Αποστολέας Θέμα: Κιθάρα και γυμναστική  (Αναγνώστηκε 50914 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κιθάρα και γυμναστική
« στις: 19/12/07, 22:47 »
Καλησπερα στο φορουμ

Λοιπον το θέμα που με απασχόλησε είναι το εΞΗς: πολλοι απο μας ειμαστε γραμμενοι σε καποιο γυμναστήριο, ομάδα μπάσκετ, ποδοσφαίρου κτλ. Το θέμα είναι (και ιδιαίτερα στα βάρη και το μπάσκετ) αν η καταπόνηση των χεριών οδηγεί το χέρι σε κάποια κατάσταση ακατάλληλη για τους κιθαρίστες. (επιδείνωση ή και δημιουργία συνδρομου καρπικού σωλήνα, τενοντίτιδας κτλ) - χαρακτηριστικό παράδειγμα οτι στους πιανίστες αντενδύκνειται το μπάσκετ!
Oι απόψεις διιστανται βεβαια. Υπάρχει ο Zakk ασπούμε που είναι αφοσιωμένος στα βαρη και παίζει κιθάρα μια χαρά (αν και οι συνέπειες μπορει να μην εχουν φανεί ακομα), αλλα μαζί με την πένα κουνάει όλο το χέρι και "σφίγκεται" για να παίξει γρήγορα αλλα και ο vai  κάνει βάρη και παίζει ταχύτητες μόνο με τον καρπό. Υπάρχει και η άποψη ότι με τα βαρη το σώμα (όπως και τα δάκτυλα) γίνεται δυσκίνητο και συνεπώς η ταχύτητα και ακρίβεια μειώνονται (εγω διαφωνώ). Είμαι της άποψης και εμπράκτως το έχω δει, ότι ενώ για μια τετραετία συνεχόμενα ασκούμαι (ενώ κιθάρα παίζω 13 χρόνια) δεν είδα επιδείνωση στο παίξιμο μου ή στην "υγεία" των χεριών μου. Αρκεί βέβαια πριν απο κάθε μεγάλη μελέτη ή συναυλία να μην έχει προηγηθεί η τερατώδης προπόνηση που κάνει τον αρνολντ να αισθάνεται μικρός! χεχε   Με σετάκια διατάσεων και καλό ζέσταμα και αποθεραπεία όλα θα ναι ΟΚ!

Υπάρχουν σχόλια ή και εμπειρίες (θετικές - αρνητικές) επ αυτού?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #1 στις: 19/12/07, 23:02 »
To μονο που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι ισως με μερικα αθληματα κτλ περα απο πιθανους τραυματισμους, να εχεις ισως πολυ αργοτερα προβληματα (οσων αφορα την κιθαρα εννοω) μεγαλωνοντας ηλικιακα, τα οποια τωρα λογω γενικοτερης καλης φυσικης καταστασης και υγειας να μην φαινονται καθολου...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #2 στις: 19/12/07, 23:05 »
Εγώ είμαι ο απόλυτος λαπάς, λεπτός μεν, αλλά δεν έχω γυμναστεί ποτέ μου.. Βάλαμε στην πόρτα ένα μονόζυγο και είπα να κάνω λίγο και μετά από κάποιες μέρες που έκανα (1-2 έλξεις, δεν μπορω περισσότερες :-[) άρχισε να με πονάει, ή καλύτερα να με ενοχλεί ο καρπός του αριστερού χεριού, όχι διαρκώς, αλλά κάθε τόσο.. Τώρα έχουν περάσει 2-3 βδομάδες αλλά πάλι, εκεί που είμαι μια χαρά, στηρίζομαι κάπου με το αριστερό χέρι και νιώθω ξαφνικά πόνο..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #3 στις: 19/12/07, 23:15 »
Έχετε δει τον Petrucci? Ήταν λαπάς και πλάκωσε τα γυμναστήρια και έγινε αρκούδα. Να και το ανάλογο λινκ (δείτε το έχει πολύ πλάκα) http://www.wikiality.com/John_Petrucci. Το παίξιμό του είναι το ίδιο φοβερό όπως και πρίν

Αποσυνδεδεμένος sirius

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #4 στις: 19/12/07, 23:30 »
Προσοχή εδω παθών!
γυμναστήριο + κιθάρα + κακήδιατροφή(χωρίς φρούτα πχ) = Σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα & Τενοντίτιδες
Στο κατάλληλο θέμα για την υγεία έχω μιλήσει για το Σύνδρομο καρπιαίου σωλήνα που με ταλαιπωρεί.
Η συμβουλή μου είναι πως γυμναστική και κιθάρα θα ήταν καλό να μην πάνε μαζι. Και βέβαια μιλάω για καταπόνηση των χεριών.

Παιδιά μην ξεχνάτε το ζέσταμα πριν παίζεται!!!

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #5 στις: 19/12/07, 23:33 »
Εγώ πάντως και κιθάρα κάνω και βάρη χωρίς προβλήματα. Και προπονώ αρκετά τους πήχεις και τους καρπούς μου με λίγα κιλά, καλό ζέσταμα και πολλές επαναλήψεις. Μετά την προπόνηση η ακρίβεια είναι μειωμένη, μόλις όμως περάσει το πρήξημο δεν υπάρχει διαφορά...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος taxfreesax

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 940
  • Φύλο: Άντρας
  • why so serious ?
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #6 στις: 19/12/07, 23:52 »
Εγώ πάντως και κιθάρα κάνω και βάρη χωρίς προβλήματα. Και προπονώ αρκετά τους πήχεις και τους καρπούς μου με λίγα κιλά, καλό ζέσταμα και πολλές επαναλήψεις...

νο πεη,νο γκεη...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #7 στις: 20/12/07, 00:29 »
Εγώ πάντως και κιθάρα κάνω και βάρη χωρίς προβλήματα. Και προπονώ αρκετά τους πήχεις και τους καρπούς μου με λίγα κιλά, καλό ζέσταμα και πολλές επαναλήψεις. Μετά την προπόνηση η ακρίβεια είναι μειωμένη, μόλις όμως περάσει το πρήξημο δεν υπάρχει διαφορά...

Πραγματικα αυτο ισχυει για την ακριβεια.Επισης για οσους εχουν ιστορικο τενοντιτιδας..καλο ειναι να αποφευγουν για αρκετη ωρα μετα την γυμναστικη(με βαρη) να παιξουν.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #8 στις: 20/12/07, 07:02 »
Εγώ πάλι επειδή την έχω πάθει άσχημα και μόνιμα τη ζημιά, θα συμβούλευα να μην το σκίζετε το θέμα στη γυμναστική. Τα βάρη με μέτρο, αλλιώς ο καρπός καταστρέφεται (κι όχι μόνο ο καρπός)...

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #9 στις: 20/12/07, 07:20 »
Εεε... Και η γυμναστική έχει ένα όριο.
Δεν μπορείς, π.χ., να ξεκινάς και να σηκώνεις με τη μια 50 κιλά ή, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, να κάνεις ξαφνικά μονόζυγο. Και στη γυμναστική και στην κιθάρα πρέπει πρώτα να γίνεται σωστά το ζέσταμα και σιγά-σιγά να προσθέτουμε βάρη (στη γυμναστική) και ταχύτητα (στα σόλα  8) ).

Εξ άλλου φαίνεται ότι η γυμναστική με την κιθάρα έχουν μια σχέση...
Όπως από την πρώτη μέρα δε μπορείς να είσαι έτσι:

Αντίστοιχα, δεν μπορείς και από την πρώτη μέρα να είσαι έτσι:
 ;)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #10 στις: 20/12/07, 07:27 »
Και φυσικά αν είσαι ήδη έτσι




έχεις στο τσεπάκι μια θέση στους manowar!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Veldrin

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Tech Freak
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #11 στις: 20/12/07, 11:55 »
Και φυσικά αν είσαι ήδη έτσι




έχεις στο τσεπάκι μια θέση στους manowar!  ;D



ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ πέστα χρυσόστομε  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #12 στις: 20/12/07, 12:40 »
 Να ενα ενδιαφερον θεμα μιας και ως πρωην bodybuilder με ειχε απασχολησει.. Εαν ασχολειται κανεις συστηματικα με εντονα βαρη, κανει κακο στις κιθαριστικες του επιδοσεις και αυτο γιατι: Πρωτον ισχυροποιει τους τενοντες του σε μεγαλο βαθμο με αποτελεσμα να χανεται η ευλυγισια και η ταχυτητα του χεριου. Δευτερον κινδυνευει απο τραυματισμους και διαφορα συνδρομα και τριτον γιατι μαθαινει να κανει οτιδηποτε στη ζωη του βαζοντας παραπανω δυναμη λογω συνηθειας κατι που στην κιθαρα δεν ενδεικνυται. Εγω εκανα πολυ εντονη γυμναστικη με βαρη για περιπου 6 χρονια και η πτωση στην αποδοση μου δε γινοταν αντιληπτη απο εμενα παρα μονο οταν εγινε εμφανεστατη. Και τοτε το γυμναστηριο κοπηκε μαχαιρι. (Η bodybuilder θα γινομουν η κιθαριστας. Διαλεξα το δευτερο ;)) Ομως η χαλαρη γυμναστικη με λιγα βαρη, καλο ζεσταμα και πολυ καλες διατασεις ειναι μια χαρα. Ουτως η αλλως ο κιθαριστας χρειαζεται καλη φυσικη κατασταση. Α! Η διατροφη παιζει επισης πολυ σημαντικο ρολο. Αν μειωσετε δραστικα το κρεας στη διατροφη σας και βαλετε περισσοτερο ψαρι, θα με θυμηθειτε ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #13 στις: 20/12/07, 13:21 »
Πολλοί κιθαρίστες, γνωστοί ασχολούνται και με τη γυμναστική και με το όργανο, αλλά πάντα με μέτρο. O JP, η ο Chris Broderick (Jag Panzer, Nevermore) είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα. Απλά έχοντασ κάνει μόλις βάρη, δέν θα πάς να παίξεις κιθάρα. Άλλο η εκγύμναση, άλλο το κάψιμο και η καταστροφή τών μυών, και το ζόρισμα τών τενόντων. Σωστά ζεστάματα πρίν και από τα δύο, και σωστές αποθεραπείες μετα τη γυμναστική.

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #14 στις: 20/12/07, 14:20 »
Πολλοί κιθαρίστες, γνωστοί ασχολούνται και με τη γυμναστική και με το όργανο, αλλά πάντα με μέτρο. O JP, η ο Chris Broderick (Jag Panzer, Nevermore) είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα. Απλά έχοντασ κάνει μόλις βάρη, δέν θα πάς να παίξεις κιθάρα. Άλλο η εκγύμναση, άλλο το κάψιμο και η καταστροφή τών μυών, και το ζόρισμα τών τενόντων. Σωστά ζεστάματα πρίν και από τα δύο, και σωστές αποθεραπείες μετα τη γυμναστική.
.


Θα συμφωνήσω μαζί σου γιατι ο βικινγκ απο πάνω με κοψοχόλιασε! Δηλαδή εγ'ω που κάνω όγκο 2 χρόνια και απο πάνω γίνομαι όλο και καλύτερος στην κιθάρα τι σημαίνει? ότι κάποια στιγμή οι τένοντες θα εκραγούν? Δεν τα συνδυάζω και είμαι μια χαρα. Θελω να πω πως οκ δεν κάνω το ένα αμεσως μετα απ το άλλο αλλά και να το κανω δεν μου μειώνεται η ακριβεια. Αντιθετως. Απλα μετα απο έντονη προπόνηση το χέρι ειναι κουρασμένο και "δεν παει"! Όμως την επόμενη μερα ειναι καλύτερα απο πριν. Εν πάσει περπτώσει την κιθάρα δεν την διακόπτω επ ουδενί, αλλα και χωρις γυμναστικη δεν μπορουμε να ζησουμε καλα. Οποτε χαλαρα και με ζεσταματα και ολα οκ. Α βεβαια εννοειται πολυ ψάρι και φρουτα! Οπωσδήποτε. Αν μου ξημερωσει κατι ασχημο (χτυπα ξυλο) τοτε η γυμναστικη με βαρη θα παρει ποδι και μονο θα τρέχω και θα παίζω μπάλα. Οκ λοιπον λιγη συνεση χρειαζεται και θα μαστε ολοι κομματιες και shredders!! Αστειευομαι εννοείται! χεχε

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #15 στις: 20/12/07, 14:24 »
Έχετε δει τον Petrucci? Ήταν λαπάς και πλάκωσε τα γυμναστήρια και έγινε αρκούδα. Να και το ανάλογο λινκ (δείτε το έχει πολύ πλάκα) http://www.wikiality.com/John_Petrucci. Το παίξιμό του είναι το ίδιο φοβερό όπως και πρίν


Καλα το λινκ με αφησε μαλακα! Χεχεχεχε. Ενταξει δεν ειναι πια και τοσο κομματιας. Εχει χοντρυνει και πολυ ο βλακας. χεχε

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #16 στις: 20/12/07, 15:36 »
Έχετε δει τον Petrucci? Ήταν λαπάς και πλάκωσε τα γυμναστήρια και έγινε αρκούδα. Να και το ανάλογο λινκ (δείτε το έχει πολύ πλάκα) http://www.wikiality.com/John_Petrucci. Το παίξιμό του είναι το ίδιο φοβερό όπως και πρίν


Καλα το λινκ με αφησε μαλ**α! Χεχεχεχε. Ενταξει δεν ειναι πια και τοσο κομματιας. Εχει χοντρυνει και πολυ ο βλακας. χεχε


Καλά τον είδα στη συναυλία το καλοκαίρι... Έχει γίνει αρκούδα. Και μετά βρήκα το λινκ και πέθανα στα γέλια. The evolution of Petrucci

Αποσυνδεδεμένος philip the great

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 447
  • Φύλο: Άντρας
  • ---KEEP ON ROCKING---
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #17 στις: 20/12/07, 19:41 »
Παράθεση
Καλά τον είδα στη συναυλία το καλοκαίρι... Έχει γίνει αρκούδα.
οντως το καλοκαιρι που τον ειδα στο rock wave ειχε αλλαξει πολυ σχετικα με την συναυλια στο τοκιο με τους g3 το 2005.επαθα πλακα..... :o παντος για η γυμναστηκη κανει καλο και στα χερια και στον καρπο και σε ολα....εχω εναν φιλο που επαιζε πολλες ωρες κιθαρα [3-4]την ημερα.......και του εβγαλε κατι σαν καρουμπαλο...για πολλες μερες του ποναγε ο καρπος..και δεν μπορουσε να παιξει..οποτε δεν επαιζε μετα απο λιγες μερες του ξεπριζοτανε.....και μετα κανονικα.......πηγε σε εναν γιατρο και του ειπε οτι πρεπει να γυμναζει τα χερια του και ιδιαιτερα τους καρπους του......αρα παιζουν ρολο και τα κοκκαλα του καθενος και αλλα πραγματα που δεν τα ξερω........αρα η γυμναστηκη πιστευω πως κανει καλο σε τετοια θεματα...........αυτα τα ολιγα........KEEP ON ROCKING.......

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #18 στις: 20/12/07, 22:05 »
Βασικα αλλο πραγμα η γυμναστικη και αλλο η καταπονηση... εγω στη δουλεια ολη μερα τρυπαω τοιχους με το black&decker, δηλαδη πιεση συνεχης σε λαθος σημεια στους καρπους, δονησεις κτλ... το αποτελεσμα στους καρπους και τα χερια μου ειναι πολυ κακο. Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, να παρατησω την δουλεια? βαζω τον βοηθο οσο μπορω να κανει τρυπες αλλα και παλι... Αν δεν ηταν το βιοποριστικο στη μεση θα τα ειχα παρατησει, ισως συνεχισω την καταπονηση για κανα χρονο ακομα να βαλω κατι στην ακρη και μετα τερμα...
Το μικρο δαχτυλο στο αριστερο χερι εχει γινει αχρηστο (καβαλαει ενα νευρο μεσα στον καρπο οταν το κλεισο), νιωθω τους καρπους πρησμενους, η ταχυστητες εχουν μειωθει δραματικα, το ιδιο και η ακρινεια... γενικα γινομαι ολο και χειροτερος κιθαριστας απο αυτη την ιστορια, και στο μπασο πλεων εχω πολυ διαφορετικη προσεγκιση, τα παιζω ολα με τερμα δυναμη, χτυπαω τις χορδες παρα πολυ δυνατα (με τα δαχτυλα παιζω), και παιζω μονο γρηγορους/πολυπλοκους ρυθμους κυριως...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #19 στις: 20/12/07, 22:27 »
Ετοιμαζόμουν να ξεκινήσω γυμναστήριο.. Με βάλατε σε σκέψεις..

Αποσυνδεδεμένος Mike Moss

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 727
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #20 στις: 20/12/07, 23:24 »
Βασικα αλλο πραγμα η γυμναστικη και αλλο η καταπονηση... εγω στη δουλεια ολη μερα τρυπαω τοιχους με το black&decker, δηλαδη πιεση συνεχης σε λαθος σημεια στους καρπους, δονησεις κτλ... το αποτελεσμα στους καρπους και τα χερια μου ειναι πολυ κακο. Πραγματικα δεν ξερω τι να κανω, να παρατησω την δουλεια? βαζω τον βοηθο οσο μπορω να κανει τρυπες αλλα και παλι... Αν δεν ηταν το βιοποριστικο στη μεση θα τα ειχα παρατησει, ισως συνεχισω την καταπονηση για κανα χρονο ακομα να βαλω κατι στην ακρη και μετα τερμα...
Το μικρο δαχτυλο στο αριστερο χερι εχει γινει αχρηστο (καβαλαει ενα νευρο μεσα στον καρπο οταν το κλεισο), νιωθω τους καρπους πρησμενους, η ταχυστητες εχουν μειωθει δραματικα, το ιδιο και η ακρινεια... γενικα γινομαι ολο και χειροτερος κιθαριστας απο αυτη την ιστορια, και στο μπασο πλεων εχω πολυ διαφορετικη προσεγκιση, τα παιζω ολα με τερμα δυναμη, χτυπαω τις χορδες παρα πολυ δυνατα (με τα δαχτυλα παιζω), και παιζω μονο γρηγορους/πολυπλοκους ρυθμους κυριως...


Αφου η δουλεια δεν παιρνει αναβολη ας παρει τουλάχιστον η κιθαρα/μπάσο. Μην πιεζεις τον εαυτο σου να παιξει για λιγο καιρο και πηγαινε σε γιατρο για το νευρο.

Αποσυνδεδεμένος Σταυροφόρος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 489
  • Φύλο: Άντρας
  • Fox-2 kill...
    • Προφίλ
    • Ο προσωπικός μου χώρος :p
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #21 στις: 20/12/07, 23:27 »
Ετοιμαζόμουν να ξεκινήσω γυμναστήριο.. Με βάλατε σε σκέψεις..

Εντάξει, καλό κάνει το γυμναστήριο.
Αρκεί να μη ζορίζεσαι και και να τηρείς το πρόγραμμα που σου έχει δώσει ο γυμναστής σου.
Και, όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω, η καλή διατροφή βοηθάει παντού.  ;)

Αποσυνδεδεμένος makispoll

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #22 στις: 21/12/07, 00:35 »
Εμενα με ενοχλουσαν οι καλοι στα χέρια. Οποτε για βαρη και μπαρες παντα γαντακια....

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #23 στις: 21/12/07, 19:08 »
Η καλή και σωστή γυμναστική υποτίθεται ότι βελτιώνει τη φυσική μας κατάσταση. Άν αρχίζουμε και αποκτάμε προβλήματα΄είτε στόν καρπό, είτε στά δάκτυλα, είτε στα γόνατα, είτε οπουδήποτε, τότε κάτι κάνουμε λάθος. Η γυμναστική βελτιώνει, και άν καταπονεί καταπονεί προσωρινά, χωρίς να τραυματίζει.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Κιθάρα και γυμναστική
« Απάντηση #24 στις: 21/12/07, 19:59 »
Άλλο η γυμναστική και άλλο το body building παιδιά... Στο δεύτερο αν δεν πονέσεις δεν ανεβαίνεις. Ουσιαστικά πληγώνεις το σώμα σου και το αφήνεις να αποθεραπευτεί και να γίνει δυνατότερο...

Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
3783 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 20:06
από Θοδωρής
24 Απαντήσεις
9572 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/12/04, 16:35
από κατέ((γίδα))
23 Απαντήσεις
8478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/05, 10:49
από Βραζίλης
7 Απαντήσεις
4482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/09/06, 20:00
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
5 Απαντήσεις
3612 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/07, 03:14
από ScullShot
16 Απαντήσεις
10920 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/07, 20:27
από blackie
87 Απαντήσεις
31622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/10/07, 16:00
από GreekDudeCovers
0 Απαντήσεις
2246 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/11/07, 22:38
από Joevaicci
9 Απαντήσεις
39120 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/13, 18:56
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/22, 14:26
από Ioannis Anastassakis