Αποστολέας Θέμα: Recovery CD για laptop IBM  (Αναγνώστηκε 3842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Recovery CD για laptop IBM
« στις: 08/07/07, 22:40 »
Έχω αγοράσει εδώ και 3 χρόνια έναν λαπτοπ ΙΒΜ R-40.

Πρίν ένα χρόνο, σε μια σπασμωδική κίνηση να αποκτήσω χώρο στον σκληρό μου (που σημειωτέον είναι 35GB. Από τα 40 τα 5 είναι δεσμευμένα και περιέχονται όλες οι πληροφορίες για να επανέρχεται ο Η/Υ στην αρχική του κατάσταση), έκανα partition με το QTparted από ένα live cd των LINUX.

Το πρόβλημα στο όλο εγχείρημα ήταν να πειράξω την απαγορευμένη αυτή περιοχή των 5GB με συνέπεια να χάσω την επιλογή "Restore to factory settings" που είχα στην setup σελίδα του BIOS.

Δηλαδή με λιγα λόγια δεν μπορώ να κάνω format και να ξαναεγκαταστήσω τα δεδομένα μου (Windows, drivers, IBM utilities), μιας και o H/Y δεν συνοδευόταν από κανένα cd για αυτήν την δουλειά.

Σε τηλεφώνημα που έκανα σε μια συμβεβλημένη εταιρεία και αναφέροντας αυτό το πρόβλημα, μου ζητήσαν 35€ για να μου δώσουν το "recovery cd", το οποίο όπως μου είπαν θα μου λύσει όλα αυτά τα προβλήματα.

Και η ερώτησή μου είναι: Υπάρχει κανείς που να έχει αυτό το cd, ή τέλοσπάντων να ξέρει από που να το κατεβάσω?

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Recovery CD για laptop IBM
« Απάντηση #1 στις: 09/07/07, 01:53 »
Καταρχήν τί σε εμποδίζει να κάνεις format?
Αν έχεις τα cd των windows, ποιό το πρόβλημα?
drivers δεν μπορείς να τους βρεις στο ινετ?
ίσως δεν καταλαβαίνω κάτι, αλλά δεν νομίζω πως το recovery cd είναι απαραίτητο...
Σίγουρα περιέχει drivers (τους οποίους η IBM παρεπιπτόντως όφειλε να στους δώσει και σε cd αναξάρτητα από το δεσμευμένο χώρο στο σκληρό) αλλά όχι κάτι άλλο που δεν μπορείς να βρεις...
Ίσως χρειάζομαι/όμαστε κάποια παραπάνω επισήμανση σχετικά με το πρόβλημά σου...
C u!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Recovery CD για laptop IBM
« Απάντηση #2 στις: 16/07/07, 18:46 »
Με εμποδίζει, διότι μη έχοντας κανένα cd στα χέρια μου, δεν μπορώ να βάλω τα αυθεντικά windows που ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑΚΙΑ μου.

Έντάξει τους drivers και όλα τα βοηθητικά προγράμματα μπορώ να τα βρω και ένα 90% τα έχω κρατήσει σε backup, αλλά τα αυθεντικά windows?

Βασικά αυτό που με πειράζει είναι γιατί ρε γ@μώτο να αναγκαστώ να βάλω κόπια λειτουργικό, ενώ έχω αγοράσει νομιμότατα λειτουργικό.

Και ερωτώ: Υπάρχει κανένα tech forum (ξενόγλωσσο) που να ξέρετε ότι είναι πάρα πολύ πιθανό να υπάρχει η λύση στο πρόβλημά μου (αν τελικά δεν βρεθεί κανένας ευλογημένος άνθρωπος που να το έχει ή να ξέρει πού να το βρω)?
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Recovery CD για laptop IBM
« Απάντηση #3 στις: 16/07/07, 19:18 »
Με εμποδίζει, διότι μη έχοντας κανένα cd στα χέρια μου, δεν μπορώ να βάλω τα αυθεντικά windows που ΑΓΟΡΑΣΑ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑΚΙΑ μου.

Έντάξει τους drivers και όλα τα βοηθητικά προγράμματα μπορώ να τα βρω και ένα 90% τα έχω κρατήσει σε backup, αλλά τα αυθεντικά windows?

Βασικά αυτό που με πειράζει είναι γιατί ρε γ@μώτο να αναγκαστώ να βάλω κόπια λειτουργικό, ενώ έχω αγοράσει νομιμότατα λειτουργικό.

Και ερωτώ: Υπάρχει κανένα tech forum (ξενόγλωσσο) που να ξέρετε ότι είναι πάρα πολύ πιθανό να υπάρχει η λύση στο πρόβλημά μου (αν τελικά δεν βρεθεί κανένας ευλογημένος άνθρωπος που να το έχει ή να ξέρει πού να το βρω)?
κοιτα φιλε μου...laptop ibm εχω και γω γ**ωτο,και δεν μπορω να κανω format...:(
ουσιαστικα θες ενα κωδικο ονοματι:supervisor password,τον οποιο δεν στον δινει η ibm επιτηδες για να την χρειαστεις ξανα,και να την πληρωσεις για να στον δωσει..δεν ξερω,απλα εγω αντι για format καθε φορα κανω επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων της ibm,κατι σαν format αλλα σου περναει καθε φορα τα xp αναγκαστικα.!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Recovery CD για laptop IBM
« Απάντηση #4 στις: 16/07/07, 19:34 »
Δες αν αυτό το thread σε αφορά...υποτίθεται πως επαναφέρει τη συγκεκριμένη επιλογή που έχασες.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Recovery CD για laptop IBM
« Απάντηση #5 στις: 16/07/07, 19:49 »
Pegasus σε καταλαβαίνω απόλυτα περί αυθεντικού CD...
Εκεί φταίει η εταιρεία...κανονικά έπρεπε να στο παρείχε ...Τα περισσότερα laptop το παρέχουν το cd και γενικότερα ότι backup, drivers κλπ υπάρχουν σε CD...ΑΝ τηλεφωνήσεις κανονικά πρέπει να το απαιτήσεις...όχι και να πληρώσεις από πάνω...μάλλον πρέπει να σε πληρώσουν...
Παρόλ'αυτά κι εγώ που τα είχα αυθεντικά από την εταιρεία, όταν χρειάστηκε να κάνω format αναγκάστικα να τα "σπάσω"...πολύ απλά διότι έπρεπε να τηλ.στην microsoft, να εξηγήσω γιατί θέλω να κάνω εγκατάσταση πάλι για να μου δώσουν τους κωδικούς...ε είπαμε έχουμε και μία αξιοπρέπεια!:)
Οπότε αν δεν είσαι σε εταιρεία, προσπέρασε το πρόβλημά σου και βρες τα σπασμένα...
Όλα τα άλλα τα βρίσκεις από το ινετ όπως σου πα....
Δεν έγινε και τίποτα αν δεν βάλεις τα αυθεντικά...δεν θα έχεις updates μεν αλλά δεν έγινε και τίποτα...
Από κει και πέρα αν τόσο θες τα αυθεντικά, μάλλον πρέπει να τηλεφωνήσεις στην εταιρεία αν και αμφιβάλλω αν βρεις άκρη, αφού από ότι λες η πολιτική της είναι απλά απαράδεκτη...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Recovery CD για laptop IBM
« Απάντηση #6 στις: 17/07/07, 02:28 »
Ρίξε μια ματιά κι εδώ.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Recovery CD για laptop IBM
« Απάντηση #7 στις: 17/07/07, 12:31 »
Από όσο γνωρίζω, όταν σβήνεις κάτι μπορείς να το επαναφέρεις αν το αναζητήσεις σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα...Αν γραφούν από πάνω άλλες πληροφορίες τότε είναι απίθανο να επαναφέρεις τα χαμμένα αρχεία...
Οπότε αν ο pegasus έσβησε το κρυφό μέρος του σκληρού που ουσιαστικά περιείχε το recovery disk τότε πολύ δύσκολα θα το επαναφέρει...εκτός κι αν δεν σβήστηκε...
...
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος pegasus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Άντρας
  • It all seems greek to me
    • Προφίλ
Απ: Recovery CD για laptop IBM
« Απάντηση #8 στις: 18/07/07, 23:23 »
Οπότε αν ο pegasus έσβησε το κρυφό μέρος του σκληρού που ουσιαστικά περιείχε το recovery disk τότε πολύ δύσκολα θα το επαναφέρει...εκτός κι αν δεν σβήστηκε...
...

Σίγουρα έχει πειραχτεί, γιατί στη διαχείριση των δίσκων, αρχικά φαινόταν ότι το κρυφό partition ήταν 5GB, ενώ τώρα είναι γύρω στα 3,5GB.

Αυτή ήταν και η αρχική λύση που μου είχε ο τεχνικός της Lenovo στην Ελλάδα.
Δηλαδή ότι πρώτα θα μου έκανε ένα διαγνωστικό έλεγχο για να δει αν έχει πειραχτεί απλώς το αρχείο που διαχειρίζεται αυτό το partition (από ότι κατάλαβα, δεν θυμάμαι την ακριβή ορολογία που χρησιμοποίησε) και μετά αν δεν ήταν αυτό το πρόβλημα, θα μου έβαζε το recovery cd για να διορθώσει όλα όσα υπήρχαν εκεί μέσα.

Βασικά τώρα είμαι σε φάση που έστειλα e-mail στο τμήμα support της επίσημης Lenovo και περιμένω απάντηση. Τους εξήγησα ότι θα έπρεπε να υπάρχει ένα είδος backup material σε περίπτωση που όλα τα άλλα χαλάσουν και εν πάσει περιπτώσει ο σκληρός είναι ένα ευπαθές μέσο και θα έπρεπε να παρέχεται και η εναλλακτική λύση. Τους ρώτησα τέλος αν ήθελα να κάνω upgrade στο σκληρό, δεν θα έπρεπε να υπήρχε ένα cd/dvd για να μου τον φτιάχνει όπως τον παλιό (δηλαδή partition με OS, drivers, IBM utilities κ.α.).

Τί δηλαδή, αν ήθελα να αγοράσω σκληρό θα πλήρωνα και το σκληρό και το service για να μου τον φτιάξουν όπως πρέπει?

Και αναρωτιέμαι εγώ ο θνητός: Δεν υπάρχει κανένας χριστιανός (ή άλλης θρησκείας δεν με πειράζει) που να το έχει αυτό το αναθεματισμένο cd/dvd? Δεν μπορεί.
ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ,ΟΙΚΟΠΕΔΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΣΙΜΕΝΤΟΠΟΙΗΣΗ,ΤΟΣΗ ΠΟΛΥ ΠΟΙΗΣΗ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΣΟ ΠΕΖΗ ΖΩΗ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/06, 02:28
από Bah
2 Απαντήσεις
3271 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/06, 08:20
από IxNiLaTiS
3 Απαντήσεις
2582 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/08, 00:53
από Mistral
16 Απαντήσεις
5673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 15:22
από VampireLestrat
4 Απαντήσεις
8016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/12, 09:52
από Βραζίλης
5 Απαντήσεις
4724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/03/09, 23:11
από elfiii2008
34 Απαντήσεις
10628 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/10/09, 13:15
από sakman
3 Απαντήσεις
5819 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/11, 04:54
από alexisgt
92 Απαντήσεις
32542 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 17:35
από zeromancer
8 Απαντήσεις
5110 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/12, 01:47
από Wise_One