Αποστολέας Θέμα: Σύγκριτικό/παρουσίαση μικρών ενισχυτών: MarshallSL5 & MarshalDSL5  (Αναγνώστηκε 16242 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Χαιρετώ το forum, έχω στην κατοχή μου τους παραπάνω 2 ενισχυτές, και μιας και συχνά τίθεται το θέμα μικρός σε watt ενισχυτής (για σπίτι, μικρά live κτλ) είπα να να κάνω μία παρουσίαση αυτών των δύο ενισχυτών. Το θέμα είναι ότι επειδή θέλω στην ουσία να το κάνω ώστε να πάρετε μία γεύση, αλλά κυρίως να βοηθήσω τα παιδιά που ψάχνονται γενικότερα με μικρά watt, πριν κάνω οτιδήποτε θα ήθελα να μου πείτε τι ακριβώς θα θέλατε να ακούσετε ώστε να μπορέσει να γίνει η όλη προσπάθεια όσο πιο χρήσιμη γίνεται.
Για την ηχογράφηση των ενισχυτών θα χρησιμοποιήσω ένα Shure SM47 mic το οποίο θα περάσω μέσω της Line6 UX2 κάρτας ήχου. Θα χρησιμοποιήσω 2 κιθάρες, μία Les Paul και μία strat, ως πιο χαρακτηριστικά σημεία αναφοράς.
Τι θα θέλατε να ακούσετε από τους ενισχυτές; Μιας και δεν έχω ξανακάνει κάτι αντίστοιχο, τι ενδιαφέρει περισσότερο ένα υποψήφιο αγοραστή;
Anyway όποιες είναι οι σκέψεις σας και οι προτάσεις σας ρίξτε τις, μέσα στην επόμενη εβδομάδα θα ετοιμάσω τα ηχητικά. Αν υπάρχει ενδιαφέρον αργότερα θα ετοιμάσω και κάτι αντίστοιχο για πιο μεσαία κατηγορία 15/20 watt.


Υ.Γ.: Αν τραβήξω και κλιπάκια με κάμερα υπάρχει κάποιος να βοηθήσει με το μοντάζ;;
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/14, 20:13 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Θα ήταν ενδιαφέρων να δούμε δυναμικότητα, ποτέ αρχίζουν να σπανε και να κομπρεσαρουν. Μέχρι που φτάνουν τα γκάζια και πως ανταποκρίνονται με Ένα od η fuzz μπροστά...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ο κόσμος γενικά στα review θέλει να πάρει μία καλή εικόνα από τις ικανότητες του εκάστοτε μηχανήματος και το τι κάνει το πλήρες εύρος του κάθε ρυθμιστικού (κάτι που ελάχιστα γίνεται καθώς συνήθως απλά παρουσιάζονται κάποιοι καλοί ήχοι μόνο, με στόχο την προώθηση και τις πωλήσεις και όχι την πλήρη συνεκτίμηση των δυνατοτήτων του κάθε μηχανήματος.

Οπότε, σε ότι κάνεις, παίξε με όλα τα ρυθμιστικά, ένα ένα, από αρχή μέχρι τέλος του κάθε ρυθμιστικού να δώσεις μία καλή εικόνα του εύρους τους.

Παράλληλα, σε ότι συγκρίνεις, να έχεις υπόψιν σου ότι το ανθρώπινο αυτί εκλαμβάνει το δυνατότερο ως καλύτερο, οπότε τα levels πρέπει να είναι τα ίδια, αν τα μετρήσεις με κάποιο τρόπο να βεβαιωθείς, ακόμα καλύτερα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
kkmspm: Εννοείς με ένα od ή fuzz στο clean channel έτσι; Οκ εύκολο, αυτό. Όσο για την ένταση είχα περισσότερο στο μυαλό μου ότι θα χρειαστεί να δείξω τι μπορούν να κάνουν και τα δυο τους χαμηλά σε bedroom level εντάσεις, αλλά σίγουρα θα παίξουν και δυνατά. Σκέφτομαι να βάλω στο παιχνίδι και ένα φίλο drummer και να κάνουμε κανά 2λεπτο jam με το καθένα ώστε να πάρετε και μία γεύση από το αν μπορούν να σταθούν και σε πρόβα με φυσικά τύμπανα.


adr1nos: Οκ θα γίνει, θα προσπαθήσω τουλάχιστον να μπορέσω να επικεντρώσω, στο eq και των δύο δηλαδή. Έχει ενδιαφέρον διότι ο ένας είναι 1χ12 και ο άλλος 1χ10. Επίσης σκέφτομαι η κάθε ηχογράφηση να είναι ξεχωριστή, περισσότερο για ευκολία. Να γράψω δλδ ότι είναι να γράψω με τον πρώτο και μετά τον δεύτερο, σε ξεχωριστά clips. Βέβαια είδα από πρώτο χέρι πόσο μπορεί να αλλάξει το αποτέλεσμα ακόμα και η τοποθέτηση του μικροφώνου οπότε θέλει προσοχή. Για το θέμα της έντασης, θα το προσέξω ιδιαίτερα, αλλά θεωρώ ότι εφόσον υπάρχουν διαφορετικά clips δεν θα υπάρξει μεγάλο θέμα.


Όπως είπα σκέφτομαι να βάλω και τον drummer στο παιχνίδι, και αν ψήνεται και ένας κιθαρίστας φίλος και αυτός, ώστε εκτός από την παρουσίαση να τους ακούσετε και σε ρεαλιστικό περιβάλλον.

White noise

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
και σε καθαρα και σε γκαζια τα od/fuzz  ;) . Επισης θα μπορουσα να βοηθησω απο κοντα (με τις απαραιτητες μπυρες βεβαιως βεβαιως) >:D >:D >:D

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Πιστεύω θα ήταν καλή ιδέα αν είχαμε διαθέσιμα κάποια raw tracks από κιθάρα και τα χρησιμοποιούσαμε για τέτοιο σκοπό (συγκριτικά ή παρουσιάσεις ενισχυτών/ πεταλιέρων κτλ).

Έτσι θα υπάρχει και ένα σημείο αναφοράς τουλάχιστον ως προς το περιεχόμενο του τεστ και για μελλοντικά συγκριτικά/ παρουσιάσεις  (και θα έχεις τα χέρια σου ελεύθερα για να μπορείς να πειράζεις τα ρυθμιστικά του ενισχυτή όσο παίζει το raw track για να σχηματίσουν οι ακροατές μια καλή εικόνα του εύρους τους). ;)


EDIT: πχ:


http://www.ultimatemetal.com/forum/practice-room-413/
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/14, 16:21 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Υπάρχουν τέτοια πράγματα;; Αν ναι σου γλυτώνει άπειρο χρόνο (και takes :P )
kkmspm βεβαίως φίλε, άστα αυτά, βάζω και τις μπύρες και το φαϊ και τη διαμονή αν θες, αλλά είμαι Κομοτηνή αδελφέ μου! :)
White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
παίδες τα φώτα σας!


Έχω ετοιμάσει ήδη κάποια audio και videos, όσοι ασχολούνται με το θέμα μοντάζ μπορούν να προτείνουν κάποιο εύκολο (και free!) πρόγραμμα για επεξεργασία video ώστε να κόψω/ράψω, να προσθέσω υπότιτλους κτλ (είτε Windows είτε Mac); Το audio sync με το video το κάναμε μέσω logic (αν βρω και εκεί πως να κάνω export το video θα είναι super).
Anyway σε τέτοια φάση είμαστε τώρα. Αν δούμε ότι αξίζει η προσπάθεια, έχουμε ένα κάρο ενισχυτές που περιμένουν!

White noise

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Γεια χαρά, ανεβάζω το πρώτο βίντεο το οποίο είναι ένα δοκιμαστικό του DSL5 μαζί με drummer γραμμένο με 2 μικρόφωνα (Shure SM57 και Sennheiser e906 παναρισμένα τέρμα αριστερά και δεξιά) καθώς και άποψη του ενισχυτή στο χώρο γραμμένο με το buld in mic ενός Ipad Nano Air (έχω σκαλώσει και γράφω παντού Nano...). Κατά τη διάρκεια του video ανοιγοκλείνω τα μικρόφωνα ώστε να έχετε άποψη και με τα δύο μαζί, το καθένα ξεχωριστά και με amp in room.
Η λογική του amp in room είναι για να πάρετε μία γεύση της έντασης το αν ακούγεται ένας ενισχυτής 5w σε πρόβα με drummer και πώς, καθώς έχει γίνει πολλές φορές αυτή η συζήτηση.


Ακολουθούν ακόμα 3 βίντεο ένα με την παρουσίαση του DSL5, ένα με την παρουσίαση του SL5 και ένα δοκιμαστικό του SL5 με drums όπως το παρακάτω.
Είναι η πρώτη μας απόπειρα ηχογράφησης με τον Ηλία (τον φίλο στα drums), οπότε δοκιμάζαμε διάφορα. Δεν έχει γίνει καμία επεξεργασία απολύτως ούτε στα drums ούτε στην κιθάρα. Κάθε επόμενο και καλύτερο.


Sorryz για το παίξιμο :)
Δείτε το βίντεο εδώ:



Και δύο φώτο με τα settings και το mic placement της ηχογράφησης του DSL5:
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/14, 17:25 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
μια χαρά η ηχογράφηση .
για τα δικά μου αυτιά, ίσως χρειαζόταν να τοποθετηθεί το ένα μικρόφωνο στην άκρη του κώνου για να έχει παραπάνω μπάσα.

σε εντάσεις πάντως στέκεται άνετα δίπλα στο (χαλαρό) ντράμερ

σίγουρα κατατοπιστiκό και χρησιμότατο το όλο εγχείρημα για κάποιον που ενδιαφέρεται να πάρει μια γεύση απο τον ήχο του ενισχυτή  :up

αναμένουμε και τα υπόλοιπα

ps: αν μπορείς ανέβασε και ξεχωριστά τον raw ήχο σε καποιο site
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Έφτιαξα το video ξανά και έβαλα και μία φώτο όπου δείχνω το πώς είναι τοποθετημένα τα μικρόφωνα σε σχέση με το ηχείο. Το ηχείο, δεν είναι στο κέντρο της καμπίνας, και τα δύο μικρόφωνα τα έβαλα αριστερά και δεξιά του κώνου. Η αλήθεια είναι ότι ο Ηλίας δεν κοπανάει, λίγο το ότι έπρεπε να βγει one take, λίγο ότι μάθαμε να παίζουμε σαν μπάντα και ήταν περίεργο να παίζουμε οι δυo μας, λίγο ότι ήταν η πρώτη φορά, ήταν συγκρατημένος.


Πάντως έχω να πω ότι τούτοι εδώ οι μικροί, πρόβες μια χαρά βγάζουν.

Thanks που μπήκε στον κόπο αδελφέ να το δεις και να σχολιάσεις.


Υ.Σ: Όταν λες τα raw, εννοείς μόνο τις κιθάρες;
« Τελευταία τροποποίηση: 10/10/14, 15:29 από sfanfan »
White noise

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Υ.Σ: Όταν λες τα raw, εννοείς μόνο της κιθάρες;

εννοώ τον ήχο όπως τον ηχογράφησες χωρίς τη συμπίεση του youtube ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
ααα οκ ναι με την πρώτη ευκαιρία θα κάνω ένα soundcloud και θα το ανεβάσω εκεί ;)

White noise

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
για καλυτερο ηχο βαλε 720p βιντεο. (λιγοτερη συμπιεση)
Το δεξι μου ηχειο μου αρεσε. Το αριστερο ηταν πιο πριμομεσιαο (ποιο μικροφωνο ειναι ποιο? :p)
Το οτι βγαζει προβα με drummer ειναι σαφες. Καλο θα ηταν να μας δειξεις και τι κανει παιζοντας με τα ρυθμιστικα του ενισχυτη και της κιθαρας...

@modfori τα μπασα πιστευω οτι λειπουν λογο 10" ηχειου...

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Το δεξί είναι Shure το αριστερό το Sennheiser. Λάθος μου που δεν το ξεκαθάρισα.
Είναι το επόμενο βίντεο αυτό που ζητάς ακριβώς! :) Θα έχω πλήρη παρουσίαση όλων των ρυθμιστικών και στα δύο κανάλια και ότι άλλο έχει. Θα έχω μάλιστα και έχω od για να παίξει και με αυτό (αν θυμάμαι καλά μου το είχες ζητήσει ;) ). Δύο ίδια βίντεο θα ετοιμαστούν και για τον SL5.
Ότι άλλες παρατηρήσεις έχετε πείτε της για να διορθωθούν στα επόμενα. Ρε γμτ σε hd το έγραψα το βίντεο, αλλά δεν είδα κάπου επιλογή κατά το upload ώστε να επιλέξω πώς θα το ανεβάσει..
Thanks kkmspm!



White noise

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
39 Απαντήσεις
14745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/11/06, 01:55
από KOYPEAS
31 Απαντήσεις
11080 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 11:58
από Kostas_ P.
1 Απαντήσεις
2934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/08, 02:28
από Jezus
100 Απαντήσεις
130477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/16, 09:55
από Kosthrash
2 Απαντήσεις
2469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/11, 17:13
από Wise_One
14 Απαντήσεις
13915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/12, 12:34
από Korgy
0 Απαντήσεις
2252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/10/12, 12:25
από Πάνος Μαλαχιάς
12 Απαντήσεις
13362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/01/13, 01:58
από zeromancer
16 Απαντήσεις
10648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/13, 02:47
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
11520 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/13, 20:33
από adr1anos