Αποστολέας Θέμα: Marshall-Tonelabs le  (Αναγνώστηκε 4405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billybistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Marshall-Tonelabs le
« στις: 03/01/11, 21:45 »
ΓEIA ΣAΣ φίλοι κιθαρίστες. Γράφω πρώτη φορά κ επειδη ειμαι λιγο αρχαριος θα ηθελα την βοηθεια σας. Εχωέναν marshall mg 10 και σκεφηκα να παρω μια πεταλιέρα vox tonelabs le. Ειναι καλος ο συνδιασμός αυτών των δυο ή δεν θα βγαζει καλο ήχο?
Ευχαριστώ εκ των προτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/11, 21:50 από billybistas »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #1 στις: 03/01/11, 22:05 »
Μη περιμένεις να φτιάξει και τόόόόόόόόόσο πολύ ο ήχος σου....

Τί θες απο τη πεταλιέρα? Να καλυτερέψει ο ήχος σου ή να έχεις καμια 10ρια διαφορετικούς?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #2 στις: 03/01/11, 22:44 »
Άλλαξε ενισχυτή.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #3 στις: 03/01/11, 22:48 »
Πολυ καλυτερα θα ακουγοταν αν την συνδεσεις με το PC και εχεις αξιοπρεπη ηχεια  ;)

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #4 στις: 03/01/11, 22:50 »
Καταρχάς καλή χρονιά

Εγώ δεν θα σου απαντήσω τόσο αόριστα...

Πρέπει πρώτα να ξεκαθαρίσεις τι θέλεις...
Μην νομίζεις ότι παίρνοντας την tonelab θα μεταμορφώσεις ξαφνικά το ενισχυτάκι σου σε θηρίο....
αν θέλεις να πειραματιστείς με ήχους και με διάφορες παραμορφώσεις είναι καλή λύση...
επίσης αν θέλεις να την κουβαλάς σε πρόβες και σε live και να έχεις "τον ήχο σου" (όσο αυτό γίνεται γιατί από ενισχυτή σε ενισχυτή ακούγεαι διαφορετικά η πεταλιέρα και πάλι αξίζει...
Αλλά αν ξέρεις τι ήχο θέλεις, τότε πάνε όπως λέει και ο studio για αλλαγή ενισχυτή, καθώς ο ενισχυτής σου είναι οκ για practise αλλά δεν θα σε βγάλει σε πιο απαιτητικές συνθήκες...


Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #5 στις: 03/01/11, 23:11 »
Εγώ εχω έναν Fender ενισχυτή και τον χρησιμοποιώ μόνο για το καθαρό κανάλι του....όλα τα υπόλοιπα μου τα προσφέρει η Tonelab SE (βρώμες,προσομοιώσεις και εφφέ). Όταν πήρα την Tonelab,την έψαξα πάρα πολύ και τελικά κατέλειξα να χρησιμοποιώ πάντα τις πιστές προσομοιώσεις της,τα απίθανα γκάζια της και τα εκπληκτικά εφφέ της...και το καλό είναι ότι όλα αυτά γίνονται με ένα απλό γύρισμα και πάτημα μερικών κουμπιών.

Υ.Γ.  Κοίτα να δείς!!!Καλώς ή κακώς έχω ξεχάσει πώς ακούγετε το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή μου.  ??? oh well...
« Τελευταία τροποποίηση: 04/01/11, 16:10 από Rockdude (ex-musashi) »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #6 στις: 03/01/11, 23:34 »
Εγώ εχω έναν Fender ενισχυτή και τον χρησιμοποιώ μόνο για το καθαρό κανάλι του....
Υ.Γ.  Κοίτα να δείς!!!Καλώς ή κακώς έχω ξεχάσει πώς ακούγετε το βρώμικο κανάλι του ενισχυτή μου.  ??? oh well...

Δεν χανεις και πολλα  ;D

Αποσυνδεδεμένος billybistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #7 στις: 03/01/11, 23:43 »
Η αλήθεια ειναι οτι τον ενισχυτη τον χρησημοποιώ κυρίως στο σπιτι. Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι να εχω πολλους διαφορετικους ηχους. Αργοτερα σκεφτομαι να παρω εναν καλυτερο ενισχυτη για να τον συνδιασω με την πεταλιέρα αλλα δν ξερω ποιον.

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #8 στις: 03/01/11, 23:55 »
Μη παρεις κανενα.
Οι πεταλιερες προσομοιωσης αυτου του τυπου (προενισχυτης-εφφε) δεν ειναι για ενισχυτες.
Οπως ειπα πιο πανω ακουγονται καλυτερα σε mixer, κονσολες κλπ με audio monitor και ακομα καλυτερα με in-ear monitor.

Αν παρεις καλο ενισχυτη θα τον εμπλουτισεις με καλα stomp boxes με true bypass και σωστη τροφοδοσια ρευματος.
« Τελευταία τροποποίηση: 03/01/11, 23:57 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #9 στις: 04/01/11, 00:00 »
Μη παρεις κανενα.
Οι πεταλιερες προσομοιωσης αυτου του τυπου (προενισχυτης-εφφε) δεν ειναι για ενισχυτες.
Οπως ειπα πιο πανω ακουγονται καλυτερα σε mixer, κονσολες κλπ με audio monitor και ακομα καλυτερα με in-ear monitor.

Αν παρεις καλο ενισχυτη θα τον εμπλουτισεις με καλα stomp boxes με true bypass και σωστη τροφοδοισα ρευματος.
Προσωπικά πιστεύω οτι πριν αγοράσεις stomp boxes πρέπει πρώτα να γνωρίζεις τι εφέ θέλεις, τι κάνει το κάθε εφέ και να έχεις γενικώς μια τριβή με τα διάφορα εφέ...
Οπότε θα ήταν καλύτερο να μάθει το παιδί τα διάφορα εφέ μέσω μιας πεταλιέρας και όταν κατασταλλάξει να διαλέξει τα 2-3 -5 η 17 πετάλια που θα θέλει να έχει στη ναλυσίδα του...
Είναι ακριβό σπόρ το να αγοράζεις και να πουλάς πεταλάκια και αν σαν αρχάριος απλά αρχίσει να παίρνει ξεχωριστά πετάλια θα βρεθεί η με πολλά στην κατοχή του, ή θα καταντήσει περισσότερο να πουλάει και να αγοράζει παρά να παίζει...

Προσωπική άποψη και φιλικά πάντα Σπύρο...

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #10 στις: 04/01/11, 00:02 »
Μη παρεις κανενα.
Οι πεταλιερες προσομοιωσης αυτου του τυπου (προενισχυτης-εφφε) δεν ειναι για ενισχυτες.
Οπως ειπα πιο πανω ακουγονται καλυτερα σε mixer, κονσολες κλπ με audio monitor και ακομα καλυτερα με in-ear monitor.

Αν παρεις καλο ενισχυτη θα τον εμπλουτισεις με καλα stomp boxes με true bypass και σωστη τροφοδοισα ρευματος.
Προσωπικά πιστεύω οτι πριν αγοράσεις stomp boxes πρέπει πρώτα να γνωρίζεις τι εφέ θέλεις, τι κάνει το κάθε εφέ και να έχεις γενικώς μια τριβή με τα διάφορα εφέ...
Οπότε θα ήταν καλύτερο να μάθει το παιδί τα διάφορα εφέ μέσω μιας πεταλιέρας και όταν κατασταλλάξει να διαλέξει τα 2-3 -5 η 17 πετάλια που θα θέλει να έχει στη ναλυσίδα του...
Είναι ακριβό σπόρ το να αγοράζεις και να πουλάς πεταλάκια και αν σαν αρχάριος απλά αρχίσει να παίρνει ξεχωριστά πετάλια θα βρεθεί η με πολλά στην κατοχή του, ή θα καταντήσει περισσότερο να πουλάει και να αγοράζει παρά να παίζει...

Προσωπική άποψη και φιλικά πάντα Σπύρο...
Συμφωνω.
Νομιζα οτι ρωταει ο δευτερος φιλος με τον φεντερ και την πεταλιερα

Αποσυνδεδεμένος billybistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #11 στις: 04/01/11, 00:23 »
ME ΛIΓA ΛOΓIA ΠAIΔIA MOY ΠΡΟΤΕΊΝΕΤΕ NΑ MHN ΠAPΩ THN ΠΕΤΑΛΊΕΡΑ AYTH ΣTON ΕΝΙΣΧΥΤΗ MOY KAI APΓOTEPA AΦOY ΘA ΑΓΟΡΆΣΩ ENA ΚΑΛΎΤΕΡΟ ENIΣXYTΗ NA TOY BAΛΩ stomp boxes?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #12 στις: 04/01/11, 00:26 »
ME ΛIΓA ΛOΓIA ΠAIΔIA MOY ΠΡΟΤΕΊΝΕΤΕ NΑ MHN ΠAPΩ THN ΠΕΤΑΛΊΕΡΑ AYTH ΣTON ΕΝΙΣΧΥΤΗ MOY KAI APΓOTEPA AΦOY ΘA ΑΓΟΡΆΣΩ ENA ΚΑΛΎΤΕΡΟ ENIΣXYTΗ NA TOY BAΛΩ stomp boxes?
Ισα ισα...αν διαβάσεις τα πόστ μου σου προτείνω να πάρεις κάποια πεταλιέρα αν θέλεις να ψαχτείς με ήχους...
Τα έγραψα μπερδεμένα? Νομίζω ήμουν αναλυτικότατος....


ΥΓ: μην γράφεις με κεφαλαία...είναι σαν να φωνάζεις...

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #13 στις: 04/01/11, 00:27 »
Όντως στο συγκεκριμένο Marshallάκι δεν μπορείς να αναδείξεις τις δυνατότητες της Tonelab.Μιλάω για τα overdrive/distortion γιατί με τα εφέ δεν θα έχεις πρόβλημα.

Όντως νομίζω πως θα ήταν προτιμότερο όπως είπε ο Σπύρος να προχωρήσεις σε αγορά stomp-box εφόσον φυσικά και ξέρεις τι θέλεις.Νομίζω πως έτσι θα πετύχεις και θα έχεις όσο το δυνατόν περισσότερες επιλογές.

Φυσικά και η tonelab είναι ότι πρέπει για να έχεις τον δικό σου ήχου σε λάιβ και πρόβες,φυσικά και με την παρουσία ενός καλού ενισχυτή.

Πάντως αν ήταν να προχωρήσω στην αγορά της tonelab,θα φρόντιζα η επόμενη αγορά μου να ήταν ένας μικρός λαμπάτος.πχ Laney VC15,ώστε να αναδειχθεί η πεταλιέρα όπως πρέπει.


Και πάλι άμα θες καθαρά να έχεις επιλογή εφέ και ξέρεις τι ακριβώς θέλει και δεν θέλεις απλά να πειραματιστείς,τότε πιστεύω προτιμότερο θα ήταν τα stomp-boxes

Αποσυνδεδεμένος billybistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #14 στις: 04/01/11, 00:37 »
Επειδη δν ξερω καλα τα εφε ακομα,θελω να πειραματιστω με διαφορους ηχους γι'αυτο ηθελα ενα πολυεφε-πεταλιερα. Αρα λοιπον παίρνω την πεταλιέρα κ αργοτερα αγοραζω ενα λαμπατο οπως ειπε κ ο φιλος παραπανω (Σορυ για τα κεφαλαια,εγραφα απο κινητο)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #15 στις: 04/01/11, 00:49 »
Παρε την πεταλιερα, συνεδεσε τη στο PC για να μπορεις να ηχογραφεις κιολας με ενα ευκολο προγραμμα (πχ cool edit pro) και εχε αξιοπρεπη μονιτορακια. (καλυτερα απο τον ενισχυτη θα ακουγεται)
Μετα βλεπουμε.

Αποσυνδεδεμένος billybistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #16 στις: 04/01/11, 00:56 »
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας! Να στε καλα!

Αποσυνδεδεμένος billybistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #17 στις: 04/01/11, 02:41 »
Και κατι τελευταιο παιδια. Σορρυ για το πρηξιμο. Αν θελω να παιξω σε ενα λαιβ και δεν εχω τον υπολογιστη μου κοντα, μπορω να  βαλω την πεταλιερα σε ενα απο τους 2 παρακατω ενισχυτες η δεν αξιζει?
FENDER CHAMPION 600     http://www.thomann.de/gr/fender_champion_600.htm
FENDER SUPER CHAMP XD   http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_xd.htm

Αποσυνδεδεμένος master of puppets

  • Ονειροπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2872
  • Φύλο: Άντρας
  • γνωστός και ως....master of ΜΠΑΜΠΗΣ....
    • Προφίλ
    • Χάρτινα Όνειρα
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #18 στις: 04/01/11, 02:53 »
Και κατι τελευταιο παιδια. Σορρυ για το πρηξιμο. Αν θελω να παιξω σε ενα λαιβ και δεν εχω τον υπολογιστη μου κοντα, μπορω να  βαλω την πεταλιερα σε ενα απο τους 2 παρακατω ενισχυτες η δεν αξιζει?
FENDER CHAMPION 600     http://www.thomann.de/gr/fender_champion_600.htm
FENDER SUPER CHAMP XD   http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_xd.htm




με τον super champ έπαιζα παλιότερα σε ένα στούντιο....καλός ενισχυτής αλλά όχι κάτι το τόσο εξαιρετικό.....τον champion δεν τον ξέρω....


δώσε καλύτερα τα λεφτά για την πεταλιέρα...και στο μέλλον βλέπεις..εξάλλου αν θες να παίξεις λαιβ τα περισσότερα μαγαζιά πλέον έχουν και το δικό τους εξοπλισμό (όχι αξιόλογο...αλλά ένα live το βγάζεις...)

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #19 στις: 04/01/11, 03:09 »
Και κατι τελευταιο παιδια. Σορρυ για το πρηξιμο. Αν θελω να παιξω σε ενα λαιβ και δεν εχω τον υπολογιστη μου κοντα, μπορω να  βαλω την πεταλιερα σε ενα απο τους 2 παρακατω ενισχυτες η δεν αξιζει?
FENDER CHAMPION 600     http://www.thomann.de/gr/fender_champion_600.htm
FENDER SUPER CHAMP XD   http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_xd.htm

:D Ο υπολογιστης ειναι για το σπιτι.
Στα λαιβ αναλογα τον εξοπλισμο που υπαρχει.
Αν εχει μονιτορ, θα δωσεις με DI στην κονσολα και θα σου στειλει τον ηχο στο μονιτορ σου. (Το μονο κακο ειναι οτι θα ακους μονοφωνικα γιατι δυσκολα να σου διαθεσουν δυο καναλια και δυο μονιτορ  ;D )
Αν εχει ενισχυτη δοκιμασε να την συνδεσεις στην εισοδο Line in ή effect return αναλογα πως το ονομαζει ο ενισχυτης (το ιδιο ειναι)

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #20 στις: 04/01/11, 03:30 »
Tα βρώμικα της Tonelab είναι ΓΤΠ μόνο τα εφέ της είναι φανταστικά, όχι οι παραμορφώσεις της.
Βρες έναν 15άρη λαμπάτο (buggera-Harley Benton κλπ) πάρε και καμμιά Boss- Digitech κι είσαι κομπλέ.

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #21 στις: 04/01/11, 09:19 »
Tα βρώμικα της Tonelab είναι ΓΤΠ μόνο τα εφέ της είναι φανταστικά, όχι οι παραμορφώσεις της.
Εδώ θα διαφωνίσω...Η tonelab se την οποία είχα επί 2-3 χρόνια και πρόσφατα αποχωρίστηκα ήταν φανταστική και στα distortion πέρα από τα εφέ της...
Λίγο έχανε στα καθαρά...

Αλλά μιλάω για την SE η LE μου είχε φανεί πιο αδύναμη σε αυτόν τον τομέα...

Αποσυνδεδεμένος studio54

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • SeatNet
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #22 στις: 04/01/11, 09:33 »
Εγώ την δική μου Tonelab SE την έχω stockάρει στο πατάρι (κάνει και ρίμα) και βαράω με την Digitech RP1000, απλά καμμιά σχέση ΑΠΟΛΥΤΩΣ.

Αποσυνδεδεμένος billybistas

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: Marshall-Tonelabs le
« Απάντηση #23 στις: 04/01/11, 15:03 »
Καλυτερα λοιπον ειναι να παρω μια tonelabs le, μια se ή μια Βοss GT 8? Παιζω διαφορα ειδη μουσικης οπως santana, metallica,guns n roses, coldplay και πολλα αλλα.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Marshall AVT-275

Ξεκίνησε από paylos87 Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
3938 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/02/08, 12:48
από hammer
6 Απαντήσεις
3888 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/04/08, 11:32
από j.free
18 Απαντήσεις
6552 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 16:49
από Jezus
19 Απαντήσεις
8046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/09, 17:23
από bassbill
1 Απαντήσεις
2241 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 13:26
από edgar_jp ♫
16 Απαντήσεις
6043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/09, 16:51
από Panos the Greek
MARSHALL MR1960 A

Ξεκίνησε από Warrel Ενισχυτές

5 Απαντήσεις
2839 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/10/09, 19:18
από pa...
10 Απαντήσεις
3884 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/10/09, 20:17
από JACKSONMAN
Marshall MA??

Ξεκίνησε από Cr0wley Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
1756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/09, 13:16
από Cr0wley
7 Απαντήσεις
3082 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/10, 00:44
από Jezus