Αποστολέας Θέμα: Σας έχει τύχει ποτέ?  (Αναγνώστηκε 26073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σας έχει τύχει ποτέ?
« στις: 29/01/08, 15:40 »
Να βγάλετε πάνω από μια φωνή την ώρα που τραγουδάτε? Εγώ συνήθως κατά την ώρα της εξάσκησης και καθώς έχω συνηθίσει πλέον το προσπαθώ και κάποια στιγμή αναδύεται μια δεύτερη την οποία και προσπαθώ να φέρω σε αρμονικό διάστημα με την πρώτη. Είναι απίστευτο το συναίσθημα και όταν βγαίνει και όταν δένει με την πρώτη! Αν μάλιστα δέσουν και αρχίζεις να ανεβοκατεβάζεις την πρώτη παράλληλα με τη δεύτερη ακούς πολύ ωραία πράγματα! Κάποιες φορές (σπάνια) έχει βγει και τρίτη (σε χαμηλότερη ένταση) και σχηματίζω ολόκληρες συγχορδίες αν τις φέρω σωστά στα διαστήματα. Θα ηχογραφήσω κάποια στιγμή μερικές απ' αυτές και θα τις ανεβάσω να τις ακούσετε (με την επιφύλαξη ότι μπορεί να νομίσετε ότι είναι προϊόν overdub recording). Έχετε υπ’ όψιν ότι δεν είναι σπάνιο φαινόμενο στους ανθρώπους (ακόμα και στους μη τραγουδιστές) να βγάζουν παραπάνω από μια φωνές και αυτό θα το παρατηρήσετε όταν τεντωθείτε κάποια στιγμή όταν σηκώνεστε το πρωί και παρατηρήσετε το πόσες φωνές βγάζετε εκείνη τη στιγμή έστω και για λίγο. Επίσης όταν είστε βραχνιασμένοι και πετάτε κοκοράκια.
Ο λόγος που σας στέλνω είναι για να μοιραστώ τις εμπειρίες μου μαζί σας, για να μου πείτε αν είχατε κι εσείς κάποια παρόμοια και φυσικά αν ξέρετε κάποιο καλό βιβλίο ή site που να κάνει αναφορά στο φαινόμενο. Σας ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σας έχει τύχει ποτέ?
« Απάντηση #1 στις: 30/01/08, 06:01 »
μου συμβαίνει συχνά, αλλά εμφανίζεται εντελώς τυχαία και εξαφανίζεται το ίδιο ξαφνικά. Σπάνια έχω καταφέρει να το ελέγξω πάντως και δε το έχω ψάξει και ιδιαίτερα. Είναι προφανώς θέμα αναπνευστικού, κάτι έχει κάτσει στο φωνητικό σύστημα κι έτσι ο αέρας που το διαπερνάει χωρίζεται κάπως δημιουργώντας δύο διαφορετικούς ήχους.

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σας έχει τύχει ποτέ?
« Απάντηση #2 στις: 30/01/08, 12:39 »
Βασικά πιστεύω πως έχει να κάνει με τον τρόπο που συστέλονται και διαστέλονται οι φωνητικές χορδές (βασικά η μια χορδή με τις δύο πτυχές). Πάντως θα σου πρότεινα να το ψάξεις όταν έχεις το χρόνο και τη διάθεση και θα δεις ωραία πράματα. Γνωρίζω μάλιστα άτομο το οποίο επείδη είναι βραχνή η φωνή του ακόμα κι όταν μιλάει πετάει ντούμπλες σε αρμονικά διαστήματα. Αν ήταν τραγουδιστής και το κοντρόλαρε είμαι σίγουρος ότι θα έκανε ολόκληρες άριες με τη φωνή αλλά το παλικάρι είναι ναυαγοσώστης (άσχετο!). Anyway, thanx 4 reply man!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Σας έχει τύχει ποτέ?
« Απάντηση #3 στις: 30/01/08, 14:06 »
Αν κατάλαβα καλά μιλάς για harmonic singing. Δεν είναι ευρέως γνωστό αλλά υπάρχει και εμφανίζεται μάλιστα σε αρκετές μουσικές παραδόσεις, κυρίως της Ασίας, όπου ονομάζεται και overtone singing αλλά εκεί χρησιμοποιεί τον λάρυγγα για να βγάλει μία συνεχόμενη μπάσσα νοτα (drone) πάνω στην οποία "χτίζουν" τις αρμονίες.

Στη σύγχρονη μουσική είναι πολύ λίγα τα παραδείγματα με πιο γνωστά τον David Hyke και το Ιταλικό jazz-rock σχήμα AreA (του οποίου τραγουδιστής ήταν ο εκπληκτικός ελληνικής καταγωγής vocal instrumentalist  Demetrio Stratos).

Ένα παράδειγμα overtone singing είναι το Eki Attar των Huun Huur Tu, γνωστό στη Ελλάδα από διαφήμιση του ΟΠΑΠ.


If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σας έχει τύχει ποτέ?
« Απάντηση #4 στις: 30/01/08, 16:11 »
Ακριβώς αυτό εννοώ. Δεν είναι απλά μια μπάσα νότα ισοκράτημα π.χ. στην οποία χτίζω μελωδίες με τις αρμονικές αλλά οι ίδιες μαζί με την τονική επέρχονται σε αρμονία και κάποιες στιγμές σχηματίζουν συγχορδίες. Δεν είχα υπόψιν μου ότι ονομάζεται Harmonic ή Overtone singing αλλά σ' ευχαριστώ που το ανέφερες μπας και βρω κάτι στο Internet. Τον Demetrio Stratos τον έχω ακούσει και ήταν καταπληκτικός. Επίσης άκουσα ότι οι καραγκιόζηδες που τον πρήζανε να τους πει πώς το κάνει τον σκότωσαν για να τον ανοίξουν και τελικά βέβαια πήραν τα τρία τους τα καθάρματα. Καλού κακού να προσέχω :) Αν έχεις κι άλλες πληροφορίες δεκτές! Σ' ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3258
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Σας έχει τύχει ποτέ?
« Απάντηση #5 στις: 30/01/08, 17:19 »
Ομολογώ οτι δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα το θέμα καθ' ότι δεν είμαι τραγουδιστής. Ο Demetrio Stratos όμως είχε κάνει επεκταμένη έρευνα στην φωνητική σε συνεργασία με Εθνικό Κέντρο Ερευνών της Ιταλίας. Ίσως από 'κει βρείς περισσότερες πληροφορίες.

Όσο για τον θάνατο του εγώ ήξερα οτι οφειλόντανε σε αναιμία...  :-\

Πέρα όμως από το μοναδικό του ταλέντο αξίζει να ακούσεις τους ΑreΑ αν είσαι φαν του jazz rock οπως εγώ...  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/01/08, 17:21 από Arg0 »
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Μαργαρίτα Π.

  • Δεν είμαι στιχουργός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1464
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Σας έχει τύχει ποτέ?
« Απάντηση #6 στις: 30/01/08, 18:21 »


The life and times of Demetrio Stratos:

http://www.antonellapavese.com/archive/2006/10/235

Δες και στο κάτω μέρος της σελίδας : More about Demetrio Stratos
Ο Ρίτσος διαβάζει Ρίτσο
http://rapidshare.com/files/227510288/Ritsos.rar

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σας έχει τύχει ποτέ?
« Απάντηση #7 στις: 30/01/08, 20:21 »
Σ΄ευχαριστώ φίλε! Η αλήθεια είναι ότι μόλις ξεκίνησα μια (όσο το δυνατόν περισσότερο) εκτεταμένη έρευνα στο Interent για το φαινόμενο. Έχω ήδη κατεβάσει αρκετό οπτικοακουστικό υλικό καθώς και πολλά άρθρα τα οποία θα μεταφράσω, ομαδοποιήσω, ξαναγράψω και κάποια στιγμή θα ανέβάσω κάπου για να γίνει ευρύτερα γνωστό το υλικό προς μελέτη.

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Σας έχει τύχει ποτέ?
« Απάντηση #8 στις: 31/01/08, 18:10 »
Και επί τη ευκαιρία: http://portal.kithara.gr/modules.php?name=News&file=article&sid=1020 .
Κάτι που είχα γράψει παλιότερα

Αποσυνδεδεμένος arismanouras

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γεια χαρά σε όλους.

Όταν ο φίλος Arg0 παραπάνω μου ανέφερε τον Demetrio Stratos πριν από 5 χρόνια δεν θα μπορούσε να φανταστεί πόσους ασκούς του Αιόλου θα άνοιγε, ούτε πόσο θα τον ευγνωμονoύσα ες αεί. Είχα μεν και παλιότερα ακούσει για τον Stratos αλλά δεν είχα δώσει τόση βάση όσο έπρεπε. Από το πρώτο όμως μου μήνυμα και την απάντηση του Arg0, έκτοτε το ισχυρό μου ενδιαφέρον για το έργο του Stratos με έκανε να ερευνήσω όσο μπορούσα τον Μεγάλο αυτό δημιουργό, προσπαθώντας παράλληλα να ενημερώσω όπως μπορούσα το ελληνικό κοινό για την αξία αυτού του έργου και ανθρώπου.


Έτσι, μετά από 5 χρόνια έρευνας, μετάφρασης, διασταύρωσης κλπ κατάφερα να ολοκληρώσω ένα εκτενέστατο αφιέρωμα στον Μεγάλο Demetrio Stratos, πιθανόν ότι εκτενέστερο υπάρχει αυτή τη στιγμή στο διαδίκτυο. Το αναρτώ εδώ για τους όλους τους φίλους που ενδιαφέρονται να μάθουν περισσότερα για τη ζωή και το έργο του.


http://arismanouras.blogspot.gr/2012/03/demetrio-stratos.html


Στην περίπτωση που δεν ανοίγει το λινκ, θα βρείτε το άρθρο στην κατηγορία "Έρευνα".

Νιώθω σαν να κλείνει ένας κύκλος αυτή τη στιγμή :) Πριν 5 (ή πόσα) χρόνια καθόμουν όπως τώρα σ' ένα PC και αναρτούσα την απορία μου για να με βοηθήσουν οι φίλοι από εδώ, σαν τόσες φορές. Μερικά χρόνια μετά ολοκληρώνω την έρευνά μου και την αναρτώ εδώ, πάλι καθισμένος σ' ένα PC, σαν τότε.
Arg0, σ' Ευχαριστώ Πάρα Πολύ. Ένα τυχαίο σχόλιό σου στάθηκε η αφορμή γι' αυτή την έρευνα και δημοσίευση. Στην αφιερώνω, όπως βέβαια και στον Μεγάλο Demetrio Stratos.

Με εκτίμηση.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2624 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/07, 14:44
από pimami
0 Απαντήσεις
2116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/07, 09:18
από zappas
1 Απαντήσεις
3019 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/01/08, 04:58
από ARGIRIS25
9 Απαντήσεις
4213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/08, 07:26
από FSL
4 Απαντήσεις
3100 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/08, 02:56
από Valantis
8 Απαντήσεις
3958 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/10, 13:01
από mace
5 Απαντήσεις
3115 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/10, 21:08
από papous
0 Απαντήσεις
2128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/01/14, 20:21
από MARIOS F
0 Απαντήσεις
1630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/14, 00:09
από ισκιος
0 Απαντήσεις
1722 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/15, 18:07
από ΠΟΙΟΣ