Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια στην επιλογή ενισχυτή ηλ. κιθάρας  (Αναγνώστηκε 3707 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chrisk2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • keep up the irons!
    • Προφίλ
Καταρχάς ευχαριστώ εκ' των πρωτέρων για την πολύτιμη βοήθειά σας.Λοιπόν,σκοπεύω να αγοράσω έναν καινούργιο ενισχυτή,συγκεκριμένα αυτόν τον marshal:http://www.artsound.gr/catalog/marshall-mg30fx-enisxytis-kitharas-combo-p-12521.html και θα ήθελα και μία δεύτερη γνώμη.Εγώ παίζω κυρίως κλασική ροκ μουσική( rolling stones,scorpions,gun's n roses,led zeppelin,aerosmith,jimi hendrix,dire straits,blue oyster cult,lynyrd skynyrd,the doors,kansas),χαρντ ροκ(ac/dc,alice cooper,avenged sevenfold,van hallen,kiss)καθώς και old school metal(iron maiden,rainbow,black sabbath,metallica,judas priest,dio),οπότε αναρωτιέμαι αν αυτός ο ενισχυτής θα με ικανοποιήσει όσον αφορά τον τόνο που χρειάζομαι για τα παρπάνω ακούσματα.Επίσης χρησιμοποιώ μία fender squier affinity series fat(hss) stratocaster και δεν έχω πεταλιέρες.Συνεπώς είναι καλός ο ενισχυτής και αν όχι τι άλλο καλύτερο μπορείται να μου προτίνετε με max budget 180 ευρώ;

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
H καινούρια σειρά MG, σε αντίθεση με τις προηγούμενες, είναι μια χαρά και ειδικά για τους κλασικούς ήχους που θέλεις. Για μένα πάντως, στους 4 μήνες που ασχολείσαι, το να θεωρείς ότι αν δεν ακούγεσαι καλά φταίει ο ενισχυτής, είναι λάθος... :P
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Δεν αναφέρεις τι ενισχυτή έχεις τώρα και γιατί δεν σε ικανοποιεί, ώστε να σού προτείνουμε κάτι καλύτερο. Πάντως εγώ στη θέση σου θα προτιμούσα έναν modelling ενισχυτή ώστε να έχω πολλούς διαφορετικούς ήχους καθώς και εφφέ, τα οποία θα είναι χρήσιμα αφού δεν υπάρχει πεταλιέρα. Στα 180 Ευρώ υπάρχουν κάποιες καλές επιλογές, όπως ο Roland Cube 20X, o Vox VT20+ και ο Fender Mustang II. Kατά τη γνώμη μου όλοι οι παραπάνω είναι καλύτεροι και ασύγκριτα πιο ευέλικτοι από τον Marshall.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Chrisk2

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
  • keep up the irons!
    • Προφίλ
Φυσικά και δεν θεωρώ οτι φταίει ο ενισχυτής(εγώ είμαι κακός) καθώς και στο ωδείο που πηγαίνω και παίζω σε καλό ενισχυτή δεν βλέπω τρελή διαφορά  :P .Απλά καλό είναι να έχω και έναν καλό ενισχυτή να μου δίνει κίνητρο να παίζω περισσότερο και να μελετάω πιο πολύ.


Ναι συγνώμη που ξέχασα να αναφέρω τον ήδη υπάρχοντα ενισχυτή,έχω ένα line 6 spider iv 15 watt.Απλά με το συγκέκριμένο έχω ένα μικρό πρόβλημα όσον αφορά το clean channel και το crunchy οπότε δεν ξέρω αν σε αυτό φταίνε τα κακά settings που ήδη βάζω ή το γεγονός οτι ο ενισχυτής μου ίσως είναι προορισμένος για να ακούγεται καλύτερα σε πιο heavy τονους.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/10/14, 02:05 από Chrisk2 »

Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
To crunch και το metal στο Spider δεν παλεύονται, το clean και το insane με τις σωστές ρυθμίσεις δίνουν πολύ ωραίο αποτέλεσμα.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3151 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/11/08, 01:39
από themos
14 Απαντήσεις
5978 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
9 Απαντήσεις
4933 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/01/10, 16:10
από themos
41 Απαντήσεις
12854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
15 Απαντήσεις
6188 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
19 Απαντήσεις
6585 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/11, 01:52
από Jezus
12 Απαντήσεις
3900 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/12, 12:53
από ibanezakias2
7 Απαντήσεις
4942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/09/12, 12:46
από atav (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
4629 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/13, 20:22
από Απόλλων
11 Απαντήσεις
8866 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/16, 13:58
από Kosthrash