι απαντησεις, γιατι ειλικρινα περιμενα να 'φαω" αρκετο ξυλο απο τους φανατικους των DT.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #7 στις: 26/08/06, 17:32 »
Εγώ δεν έχω ακούσει το δίσκο, είμαι φανατικός θαυμαστής των DT, αλλά εμπιστεύομαι τις απόψεις σας γιατί ξέρω ότι κάποιοι από εσάς είναι κάπως ψαγμένοι μουσικοί κι αυτό φαίνεται από το πως δικαιολογήσατε τις απόψεις σας.

''Αυτοί που πρέπει να φάνε ξύλο φίλε μου, είναι οι DT'': Ξέρεις πολλά άλλα metal συγκροτήματα που θα έκαναν ένα live tribute στα ροκ συγκροτήματα με τα οποία μεγάλωσαν αλλάζοντας τελείως το μουσικό προφίλ τους; Δε νομίζω ότι το μέτριο αποτέλεσμα σε ένα live είναι δικαιολογία για να αμφισβειτείται η μουσική τους αξία. Εξάλλου έχουν κάνει και άλλα live tribute σε παρόμοια συγκροτήματα (Yes, Rush, Led Z. κα)με επιτυχία όμως.

''βλακες του berklee '': Ακόμα εκπλήσσομαι από το πόσο εύκολα ξεχωρίζουν αυτοί που δεν έχουν ιδέα από Dream Theater. Ακόμη πιο πολύ ξεχωρίζουν όμως αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #8 στις: 26/08/06, 21:17 »
βλακες του berklee

φιλε ειλικρινα αν θεωρεις τους DT βλακες τοτε εγω παω πασο...
Φιλικα παντα...
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #9 στις: 26/08/06, 21:22 »
Η αλήθεια είναι ότι περίμενα μέτριο αποτέλεσμα καθώς κι οι προηγούμενες απόπειρες που είχαν κάνει οι DT(τους οποίους είμαι μεγάλος οπαδός) στα In The Flesh και Ηey You δεν μου άρεσαν και πολύ. Αλλά μπορώ με σιγουριά να πω έχοντας ακούσει bootleg τους ότι ήταν ότι χειρότερο έχω ακούσει από αυτούς.Δεν υπάρχει ίχνος συναισθήματος και ατμόσφαιρας Floyd στην πλειονότητα του live, ο LaBrie ήταν λίγος για αυτά τα κομμάτια, ο Portnoy προς μεγάλη μου λύπη ήταν απογοητευτικός, ο Petrucci καταστροφικός σε ορισμένα σημεία, ο Rudess αδιάφορος και ο Myung απλά καλός. Οι Theater αγαπούν σίγουρα τους Floyd και σε ορισμένα δικά τους κομμάτια φαίνεται αυτό(Τhe spirit carries on π.χ.) αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την συγκεκριμένη προσέγγιση που έκαναν στα κομμάτια.Ανέμπνευστες εκτελέσεις, ξερός μεταλλάδικος ήχος και σε καμία στιγμή δεν νιώθεις την ζεστασιά των Floyd. Τα μόνα κομμάτια που μου άρεσαν κάπως ήταν το Us And Them(ωραίο σαξ και αρκετά κοντά στην εκτέλεση Waters) και το Sheep(συνειδητά πιο σκληρό αλλά καλό σαν έμπνευση).Ωστόσο θα κάνω καιρό να ξεχάσω τις δολοφονίες των Any Colour You Like,One Of These Days,Hey You,Comfortably Numb και In The Flesh. Σίγουρα οι δυνατότητες της μπάντας είναι τεράστιες αλλά καλύτερα ας τους προτιμάμε στα δικά τους τραγούδια. Αυτό το live δυστυχώς μόνο σαν "αρπαχτή" μπορώ να το εκλάβω.

P.S. Oι Queensryche παίζουν στο Comfortably Numb μόνο,νομίζω ότι παίζουν και οι 2 drummer σ'αυτό και ο Tate κάνει σίγουρα φωνητικά μαζί με τον LaBrie. Επίσης το πρώτο solo πρέπει να το παίζει λογικά ο Wilton(λόγω χαμηλής έντασης το υπέθεσα)...
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος nicktgr15

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Άντρας
  • Green can only hold you in the garden...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #10 στις: 26/08/06, 22:20 »
Ουτε εγώ εχω ακούσει τον συγκεκριμένο δίσκο. Αλλα με την πρώτη ευκαιρία (βαριεμαι να αγοραζω cd online με την 56κ) θα ακούσω και εγώ τι έκαναν. Ωστοσο (ασχετο..) αυτές τις μέρες ξανακούω-ξαναβλεπω το live at budokan και εχω λιώσει με το extended solo του petrucci στο Hollow Years. Μιας και πιάσαμε το συναίσθημα. Τι κάνει ο ανθρωπος?!. Απιστευτος. Απο τα καλύτερα solo του, μαζι με το the spirit carries on απο πλευρας συναισθήματος. Και κακα τα ψέματα , αν έχεις μυαλο (και δεν παίζεις σαν μαλ..ακας) χωρίς τεχνική δεν θα βγάλεις ποτε όλο το συναισθημα που ίσως κρύβεις μεσα σου.  ;) Αυτα.  :P

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #11 στις: 26/08/06, 23:48 »
Τί λέτε ρε παιδιά τώρα, είμαστε σοβαροί? Οι Dream Theater παρουσίασαν πολύ καλά αυτές τις διασκευές και είχαν κάθε δικαίωμα να "αλλάξουν" τα κομμάτια γιατί τα διασκεύασαν. Αν θέλετε να ακούσετε ακριβώς τις ίδιες νότες και το συναίσθημα των πρωτότυπων τότε ακούστε....τα πρωτότυπα. Καταπληκτική η δουλειά των παιδιών (με εξαίρεση ίσως του LaBrie) αλλά εντάξει οι pink floyd δεν αντιγράφονται. Ίσα, ίσα πρέπει να τους πούμε και μπράβο που τόλμησαν να τα διασκευάσουν

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #12 στις: 27/08/06, 00:16 »
Sepsis, δεν θα διαφωνησω μαζι σου, μιας και το αναφερω και στο 2ο post μου. Ομως, οταν παιζεις κατι ξενο, καλο ειναι να το μεταφερεις στην δικη σου ποιοτητα..Δυστυχως, και ιδιαιτερα απο τα πληκτρα, περιμενα να μεινω με ανοικτο το στομα...Κατι τετοιο δεν εγινε..κακη ποιοτητα ηχων, κακες επιλογες ηχων και παν'απ'ολα..Εκτος κλιματος..Δηλαδη ουτε σαν Dream theater δεν επαιξαν!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #13 στις: 27/08/06, 06:21 »
Ευτυχώς και στη μουσική ο τολμών δε νικά πάντα και δε δικαιώνεται. Μερικές φορές αποδεικνύεται απλά ανόητος στην προσπάθειά του να διασκευάσει με το στανιό, ενώ αποδεικνύεται ανέμπνευστος σε σχέση με το υλικό που καλείται να διαχειριστεί. Σε μια τέτοια περίπτωση, ασ' το να πάει στο διάολο και μην το κουράζεις.

Αποσυνδεδεμένος sepsis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 132
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • Sepsis Forum
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #14 στις: 27/08/06, 11:30 »
ας μην ξεχνάμε όμως ότι ήταν live η όλη προσπάθεια και όχι studio.

Τεσπα, πώς γίνεται να μην σας αρέσει το solo στο CN δεν καταλαβαίνω :P. Ακούστε το και δείτε το πάλι

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #15 στις: 27/08/06, 12:27 »
Παιδιά δεν ξέρω για τα υπόλοιπα κομμάτια αλλά αυτό το παίξανε αρκετά πιστά...Εξαίρεση οι διφωνίες στο refrain Tate-La Brie κ η συνέχιση του σόλο με αυτοσχεδιασμούς.Αλλά εφ'όσον είναι live είναι φυσικό να κάνουν τέτοια πειράματα!
Α κ ο ήχος των drums μου φάνηκε εντελώς industrial, ρηχός!Θα ταίριαζε κάτι άλλο!
Πάντως τελικά φίλε sepsis μ' έπεισες να του ξαναδώσω μια ευκαιρία αυτού του δίσκου!
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/06, 12:28 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #16 στις: 27/08/06, 13:11 »


''βλακες του berklee '': Ακόμα εκπλήσσομαι από το πόσο εύκολα ξεχωρίζουν αυτοί που δεν έχουν ιδέα από Dream Theater. Ακόμη πιο πολύ ξεχωρίζουν όμως αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.


      Oσον αφορα τον χαρακτηρισμο που υπονοεις στον επιστρεφω και δεν με αφορα. Παρομοιως και στον Iced Earth. Επιπλεον οι Dream Theater δεν ειναι Ολυμπιακος η Παναθηναικος οποτε προς τι ο φανατισμος......αν σας κανει να νιωθετε καλυτερα ζητω οι dream theater...
      Eπι της ουσιας: αν καποιος με επιφανειακη, απο τυχη, απο καθαρη χομπιστικη ενασχοληση, απο αυτους που ακουνε μουσικη στο εστιατοριο εκανε μια διασκευη των floyd θα κρινοταν με την αναλογη επιεικια και εν τελει δεν θα στενοχωρουσε το οποιο κακο αποτελεσμα.
      Οταν ομως καποιος ο οποιος εχει σπουδασει σε ενα απο τα υποτιθεται καλυτερα "μουσικα πανεπιστημια" του πλανητη, ασχολειται σε καθημερινη βαση με τη μουσικη και ζει απο αυτην περιμενεις να εχει εμβαθυνει,να εχει την κουλτουρα, να εχει καταλαβει κατι, να εχει το καλο γουστο να ξερει τι και πως πρεπει να το παιξει και τι δεν πρεπει να παιξει και κρινεται εκ του αποτελεσματος. Ε τι να κανουμε το αποτελεσμα εδω βρωμαει απο χιλιομετρα και δυστυχως η αδυναμια απο τους dream theater να κατανοησουν ολα τα παραπανω δυστυχως στους βλακες τους κατατασει.........

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #17 στις: 27/08/06, 13:22 »
Καλα...μια προσωπικη προταση που σιγουρα θα βρει αντιθετους πολλους ως προς τη συγκριση..
Ακουστε το σολο του Gilmour απο το The Delicate Sound of Thunder ( ή και το Pulse ) live και μετα να ξαναμιλησουμε για το τι παιζει ο ενας και τι ο αλλος...
Πχ ας παρω για παραδειγμα το 5:40...τι ειναι αυτο που σας προκαλει την αισθηση συναισθηματος απο εκει και περα..Μιλαμε για συνεχομενα riffs σε ταχυτητα αστραπης..Καθαρα μεν, αλλα...τι δουλεια εχουν σε ενα τετοιο κομματι ( και τι χαζομαρα που σολαρει και ο αλλος απο πισω ); Δεν ειναι συναισθημα αυτο...ειναι επιδειξη του "ενταξει..καλο το σολο του αυθεντικου αλλα...κοιταξτε τι κανω με το ενα χερι"..
Επισης, πολυ χαζο σε αυτο το τραγουδι ειναι οτι παιζουν 2 ντραμερ...Ασυγχρονιστα breaks...
Οσο για τους "βλακες του berklee"..Ενταξει..ειναι παρατραβηγμενο..Απο αποψη δεξιοτεχνειας, θα ηθελα να ειμαι rudess και νομιζω οτι ολοι οι κιθαριστες θα ηθελαν να παιζουν σαν τον petrucci απο τεχνικη. Δεν ειναι αναγκη μερικα πραγματα που δεν μπορουμε να φτασουμε, να τα κατηγορουμε..
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/06, 13:27 από freemind »
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος actr

  • Ο μικρός Βελζεβούλης
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • www.ektakta.gr
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #18 στις: 27/08/06, 13:31 »
ας μην ξεχνάμε όμως ότι ήταν live η όλη προσπάθεια και όχι studio.

Τεσπα, πώς γίνεται να μην σας αρέσει το solo στο CN δεν καταλαβαίνω :P. Ακούστε το και δείτε το πάλι
http://www.youtube.com/watch?v=8M5rBwZjgBw


Δυστυχώς απογοητεύτηκα...Περίμενα κάτι τελείως διαφορετικό..
Κάποιες παρατηρήσεις που μου έκατσαν άσχημα με την πρώτη ματιά..
Ο Labrie δεν γίνεται να ειναι τόσο μονότονος...δηλαδή έλεος...ενώ επίσης σε κάποιο σημείο που κάνει δεύτερες ακούγεται πολύ δυνατά και καλύπτει την πρώτη φωνή (του tate???)...
Προσωπικα το σόλο του Petrucci μου άρεσε μέχρι το σημείο που αρχίσανε τα κλασικά πετρουτσιακά περάσματα...νομίζω δεν ταιριάζουν στο ύφος του κομματιού..
Ισως του αδικεί πολύ και η κακή ηχοληψία..

Θεωρώ αρνητικό το αποτέλεσμα οχι γιατί ξέφυγαν κατα πολύ απο το αυθεντικό..
Αλίμονο...δεν θα με πείραζε να βάλουν το δικό τους ύφος..Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι δεν έκαναν ούτε αυτό με αποτέλεσμα να μην δείξουν την κατάλληλη σοβαρότητα..

Αυτά...
MasterNet - ανάπτυξη web εφαρμογών - δημιουργία διαδικτυακής εταιρικής ταυτότητας

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #19 στις: 27/08/06, 16:11 »
Ωραίο βίντεο...εκεί στο τέλος στοιχήθηκαν κι οι κιθαρίστες, για να ακολουθήσει παρέλαση! :p

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #20 στις: 27/08/06, 16:13 »


''βλακες του berklee '': Ακόμα εκπλήσσομαι από το πόσο εύκολα ξεχωρίζουν αυτοί που δεν έχουν ιδέα από Dream Theater. Ακόμη πιο πολύ ξεχωρίζουν όμως αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.


      Oσον αφορα τον χαρακτηρισμο που υπονοεις στον επιστρεφω και δεν με αφορα. Παρομοιως και στον Iced Earth. Επιπλεον οι Dream Theater δεν ειναι Ολυμπιακος η Παναθηναικος οποτε προς τι ο φανατισμος......αν σας κανει να νιωθετε καλυτερα ζητω οι dream theater...
      Eπι της ουσιας: αν καποιος με επιφανειακη, απο τυχη, απο καθαρη χομπιστικη ενασχοληση, απο αυτους που ακουνε μουσικη στο εστιατοριο εκανε μια διασκευη των floyd θα κρινοταν με την αναλογη επιεικια και εν τελει δεν θα στενοχωρουσε το οποιο κακο αποτελεσμα.
      Οταν ομως καποιος ο οποιος εχει σπουδασει σε ενα απο τα υποτιθεται καλυτερα "μουσικα πανεπιστημια" του πλανητη, ασχολειται σε καθημερινη βαση με τη μουσικη και ζει απο αυτην περιμενεις να εχει εμβαθυνει,να εχει την κουλτουρα, να εχει καταλαβει κατι, να εχει το καλο γουστο να ξερει τι και πως πρεπει να το παιξει και τι δεν πρεπει να παιξει και κρινεται εκ του αποτελεσματος. Ε τι να κανουμε το αποτελεσμα εδω βρωμαει απο χιλιομετρα και δυστυχως η αδυναμια απο τους dream theater να κατανοησουν ολα τα παραπανω δυστυχως στους βλακες τους κατατασει.........

1ον: Χρειάζεται να είναι κανείς πραγματικά αφελής για να χαρακτηρίσει τέτοιους μουσικούς ως βλάκες. Επομένως δίνεις πατήματα στον οποιονδήποτε για να σε θεωρεί (με το δίκιο του) ξερόλα.

2ον: Όταν λέω φανατικός προφανώς δεν εννοώ theater και τα μυαλά στα κάγκελα. Ίσως χρησιμοποίησα λάθος λέξη. Απλώς εκτιμώ τους ίδιους και τη δουλειά τους βαθύτατα.

3ον: Προηγουμένως ανέφερα ότι αν και δεν έχω ακόυσει το δίσκο θα εμπιστευτώ τις τεκμηριωμένες απόψεις σας. Άρα δεν αμφισβητώ ότι το συγκεκριμένο live ήταν μια αποτυχία. Ωστόσο αυτό δεν είναι λόγος για να ισοπεδώνεις τα πάντα και για να ακυρώνεις ένα μεγάλο συγκρότημα με 20ετή ιστορία που πραγματικά ανέστησε και ανέδειξε το progressive, ένα είδος μουσικής που δε γνωρίζει κανόνες και περιορισμούς και που για να αναδειχθείς σε αυτό πρέπει να ξέρεις πολλή μουσική.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Satyr

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #21 στις: 27/08/06, 16:36 »
3ον: Προηγουμένως ανέφερα ότι αν και δεν έχω ακόυσει το δίσκο θα εμπιστευτώ τις τεκμηριωμένες απόψεις σας. Άρα δεν αμφισβητώ ότι το συγκεκριμένο live ήταν μια αποτυχία. Ωστόσο αυτό δεν είναι λόγος για να ισοπεδώνεις τα πάντα και για να ακυρώνεις ένα μεγάλο συγκρότημα με 20ετή ιστορία που πραγματικά ανέστησε και ανέδειξε το progressive, ένα είδος μουσικής που δε γνωρίζει κανόνες και περιορισμούς και που για να αναδειχθείς σε αυτό πρέπει να ξέρεις πολλή μουσική.

Συμφωνώ, αλλά αυτό δε σημαίνει οτι θα τους σερβίρουμε και γάλα στο κρεβάτι για οτι κάνουν.

Κάποιος πρέπει να εξηγήσει σε αυτόν τον Petrucci οτι,οτι κάνει αυτός με 87500 riff ο Gilmour το έκανε με 3 νότες,γιατί δε φαίνεται να το έχει καταλάβει και προσπαθεί να εντυπωσιάσει νομίζω.

Α και όσοι ψαρώνετε με αυτά που κάνει ο Petrucci και με την τεχνική του ακούστε λίγο CYNIC πρώτα,βάλτε να παίξουν ξανά τα δισκάκια Human και Symbolic των Death και απλά ακούστε τα.

Σημαντικότατο album το Images & Words,πολύ μεγάλη η προσφορά τους,αλλά κατα τη γνώμη μου σε τέτοιες περιστάσεις θα πρέπει να είναι πιο σεμνοί.
« Τελευταία τροποποίηση: 27/08/06, 17:04 από Satyr »
Hold my hand and I'll take you there Somehow... Someday, Somewhere...

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #22 στις: 28/08/06, 15:14 »
ενταξει παιδια...μην αρχισετε τωρα να μπλεκετε και αλλα μεσα ( ακουστε αυτο και το αλλο )  στο θεμα γιατι θα γινει...να μην πω...και επιτελους μην συγκρινετε ανομοια πραγματα και επικεντρωθειτε λιγαααακι στο θεμα..και οι νεοι μην αρπαζεστε τοσο ευκολα πια...ελεος..το θεμα ειναι, σας αρεσε η οχι το συγκεκριμενο cd...οσον αφορα τον joevaicci το πρωτο πραγμα γαι να εκφερεις γνωμη πιστευω ειναι να το ακουσεις...και το δευτερο αφου λες οτι εμπιστευεσαι την γνωμη καποιων ποιο εμπειρων ασυζητητι, γιατι αρπαζεσαι με την γνωμη του fenderiarh ;;;πιστευω είναι πιο έμπειρος...
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #23 στις: 28/08/06, 16:53 »
Βασικά δεν αρπάχτηκα τόσο με κάποια γνώμη όσο με αυτή την τάση ισοπέδωσης και ακύρωσης των πάντων που δυστυχώς παρατηρώ ότι αρκετοί εδώ πέρα την έχουνε. Δε μπορώ να εκφέρω καμία γνώμη ωστόσο για τον fenderiarh αφού δε τον γνωρίζω καθόλου. Απλά με αυτήν την απόλυτη στάση έδειξε στοιχεία που δε κάνουν καλή εντύπωση. 


btw: Κάποιος με εμπειρία θα ήταν λίγο πιο επιφυλακτικός και σεμνός στους χαρακτηρισμούς του.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Έκπτωτος Άγιος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1474
  • Φύλο: Άντρας
  • Elen sila lumenn omentielvo
    • Προφίλ
Απ: Dream theater-Dark Side of the moon
« Απάντηση #24 στις: 28/08/06, 19:02 »
''βλακες του berklee '': Ακόμα εκπλήσσομαι από το πόσο εύκολα ξεχωρίζουν αυτοί που δεν έχουν ιδέα από Dream Theater. Ακόμη πιο πολύ ξεχωρίζουν όμως αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα.
νομίζω οτι αυτο ηταν εκφραση αποψης εμμεσως πλην σαφώς...δεν προτιθεμαι υπερ του fenderiarh, τυχαινει...και σορρυ θαναση για τα ποστ...μπορεις να τα διαγραψεις..
My spirit is crying for love so tired of being alone
I Remember He came here to steal, and You are his stealer of souls

http://img74.imageshack.us/img74/4245/53408797vz8.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/03, 11:24
από Braindamaged
28 Απαντήσεις
11781 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 15:48
από HeavyHead
56 Απαντήσεις
23266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/12/06, 13:53
από Spell@lchemist!
88 Απαντήσεις
29507 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/09/09, 15:28
από edgar_jp ♫
29 Απαντήσεις
10978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/05, 17:27
από JaYmZ
21 Απαντήσεις
7510 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/10/06, 14:51
από Symeon
0 Απαντήσεις
1975 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/07, 15:16
από freemind
50 Απαντήσεις
14736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/11, 01:02
από draned
9 Απαντήσεις
3798 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/10, 18:42
από GEOLOU
0 Απαντήσεις
1646 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/06/11, 21:12
από petersp