Αποστολέας Θέμα: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???  (Αναγνώστηκε 11894 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια σας.. :)

Σκέφτομαι να αγοράσω μια φθηνή καμπίνα (π.χ. harley benton) να κάνω τη δουλειά μου για αρχή και αργότερα, αλλάζω το ηχείο της π.χ. με ένα celestion v30.. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξίζει να το κάνω αυτό ή ο ήχος του (φθηνού στην περίπτωσή μας) ξύλου επηρεάζει πολύ το ηχητικό αποτέλεσμα?

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #1 στις: 31/08/08, 01:43 »
Το ξύλο επηρεάζει αρκετά τον ήχο αναλόγως βέβαια και για τη χρήση το θέλεις.Δεν έχει νόημα να βάλεις ακριβά ηχεία σε μια κακής ποιότητας καμπίνα

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #2 στις: 31/08/08, 01:46 »
Δεν έχει νόημα να βάλεις ακριβά ηχεία σε μια κακής ποιότητας καμπίνα
Thx, αυτό ακριβώς ήθελα να ξέρω...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #3 στις: 31/08/08, 01:50 »
Για τις καμπίνες της Harley Benton έχουν ακουστεί διάφορα γύρω απο την κατασκευή τους και συγκεκριμένα πως η συναρμολόγηση τους είναι χάλια....τι να την κάνεις αν τρίζει???
Δε ξέρω αν μπορείς να την δεις πουθενά απο κοντά αλλά ρίξε μια ματιά εδώ....
http://www.thomann.de/gr/laney_lx412a.htm
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #4 στις: 31/08/08, 01:53 »
+1 για Laney

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #5 στις: 31/08/08, 01:56 »
drakoumel, thx αλλά αυτό παραείναι γομάρι για να μπει στο δωμάτιό μου!! :D

Σκέφτομαι framus fr112cb ή laney GS112VE..

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #6 στις: 31/08/08, 01:59 »
E δε μας είπες και τι καμπίνα θες...
Αnyway για την framus αυτή δε πεθαίνω.....για την laney δε ξέρω....
Δε μας έχεις πει κιόλας τη ενισχυτή έχεις...
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #7 στις: 31/08/08, 02:05 »
E δε μας είπες και τι καμπίνα θες...
Αnyway για την framus αυτή δε πεθαίνω.....για την laney δε ξέρω....
Δε μας έχεις πει κιόλας τη ενισχυτή έχεις...
Έχεις δίκιο, βασικά δεν ξεκίνησα το θέμα για να ρωτήσω για καμπίνες και γι αυτό δεν έγραψα τι θέλω αλλά αφού εξελίσσεται έτσι η κουβέντα, θέλω μια καμπίνα 1*12 (όχι παραπάνω ηχεία) που θα συνδιαστεί με κεφαλή engl (screamer μάλλον) ή προενισχυτή engl e530 και peavey τελικό.. Κόστος καμπίνας όχι πάνω από 250ε...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #8 στις: 31/08/08, 02:21 »
Κοίτα....
Εχω το engl e530....πριν αρχίσουν όλοι να φωνάζουν ....ΝΑΙ είναι προενισχυτής....
Έχω όμως βάσιμες πληροφορίες πως μπορεί να οδηγήσει παραπάνω απο δυνατά για οικιακή χρήση μέχρι και 4x12 καμπίνα ΧΩΡΙΣ τελικό....οπότε αν σου δοθεί η ευκαιρία....δοκίμασε το!!!
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #9 στις: 31/08/08, 02:29 »
Ναι, ο e530 έχει ενσωματωμένο έναν τρανζιστοράτο τελικό 1,5w.. Φυσικά δε μιλάμε για τπτ τρελούς ήχους, όπως λέει και το site της engl, είναι κυρίως για να παίζεις με ακουστικά ή για εξάσκηση στο σπίτι..
Όλα οκ μέχρι εδώ, όμως σε μια συζήτηση που είχα με το παληκάρι που δουλεύει στον Λογοθέτη, μου είπε ότι καλύτερα να μη δοκιμάσω να τον συνδέσω μόνο του σε καμπίνα γιατί μπορεί να καεί λόγω της ωμικής αντίστασης κλπ κλπ.. ???..(στο site πάντως λέει ότι συνδέεται κανονικά με οποιαδήποτε καμπίνα)...

Btw, πώς σου φαίνεται σαν προενισχυτής? :)
 

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #10 στις: 31/08/08, 02:50 »
Κοίτα αυτά για τα ακούστικά και το 1,5 watt τα λεεί και φυσικά και στο manual η Εngl....
Επίσης για την ακρίβεια είναι 1,5 watt σε 4 ohms stereo ή 3 watt σε 8 ohms mono....
Επίσης έχει διακόπτη για να το συνδέσεις σε καμπίνα....υπάρχει ένα διακοπτάκι πίσω που έχει 2 επιλογές...cabinet / headphones....
Απλά πρέπει να το συνδέσεις με balanced (stereo) καλώδιο οπωσδήποτε γιατι αλλιώς θα βραχυκυκλώσει....
Αυτά αναγράφονται στο manual του...
Οπότε επισημα δεν υπάρχει θέμα πόσο μάλλον εφόσον η ίδια η ENGL του έχει βάλει διακόπτη για καμπίνα....
Τώρα το θέμα είναι απλά το πόσο δυνατά μπορεί να ακουστεί και όπως είπα πιο πάνω, έχω βάσιμες πληροφορίες πως είναι αρκετά δυνατα .... δεν είχα ποτέ την τύχη να δοκιμάσω 3 watt ενισχυτή σε Mesa Oversize 4x12 όπως ο τύπος που έχω υπόψη αλλά ελπίζω να το κάνω....

Σαν προενισχυτής εμένα προς το παρον με καλύπτει!! πάρα πολύ καλά καθαρά και τα γκάζια του έχουν μεγάλο ευρος....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #11 στις: 31/08/08, 11:54 »
Εγκω εκει ακουσει καλα λογια για καμπινε 1χ12 epiphone valve junior. >:D

Επισης ψαχνομαι και εγω για 2χ12.

Για 2χ12 στα 300 ευρω, εχω 3ς επιλογες
http://www.thomann.de/gr/laney_gs212ie.htm
http://www.thomann.de/gr/marshall_mc212.htm
http://www.thomann.de/gr/framus_fr212_cb.htm

Η προφανης επιλογη ειναι η φραμους, αφου εχει και v30, αλλα σκεφτομανε την laney που δεν εχει, και αμα της βαλω εγω αργοτερα θα γινει καλυτερη να'ουμ?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #12 στις: 31/08/08, 13:59 »
Γιατί δεν κοιτάζεις και αυτή την καμπίνα; Εγώ έχω την 2X12 και είμαι πολύ ευχαριστημένος (έχω συνδέσει το σύστημα μου και με μια καμπίνα MB Rectifier και δεν άκουσα καμία μα καμία διαφορά).. Πέραν από αυτό όμως επειδή η καμπίνα είναι Engl θα ματσάρει και με τους ενισχυτές που σκέφτεσαι να αγοράσεις.. Κάνει βέβαια €100 παραπάνω από αυτά που σκέφτεσαι να διαθέσεις αλλά πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο..

Σκέψου όμως και μια άλλη παράμετρο.. Ποια μεγάφωνα πιστεύεις ότι θα σε καλύψουν περισσότερο; Alnico ή κεραμικά; Celestion, Jensen, Eminence, Weber, Fane; Καλό θα ήταν να δεις κάποια graphs μεγαφώνων για να δεις ποιες περιοχές τονίζονται περισσότερο.. Με τη πρώτη μου καμπίνα την πάτησα.. Μια μεταχειρισμένη Jazzmaster (ίσα-ίσα για να ξεκινήσω) με Jensen όπου σύμφωνα με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη της τόνιζε τα πρίμα.. Δυστυχώς δεν είδα κάποια graphs για να δω ότι θάβει εντελώς τα μπάσα με αποτέλεσμα να ακούγεται σαν τρανζιστοράκι.. Με την Engl και τα Celestion πήρα σαφώς πιο bassy sound (πιο πειστικό, πιο ογκώδη) αλλά για να επιτευχθεί αυτός ο ήχος θέλουν αρκετό "άνοιγμα" (κοινώς αρκετές εντάσεις).. Υποτίθεται ότι τα Celestion και δη τα V30 έχουν συνδεθεί με το rock (ελέω Marshall) αλλά δεν κάνουν για όλα τα γούστα.. Πάντως η επόμενη καμπίνα που θα αγοράσω θα έχει Eminence πάνω..  :D

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #13 στις: 31/08/08, 14:42 »
Α, μην ξεχνατε οτι μεγαλο ρολο παιζει και το μεγεθος και η χωρητικοτητα της καμπινας.

Οσων αφορα τα ηχεια, οταν καποιος θελει precence, σφιχτο μπασσο, και ψηλες που να μην 'ξυριζουν' τι θα επρεπε να επιλεξει?
Βλεπω πολλοι προτιμουν τα v30.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #14 στις: 31/08/08, 15:07 »
Κοίταξε να δεις.. Θαρρώ ότι αρκετό presence και πρίμες που να μην ξυρίζουν είναι 2 πράγματα που δύσκολα θα βρεις ταυτόχρονα σε ένα μεγάφωνο.. Όταν ένας ήχος έχει αρκετό presence αυτόματα, οι υψηλές πρίμες του δεν θα ακούγονται και ότι καλύτερο.. Επομένως για τον ηχητικό χαρακτήρα που το θέλεις θα έλεγα ένα Eminence Tonker (του οποίου το γράφημα μπορείς να δεις εδώ) είναι μια πολύ καλή λύση.. Έχει αρκετά μεγάλο μαγνήτη (για να διαχειρίζεται όμορφα τα low-end frequencies) και επίσης αρκετά μεγάλο sensitivity (περίπου 102db στο μέτρο σε ισχύ 1W) και έτσι αποδίδει αρκετά καλά και σε χαμηλές εντάσεις.. Όπως παρατηρείς και στο γράφημα από 200Ηz μέχρι τα 1000Hz αποδίδει περίπου στα 100db (αρκετά μπάσα), δίνει έμφαση στις μεσαίες (επομένως δίνει διαύγεια στα power chords) και ρίχνει αρκετά τα ενοχλητικά ξυραφένια υψηλά πρίμα (5ΚΗz - 20KHz)..

Όσο για τα V30 δεν ανήκουν τυχαία στην elite των μεγαφώνων.. To γράφημα τους (βλ. εδώ) προσεγγίζει αρκετά τα Tonker, αλλά δεν έχει τόσο καλή ευαισθησία στα χαμηλά μπάσα και στα υψηλά μεσαία.. Με βάση τη λογική, αυτά τα 5db που χάνουν τα V30 σε σχέση με τα Tonker στην περιοχή των 7KHz και πάνω, θαμπώνουν τον ήχο..

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #15 στις: 31/08/08, 15:31 »
Μαλιστα, ακρως ενδιαφερον θα ελεγα, δηλαδη για τα μπασα στα γραφηματα πρεπει να ψαχνω ποιο αποδιδει τα περισσοτερα db στις χαμηλες περιοχες?

Oποτε για μπασα και precence που ψαχνω προτεινεις τα Τονκερ?

Αν και δεν δινω πολυ βαση, στον θωμα λεει για τα τονκερ στο τελος
English Rock,Southern Rock, Country ( great with a Telecaster )

Εγω δηλαδη που θελω να παιξω και metal (οχι πολυ βαρυ) δεν θα εχω προβλημα ε?

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #16 στις: 31/08/08, 16:08 »
Μαλιστα, ακρως ενδιαφερον θα ελεγα, δηλαδη για τα μπασα στα γραφηματα πρεπει να ψαχνω ποιο αποδιδει τα περισσοτερα db στις χαμηλες περιοχες?
Βασικά ναι.. Εκτός από όλες τις άλλες πληροφορίες που μπορεί να πάρει ένας καλός γνώστης των γραφημάτων από αυτά, για μια καλή πρώτη ανάγνωση, κοιτάζεις τις ηχητικές περιοχές που σε ενδιαφέρουν (μπάσα, μεσαία, πρίμα, presence) να έχουν όσο το δυνατό περισσότερα db (δηλαδή να τονίζονται και να μην θάβονται)..

Oποτε για μπασα και precence που ψαχνω προτεινεις τα Τονκερ?

Αν και δεν δινω πολυ βαση, στον θωμα λεει για τα τονκερ στο τελος
English Rock,Southern Rock, Country ( great with a Telecaster )

Εγω δηλαδη που θελω να παιξω και metal (οχι πολυ βαρυ) δεν θα εχω προβλημα ε?
Δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω.. Ο θωμάς (ή μάλλον το site απ' όπου τα πήρε) λέει ότι είναι ιδανικά για rock επειδή έχει μεγάλη απόκριση στα μεσαία.. Όμως με ένα eq (active όμως και με αρκετές μπάντες --> 15 το λιγότερο) θα είναι πολύ εύκολο να κόψεις τα μεσαία για να πάρεις τον metal ήχο που όλοι ξέρουμε όταν κάνουμε mid scooping.. Πιστεύω ότι είναι αρκετά all around ηχεία σε σχέση με τα Jensen ή κάποιες σειρές της Celestion..

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #17 στις: 31/08/08, 17:01 »
Ποσα βατ θα ειναι ο τελικος?
Γιατι αμα τον βαλεις σε ενα μονο βινταζ30, το πιο πιθανο ειναι να το καψεις (οπς εχουν κανει και αλλοι στο παρελθον...) καποια φορα που θα το βαλεις δυνατα... οποτε δες κατι με μεγαφωνο που να σηκωνει πιο πολλα βατ, αν ο τελικος που θα χρησιμοποιησεις δινει παραπανω (και θελεις να παιξεις και δυνατα ισως καποια στιγμη)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #18 στις: 31/08/08, 17:27 »
Δεν θα έχεις πρόβλημα πιστεύω.. Ο θωμάς (ή μάλλον το site απ' όπου τα πήρε) λέει ότι είναι ιδανικά για rock επειδή έχει μεγάλη απόκριση στα μεσαία.. Όμως με ένα eq (active όμως και με αρκετές μπάντες --> 15 το λιγότερο) θα είναι πολύ εύκολο να κόψεις τα μεσαία για να πάρεις τον metal ήχο που όλοι ξέρουμε όταν κάνουμε mid scooping.. Πιστεύω ότι είναι αρκετά all around ηχεία σε σχέση με τα Jensen ή κάποιες σειρές της Celestion..

Ωραια, γιατι αρκετες φορες εβλεπα να λενε οτι τα τονκερ μαμουν, αλλα δεν το ειχα πολυψαξει πολυ το θεμα. Niceee ;D
Οποτε μαλλον θα παω για τονκερ με το καλο.

Θενξ :D

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #19 στις: 31/08/08, 19:24 »
Jesus για πες μου αν ξέρεις....5watt ενισχυτης σε 4x12 καμπίνα...το έχεις κάνει ποτε?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #20 στις: 02/09/08, 15:11 »
Ειχα βαλει και 1,5 βατ σε 4χ12  ;D (koch pedaltone). Επαιζε αλλα πολυ αδυναμα, δεν μπορουσε να οδηγησει επαρκως τα ηχεια... με 5 βατ, και δη λαμπατα, πιστευω θα εισαι ΟΚ (με μια ΕΛ34 ή 6Λ6 π.χ.)

Οσον αφορα τις καμπινες... ειχα μια harley benton Vintage 30 & 1 Randall XLT Vintage 30... νυχτα με τη μερα μιλαμε, καμια σχεση, η μπεντον ταιριαξε τελικα μονο με τον βαλβ-στειτ ενος φιλου μου (που την πηρε τελικα), ενω η ρανταλ παιζει πολυ ωραια σχεδον με τα παντα (και δεν ειναι φαν των βινταζ30)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος dunkan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #21 στις: 02/09/08, 17:22 »
εγω ειχα ακουσει τον screamer την framus 2x12(vintage30) και με την engl 1x12(vintage 30).παρολο που η framus εχει 2 ηχεια ακουγοταν πολυ πιο χαλια απο την engl.απ'οτι μου ειπαν οταν ρωτησα,η engl ειναι φτιαγμενη απο κορυφαιο ξυλο ενω η framus απο κοντρα πλακε.αρα το ξυλο επιρρεαζει πολυ τον ηχο και μαλιστα πολυ
κιθαρα χωρις μεσσαιες ειναι 'καλημερα ζωη' χωρις θεοχαρη

Αποσυνδεδεμένος Kostas_ P.

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 34
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #22 στις: 02/09/08, 18:53 »
Παραγοντες που επηρεαζουν τον ηχο μιας καμπινας:

Διαστασεις
Κατασκευη: πως ειναι κατασκευασμενη, με τι τροπο εχουν ενωθει οι γωνιες, αν εχει αποροφητικο υλικο μεσα ή οχι, επισης τι ειναι (open/closed back)
Υλικα: απο τι ξυλο ειναι κατασκευασμενη. Επισης σε μεγαλες καμπινες που εχουν χερουλια πρεπει να ειναι μεταλλικα, τα πλαστικα τριζουν σε μεγαλες εντασεις (βλ. Marshall)
Hχειο: τα ηχητικα χαρακτηριστικα ενος ηχειου και πως τοποθετηται στην καμπινα (front/rear loaded). Aν η καμπινα εχει πανω απο ενα ηχειο το πως συνδεονται (series/parallel wiring)
Χωρος: Σε τι χωρο βρισκεται η καμπινα (ανοικτο/κλειστο), που και πως ειναι τοποθετημενη. Δε θα παιξει το ιδιο σε μια γωνια ή στο κεντρο του δωματιου, δε θα ακουστει το ιδιο στο πατωμα ή τοποθετημενη πιο ψηλα στο υψος του αυτιου μας.

Γενικα το θεμα μονο απλο δεν ειναι οπως οτιδηποτε εχει να κανει με ηχο. Υπαρχουν πολλες αποψεις πανω στο θεμα, δειτε τι σας κανει προσωπικα.
Gibson SG Special '92, Squier 51 '06, Warmoth Strat '07.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #23 στις: 02/09/08, 23:26 »
Πολύ σωστά τα είπε ο Kostas P. απλά 2 συμπληρώσεις από την πλευρά μου.. Εκτός από αυτά τα χαρακτηριστικά μεγάλο ρόλο παίζει και ο μαγνήτης του μεγάφωνου (όσο μεγαλύτερος τόσο καλύτερα διαχειρίζεται τα μπάσα) καθώς επίσης και το sensitivity.. Sensitive ηχεία σημαίνει όσο το δυνατόν υψηλότερα db στο 1 μέτρο όταν ο ενισχυτής πιάνει ισχύ 1W.. Από τα 95db και άνω αρχίζει και γίνεται sensitive επομένως παίζει καλύτερα σε χαμηλότερες εντάσεις..

Υ.Γ.: Έτσι για την ιστορία, ηχείο λέγεται όλο το σύστημα (ξύλο, μεγάφωνα, πλέγμα) ενώ μεγάφωνο είναι ο κλασικός κώνος που πάλλεται.. ;)

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Καμπίνα: Πόσο επηρεάζει τον ήχο το ξύλο???
« Απάντηση #24 στις: 03/09/08, 00:27 »
Aντε επειδη σας παω θα σας πω ενα μυστικο αλλο σσσσσ.... >:D

Παρε μια καμπινα απο εδω, δες και στις αλλες κατηγοριες, τις οποιες τις φτιαχνεις και οπως θες
http://www.tube-town.net/ttstore/index.php/cat/c202_TTC-REX-Series.html

και μετα γεμισε τηνα με οτι ηχεια θες! Καλο? Εγω την καταβρηκα  ;D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
41 Απαντήσεις
14342 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/08, 21:15
από Amylo
13 Απαντήσεις
5794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/01/06, 21:33
από pureanalog
10 Απαντήσεις
4915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/05, 15:23
από SpYrO TsErKe
3 Απαντήσεις
2634 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 20:22
από Zeppelin
19 Απαντήσεις
6615 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/08, 20:10
από petros1992
1 Απαντήσεις
2670 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/08/08, 05:17
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
2401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 13:52
από PlusYeaR
8 Απαντήσεις
3583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/12, 13:35
από Epic
16 Απαντήσεις
13694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/18, 14:41
από Uriah
2 Απαντήσεις
2266 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/12/19, 20:59
από Ioannis Anastassakis