Αποστολέας Θέμα: Λογισμικό για απομόνωση track/channel  (Αναγνώστηκε 9502 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Ηθελα να μου πει καποιος εαν υπαρχει καποιο λογισμικο στην αγορα για commercial χρηση το οποιο να επιτρεπει στον χρηστη την απομονωση ενος track ή καναλιου και να αποθηκευτει ως ξεχωριστο κομματι στη συνεχεια. Επειδη συνηθως στη μουσικη που ακουω το μπασο ειναι θαμμενο και με δυσκολευει στη μελετη και ευτυχως ειμαστε στην ψηφιακη εποχη, ειπα να το εκμεταλλευτώ και να βρω το αναλογο εργαλειο.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό για απομόνωση track/channel
« Απάντηση #1 στις: 21/10/17, 21:50 »
Εγω βαζω το audacity,κανω ενα σουπερ bass boost (μεχρι τα 200Hz συνιθος) και ακουω οτι χρειαζετε να ακουσω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό για απομόνωση track/channel
« Απάντηση #2 στις: 21/10/17, 22:49 »
ΌΧΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ. Ή μάλλον μπορείς αλλά με πολλές ατέλειες που στην ουσία το αποτέλεσμα δεν έχει καμιά σχέση με το αναμενόμενο.
Μπορείς όμως να παραγγείλεις ,τη μελωδία που θέλεις, να παιχτεί σε midi  ή να βρεις τέτοια έτοιμα .mid αρχεία ,που υπάρχουν στο εμπόριο, ειδικά σε ξένα τραγούδια (όχι όμως να πάρεις πχ τη μελωδία σε mp3 και να τη μετατρέψεις σε midi – τότε κόπος άδικος για τη δουλειά που το θέλεις) και χρησιμοποιώντας το παρακάτω software να απομονώσεις το όργανο που θέλεις και να κάνεις τα περιγραφόμενα....
Εγώ με το πρόγραμμα αυτό έμαθα , έχοντας μόνο 3 φυσαρμόνικες (1 ματζόρε – 1 μινόρε φυσικό – 1μινόρε αρμονικό)  να παίζω πάνω στη μελωδία σε οποιαδήποτε απ’ τις 36 τονικότητες (keys) απομονώνοντας τα όργανα που ήθελα
Midi notate composer
http://www.notation.com/
Παράδειγμα: Ένα μουσικός συνθεσάϊζερ έστω ότι παίζει τη μελωδία ΄΄Ave MARIA’’ σε κλειδί (key – όχι clef/γνώμονα)  Ab και την καταγράφει σε Midi ( το αρχείο έστω ότι είναι Ave.mid).
Αυτό σημαίνει ότι ο χρήστης αυτής της μελωδίας Ave.mid χρησιμοποιώντας το ειδικό software Midi notate composer  μπορεί:
 
  • Να μετατρέψει τη μελωδία από Ab σε όποιο κλειδί /key (τονικότητα) επιθυμεί.
  • Να αλλάξει το τέμπο
  • Να χρησιμοποιήσει δεκάδες μουσικά όργανα (αντικαθιστώντας το πιάνο με μέχρι 156 όργανα το καθένα σ' ένα κανάλι)
  • Να απομονώσει συγκεκριμένα όργανα που παίζουν στη μελωδία
  • Να παίζουν μόνο τα ακόρντα
  • Να προσθέσει δικές του νότες
  • Να εισάγει τους στίχους της μελωδίας
  • Να εκτυπώσει την  παρτιτούρα ή μέρος αυτής
  • να…………..
  • να.....
Το θεωρώ ένα από τα καλύτερα προγράμματα εκμάθησης για αρχάριους μουσικούς όλων των οργάνων και ειδικά φυσαρμόνικας  (υπάρχουν 36 διαφορετικές τονικότητες φυσαρμόνικων) αφού μόνο με 3 τονικότητες (από μία ματζόρε και μινόρε φυσικό και αρμονικό) μπορεί να συνοδεύει οποιαδήποτε μελωδία midi μετατρέποντας την στην τονικότητα μιας εκ των τριών που κατέχει ο κάτοχος των φυσαρμόνικων. Αρκεί βέβαια να βρει τη συγκεκριμένη μελωδία στο διαδίκτυο για να την κάνει downloading.
Το ίδιο ισχύει για την εκμάθηση οποιουδήποτε άλλου οργάνου (εγώ το χρησιμοποίησα για κιθάρα, τρομπέτα και φλογέρα)
{Το MIDI (Musical Instrument Digital Interface) είναι ένα πρότυπο πρωτόκολλο που δίνει τη δυνατότητα σε ηλεκτρονικά μουσικά όργανα (πχ συνθεσάϊζερ) και computers να επικοινωνούν μεταξύ τους. Το MIDI δεν εκπέμπει ακουστικά σήματα ,όπως οι αναλογικές συσκευές, αλλά αποστέλλει μηνύματα τέτοια όπως: Μουσικό πεντάγραμμο, νότες και παραμέτρους όπως: τρέμολο, τέμπο , χροιά τόνου κλπ}.
Έχω αρκετές τέτοιες μελωδίες για όσους αποφασίσουν να αγοράσουν το Midi notate composer
 
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό για απομόνωση track/channel
« Απάντηση #3 στις: 21/10/17, 23:29 »
Ηθελα να μου πει καποιος εαν υπαρχει καποιο λογισμικο στην αγορα για commercial χρηση το οποιο να επιτρεπει στον χρηστη την απομονωση ενος track ή καναλιου και να αποθηκευτει ως ξεχωριστο κομματι στη συνεχεια. Επειδη συνηθως στη μουσικη που ακουω το μπασο ειναι θαμμενο και με δυσκολευει στη μελετη και ευτυχως ειμαστε στην ψηφιακη εποχη, ειπα να το εκμεταλλευτώ και να βρω το αναλογο εργαλειο.
Απάντηση δυστυχώς δεν έχω να σου δώσω. Απλώς να αναφέρω μερικά πράγματα από αυτά στα οποία κατέληξα ψάχνοντας για κάτι σχετικό. Πρόγραμμα που να απομονώνει με το πάτημα ενός κουμπιού κανάλια (με οποιδήποτε περιεχόμενο) κι εγώ πιστεύω ότι δε θα βρεις, όπως έγραψε κι άλλος φίλος πρωτύτερα. Ωστόσο κάτι μπορεί να γίνει με επεξεργασία της κυματομορφής (είμαστε στην ψηφιακή εποχή άλλωστε...  ;D ) με αποτελέσματα όχι εγγυημένα ούτε βέλτιστα.

Παλιότερα είχα διαβάσει ένα καταπληκτικό tutorial για δημιουργία acapela, το οποίο δυστυχώς έχω χάσει... Εκεί  εξηγούσε ο τύπος τη λογική πίσω από τη διαδικασία. Σύμφωνα με όσα συγκράτησα η φωνή συνήθως τοποθετείται στο κέντρο της στερεοφωνικής εικόνας, όπως και το μπάσο. Διαχωρίζοντας τα κανάλια και με μια σειρά αντιστροφών φάσης και αφαίρεσης κυματομορφών (διαδικασία την οποία δε θυμάμαι ακριβώς) κατάφερνε να "πετάξει" ότιδήποτε άλλο εκτός της πληροφορίας που ήταν στο κέντρο. Μετά με φίλτρα (hi-pass, μιας τον ενδιέφερε η φωνή) απομόνωνε τη φωνή. Κάποια αποτελέσματα που είχα ακούσει ήταν εντυπωσιακά (ένα ήταν και το "Όλα καλά" του Ρουβά  ;D   ). Πιστεύω ότι ένα low pass θα μπορούσε να απομονώσει και το μπάσο που σε ενδιαφέρει. Δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο κι αν είσαι διατεθιμένος να ψάξεις τη λογική αυτή. Tutorial για acapela υπάρχουν αρκετά, φαντάζομαι ότι κάπου θα μπορέσεις να βρεις αυτήν την τεχνική και να την χρησιμοποιήσεις για το μπάσο.

Μια άλλη περίπτωση είναι αυτό που κάνει ο τύπος εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=pmuKjIvLW9s

Αν βρεις κάτι πιο αποτελεσματικό πάντως, μην το κρατήσεις μόνο για πάρτη σου!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό για απομόνωση track/channel
« Απάντηση #4 στις: 22/10/17, 00:33 »
Περιμενα πως θα υπηρχε κατι στην αγορα πλεον αλλα λιγο που το εψαξα, κατι συγκεκριμενο δεν υπαρχει. Ολοι με διαφορους πλαγιους τροπους το προσπαθουν. Θα ψαξω παντως τις προτασεις παραπανω.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος STEFANOS604

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 419
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό για απομόνωση track/channel
« Απάντηση #5 στις: 22/10/17, 06:41 »
Το έχω ξαναπεριγράψει πρόσφατα ότι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα ήταν θαυμάσιο, θα ‘’αχρηστεύονταν’’ όσοι γράφουν παρτιτούρες!!! Είναι λοιπόν πράγματι μπελάς να γίνει τέτοια ανάλυση (ειδικά από drums που έχουν ευρύτατη περιοχή συχνοτήτων). Αυτό είναι και θα παραμείνει άλυτο πρόβλημα.
Όμως με τα midi notate composer προγράμματα (Μόνο όμως  αν τα γράψεις με midi keyboard και τα τρανσπορτάρεις σε όποια τονικότητα και σε όποιο όργανο θέλεις ) που μετετράπηκαν από αρχείο .wav  σε .mid θα πάθεις ''εγκεφαλικό'' και καλύτερα να τα γράψεις απ' την αρχή παρά να τα πάρεις από CD.
Το πρόγραμμα με υποβιβασμό των συχνοτήτων ‘’ανεπιθύμητων’’ οργάνων λέγεται Transcribe κάνει πολύ καλά τέτοιον υποβιβασμό , όμως γι’ αυτό που λέτε πρέπει πάλι υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσετε το αυτί σας και το μυαλό σας.
 Απλά πχ με το ‘’αυτί’ μπορείτε να αποφασίσετε αν τελικά κάποιο peak που βλέπετε στο φάσμα της μελωδίας, φωνής, ακόρντων, τη στιγμή που παίζεται, αν ανήκει σε νότες ή σε αρμονικές ή απλά σε θόρυβο.
Επί τη ευκαιρία, με απλά ελληνικά σημαίνει: transcribing = βγάζω κομμάτια με το αυτί!!!
‘’Αν δεν μπορείς να το εξηγήσεις με απλά λόγια, ούτε εσύ ο ίδιος το έχεις καταλάβει καλά’’: Einstein

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό για απομόνωση track/channel
« Απάντηση #6 στις: 22/10/17, 08:03 »
https://pro.riffstation.com/features_page/

εχω χρησιμοιποιήσει την τσαμπατζίδικη έκδοση σε linux πάνω απο wine, και έχω βγάλει μερικά αρκετά δύσκολα σόλο. Κοίτα φίλε μου αν μπορείς να απομονώσεις μπάσο, αν και δεν θα είναι τόσο δύσκολο.

https://riffstation.zendesk.com/hc/en-us/articles/208251675-Is-there-a-Riffstation-for-bass-

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό για απομόνωση track/channel
« Απάντηση #7 στις: 22/10/17, 11:48 »
https://pro.riffstation.com/features_page/

εχω χρησιμοιποιήσει την τσαμπατζίδικη έκδοση σε linux πάνω απο wine, και έχω βγάλει μερικά αρκετά δύσκολα σόλο. Κοίτα φίλε μου αν μπορείς να απομονώσεις μπάσο, αν και δεν θα είναι τόσο δύσκολο.

https://riffstation.zendesk.com/hc/en-us/articles/208251675-Is-there-a-Riffstation-for-bass-
Για να δουμε κι αυτο. Εχω και μετακομιση σε εξελιξη αλλα θα τα τσεκαρω σιγουρα.

@STEFANOS604 δεν εχω αυτι για να κανω transcribe. Θελω μονο να ξεχωρίζω το μπασο ωστε να ξερω που παταω ειδικα σε γεμισματα που δεν μπορω να βγαλω ακολουθωντας μετρονομο.

Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Λογισμικό για απομόνωση track/channel
« Απάντηση #8 στις: 22/10/17, 22:23 »
Το έχω ξαναπεριγράψει πρόσφατα ότι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα ήταν θαυμάσιο, θα ‘’αχρηστεύονταν’’ όσοι γράφουν παρτιτούρες!!! Είναι λοιπόν πράγματι μπελάς να γίνει τέτοια ανάλυση (ειδικά από drums που έχουν ευρύτατη περιοχή συχνοτήτων). Αυτό είναι και θα παραμείνει άλυτο πρόβλημα.
Όμως με τα midi notate composer προγράμματα (Μόνο όμως  αν τα γράψεις με midi keyboard και τα τρανσπορτάρεις σε όποια τονικότητα και σε όποιο όργανο θέλεις ) που μετετράπηκαν από αρχείο .wav  σε .mid θα πάθεις ''εγκεφαλικό'' και καλύτερα να τα γράψεις απ' την αρχή παρά να τα πάρεις από CD.
Το πρόγραμμα με υποβιβασμό των συχνοτήτων ‘’ανεπιθύμητων’’ οργάνων λέγεται Transcribe κάνει πολύ καλά τέτοιον υποβιβασμό , όμως γι’ αυτό που λέτε πρέπει πάλι υποχρεωτικά να χρησιμοποιήσετε το αυτί σας και το μυαλό σας.
 Απλά πχ με το ‘’αυτί’ μπορείτε να αποφασίσετε αν τελικά κάποιο peak που βλέπετε στο φάσμα της μελωδίας, φωνής, ακόρντων, τη στιγμή που παίζεται, αν ανήκει σε νότες ή σε αρμονικές ή απλά σε θόρυβο.
Επί τη ευκαιρία, με απλά ελληνικά σημαίνει: transcribing = βγάζω κομμάτια με το αυτί!!!

αυτό :

https://www.boss.info/us/products/sy-300/

δουλεύει με το κλασικό jack της παραδοσιακής ηλεκτρικής κιθάρας, άρα κανενός είδος hex/midi-friendly sensor/pup, και είναι πολυφωνικό.

Με λίγα λόγια, και η τεχνολογία υπάρχει και το hardware, και το software, και τα τελικά προϊόντα για live/realtime πολυφωνική ανάλυση του ήχου. Ο Vegos είχε ποστάρει και ένα software (PC) που έκανε την ίδια δουλιά : https://www.jamorigin.com/


και ένα vid απο το riffstation https://www.youtube.com/watch?v=z-wWhfkivTI
« Τελευταία τροποποίηση: 22/10/17, 22:28 από panixgr »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2749 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/09, 19:45
από gers
9 Απαντήσεις
4136 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/10, 18:15
από TheChoulakos
17 Απαντήσεις
6674 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 13:29
από Βραζίλης
0 Απαντήσεις
2595 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/10, 13:43
από zeromancer
9 Απαντήσεις
3668 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/01/11, 02:12
από draned
0 Απαντήσεις
4244 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/08/13, 14:02
από xribene
0 Απαντήσεις
2832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/15, 14:07
από Stel Andre
4 Απαντήσεις
5602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/16, 16:24
από adr1anos
0 Απαντήσεις
6441 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/05/19, 00:44
από saved
1 Απαντήσεις
3752 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/04/20, 19:13
από Πέτροc