Αποστολέας Θέμα: Meta thanaton zwi...  (Αναγνώστηκε 34285 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsitos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Kaloi mou anthrwpoi...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #25 στις: 30/09/02, 02:54 »
as filosofisoume ligaki...kai isws na peiraksei merikous...
1...den pistevw sto theo..oute stin metathanato zwh..pistevw sti plisi egefalou...
2....kai as poume oti iparxei zwi meta to thanato...tote...iparxei thanatos??or tha eimaste gia panta zwntanoi...??
3....pistevw oti ola KAPOIOI..ta exoun kanei na sindeonte me ti thriskeia...giati arage na kataligoun ola ekei??mipws telika kapoioi...zoune me to thanato twn allwn??diladi...iparxei zwi meta thanatwn(allwn)...gi autous...
4.an iparxei zwi meta to thanato...tote i zwi einai ena paixnidi..apla aneveneis level...kai ti ginete an ksemeineis apo lefta??DEN PAIZEIS!!!!
5...kai telos...pistevw akoma oti iparxei zwh meta to thanato mono sti mnimi mas...gia mena akoma zei o pappous mou.....

A!!file Damiane...akoma gelaw(xexexexxex..)....
ta alita na lisw, to drako apo ti spilia
egw tha ton nikisw, kai ta xrisafia pou fila
ola tha sta xarisw, glentia tragoudia kai xorous
egw prwtos tha arxisw.

Αποσυνδεδεμένος Δαμιανός

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Quality Never Goes Out Of Style...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #26 στις: 02/10/02, 02:53 »
1.oute diafwnw oute simfwnw mazi sou... apopsi sou kai tin sevomai...
2.auto profanws pou les den stekei...skepsou to
3.den sou exei perasei apo to mialo oti an yparxei theos( pragma pou pisteuei poly kosmos) ola tha arxisan apo auton kai ara dikaiologimena ta sindeoun me ayto?
4.Game over....gia pes mas to score sou an kai nomizw oti idi to kserw...
5. Nai paizei tavli me ton diko mou...

Profanws efarmozeis auto pou leei kai enas filos mou "oloi geloun me mena kai egw ksekardizomai".....

epeksigisi:to thema den to evala se sxesi me tin thriskeia...
twra pws odigithike ekei einai aksio aporeias
« Τελευταία τροποποίηση: 02/10/02, 02:57 από Δαμιανός »

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #27 στις: 03/10/02, 21:44 »
Ίσως ό όρος μετα θανατον ΖΩΗ να μην είναι ορθός, αν λέγαμε υπαρξη ισως είμασταν πιο επαρκής.
    Τη ζωη τη φανταχόμαστε όπως είμαστε τώρα , ενω ή ύπαρξη θα μπορουσε να έχει διάφορες διαστάσεις.
    Καλό είναι που δεν ξέρουμε τι υπάρχει , κακό είναι όμως που δεν ερευνούμε και δεν  ψαχνόμαστε όσο θα έπρεπε
« Τελευταία τροποποίηση: 03/10/02, 21:46 από SKYLLAS »

Αποσυνδεδεμένος kotsitos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Kaloi mou anthrwpoi...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #28 στις: 04/10/02, 00:39 »
vre paidia o oros "meta thanaton zwi" einai kathara ena apo ta polla egwistika epiteugmata tou idiou tou anthrwpou me skopo tin ekmetalleusi kai me teliko skopo tin eisroi xrimatwn...twra poioi epwfelounte apo auti tin istoria einai allo thema...apla auto pou pistevw einai i apli logiki tou geniese...zeis...pethaineis..kai teleiwse...den exei allo...akougete tromaxtiko to kserw..kai ekei einai pou pontaroun..sto fovo..sto fovo oti kapoia mera tha pethanoume..alla etsi einai...isws akoma na min exei na kanei me to fovo..alla me tin talaipwri zwi pou kanoun polloi sinanthrwpoi mas kai perimenoun mia deuteri eukairia me kanona sigrisis auti ti zwi...auto pistevw...kathe alli apopsi sevasti...
ta alita na lisw, to drako apo ti spilia
egw tha ton nikisw, kai ta xrisafia pou fila
ola tha sta xarisw, glentia tragoudia kai xorous
egw prwtos tha arxisw.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #29 στις: 04/10/02, 12:21 »

vre paidia o oros "meta thanaton zwi" einai kathara ena apo ta polla egwistika epiteugmata tou idiou tou anthrwpou me skopo tin ekmetalleusi kai me teliko skopo tin eisroi xrimatwn...twra poioi epwfelounte apo auti tin istoria einai allo thema...apla auto pou pistevw einai i apli logiki tou geniese...zeis...pethaineis..kai teleiwse...den exei allo...akougete tromaxtiko to kserw..kai ekei einai pou pontaroun..sto fovo..sto fovo oti kapoia mera tha pethanoume..alla etsi einai...isws akoma na min exei na kanei me to fovo..alla me tin talaipwri zwi pou kanoun polloi sinanthrwpoi mas kai perimenoun mia deuteri eukairia me kanona sigrisis auti ti zwi...auto pistevw...kathe alli apopsi sevasti...


Symfwnw alla sxedon, ola auta pou les einai swsta an ta dei kaneis psyxra, kai nai ontws yparxei kai auth h periptwsh. Auto pou emena me provlhmatizei einai ti ginetai me auto pou leme "pneuma" kai "psyxh". Pandws exeis dikio, yparxei kyklwma gyrw apo to thanato, kai den enww grafeia teletwn klp klp.

Αποσυνδεδεμένος kotsitos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Kaloi mou anthrwpoi...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #30 στις: 04/10/02, 15:17 »
merikes fores kwsta prepei na eisai ligo psixros gia na mporesoun kapoioi anthrwpoi na katalavoun pws etsi einai i zwi...omws den iparxei lathos i swsto..apla egw auto pistevw..kai den milaw ston aera...twra gia kapoies lekseis pou exoun epinoithei..opws pneuma kai psixi..einai apla lekseis pou erxonte paketo me tin idea tou orou meta thanaton zwi..kai einai apla ennoies pou mas epireazoun mesa apo ena poli kalo senario...opws i leksi agapi....kai vevea mas epireazoun giati akoma de kseroume...kai isws na mi mathoume pote..kai kala tha einai na mi mathoume...telika ston anthrwpo exei apodeixtei oti kanei kako na mathainei perissotera...
ta alita na lisw, to drako apo ti spilia
egw tha ton nikisw, kai ta xrisafia pou fila
ola tha sta xarisw, glentia tragoudia kai xorous
egw prwtos tha arxisw.

Αποσυνδεδεμένος Κώστας

  • Γενικός Γραμματέας
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 336
  • Φύλο: Άντρας
  • Ola gia to ellhniko tragoudi
    • Προφίλ
    • Business Web Hosting, Design
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #31 στις: 04/10/02, 16:05 »
Nai alla les oti den yparxei kati epipleon apo to synolo twn podiwn, xeriwn, kardias kai loipwn organwn klp klp? Kserw gw? Ti ginetai me thn "ekgymnash" tou pneumatos pou elegan oi arxaoi? Kati hkseran autoi...mou fainetai oti pneuma yparxei, alliws tha mborousame na ftiaksoume mia mhxanh panomoityph me ton anthrwpo, me synaisthimata. Omws auto den ginetai (toulaxiston oxi akoma). Isws telika na mhn xreiazetai na to psaxnei kaneis toso. Isws kai auth h apopsh, tou na mhn to psaxneis vgainei apo thn elleipsh xronou pou exoume emeis oi "monternoi" antrwpoi. Pandws opws kai na exei to pragma h anagkh gia diereunhsh teteiwn thematwn mas kanei kai diaforetikous, mas dinei authn thn idiopoio diafora, eitai auth legetai pneuma, psyxh h otidhpote allo  ???

Αποσυνδεδεμένος kotsitos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Kaloi mou anthrwpoi...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #32 στις: 04/10/02, 18:19 »
oi arxaioi mesa sti mastoura tous legan oti ithelan...ta perissotera vevea itan swsta...alla logika swsta...opws kai oi indianoi...mesa sti mastoura tous vlepan pnevmata kai ftiaxnan theous...kai vevea eimaste diaforetikoi san xaraktires kai gi auto mporoume kai sizitame...pantws akoma ki an iparxei meta thanaton zwi..tha itan kalo na min trellenomaste me tin idea..kai na koitazoume na pername kala se opoia zwi eimaste me vasi to ti einai kalo sti zwi pou zoume....
ta alita na lisw, to drako apo ti spilia
egw tha ton nikisw, kai ta xrisafia pou fila
ola tha sta xarisw, glentia tragoudia kai xorous
egw prwtos tha arxisw.

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #33 στις: 05/10/02, 00:05 »
Λοιποοον...Εγώ θα πω μερικά πράματα για την ψυχή…η παρακάτω θεωρία δεν ξέρω κατά πόσο ευσταθή…ΑΚΟΥΣΤΕ:

Ο κυκλικός χρόνος

Το φθινόπωρο του 1883, ο Φρήντριχ Νίτσε γράφει:<<Αυτή η αργή αράχνη που γλιστρά στο φως του φεγγαριού, και αυτό το ίδιο το φως του φεγγαριού, ακόμη και εσύ και εγώ που σιγοψιθυρίζουμε μπροστά στο κατώφλι του σπιτιού, συζητούμε για πράματα αιώνια, δεν έχουμε ήδη υπάρξει στο παρελθόν; Και δεν θα ξανασυναντηθούμε άλλη μια φορά στο μεγάλο δρόμο, σ’ αυτόν τον τεράστιο τρεμάμενο χρόνο και δεν θα ξανασυναντιόμαστε αιώνια; Αυτά σου έλεγα, όλο και πιο χαμηλόφωνα, γιατί οι πιο βαθιές και οι πιο κρυφές μου σκέψεις, μου προκαλούσαν τρόμο! …>> . Regressus in infinitum.  Μιλάω για την παράτολμη θεωρία του <<κυκλικού χρόνου>>. Την ιδέα της <<αιώνιας επιστροφής>>. Ζούμε ξανά και ξανά την ζωή μας, ίδια και απαράλλαχτη, με όλες τις λεπτομέρειες, εις του αιώνας των αιώνων ΑΜΗΝ!!!! Βιώνουμε πάλι και πάλι τα ίδια περιστατικά, αλλά η φύση έχει φάνει σπλαχνική μαζί μας και μας έχει στερήσει την μνήμη τους. Σύμφωνα με αυτήν την ιδέα, ο χρόνος του καθενός μας επαναλαμβάνετε ατέρμονα (κάτι που δικαιολογεί και το πολύ ενδιαφέρον φαινόμενο <<Deja-vu>>, που έτσι και αλλιώς μοιάζει να σχετίζεται με τον χρόνο).
Αυτό που είναι τρομερά ενδιαφέρον στην πολύ σοβαρή θεωρία του κυκλικού χρόνου, είναι το εξής ερώτημα: αν υ ζωή που επαναλαμβάνεται ξανά και ξανά, παγιδευμένη σε έναν κυκλικό χρόνο, και το ίδιο συμβαίνει και με τις ζωές όλων τον άλλων, αυτό δεν σημαίνει ότι όλοι αυτοί οι κυκλικοί χρόνοι πρέπει να συνυπάρχουν; Τι στιγμή που εγώ επαναλαμβάνω τα ίδια μονοπάτια της ζωής μου για χιλιοστή φορά, κάπου πρέπει να επαναλαμβάνετε  ατέρμονα και η μάχη του Βατερλό. Έτσι, έχουμε την εικόνα άπειρων κύκλων που τέμνουν ο ένας τον άλλον, κ%
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #34 στις: 05/10/02, 00:19 »
(συνέχεια) ???
και όλοι μαζί συνυπάρχουν μέσα σε ένα άλλο κάθετο σύστημα ομόκεντρων κύκλων. ( Τι ιλιγγιώδες σχεδιάγραμμα εεε!!!). Η ροή του χρόνου δημιουργείται από την κίνηση που μεταδίδει κατά την περιστροφή του ο ένας κύκλος στον άλλον. Αυτό σημαίνει (άσχετο) ότι το ταξίδι στον χρόνο θα είναι ένα άλμα από την μια περιστρεφόμενη δίνη προς την γειτονική της και ούτω καθεξής.
Ο Νίτσε προσπαθώντας να εξηγήσει το μυστήριο της ανθρώπινης μοίρας, των συμπτώσεων, της αλληλουχίας των γεγονότων, αλλά και του αινιγματικού φαινομένου που είναι γνωστό ως Deja-vu, όπως είπα διατύπωσε την θεωρία της <<αιώνιας επιστροφής>>, συνδυασμένη με της αντίστοιχες σκέψεις αρχαίων Ελλήνων φιλόσοφων, που τον οδήγησε να εξερευνήσει την ιδέα ενός <<κυκλικού χρόνου>>:<< Ο αριθμός των ατόμων που συνθέτουν τον κόσμο, όσο υπέρμετρος και αν είναι, είναι πεπερασμένος και ικανός να παράγει πεπερασμένο αριθμό συνδυασμών. Σε έναν άπειρο χρόνο, ο αριθμός των δυνατών συνδυασμών πρέπει να εξαντλείτε και το σύμπαν κατ’ ανάγκην να επαναλαμβάνεται. Ξανά θα γεννηθείς από μια μήτρα, ξανά θα μεγαλώσει ο σκελετός σου, ξανά οι προεδράκλες μας θα φτιάξουν τούτο εδώ το site, ξανά θα κάτσεις σαν τον βλάκα να διαβάσεις όσα είπα, ξανά θα κάτσεις να σκεφτείς άμα έχω δίκιο ή όχι κτλ …ξανά θα ακολουθήσεις όλες τις ώρες σου ίσαμε τον θάνατό σου…
Άντε γειαααα!%
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #35 στις: 05/10/02, 00:21 »
ελπίζω να μην σας κούρασα με την φλυαρία μου...αν ναι απλα συγνώμη...

γιατι έστειλε μόνο το μισό μύνημα? ???
Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος SKYLLAS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το YaBB SE!
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #36 στις: 05/10/02, 13:07 »
Μπα μάλλον βοηθησες. Την είχα ακούσει αυτή τη θεωρία αλλά δεν ήξερα λεπτομερειες.Μπορει και να ισχύει τι να πώ.
 Αλλά τότε τα πάντα θα ήταν δεδομένα, θα υπήρχε η μοίρα που θα καθοριζε τα πάντα.
 Και το μέλλον ειναι γραμμένο δηλαδή, αυτό βοηθαει και τους μελλοντολόγους, οπότε δεν ειμαστε ελευθερα άτομα είμαστε ρομποτάκια του παιχνιδιου της φύσης.
Τα πάντα μπορουν να θεωρηθούν πιθανά όπως και απίθανα. Εγω πιστευω πως οι αληθιες βρισκονται μέσα μας, ο καθενας έχει τη δική του ερμηνεία. Ίσως να ισχυουν όλες οι θεωριες μαζί.
  Δεν μπορουμε να καθόμαστε με δεμενα χερια και να κλαιμε τη μοιρα μας και να ριχνουμε τις ευθυνες σε τρίτα προσωπα ή καταστάσεις.
  Αφου την εξωτερική ελευθερία δεν την εχουμε, ας προσπαθησουμε μέσα μας να είμαστε ελεύθεροι. Τα παντα υπαρχουν αγαπη μισος, ερωτας συνειδηση όχι όμως απο μόνα τους , πρεπει να ψαξουμε, και παραθέτω το παρακάτω:

 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΩ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΝΕΡΟ
ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΝΑ ΠΙΕΙΣ
 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΝΕΥΣΗ
ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ
 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ
ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙΣ
 ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΩ ΓΙΑ ΦΩΣ
ΜΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΝΩ ΝΑ ΒΙΩΣΕΙΣ
       ΟΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΣΟΥ
       ΑΝ ΨΑΞΕΙΣ ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ


Αποσυνδεδεμένος kotsitos

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
  • Φύλο: Άντρας
  • Kaloi mou anthrwpoi...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #37 στις: 05/10/02, 16:04 »
ola auta pou mas eipe o adiakritos einai fantastika swsta...omws an einai alitheia tote iparxei theos???kai lew theos giati pisw apo auti ti thewria (iparxis mias anwteras dinamis)..einai i alli thewria tis meta thanaton zwhs..oi thewries einai polles kai i mia katarriptei tin alli..to thema omws einai na mi mas endiaferei ti ginete meta ti to thanato...alla ti ginete twra..auto einai pio simantiko...gia mena apla o thanatos iparxei gia na dinei aksia sti zwi...o thanatos den einai kati pou stamataei ti zwi..einai i sinexeia tis...
ta alita na lisw, to drako apo ti spilia
egw tha ton nikisw, kai ta xrisafia pou fila
ola tha sta xarisw, glentia tragoudia kai xorous
egw prwtos tha arxisw.

Αποσυνδεδεμένος Αδιάκριτος

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
  • Τι κοιτάς ρε παλιό...
    • Προφίλ
Re:Meta thanaton zwi...
« Απάντηση #38 στις: 05/10/02, 16:48 »
Θέλω να ζητήσω ευχαριστώ που δεν γελάσατε με την άποψη μου…συνήθως οι πιο πολλοί αυτό κάνουν(σκάνε στα γέλια και λένε: <<Τι μαλ**ας που είσαι ρε Βασίλη>>

Αααααα και κάτι άλλο… που θυμήθηκα μόλις τώρα…

Ένα από τα πιο συγκλονιστικά βιβλία που έχουν γραφτεί πάνω στο θέμα είναι το Η Παράξενη Ζωή του Ιβάν Ουσοκίτνου του Πήτερ Ουσπένσκι. Πρόκειται για ένά παράξενο μυθιστόρημα που προσπαθεί να ξεκλειδώσει τα μυστικά της αιώνιας επιστροφής και τους τρόπους με τους οποίους θα μπορέσει ο άνθρωπος να δραπετεύσει από αυτήν την χρονοπαγίδα…(μα πως τα λέω έτσι ο…κιθαρίστας).
Είναι ένα από τα λίγα βιβλία που έχω διαβάσει και άλλωστε πώς να προλάβω να διαβάσω πολλά(βιβλία) από την στιγμή που είμαι μόλις 16 ή μάλλον από την στιγμή που πηγαίνω σχολείο, αγγλικά, γερμανικά, ωδείο(κιθάρα, αρμόνιο, μπουζούκι) και είμαι και στην ομάδα του βόλεϊ…τεσπα. Τι έλεγα; Α ναι, είναι από τα λίγα βιβλία που με <<στιγμάτισαν>> πνευματικά…

Η τέχνη του να είσαι υπεράνω:
-
Αν σε σπρώξουν για να πέσεις ,μην πας να τους
εκδικηθείς ,πάνε να τους δείξεις ότι δεν έπεσες…
-

Αποσυνδεδεμένος evilnanouk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #39 στις: 26/07/04, 17:04 »
Εγω πιστευω...και για να ειμαι ειλικρινης...οποιος δε πιστευει δεν υπαρχει λογος να ζει... ;)

Αποσυνδεδεμένος Sound of Rock

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 450
  • Φύλο: Άντρας
  • Den Exoume Ipothesi
    • Προφίλ
    • Formula 1 Review
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #40 στις: 26/07/04, 17:10 »
μερικές φορές το σκέφτομαι.. δεν μπορώ να πιστέψω ότι θάνατος = τέλος και θέλω να πιστεύω ότι κάτι υπάρχει μετά. τι είναι αυτό όμως δεν μπορώ να ξέρω και ούτε μπορώ να σκεφτώ πως θα είναι :-\
Formula 1 Review
Lyrics. Wasted Time Between Solos.

Αποσυνδεδεμένος Harold

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Γειά σου γειά σου γειά σου!
    • Προφίλ
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #41 στις: 26/07/04, 17:25 »
Και βέβαια υπάρχει... δεν τελειώνουν όλα εδώ!
...έλα πάρε μου την λύπη... έλα δώσμου την χαρά!

red mosquito

  • Επισκέπτης
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #42 στις: 26/07/04, 17:26 »
Εγω πιστευω...και για να ειμαι ειλικρινης...οποιος δε πιστευει δεν υπαρχει λογος να ζει... ;)

Noμίζω ίσα ίσα το αντίθετο. Αν πιστεύεις πως αυτή είναι η μοναδική σου ευκαιρία να ζήσεις και πως κάποτε αυτό το ταξίδι θα τελειώσει θα το βιώσεις πολύ πιο έντονα και όσο πιο όμορφα μπορείς, να εκμεταλλευτείς πλήρως το χρόνο που σου δόθηκε. Έτσι το παίρνω εγώ...  :)

Αποσυνδεδεμένος Dante

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #43 στις: 26/07/04, 17:42 »
Η επινόηση της μετά θάνατο ζωής είναι ανθρώπινο δημιούργημα.
Κανείς δεν γύρισε από εκεί να μας πει τι είδε και τι υπάρχει. Άρα δεν έχουμε καμιά απόδειξη για ζωή μετά το θάνατο.
Η πίστη στη μεταθανάτια ζωή ήρθε στον κόσμο μαζί με τις θρησκείες. Δεν υπάρχει καμία θρησκεία που να μην πιστεύει σε αυτή. Αν δεν πίστευαν στη μεταθανάτια ζωή δεν θα έκοβαν ούτε ένα εισητήριο...
Κανείς δεν θέλει να πεθάνει και από αυτή την άποψη κανείς δεν θέλει να χαθεί μετά τον θάνατό του. Δικαιολογημένη λοιπόν η ευχή για συνέχιση της ζωής.
Είναι ο φόβος του θανάτου που μας κάνει να θέλουμε να "ζήσουμε" και μετά τον βιολογικό θάνατό μας, μάς λένε οι φιλόσοφοι.
Και εδώ γενιέται μια αντίφαση. Γιατί όλοι αυτοί που πληρώνονται για να πιστευουν ότι υπάρχει μετά θάνατο ζωή (και μάλιστα πολύ πιο ευτυχισμένη από την εγκόσμια, έτσι λένε) τρέμουν στην ιδέα του θανάτου. Αφού η άλλη ζωή τους θα είναι πιο χαρούμενη;
Η απάντηση που δίνω εγώ είναι γιατί η ανθρώπινη φύση γνωρίζει πότε αρχίζει και πότε τελειώνει η ζωή. Αρχίζει με την γέννηση και τελειώνει οριστικά με τον θάνατο
Συμπέρασμα: ζήστε την κάθε στιγμή σαν να είναι η τελευταία.
Μόνο όσοι δεν πίστεψαν στην μετά θάνατο ζωή ρούφηξαν την ζωή ως το τέρμα.
 

red mosquito

  • Επισκέπτης
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #44 στις: 26/07/04, 17:45 »
Right on φίλε. Αλλά ποτέ δεν ξέρεις  ;D

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #45 στις: 26/07/04, 18:55 »
Εγώ πιστεύω...πως  υπάρχει !!!
Κάτι πρέπει να γίνεται ''μετά'' !!!!
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #46 στις: 26/07/04, 23:08 »
Dante, όταν λέμε πιστεύω χρησιμοποιούμε το ρήμα κυριολεκτικά. Αν είχαμε αποδείξεις θα χρησιμοποιούσαμε το γνωρίζω.

Είναι δημιουργικό να αμφισβητούμε και να ψάχνουμε γιατί έτσι έχουμε τη δυνατότητα να ανακαλύψουμε κιόλας. Με τον κυνισμό και την αντιδημιουργική ισοπέδωση απλά μένουμε στάσιμοι και το χειρότερο χωρίς καμιά ελπίδα ανέλιξης.

Επίσης θα ήθελα μια διευκρίνιση. Ποιοί είναι αυτοί που πληρώνονται για να πιστεύουν;

Μου προκαλεί εντύπωση ακόμα το γεγονός πως μεταχειρίζεσαι τους φιλοσόφους και τις ρήσεις τους (κάποιων έστω που έχουν εκφράσει συγκεκριμένες θέσεις για αυτό το θέμα) τη στιγμή που η φιλοσοφία συνήθως δεν πηγάζει απο αποδείξεις και στείρα γνώση.

όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος Dante

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #47 στις: 26/07/04, 23:44 »
Αγαπητή Πηνελόπη δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε μένα αλλά δεν νομίζω πως υπήρξα κυνικός ούτε ισοπεδωτικός στην θέση που υποστήριξα.
Ίσα ίσα κατανοησα απόλυτα τις απόψεις των ανθρώπων που πιστευουν ότι η ζωή συνεχίζεται και μετά τον θάνατο. Και πρόσθεσα ότι οι θρησκείες εκμεταλευομενες τον φόβο του θανάτου στον άνθρωπο πουλάνε θέσεις στον παράδεισο...
Αυτοί που πληρώνονται για να πιστεύουν δεν είναι άλλοι από τα μέλη των ιερατείων της κάθε θρησκείας.
Αυτά.
Την τελευταία παρατήρησή σου δεν την κατάλαβα.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #48 στις: 27/07/04, 00:02 »
Εγω πιστευω...και για να ειμαι ειλικρινης...οποιος δε πιστευει δεν υπαρχει λογος να ζει... ;)

Δηλαδή όσοι ζούμε για να ζούμε και όχι για να παραμυθιαζόμαστε πρέπει να μην ζούμε???
Πάλι καλά..που είσαι ειλικρινής .....

« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/04, 01:10 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:meta thanaton zoi
« Απάντηση #49 στις: 27/07/04, 00:08 »
Μου προκαλεί εντύπωση ακόμα το γεγονός πως μεταχειρίζεσαι τους φιλοσόφους και τις ρήσεις τους (κάποιων έστω που έχουν εκφράσει συγκεκριμένες θέσεις για αυτό το θέμα) τη στιγμή που η φιλοσοφία συνήθως δεν πηγάζει απο αποδείξεις και στείρα γνώση.



Στείρα γνώση??? Το εξηγείς πως το εννοείς??

Επιπλέον ποιο φιλοσοφικό ρεύμα επιβίωσε χωρίς να έχει ενσωματώσει την επιστημονική απόδειξη και την γνώση που μέχρι τώρα έχουμε κατακτήσει?

« Τελευταία τροποποίηση: 27/07/04, 01:08 από parpen »
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
3431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/12/10, 16:49
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
36100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/15, 21:50
από Elyria