Αποστολέας Θέμα: Οι "κατάλληλες" τονικότητες...  (Αναγνώστηκε 8521 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Οι "κατάλληλες" τονικότητες...
« Απάντηση #25 στις: 07/06/07, 21:35 »
Το παθαίνω και εγώ στο πιάνο
Άμα έχεις μάθει ένα κομμάτι πολύ καλά σε μία ορισμένη τονικότητα  και το έχεις παίξει πολλές φορές και το έχεις ακούσει , τότε συνηθίζει το αυτί σε αυτήν , και άμα το παίξεις σε άλλη , τότε σου φαίνεται συνήθως λιγότερο ταιριαστό.
Άλλες φορές πάλι , μπορεί να έχεις βαρεθεί το κομμάτι σε μία τονικότητα , και όταν το πέζεις κανα-δυο ημιτόνια πιο ψηλά , τότε σου μοιάζει σαν νέο κομμάτι, ανανεωμένο , άλλα μιας και έχεις βαρεθεί το παλιό , σου αρέσει περισσότερο. Οπότε μάλλον αυτό συμβαίνει.


Δοκίμασε να το παίξεις σε Μι  ;) Μάλλον θα σου λυθεί έτσι η απορία.

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Οι "κατάλληλες" τονικότητες...
« Απάντηση #26 στις: 07/06/07, 21:44 »
Oχι,δεν ειναι ετσι τα πραγματα.Ο συγκερασμος εχει δημιουργησει το εξης προβλημα:
Ενω ενα σι ειναι ενα σι,ενα σολ ειναι ενα σολ κλπ,τυχαινει η μεταξύ τους σχεση στην Ντο ματζόρε να ειναι τελεια συχνοτικα,ενω πχ στην Σολ ματζορε να μην ειναι.Δλδ ο λογος των αποστασεων τυχαινει τελειος σε καποιες κλιμακες και σε αλλες οχι.
Σίγουρα είναι ένα πρόβλημα που προέκυψει απο το συγκερασμό, σκέψου όμως πως θα ήταν αμα δεν είχαμε το συγκερασμό!! Απο την άλλη, ο συγκερασμός έγινε έτσι ,ώστε στο παράδειγμά σου να ισχύει οτι το σολ-σι να είναι

καλό στη Ντο και μούφα στη Σολ,αλλα αντίστοιχα υπάρχει ένα άλλο ζευγος νοτών το οποίο είναι
μούφα στη Ντο και καλό στη Σολ...

Δηλαδή, αν υπάρχει "σφάλμα" σε μια κλίμακα, αυτό το σφάλμα μετακινείται ακριβώς σε άλλη επειδή έχουμε το συγκερασμό.Αρα οι κλίμακες παραμένουν ισοδύναμες. Προς απογοήτευσή μου...

Η Ντο ματζορε ειναι τελεια.


Αποσυνδεδεμένος Holy Diver

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 519
  • Φύλο: Άντρας
  • Σαλιγκάρια και μπανάνες!!!
    • Προφίλ
    • Το Όνειρο Ενός Περιέργου
Απ: Οι "κατάλληλες" τονικότητες...
« Απάντηση #27 στις: 08/06/07, 00:26 »
  Δεν καταλαβαίνω γιατί σας φαίνεται τόσο παράλογο να ταιριάζουν οι τονικότητες με τα κομμάτια... Απο συζητήσεις με έμπειρους μουσικούς έχω αποκομίσει πως συγκεκριμένες τονικότητες έχουν συγκεκριμένες χρήσεις. Πχ, βρείτε μου μία πιο σκοτεινή τονικότητα από την Db. Δεν υπάρχει. Έρχεται σε τέλεια διαφωνία με ό,τι έχουμε συνηθίσει (πχ, το Lush Life του Strayhorn απαγορεύεται να αλλάξει τόνο, είναι μόνο σε Db). Είναι τυχαίο, νομίζετε, πως "συνθέτες" όπως οι Πυξ Λαξ γράφουν C F G και όχι Db Gb Ab;
reveduncurieux.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Οι "κατάλληλες" τονικότητες...
« Απάντηση #28 στις: 08/06/07, 00:58 »
Η Ντο ματζορε ειναι τελεια.


Αφού είναι συγκερασμένη, πως γίνεται να είναι τέλεια?

Για του λόγου το αληθές:

Έστω f η συχνότητα της νότας ντό, στην οποία έχουμε κουδισμένη μια χορδή.
Η Σολ θα έπρεπε να είναι τα 2/3=0,666666 αυτή της χορδής, αλλα, λόγο του συγκερασμού βρίσκεται στο 1/(27/12)=0,66741992708501 της χορδής... Αρα η Σολ είναι λάθος.

Αν η Ντο ήταν τέλεια, λόγο του συγκερασμού, θα ήταν όλες τέλειες...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος blueb

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 140
  • the yuppies networking... OKC
    • Προφίλ
Απ: Οι "κατάλληλες" τονικότητες...
« Απάντηση #29 στις: 08/06/07, 03:15 »
Αν η Ντο ήταν τέλεια, λόγο του συγκερασμού, θα ήταν όλες τέλειες...

Εχεις δικιο,θα το ψαξω και θα επανελθω.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Οι "κατάλληλες" τονικότητες...
« Απάντηση #30 στις: 01/12/07, 14:39 »
  Δεν καταλαβαίνω γιατί σας φαίνεται τόσο παράλογο να ταιριάζουν οι τονικότητες με τα κομμάτια... Απο συζητήσεις με έμπειρους μουσικούς έχω αποκομίσει πως συγκεκριμένες τονικότητες έχουν συγκεκριμένες χρήσεις. Πχ, βρείτε μου μία πιο σκοτεινή τονικότητα από την Db. Δεν υπάρχει. Έρχεται σε τέλεια διαφωνία με ό,τι έχουμε συνηθίσει (πχ, το Lush Life του Strayhorn απαγορεύεται να αλλάξει τόνο, είναι μόνο σε Db). Είναι τυχαίο, νομίζετε, πως "συνθέτες" όπως οι Πυξ Λαξ γράφουν C F G και όχι Db Gb Ab;

Καθόλου τυχαίο! Αν και για τους Πυξ Λαξ, θα έλεγα, οτι δεν ξέρουν άλλες συγχορδίες.. ;D ;D ;D

Σοβαρά τώρα, αυτή την απάτηση δεν την είχα δεί, και μου κίνησε τρελά τη περιέργεια... Τί είναι αυτό όμως που κάνει τη Db να έχει τέτοια χρήση?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Οι "κατάλληλες" τονικότητες...
« Απάντηση #31 στις: 01/12/07, 17:18 »
ειναι δυνατον να υπαρχουν διαφορες μεταξυ μιας ντο μειζωνας π.χ. και μιας ρε μειζωνας στο συγκερασμενο συστημα?

εφ οσον τα διαστηματα που ακουει το αυτι ειναι ιδια, το μονο που διαφερει ειναι η συχνοτητα της τονικης. Κατι τετοιο θα επηρρεαζε μονο αυτους που λεγεται οτι εχουν perfect pitch.

επισης εχω ακουσει οτι το λαμπρο και το σκοτεινο ακουσμα στις τονικοτητες αυξομειωνεται οπως και με τους τροπους. δηλαδη, ανα 5ες (φα, ντο, σολ, ρε, λα, μι, σι ή λυδιος, ιωνιος, μιξολυδιος, δωριος, αιολιος, φρυγιος, λοκριος) απο λαμπρο εως σκοτεινο. Οποτε "θεωρητικα" και αν ισχυει κατι τετοιο, μια φα ελλασονα θα ειναι πιο "χαρουμενη" απο μια μι ελλασονα.
« Τελευταία τροποποίηση: 01/12/07, 17:31 από twist 1N my Sobriety »
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
30 Απαντήσεις
17964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 04:49
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
17 Απαντήσεις
12766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
1 Απαντήσεις
4533 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/05, 13:10
από Ο Νέος Κιθαρωδός
2 Απαντήσεις
7269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/06, 12:38
από ship_me_out!!!
12 Απαντήσεις
13641 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
16 Απαντήσεις
17359 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/06, 23:19
από Ρηνιώ-kouzoulotetia
15 Απαντήσεις
11568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
3 Απαντήσεις
3261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/11/06, 11:58
από Stelios Sovolos
45 Απαντήσεις
18324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/03/07, 01:19
από dead_men_walking
11 Απαντήσεις
6607 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos