Αποστολέας Θέμα: Beat it Solo-Van hallen.  (Αναγνώστηκε 9210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Beat it Solo-Van hallen.
« στις: 06/03/06, 21:55 »
Αφορμή για αυτό το θέμα που ανοίγω είναι το solo του Eddie Van Hallen που ακούγεται στο τραγούδι Beat it του
M.Jackson.Επειδή προσπαθώ να παίξω αυτο το κομάτι ήθελα να μάθω τις απόψεις όσων έχουν ασχοληθεί με αυτό
το καταπληκτικό solo που είχε γράψει ο Hallen.Λίγο πολύ γνωρίζω τι εξοπλισμό χρησιμοποιούσε.Αυτό που θέλω να ξέρω όμως είναι με τι εξοπλισμό θα μπορούσαμε να πλησιάσουμε αυτό το άκουσμα που παρήγαγε η πειραγμένη  strat με τον επίσης πειραγμένο Marshall Plexis.Eγώ προσωπικά έχω ένα Vox AD30VT τη Yamaha ERG121C και ένα πεταλάκι της Behringer overdrive και Distortion και παρόλες τις δοκιμές που έχω κάνει κανένας ήχος δεν με ικανοποιεί.Νταξει δεν περίμενα και πολλά από αυτά αλλά ήλπιζα να πλησίαζαν κάπως.
Eνα χρήσιμο link γι' αυτό το solo εδώ:

http://www.ibreathemusic.com/print/16

Αποσυνδεδεμένος BigBabol

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 85
  • Φύλο: Άντρας
  • ουααααααααααα
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #1 στις: 06/03/06, 22:17 »
i think , ο eddy δεν επαιζε με strat , με krammer επαιζε
everything that has a begining  , has an end...

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #2 στις: 07/03/06, 09:52 »
Για εξοπλισμό δεν ξέρω, έχω όμως ακούσει σε συνέντευξη να παραδέχεται ότι είναι το πιο πολύπλοκο solo που έχει παίξει ποτέ του.
Οπότε, καλή τύχη....
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #3 στις: 07/03/06, 10:11 »
Καθαρα και μονο πληροφοριακα, ενω το σολο το παιζει ο Eddie, ολες οι ρυθμικες κιθαρες στο κομματι ανηκουν στον κο. Steve Lukather των Toto...

If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος vagx69

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #4 στις: 07/03/06, 10:39 »
Καθαρα και μονο πληροφοριακα, ενω το σολο το παιζει ο Eddie, ολες οι ρυθμικες κιθαρες στο κομματι ανηκουν στον κο. Steve Lukather των Toto...



oooooooooooooooooooooooo
Αυτό δεν το γνώριζα...
Τελικά όταν είσαι παιδεραστής και έχεις λεφτά... ότι θέλεις κάνεις  :P
Gibson LP Classic JB on Bridge
PRS Custom 24 10 Top
Fender Strat Japan '89
Fender Stratocaster 70's Reissue, Scalloped Neck, GFS
Schecter C-1 Classic
Boss GT8
Laney TT50H
Marshall 1922
Fender Pro Jr

Αποσυνδεδεμένος Acanthor

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • ...there's too much panic in this town...
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #5 στις: 07/03/06, 15:26 »
Και επίσης για την ηχογράφηση αυτή ο Michael Jackson δοκίμασε (=έβαλε να παίξουν) 27 (ή 17 δε θυμάμαι ???) διαφορετικούς κιθαρίστες, τους οποίους φυσικά και πλήρωσε όλους, ώστε να επιλέξει τα καλύτερα ρυθμικά και το καλύτερο σόλο.
Περαμένα μεγαλεία... ::)

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #6 στις: 07/03/06, 22:53 »
επι της ουσιας το συγκεκριμενο σολο ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΞΕΙΣ????? εγω προσπαθω χρονια τωρα ΜΑΤΑΙΑ..........

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #7 στις: 08/03/06, 16:32 »
Φίλε fenderiarh αφού με ρωτάς , η απαντησή μου είναι πως όχι δεν μπορώ αυτή τη στιγμή να το παίξω αυτό το κομμάτι.Είμαι ακόμα στην αρχή του ακόμα που μπορώ κάπως να το πλησιάσω.Αλλά μου αρέσει τόσο και έχω πολύ επιμονή ώστε κάποια στιγμή θα το καταφέρω.Ουσία όμως δεν είναι μόνο αν κάποιος είναι σε θέση να το παίξει αλλά
στο συγκεκριμένο σόλο πρέπει να τον καλύπτει και ο εξοπλισμός του.Είναι που είναι δύσκολο από μόνο του, φαντάσου να έχεις και έναν ήχο άσχετο.Δεν σε βοηθάει καθόλου.Για αυτό και άνοιξα το θέμα αυτό αλλά παρόλες τις χρήσιμες πληροφορίες όσων έγραψαν κανένας δεν απάντησε.Εσύ λοιπόν αφού έχεις ασχοληθεί για πολύ καιρό με αυτό, έχεις πλησιάσει το άκουσμα του όπως είναι στο τραγούδι και αν ναι με τι κιθάρα κλπ ;

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #8 στις: 08/03/06, 16:48 »
Α και κάτι άλλο... Τι είναι ρε παιδιά αυτό το variac που λέει στο link που έβαλα στο πρώτο μήνυμα που
χρησιμοποιούσε ο Hallen...; Ξέρει κανείς;;

Αποσυνδεδεμένος pureanalog

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 142
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #9 στις: 08/03/06, 23:53 »
variac είναι μια διάταξη που χρησιμοποιύσε ο van halen για να λειτουργεί τον Marshall του με άλλο βολταζ από το κανονικό. Μεγαλύτερο νομίζω. Κάπως έτσι έκαιγε έναν ενισχυτή κάθε λαιβ ή κάτι τέτοιο. Τώρα ας επιβεβαιώσει άλλος δε θυμάμαι περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2119
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #10 στις: 09/03/06, 00:01 »
To variac οπως αναφερει ο αποπανω μου σωστα ειναι μια μετατροπη στο βολταζ και σε κατι ακομα που δεν γνωριζω του ενισχυτη... πραγματι πολλοι τετοιοι ενισχυτες καιγονταν αλλα τελευταια ακουσα για καποια παρομοια μετατροπη που δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #11 στις: 09/03/06, 00:07 »
Α και κάτι άλλο... Τι είναι ρε παιδιά αυτό το variac που λέει στο link που έβαλα στο πρώτο μήνυμα που
χρησιμοποιούσε ο Hallen...; Ξέρει κανείς;;


O Variac ητανε μια "μοντα" σε εναν Μarshall 100W Super Lead, οπου αλλαζανε τον μετασχηματιστη του ενισχυτη ωστε να τρεχει σε υψηλοτερο voltage. Aυτο βεβαια πολυ πιθανοτατα να προκαλεσει ζημια στον ενισχυτη ομως...

Το θεμα του Variac ειναι λιγο μεταξυ μυθου και πραγματικοτητας...

Ο Eddie, ισχυριζονταν οτι "τρεχε" τον Marshall του με λιγοτερο απο το κανονικο voltage (90V αντι για 110V), πραγμα το οποιο εκανε τους ενισχυτες να ειναι πιο reliable...

Η Line 6 απο την αλλη ισχυριζεται οτι το μοντελο του Variac, που βρισκεται στα PODXT και στους Vetta ενισχυτες, δημιουργηθηκε μετα απο μελετη ενος '68 Marshall Super Lead με τον μετασχηματιστη να τρεχει στα 140V...

Ενα ενδιαφερον site για τον εξοπλισμο του Van Halen: http://www.theguitarfiles.com/modules.php?name=AvantGo&file=print&sid=118 
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος soko

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • There's a red house over yonder baby...
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #12 στις: 09/03/06, 04:00 »
Υπάρχει μια πολύ καλή ταμπλατούρα του συγκεκριμένου τραγουδιού ειδικά για το Guitar Pro 5, που χρησιμοποιεί την Realistic Sound Engine (RSE) του, ακούγεται λες και το ακούς από το δίσκο. Η RSE χρησιμοποιεί samples κ όχι midi για  να παίζει τα tabs και ακούγεται πολύ πιο αληθοφανής από το midi αν έχει γραφτεί σωστά ένα tab.
Την έχω ανεβάσει εδώ:
www.geocities.com/sidjim21/MichaelJackson_Beat_It.zip

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #13 στις: 10/03/06, 05:02 »
Είναι όντως ευφυέστατο σόλο και σ'ευχαριστούμε θερμότατα soko για το guitar pro file, είναι διαμάντι. Το είχε βγάλει με το αυτί ο Σωτήρης Γκόγκος στη δεκαετία του '80 και μου το είχε δείξει. Δεν ισχυρίζομαι πως το έπαιξα ποτέ σωστά, θα ξαναπροσπαθήσω τώρα. Είχα μία ηχογράφηση σε κασέτα που πλησίαζε κάπως, αλλά δε μπόρεσα ακόμη να τη βρω. Βρήκα όμως ένα soundcheck που είχα κάνει σπίτι μου στη Θεσσαλονίκη τον Αύγουστο του 1991, όταν ένας κολλητός είχε φύγει για Χαλκιδική και είχε την καλοσύνη να μου αφήσει ένα Pea-Vey Bandit και είχα βάλει ένα ρυθμό σε ένα synthesizer της κακιάς ώρας, ένα chorus της Boss και το DS-1 της Boss και απ' όσο θυμάμαι δεν είχα καθόλου βάλει γκάζια στο Bandit (αλλά δε λέω πως αυτός είναι ο λόγος που δε μου βγήκε η πρώτη αρμονική στο σόλο). 'Ενα ιστορικό στοιχείο για το Fenderιάρη είναι πως είχα μόλις περάσει το  πρώτο Floyd Rose original στη Fender Strat μου (σε λίγες μέρες θα έχει περαστεί και το δεύτερο -Fenderιάρη ξέρεις εσύ- μόλις τελειώσει η διαδικασία αλλαγής τάστων).
 
Το link είναι εδώ (προκαταβολικά συγγνώμη για το αίσχος του ήχου)
 
http://homepage.univie.ac.at/christos.koulovatianos/soundcheck_pea_vey_bandit_1991_beat_it_solo.mp3
 
Είμαι σίγουρος πως πολλά παιδιά το έχουν προσπαθήσει το σόλο και το έχουν καταφέρει. Αυτό το thread είναι εξαιρετική ευκαιρία να κάνουμε post τις προσπάθειές μας, ο μεγάλος δάσκαλος έχει γράψει ιστορία με αυτό το σόλο...

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #14 στις: 10/03/06, 15:09 »
Πριν βάλω το post ήμουν σχεδόν σίγουρος ότι θα έκανα πολλούς να ξανασχοληθούν,θυμιζοντάς το. ;)
Πολύ καλό το λινκ του Argo και φοβερό το file του Soko.Και εγώ προσπαθώ να μάθω το solo μέσω του guitar
pro αλλά αυτό το file είναι το ιδανικό.

Η προσπάθεια σου ChristosK είναι πολύ καλή και με κάνει να ζηλεύω :).Ελπίζω και άλλοι να μοιραστούν
μαζί μας τις δοκιμές τους πάνω σ΄αυτό το solo.

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #15 στις: 11/03/06, 10:10 »
Minotaur, σ'ευχαριστώ για τα ενθαρρυντικά  λόγια, αλλά πρέπει βέβαια να το ξαναπροσπαθήσω αρκετά. Υπάρχουν πολλά που ακούει κανείς κατά καιρούς για ένα τέτοιο σόλο. Πως είναι απλώς παπατζηλίκια και δεν υπάρχει αίσθημα, πως αυτό δεν είναι μουσική, πως πρέπει να είναι κομπλεξικός κανείς για να θέλει να παίζει τέτοια, κλπ.
 
Αυτό που καταλαβαίνω για το σόλο είναι το εξής. Ο Eddie σκεφτόταν ελεύθερα πάνω στην κιθάρα από μικρός, απλά τη βλέπει με άλλο μάτι.
Και αυτό αφορά το παίξιμο πρώτα. Mελετούσε άλλους κιθαρίστες, δεν είναι μόνο αυτά που έχει δηλώσει, φαίνεται. Δηλαδή όσον αφορά κάποια πολύ θεμελιώδη ύλη την είχε βγάλει με προσοχή και  αυτό βέβαια προσθέτει στο ότι είναι ένας ολοκληρωμένος κιθαρίστας. Αλλά από κει και πέρα, ο Van Halen ήταν και είναι ο άνθρωπος που του αρέσει η εφευρετικότητα. Αν του γλιστρήσει το χέρι και ακουστεί καλά, δε θα το αφήσει να πέσει στο πάτωμα, θα καθήσει να το κάνει μουσική. Το σόλο του Beat it είναι γεμάτο από αυτή τη φιλοσοφία, έχει πολλά από τα κόλπα και τα περίεργα του ανθρώπου αυτού μαζεμένα σε ένα εντυπωσιακό πακέτο. Τα χρόνια εκείνα δεν υπήρχε άλλος που να είχε ψάξει τόσα στην κιθάρα και που να μπορούσε να shred-άρει κιόλας, όπως το να σου πάιξει το "I'm the One" (σήμερα είναι αλλιώς τα πράγματα, π.χ. είχα γνωρίσει ένα Ρώσο κιθαρίστα που ίσως να είναι ό,τι πιο εφευρετικό έχω δει στη ζωή μου σε ήχους κλπ. - είναι και στο χαρακτήρα του καθενός το πως θα δει την κιθάρα). Βέβαια μην ξεχνάμε πως τότε στην πιάτσα υπήρχαν και άτομα όπως ο David Gilmour, ο οποίος είχε τραβήξει ένα τελείως διαφορετικό δρόμο όσον αφορά την ταχύτητα παιξίματος, αλλά που το παίξιμό του ήταν και είναι ολόκληρη επιστήμη, όχι μόνο από πλευράς εξοπλισμού (αδίκως εστιάζεται εκεί η προσοχή με τον Gilmour), αλλά και από πλευράς bending και vibrato, δύο στοιχεία για τα οποία δε μπορεί να σε βοηθήσει κανένας δάσκαλος από ένα σημείο και μετά.
 
O Van Halen, όπως νότα προς νότα σχεδίαζε τα tricks του στη μουσική, έτσι και σε ένα στάδιο πήγε σε luthiers και τους ζήτησε χαλαρά να του βάλουν lock στο τρέμολο, να του βιδώσουν τους μαγνήτες στο ξύλο (διότι αυτό προσθέτει μια ατάκα σε hammer-on/pull-off και tapping και βοηθάει τις νότες να ακούγονται καθαρότερα και βγάζει τις αρμονικές πιο πιστά), πήγε σε ηλεκτρονικούς να του επανασχεδιάσουν το κύκλωμα με τις λάμπες που υπεροδηγούνται για να μπορέσει να βγάλει τις μεσαίες συχνότητες με ευκρίνεια, έκανε πολύ λογικά και σταράτα πράγματα, ακριβώς επειδή δεν προσπαθούσε να αντιγράψει το tone του Hendrix ή του Clapton, αλλά επειδή ήταν συνειδητοποιημένος επάνω στο τι ήθελε. Ήταν ψαγμένος μουσικός και είχε προσωπικότητα. Τώρα πολλά όσον αφορά τον εξοπλισμό του είχαν και στόχο την προώθηση από τις μεγάλες εταιρείες κιθάρων/ενισχυτών που πολύ σοφά έπεσαν με τα μούτρα επάνω του, διότι ήταν ο σωστός άνθρωπος που ενδιαφερόταν για trick και exotic tones επάνω σε pop-rock σκηνή (o Gilmour που είχε ξεφύγει με την ψυχεδέλεια είχε ήδη εξοπλισμό που έπρεπε να είσαι πάμπλουτος για να αποκτήσεις και η αγορά ποτέ δεν τον έκανε εξώφυλλο στο Guitar World, τουλάχιστον όχι κάθε τρίμηνο, διότι ο Gilmour δεν ήταν αυτός που θα σου πουλούσε μισό εκατομμύριο 30-άρηδες ενισχυτές).
 
Που θέλω να καταλήξω. Και στο παίξιμο και στον εξοπλισμό είναι καλό να βάλουμε κάτω ένα σόλο σαν το Beat it και να το ψειρίσουμε με τις ώρες. Και οι δύο αυτές διαστάσεις του  Beat it είναι θησαυρός όσον αφορά τον πλούτο πληροφοριών που εμπεριέχουν. Από την άλλη, πιστέυω πως προηγείται το παίξιμο, το προσωπικό παίξιμο, και έπεται ο εξοπλισμός, ο προσωπικός εξοπλισμός. Με το να πας στο σπίτι του Van Halen και να παίξεις με τον αυθεντικό εξοπλισμό του δε θα πλησιάσεις τον τρόπο που σκέφτεται και το χαρακτήρα του πατήματός του πάνω στην ταστιέρα και του γρατζουνίσματός του στις χορδές. Αλλά είμαι σίγουρος πως ο Van Halen θα ενδιαφερόταν να πάει στο σπίτι του οποιουδήποτε και να πάρει ιδέες (έμπνευση, όχι να αντιγράψει) και για το παίξιμο και για εξοπλισμό (το έχει δείξει η ιστορία πως είναι τέτοιας προσέγγισης μουσικός). Αλλά όλα πηγάζουν από το ότι ο Eddie έχει προσωπικότητα και σαν άνθρωπος και σα μουσικός. Τώρα το ότι υπήρξε stageman σε pop-rock genre είναι δική του επιλογή, αυτό φαίνεται να γούσταρε και σ'αυτό είναι καλός. Το μάθημα για όλους μας είναι το να συζητήσουμε τις ιδέες του και να κοιτάξουμε να δούμε αν και πως μπορούμε να αξιοποιήσουμε κάτι για μας από όλα αυτά, για τη δική μας εκφραστικότητα.
 
Συνεπώς προτείνω να κάνουμε post διάφορα versions του σόλο, αλλά όχι για να κάνουμε διαγωνισμό πιστότητας. Έχω ακούσει το ίδιο σόλο από άλλους κιθαρίστες παιγμένο με πάρα πολύ ενδιαφέρον ύφος και εδώ είναι η μαγεία. Βέβαια το σωστό παίξιμο πρέπει να είναι σοβαρή προϋπόθεση και αυτό είναι μια πρόκληση. Αλλά ο καθένας μπορεί να το παίξει σωστά με το προσωπικό ύφος του, είμαι σίγουρος πως θα διάλεγε και διαφορετικό εξοπλισμό από ό,τι ο Eddie...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/06, 12:45 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #16 στις: 11/03/06, 13:29 »
ευτυχως που υπαρχουν ακομα τετοια ποστ σαν του ChristosK.............................................

Αποσυνδεδεμένος Heatseeker

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 343
  • Φύλο: Άντρας
  • Ακούμπα Κούλα Τα Μπαούλα Αλλού
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #17 στις: 13/03/06, 00:18 »
Σαν λάτρης της μπάντας αλλά και του ίδιου του eddie, για το post του christosK έχω να πω...
......no comments....
Believe nothing of what you hear, and only half of what you see
1845 E.A. Poe

Αποσυνδεδεμένος ChristosK

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 178
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • recordings
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #18 στις: 20/03/06, 03:45 »
 Παίδες αυτό είναι πραγματικό ποστ για το Beat it  (δείτε τα links παρακάτω). O άνθρωπος (Eric Vandenberg) έχει κάνει καταπληκτική δουλειά και φέρνει τις αναλύσεις πάνω σε αυτό το σόλο σε άλλο επίπεδο. Μπράβο του! Το πήρα σήμερα από ένα κολλητό, μου το έστειλε σε απάντηση για το guitar pro file παραπάνω (μου λέει, "το έχεις δει αυτό?") και τρελάθηκα!

 
πρώτη σελίδα
http://www.ibreathemusic.com/article/16/1

δεύτερη σελίδα
http://www.ibreathemusic.com/article/16/2
 
Προσέξτε πως δεν κάνει λόγο για εξοπλισμό και τέτοια (δε ρίχνει το βάρος εκεί). Αναφέρει πως αυτό το σόλο μπορεί να βοηθήσει τον καθένα μας και συμφωνώ απόλυτα. Προσέξτε τα σχόλια του Vandenberg στη δεύτερη σελίδα (http://www.ibreathemusic.com/article/16/2 στο σημειό "And now?"), είναι από τα πιο σοφά λόγια που έχω ακούσει από δάσκαλο μουσικής.

Θα ήθελα πολύ στο μέλλον να επιχειρήσω μία νέα ηχογράφηση, ως τον Ιούνιο το βλέπω χλωμό, αλλά εδώ θα είμαστε. Πάντως θα χαρώ πάρα πολύ να δω ποστ με απόπειρες, αξίζει τον κόπο.
 
Ό,τι καλύτερο σε όλους και ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια...
« Τελευταία τροποποίηση: 20/03/06, 04:03 από ChristosK »

Αποσυνδεδεμένος The JeSTeR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 363
  • Φύλο: Άντρας
  • "I demand that you shoot me now" : Daffy Duck
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #19 στις: 21/03/06, 03:52 »
Χρήστο thnx για το ποστ, πολύ ψαγμένο.....

Είναι λιγο άσχετο βέβαια στο συγκεκριμένο τοπικ, αλλα μπορείτε να μου θυμίσετε σε ποια δουλεια του M.J. έχει παίξει ο SRV????
I know the pieces fit, cause I watched them tumble down
no fault, none to blame it doesn't mean I don't desire to
point the finger, blame the other, watch the temple topple over.
To bring the pieces back together, rediscover communication.
Schism :Tool

Αποσυνδεδεμένος TassosK

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Lefty Powah!
    • Προφίλ
    • Legion of Glory CSS Clan
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #20 στις: 21/03/06, 15:26 »
Επισης δεν ξερω αν το εχετε προσεξει αλλα το κουρδισμα του EVH ειναι λιιιιγο διαφορετικο......
BOMB SQUAD:If you see me running try to catch up :P

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #21 στις: 14/05/06, 19:17 »
Μετά από αμέτρητες ώρες εξάσκησης πάνω σε αυτό το solo νομίζω ότι τελικά κατάφερα να ηχογραφήσω
κάτι που ίσως αξίζει να ακουστεί.Θέλει λίγο δουλεία ακόμη βέβαια γιατί λόγω της μεγάλης ταχύτητας που
πρέπει να παίζεται τα λαθάκια είναι παραπάνω από βέβαια... :-X

Ο εξοπλισμός:

Για την ηχογράφηση χρησιμοποιήθηκε η Yamaha ERG 121C με τον επιλογέα τοποθετημένο στο humbucker της
γέφυρας. Από εκεί και πέρα το σήμα πηγαίνει στο Compressor CS-3 της BOSS έπειτα στο BOSS Metal Zone MT-2 και
μετά στο Overdrive-Distortion OD100 της BEHRINGER .Τέλος περνάει μέσα απο το synth Motif ES 6 όπου και προστέθηκαν Chorus και Reverb αλλά και τα υπόλοιπα όργανα του κομματιού σε MIDI.H ηχογράφηση είναι σε πραγματικό χρόνο οπως ακούγεται.
Δυστηχώς το μικρόφωνο που έχω είναι εντελώς της πλάκας και για αυτό ο ήχος δεν είναι ο καλύτερος δυνατός
(πάλι καλά για μικροφωνάκι για chat :P ).
Τα αρχεία είναι δύο και είναι διαφορετικά αλλά και οι ρυθμίσεις μεταξύ τους έχουν αλλαχτεί αλλά όχι δραματικά.

Τα link είναι τα παρακάτω :

http://rapidshare.com/files/26993698/beat_it_1.mp3

http://rapidshare.com/files/26994242/Beat_it_2.mp3



« Τελευταία τροποποίηση: 20/04/07, 18:45 από Minotaur »

Αποσυνδεδεμένος Joef - Über Alles

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 502
  • Φύλο: Άντρας
  • Φυλακισμενος στην πραγματικοτητα των ξενων κοσμων
    • Προφίλ
Απ: Beat it Solo-Van hallen.
« Απάντηση #22 στις: 15/05/06, 05:51 »
παρα πολυ καλο!!!
σχεδον ιδιο με το προτοτυπο!!!

αλλα εχω 2 σχολια
1. γιατι δεν τα εκανες mp3 να ειναι μικροτερα??
2.το εργοστασιο μινοταυρος στην κρητη δικο σου ειναι??
κανω εκπομπη στο activeradio.gr καθε τεταρτη 12-2"fragile dreams" θα την ακουσετε χοντρα :D
ΟΤΙ ΑΞΙΖΕΙ...ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ!!!!
Life's a B!tch 'till You Die, So Fuck The World and Let's Get High!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
84 Απαντήσεις
44348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 17:04
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
3 Απαντήσεις
2567 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/05, 02:35
από SpYrO TsErKe
19 Απαντήσεις
7662 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/06, 21:39
από Spell@lchemist!
5 Απαντήσεις
3407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/09, 09:46
από mehiko
2 Απαντήσεις
3046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/08/09, 04:03
από fake7
0 Απαντήσεις
2140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/11, 16:35
από paradoxologos
4 Απαντήσεις
2225 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/09/11, 11:56
από Ammon Jerro
11 Απαντήσεις
4708 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/17, 22:23
από cigaret13
4 Απαντήσεις
10976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/18, 23:06
από BitCollector
0 Απαντήσεις
3384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/02/19, 20:54
από smash1993