Αποστολέας Θέμα: Ένα κομμάτι δικό μας: Last Dance...  (Αναγνώστηκε 3081 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Γεια χαρά.Είμαστε μία καινούρια σχετικά μπάντα(χωρίς όνομα ακόμα) που κινούμαστε σε Hard Rock/stoner/heavy μονοπάτια και έχουμε γράψει μέχρι στιγμής 4 κομμάτια.Το παρακάτω είναι ένα από αυτά ηχογραφήμενο στην διάρκεια της τέταρτης πρόβας μας.Ο ήχος είναι πολύ κακός αλλά ανεκτός και τα λάθη αρκετά αλλά βγαίνει κάποιο νόημα.Τα σχόλια και οι γνώμες σας θα βοηθήσουν πολύ:

http://rapidshare.de/files/30850653/Last_Dance.mp3
« Τελευταία τροποποίηση: 26/08/06, 20:39 από Highway_Star »
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Ένα κομμάτι δικό μας: Last Dance...
« Απάντηση #1 στις: 27/08/06, 16:07 »
To ακουσα.Πραγματι ο ηχος ειναι χαλια.Μου αρεσε πολυ εκει μεχρι τα 56 sec με το "εφφεδακι" απο τις μπακετες(που υπαρχει και αργοτερα).Γενικα ωραιο κομματι.Δεν με τρελανε.Βασικα το συγκεκριμενο δεν πρεπει να ειναι και πολυ stoner rock αν εξαιρεσουμε το οτι ειναι καπως μονοτονο και σε εθιζει.
Καλη δουλεια σιγουρα!
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: Ένα κομμάτι δικό μας: Last Dance...
« Απάντηση #2 στις: 27/08/06, 17:16 »
H αλήθεια είναι ότι αυτό είναι το πιο metal κομμάτι από αυτά που έχουμε μέχρι στιγμής και το πιο μεγάλο.Το "εφέ" με τις μπαγκέτες είναι απλά στεφανιές πάνω στα tom. Πάντως thnx kiratzoharre για την γνώμη σου!
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ένα κομμάτι δικό μας: Last Dance...
« Απάντηση #3 στις: 27/08/06, 17:50 »
Ο κλασσικος χαλια ηχος ενος προβαδικου...Ακομα και ενα απλο χτυπημα, ακουγεται σαν effect :P. Το κομματι πιστευω οτι εχει μια αρκετα "χαλαρη" δομη..Δηλαδη το πρωτο μερος ειναι αρκετα πιο μπαλλαντοειδες σε σχεση με το δευτερο μερος ( με τα χτυπηματα ). Η κιθαρα νομιζω οτι θα ηθελε το κατι παραπανω στο πρωτο μερος, απο απλα χτυπηματα στο ρυθμο..Ισως πιο καθαρες τις συγχορδιες ( ακουγεται και λιγο ξεκουρδιστη ).
Το δευτερο μερος, ειναι σαφως πιο δυνατο..Καλη ιδεα τα κοψιματα καθως και η μεταφορα απο σκληρη κιθαρα σε πιο μαλακη με ενα ριφακι. Ισως το ριφακι να επρεπε να ηταν πιο καθαρο..Οταν πλεον χωνετε, ειναι καλο. Βεβαια με τετοιο ηχο, ουτε το μπασο ακουγεται, ουτε αν ο ντραμερ παιζει διμποτο, ουτε τιποτα...Η μπαντα εχει 2 κιθαρες? Πολλες φορες μου δινει αυτη την αισθηση..
Θα ηθελα να το ακουσω σε μια καλτυερη ποιοτητα ηχου, οταν θα το εχετε προβαρει αρκετες φορες και οταν θα εχετε στανταρει τα μερη πληρως...
Καλη συνεχεια παιδες...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Ένα κομμάτι δικό μας: Last Dance...
« Απάντηση #4 στις: 28/08/06, 13:45 »
Λοιπν για να δουμε... Πολυ ηπια αρχη και τραβαει αρκετα.. Μετα παει αρκετα καλα με τις εναλλαγες απο σκληρη σε μαλακη κιθαρα. Απο τι κουρδισμα ειστε? Αν το κομματι πηγαινε απο C νομιζω θα ηταν πολυ καλυτερα και αν στην αρχη ο τραγουδιστης πηγαινε πιο χαμηλα. Αθα ακουγοταν πιο κοντα σε stoner μονοπατια και θα εδινε ενα προσωπο στο κομματι. Δοκιμαστε το απο C. ΠΑντως ειναι αρκετα καλο. Βεβαια ο ηχος οπως ειπαν ολοι ειναι χαλια αλλα δεν πειραζει.... Αναμενο τα επομενα κομματια με καλυτερο ηχο
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος Ikaros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1194
  • Φύλο: Άντρας
  • When i found her,i lost my mind...
    • Προφίλ
Απ: Ένα κομμάτι δικό μας: Last Dance...
« Απάντηση #5 στις: 29/08/06, 21:39 »
   Ωραιο κομματακι αλλα θελει καλυτερη ηχογραφηση.Δυστυχως ο ηχος δεν ειναι καθολου καλος και η φωνη χανεται πισω απο τα οργανα ενω θα επρεπε να ηταν μπροστα!Καλη ομως η προσπαθεια...ευχομαι καλη συνεχεια!
…χαρά στον Ίκαρο αψήφιστα που υψώθη φτεροπλάστης…

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ένα κομμάτι δικό μας: Last Dance...
« Απάντηση #6 στις: 31/08/06, 09:47 »
Κάτι δε μου κάθεται καλά στο αυτί με τον ήχο -μάλλον δικαιολογημένα απ ότι είδα παραπάνω- μ άρεσε ως ιδέα.Ίσως με μια καλύτερη εκτέλεση να λάβει περισσότερη αξία.
Μπράβο σας...
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
5 Απαντήσεις
3261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/04, 00:27
από bono u2
1 Απαντήσεις
4244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
7 Απαντήσεις
3340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/12/08, 20:25
από King Lui
24 Απαντήσεις
7435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/08, 21:39
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
1987 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/10, 11:10
από let me know 796
1 Απαντήσεις
1732 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/12, 18:34
από thanos713
1 Απαντήσεις
1647 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/11, 08:58
από gkou
0 Απαντήσεις
35004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/12, 20:18
από nikkoxxi
8 Απαντήσεις
3158 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/12, 19:01
από Βραζίλης
10 Απαντήσεις
5043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/17, 21:03
από cigaret13