Αποστολέας Θέμα: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100  (Αναγνώστηκε 10320 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Αφου εψαξα οσο μπορουσα δεν καταφερα να βρω απαντηση. Αρα ζητω τη συμβουλη σας για το ποια καμπινα θα ταιριαζε στον Valveking Head 100 που περιμενω? Μιας και με ξετιναξε οικονομικα η κεφαλη θα ηθελα προτασεις γυρω στα 200€ max (και κατω οσο γινεται). Κατι αξιοπρεπες να μην χαραμιζει την κεφαλη και αργοτερα παιρνω ισως κατι καλυτερο. Θεμα χωρου δεν υπαρχει, ουτε θα κουνηθει ποτε απο απο εκει που θα την παρκαρω και απο οτι καταλαβαινω απο Thomann θα γινει η αγορα. Δεν ξερω αν εχει σημασια οτι εχω ενα Boss MetalZone και ενα Digitech RP250 τα οποια δεν ξερω και αν θα χρησιμοποιησω με τον Peavey. Ευχαριστω
Και φυσικα εννοειται πως βλεπωντας περισσοτερες 4x12 στα λεφτα αυτα απο 2x12 μπερδευομαι ακομα παραπανω...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #1 στις: 14/07/08, 23:35 »
Xωρις αυτο να ναι πανακεια, θα ελεγα να κοιταξεις για καποια με celestion V30 ηχεια.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #2 στις: 15/07/08, 15:15 »
Στην προκειμενη περιπτωση 4 χ celestion 30 κοστιζουν ανω των 200€ απο μονα τους, απλα ο DARKO προτεινει τον σωστο συνδιασμο.. καλη καμπινα 4χ12 με κοστος λιγοτερο των 200€ λιγο δυσκολο να βρεις φιλε (No).. θα σου προτεινα να κοιταξεις τις αγγελιες οπου πωλειται καμπινα PEAVEY 4x12 classic σε καλη τιμουλα..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #3 στις: 15/07/08, 15:50 »
Βασικα εννοουσα για 2x12" αλλα και παλι δυσκολα θα βρει με 200...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #4 στις: 15/07/08, 16:09 »
Ναι ακομα και 2χ12 ειναι δυσκολο με  budget 200 €...Αυτη η καμπινα που του προτεινα μοιαζει με την δικη σου Darko..εχω την εντυπωση οτι φοραει τα ιδια μεγαφωνα... anyway..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #5 στις: 15/07/08, 16:15 »
Ναι δεν ξερω σε τι τιμη την δινει ο φιλος, αλλα ειναι αρκετα καλη καμπινα... Δεν ειναι και v30s αλλα μια χαρα παιζει, ειδικα για πιο heavy παιξιματα (αν εχει τα ιδια ηχεια με την δικια μου).
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #6 στις: 15/07/08, 16:16 »
ψαξε ψαξε το βρηκα τελικα, http://www.noiz.gr/index.php?topic=159951.0

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #7 στις: 15/07/08, 16:46 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις. Αυτη τη στιγμη το οικονομικο ρυθμιζει τις καταστασεις. Κατι αξιοπρεπες θελω, οχι το καλυτερο. Δηλαδη αυτη http://www.thomann.de/gr/behringer_bg412v_ultrastack_gitarrenbox.htm για την οποια διαβαζω ΠΑΡΑ πολυ καλα σχολια ας πουμε? Και αυριο μεθαυριο αλλαζω τα Bugera αν χρειαστει.

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #8 στις: 15/07/08, 17:24 »
Το να βαλεις καλα μεγαφωνα σε μια μετριας κατασκευης καμπινα ειναι σαν να βαζεις μηχανη Mercedes σε κουφαρι Lada... Θα τσουλαει αλλα δεν θα αποδωσει ποτε το 100%.

Για την δικη σου περιπτωση θα πηγαινα σε μεταχειρισμενη 2χ12 ..

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #9 στις: 15/07/08, 17:29 »
ή μεταχειρισμενη 4χ12"
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #10 στις: 15/07/08, 18:22 »
Αρα ειναι κατα τη γνωμη σας μετρια. Απλα διαβαζα εδω http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Behringer/BG412V+412+Cabinet/10/1 πολυ καλα λογια και για τον ηχο, αλλα και για την ποιοτητα κατασκευης, παντα για τα λεφτα της.

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #11 στις: 15/07/08, 18:29 »
οπως το ειπες, παντα για τα λεφτα της.... εαν σε εχει πιασει gas για αγορα τοτε βουρ και καλοριζικη, εαν θες κατι που θα ειναι οντως αξιοπρεπες τοτε κανε υπομονη και παρε κατι που πραγματι θα αξιζει.. επαναλαμβανω, κοιτα ποιο προσεχτικα την αγγελια που εβαλα,η συγκεκριμενη καμπινα εχει καλη τιμη και αξιοπρεπεστατη ποιοτητα κατασκευης...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #12 στις: 15/07/08, 18:43 »
Θα προτιμουσα επισης την Peavey... Ειναι αρκετα καλη καμπινα (αν ειναι σαν την δικη μου τουλαχιστον). Επισης ειναι γεγονος οτι οι Peavey ενισχυτες συνεργαζονται πολυ καλα με καμπινες Peavey...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Como Esta Loco

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 293
  • Φύλο: Άντρας
  • If u dont live for sth u'll die for nth.
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #13 στις: 16/07/08, 17:37 »
Θα προτιμουσα επισης την Peavey... Ειναι αρκετα καλη καμπινα (αν ειναι σαν την δικη μου τουλαχιστον). Επισης ειναι γεγονος οτι οι Peavey ενισχυτες συνεργαζονται πολυ καλα με καμπινες Peavey...

Εδω μια ενσταση. 5150 με Stinger ηχειο ακουγεται 10 φορες καλυτερα απο τη 5150 καμπινα. Δοκιμασμενο. Αλλα αντε βρες αλλο Stinger ηχειο. Το τελευταιο στην Ελλαδα το πηρε ενας φιλος μου -με pro L ηχεια πανω.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #14 στις: 17/07/08, 01:34 »
Σαν Peavey ενισχυτή θα σου πρότεινα και Peavey καμπίνα για να δένουν μεταξύ τους. Αλλά μου αρέσουν και οι Mesa Boogie καμπίνε αρκετά

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #15 στις: 17/07/08, 09:48 »
Ρε παιδια πατε καλα; Αλλο τι καμπινα ειναι καλυτερη και αλλο τι καμπινα μπορει να παρει με τ αλεφτα που θελει το παιδι... Διαβαστε τα πιο πανω posts και θα καταλαβετε πως οτι γραφετε ειναι ψιλο ακυρο...
Σιγα μην παρει μια κεφαλη των 400€ για να βαλει πανω καμπινα 1000€.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #16 στις: 17/07/08, 09:57 »
jimi σε μεγαλο ποσοστο των κιθαριστων θα καλοαρεσε μια καμπινα Mesa αλλα τα φραγκα ειναι πολλαααα.. Στην συγκεκριμενη περιπτωση ο φιλος Νο ψαχνει μια οικονομικη αλλα αξιοπρεπη καμπινα και οχι top class  οπως οι Mesa..  

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #17 στις: 17/07/08, 15:25 »
Ρε παιδιά συμφωνώ σε ότι λέτε αλλά αν διαβάσατε το μήνυμα μου είπα σαν πρώτη επιλογή Peavey καμπίνα. Απο κει και πέρα είπα τι μου αρέσει εμένα. Α και σαν πολύ καλή λύση εγώ θα πρότεινα να πάρει κομμάτια από τι ξύλο γουστάρει και να πάει να πάρει και 4 ηχεία Toncil. Και μετά θα δεις με 200€ τι θα έχει φτιάξει...Α και προς Θεού συζήτηση κάνουμε...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #18 στις: 17/07/08, 16:29 »
Ναι ρε εννοειται... Δεν αρπαχτηκε κανεις...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #19 στις: 17/07/08, 17:34 »
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις και εννοειται πως δεκτα ολα τα σχολια. Τωρα θα ηθελα λιγο πιο συγκεκριμενα να παρω γνωμες για τα εξης:

1) εχει δει/ακουσει απο κοντα κανεις αυτην? http://www.thomann.de/gr/behringer_bg412v_ultrastack_gitarrenbox.htm
    Γιατι με αυτα που διαβαζω εδω http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Behringer/BG412V+412+Cabinet/10/1 βαζει γερη υποψηφιοτητα

2) ποιοτικα εδω http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm?sid=d8d86825f83173ac8d61701da28db74f πρεπει να ειμαστε οκ. Ανεβαινουμε ομως και δεν ξερω
   αν ταιριαζει και στον (μεταλ) Valveking
 Και η πιθανοτητα για την μεταχ/νη Peavey του παιδιου παιζει, θα δουμε. Ολα θα κριθουν απο το χρημα και τη φρικη που θα φαω οταν θα εχω μια κεφαλη σκετη για να την κοιταω (αν δεν κινηθω γρηγορα) ...

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #20 στις: 18/07/08, 09:04 »
Metal + vintage 30 = Good combination....
η επιλογη 2χ12 ή 4χ12 εχει σχεση με τον χωρο που μπορεις να εχεις διαθεσιμο. Η μεγαλη  διαφορα ηχητικα ειναι οτι γενικα οι 4χ12 εχουν μεγαλυτερο ογκο.

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #21 στις: 22/07/08, 14:13 »
Λοιπον η κατασταση καταληγει ως εξης:
                                     
                                     στα ιδια περιπου λεφτα  μπορουμε να εχουμε:

1) Καινουρια Behringer 4x12 http://www.thomann.de/gr/behringer_bg412v_ultrastack_gitarrenbox.htm
2) Μεταχειρισμενη Peavey 4x12 Classic
3) Ιδιοκατασκευη με πολυ καλης πιοτητας ξυλο και 4x12 Celestion V30 η G12T-75

Πραγματικα δεν ξερω τι να αποφασισω. Βεβαια αν ημουν σιγουρος για τις ξυλουργικες και ηλεκτρολογικες μου ικανοτητες θα πηγαινα για το 3 δαγκωτο...
Και μια ερωτηση. Αν για αρχη κατασκευασω καμπινα και αγορασω/συνδεσω δυο μεγαφωνα θα ζοριζονται πολυ απο τον 100W ενισχυτη? η αυτο εχει να κανει με την ενταση που θα ανεβαζω? οσο για τα Ωμ δεν υπαρχει θεμα, ο Peavey δουλευει σε 4, 8, 16 Ω

Παρεπιπτοντως να πω κατι ακομα. Απο πολλες πηγες διαβαζω πως απο το διαστημα 2002-2003 και μετα η παραγωγη σχεδων ολων (με εξαιρεση δυο πολυ ακριβα μοντελα) των celestion γινεται αποκλειστικα στην Κινα, χωρις να υπαρχει απολυτως καμια διαφορα στην ποιοτητα με την προγενεστερη παραγωγη

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #22 στις: 22/07/08, 19:29 »
No μην μπλεκεις το μυαλο σου σε πολλα πραγματα... προτεινω δαγκωτο την επιλογη 2... οσο αφορα το να φτιαξεις καμπινα ειναι κατι ευκολο θεωρητικα δυσκολο πρακτικα.. οτι αφορα τα celestion και βεβαια υπαρχει διαφορα μεταξυ τους εαν κοιταξεις καλυτερα το site της Celestion θα το διαπιστωσεις..
τωρα για να εχεις μπουσουλα στα watt,  ενισχυτης 100watt θελει μεγαφωνα συνολικου watt απο 100Watt και πανω..

Αποσυνδεδεμένος no_

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #23 στις: 22/07/08, 20:41 »
No μην μπλεκεις το μυαλο σου σε πολλα πραγματα... προτεινω δαγκωτο την επιλογη 2... οσο αφορα το να φτιαξεις καμπινα ειναι κατι ευκολο θεωρητικα δυσκολο πρακτικα.. οτι αφορα τα celestion και βεβαια υπαρχει διαφορα μεταξυ τους εαν κοιταξεις καλυτερα το site της Celestion θα το διαπιστωσεις..
τωρα για να εχεις μπουσουλα στα watt,  ενισχυτης 100watt θελει μεγαφωνα συνολικου watt απο 100Watt και πανω..
Αρα δυο Vintage 30: 60+60=120W και ειμαστε (για αρχη) οκ, αν καταλαβα τι εννοεις "συνολικου  watt". Τωρα για τα Celestion εννοεις οτι αναφερει χωρα παραγωγης στο site και οτι ειναι καλυτερα τα (παλια) Αγγλικης παραγωγης? γιατι δεν εχω καταφερει να βρω κατι εκει... Οσο για την κατασκευη εχω φιλο ξυλουργο αν μου τη βαρεσει τελικα (πιθανον, γιατι αν γινεται δουλεια με 2 V30 για αρχη βγαινει πολυ οικονομικα)

Αποσυνδεδεμένος SGACE

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Επιλογη καμπινας για Valveking Head 100
« Απάντηση #24 στις: 23/07/08, 20:17 »
ναι τα watt υπολογιζονται ετσι... για την κατασκευη καμπινας δεν αρκει η γνωση μαραγκου αλλα μεγαλη μελετη οτι αφορα ειδος υλικων, σωστες αποστασεις μεγαφωνων, διαστασεις καμπινας, open/closed cabinet,διασπορα ηχου κλπ κλπ.. αλλιως ολοι θα φτιαχναμε και απο μια, για πλακα και οι εταιριες θα το εκλειναν το μαγαζι..οπως εγραψα πιο πριν επελεξε ετοιμη καμπινα (καινουργια ή μεταχειρισμενη) και μην μπλεκεις με ιστοριες που αντι να ακους ηχο θα ακους τελικα κορνες αυτοκινητου.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
24 Απαντήσεις
18745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/05/09, 13:20
από powerslave187
16 Απαντήσεις
6911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/08, 01:35
από Jezus
34 Απαντήσεις
13593 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/08, 17:55
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
2866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/08, 15:39
από PlasmaPool
5 Απαντήσεις
4375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/09, 00:15
από Jezus
69 Απαντήσεις
17947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/11, 11:17
από billybistas
11 Απαντήσεις
5570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
9 Απαντήσεις
2859 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/12, 13:20
από adr1anos
0 Απαντήσεις
1999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/12, 14:04
από themis_1986
9 Απαντήσεις
4779 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/16, 17:44
από adr1anos