Αποστολέας Θέμα: Νικόλας Άσιμος  (Αναγνώστηκε 50964 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Νικόλας Άσιμος
« στις: 06/11/04, 18:16 »
Τι γνώμη έχετε για τον Νικόλα Άσιμο;
Ήταν ξεχασμένος από όλους και όλοι τον θεωρούσαν τρελό!!!!
Πολλοί τον πολέμησαν και ψυχικά και δισκογραφικά....
Γιατί άραγε; Έπρεπε να αυτοκτονήσει για να τον μάθουμε;
Τα τραγούδια του είχαν και έχουνε ένα βαθύ και καυστικό νόημα που τα μυαλά των τότε ανθρώπων δεν καταλάβαιναν (δεν καταλάβαιναν ή καταλάβαιναν αλλά το βούλωναν γιατί λόγω της ιδεολογίας που είχαν δεν μπορούσαν να φανταστούν πως θα μπορέσουν να ακολουθήσουν την ιδεολογία του Άσιμου;) Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είμαστε τόσο άδικοι...
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 520
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #1 στις: 06/11/04, 19:34 »
Ο Νικόλας ο Άσιμος ήταν ένας από τους 3 ανθρώπους που έφεραν την πραγματική ανατροπή στην ελλάδα, μαζι με τον Σηδιρόπουλο και τη Γώγου. Μιλάμε για απίστευτη μορφή...
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #2 στις: 07/11/04, 01:34 »
Δημιουργός των αντιθέσεων. Από τη μια διαχρονικά κομμάτια που συγκλονίζουν με την ευαισθησία και τη λυρικότητά τους κι από την άλλη πλήρως αδιάφορα τραγουδάκια που δε στέκουν ούτε ως απόρροια της γραφικότητας του δημιουργού τους. Ευτυχώς δεν τον κατέτρεχε η ανάγκη της ντε και καλά δισκογραφικής παρουσίας για βιοποριστικούς λόγους.

Ο Άσιμος ήταν πρώτιστα, ό,τι κι αν σημαίνει αυτό, αυθεντικός απέναντι στην τέχνη του που στην περίπτωσή του, περισσότερο από πολλούς άλλους, έπαιρνε διαστάσεις βιώματος. Το πρόβλημα όμως είναι πως, όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις παρουσίες, δημιουργήθηκε μια μετά θάνατον ηρωοποίησή του στα μάτια οποιουδήποτε φερέλπιδα επαναστάτη κι αντιεξουσιαστή, δυσκολεύοντας την αντικειμενική κριτική του έργου του. Το γνώριμο ερώτημα λοιπόν επανέρχεται...θα διαιωνιζόταν ο μύθος του, αν ο θάνατος δε φρόντιζε να τον "λυτρώσει" από τη διάβρωση της καθημερινότητας?
Woman was God's second mistake

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #3 στις: 07/11/04, 01:52 »
Δημιουργός των αντιθέσεων.
Εγω πάντως βρισκω αντίθεση σε αυτά που εσυ γράφεις στο παραπανω μηνυμά σου και θα σου εξηγήσω αμέσως τι εννοώ.
Ο Ασιμος ηρωοποιηθηκε -χρησιμοποιω τη λέξη που κι εσυ χρησιμοποιείς-γιατί είχε τη γενναιότητα να υπερασπιζεται μέσω του τροπου ζωής του,τις ιδεες του.Πριν τον Ασιμο ειχαν ηρωοποιηθεί και αλλοι ανθρωποι,σε αλλες καταστάσεις,σε αλλες χρονιές αλλά ολοι για τον ιδιο αυτό λόγο που προανέφερα.Το ερωτημα είναι τι έχει περισσοτερη σημασια;Η αντικειμενική κριτική του εργου τους (ασε που για μένα τετοιο πράγμα οπως η ''αντικειμενικη κριτικη'' δεν υπαρχει-ειναι μόνο ενας ωραιος όρος) ή η αγορευσή του σε μύθο και ήρωα;
Τι είναι εξάλλου αυτο που εμπνέει και καθοδηγεί τους ''μετέπειτα'';Η καταγραφή των έργων και η ανατομία τους κάτω απο διαφορες θεωρητικές συζητήσεις ή η αυρα που αφηνουν πίσω τους αυτοί οι ανθρωποι;Ανθρωποι που συνεχίζουν να σκέφτονται και εχουν τη γενναιότητα να διαφοροποιούνται πραγματικά(και οχι στα λόγια) απο αυτό που περιφρονουν ή αρνουνται;

Αποσυνδεδεμένος Pontifikas

  • Ο Γκρίζος Ταξιδευτής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 524
  • Φύλο: Άντρας
  • Fly benevolent creature...
    • Προφίλ
    • Greek .Net Programming Community
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #4 στις: 07/11/04, 01:59 »
Όταν ήμουν μικρός και πίσευα στον Θεό, ρωτούσα την μάνα μου "Γιατί μερικοί άνθρωποι πεθαίνουν νέοι".
Η απάντηση που έπερνα ήταν " Γιατί ο Θεός θέλει να τους προστατεύσει αγνούς και να μην αμαρτήσουν άλλο".

Μπορεί σήμερα ο Άσιμος να ήταν κριτής στο Fame Story. Μπορεί και όχι φυσικά.

Από ότι φαίνεται, η ιστορία φροντίζει ώστε άνθρωποι με έντονες προσωπικότητες, ικανές να αποτελέσουν πρότυπα, συχνά να πεθαίνουν νωρίς, πρίν προλάβει η δύνη της καθημερινότητας, να τους παρασύρει.

Δεν έχει σημασία πιστεύω να αναρωτιώμαστε τι θα συνέβαινε στο μέλλον,γιατί δεν συνέβη. Ας τον ακούμε, και αν κάποιοι έχουν κάτι να κερδίσουν από αυτό ας το κάνουν.
Run - but if you run away
You'll always have to hide
So if you need to run Run for help!

Αποσυνδεδεμένος atzolina

  • Η εκδίκηση της ξανθιάς !!!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 532
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Είμαι ζωντανή,επειδή σε αγάπησα......
    • Προφίλ
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #5 στις: 07/11/04, 02:24 »



"...Ήταν σαν να πέρασε από δώ ο Έτσι και να μας έδωσε ζωή, και να γινήκαμε όλοι έτσι, και ξαναφεύγοντας ο Έτσι ρούφηξε όλη τη ζωή, παίρνοντας πίσω ό,τι είχε δώσει. Μαζί και μια σταγόνα απ' τον καθέναν. Ίσως του χρειαζόταν για να 'χει τη δύναμη να περπατά, για το αίμα που 'χε χάσει. Ίσως αυτό νομίζουν όλοι. Κι ίσως γι' αυτό τον αποφεύγουν, τον βρίζουν και τον θεωρούν αλήτη. Ίσως το πήρα κι εγώ έτσι. Αλλά τον ξέρω 'γώ τον Έτσι. Και ήμουν πριν κι εγώ σαν Έτσι. Θέλει κουράγιο να 'σαι Έτσι. Για να μπορείς να παραμένεις έτσι, πρέπει να παίζεις την ψυχή σου. Κι εγώ το ξέρω, δεν είν' έτσι. Και ο καθένας είν' ο Έτσι..."


Ν ι κ ό λ α ς  Ά σ ι μ ο ς
 
Κοιτάζω την ταυτότητα,
ετών τριάντα...θα μείνω πάντα.

Αποσυνδεδεμένος kiseichukan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 247
  • Φύλο: Άντρας
  • Vanitas Vanitatum Et Omnias Vanitas
    • Προφίλ
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #6 στις: 07/11/04, 02:29 »
Δεν αμφισβήτησα ποτέ τη συνέπεια του Άσιμου απέναντι στην επιλεχθείσα από τον ίδιο στάση ζωής του, για την οποία και είναι αξιοσέβαστος. Απλώς θεωρώ πως, όπως ακριβώς έχει συμβεί και με πλείστες όσες άλλες περιπτώσεις (Cobain, Morrison κλπ), ο πρόωρος θάνατός του τελικά διαμόρφωσε μια περισσότερο συμπονετική εικόνα για τον ίδιο, από αυτήν που πιθανότατα θα είχαμε υπό άλλες συνθήκες με βάση τη ζωή και το έργο του.

Όσο για την αντικειμενική κριτική (κι όταν μιλάμε για το δημιουργό Άσιμο), νομίζω πως δεν είναι δα και τόσο δύσκολη, αν δεν πέσουμε στη λούμπα της συναισθηματικής ταύτισης με τον καλλιτέχνη κι όσα πέρασε. Πως άραγε θα εξετάσουμε αλλιώς τι ακριβώς πρόσφερε και πόσο επηρέασε μουσικά ο Άσιμος?
Woman was God's second mistake

CHCOME

  • Επισκέπτης
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #7 στις: 07/11/04, 18:00 »
ο πρόωρος θάνατός του τελικά διαμόρφωσε μια περισσότερο συμπονετική εικόνα για τον ίδιο, από αυτήν που πιθανότατα θα είχαμε υπό άλλες συνθήκες με βάση τη ζωή και το έργο του.
Το πιθανότατα όμως διαφέρει απο το πραγματικά,ετη φωτος.
Παράθεση
Όσο για την αντικειμενική κριτική (κι όταν μιλάμε για το δημιουργό Άσιμο), νομίζω πως δεν είναι δα και τόσο δύσκολη, αν δεν πέσουμε στη λούμπα της συναισθηματικής ταύτισης με τον καλλιτέχνη κι όσα πέρασε. Πως άραγε θα εξετάσουμε αλλιώς τι ακριβώς πρόσφερε και πόσο επηρέασε μουσικά ο Άσιμος?
Μα ακομα και αν δεν πέσουμε στη λουμπα,οπως λες ,της συναισθηματικής κριτικής,πάλι,το να δουμε ένα μουσικό κομματι ενος δημιουργού ή το συνολο της δουλειάς του,με αντικειμενικο μάτι,δεν μπορεί να γινει.Οταν μιλάμε για τέχνη πάντα μιλάμε υποκειμενικά ή κανω λάθος;Η τεχνη βιώνεται και ερμηνεύεται μεσα απο τον ψυχισμό ενος ανθρωπου και μόνο μεσα απο αυτον.Δεν μπορω να δεχτω οτι υπάρχει αντικειμενικο κριτηριο στην τέχνη.Και αν εσυ εχεις βρει κάποιο,πολύ θα με ενδιέφερε να το ακουσω και να το συζητησω.

Αποσυνδεδεμένος Διάφανοςςς highway 2.000.000

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι ένα σκυλί που γαβγίζει στ' αστέρια...
    • Προφίλ
    • Διαβάτες Ονείρων
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #8 στις: 07/11/04, 23:55 »
Άνθρωπος
Με την αγάπη φωτίζουμε το δρόμο μας και με τα όνειρα τον ουρανό μας...

Αποσυνδεδεμένος ViPeR

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #9 στις: 08/11/04, 18:10 »
"...Έχω γίνει γήπεδο και παίξανε όλοι στο κορμί μου και στο είναι όλα τα παιχνίδια των αιώνων, αλλά η πνοή μου θα γενεί το ηφαίστειο της βροχής...."

Ν. Άσιμος
ΟΛΟ ΕΜΕΝΑΝΕ ΣΗΚΩΝΕΙ
ΝΑ ΠΩ ΜΑΘΗΜΑ Η ΔΑΣΚΑΛΑ
ΘΑ ΤΗΝ ΣΦΑΞΩ ΣΑΝ ΚΟΥΝΕΛΙ
ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΩ ΝΑ ΠΑΙΞΩ ΜΠΑΛΑ

Αποσυνδεδεμένος bono u2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 80
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν ειμαι punk,ουτε ροκας μα ουτε και Ζαγοραιος
    • Προφίλ
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #10 στις: 08/11/04, 22:41 »
Θα σου δωσω μαξιλαρι ,να ξαπλωσεις στο σκοταδι..πω πω πω π ω πω ποσο σε αγαπω ......Να σαι καλα εκει που εισαι Νικολα....  
..θα σου φέρω πλανκτον,αστρικων πετρωματων τα θραυσματα,μουσικές πλανητων και λουλουδια που βγαινουν στα χασματα..

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #11 στις: 09/11/04, 11:53 »
Αυτός ο άνθρωπος με έμαθε να αγαπώ μέσα απο τα τραγούδια του!!!!
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Re:Νικόλας Άσιμος
« Απάντηση #12 στις: 08/12/04, 22:33 »
Μπορεί σήμερα ο Άσιμος να ήταν κριτής στο Fame Story. Μπορεί και όχι φυσικά.

ΕΓΩ ΔΙΑΦΩΝΩ και θα παρακαλούσα να διαβάσετε το παρακάτω κείμενο:

Να διαλύσω το έθνος

Αναλαμβάνω την ευθύνη να μου κάνει μήνυση όλος ο ελληνικός λαός, αν υπάρχει.

Γιατί;

Έχω σκοπό να διαλύσω το έθνος, μπας κι αποκτήσει συνείδηση.

Γιατί βγάζεις τα τραγούδια σου σε κασέτες σαν αυτοπαραγωγός;
Δεν τα βρίσκεις με τις εταιρίες;

Με στήνουν, με κοροϊδεύουν. Όλοι κοιτάνε να φάνε το ζουμί από μένα. Γι’ αυτό όλα, ακόμα κι ο μοναδικός δίσκος που έχω βγάλει με σήμα το βουβάλι, δική μου παραγωγή είναι. Τον έδωσα για εκμετάλλευση στο υποκατάστημά μου στη ”Μίνως”.
Μπορεί να μην έχω μία αλλά έχω μέγιστη σοφία και στο εξής εγώ θα κυβερνώ το χρήμα. Γιατί εγώ ξέρω που θα το δώσω κι έχω σκοπό στο πρόγραμμά μου να ξαναφτιάξω τις αρχαίες μου τριήρεις και να βάλω κωπηλάτες τα πρεζάκια κι όλους τους ψυχοφαρμακωμένους. Τους δε ψυχίατρους θα τους πετάξω στη θάλασσα σαν σαβούρα.

Είσαι περιθωριακός; Αισθάνεσαι λίγο Διογένης, όπως αυτός της κασέτας σου;

Κατ’ αρχήν δεν υπάρχει περιθώριο. Το έχει φάει ο πράσινος πετροφάγος, που θα φάει και το γιο μου το Διονύση, που εκμεταλλεύεται το περιθώριο. Ό,τι λέω το έχω κάνει. Έχω γίνει ο ίδιος ο Διογένης. Όχι μονάχα στα λόγια μα στην πράξη και στο είναι. Κι ο Μέγας Αλέξανδρος υπήρξε μπούφος! Θα τον είχα κι αυτόν κωπηλάτη στις αρχαίες μου τριήρεις, αν μπορούσε να λύσει το Γόρδιο Δεσμό με την ψυχή του κι όχι με το σπαθί του. Ένα από τα αρχαία μου ονόματα είναι Πέπλος, Μυστήριος και Γρίφος. Είμαι ο Γόρδιος Δεσμός σας. Πολεμήστε να με λύσετε, αλλά με την ψυχή σας και την καρδιά σας κι όχι με το σπαθί σας.

Χαμαλίκια

Επιβιώνεις με τη μουσική; Πως τη βγάζεις;

Με εκατομμύρια χαμαλίκια από άλλες δουλειές. Μέχρι φούσκες για τα πιτσιρίκια πουλάω.

Στους στίχους σου υπάρχει σαρκασμός αλλά και τρυφερότητα. Πέρα από την εξουσία υπάρχει κι ο έρωτας. Πως συνδυάζεται στην ψυχοσύνθεσή σου;

Δεν βρέθηκε ποτέ καμιά γυναίκα να μ’ αγαπήσει κι ούτε να μου κάνει καμιά δουλειά.

Τι δουλειά;

Ένα αυγό τηγανητό, ας πούμε. Μ’ έχουν εκβιάσει όλες μέχρι θανάτου. Γιατί όλες είναι σκλάβες γεννημένες, προτιμάνε τα χαρέμια. Γι’ αυτό παν απ’ τη μια με τους παπάδες και την άλλη με τους δερβισάδες. Είναι πουλημένες, ειδικά οι φεμινίστριες.

Γιατί ειδικά οι φεμινίστριες;

Όταν πήγα το ‘81 να κάνω κατάληψη στο Aγιον Όρος είχα μαζί μου 15 φεμινίστριες. Αυτές πήγαν με τους καλόγερους και μένα κόντεψαν να με σκοτώσουν.

Σ’ ενοχλεί ότι είσαι άγνωστος στο ευρύ κοινό; Άσημος εμπορικά;

Είμαι ο πιο εμπορικός απ’ όλους. Αν υπάρχει μια συνωμοσία γύρω μου, είναι γιατί φοβούνται τη δύναμή μου. Όλοι είναι βολεμένοι και με νομίζουν ίδιο μ’ αυτούς, μπας και τους φάω τη θέση. Η συνέντευξη που δίνω δεν απευθύνεται σε κομπλεξικούς.
Δεν θα φάω τη θέση κανενός. Τον πλανήτη προσπαθώ να ελευθερώσω. Να διαλύσω όλες τις πολεμικές βιομηχανίες, να γκρεμίσω τα τρελάδικα και να κάνω τις εκκλησίες μαγειρεία.

Αν υπάρχει μια συνωμοσία γύρω μου,
είναι γιατί φοβούνται τη δύναμή μου.


Νικόλας Άσιμος
« Τελευταία τροποποίηση: 25/05/05, 11:28 από Riverson (Zω ένα όνειρο!!!!) »
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #13 στις: 17/03/05, 17:24 »
Σαν σήμερα στις 17-3-88 απεβίωσε ο Νικόλας Άσιμος σε ηλικία 39 ετών...
Ένας πραγματικά αληθινός ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ που πολεμήθηκε απο όλους πάρα πολύ.

Νικόλας Άσιμος
1949 – 1988


Ο τραγουδοποιός Νικόλας Άσιμος γεννήθηκε στις 20 Αυγούστου του 1949 στη Θεσσαλονίκη. Το πραγματικό του όνομα ήταν Νικόλαος Ασιμόπουλος. Οι γονείς του ήταν από την Κοζάνη, όπου ο Νικόλας έζησε τα παιδικά του χρόνια και τελείωσε το σχολείο. Ως έφηβος, ασχολήθηκε με τον αθλητισμό. Διακρίθηκε στο άλμα εις ύψος, καταλαμβάνοντας την τρίτη θέση στους μαθητικούς αγώνες σχολείων της Μακεδονίας το 1965, καθώς και στο ποδόσφαιρο. Μάλιστα, του έγινε επίσημη πρόταση από την ομάδα της Κοζάνης, αλλά τελικά η συμφωνία ναυάγησε.
Στα δεκαοχτώ του έφυγε για τη Θεσσαλονίκη, για να σπουδάσει στο Νεοελληνικό Τμήμα της Φιλοσοφικής Σχολής. Αρχικός στόχος του ήταν να περάσει στο τμήμα δημοσιογραφίας, την οποία άσκησε ερασιτεχνικά παράλληλα με τις σπουδές του. Σε κάποιο άρθρο του σε εφημερίδα της Θεσσαλονίκης χρησιμοποίησε για πρώτη φορά το ψευδώνυμο Άσιμος κι έκτοτε το καθιέρωσε. Παράλληλα, ασχολήθηκε και με το θέατρο. Έφτιαξε ένα φοιτητικό θεατρικό εργαστήρι, παίζοντας Αριστοφάνη, Μένανδρο, Μολιέρο.
Τότε αγόρασε και την πρώτη του κιθάρα. Σχεδόν από την Α' Γυμνασίου έγραφε στιχάκια και ποιήματα, αλλά ποτέ δεν είχε εκδηλώσει καμία έφεση προς τη μουσική. Αυτοδίδακτος μουσικός, άρχισε εμφανίσεις σε μικρές μπουάτ. Ανυπότακτος, αγνόησε όλες τις προειδοποιήσεις της λογοκρισίας για τα τραγούδια του και τα λεγόμενά του. Συνελήφθη και κρατήθηκε στην Ασφάλεια. Όταν τον άφησαν, η ταυτότητά του είχε χαθεί. Δεν έβγαλε άλλη, παρά μόνο 18 χρόνια αργότερα, οπότε κατάφερε να του εκδώσουν μία ταυτότητα στο όνομα Άσιμος, με τη «διευκρίνιση» στο σημείο του θρησκεύματος: Άνευ θρησκεύματος.
Το 1973, και χωρίς πτυχίο, κατέβηκε στην Αθήνα. Εμφανίστηκε σε αρκετές μπουάτ στην Πλάκα, σε συνεργασία με τραγουδιστές, ηθοποιούς και συνθέτες, παρουσιάζοντας ένα πρόγραμμα με μουσική, κείμενα, σκετς και ντοκουμέντα κόντρα στο κατεστημένο: «5η εποχή», «11η εντολή», «Χνάρι», «Μουσικό Θέατρο Φτώχειας», «Σούσουρο». Ανάμεσα στους τότε συνεργάτες του, πολλά και γνωστά ονόματα: Γκαϊφύλιας, Τραντάλης, Πανυπέρης, Φινίκης, Μουζακίτης, Σπυρόπουλος κ.α.

Το 1975 κυκλοφόρησε τα πρώτα του τραγούδια σ' ένα δισκάκι 45 στροφών (Ρωμιός- Μηχανισμός). Παράλληλα άρχισε την έκδοση «παράνομων» κασετών, που ηχογραφούσε και διακινούσε μόνος του στα Προπύλαια, στο Πολυτεχνείο, στα Εξάρχεια, στο Μοναστηράκι, στο Λυκαβηττό. Δημιούργησε την «Exarchia Square Band» και συμμετείχε σε συναυλίες, κοινωνικοπολιτικές εκδηλώσεις, μουσικοθεατρικά σχήματα, θέατρο του δρόμου, διάφορα δρώμενα. Κατά καιρούς, συνεργάστηκε με πολλά σχήματα και καλλιτέχνες.

Το 1977 φυλακίστηκε για δύο μήνες, μαζί με άλλους πέντε εκδότες - συγγραφείς, με επίσημη κατηγορία: «εξέχουσες προσωπικότητες που επηρεάζουν αρνητικά το κοινωνικό σύνολο». Το 1981 έγραψε το βιβλίο «Αναζητώντας Κροκανθρώπους» και το 1982 κυκλοφόρησε τον πρώτο του μεγάλος δίσκος, με τίτλο «Ξαναπές το», σε τέσσερα τραγούδια του οποίου συμμετείχαν ο Βασίλης Παπακωνσταντίνου και η Χαρούλα Αλεξίου.
Περίπου ένα χρόνο αργότερα άνοιξε ένα μαγαζάκι στα Εξάρχεια, στην οδό Καλλιδρομίου. Ήταν ο «Χώρος Προετοιμασίας» όπως το ονόμασε, αλλά και διαμονής, αφού αυτό ήταν και το σπίτι του. Εκεί έγραφε, συνέθετε τα τραγούδια του, πουλούσε βιβλία, παιχνίδια για παιδιά, πρόχειρα κοσμήματα κατασκευής γνωστών του, κασέτες δικές του κυρίως, φωτιστικά, πήλινα, κάρτες παλιές και πολλά άλλα.
Το 1987 οδηγήθηκε βιαίως σε ψυχοθεραπευτική κλινική και λίγο αργότερα στις φυλακές Κορυδαλλού, με την κατηγορία του βιασμού. Αποφυλακίστηκε με χρηματική εγγύηση, αλλά δεν κατάφερε να ξεπεράσει τη μεγάλη του πίκρα γι' αυτή την αβάσιμη κατηγορία, που δεν τεκμηριώθηκε ποτέ. Η εκκρεμούσα δίκη, μαζί με τ' άλλα προβλήματα που ήταν πολλά, συσσωρεύτηκαν μέσα του... Μετά από δύο ανεπιτυχείς απόπειρες αυτοκτονίας, στις 17 Μαρτίου του 1988 βρέθηκε κρεμασμένος στο σπίτι του.
Μετά θάνατον, κυκλοφόρησαν δύο ακόμη δίσκοι του: «Το φανάρι του Διογένη» με τη συμμετοχή της Σωτηρίας Λεονάρδου και το «Γιουσουρούμ - Στο φαλιμέντο του κόσμου», με τη συμμετοχή του Βασίλη Παπακωνσταντίνου.

Πηγή ενημέρωσης: www.sansimera.gr
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1063
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #14 στις: 17/03/05, 18:27 »
ο ποιο επαναστατικος τραγουδοποιος και καλλιτεχνης που ειχε ποτε η Ελλαδα στον πνευματικο της πλουτο και δυστυχως δεν του εδωσε την τιμη που του αξιζε!
ευτυχως μας αφησε τη μουσικη του παρακαταθηκη...αν και θα μπορουσε να προσφερει πολυ περισσοτερα!
δυστυχως εφυγε νωρις..

"..εγω με τις ιδεες μου κι εσεις με τα λεφτα σας.."

υγ: ενα site αφιερωμενο στον Νικολα που ειχα βρει, εδω και καιρο ειναι off.. ξερει καποιος καποιο αλλο;

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3334
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #15 στις: 17/03/05, 21:34 »
ο ποιο επαναστατικος τραγουδοποιος και καλλιτεχνης που ειχε ποτε η Ελλαδα στον πνευματικο της πλουτο και δυστυχως δεν του εδωσε την τιμη που του αξιζε!
ευτυχως μας αφησε τη μουσικη του παρακαταθηκη...αν και θα μπορουσε να προσφερει πολυ περισσοτερα!
δυστυχως εφυγε νωρις..

"..εγω με τις ιδεες μου κι εσεις με τα λεφτα σας.."
O Swthrhsta eipe ola . . . . ..
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος ερεβος

  • Shadowking
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2354
  • Φύλο: Άντρας
  • ars longa vita brevis
    • Προφίλ
    • http://myspace.com/gorthaour
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #16 στις: 17/03/05, 21:40 »
Oποιος Θεσσαλονικιος ενδιαφερεται εχω τις απαγορευμενες κασσετς του σε mp3.
Twitter @mcrosog

CHCOME

  • Επισκέπτης
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #17 στις: 17/03/05, 21:43 »
Έχετε ακούσει ένα πολύ ωραίο τραγούδι απο τον Καζαντζίδη με τίτλο ''Ο φίλος μας ο Άσιμος'' ;
Πολύ όμορφα τα λέει για τον Άσιμο.

Αποσυνδεδεμένος Σωτήρης

  • Σαλονικιός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1063
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #18 στις: 17/03/05, 23:14 »
Oποιος Θεσσαλονικιος ενδιαφερεται εχω τις απαγορευμενες κασσετς του σε mp3.

::) ::)
γιατι να το κρυψωμεν αλλωστε...;
εχετο σε καποια γωνια του νου σου..


Αποσυνδεδεμένος evilnanouk

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #19 στις: 18/03/05, 11:35 »
Oποιος Θεσσαλονικιος ενδιαφερεται εχω τις απαγορευμενες κασσετς του σε mp3.


Που τις βρηκες ρε θηριο...?

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1424
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #20 στις: 18/03/05, 11:40 »
Από τους καλυτερους ελληνες καλλιτεχνες που δυστηχως τον φαγαν τα κυκλωματα...

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #21 στις: 18/03/05, 11:45 »
Από τους καλυτερους ελληνες καλλιτεχνες που δυστηχως τον φαγαν τα κυκλωματα...
Και δεν μπορούσαν να κανουν αλλιώς γιατί αυτά που έλεγε τα οποία ήταν πολύ σωστά δεν συμφέρανε κανέναν απο αυτούς....Kαι έτσι τον πετάξανε σαν σκουπίδι!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 18/03/05, 13:30 από Riverson > Ετοιμοθάνατο πουλί »
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

Αποσυνδεδεμένος @Morpheus@

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 287
  • Φύλο: Άντρας
  • real eyes realize real lies
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #22 στις: 19/03/05, 11:08 »
Ενας αληθινος ΡΟΚΑΣ που χλευαζε τα παντα.Αν ζουσε θα χλευαζε ακομα και εμας που καθομαστε και περναμε την ωρα μας μπροστα στο χαζοκουτι!Τετιους ανθρωπους δυσκολα βρισκει κανεις!
θέμα Δίκης έγινε, το αν μου ανήκει η Ζωή μού,
...η απόφαση του δικαστηρίου αναμένεται...

Αποσυνδεδεμένος Kerwyn

  • The Epic Rogue
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 662
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #23 στις: 19/03/05, 16:20 »
   Καλα ολα αυτα αλλα...Εμενα δεν μου αρεσαν ποτε τα τραγουδια του.Παρολα αυτα ο Ασιμος ηταν παρα πολυ μπροστα απο την εποχη του και γι αυτο δεν ετυχε της αναλογης προσοχης...Μοιραια ο,τι ειναι μπροστα απο την εποχη του το κατακρινουμε (στην καλυτερη) και στο τελος το απορριπτουμε...
Let me bleed inside your arms and let me die beneath your eyes...

Αποσυνδεδεμένος Riverson

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν η μουσική είναι η ζωή σου, μη την σκοτώνεις!!!
    • Προφίλ
Απ: Νικόλας Άσιμος 1949 – 1988
« Απάντηση #24 στις: 19/03/05, 17:00 »
Καλα ολα αυτα αλλα...Εμενα δεν μου αρεσαν ποτε τα τραγουδια του.Παρολα αυτα ο Ασιμος ηταν παρα πολυ μπροστα απο την εποχη του και γι αυτο δεν ετυχε της αναλογης προσοχης...Μοιραια ο,τι ειναι μπροστα απο την εποχη του το κατακρινουμε (στην καλυτερη) και στο τελος το απορριπτουμε...

Φίλε μου τζότζο ο Άσιμος όπως είπες παραπάνω ήταν πολύ μπροστά απο την εποχή του και γι'αυτο δεν ετυχε της ανάλογης προσοχής...Θελω να σου θυμίσω πως και ο Τζίμης Πανούσης δεν ήταν καθόλου σε εκείνη την εποχή άλλα κατα πολύ περισσότερο μπροστά όμως παρόλα αυτά είχε μια πολύ μεγάλη καριέρα. Τι διαφορά είχε ο Άσιμος; Μήπως ήταν πιο αληθινος απο όλους ακόμα και απο τον Πανούση; Για μενα δεν φταίει που ήταν πολύ πιο μπροστά απο την τότε εποχή, αυτό που φταίει είναι ότι έλεγε τα πραγματα όπως είναι και αυτό δεν το ήθελε κανείς.
« Τελευταία τροποποίηση: 19/03/05, 17:04 από Riverson > Ετοιμοθάνατο πουλί »
Κάνε το δάκρυ σου νερό
μπορεί να είναι στιφό μα μέρες θα κερδίσεις!!!!!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
5024 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/08, 15:02
από Μαργαρίτα Π.
8 Απαντήσεις
3578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/07, 15:13
από Mίκα
7 Απαντήσεις
5828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/09, 15:30
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
0 Απαντήσεις
6548 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/10/11, 18:13
από let me know 796
1 Απαντήσεις
2377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/12, 21:00
από gas-13
2 Απαντήσεις
1760 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/20, 21:24
από MARIOS F