Αποστολέας Θέμα: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )  (Αναγνώστηκε 75532 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #100 στις: 12/02/08, 15:33 »
ναι,με freeze γίνεται,αλλά είναι λίγο σπαστικό...και από την άλλη δεν είναι υπερβολικό?τόσα πολλά κανάλια έχω?
Ψιλιάζομαι βέβαια και κακή ρύθμιση του buffer...το έχω έτσι ωστε να έχω latency 5-6 ms...To κουλό είναι ότι λέει:input latency 5 ms,output latency 50-60 κάτι ms..... ???χωρίς να έχω πρόβλημα με καθυστέρηση... :o
Παίζει να οφείλεται εκεί η υπερκατανάλωση πόρων?
Το μόνο που κάνω για να κερδίσω έδαφος είναι να κάνω export τα κανάλια με το guitar ring οταν έχω καταλήξει στον ήχο που θέλω,ώστε να μην τρώει μνήμη με το rig(που πεινάει πολύ)....Αλλά αν θέλω κάτι να αλλάξω?μ...κια παίζει!

το bounce down τι είναι?
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/08, 15:44 από RORY GALLAGHER »
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #101 στις: 12/02/08, 22:38 »
Bounce down είναι η διαδικασία που περιέγραψες όταν κάνεις export. Πάντως δεν είναι καθόλου υπερβολικό. Μιλάμε για Guitar rig και Amplitube που ειδικά το δεύτερο είναι απίστευτα απαιτητικά. Θεωρητικά δεν πρέπει να έχεις καθόλου realtime εφέ να τρέχουν, αλλά ποιος έχει τις γνώσεις κ την εμπειρία για να το καταφέρει αυτό... ::)

Αποσυνδεδεμένος Mitzelos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #102 στις: 16/02/08, 02:31 »
Γεια σας!Χρησιμοποιώ το Nuendo 3.2 και αντιμετωπίζω κι εγω ενα πρόβλημα όσον αφορά τη χρήση του!Ανοίγω ένα audio track(mono)για να ηχογραφήσω την κιθάρα μου(ηλεκτροακουστική)συνδέοντας το καρφί της στη θύρα του μικροφώνου του υπολογιστή,μεσω ενος μετατροπεα βυσματος,γιατι το δικό μου pc δεν έχει δυστυχώς line-in.Κάνω κανονικά το record και μετά ανοίγω ένα δεύτερο κανάλι audio παλι(mono και αυτό) για να γράψω την δευτερη κιθάρα μου(ηλεκτρική)που παίζει τα solo.Για να το κάνω αυτό όμως θέλω να έχω και να ακούω σαν backing track την πρώτη την κιθάρα που έχω γραψει(ηλεκτροακουστική).Παταω λοιπον το record του καναλιού της ηλεκτρικής και μετά το γενικο record για να κανω την εγγραφη,αφου πρωτα εχς αποεπιλεξει φυσικα το record button του πρωτου καναλιου της ακουστικης.Το πρόβλημα μου ομως ειναι πως αντι στο καναλι της ηλεκτρικης να γραφεται ΜΟΝΟ η ηλεκτρικη(το solo δηλαδη)γραφεται μαζι και η ακουστικη για 2η φορα.Ειτε λοιπον παιζουν και τα 2 καναλια(ηλ/ακουστικη και ηλεκτρικη)μαζι ειτε το 2 μονο του ειναι το ενα και το αυτο...Φυσικα δεν μπορω να κανω mute το πρωτο καναλι γιατι μετα δεν θα μπορω να εχω backing track!Εαν καποιος απο εσας γνωριζει ενα τρόπο να με βοηθησει ας μου απαντησει!Ευχαριστω πολυ!!

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #103 στις: 16/02/08, 19:59 »
Μαλλον έχεις επιλέξει απο το μιξεράκι των windows να ηχογραφεί οτι ακουγεται γι'αυτο ξαναγράφει την ακουστική...
Ανοίγεις το mixer-Recording-και επιλέγεις το line in(η το mic,ανάλογα που έχεις βάλει την κιθάρα....καλύτερα στο line in)....
 :)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος Mitzelos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #104 στις: 17/02/08, 00:54 »
Ευχαριστω πολυ!!Λυθηκε ευτυχως το προβλημα!!

Αποσυνδεδεμένος kitharopliktras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #105 στις: 08/04/08, 21:04 »
γεια και απο εμενα!εγς χρησιμοποιω το cubase sx3 και ενω παιζω με την κι8αρα και αφτο περνει σημα δεν το βγαζει στα ηχεια!οταν ομωσ το γραψω αφτο ποθ παιζω(χωρις να το ακουω)μετα αν πατησω play μου το αναπαραγει.....τι να κανω?πρεπει να ειναι καποια ρυ8μιση γιατι με το ιδιο προγραμμα και τιν ιδια καρτα ιχου σε εναν φιλο ηταν μια χαρα...μηπως μπορει κανεις να μου πει τι να κανχ για να ακουω τον τον ηχο την ωρα που παιζω?? ???

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #106 στις: 09/04/08, 00:42 »
Μπορείς να πατήσεις ένα μικρό ηχειάκι που είναι στο ενεργό Track που ηχογραφείς στο cubase. Αν η κάρτα ήχου σου είναι καλή δε θα έχεις καθυστέρηση και θα ακούς αυτό που παίζεις realtime. Μαλιστά θα το ακούς και με όλα τα εφέ που έχεις βάλει στο συγκεκριμένο track! Αν αυτό σου δίνει ένα καθυστερημένο σήμα, κοινώς η κάρτα ήχου σου έχει μεγάλο latency και αν το κατεβάσεις από τις ρυθμίσεις  της σου δημιουργεί κλικ και σπασίματα, δοκίμασε να κάνεις unmute το σήμα που ηχογραφείται από τον manager της κάρτας ήχου σου. Έτσι θα ακούς το σήμα σου χωρίς καθόλου καθυστέρηση αλλά τελείως στεγνό.

Αποσυνδεδεμένος kitharopliktras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #107 στις: 09/04/08, 22:55 »
το εχω κανει αλλα τιποτα....και στου φιλου μου εβγαζε ηχο κανονικα χωρις κα8υστερηση κ τετοια οποτε δεν πρεπει να φτεει η καρτα....

Αποσυνδεδεμένος arionas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #108 στις: 22/05/08, 11:02 »
Γεια σας φίλοι,

Γνωρίζει κάποιος πως μπορώ στο ίδιο Pc να παίξει cubase sx3 και το KONTAKT 3?

Η κάρτα ήχου μου στο pc  έχει 4 ζεύγη In και 4 out.
Συνδέω κιθάρες πλήκτρα κλπ με τη κονσόλα. Από το out της κονσόλας πηγαίνει στο 1-2 in της κάρτας. Το out 1-2 της κάρτας πηγαίνει σε ενισχυτή.
Εχω δώσει και σήμα εξόδου για το Kontakt στο 3-4 OUT της κάρτας

Εχω συνδέσει και Midi 1-2 στο αντίστοιχο της κάρτας για τα πλήκτρα.

Μέχρι τώρα παίζει κανονικά το cubase 3 όπως και το Kontakt 3 ξεχωριστά.
Ανοίγοντας όμως και τα δύο (πρώτα το cubase και μετά το Kontakt) δεν μπορώ από τα πλήκτρα να κατευθύνω τους ήχους του sampler.

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα….πολύ. Εχει κάποιος καμία καλή γνώση για το ποια συνδεσμολογία θα ακολουθήσω και πως μπορούν μαζί να παίξουν τα δυο προγράμματα; 

Θα μπορουσα να βάλω 2η κάρτα ήχου; έχω την δυνατότητα μιας και υπαρχει μια mark midi 4 περισευάμενη...

Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #109 στις: 22/05/08, 11:41 »
Παμε αναποδα:
1) Καλο θα ηταν να αποφυγεις τη χρηση 2 καρτων ηχου πανω στο ιδιο συστημα. Δεν θα γλυτωσεις "εισοδους και εξοδους" ετσι, αλλα θα προκαλεσεις ενα μπερδεμα στα Windows ( και ολοι ξερουμε πως τα windows ειναι ενα μπερδεμα απο τη στιγμη που μπαινουν στο CD εγκαταστασης τους :D ).
2) Αν θυμαμαι καλα, το KONTAKT 3 ειναι ενα VSTi sampler. Μπορεις να το "ανοιξεις" και μεσα απο το Cubase. Απλως, πατα F11 και θα σου ανοιξει η κονσολα για τα instruments. Στη συνεχεια, ψαξε στο πρωτο slot, εαν θα σου εμφανιστει η επιλογη "Kontakt Player" ή "Native Instruments" ή οτιδηποτε παραπεμπει στο συγκεκριμενο sampler.

Κανε αυτα τα βηματα και στη συνεχεια θα δουμε ποια αλλη λυση μπορει να υπαρξει ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος arionas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #110 στις: 22/05/08, 18:43 »
θα δοκιμάσω Freemind. Η συνέσεις σου φαίνονται σωστές; Ξερεις εαν υπαρχει καπου να δω για συνδέσεις με Pc κονσόλα και ηχεία;

το δοκιμασα παιζω στο track το drums ηχο αλλα εχω τρομερη καθυστερηση. Παταω ενα πληκτρο και μετα απο 1,5sec παιρνω τον ηχο...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #111 στις: 22/05/08, 22:06 »
το δοκιμασα παιζω στο track το drums ηχο αλλα εχω τρομερη καθυστερηση. Παταω ενα πληκτρο και μετα απο 1,5sec παιρνω τον ηχο...
Χρησιμοποιείς τους Asio drivers της κάρτας σου? Η μήπως τους default του cubase? Θα το δεις από το Device->VST Multitrack η κάπως έτσι... (έχω το cubase σε άλλη εγκατάσταση και δεν μπορώ να το ανοίξω για να σιγουρευτώ :Ρ)

Αποσυνδεδεμένος arionas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 17
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #112 στις: 23/05/08, 00:34 »
Βρήκα, λιγο διαφορετικα απο αυτο που ειπες και αλλαξα την ρυθμιση και παιζει. Thnx man...

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #113 στις: 17/07/08, 01:40 »
παιδες βοηθεια.. εχω το Cubase και ηχοχραφω εδω και πολυ καιρο.. πριν μερες που προσπαθησα να ηχοφραφησω μου εβγαλε το μηνυμα:

Audio Engine Error: Audio Engine Error: ASIO went out of Sync

Help....
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #114 στις: 17/07/08, 15:57 »
Μοντελο καρτας και εκδοση Cubase δεν χρειαζεται να ξερουμε? :D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #115 στις: 17/07/08, 23:34 »
Μοντελο καρτας και εκδοση Cubase δεν χρειαζεται να ξερουμε? :D

Cubase v.2 και καρτα ηχου: C-Media AC97 Audio Device
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #116 στις: 18/07/08, 05:42 »
τελικα το βρηκα το προβλημα..
ευχαριστω παντως..
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #117 στις: 28/07/08, 15:49 »
παιδες βοηθεια.. εχω το Cubase SX2  και τι συμβαινει..  ανοιγω το Cubase και μου εμφανιζεται το Transport Panel(F2), αλλα στο Transport Panel αριστερα αριστερα ekei που λεει CPU Usage, αυτο συνεχως αυξομειώνεται με αποτελεσμα να παιζει οτιδηποτε audio ή midi με διακοπες..
Βοηθεια...
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #118 στις: 28/07/08, 18:54 »
Ανοιξε πρωτα το Cubase και μετα ανοιξε το project μεσα στο Cubase. Πολλες φορες "φορτωνουμε" με πολλα VSTi και VST τις δουλειες μας, με αποτελεσμα να "γεμιζει" ο επεξεργαστης και η μνημη. Καλο θα ηταν να αρχισεις να κανεις freeze ορισμενα VSTi και καναλια με πολλα effect.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #119 στις: 29/07/08, 03:55 »
Ανοιξε πρωτα το Cubase και μετα ανοιξε το project μεσα στο Cubase. Πολλες φορες "φορτωνουμε" με πολλα VSTi και VST τις δουλειες μας, με αποτελεσμα να "γεμιζει" ο επεξεργαστης και η μνημη. Καλο θα ηταν να αρχισεις να κανεις freeze ορισμενα VSTi και καναλια με πολλα effect.

Ευχαριστω freemind αλλα, μηπως θα μπορουσες να μου το κανεις λιγο πιο λιανα?? ???
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #120 στις: 29/07/08, 04:11 »
Ανοιξε πρωτα το Cubase και μετα ανοιξε το project μεσα στο Cubase. Πολλες φορες "φορτωνουμε" με πολλα VSTi και VST τις δουλειες μας, με αποτελεσμα να "γεμιζει" ο επεξεργαστης και η μνημη. Καλο θα ηταν να αρχισεις να κανεις freeze ορισμενα VSTi και καναλια με πολλα effect.


Ευχαριστω freemind αλλα, μηπως θα μπορουσες να μου το κανεις λιγο πιο λιανα?? ???

http://www.musictechmag.co.uk/mtm/features/the-freeze-function-in-cubase-sx-sl-2-0
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #121 στις: 29/07/08, 06:32 »
Ανοιξε πρωτα το Cubase και μετα ανοιξε το project μεσα στο Cubase. Πολλες φορες "φορτωνουμε" με πολλα VSTi και VST τις δουλειες μας, με αποτελεσμα να "γεμιζει" ο επεξεργαστης και η μνημη. Καλο θα ηταν να αρχισεις να κανεις freeze ορισμενα VSTi και καναλια με πολλα effect.


Ευχαριστω freemind αλλα, μηπως θα μπορουσες να μου το κανεις λιγο πιο λιανα?? ???

http://www.musictechmag.co.uk/mtm/features/the-freeze-function-in-cubase-sx-sl-2-0



Ευχαριστω αλλα δεν βρηκα ακρη.. Ισχυει ακομη η βοηθεια..
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Cubase/Nuendo ( Αποριες-προβληματα-επιλυση )
« Απάντηση #122 στις: 29/07/08, 10:09 »
Ανοιγεις αρχικα το Cubase απο το εικονιδιο του και οχι απο το project. Στη συνεχεια ανοιγεις το project. Εαν σου κανει το ιδιο προβλημα, τοτε κανε off τα VSTi και τα καναλια που εχουν effect ( εναλλακτικα κανε τα ολα μαζι bypass ). Κανε save το project και κλειστο. Ανοιξε το ξανα τωρα. Λογικα, θα τρεχει κανονικα, χωρις να κολλαει. Ανοιξε σιγα σιγα τα effects και τα VSTi.

Παντως, εαν σου κανει κατι τετοιο, σημαινει πως εχεις φορτωσει πολυ τη δουλεια που κανεις και ο υπολογιστης σου δεν μπορει να αντεξει αυτο το βαρος.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ερώτηση σχετική με το tempo στο Cubase
« Απάντηση #123 στις: 21/08/08, 23:40 »
Στο Cubase SX3 με EZDrummer θέλω να προγραμματίσω τύμπανα σε ένα κομμάτι, αλλά σε κάποια σημεία να αλλάζει το tempo (πχ απο 100 bpm να γίνει 130).Το ξέρω ότι αλλάζει από το κεντρικό panel (F2) του Cubase,αλλά έτσι αλλάζει σε ολόκληρο το κομμάτι,ενώ εγώ θέλω να αλλάξω πχ από το 2.30 ως το 3.10

Άκουσα ότι γίνεται,ξέρει κανείς πως? ::)
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ερώτηση σχετική με το tempo στο Cubase
« Απάντηση #124 στις: 21/08/08, 23:55 »
Ας πουμε πως θελεις απο το μετρο 12 εως το μετρο 20 να ειναι στα 130 ( ενω ολο τοκ ομματι ειναι στα 110 ).
Καταρχας θα ανοιξεις το tempo manager του Cubase. Θα το βρεις στις επιλογες πανω, διπλα απο το File, στο Project. Εκει αναφερει το TEMPO.
Θα το επιλεξεις και θα ανοιξεις το νεο παραθυρο. Προσοχη, για να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη, πρεπει να μιλας με μετρα κι οχι με χρονο. Οποτε αλλαξε το πριν κανεις τις αλλαγες.

Πηγαινε στο μετρο 12 και δες πως η μπλε γραμμη δειχνει 110. Επελεξε το "μολυβι" και στη συνεχεια ακουμπα στο μετρο 12 και συρε τη μπλε γραμμη προς τα πανω, μεχρι να παει στα 130. Μετακινησε τα μετρα στο 20ο, οπου θα κανεις την αντιθετη διαδικασια και απο τα 130 θα πας στα 110.

Με αυτο τον τροπο, ο μετρονομος του Cubase θα αλλαξει στο 12ο και 20ο μετρο συμφωνα με τα τεμπο που εδωσες.

Καλη τυχη
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
87 Απαντήσεις
50824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 14:28
από Crossroad
6 Απαντήσεις
4788 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/08, 01:48
από gers
1 Απαντήσεις
2778 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/08, 19:52
από Fteo
5 Απαντήσεις
5114 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/09, 18:45
από Crossroad
7 Απαντήσεις
4500 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 22:21
από gers
11 Απαντήσεις
5397 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/09/08, 12:35
από Καρχαρίας
6 Απαντήσεις
4245 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/08, 22:23
από morello
3 Απαντήσεις
2736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/09, 11:41
από .:°:. Apollon .:°:.
12 Απαντήσεις
7051 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/09, 02:17
από groovymood
6 Απαντήσεις
3331 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/09/10, 23:17
από Disfunctional