Αποστολέας Θέμα: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?  (Αναγνώστηκε 14603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #25 στις: 19/12/07, 11:55 »
 FatBatz θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου!! Η αποδοση ενος καλλιτεχνη κρινεται καθε φορα απο πολλους πολλους παραγοντες. Καποιος που βρισκεται απο κατω δε μπορει να γνωριζει ακριβως τι συμβαινει με ενα καλλιτεχνη και τι τον επηρεαζει τη δεδομενη στιγμη. Ομως αν θελετε τη γνωμη μου.. εγω το βιντεο το βρηκα θαυμασιο!!! Ναι! Ο ηχος ηταν αθλιος. Ναι! Ο Malmsteen ειδικα στην αρχη ηταν εξω απο τα νερα του και εκανε λαθη. Ο μεγαλειωδης κιθαριστας ομως δεν ειναι ο αλανθαστος.. ειναι αυτος που θα ξεπερασει τις οποιες συνθηκες ,θα συνεχισει να παιζει και θα καλυψει τα λαθη του και μαλιστα με καλο τροπο. Και αυτο ο Σουηδος το εκανε.. οσο ντεφορμε και αν ηταν στο τελος επαιξε και το εβγαλε το κομματι! Αυτο να κρινετε και οχι αν εχασε την κλιμακα 1-2 φορες στην αρχη. :)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος FatBatz

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 70
  • If it wasn't for bad luck, I'd have no luck at all
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #26 στις: 19/12/07, 12:37 »
Ε, ναι... εξαντλησαμε την αυστηροτητα μας πια... Παντως σε σχεση με Μπλακμορ οταν βαριεται (=πολυ συχνα), ακομα και σ'αυτο το βιντεακι φιλοτιμα επαιξε.  ;D

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #27 στις: 19/12/07, 13:18 »
Και μιας και ασχοληθηκαμε με τη ζωντανη αποδοση κιθαριστων, ποσοι απο εσας γνωριζετε οτι ο μεγιστος Randy Rhoads στο θρυλικο Tribute οταν παιζει το solo του Paranoid μπαινει σε λαθος κλιμακα; Το ειχα ακουσει πολλες φορες αλλα αν δε μου το ελεγε ο καθηγητης μου της κιθαρας δε θα το προσεχα.. Εκει φανηκε πραγματικα η αξια του ως μουσικος.. το διορθωσε επι τοπου και συνεχισε ;)
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #28 στις: 21/12/07, 22:20 »
polu athlio video ...poly athlio.fainotan les kai dυσκολευονταν να παιξει.....

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #29 στις: 22/12/07, 11:58 »
Αφού άντεξε να παίξει ολόκληρο το far beyond the sun με τέτοιο ήχο είναι για συγχαρητήρια, όχι για θάψιμο. Και ο τύπος ήταν προφανώς ξενερωμένος. Πιάσε οποιονδήποτε από μας, δώστου εντελώς άγνωστο/άσχετο εξοπλισμό απ'αυτόν που χρησιμοποιεί και την κιθάρα του. Όσο καλός και να'σαι, πάλι θα ξενερώσεις με τον ήχο και δεν θα βγάζεις νότα! Πόσες φορές έχει συμβεί αυτό στον καθένα μας, με κάθε crappy ενισχυτή που πετυχαίνουμε? Εντάξει, δεν είμαι και τρελός fan του malmsteen, αλλά ο τύπος το έχει, όσο και να θάβουνε. Ο ήχος ήταν χάλια. Άντε παίξει malmsteen καρφί σε fender ενισχυτή, χωρίς ούτε ένα overdrive πεταλάκι... Δεν παίζει...  ::)

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #30 στις: 22/12/07, 13:58 »
Πέρα από το ότι ο ήχος ήτανε σκέτη digitilla ο Y.M. βαριότανε τήν ώρα και τή στιγμή. Promotional video τής Fender? Δέν πρέπει να τόν πολυσυμπαθούνε, ε? Αδικαιολόγητος. Είναι η εταιρεία πού τον σπονσοράρει πόσο καιρό τώρα, με τσαμπέ κιθάρες πού άλλοι παρακαλάνε, σε παρουσίαση μοντέλου πού ο ίδιος θα παίζει, και να έχει φάει τόσο κάψιμο... ντροπή ρε...

Αυτά είναι βιντεάκια κλάσης malmsteen parody στο youtube..

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #31 στις: 22/12/07, 15:09 »

δειτε αυτο!!πολυ καλυτερα@ :)

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #32 στις: 22/12/07, 16:56 »
Παντως εγω τον γουσταρω πουλ τον malmsteen γιατι αρχισα με κλασικη κιθαρα 6 χρονια. γουσταρα πολυ bach και ο malmsteen οταν παιζει bach απλως σπερνει...τωρα για το πως καταντησε δεν μπορω να ξερω τον λογο και ειναι κριμα γι' αυτον...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #33 στις: 22/12/07, 17:02 »
Ξεχνάτε πως ο τύπος είχε το ατύχημα και το χέρι του είχε καταστραφεί, και μόνο που είχε τα κότσια να ξαναρχίσει με ασκήσεις για αρχάριους για να επανέλθει το χέρι είναι πολύ! Κι εκτός αυτού δεν νομίζω πως έχει "καταντήσει".

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #34 στις: 27/01/08, 10:18 »
όντως πολλοί καλλιτέχνες εξαφανίζονται και έπειτα εμφανίζονται ξανά ανανεωμένοι! ας ελπίζουμε ότι θα επανέλθει κάποια στιγμή με ένα πραγματικά καλό album!!!

y.g. αν είναι δυνατόν ρε παιδιά έχω κάποια album του malmsteen που είναι ηχογραφημένα σαν από πρόβα με 1 μικρόφωνο όλα τα όργανα!

παράδειγμα το genesis είναι σαν να έχει ηχογραφηθεί από ένα μικρόφωνο και αυτό σαν εκείνο που φοράει στο πέτο ο τερενς κουικ!!!

υ.γ.2. πραγματικά στην περίπτωση που ο malmsteen αποφάσισε να κάνει ένα μικρό διάλειμμα(αφού τα κονόμισε - με τον ιδρώτα του) τον συγχαίρω γιατί δεν γουστάρω τα κολλημένα άτομα!είναι σκληρό αυτό που θα πω αλλά μερικοί νομίζουν ότι όλα είναι μουσική...δεν είναι έτσι...έχεις και παιδιά να θρέψεις...είσαι και μέλος μια κοινωνίας της οποίας τα υπόλοιπα μέλη δεν είναι όλοι ηχολήπτες  -  κάποια στιγμή οφείλεις να βαρεθείς να μαζεύεις πεταλάκια και να επισκέπτεσαι το Νάκα σαν υποκατάστατο καφενείου!!!

by Vagos!
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #35 στις: 27/01/08, 12:03 »
+10000000 :)

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #37 στις: 27/01/08, 23:07 »
        καλησπέρα κ απο μένα παιδιά!
βλέπω τόση ώρα αυτή τη συζήτηση κ ήθελα απλά να πώ τη γνώμη μου..
Δεν θέλω να προκαλέσω κανέναν ούτε να θάψω τον Malmsteen.. θέλω απλά να το δούμε απο μια άλλη οπτική το θέμα.. :)

Καταρχάς να πω πως όταν τον άκουσα για πρώτη φορά εντυπωσιάστηκα τόσο πολύ που μέσα σε 2 μήνες είχα αγοράσει 5-6 CD του κ είχα προλάβει να ακούσω σχεδόν αν όχι όλη του τη δισκογραφία άπειρες φορές..(κλασσικός πωρούκλας...) 8)

τώρα που έχω ξεφύγει απ αυτήν την πρώτη πώρωση μπορώ να πω πως αυτό που ο Malmsteen έκανε το 80 ήταν μια επανάσταση κάτι το πολύ αξιόλογο κ εντελώς δικό του, αναγνωρίσιμο κτλ... δλδ ότι ακριβώς πρέπει να κάνει ένας καλλιτέχνης για να μην πώ ένας άνθρωπος σ όλη του τη ζωή..να αφήνει το στίγμα του.. :o

με το βιντεάκι που είδαμε από τον φίλο fovo εγώ απογοητεύτηκα τρελά! ίσος αν τον έβλεπα 1η φορά να ήταν αλλιώς αλλά είναι πολύ άσχημο να βλέπεις έναν κιθαρίστα με τέτοια άνεση κ τεχνική να έχει τόσο πρόβλημα με τη φαντασία του!
ότι είδα ήταν μελωδικές κ αρμονικές μινόρε κλίμακες κ κάπου εκεί κ μερικές ντιμινουίτες πανω κατω κ πάλι πάνω κάτω..
κ πες οτι έτσι ήταν το κομματι το συγκεκριμένο!! είδα όμως άλλα 6-7 βιντεάκια κ σας λέω πως μετά το θέμα του κάθε κομματιού οοοοοοοοοοοοοοοοολα ήταν το ίδιο που σας περιέγραψα λίγο πρίν.. καμια διαφορά, καμια φαντασία!!! Κρίμα.. πολύ κρίμα... :'(

το ίδιο ακριβώς εχω αρχίσει να πιστεύω για τον Petrucci μετα τα 3-4 τελευταία album των Theater.. τα ίδια περάσματα οι ίδιες κλίμακες οι ίδιες μπουζουκιές κ μια συνεχείς απεγνωσμένη προσπάθεια να αποδείξουμε στο κοινό ποιός είναι ο ποιό γρήγορος... κ πάλι κρίμα!!!.. :'( :'(

Θές ρε μάγκα Malmsteel  η Petrucci η όποιος άλλος να δείξεις ταχύτητα?? μήν το κάνεις σε ματζόρε μινόρε κ πεντατονικές!! :o
ανέβασε τον πήχη κ άλλο!!
παίζεις αργά κ περνάς τόσο ωραίες μελωδίες, περάσματα, τρόπους αλλά στα γρήγορα δεν βγαίνει κ εύκολα!!
κ έχεις κ ένα ύφος! είμαι Θεός κ το ξέρω!!!!!!!
μπορεί να έστρωσες κώλο πολύ καιρό στη ζωή σου αλλά τώρα συνήθησες στα πούπουλα κ έγινες μέτριος.. >:(

Επιτέλους να δείξουμε λίγo παραπάνω σεβασμό σε κάτι παλικάρια που όσο πάνε προοδεύουν (βλ Allan Holdsworth, Guthrie Govan, Bireli Lagrene)
κ που όταν σε κοιτανε κ σου μιλάνε το τελευταιο πράγμα που βλέπεις στα μάτια τους είναι η ειρωνεία(βλ. Greg Howe που όταν ήρθε Ελλάδα μου προσέφερε μια πολύ εγκάρδια χειραψία, μιλήσαμε σαν φιλαράκια κ μου απαντούσε ερωτήσεις λες κ είμασταν συμμαθητές, κ όλα αυτά απ το άτομο που ήταν δίπλα στον Michael Jackson κ σε τόσο μεγάλα ονόματα κ έχει τόση δόξα κ εμπειρία...........) :-X

Ας κοιτάμε τα πρότυπά μας να είναι διαλεγμένα με σοφία μιας κ τείνουμε να τους μοιάζουμε σε όλα..
κ καλά θα ήταν να έπαιζα όσο καλά παίζει ο Μalmsteel (αν κ θεωρώ άλλους καλύτερους κ σε τεχνική κ σε συναίσθημα κ σε φαντασία κ σε χαρακτήρα) αλλά αν του μοιάσω σε χαρακτήρα καλύτερα να βαφτώ μπλέ κ να πέσω στη Θάλασσα... :-*
 
κοιτάξτε μερικά βιντεάκια απο ένα υπόδειγμα κιθαρίστα σε όλα!! ;D






δείτε όσα περισσότερα μπορείτε για να καταλάβετε το ύφος του γιατί είναι πολύπλευρο!

δείτε πόσο γρήγορα τρέχει το μυαλό του κ αν παρατηρήσετε κάποια φράση που να την κάνει συνέχεια θα πάρετε τυράκι!! :P

μόλις τον βρήκα αυτόν είδα τη μουσική με άλλο ματι... :o

ελπίζω να σας βοηθήσει... ;)

Αποσυνδεδεμένος missionary

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 67
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #38 στις: 27/01/08, 23:52 »
+1000
alan holdsworth για μενα εχει προσφερει πολλα πραγματα στον χορο και επισης ειναι απιστευτα προσγειωμενος κριμα που μαζευονται τοσοι λιγοι στα λαιβ του στην ελλαδα και λοιπουν αυτοι που θαυμαζουν τους βιρτουοζους. για μενα ισως ο καλυτερος στον κοσμο αυτη την στιγμη
ο govan εχει επισης προσφερει πολλα και ως δασκαλος μεσω του total guitar και εχει απιστευτη φαντασια στα σολο

συνφωνω απολυτα μαζι σου και οπως ο malmsteen ειπε για τον bb king αλλα δεν το πολυεννοουσε υπαρχει αρκετο συναισθημα και τεχνικη ακομα και στο ποση ωρα κραταει μια νοτα


Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #39 στις: 28/01/08, 03:20 »
Καλα... ο ΘΕΟΣ ακομα προσπαθει να παιξει Malmsteen... ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #40 στις: 28/01/08, 10:27 »
Ναι όντως.. Αφού ο Θεός είναι τέλειος του είναι πολύ δύσκολο να παίξει έτσι.... ;) :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #41 στις: 28/01/08, 10:36 »
Καλα... ο ΘΕΟΣ ακομα προσπαθει να παιξει Malmsteen... ;D ;D ;D

εδω ο Θεος,για πρωτη φορα αλλαξε τα φωτα του Malmsteen..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος TASOSGR

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #42 στις: 28/01/08, 11:02 »
Πω πω ρε φιλε.....δεν μπορω να το βλεπω αλλο αυτο το σκ....video!μου γυρνανε τ'αντερα!!! >:(
Ο Guthrie Govan παντως φοβερος αν και δεν τον ξερω :-[ Κανει solo καριερα ή παιζει με κανενα group? Και ο ηχος του φοβερος!Ειδικα σε κατι video σε live που ειδα στο youtube!

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #43 στις: 28/01/08, 11:06 »
φοβερος ο GG,ειναι solo κιθαριστας,και εχει βγαλει ενα album ονοματι Erotic Cakes που τα σπαει!
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #44 στις: 28/01/08, 13:57 »
Επίσης είχε παίξει από το 2000 μέχρι 2005 νομίζω στους Asia ξέρετε Heat of the moment κτλ..

Αλλά νομίζω ήταν η αρχή για αναγνώριση κ μετά ξεπετάχτηκε..  Απίστευτος... έχω κ το Erotic Cakes αλλα δεν μπορώ να το βρώ αυθεντικό..
Θα πώ σε καναν φίλο απ την Αγγλία να μου κάνει την εξυπηρέτηση (ο Guthrie είναι Αγγλος..)

Αποσυνδεδεμένος .:°:. Apollon .:°:.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • St.Gus ♪
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #45 στις: 07/02/08, 07:19 »
Καλα... ο ΘΕΟΣ ακομα προσπαθει να παιξει Malmsteen... ;D ;D ;D

εδω ο Θεος,για πρωτη φορα αλλαξε τα φωτα του Malmsteen..
http://www.youtube.com/watch?v=uRjKuIzZ2AI

Ελα ρε συ... γιαυτο λες... ο Θεος τον εκανε ετσι απο τα νευρα του... ;D

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: τι εφέ χρησιμοποιει ο malmsteen?
« Απάντηση #46 στις: 07/02/08, 14:42 »
Καλα... ο ΘΕΟΣ ακομα προσπαθει να παιξει Malmsteen... ;D ;D ;D

εδω ο Θεος,για πρωτη φορα αλλαξε τα φωτα του Malmsteen..
http://www.youtube.com/watch?v=uRjKuIzZ2AI

μου θυμίζει κάτι παρωδίες με τον μαλμστιν... :P

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
105 Απαντήσεις
35739 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/08, 03:08
από Alex Flouros
6 Απαντήσεις
3890 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/07, 17:57
από Vicarious
49 Απαντήσεις
13252 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/02/08, 15:41
από Υπνοβάτης...
8 Απαντήσεις
4381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/05/08, 14:48
από Jezus
18 Απαντήσεις
6665 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/09, 12:50
από Mike Moss
6 Απαντήσεις
3643 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/05/10, 15:08
από Mike Moss
2 Απαντήσεις
2379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/11/10, 22:52
από hot_sauce (φλουτσ)
Malmsteen DOD pedal

Ξεκίνησε από theodoropoulos Εφέ

8 Απαντήσεις
4437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/11, 17:58
από theodoropoulos
11 Απαντήσεις
4918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 21:53
από diwattos
4 Απαντήσεις
2588 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/11, 01:13
από otinanai13