Αποστολέας Θέμα: Εμφάνιση κινητού (mobile theme) του forum.kithara.gr  (Αναγνώστηκε 35445 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Καθώς η χρήση του ίντερνετ μέσω κινητών συσκευών αυξάνεται, είναι επιβεβλημένο και για το kithara.gr να έχει μια καλή εμφάνιση σε αυτές τις συσκευές. Πρόσφατα είχε γίνει μια προσπάθεια με το Responsive design του forum.kithara.gr αλλά υπήρχαν προβλήματα.

Εγκαταστάθηκε λοιπόν μια νέα εμφάνιση για κινητές συσκευές  (mobile theme). Όσοι ανοίξατε το forum.kithara.gr από το smartphone ή tablet σας τη βλέπετε ήδη, είναι η προκαθορισμένη εμφάνιση για κινητές συσκευές.
  • Αν θέλετε να δείτε την πλήρη εμφάνιση, πατήστε το "Desktop view" (σημείωση: Λόγω κάποιου σφάλματος το κουμπί εμφανίζεται "κρυμμένο" πίσω από την μπάρα του τίτλου, πάνω αριστερά, και φαίνεται μόνο το κάτω μέρος του. Θα διορθωθεί συντομα)
  • Αν θέλετε να δείτε την εμφάνιση κινητού ενώ είστε στην πλήρη εμφάνιση, πατήστε το "Mobile view" (Στο υποσέλιδο της σελίδας)
(Τα URL για τα παραπάνω είναι αντίστοιχα: http://forum.kithara.gr/index.php?nomobile και http://forum.kithara.gr/index.php?mobile και μπορείτε να τα δοκιμάσετε και από τον υπολογιστή σας)


Επι την ευκαιρία, υπενθυμίζω ότι υπάρχει εδώ και χρόνια η επιλογή WAP που εμφανίζει μόνο κείμενο και προοριζόταν για πιο παλιές και αργές συσκευές ή/και για αυτούς που θέλουν την ελάχιστη δυνατή μεταφορά δεδομένων, είτε για οικονομία στα ΜΒ είτε γιατί το σήμα κινητής τηλεφωνίας δεν είναι καλό. Μπορείτε να δείτε την μορφή WAP εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?wap2   (ή πατώντας το WAP2 στο υποσέλιδο της σελίδας)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1574
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Εμφάνιση κινητού (mobile theme) του forum.kithara.gr
« Απάντηση #1 στις: 09/04/16, 15:54 »
Λοιπόν, είπα κι εγώ να χρησιμοποιήσει το νέο interface και μου παρουσιάζει προβλήματα. Από κινητό lg με 5" οθόνη (αν έχει σημασία) εμφανίζεται σα να είναι μεγαλύτερη η οθόνη. Στα threads χάνονται πολλές φορές οι λέξεις στο δεξί άκρο της οθόνης, ενώ στην οθόνη με τα πρόσφατα έχει στην κορυφή 2 επιλογές οι οποίες δεν φαίνονται καθόλου. Η μία είναι ή desktop εμφάνιση όπως απέδειξαν πειράματα. Τέλος, στις επιλογές θα βοηθούσε το κουμπί που υπήρχε για σήμανση όλων ως αναγνωσμένα.
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10406
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Εμφάνιση κινητού (mobile theme) του forum.kithara.gr
« Απάντηση #2 στις: 15/04/16, 07:55 »
Πράγματι, αυτή η εμφάνιση έχει κάποια προβλήματα. Γι' αυτό σκεφτόμαστε είτε την αντικατάσταση με άλλη εμφάνιση είτε την αντικατάσταση ολοκλήρου του λογισμικού του φόρουμ με ένα άλλο που θα είναι πιο σύγχρονο και θα δείχνει σίγουρα όμορφο και λειτουργικό σε όλες τις συσκευές. Βέβαια, η δεύτερη λύση χρειάζεται αρκετή δουλειά για να γίνει η μετατροπή και μετακόμιση όλου του περιεχομένου του φόρουμ. Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη (για τα τεχνικά θέματα). 

Αποσυνδεδεμένος elrich

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 734
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρομπούζουκο ολέ
    • Προφίλ
    • http://laikikithara.forumgreek.com
Απ: Εμφάνιση κινητού (mobile theme) του forum.kithara.gr
« Απάντηση #3 στις: 15/04/16, 17:32 »
Εγώ μπορώ να βοηθήσω (πολύ) εάν πάμε σε πλατφόρμα .net & YAF forum, μιας και είναι το αντικείμενο της δουλειάς μου.
Δωρεάν, ανοιχτό λογισμικό, αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι γίνεται με migration από SMF.

Αποσυνδεδεμένος lisamoore

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • https://www.hostzealot.com/
Απ: Εμφάνιση κινητού (mobile theme) του forum.kithara.gr
« Απάντηση #4 στις: 14/03/17, 16:51 »
hello!
Hello! Welcome to my world!
Happy to see you here!

Αποσυνδεδεμένος Muselove

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: Εμφάνιση κινητού (mobile theme) του forum.kithara.gr
« Απάντηση #5 στις: 11/04/17, 23:43 »
Χαίρεται κι από μένα. Όταν λέτε για εμφάνιση από το κινητό εννοείτε με κανονική πλοήγηση μέσω browser σωστά; Δεν υπάρχει κάποια εφαρμογή που δεν έχω πάρει χαμπάρι;  :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
0 Απαντήσεις
2325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/07, 17:52
από Θοδωρής
13 Απαντήσεις
4865 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/06/08, 23:14
από Cuenca_60R
34 Απαντήσεις
10916 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/03/09, 01:45
από Kelly Z
14 Απαντήσεις
5834 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/09, 07:14
από armagedon
15 Απαντήσεις
5780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/04/09, 22:31
από Ammon Jerro
9 Απαντήσεις
4338 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/08/10, 21:37
από gkou
7 Απαντήσεις
3599 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 23:44
από metalupyourass
1 Απαντήσεις
3107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/14, 03:06
από Ioannis Anastassakis
5 Απαντήσεις
42559 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/18, 23:52
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
2609 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/04/21, 21:59
από GVen