Αποστολέας Θέμα: Ν.Β.Α.  (Αναγνώστηκε 22446 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #75 στις: 17/04/08, 17:25 »
Τα συμβόλαιο των rookies είναι προκαθορισμένα. Δεν ξέρω αν ένας rookie μπορεί να απορρίψει μια ομάδα, λόγω προτίμησης.
Για την άλλη ερώτηση, το κίνητρο ομάδων δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς. Υποθέτω οτι, ως επιχειρήσεις, δεν θα θέλουν να δυσαρεστήσουν τους πελάτες τους, τους θεατές, με συνεχόμενες ήττες, ούτε να χάσουν το τρένο των playoff.

Thx Vampovorator ;).. Επομένως τα drafts γίνονται μόνω για τους rookies.. Για τους επαγγελματίες ισχύει το μεταγραφικό παζάρι συνεπώς.. Έπρεπε να το καταλάβω, αλλιώς δεν έβγαζε νόημα το όλο σύστημα..

Αποσυνδεδεμένος Jose

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • ..you'll reap the harvest you have sown...
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #76 στις: 23/05/08, 02:43 »
Να σημειωσω μια μικρη διευκρινηση για την διαδικασια των draft. Δεν διαλεγει η ομαδα που τερματισε τελευταια στην κανονικη περιοδο το νο 1 του ντραφτ, απλα εχει τις περισσοτερες θεωρητικα πιθανοτητες να το κανει (αν κ δεν συμβαινει συνηθως). Οι 14 ομαδες που δεν μπηκαν στα playoff's μπαινουν σε κληρωση για την σειρα που θα διαλεξουν παιχτες, κληρωση "αναλογικη" ομως, και οχι ισων πιθανοτητων. Δηλαδη αυτος που τερματισε τελευταιος εχει περισσοτερες  πιθανοτητες (25%) να κληρωθει να διαλεξει το νο1 απο οποιονδηποτε άλλο.

Πχ φετος, τελευταιοι τερματισαν οι miami κ ειχαν 25% πιθανοτητες να διαλεξουν το νο 1 αλλα τελικα θα διαλεξουν το νο 2 αφου η κληρωση εβγαλε οτι οι Bulls θα διαλεξουν το νο 1, οι οποιοι ειχαν μονο 1,7 % πιθανοτητες να να το καταφερουν.

Οι 16 ομαδες των playoffs δεν συμμετεχουν στην κληρωση αλλα διαλεγουν με τον κλασσικο τροπο, δηλαδη αντιστροφως αναλογα με το ρεκορ νικων-ηττων στην κανονικη περιοδο
:> 4  8  15  16  23  42

Αποσυνδεδεμένος Moonchild_

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 984
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ν.Β.Α.
« Απάντηση #77 στις: 24/05/08, 14:54 »
Οι Lakers εκαναν άγριο σεξ στους Spurs. Μετά τον ερχομό του Gasol έχουν δυναμώσει πάρα πολύ.
Πιστεύω οτι το πρωτάθλημα είναι των Lakers φέτος.