Αποστολέας Θέμα: Laptop σε όλους τους μαθητές της Α'Γυμνασίου..  (Αναγνώστηκε 10490 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Εχμ, μήπως ξεφεύγετε από το θέμα; ::)

Νομίζω ότι όλοι τελικά καταλήγουμε/συμφωνούμε σε αυτό: Αν δεν υπάρχει ολοκληρωμένη εκπαιδευτική πολιτική, τα "μπαλώματα" από δω και από εκεί θα "σκιστούν".
Τι να τα κάνει κάποιος τα εργαλεία αν δεν ξέρει να τα χρησιμοποιήσει; Είναι σαν να χαρίζουμε καθρεφτάκια σε ιθαγενείς. Τι νόημα έχει ένα netbook, μόνο σε μια μικρή μερίδα μαθητών, αποκομμένο από την εκπαιδευτική διαδικασία; Τι νόημα έχει η οδηγία του Υπουργείου για 3-4 (μόνο!) ανά έτος υποχρεωτικά εργαστηριακά μαθήματα αν δεν υπάρχουν πλήρως εξοπλισμένα εργαστήρια και πλήρως εκπαιδευμένοι καθηγητές για να τα λειτουργήσουν; Τι νόημα έχουν οι βιβλιοθήκες χωρίς οργάνωση; Τι νόημα έχουν ανώτατες σχολές οι απόφοιτοι των οποίων δεν έχουν κατοχυρωμένα επαγγελματικά δικαιώματα; κλπ κλπ...

Χρειάζεται μια γερή εκπαιδευτική μεταρρύθμιση, που να εμπεριέχει σε μεγάλο βαθμό τις νέες τεχνολογίες. Κάποτε ο Γ. Παπανδρέου μίλαγε για το ψηφιακό βιβλίο... για να δούμε τι έχει κατά νου τώρα...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Κάποτε ο Γ. Παπανδρέου μίλαγε για το ψηφιακό βιβλίο... για να δούμε τι έχει κατά νου τώρα...
Βραζίλη αυτό έχει γίνει ήδη πραγματικότητα. Το amazon kindle ήρθε στην Ελλάδα!


EDIT
Εννοείται πως κάνω πλάκα, προς αποφυγήν παρεξηγήσεων...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/10/09, 13:02 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
$279 η μικρή έκδοση; 6" Μπα, δεν συμφέρει...
http://www.amazon.com/gp/product/B0015T963C/ref=sa_menu_kdp2i3

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Η Ουρουγουάη δίνει υπολογιστές (βλέπε: XO) σε κάθε μαθητή πρωτοβάθμιας δημόσιας εκπαίδευσης, μέσω του σχεδίου One Laptop Per Child:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3107142

Τον Μάρτιο 2007 ο Κ.Καραμανλής συναντήθηκε με τον Negroponte
http://www.inout.gr/showthread.php?t=13645
Είδε κανείς αυτά τα laptop; (κάτι έλεγαν ότι θα πάρουν μερικά πιλοτικά, μετά δεν ξέρω)

(τελικά, προτίμησε να δώσει λεφτά στον Gates:
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=220968
http://www.digitalnews.gr/συμφωνία-microsoft–κυβέρνησης)

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Βραζίλη, δεν νομίζω ότι το ζητούμενο είναι μόνο η αύξηση της υλικοτεχνικής υποδομής αλλά και η΄ομαλή διδακτική κατευθύνση. Όπως είπες κι εσύ παραπάνω υπολογιστές χωρίς προηγούμενη εκπαίδευση χρήσης είναι άχρηστο εργαλείο!

Έγινε βέβαια μια προσπάθεια διδασκαλίας της χρήσης αυτών των μέσων στα ολοήμερα Δημοτικά, και η κατάληξη ήταν να έρχονται οι γονείς και να μας ζητούν απεγνωσμένα βοήθεια διότι τα παιδιά τους δεν μπορούσαν να κατανοήσουν το μάθημα.

Μα ρε παιδιά, τα μαθήματα στο σχολείο γίνονται για τα παιδιά και όχι για τους γονείς. Αν ένα μάθημα είναι ακατανόητο από το παιδί και πρέπει να επιληφθεί ο γονέας ή ο φροντιστής, σημαίνει ότι ο όλος σχεδιασμός είναι λάθος και είναι απαραίτητο ν' αλλάξει εκ βάθρων. Ν' αλλάξει πρώτη  η παιδαγωγική μέθοδος που ακολουθείται δηλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/10/09, 13:28 από papous »
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Ρε παιδιά διαφωτίστε με λίγο... τα λαπτοπάκια τα δίνουν σε μαθητές της α γυμνασίου μόνο φέτος? όχι κάθε χρόνο στα παιδιά της α γυμνασίου?
Επίσης πιο είναι το λογισμικό που έχουν όταν τα παίρνουν? στο σχολείο πως θα τα χρησιμοποιούν? θα τα παίρνουν μαζί τους πχ τις μέρες που έχουν πληροφορική και θα τους δείχνει ο δάσκαλος κάποια πράγματα ή θα τα χρησιμοποιούν και σε άλλα μαθήμτατα?

Συμφωνώ ότι στην α γυμνασίου τα περισσότερα παιδιά ίσως είναι ανώριμα ώστε να δείξουν αυτοσυγκράτηση στη χρήση γιατί τους δίνεται στο πιάτο ένας νέος κόσμος με πραγματικά άπειρες δυνατότητες χωρίς να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις....
Για μένα το καλύτερο θα ήταν να τα έδιναν κάθε χρόνο στα παιδιά της α λυκείου....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Germ1984

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ρε παιδιά διαφωτίστε με λίγο... τα λαπτοπάκια τα δίνουν σε μαθητές της α γυμνασίου μόνο φέτος? όχι κάθε χρόνο στα παιδιά της α γυμνασίου?
Επίσης πιο είναι το λογισμικό που έχουν όταν τα παίρνουν? στο σχολείο πως θα τα χρησιμοποιούν? θα τα παίρνουν μαζί τους πχ τις μέρες που έχουν πληροφορική και θα τους δείχνει ο δάσκαλος κάποια πράγματα ή θα τα χρησιμοποιούν και σε άλλα μαθήμτατα?

Συμφωνώ ότι στην α γυμνασίου τα περισσότερα παιδιά ίσως είναι ανώριμα ώστε να δείξουν αυτοσυγκράτηση στη χρήση γιατί τους δίνεται στο πιάτο ένας νέος κόσμος με πραγματικά άπειρες δυνατότητες χωρίς να έχουν τις απαραίτητες γνώσεις....
Για μένα το καλύτερο θα ήταν να τα έδιναν κάθε χρόνο στα παιδιά της α λυκείου....

Γιατί να τα παίρνουν μαζί τους αποκλειστικά για το μάθημα της πληροφορικής, αφού έτσι και αλλιώς υπάρχουν αίθουσες Η/Υ για αυτό το σκοπό... Οπότε μάλλον το υπουργείο προσανατολίζεται μελλοντικά στην γενικότερη χρήση τους μέσα στο σχολείο, δηλαδή και στα υπόλοιπα μαθήματα...Δηλαδή στη Φυσική, στα Μαθηματικά, στην Ιστορία κτλπ. Τώρα το τι σόι μάθημα θα γίνει  πραγματικά με προβληματίζει...Και αυτό επειδή δεν έχω μια σαφή εικόνα της μεθόδου διδασκαλίας που προτίθενται να ακολουθήσουν (πώς ακριβώς θα χρησιμοποιούνται τα netbook μέσα στην τάξη δηλαδή)




Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
όχι λάπτοπ... netbook!

Επιδοτήθηκε με 450 ευρώ ένα netbook που κοστίζει 300 ευρώ κατα μέσο όρο. Δεδομένου ότι η παραγγελία αν γινότανε κεντρικά θα μπορούσε να εξασφαλίσει έκπτωση άνω του 30% (20% είναι μόνο το ΦΠΑ) μιλάμε για πανηγύρι υπερεκτίμησης.

Το "υλικό" που υποτίθεται ότι συνοδεύει τους μαθητικούς υπολογιστές έιναι σχολικά βιβλία σε Pdf... εννοείται πως δεν υπάρχει προγραμματισμός ή εκπαίδευση των καθηγητών για να τρέξει πιλοτικά κάποιο πρόγραμμα. Και όσο καλοσχεδιασμένο και να είναι το ηλεκτρονικό βιβλίο, με ανάλυση 1024 * 600 η λειτουργικότητα του είναι πολύ περιορισμένη...

Επίσης, στο ΜΙΤ, o Gilbert Strang διδάσκει γραμμική άλγεβρα γράφοντας σε μαυροπίνακα. Αναρρωτιέμαι πώς οι μαθηματικοί του γυμνασίου θα κάνουν μάθημα με τα λάπτοπ...

Η κίνηση αυτή αφορά λιγότερο στην παιδεία παρά στην αγορά πληροφορικής. Η οποία τροφοδοτήθηκε με 56 εκατομμύρια ευρώ δίνοντας στο πλαίσιο, το ε-σοπ κλπ να ξεστοκάρουν πολυμηχανήματα, φωτογραφικές μηχανές, κινητά και λοιπές μπαρούφες στο όνομα της εκπαίδευσης.

Όλα αυτά όχι επειδή είμαι τρελαμένος πασόκος και αντι-νεοδημοκράτης. Απλά είμαι πλέον επαγγελματίας στο χώρο της πληροφορικής και έχω αρχίσει να καταλαβαίνω τι διαφορά ανάμεσα στην προπαγάνδα του "υπολογιστής = σύγχρονη εκπαίδευση" και στην πραγματική γνώση και διδασκαλία της πληροφορικής στο σχολείο.

Το μόνο καλό είναι οτι παιδάκια στην επαρχεία, από φτωχές οικογένειες θα μπορέσουν να πάρουν το άθλιας επεξεργαστικής ισχύς λαπτοπάκι και δε θα  δουν υπολογιστή πρώτη φορά στα 18 τους. Θα μπορούσαμε όμως να τους δώσουμε κάτι καλύτερο.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/09, 22:35 από Gabriel6th »
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Η Ουρουγουάη δίνει υπολογιστές (βλέπε: XO) σε κάθε μαθητή πρωτοβάθμιας δημόσιας εκπαίδευσης, μέσω του σχεδίου One Laptop Per Child:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=3107142

Τον Μάρτιο 2007 ο Κ.Καραμανλής συναντήθηκε με τον Negroponte
http://www.inout.gr/showthread.php?t=13645
Είδε κανείς αυτά τα laptop; (κάτι έλεγαν ότι θα πάρουν μερικά πιλοτικά, μετά δεν ξέρω)

(τελικά, προτίμησε να δώσει λεφτά στον Gates:
http://www.imerisia.gr/article.asp?catid=12336&subid=2&pubid=220968
http://www.digitalnews.gr/συμφωνία-microsoft–κυβέρνησης)


Βραζίλη, επειδή ασχολούμαι με το XO αρκετά. Δεν είναι ούτε αυτό πανάκεια.

Το Sugar που είναι το λινουξ που τρέχει περιορίζει τη μπαταρία του στις 2 ώρες και κάτι και η ανάπτυξη εφαρμογών γι αυτό είναι ιδιαίτερα δύσκολη. Τρέχει ένα πιλοτικό πρόγραμμα με ένα σχολείο στη Σμίνθη όχι βέβαια από την προηγούμενη κυβέρνηση αλλά από εθελοντές. Γενικά απευθύνεται σε παιδιά μικρότερων ηλικιών και χρειάζεται αρκετό Know How (που φυσικά αγοράζεται με τις αντίστοιχες δαπάνες από πλευράς ΥΠΕΠΘ). Τέλος το κόστος του ΧΟ είναι περίπου 170 ευρώ το κομμάτι...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Εγώ ξαναρωτάω γιατί για μένα είναι πολύ σημαντικό για να σχηματίσω καθαρή άποψη...
Τα έδωσαν μόνο φέτος ή θα τα δίνουν κάθε χρόνο στα παιδιά της κάθε α' γυμνασίου?
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
9354 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/03, 22:07
από SoC
53 Απαντήσεις
19149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/07, 11:45
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
3817 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/07, 23:23
από pegasus
31 Απαντήσεις
10223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/09, 18:57
από Garvin
10 Απαντήσεις
5298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/09, 20:37
από dora
5 Απαντήσεις
3138 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/04/10, 19:57
από Jezus
5 Απαντήσεις
3144 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/11, 20:45
από GZS
1 Απαντήσεις
38746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/11, 10:11
από freemind
0 Απαντήσεις
27977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/15, 13:52
από xristodoylos
14 Απαντήσεις
9799 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/19, 17:10
από Efi Altis