Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για καινούρια κιθάρα και πολλαπλές ερωτήσεις!!!!!  (Αναγνώστηκε 3523 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος schizofrenzy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καταρχήν καλώς σας βρήκα, είμαι newbie από Θεσσαλονίκη , παω για καινούρια κιθάρα και θέλω τα φώτα σας. Έχω στη κατόχη μου μια esp ltd ec-401fm, έχει αρνητικά και θετικά, βολεύει στο παίξιμο ωραιος ήχος σε γενικές γραμμές με μια σχετική ποικιλία μιας και εχει emg 60-81.
Το μεγάλο του θεμα είναι οτι η σολ ξεκουρδιζεται ανηλεώς παρόλο που την έχω δώσει και σε μάστορα, πράγμα το οποίο με αποτρέπει το να βγώ live με αυτήν (δεν είναι και ότι καλύτερο να ξεκουρδίζεται κατά τη διάρκεια του κομματιού!).
Πριν την αγοράσω ημουν έτοιμος να πάρω τη schecter blackjack fr λίγο πριν το κάνω όμως ανέβηκε στο χιλιάρικο, τσατίστικα και κατέληξα στην ltd. Για πολλούς και διάφορους λόγους θα προχωρήσω σε αγορά καινούριας κιθάρας στο προκείμενο λοιπόν!!!

1. Θέλω η καινούρια μου κιθάρα να ειναι όσο το δυνατόν σταθερή στο κούρδισμα της
2. Μαγνήτες : Στη πρώτη μου κιθάρα είχα seymour duncan invader και έκανε τη κιθάρα θηρίο, τωρα εχω emg και η ερώτηση είναι η εξής EMG ? BLACKOUTS? H κάποιος passive της duncan;;(ξέρετε κανέναν καλύτερο απο τον invader για μέταλ;;)
3.Θέλω ταστιέρα έβενο, είναι καλυτερη από τριανταφυλλια; έχει "νέρα"(λακουβίτσες) όπως η τριανταφυλλιά με αποτέλεσμα να βρωμίζει;;;
4. Original Floyd τι διαφορά έχει από άλλα;; Θέλω original γιατί πιστεύω ότι θα μου δώσει το maximum σχετικά με το να μη ξεκουρδίζεται η κιθάρα


Παίζω μέταλ και χρησιμοποιώ διάφορα εφε και θέλω και ποικιλια στον ήχο μου, βάση όμως αποτελεί ένας ηχος ο οποίος θα είναι ιδανικός για ρυθμικά,με λιγο σφίξιμο μπορω να διαθέσω μέχρι 1200, παρακάτω έχω κάποιες που με ενδιαφέρουν

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c1_blackjack_atx_fr_b.htm
http://www.thomann.de/gr/bc_rich_mockingbird_pro_x.htm
http://www.thomann.de/gr/prs_se_torero_gb.htm
http://www.dbzguitars.com/web/2010/barchetta-eminent-fr-tigerseye.html

Ευχαρστώ για το χρόνο σας  ;D

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Κατ' αρχας, καλως ηρθες...

Δε μπορω να φανταστω τι προβλημα εχει η κιθαρα σου και ξεκουρδιζει τοσο ευκολα...ειδικα απο τη στιγμη που εχει σταθερο καβαλαρη. Μηπως να την πας κ σε καναν αλλο μαστορα να τη δει?? Ο προηγουμενος τι εξηγηση σου εδωσε γι' αυτο το προβλημα??

Τωρα, αναμεσα σε EMG κ Blackouts, εγω θα προτιμουσα τους πρωτους, επειδη τους ξερω...τους Blackouts δν τους εχω ακουσει...παντως δες και τιποτα απο αλλες εταιρειες κ οχι μονο active...το metal προυπαρχει των active μαγνητων, οποτε μπορουν και passive μαγνητες να σε βολεψουν...

Και αν εγω ηθελα κιθαρα με metal προσανατολισμο με ενα ποσο στα 1200 ευρω, παλι σε ESP/LTD θα πηγαινα...

Αποσυνδεδεμένος schizofrenzy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω ακούσει ότι συμβαίνει γενικά αυτό, ο μάστορας μού είπε ότι συμβαίνει αρκετά και στις fender, όσο για τους μαγνήτες ανέφερα ότι είχα τον invader αλλά και μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον καλύτερο passive

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Έχω ακούσει ότι συμβαίνει γενικά αυτό, ο μάστορας μού είπε ότι συμβαίνει αρκετά και στις fender, όσο για τους μαγνήτες ανέφερα ότι είχα τον invader αλλά και μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον καλύτερο passive

Η Fender ενος φιλου δν ξεκουρδιζει παρα ελαχιστα, απολυτα λογικο αν σκεφτει κανεις οτι εχει κ τρεμολο...η απαντηση που σου εδωσε ο μαστορας ακουγεται "μπακαλικη"...μπορει να κανω κ λαθος, αλλα θα σου προτεινα να την πας κ αλλου...δν ειναι καθολου λογικο κατι τετοιο...

Εγω εχω τον Dimebucker, που τα σπαει, αλλα θα σου προτεινα να τον ακουσεις κιολας...γενικα, παροτι εχει hi-gain προσανατολισμο, εχει αντιθετα χαρακτηριστικα απο τους EMG...βγαζει πολλα μπασα κ πριμα κ ελαχιστα μεσαια...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Έχω ακούσει ότι συμβαίνει γενικά αυτό, ο μάστορας μού είπε ότι συμβαίνει αρκετά και στις fender
::)



Σου προτεινω πριν χαραμισεις ΤΖΑΜΠΑ αλλα 1200 ευρω να πας και σε εναν αλλο μαστορα να την κοιταξει...
Μια ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ κιθαρα, ειτε ειναι Fender, ειτε Blender, εφοσον δεν εχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ προβληματα κατασκευης (που τη σημερον ημερα σε μια LTD ειναι δυσκολο να υπαρξουν) ΔΕΝ ξεκουρδιζει ευκολα...


Αν εχεις πεσει σε ελαττωματικο κομματι δεν εχεις παρα να την επιστρεψεις και να σου την αντικαταστησουν...


Αποσυνδεδεμένος schizofrenzy

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω ακούσει ότι συμβαίνει γενικά αυτό, ο μάστορας μού είπε ότι συμβαίνει αρκετά και στις fender
::)



Σου προτεινω πριν χαραμισεις ΤΖΑΜΠΑ αλλα 1200 ευρω να πας και σε εναν αλλο μαστορα να την κοιταξει...
Μια ΚΑΛΟΣΕΤΑΡΙΣΜΕΝΗ κιθαρα, ειτε ειναι Fender, ειτε Blender, εφοσον δεν εχει ΣΟΒΑΡΟΤΑΤΑ προβληματα κατασκευης (που τη σημερον ημερα σε μια LTD ειναι δυσκολο να υπαρξουν) ΔΕΝ ξεκουρδιζει ευκολα...


Αν εχεις πεσει σε ελαττωματικο κομματι δεν εχεις παρα να την επιστρεψεις και να σου την αντικαταστησουν...

Θα αγοράσω έτσι κι αλλιώς άλλη κιθάρα, λόγω κάποιας υποχρέωσης αλλά και επειδή η ltd ήταν ένας συμβιβασμός και όχι αυτό που ήθελα, αυτό που θέλω το παραθέτω στο αρχικό μου ερώτημα, θένκς πάντως  ;D έχεις επίσης να προτείνεις κάποιον μάστορα?? αν είσαι από Θεσσαλονίκη βέβαια

Αποσυνδεδεμένος no slave

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 114
    • Προφίλ
οσον αφορα το κουρδισμα,ριξε μια ματια στο nut της κιθαρας.ενδεχεται να σου μαγκωνει τη σολ και ετσι σε καθε bend που κανεις να σου ξεκουρδιζεται.εξ αλλου η σολ ειναι μια χορδη για πολλααα bend :) .
αν ειναι αυτο το προβλημα,λυνεται ευκολα...
η το τριβεις λιγακι
η κοβεις τα bend  :-\

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
18 Απαντήσεις
12804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/01/13, 17:24
από panixgr
20 Απαντήσεις
8988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/09, 10:56
από Alexz11
19 Απαντήσεις
8293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/09, 17:48
από Απόλλων
7 Απαντήσεις
3684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/10, 02:23
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
2 Απαντήσεις
2611 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/10, 19:14
από tasosSG
47 Απαντήσεις
12811 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/11, 20:31
από ReMiOs
21 Απαντήσεις
6933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/11, 00:06
από kopaniamento
31 Απαντήσεις
7194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/12, 15:16
από Spyros Delta
10 Απαντήσεις
12318 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/17, 16:42
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
3921 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/20, 19:10
από Malamakis