Ψηφοφορία

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά λάθη στο site...

Γιατί ρε φίλε, εσύ ασφαλτος είσαι;
11 (9.3%)
Προτιμώ την ουσία των λεγομένων κ δεν ενοχλούμαι από τα ορθογραφικά λάθη...
38 (32.2%)
Προσπαθώ να τα ξεπεράσω, αλλά η υπομονή έχει κ όρια...
58 (49.2%)
Συγχύζομαι, ετοιμάζω νέο μήνυμα όπου βρίζω θεούς κ δαίμονες, αλλά μετά ηρεμώ κ επέρχεται η τάξη, οπότε δεν το δημοσιεύω...
11 (9.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 112

Αποστολέας Θέμα: Ανορθογραφία...  (Αναγνώστηκε 35235 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Ανορθογραφία...
« στις: 12/10/06, 16:49 »
Το φαινόμενο δεν αφορά μόνο το forum μας, αλλά λαμβάνοντας το ως ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα διαπιστώνω με λύπη μου, πως η κατάσταση μάλλον χειροτερεύει...
Προτείνω έλεγχο του κειμένου μας στο word κ μετά δημοσίευση, εκτός αν συντρέχουν αντίθετοι λόγοι (πχ. τρώω γύρο κ γράφω με το ένα χέρι  ;D)
Ποια η γνώμη σας;
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #1 στις: 12/10/06, 16:52 »
Ακόμα και γαριδάκια να τρως δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό επηρεάζει την ορθογραφία! Τέσπα, τα έχουμε ξαναπεί αυτά, παίζουν διάφοροι λόγοι, ανορθογραφία, δυσλεξία κλπ κλπ!!

Πάντως όπως έχω ξαναπεί η δυσλεξία δεν είναι τόσο τραγική και η προσωρινή λύση της εκτός του να σκεφτόμαστε πριν γράψουμε είναι αυτό που είπε ο Zeppelin δλδ έλεγχος με το Word και ένα copy paste!

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #2 στις: 12/10/06, 16:54 »
επειδη η υπομονη εχει κ τα ορια της ,οποιος βαριεται ακομα κ στο γουορντ τοτε να τα ηχογραφει κ να τα κανει απλοουντ ;D ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #3 στις: 12/10/06, 17:00 »
Παράθεση
Ακόμα και γαριδάκια να τρως δεν καταλαβαίνω γιατί αυτό επηρεάζει την ορθογραφία!

Δοκίμασε να γράψεις γρήγορα με ένα χέρι κ θα δεις τί εννοώ...Αλλά να μη διορθώνεις...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #4 στις: 12/10/06, 17:01 »
Δηλαδή πόσοι από σας γράφουν το κείμενο πρώτα στο Word?
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #5 στις: 12/10/06, 17:09 »
Εγώ προσωπικά γενικότερα δεν συνηθίζω να κάνω ορθογραφικά...Είναι σαν 6η αίσθηση ένα πράγμα...Αλλά κάποια λέξη άμα δεν ξέρω πως γράφεται θα την ψάξω πρώτα για το γμτ κ μόνο...
Αλλα εδώ μιλάμε για πολύ τρανταχτά πράγματα.Από πού να ξεκινήσΟ κ πού να τελειΟσΟ;
Ρήματα, αρσενικά, θηλυκά, ουδέτερα που ακόμα κ παιδάκια του δημοτικού ξέρουν να τα γράφουν σωστά...
Λίγο προσοχή, γιατί χτυπούν άσχημα, τουλάχιστον σε μένα προσωπικά...
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος djkostas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 385
  • Φύλο: Άντρας
  • Death Before Dishonor!
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #6 στις: 12/10/06, 17:14 »
Εγώ θεωρώ ότι τα λάθη δεν γίνονται λόγω αμάθειας!
Είναι άλλοι οι λόγοι που γίνονται, όπως βιασύνη, απροσεξία, αδιαφορία.
Δηλαδή είναι περισσότερο θέμα ανθρώπου και χαρακτήρα και λιγότερο θέμα μόρφωσης!
Freedom is only a hallucination
That waits at the edge of the places you go when you dream....

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #7 στις: 12/10/06, 17:15 »
εγω παλι τσαντιζομαι που καποιοι δεν καταλαβαινουν την ενεργητική απο τη παθητική

π.χ

ζητητε
ηρθαμαι
παιζουμαι

κ.λπ  γιατι πλεον δεν ειναι μονο συντακτικό λάθος αλλά κ δολοφονία
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #8 στις: 12/10/06, 17:22 »
Όσον αφορά στο θέμα της δυσλεξίας, είναι η κολλητή μου δυσλεκτική και είχε μια γραφή χάλι μαύρο.

Κατανοώ καταρχήν ότι οι μορφές δυσλεξίας μπορούν να είναι όσες και οι δυσλεκτικοί. Και ότι ο καθένας βιώνει την "πάθησή" του διαφορετικά. Αλλά...εδώ πιστεύω ότι υπεισέρχεται και ο προσωπικός παράγοντας και το πόσο ο καθένας επαναπαύεται ή όχι στις δικαιολογίες του.

Επειδή η συγκεκριμένη κοπέλα δε γούσταρε να γράφει σαν παιδάκι δευτέρας δημοτικού, έκατσε στα 22 της και έμαθε με το στανιό και με δική της πρωτοβουλία ορθογραφία. Ζορίστηκε 2 χρόνια, όσο διήρκησε η φοίτησή της στο δημόσιο ΙΕΚ, και όταν έδωσε για πιστοποίηση έγραφε πλέον σχεδόν άψογα.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος eva...

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 388
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Μια τρελη φρενο πατα τον κοσμο να προλαβει.....
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #9 στις: 12/10/06, 17:44 »
Προσωπικα πιστευω οτι ενταξει τα λαθη ειναι ανθρωπινα,ολοι καποια στιγμη θα κανουν εστω και ενα-δυο λαθη ειτε γιατι καποια λεξη ειναι αγνωστη ειτε λογω απροσεξιας.Αυτο δε σημαινει ομως οτι πρεπει να το κανουμε και συστημα και να γραφουμε ανορθογραφα γιατι βαριομαστε να πατησουμε στο σωστο πληκτρο επειδη ειναι λιγο πιο μακρυα!!Ειναι και μερικα ορθογραφικα που ενταξει,δεν συγχωρουνται κιολας!!Ενας ελεγχος μετα το γραψιμο δεν εβλαψε ποτε κανεναν!!
"Μoυσικος ανεμος" καθε Τριτη στις 22:00-00:00 στον http://activeradio.gr με μουσικες αγαπημενες!Συντονιστειτε και παρασυρθειτε...
http://activeradio.gr/smf/index.php/topic,364.0.html
http://www.facebook.com/group.php?gid=51018537147

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #10 στις: 12/10/06, 17:51 »
  κοιταξτε εγω ειμαι οντως δυσλεκτικη ... και σας εχω βγαλει τα ματια σε αυτο το φορουμ :o και συγνωμη αλλα δν ειναι κατι που το κανω επιτηδες ..και προσπαθω να το ξεπερασω, θα δοκιμασω και αυτο με το word αν και δν νομιζω να με βολεψει...
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #11 στις: 12/10/06, 18:02 »
Παράθεση
κοιταξτε εγω ειμαι οντως δυσλεκτικη ... και σας εχω βγαλει τα ματια σε αυτο το φορουμ

Προς Θεού, δεν δημιούργησα αυτό το post για να απολογηθεί όποιος κάνει λάθη. Απόψεις εκφράζουμε...Οπότε μην το συζητάς καν να σε συγχωρέσουμε...  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 03/06/07, 18:39 από Zeppelin »
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #12 στις: 12/10/06, 18:02 »
Έχω συναντήσει παιδιά δυσλεκτικά.Ο δυσλεκτικός δεν είναι χαζός ούτε βλάκας.Κατανοώ το πρόβλημά τους αλλά ως εκεί.Καλό είναι να προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο σε όποια θέση και αν βρισκόμαστε.
Ομολογώ πως έχω ένα κόλλημα με την ορθογραφία και δε μπορώ να μην εκνευριστώ όταν βλέπω ανθρώπους να γράφουν μία λέξη όπως το "και" ως "κε" -ένα παράδειγμα φέρνω λέξης που βλέπει κανείς πολλές φορές ημερησίως- λανθασμένα.Δε γίνεται να μην έχεις δει πουθενά το σωστό απλά δε θες να διορθωθείς.
Δεν αναφέρομαι σε λέξεις δύσκολες που ακόμα και γω μπορεί να κάνω λάθος αλλά σε λέξεις καθημερινές που τις χρησιμοποιούμε πολλάκις.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος Highway_Star

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Άντρας
  • Is there anybody in there?
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #13 στις: 12/10/06, 18:33 »
Προσωπικά θεωρώ ότι το θέμα της ανορθογραφίας μπορεί να διορθωθεί,είτε με το word είτε με κάποιο άλλο τρόπο.Δεν γνωρίζω ακριβώς τι πρόβλημα δημιουργεί η δυσλεξία όταν γράφεις από το πληκτρολόγιο αλλά αν αυτό είναι δύσκολο να διορθωθεί δεν με πειράζει τόσο απλά είναι ενοχλητικό να βλέπεις ένα κείμενο 10-15 σειρών γεμάτο ορθογραφικά λάθη και να σου βγαίνουν τα μάτια κάθε φορά που προσπαθείς να διαβάσεις.Μερικές φορές καταντάει πιο εκνευριστικό κι από greeklish, τα οποία έχουν μεγάλο ποσοστό ευθύνης στην διαδικτυακή ανορθογραφία.Όταν κάποιος συνηθίζει γράφοντας greeklish ερχόμενος στο forum που δεν επιτρέπονται απλά από συνήθεια δεν ασχολείται και τα αποτελέσματα είναι οφθαλμοφανή...
It's a helluva start, it could be made into a monster
if we all pull together as a team.

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #14 στις: 12/10/06, 18:42 »
Αρχικά να πω πως δεν είμαι η καλύτερη στην ορθογραφία και κατανοώ πως είναι πιθανό για όλους ένα λάθος σε μια λέξη περίεργη, όχι συνηθισμένη, σύνθετη κτλ κτλ….όσο όμως κι αν βιάζομαι, δεν προσέχω ή αδιαφορώ, κάποια πράγματα μου βγαίνουν αυτόματα djkostas!!
Και οφείλω κι εγώ να ομολογήσω πως δεν είναι λίγες οι φορές που πέφτει το μάτι εδώ μέσα σε κάτι «πολί», «κσανά», «άλος»…
Προσωπικά (εάν και ξέρω πως δεν είναι τελείως αντικειμενικό αυτό), χάνω την αξιοπιστία σε αυτά που γράφονται, όταν γράφονται όπως να ‘ναι... Όταν σε μια πρόταση υπάρχουν δυο και τρία καραμπινάτα λάθη.
Εφόσον το μέσον επικοινωνίας είναι ο γραπτός λόγος, οφείλουμε πιστεύω να τον κάνουμε λίγο πιο ποιοτικό…
Όσο για την δυσλεξία, θεωρώ πως έχει γίνει ψευτοάλλοθι για πολλούς... ::)
Γνωρίζω δυσλεκτικούς ανθρώπους και τα προβλήματα στη γραφή τους δεν είναι μόνο τα ορθογραφικά λάθη... ::)

Αποσυνδεδεμένος P.D.L.

  • unbelievable infaticide
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 546
  • Φύλο: Άντρας
  • The root of all evil....!!!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/pdlrockallover
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #15 στις: 12/10/06, 18:45 »
Αν δεν κάνω λάθος, οι περισσότεροι δυσλεκτικοί απλώς μπερδεύουν την σειρά των γραμμάτων, και κυρίως στους φθόγγους. Αλλά πάλι δεν είμαι σίγουρος...

Πάντως, προσωπικά, συμφωνώ με την Βάγια οτι από την στιγμή που η επικοινωνία μας γίνεται μέσω του γραπτού λόγου, καλό θα ήταν να είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί, καθαρά για ποιοτικούς λόγους...
www.myspace.com/asxoliastoi
www.activeradio.gr κάθε Σάββατο 15:00 - 18:00!!! More News From Nowhere
http://morenowherereviews.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #16 στις: 12/10/06, 18:57 »
βραι πεδοια μιν ισται τωσω απωλητι.δαιν θα τα σφακσουμαι τα πεδηα γηα μεικρα καη ασοιμαντα λαθακηα.τελικα ειναι δυσκολο μερικες φορες να κανεις τραγικα λαθη αλλα οκ.κοιταξτε αν γινονται απο το γρηγορο γραψιμο δεν πειραζει.αν καποιος εχει προβλημα παλι δεν πειραζει.σκεφτειτε οτι καποιοι κανουν λαθος και το ονομα τους.βασικα χτυπαει ασχημα σε γυναικα(χωρις να θελω να μειωσω καμια)(σωστα το εγραψα???)εδω θελει ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!......οποιος κανει ορθογραφικα και νιωθει ασχημα ας γραφει με λατινικους χαρακτηρες(ολα i και ολα o) πχ....ti ine mauro kai petai pano apo to kefali mas????i m***kia pou mas dernei!!!δατσ ολ
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος FSL

  • Αδιόρθωτη Xιονάτη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2327
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι στο μυαλό,πόνος και γιατρειά...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #17 στις: 12/10/06, 19:00 »
Δηλαδή όταν βιάζεται κανείς κάνει λάθος μόνο στα ορθογραφικά και δε μπερδεύει άλλα γράμματα?
Άλλο από βιασύνη να πατήσω κ αντί λ που είναι δίπλα και άλλο να γράψω γραφο με ο αντί ω που είναι το ένα στο βορρά και το άλλο στο νότο.
www.ektakta.gr
μάθε άμεσα ό,τι επηρεάζει την καθημερινότητά σου...απεργίες, εφημερίες νοσοκομείων, τηλέφωνα δημοσίων υπηρεσιών, έκτακτη επικαιρότητα...

Αποσυνδεδεμένος LuNaFrEaK

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 554
  • Φύλο: Άντρας
  • Spiral Out...
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #18 στις: 12/10/06, 19:07 »
νταααααααξ μωρε δν ερχεται κ το τελος του κοσμου με μερικα λαθακια!!οσο γι αυτο που αναφερθηκε παραπανω για τις γυναικες δεν το καταλαβα...δλδ οι αντρες πχ συγχωρουνται οταν γραφουν λαθος ενω οι γυναικες οχι?οκ ειναι μια αποψη κ αυτη...
We were all born screaming....

Αποσυνδεδεμένος Bάγια

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Γυναίκα
  • www.vagiapapapostolou.gr
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #19 στις: 12/10/06, 19:10 »
Συγνώμη βρε παιδιά αλλά μίλησε κανείς για το τέλος του κόσμου ή για σφαγή κάποιων?
Βασικά χτυπάει άσχημα σε γυναίκα?
Και στον άντρα δηλαδή δεν χτυπάει άσχημα?
Με το αρσενικό-θυλικό έχει να κάνει??

…έλα Παναγία μου!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/10/06, 01:05 από Bάγια »

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Άντρας
  • η γνώση και η αμάθεια πληρώνονται
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #20 στις: 12/10/06, 19:22 »
εμενα πιο πολυ μου χτυπαει σε μια γυναικα παρα σε εναν ανδρα.αυτο θελω να πω.δλδ οτι εμεις οι ανδρες ειμαστε πιο επιρεπεις σε τετοια λαθη απο τις γυναικες
μέσα απ'τα σκοτάδια κι απ'το φως ξεπηδώ σα γελοτοποιός με τον εαυτό μου έχω γίνει ένα και ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΙΟΝΙ ΚΑΝΕΝΟΣ!!Στα παιχνίδια όλων σας έκανα χαλάστρα για κανέναν πού**η δε θυσιάζομαι{....}ειν'η ζωή μια φυλακή και τα κλειδιά χαμένα.....

Αποσυνδεδεμένος Μάνος Καμπούρης (m.k.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Stranger in us all...
    • Skype - manos.kampouris1
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #21 στις: 12/10/06, 22:26 »
 Κατά την ταπεινή μου άποψη, ο γραπτός λόγος έχει περισότερη δύναμη και αξία από τον προφορικό. Γι' αυτό όταν γράφουμε κάτι, καλό θα ήταν να είμαστε σίγουροι για το τι γράφουμε και προσεκτικοί για το πώς το γράφουμε. Η αλήθεια είναι ότι δεν μου αρέσει να βλέπω πολλά, αλλά κυρίως σημαντικότατα ορθογραφικά λάθη, μέσα σε ένα μικρό κείμενο όπως είναι ένα post.
 Oύτε κι εγώ είμαι άριστος στην ορθογραφία. Γι' αυτό και προσπαθώ να χρησιμοποιώ λέξεις για τις οποίες να είμαι σίγουρος για το πώς γράφονται. Και όταν δεν είμαι, σιγουρεύομαι με κάποιους από τους τρόπους που προαναφέρθηκαν.
 Δεν πρέπει να το περνάμε στο "ντούκου" αυτό το θέμα. Αρέσει σε κανέναν να γίνεται αντικείμενο αρνητικών επικρίσεων για ένα τόσο απλό, αλλά και ταυτόχρονα τόσο σημαντικό ζήτημα? Αν δεν σκεφτόμαστε "ορθογραφημένα", ας σκεφτούμε εγωιστικά στο κάτω - κάτω!
 Ακόμα και σε αυτό το θέμα πάντως υπάρχουν μερικά ορθογραφικά αλλά και συντακτικά λαθάκια...  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: 14/10/06, 21:55 από m.k. »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #22 στις: 12/10/06, 23:43 »
Ουσιαστικά στη δυσλεξία ο εγκέφαλος αναγνωρίζει μεν τα φωνήεντα αλλά όταν πάει το άτομο να γράψει τη λέξη, τα μπερδεύει και τα γράφει όπως νά'ναι! Βασικά αν το δυσλεκτικό άτομο σκεφτεί λίγο πριν γράψει τότε δύσκολα κάνει λάθος!

Ομως ξαναλέω, δε μπορώ να πιστέψω ότι έχουμε τόσο μεγάλο πια ποσοστό δυσλεξίας ώστε να δικαιολογεί τα κατά καιρούς μαργαριτάρια που βλέπουν τα ταλαίπωρα μας ματάκια!
Φταίει και λίγο ο ωχαδερφισμός που μας τρώει, φταίει και λίγο ο τουρισμός στα θρανία κλπ κλπ

Αποσυνδεδεμένος Adoni

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 396
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #23 στις: 13/10/06, 00:28 »
οκ ρε παιδες δεν ειναι και τοσο βαρυνουσας σημασιας το θεμα.Ενα δυο λαθακια λογω ταχυτητας πιεσης πληκτρων τα δικαιολογω γιατι τα κανω και εγω ο ιδιος __πχ να ξεχασω κανενα γραμμα ή να βαλω το διπλα...
Αυτο που ειναι τελειως σπαστικο ειναι να βλεπεις τυπους που συστηματικα κανουν τις λεξεις ομελετα!!!πχ "ιεναι" ή "ενια" αντι "ειναι".Ενταξει, να σου ξεφυγει μια φορα το καταλαβαινω, ανθρωποι ειμαστε.Αμα το κανεις ομως συνεχεια, τοτε μαλλον εχεις βαλθει να μας τρελανεις!!
Η καλυτερη λυση πιστευω ειναι να ξανακοιτας το ποστ πριν πατησεις "Αποστολη", εαν ξερεις ορθογραφια θα εντοπισεις τα λαθακια σου και θα τα διορθωσεις.Εαν παλι δεν ξερεις...back to the old drawing board!!!______κε ο 8αιωσ βωει8ως...

Αποσυνδεδεμένος Ε!ΜΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα άλογο ( χιχιχι )
    • Προφίλ
Απ: Ανορθογραφία...
« Απάντηση #24 στις: 13/10/06, 10:26 »
Έχω συναντήσει παιδιά δυσλεκτικά.Ο δυσλεκτικός δεν είναι χαζός ούτε βλάκας.Κατανοώ το πρόβλημά τους αλλά ως εκεί.Καλό είναι να προσπαθούμε πάντα για το καλύτερο σε όποια θέση και αν βρισκόμαστε.

   ναι αλλα η δυσλεξια στην ουσια ειναι μια ψηχολογικη παθηση ο δυσλεκτικος σιγουρα δν εινα χαζος ουτε βλακας  και στην ουσια μπορει να  ξερει παρα πολυ καλη ορθογραφια το θεμα ειναι οτι τουλαχιστον στη μορφη δυσλεξιας που εχω εγω δν μπορω να συνδιασω τις δυο αυτες σκεψεις ταυτοχρονα, του τι θα γραψω δλδ με το πως θα το γραψω, βεβαια υπαρχουν και στιγμες που το καταφερνω και γραφω μια χαρα αλλα σπανια και δυστυχος οχι συνιδητα... αν και η δυσλεξια και ειδικα η μορφη που εχω (μιας και ειναι πολυ ελαφρια ) θεραπεβεται με τη βοηθεια της λογοθεραπιας , δυστηχος για μενα δν υπηρχε ουτε ο χρονος ουτε τα λεφτα για αυτο , υπυρχαν μονο μερικες λογοθεραπευτικες ασκησεις που επρεπε να κανω αλλα που σα παιδακι δν εκατσα να κανω ποτε .
    Η αλιθεια ειναι οτι στον υπολογιστη μπορω να γραφω πιο ευκολα, τουλαχιστον αποφευγω λαθη οπως το γκ που το γραφω κγ το τσ στ κλπ καθως και λαθη οπως το ε το γραφω πολυ συχνα 3  , αυτη τη στιγμη εχω ξεπερασει το μεγαλυτερο ποσοστο του προβληματος αλλα παλιοτερα η αντιστροφη των λεξεων  ηταν και αυτη πολυ συχνο φενομαινο, πχ σε μια προταση που εγραφα εβαζα το αρθρο μετα τη λεξη που ειχα γραψει  η πολλες φορες τα γραμματα μεσα στην ιδια τη λεξη δν ηταν με τη σειρα που θα επρεπε να ειναι
    Επεισης πολυ δυσλεκτικοι εχουν τορμερο προβλημα εκφρασης και οχι μονο στο γραπτο αλλα και στο προφορικο λογο (συνιθος στις πιο προχωρημενες μορφες)δν αντιλεγω οτι καποιοι χρησημοπιουν τη δυσλεξια ως δικαιολογια πισω απο την οποια κριβουν την αμαθια τους  αλλα ο δυσλεκτικος ξεχοριζει ...
    οταν μπικα σε αυτο το φορουμ με τα πρωτα ποστ καποιος ειχε αντιδρασει ασχημα με το θεμα της ορθογραφιας μου και στη ουσια με ειχε προσβαλει κατα καποιο τροπο , εχω επιγνωση βεβαια του πρωβληματος μου και εχω κανει προσπαθεια !καταλαβαινω οτι καποιους μπορει να τους πειραζει γιαυτο προσπαθω να κανω οσο το δυνατον λιγοτερα λαθη γινεται αλλα και παλι ... μηπως να γινοταν να βαζαμε μεσα στο ιδιο το φορουμ αυτοματη διορθωση??? και παλι συγνωμη αισθανομαι πολυ ασχημα με την ορθογραφια μου......... :(
ΠΙΑΝΟΜΠΑΣΣΙΣΤΡΙΑ ( και με τα συνθια καλα τα παμε ομως ) η γυναικα του μπασσιστα........mpite www.myspace.com/carbonatedlemonade