Αποστολέας Θέμα: voxac15+vox tonelab le  (Αναγνώστηκε 3297 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ananias87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
voxac15+vox tonelab le
« στις: 14/10/08, 19:54 »
Γεια χαρα παιδια,
μετα απο αρκετο ψαξιμο κατεληξα στην tonelab le και εναν 15αρι vox ac με το μπλε ηχειο.Πολυ καλος καθαρος ηχος απο τον ενισχυτη καρφι στην κιθαρα...Ομως στα βρομικα του μας τα χαλαει λιγο...βγαζει μια παραμορφωση που δεν ειναι πολυ σοι....Ηλπιζα να βρω καποιες ρυθμισεις καλες και για τον ενισχυτη αλλα και για την πεταλιερα .Δεν εχω ακομα καλωδιο midi για να κατεβασω patch απο το pc .Εχω φτιαξει μερικους αρκετα καλους ηχους και ακουστικους αλλα και βρωμικους που ομοως δεν με ικανοποιουν αρκετα(πολυ φασαρια στους πιο πολλους).
Μπορει καποιος να μου προτεινει ρθμισεις ειτε του ενισχυτη ειτε της πεταλιερας (σε κατοχους πευθυνεται πιο πολυ η ερωτηση) για να δουμε και τι κανουμε λαθος.... ???
Δεκτες βεβαιως αποψεις και κριτικες πανω στα εν λογο μηχανηματα ,μιας και δεν εχω δει μεχρι στιγμης καποιον με παρομοιο set up ....
Υ.Γ (προτεινομενες ρυθμισεις επισης θα ηθελα για την πεταλιερα καρφι σε κονσολα ,οχι τιποτα σπουδαιο εναν ακουστικο και εναν πιο γκαζατο ηχο--χωρις τον ενισχυτη μου---, γιατι Παρασκευη ξακιναω σε μαγαζι και ελπιζω να μην με απογοητευσει ο ηχος μου).
Ευχαριστω προκαταβολικα :)

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: voxac15+vox tonelab le
« Απάντηση #1 στις: 15/10/08, 13:54 »
Για μένα τα καλύτερα καθαρά πάνε:

Fender tween reverb
Laney LC Series
Vox AC Series

Απο κει και πέρα δεν θα σε ικανοποιήσουν τα βρώμικα των παραπάνω ενισχυτών και με την tonelab στην καλύτερη να βγάλεις καλό overdrive-mid-gain ήχο όπως led zeppelin όχι metal ή πιο heavy ήχους.Απλά η tonelab δεν κάνει για τέτοιες δουλειές

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: voxac15+vox tonelab le
« Απάντηση #2 στις: 18/10/08, 22:27 »
Συγνωμη για την ερωτηση, αλλα γιατι εδωσες τοσα χρηματα για να παρεις εναν ενισχυτη που απ'οτι λες δεν σε καλυπτει και τα βρωμικα του δεν σου αρεσουν?
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ananias87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: voxac15+vox tonelab le
« Απάντηση #3 στις: 20/10/08, 02:39 »
Ο ενισχυτης αυτος περαν του οτι ηταν μεσα στις επιλογες μου για καλους καθαρους ενισχυτες
(οι αλλοι δυο ηταν ενας fender και ο dsl401) ,κατεληξα σε αυτον και λιγο απο σποντα γιατι ηταν κατι σαν ""δωρο".Επισης ειχα στο μυαλο μου την συμβουλη του να παρω εναν καλο καθαρο ενισχυτη(σαν ποιοτητα ηχου ειναι πολυ καλο εργαλειο)και να του βαλω μπροστα μια καλη πεταλιερα(σαφως και τα πεταλακια ισως ειναι πιο ποιοτικα,αλλα προσωπικα δεν με βολευαν),και να εφτιαχνα εναν ηχο που θα τον πειραζα οσο ηθελα.Στις ρυθμισεις κολαμε λιγο γιατι προσπαθω να βρω την πιο καθαρη ρυθμιση του ενισχυτη και να την συνδιασω με καλες ρυθμισεις της πεταλιερας.Οπως ειπα κατι εχω φτιαξει αλλα δεν μπορω να πω οτι με ικανοποιει πληρως...μηπως τελικα εκανα πατατα στην επιλογη?...μηπως φταιει η ταπεινη ibanezoyla μου?που οπως να το κανουμε δεν παει και πολυ σε ολο το set up 300 eyro κιθαρα...
Παντως ακομα περιμενω προτασεις αν και δεν ειδα μεγαλη ανταποκριση στο θεμα,ως συνεπεια ο ηχος μου την παρασκευη που επαιζα καρφι στην κοσνσολα του μαγαζιου με την πεταλιερα να με απογοητευσει(τα καθαρα του τουλαχιστον).
Οποιος εχει κατι να προτεινει θα με βοηθουσε πολυ ....

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: voxac15+vox tonelab le
« Απάντηση #4 στις: 20/10/08, 14:44 »
Για να δεις αν φταίει η κιθάρα σου, μία πρώτη λύση είναι να δανειστείς από κάποιο φίλο μία καλύτερη ποιοτικά κιθάρα και να συγκρίνεις το αποτέλεσμα.
Από περιέργεια, γιατί θέλεις να παίζεις καρφί στην κονσόλα; Είναι θέμα κουβαλήματος, έλλειψη χώρου στο stage, κόλλημα του μαγαζιού;
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: voxac15+vox tonelab le
« Απάντηση #5 στις: 20/10/08, 16:08 »
Δεν νομιζω να φταιει η κιθαρα, αλλα για δοκιμασε και αυτο που προτινει ο Θεμος.
Ο ενισχυτης που πηρες δεν ειναι διασημος για τα καθαρα του, αντιθετως! Ειναι διασημος για τα βρωμικα που βγαζει οταν τερματισεις ενταση!
Σε γενικες γραμμες τα καθαρα του ειναι περιορισμενα και βγαινουν μονο σε μικρες εντασεις σχετικα καθαρα...
Οσον αφορα το να μπεις καρφι κονσολα, δεν ειναι παντα η καλυτερη επιλογη. Οι περισοτερες πεταλιερες εχουν αλλη ρυθμιση για να τις βαζεις σε ενισχυτη και αλλες για να τις βαζεις σε κονσολα, δοκιμασε να το ρυθμισεις την επωμενη φορα.
Αν το ειχες ηδη ρυθμισεις, τοτε η ο ηχοληπτης δεν εκανε τη δουλεια του, ή δεν ειναι καλο το αποτελεσμα που περνεις με αυτο τον τροπο (πολυ πιθανο).
Δοκιμασε στην επωμενη προβα (ή λαιβ) να το βαλεις σε εναν οποιοδηποτε ενισχυτη ειναι εκει στο καθαρο του καναλι και να βγεις απο εκει να δεις πως ειναι.
Αν και με τα παραπανω δεν λυθει το προβλημα τα ξαναλεμε.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος ananias87

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: voxac15+vox tonelab le
« Απάντηση #6 στις: 20/10/08, 17:20 »
Τo μαγαζι ειναι κουτουκι ...δεν ειναι πολυ μικρο αλλα ο χορος που πρεπει να στησουμε τα οργανα με το αλλο παιδι που παιζει πλικτρα ειναι πολυ περιορισμενος.Οποτε το να κουβαλησω τον ενισχυτη μου δεν προβλεπεται καν αλλα ουτε και το θελουν στο μαγαζι...ηχοληπτης δεν υπαρχει (ειπαμε δεν ειναι μουσικη σκηνη)οποτε τα φτιαχνουμε ολα εμεις,το ρεπερτοριο ειναι ελληνικο ροκ και εντεχνο οποτε οι απαιτησεις μου δεν ειναι μεγαλες...δυο καλους ηχους θελω ολους και ολους.Η πεταλιερα εχει ρυθμιση Line2  αλλα απο οτι φενεται επρπε να πειραξω λιγο ακομα τις ρυθμισεις,πχ εκει που ο βρομικος ηχος ηταν καλος και σε καλη ενταση(μην τους κουφανουμε κιολας)μολις γυρναγα στην ακουστικι(acousti simoulator) χαμηλωνε απιστευτα με αποτελεσμα να επρεπε να γυρισω και και να φτιαξω την ενταση απο την κονσολα στη μεση του τραγουδιου... ;D θα κατσω να φτιαξω την κονσολα και τις ρυθμισεις της πεταλιερας καλυτερα την επομενη φορα..αλλα οποος εχει κατι παρομοιο καλο θα ηταν να το πει να γλυτωνω και απο το περα δωθε.
Αυτα οσο αναφορα το μαγαζι καθαρα ...Τωρα για το σπιτι μου με τον ενισχυτακο θα προσπαθησω να το ψαξω και αλλο ,αλλα ρε παιδια οι ηχοι που εχω καταφερει να φτιαξω ειναι πολυ βρομικοι(metal καθαρο πολυ γκαζι)δεν νομιζω να ισχυει αυτο που λενε οτι με την le δεν μπορεις να βγαλει καλο ηχο metal εξαλου σε σχεση με το πρηγουμενο μοντελο την (tonelab se ) αυτο ηταν που βελτιωσαν υποτιθεται.
Κιθαρα αλλη εγω δεν μπορω να δοκιμασω γιατι ειμαι αριστεροχειρας...απο διαβολικη συμπτωση το αλλο παιδι που γνωριζω και παιζει κιθαρα εχει ακριβως το ιδιο μοντελο σε δεξια...(ε ειπαμε φοιτητης στο Μεσολογγι ειμαι ποσοι να εχουν σωστες κιθαρες)....οποτε δυσκολα τα πραγματα >:D
 ??? ....

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
10063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/07, 12:59
από StageMaster
7 Απαντήσεις
3692 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/08, 15:39
από teo_gp
3 Απαντήσεις
2430 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/08, 02:16
από FotisKatsanos
TONELAB SE Help!!!!

Ξεκίνησε από Lightstringer Εφέ

1 Απαντήσεις
2203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 10:46
από Lightstringer
VOX TONELAB

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

14 Απαντήσεις
6037 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/12, 15:12
από hot_sauce (φλουτσ)
Tonelab patches

Ξεκίνησε από Warrel Εφέ

3 Απαντήσεις
2758 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/11/08, 12:53
από cyclo
5 Απαντήσεις
4693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/09, 21:30
από Panos the Greek
2 Απαντήσεις
2362 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:49
από Panos the Greek
tonelab st

Ξεκίνησε από Snowy « 1 2 » Εφέ

30 Απαντήσεις
10772 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/01/13, 10:47
από giorgosL
2 Απαντήσεις
2948 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/03/11, 15:58
από hot_sauce (φλουτσ)