Αποστολέας Θέμα: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);  (Αναγνώστηκε 6688 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« στις: 20/12/14, 14:25 »
http://www.thomann.de/gr/hagstrom_swedie_cm.htm

καλησπέρα σε ολα τα παιδιά. Καταρχάς σας εύχομαι χρόνια πολλά και καλύτερα των αρκετών τελευταίων. Εδώ και κάποιο διάστημα κάτι με ... ξύνει να αγοράσω μιαν οικονομική κιθάρα, που να'ναι value for money. Από όσο έψαξα, βασικά διαδικτυακά, καταχώρισα στο νου πως οι κιθάρες της Hagstrom μάλλον ανήκουν στην κατηγορία αυτή. Να ζητήσω την άποψή σας λοιπόν. Έχει κάποιος ιδία άποψη; Εγώ από αυτά που διάβασα τείνω να πιστέψω πως πρόκειται για πολύ αξιοπρεπή όργανα, που δίνουν σημαντικά παραπάνω όσων κοστίζουν. Να σημειώσω πως θα πρόκειται για την πρώτη LP κιθάρα, που θα (ΑΝ) κρατήσω στα χέρια μου, έχοντας την όποια εμπειρία (φτωχή) στο σπορ με μια Ibanez Rg. Μιλάμε για all around εργαλείο, έτσι;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους. Χαιρετισμούς από την ηλιόλουστη Θεσσαλονίκη!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/14, 14:32 από rockprince »

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #1 στις: 20/12/14, 17:03 »
Η γνώμη που έχω σχηματίσει, χωρίς να έχω δοκιμάσει ποτέ, είναι ότι είναι πολύ συμπαθητικά όργανα αλλά με πολύ λεπτούς λαιμούς. Αν έρχεσαι από Ibanez όμως μάλλον δε θα σε παραξενέψει.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #2 στις: 20/12/14, 17:20 »
Δεν έχω ιδία άποψη για το συγκεκριμένο μοντέλο, αλλά διάβασα πρόσφατα μια αρκετά αναλυτική κριτική στο online περιοδικό iguitarmag. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο Google, σίγουρα θα τη βρεις.

EDIT: Here is the link...

http://www.iguitarmag.com/magazine-editions/guitar-interactive-issue-6/reviews/hagstrom-swedie-guitar/
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/14, 13:47 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #3 στις: 21/12/14, 19:20 »
Eυχαριστώ, παιδιά.
Βλέποντας το βίντεο, νομίζω, "ψήθηκα". Ειδικά, για τα λεφτά της. Μέσα σε όλα, μου αρέσει και οπτικά.

Απόλλωνα, δε χρειαζόταν να βάλεις και το λινκ. Η ευγένειά σου εκτιμάται σε κάθε περίπτωση δεόντως.  :)
Αν είδες το review, ποιά η άποψή σου;
Εκφέρει ελεύθερα άποψη, εννοείται, όποιος τυχόν είδε το βίντεο και θέλει. 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/14, 19:50 από rockprince »

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #4 στις: 22/12/14, 00:52 »
Εντάξει ο τύπος κάνει διαφήμιση στην κιθάρα, δεν βρίσκει τίποτα αρνητικό, λέει τα καλύτερα πράγμα λίγο περίεργο για τέτοιας τιμής όργανο ??? .Πάντως η κιθάρα φαίνεται καλή για τα λεφτά της, αλλά δεν τη θεωρώ και κελεπούρι π.χ για μένα προσωπικά οι μαγνήτες της σε drive μάλλον είναι απογοητευτικοί σε αυτό που άκουσα και αν μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα από ένα βιντεάκι...στα καθαρά μου ακούστηκε καλύτερα.Απ΄ την άλλη έχει graphtech nut (όπως λέει) πράγμα σπάνιο για τέτοιας τιμής όργανο και πολύ χαμηλό action  :eee (μήπως γι' αυτό από ήχο δεν άκουγα και ότι καλύτερο?Αναρωτιέμαι εγώ ο καχύποπτος τώρα).Το θέμα πάντως με τέτοιες αγορές είναι ότι δεν μπορείς να δοκιμάσεις το όργανο πριν το πάρεις να δεις αν σε βολεύει (μανίκι κυρίως) πρώτα και τι λέει από ποιότητα κατασκευής...ίσως να χρειαστεί κάποιες βελτιώσεις στην πορεία π.χ μαγνήτες ή κλειδιά.Η απόφαση δική σου...(η κόκκινη είναι πολύ πιο όμορφη για μένα και δεν μ' αρέσει και το pickguard που έχει).Εγω προσωπικά θα έβαζα λίγα λεφτά παραπάνω και θα πήγαινα για τις καλύτερες swede ή super swede (εντάξει έχουν και 200+ Ευρώ παραπάνω βέβαια)....

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #5 στις: 22/12/14, 01:01 »
Κι αυτό το σκέφτομαι, η αλήθεια είναι. Να πάω για κάτι ακριβότερο στην brand αυτή. Αλλά, όπως αναφέρεις, πας με κλειστά τα μάτια. Αν τα δωσεις βέβαια, φίλε, θα φροντίσεις να σε βολέψει.  ;D
Ελλάδα δεν υπάρχει κάποιος που να φέρνει, εε;; Δεν το εξειδικεύω σε Θεσσαλονίκη, θα ήταν θράσος μάλλον!!!

Αποσυνδεδεμένος emg

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 127
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #6 στις: 22/12/14, 22:37 »
Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιον να φέρνει Hagstrom στην Αθήνα ή αλλού...Επίσης έχε υπόψη ότι ανάμεσα σε 500 με 600 Ευρώ βρίσκεις αξιόλογες les paul και σε άλλες φίρμες που υπάρχει περίπτωση να τις βρεις εδώ να τις δοκιμάσεις...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #7 στις: 23/12/14, 14:57 »
Προσωπικά αν πήγαινα για Hagstrom, μάλλον θα διάλεγα κι εγώ ένα από τα κάπως ακριβότερα μοντέλα με τους πολύ καλούς Custom 58 humbuckers, όπως η Deuce ή η Super Swede. Βέβαια δεν έχω δοκιμάσει την Swedie, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μόνο από το video. Πάντως όπως αναφέρθηκε ήδη, το μπράτσο τους είναι γενικά πολύ λεπτό, πράγμα το οποίο σε κάποιους αρέσει.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #8 στις: 24/12/14, 14:19 »
Oμολογώ πως την Deuce δεν την είχα υπ'όψη. Κουκλί σε μαύρο. Και ελαφρώς πιο ακριβή από την Swedie στον Θωμά.
http://www.thomann.de/gr/hagstrom_deuce_bk.htm?sid=4704bc240deacaa574bf8675bba58c1b


Ρίχνοντας μια ματιά και σε άλλους πάντως, πχ musicstore, dv247, διαπιστώνει κάποιος πως η διαφορά προς τα κάτω του Θωμά αγγίζει 100€+. Μη έχοντας πείρα από τον συγκεκριμένο (κι από κανέναν διαδικτυακά, έχοντας διαβάσει γνώμες, βέβαια, στο φόρουμ σχετικά), πρόκειται για αξιόπιστο μαγαζί, ε;
Η τιμή του σε σχέση με την προτεινόμενη λιανικής πώλησης - 280€ μείον!!! - όπως και σε σχέση με των άλλων μαγαζιών, που αναφέρω πιο πάνω, με παραξενεύει κάπως. Έχει τύχει σε κάποιον ανάλογη περίπτωση (να βρει όργανο τόσο φθηνότερα) και, αν το αγόρασε, πήγαν όλα καλά ή "έπαιξε" κάποιο θέμα; Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας, παιδιά. Καλές γιορτές, καλή τύχη και υγεία να έχουμε.  ;) :)
« Τελευταία τροποποίηση: 24/12/14, 14:24 από rockprince »

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #9 στις: 19/01/15, 21:20 »
Καλησπέρα, παιδιά. Λοιπόν, έχω αποφασίσει να κινηθώ τελικά για Hagstrom Deuce μοντέλο. Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποια ουσιώδης διαφορά ανάμεσα σε Deuce και Deuce F; Πάντως, από όσο έχω διαβάσει και ψάξει παίρνει δυνατές κριτικές το όργανο. Στα 360€ η Deuce και στα 400€ η F στον Ελληνογερμανό. Δικαιολογείται η μεταξύ τους διαφορά από κάτι; Ευχαριστώ πολύ.   

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #10 στις: 20/01/15, 00:22 »
Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει κάποια ουσιώδης διαφορά ανάμεσα σε Deuce και Deuce F; Πάντως, από όσο έχω διαβάσει και ψάξει παίρνει δυνατές κριτικές το όργανο. Στα 360€ η Deuce και στα 400€ η F στον Ελληνογερμανό. Δικαιολογείται η μεταξύ τους διαφορά από κάτι; Ευχαριστώ πολύ.

Eννοείς εκτός από την τεράστια και εμφανέστατη διαφορά ότι η Deuce είναι solid body κιθάρα ενώ Deuce F είναι semihollow...; ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #11 στις: 20/01/15, 20:08 »
 ;D ;)


Η solid body είναι η επιλογή. Εύχομαι να αποδειχθεί αξιόπαιχτη. In Apollon and Hagstrom we trust!!

Αποσυνδεδεμένος rockprince

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #12 στις: 11/03/15, 15:34 »
Παιδιά, καταρχάς την καλησπέρα μου.  ;)

Έχει μερικές εβδομάδες που η Deuce βρίσκεται στα χέρια μου. Αξιοπρεπέστατο μασίνι  ;D, ειδικά μετά από ένα καλό σετάρισμα. Θα ήθελα την άποψή σας ως προς τους μαγνήτες. Έχει κανείς εικόνα, πέρα από τον Απόλλωνα, εννοείται, για τους custom '58 humbuckers; Δεν έχω γνώσεις επί ηλεκτρικών, συνδεσμολογίας και λοιπών παραγόντων, που οδηγούν στο ηχητικό αποτέλεσμα που ακούμε με τα αυτάκια μας. Πάντως, μου φαίνεται ο ήχος, ειδικά από τον neck, αρκετά "θαμπός". Πέραν μιας αλλαγής μαγνήτη, υπάρχει τρόπος να "ανοίξει" ο ήχος με τους stock μαγνήτες; Διαβάζοντας λίγο στο νετ, αναφέρεται πως μια αναβάθμιση στα ηλεκτρικά μπορεί να διαφοροποιήσει την κατάσταση. Έχει όντως βάση κάτι τέτοιο κι αν ναι μιλάμε για κάτι του στυλ wiring kit και τι τύπου (αυτό για lp, sg να υποθέσω;)
Ο μάστορας επαιξε με το ύψος των μαγνητών, αναφέροντας επίσης πως αλλαγή στη συνδεσμολογία επίσης θα μπορούσε να δώσει διαφοροποίηση.

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #13 στις: 11/03/15, 16:41 »
μπορείς να αλλάξεις το ποτενσιόμετρο του tone βάζοντας άλλο μεγαλύτερης ωμικής αντίστασης
αν για παράδειγμα είναι 350K βάζεις 500k και αν είναι 500k βάζεις 750k.

μπορεις επίσης να αλλάξεις τους πυκνωτές με άλλους χαμηλότερης τιμής

η λύση του πυκνωτή είναι ανέξοδη και εύκολη . η λύση του ποτενσιομέτρου ,αν είναι pus/pull ή push/push , είναι κάπως ακριβότερη αλλά σίγουρα φθηνότερη της αλλαγής μαγνήτη

Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #14 στις: 11/03/15, 22:49 »
H αντικατάσταση του πυκνωτή δεν θα αλλάξει πώς ακούγεται ο μαγνήτης όταν το tone είναι στο μέγιστο, αλλά πόσο σταδιακά μειώνονται τα πρίμα όταν χρησιμοποιείς το ποτενσιόμετρο. Αν θέλεις μια εντελώς ανέξοδη λύση, δες αυτό το video...

https://www.youtube.com/watch?v=6g8qF9vC11s
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Απόψεις για την Hagstrom Swedie (GM);
« Απάντηση #15 στις: 11/03/15, 23:08 »
..μου φαίνεται ο ήχος, ειδικά από τον neck, αρκετά "θαμπός"..
Μήπως είναι ο ενισχυτής θαμπός και όχι η κιθάρα?..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
9599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/10/06, 02:39
από Fys
10 Απαντήσεις
7287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/07, 20:44
από Dark_kronos
22 Απαντήσεις
7872 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/03/08, 23:10
από JP.M
20 Απαντήσεις
7621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/08, 15:41
από Unknown Artist
1 Απαντήσεις
2618 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 17:15
από Jezus
3 Απαντήσεις
2442 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/10/08, 01:57
από Fteo
0 Απαντήσεις
1735 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/09/10, 11:04
από MakisSRV
1 Απαντήσεις
3906 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/11, 09:48
από Alex_Under
2 Απαντήσεις
1865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/11, 19:44
από 1nv1nc1ble
5 Απαντήσεις
3284 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/06/12, 02:44
από Daggo