Αποστολέας Θέμα: Έχεις προσβληθεί από τον ιό του G.A.S. όταν:  (Αναγνώστηκε 4180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Επειδή έλαβα αρκετά p.m. από κάποιους που τους άρεσε το συγκεκριμένο θέμα και τις προτροπές τους να το συνεχίσω, σκέφτηκα κάτι πολύ καλύτερο.. Θα μπορούσαμε να το επεκτείνουμε λίγο μαζί, έτσι ώστε να κάνουμε ένα οδηγό συμπτωμάτων G.A.S ;D μπας και ρίξουμε καμιά θεϊκή ατάκα (όχι δεν είναι δικαιολογία ότι στέρεψα από ιδέες >:D).. Παραθέτω το αρχικό μου post:

"Λοιπόν επειδή στο συγκεκριμένο post παρατηρώ μια επιδημία G.A.S. [...] θα προσπαθήσουμε να κάνουμε μια group therapy μπας και το ξεπεράσουμε ..

Λοιπόν καταρχάς θα πρέπει να το ορίσουμε το G.A.S. για αυτούς που έχουν προσβληθεί αλλά δεν το γνωρίζουν.. Λοιπόν το G.A.S. (Gear Acquisition Syndrome) πρωτοεμφανίστηκε στις αρχές του αιώνα μας.. Οι λόγοι για την εμφάνιση του (και την εξάπλωση του) ήταν το ότι αυξήθηκαν οι ADSL συνδέσεις, έτσι ο καθένας μας μπορούσε να μπει σε οποιοδήποτε forum και να δει posts γραμμένα από άτομα που εκθείαζαν μια κιθάρα ως το τέλειο όργανο ενώ οι τελευταίοι δεν είχαν δει καν την συγκεκριμένη κιθάρα ούτε ζωγραφιστή.. Επίσης με την πτώση των τιμών και την εμφάνιση των e-stores του εξωτερικού (σε σημείο όπου αγοράζεις Triaxis με 2-3 μισθούς [αλλά και τρελές οικονομίες ταυτόχρονα], ενώ 10 χρόνια πριν για να αγοράσεις Triaxis έπρεπε να σε λένε Κροκίδη) τα "θύματα" του G.A.S. έγιναν περισσότερα..

Ποια είναι η θεραπεία; Δύσκολο να πει κανείς.. Η πιο εύκολη λύση είναι να γίνεις το τσιμπούρι των μουσικών καταστημάτων και κάθε μέρα να πηγαίνεις και να "δοκιμάζεις" ότι υπάρχει στο στοκ τους.. Μετά από λίγο καιρό θα απομυθοποιήσεις τα πάντα και θα καταλήξεις στο συμπέρασμα ότι μια κιθάρα και ένας ενισχυτής φτάνουν.. Άλλη λύση είναι να παρατήσεις την τωρινή κοπέλα σου (την οποία την έχεις εκπαιδεύσει να μην σου χαλάει πολλά) και να πας να "ψωνίσεις" μια καινούργια στο κοντινότερο σου καζίνο.. Το εισόδημα σου θα μειωθεί δραστικά οπότε χρήματα για G.A.S. δεν θα βρίσκονται εύκολα.. Σίγουρα η καινούργια κοπέλα θα στα φάει τα χρήματα σου, αλλά θα είναι απείρως πιο λίγα από το να ξοδεύεις σε G.A.S.. Η τελευταία λύση (και ίσως η πιο οδυνηρή) είναι να παρατήσεις την κιθάρα για 6 μήνες και έπειτα όταν πας να ξαναπαίξεις θα δεις ότι πλέον δεν θα μπορείς να παίξεις ούτε το solo του californication οπότε το gear θα σου φαίνεται αχρείαστο.. "
Στο post υπήρχε η παράγραφος όπου απαριθμούσε τα συμπτώματα του G.A.S.

"Επειδή 1 παράδειγμα είναι χίλιες θεωρίες, συμπερασματικά:

Έχεις προσβληθεί από τον ιό του G.A.S.:
i) Όταν σου έρχεται η όρεξη να παίξεις κιθάρα, πηγαίνεις στο μέρος που τις φυλάς, αλλά προβληματίζεσαι για το ποια να διαλέξεις οπότε μετά από μία ώρα συγκρίσεων σου φεύγει η όρεξη και τελικά δεν παίζεις καθόλου..
ii) Όταν σε ρωτάνε ποιους ενισχυτές έχεις και παρατηρείς δυσκολίες να τους απαριθμήσεις όλους..
iii) Όταν έχεις βάλει homepage το www.thomann.de..
iv) Όταν το rack σου έχει φτάσει τα 2 μέτρα..
v) Όταν έχεις ζαλίσει τους φίλους σου μιλώντας ακατάπαυστα για ενισχυτές και σου ζητάνε να αλλάξεις θέμα, τους κάνει την χάρη και το γυρίζεις στα πεταλάκια..
vi) Όταν έχεις αγοράσει οτιδήποτε αναλογικό gear με super-ultra bypass κυκλώματα έχει κυκλοφορήσει αλλά όταν τα βάζεις να παίξουν όλα μαζί ακούγεται μια τζιτζικίλα..
vii) Όταν σηκώνεσαι από τον ύπνο σου στις 4:00 τα χαράματα για να μην σου πάρουν οι άλλοι το auction στο e-bay που αφορά ένα μπάσο με γαλλοσουηδικό αγριοέλατο στη ταστιέρα..
viii) Όταν έχεις 27 διαφορετικά πεταλάκια για flanger (ένα για κάθε κομμάτι που έχεις μάθει)..
ix) Όταν γνωρίζεις το studio και live gear όλων των σύγχρονων guitar gods μαζί με τις παραλλαγές τους..
x) Όταν τα καλώδια του gear σου φτάνουν για να συνδέσουν τα μηχανήματα 17 προβάδικων..
xi) Όταν ξέρεις περισσότερα πράγματα για τα μέρη μιας κιθάρας παρά για τα μέρη του κομματιού που προβάρεις με την μπάντα σου..
xii) Όταν έχεις παίξει ξύλο γιατί πολύ απλά ο άλλος δεν μπορούσε να "καταλάβει" ότι οι 5881 είναι καλύτερες από τις 6AQ5..
xiii) Όταν ακούς από την διπλανή παρέα να συζητούν για το Flight Simulation (άλλο G.A.S. και αυτό) και εσύ τα παρατάς όλα για να ψάξεις ποιος είναι αυτός ο καινούργιος ενισχυτής με το γελοίο όνομα Flight και ποια είναι η πεταλιέρα που το κάνει simulate..
xiv) Όταν για εσένα δεν υπάρχει δίλημμα για το ποια από τις 2 κιθάρες θα αγοράσεις αλλά για το ποια θα αγοράσεις πρώτη.."

Στην συνέχεια βρέθηκε και ένα ακόμα, με την έμπνευση που πήρα από τον Jezus ;D:
xv) Όταν οι 2 Washburn Dimebag που έχεις διαφέρουν μόνο στο χρώμα..

Προσθέστε τα δικά σας :D..


« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/08, 22:09 από faser »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Δεν είναι ακριβώς gas αλλά το αμέσως αντίστοιχο του σε ηχογραφήσεις και home studio. Με τα άπειρα plugins που κυκλοφορούν στην αγορά είτε free είτε από εταιρίες λογικό είναι να έχουμε χάσει την μπάλα και το μισό ιντερνετ να μιλάει για το καμένο πιάνο της spectrsonics! Εγώ θα το έλεγα P.A.S (plugin acquiring syndrom) και το συνειδητοποιείς όταν ακούς λέξεις όπως: Waves, Native instruments κλπ και αμέσως βγαίνει μια λαμπίτσα (ECC83 ;D) πάνω από το κεφάλι σου και κάνει "ντιν"!
Λοιπόν, πάσχεις από αυτή το παρακλάδι του Gas όταν:
1) Ηχογραφείς και χρειάζεσαι κάποιο synth. Αμέσως σκέφτεσαι: "Ποιο από τα 2402135092 μαμάτα synth που έχω να χρησιμοποιήσω?"
Φυσικό επακόλουθο αυτής της ερώτησης είναι να κάτσεις 9 ώρες μπροστά από την οθόνη εναλλάσσοντας patches,synths και plugins προσπαθώντας να βρεις το πλέον κατάλληλο, φωνάζοντας κάθε τόσο: "Μα καλά πόσο μαμάει?", και πέρνεις τηλ και τους φίλους σου για να τους το πεις! Οτι δε θα τελειώσει ποτέ αυτό το κομμάτι που ξεκίνησες να ηχογραφείς κάποτε, ούτε λόγος!
« Τελευταία τροποποίηση: 09/09/08, 23:19 από Fteo »

Αποσυνδεδεμένος yancim

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 41
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Όταν γνωρίζεις απέξω το βιογραφικό του Bruce Egnater και του James Tyler.......

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
gasμενος γαρ εχω να πω τα εξης:

-όταν  εχεις να ανανεωσεις τη γκαρνταρομπα σου για καμμια 4ετια αλλα συνθ εχεις κα8ε μηνα
-όταν  ακους για βυζια σου ερχονται στο μυαλό αυτά του blofeld τα ανοξείδωτα  ή τα chunky του voyager
-όταν βλεπεις τα conversion specs  του audio out  ενος οργανου καταλαβαίνεις αμέσως τη χροια του
-όταν θεωρείς πως  το 3 ups σου που παρελαβες δεν φτανει για να καλύψει τη πεινα για τα 3κW που τρωνε τα outboard (χωρις τους ενισχυτές )
- όταν πρεπει να ανάψεις τα μηχανηματα πρεπει να αναψεις κ ανεμιστηρια γιατι ψήνουν το τοπο   (προσωπικα εχω βαλει σε μερικα στο εσωτερικο τους αεροψυξη )
-όταν σκεφτεσαι να πας σε furman ups  η  ΔΕΗ σου λεει οτι χρειάζεσαι το αντίστοιχο της Bosch γιατι ριχνεις την τάση στον πυλώνα του ιστού σου.
-όταν εχεις να διαβάσεις εφημερίδα 2 χρόνια αλλά εχεις καθε μήνα στο σπιτι σου τα sound on sound,EQ,performing musician,Total guitar, keyboard mag.
-όταν πιανεις τον εαυτό σου να χαιδευεις τα συνθια σου περισσοτερο απο οτι τη κοπελια σου

και κλασικα αυτο που κανουμε ολοι μας
 ΝΑ ΑΝΑΒΕΙς ΟΛΑ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ, ΝΑ ΠΕΡΝΑΣ ΜΕΣΑ ΤΟΥΣ ΕΝΑ ΔΙΚΑΝΑΛΟ ΣΗΜΑ (καποιο κομματι πχ) ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΚΟΥς ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΧΑΖΕΥΕΙΣ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ ΣΟΥ-ΕΣΤΩ Κ ΠΡΟΩΡΑ.. ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Ο Νέος Κιθαρωδός

  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3372
  • Φύλο: Άντρας
  • ... και καλό τραγούδι!
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Όταν μπαίνεις στο φόρουμ του Κιθάρα και διαβάζεις και ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΙΣ σε αυτήν εδώ τη συζήτηση... ;D

(Φεύγω γιατί μου ήρθε μια ιδέα για κάτι αλλιώτικα settings στα plugins. Θα χρειαστεί βέβαια να ξανα-"γεννήσω" όλες τις μίξεις από την αρχή, αλλά μπρος στα κάλλη τι είναι ο πόνος...)
Όσο πιο πολύ σου αρέσει η μουσική, τόσο πιο πολλή μουσική σου αρέσει...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
όταν δεν έχεις τίποτα από αυτά αλλά σκέφτεσαι να αγόρασες καμιά 10-20 κιθάρες ακόμα γιατί σου αρέσουν όλες ??
τότε τον έχεις τον ιό ή όχι ??
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
-Οταν ψαχνεις απεγνωσμενα να βρεις ποιο πεταλακι χρησιμοποιει ο εκαστοτε μπασσιστας/κιθαριστας σε καποια ηχογραφηση και οταν επιτελους το βρισκεις λες "ουφ ετυχυχως κανει μολις 500 ευρω"
-Οταν θες να βαλεις distortion και εχεις παραπανω απο 7 επιλογες
-Οταν τα pedalboard σου ζυγιζουν περισσοτερο απο το αμαξι σου
-Οταν δεν εχεις βιβλιοθηκη γιατι καπου πρεπει να στησεις τον καινουριο εξοπλισμο σου
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Μια ερώτηση φτάνει για να καταλάβεις αν ο άλλος έχει G.A.S.

- "Πόσες κιθάρες/πεταλάκια/ενισχυτές κλπ. χρειάζεσαι?"

- "Ακόμα ένα..."

 ;D  ;D  ;D

Αποσυνδεδεμένος paran0id

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 121
    • Προφίλ
...οταν βλεπεις string και αναρωτιεσαι τι gauge εχει  >:D
...οταν το λαμπατερ στο γραφειο σου φοραει electro harmonix
...οταν εχεις παρει το guitar hero και εχεις το controller του οταν δε παιζεις σε flight case  ;D




Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
-Οταν τα παραδειγματα που δινεις σε αυτο το θρεντ, ειναι βγαλμενα απο την ζωη σου

Αποσυνδεδεμένος Giorgos K.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Προσωπικό κείμενο
    • Προφίλ
Απ: Έχεις προσβληθεί από τον ιό του G.A.S. όταν:
« Απάντηση #10 στις: 23/09/08, 13:41 »
όταν δεν έχεις τίποτα από αυτά αλλά σκέφτεσαι να αγόρασες καμιά 10-20 κιθάρες ακόμα γιατί σου αρέσουν όλες ??
τότε τον έχεις τον ιό ή όχι ??
μπά όλοι θέλουμε
gas έχεις όταν έχεις τις 10-20 κιθάρες που σου αρέσουν αλλά χθές άκουσες ένα ενισχητή....όλα τα λεφτά
Υπογραφή

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
2553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/05, 01:08
από louloudenia
5 Απαντήσεις
2820 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/05, 01:03
από pascal.
18 Απαντήσεις
6185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/06, 19:05
από Spilios
24 Απαντήσεις
7165 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 15:02
από mace
1 Απαντήσεις
1937 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/03/09, 23:07
από Angy
0 Απαντήσεις
1357 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/09, 14:13
από Μιχάλης13
0 Απαντήσεις
1277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/10, 20:06
από ilianthos-Kanlis
6 Απαντήσεις
2410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/12/10, 13:06
από papous
0 Απαντήσεις
1330 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/10, 08:12
από ivikos
0 Απαντήσεις
2359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/15, 20:52
από ΠΟΙΟΣ