Αποστολέας Θέμα: Setup FR  (Αναγνώστηκε 6738 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Elev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Setup FR
« στις: 06/06/19, 23:02 »
Καλησπερα και απο εμενα,

Νομιζω ειναι λιγο υπερκορεσμενο το θεμα συζητησης των setup ηλεκτρικης κιθαρας στην Αθηνα. Μετα απο αρκετα χρονια που το ειχα αφησει το σπορ...το ξαναξεκινησα και βλεπω οτι θελει δουλεια η κιθαρα.

Δεν θελω να πλατιαζω, απλα θα ηθελα να μου πειτε καλους μαστορες που να μπορουν να πετυχουν χαμηλο action σε FR κιθαρες. Oταν λεω χαμηλο, εννοω χαμηλο. Χρειαζεται προφανως και ελαφρυ fret leveling.

Εχω παει σε 2 ως τωρα και με κοιτανε σαν εξωγηινο οταν τους λεω για χαμηλοτερο action. Ειναι πολυ υψηλο για μενα και πραγματικα απορω με τις απαντησεις τους. Και τις 2 φορες δεν αφησα να γινει δουλεια στη κιθαρα.  ::)

Παντα σεταρα εγω ο ιδιος τις κιθαρες μου, αλλα για να γινει δουλεια στα ταστα...προφανως χρειαζομαι καποιον επαγγελματια και καλο γνωστη καθως δεν εχω τα καταλληλα εργαλεια και εμπειρια στο θεμα.  ???

Εχω δει διαφορα στο ιντερνετ, no offense, απλα θα ηθελα τις αποψεις κυριων που παιζουν με χαμηλο εως πολυ χαμηλο action σε κιθαρες με FR, η που ξερουν τεχνικο guarantee οτι σεταρει τετοιου ειδους οργανα.  ;)

Πραγματικα χρειαζομαι τη βοηθεια σας!
« Τελευταία τροποποίηση: 06/06/19, 23:05 από Elev »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Setup FR
« Απάντηση #1 στις: 07/06/19, 00:00 »
Ειναι εδω ενας συνταξιουχος θρασερ που παιζει με χαμηλο αξιον που σε λιγο θα βαλει τις χορδες απο την πισο μερια.Κανε υπομονη να δει το θεμα σου να σε κατατοπισει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Setup FR
« Απάντηση #2 στις: 07/06/19, 11:09 »
Ειναι εδω ενας συνταξιουχος θρασερ που παιζει με χαμηλο αξιον που σε λιγο θα βαλει τις χορδες απο την πισο μερια.Κανε υπομονη να δει το θεμα σου να σε κατατοπισει

για συνταξιούχο παλαιο-ροκά με βλέπω μπρατε μιας παρακολουθείς τις εξελίξεις :)

τεσπα, το σωστό leveling είναι απαράτητο ανεξαρτήτως action, δεν συνδέονται αυτα τα 2, δηλ δεν υπάρχει leveling για υψηλό action και άλλο για χαμηλό. Ή είναι ή δεν είναι!!

οσον αφορά στην ουσία του θέματος, τι setup έχεις? relief ?? με πατημένη 1 & 24ο? action στο 24ο στην κάθε χορδη?

μερικά σχόλια απαντήσεις :
1) ναι θα επαναλάβω αυτο που λεει όλος ο κόσμος, δεν είναι το χαμηλό action πάντα το ιδανικότερο, ακόμα και για πολύ γρήγορο παίξιμο
2) ναι, το 1) είναι ωραίο να το ακούς..... αλλά στις κιθάρες άλλων, στην δική μου θέλω το χαμηλότερο, είναι μια αππόδειξη καλής κατάστασης του οργάνου (αν παίζει σωστά και δεν τρίξει)
3) σε μια κιθάρα μου έχω 11άρες και ψηλό action και δεν βλέπω την ώρα να την σετάρω με χαμηλότερο

4) για leveling / setup VERVE guitars. AKA Βερβερίδης! Φοβερός τύπος, μορφωμένος, καλοσυνάτος, έντιμος, ικανός.
Για εξωφρενικές κατασκευές και απίστευτη ακρίβεια στην επισκευή Μιμης Χολαργός, manmade guitars, ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ καλός (ρωτήστε για χρόνο παράδοσης).

Αποσυνδεδεμένος Elev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Setup FR
« Απάντηση #3 στις: 07/06/19, 11:47 »
Καλημερα, ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συμφωνω για τα λεγομενα περι action και ταστων, μολις στριμωχτουν οι γεωμετριες φαινεται που εχει προβλημα το εργαλειο και ποσο καλος ειναι ο μαστορας.  ;D

Επειδη δεν εχω καταλληλα εργαλεια μετρησης θα σου πω χοντρικα με πατημενο το 1ο και 24ο ισα που χωραει να περασει business card. Ομως στο 24ο ταστο παντου ακομα και η πιο χοντρη πενα "κολυμπαει" (credit card και βαλε..).
Αφου εφερα το truss rod μετα πειραματιστηκα αρκετα κατεβαζοντας το action αλλα υπαρχουν θεματα στα bends και πολλες φορες σε 1.5 τονο δεν εφταναν. Για αυτο το λογο το ανεβασα οπου το ανεβασα.

Θελει δουλιτσα το οργανακι.

Το τριξιμο πραγματικα δεν με ενοχλει καθως δεν παιζω δυνατα. Φυσικα οσο γινεται θελω να μην υπαρχει, αλλα δεν εχω τρελες απαιτησεις γιατι η ταλαντωση ειναι ταλαντωση. 

Ευχαριστω πολυ για το heads up πραγματικα.

Verve που βρισκεται? Δεν εχει πληροφοριες στο site!
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/19, 12:04 από Elev »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Setup FR
« Απάντηση #4 στις: 07/06/19, 12:14 »
Καλημερα, ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συμφωνω για τα λεγομενα περι action και ταστων, μολις στριμωχτουν οι γεωμετριες φαινεται που εχει προβλημα το εργαλειο και ποσο καλος ειναι ο μαστορας.  ;D

Επειδη δεν εχω καταλληλα εργαλεια μετρησης θα σου πω χοντρικα με πατημενο το 1ο και 24ο ισα που χωραει να περασει business card. Ομως στο 24ο ταστο παντου ακομα και η πιο χοντρη πενα "κολυμπαει" (credit card και βαλε..).
Αφου εφερα το truss rod μετα πειραματιστηκα αρκετα κατεβαζοντας το action αλλα υπαρχουν θεματα στα bends και πολλες φορες σε 1.5 τονο δεν εφταναν. Για αυτο το λογο το ανεβασα οπου το ανεβασα.

Θελει δουλιτσα το οργανακι.

Το τριξιμο πραγματικα δεν με ενοχλει καθως δεν παιζω δυνατα. Φυσικα οσο γινεται θελω να μην υπαρχει, αλλα δεν εχω τρελες απαιτησεις γιατι η ταλαντωση ειναι ταλαντωση. 

Ευχαριστω πολυ για το heads up πραγματικα.

Verve που βρισκεται? Δεν εχει πληροφοριες στο site!

για VERVE είναι προς χαλάνδρι μεριά, όπως ανεβαίνουμε μεσογείων στρίβουμε στον σταυρό αριστερά.

θα σου στείλω ΠΜ. Βέβαια μπορεις να του στείλεις email και θα σου απαντήσει με τηλ.



περι εργαλείων, πάρε ένα σετάκι με φιλεράκια, πόσο να κάνει 5 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος Elev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Setup FR
« Απάντηση #5 στις: 07/06/19, 12:21 »
Σε ευχαριστω πολυ!

Νομιζω αυτος θα με σεταρει κανονικα...

Τρομαξα οταν ειδα φωτογραφιες του γιατι εχει κανει ακριβως την ιδια διαμορφωση σε custom κιθαρα του με ιδιο μοντελο FR schaler και μαγνητων σε μια Jackson που εχω πειραξει...

Εχεις δικιο για τα φιλερακια..

Edit: Τωρα βλεπω οσο ψαχνω, ηταν προσωπικος τεχνικος του Vai στην Αθηνα και του aldrich στη Κινα σε καποια events.  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 07/06/19, 12:33 από Elev »

Αποσυνδεδεμένος kbasilis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 263
    • Προφίλ
Απ: Setup FR
« Απάντηση #6 στις: 12/06/19, 21:48 »
Ελπίζω να μην είναι κουραστική η παρατήρηση περί relief.

Αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο η πληροφορία.

Το relief το μετράς στο κομμάτι που επηρεάζεται από την βέργα.
Η υποψία μου ήρθε όταν στο επίσημο side της fender η μέτρηση γινόταν ώς εξής.
Πατημένο πρώτο και 17ο και στο μέση αυτών των δύο που είναι το 8ο κάνεις την μέτρηση,κενό μεταξύ χορδής και τάστου.

Από το 18ο μέχρι το 22ο δεν επηρεάζεται γιατί το μπράτσο είναι βιδωμένο στο σώμα.

Σε κιθάρα με πιο πολλά τάστα μπορεί να αλλάζει το πάτημα του 17ου .

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Setup FR
« Απάντηση #7 στις: 13/06/19, 08:54 »
Ελπίζω να μην είναι κουραστική η παρατήρηση περί relief.

Αλλά πιστεύω πως αξίζει τον κόπο η πληροφορία.

Το relief το μετράς στο κομμάτι που επηρεάζεται από την βέργα.
Η υποψία μου ήρθε όταν στο επίσημο side της fender η μέτρηση γινόταν ώς εξής.
Πατημένο πρώτο και 17ο και στο μέση αυτών των δύο που είναι το 8ο κάνεις την μέτρηση,κενό μεταξύ χορδής και τάστου.

Από το 18ο μέχρι το 22ο δεν επηρεάζεται γιατί το μπράτσο είναι βιδωμένο στο σώμα.

Σε κιθάρα με πιο πολλά τάστα μπορεί να αλλάζει το πάτημα του 17ου .


εγω ακολούθησα αυτό :
http://www.ibanezrules.com/tech/setup/action.htm
οπότε μιλάει για relief μεταξύ 1 και 24.

Αποσυνδεδεμένος Elev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Setup FR
« Απάντηση #8 στις: 12/07/19, 01:42 »
Για να δινουμε και feedback, πολυ ευχαριστημενος στον βερβριδη, εκανε πολυ καλο leveling.

Το setup ηταν πολυ καλο αλλα προσωπικα κατεβασα και αλλο το action μονος, δεν ηταν κατι.

Επισης του πηγα μια καινουρια κιθαρα που πηρα που ειχε θεματα στα ταστα, την εστρωσε αμεσα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Setup FR
« Απάντηση #9 στις: 12/07/19, 10:30 »
Για να δινουμε και feedback, πολυ ευχαριστημενος στον βερβριδη, εκανε πολυ καλο leveling.

Το setup ηταν πολυ καλο αλλα προσωπικα κατεβασα και αλλο το action μονος, δεν ηταν κατι.

Επισης του πηγα μια καινουρια κιθαρα που πηρα που ειχε θεματα στα ταστα, την εστρωσε αμεσα.

του είπες ποιό μπρο σε έστειλε?

Αποσυνδεδεμένος Elev

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Setup FR
« Απάντηση #10 στις: 12/07/19, 11:51 »
Του ειπα οτι μου το πρότειναν σε forum, αλλα δεν ηξερα αν ο ανθρωπος ηξερε ψευδονυμα :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
36 Απαντήσεις
26784 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/15, 14:43
από modfori
4 Απαντήσεις
3064 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/10/08, 17:50
από rista
7 Απαντήσεις
3457 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 01:56
από hot_sauce (φλουτσ)
6 Απαντήσεις
4625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/09, 23:31
από geo134
13 Απαντήσεις
5278 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/11/10, 14:20
από GEO_ZZZZ
27 Απαντήσεις
9349 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/11, 12:19
από Guitar_Innuendo
4 Απαντήσεις
2578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/11, 23:08
από Fearless
5 Απαντήσεις
2761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/11, 20:49
από hot_sauce (φλουτσ)
3 Απαντήσεις
2804 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/11, 14:17
από gas-13
6 Απαντήσεις
2915 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/12, 23:19
από gas-13