Ψηφοφορία

Tι θα ψηφίσετε στις Ευρωεκλογές;

Ν.Δ.
1 (2.8%)
ΠΑ.ΣΟ.Κ.
2 (5.6%)
Κ.Κ.Ε.
4 (11.1%)
ΣΥΡΙΖΑ
5 (13.9%)
ΛΑ.Ο.Σ.
0 (0%)
ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΠΡΑΣΙΝΟΙ
1 (2.8%)
ΑΠΟΧΗ
15 (41.7%)
ΔΞ/ΔΑ
1 (2.8%)
ΑΛΛΟ
7 (19.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 36

Αποστολέας Θέμα: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών  (Αναγνώστηκε 38871 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Garvin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 903
  • Φύλο: Άντρας
  • There's no business like show business!
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #175 στις: 21/06/09, 05:12 »
το κκε ειναι ενα κομμα που βρισκεται καποιες δεκαετιες πισω. ευτυχως η δυστυχως βολευεται στο 7%-9% εδω και πολλα χρονια..

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #176 στις: 21/06/09, 12:19 »
Δεν νομιζω οτι το ποστ στου αναφεραται σε κατι απο οσα ειπα. Αντιθετα παραπανω ειπα ακριβως αυτο, οτι ο ΣΥΡΙΖΑ (το βασικο κομμα της ριζοσπαστικης αριστερα δλδ) εχασε γιατι δεν ειχε κοινο και σταθερο πολιτικο λογο.

Επισης γιατι βαζουμε παντα ντε και καλα τους φοιτητες σε αυτους που δεν ψηφιζουν? Εγω πιστευω και βλεπω γιατι φοιτητης ειμαι οτι οι φοιτητες μια χαρα ψηφιζουν, περισσοτερη αποχη ειχαν οι μεγαλυτερες ηλικιες.

Παντως υπαρχει αριστερο κομμα με καθαρο και συγκεκριμενο πολιτικο λογο, το ΚΚΕ. Αυτο γιατι δεν συγκεντρωνει μεγαλα ποσοστα? ::) Αρα δεν ειναι μονο ο συγκεκριμενος πολιτικος λογος το ζητημα.
Δεν είπα ότι οι φοιτητές δεν ψηφίζουν. Είπα ότι οι φοιτητές σε ένα μεγάλο τους ποσοστό υποστηρίζουν αριστερές ιδεολογίες τις οποίες οι περισσότεροι εγκαταλείπουν όταν βγούνε στην αγορά εργασίας. Για το Κ.Κ.Ε το μόνο συκεκριμένο που έχει είναι το ΟΧΙ ...Για το ΝΑΙ του σε διάφορα ζητήματα της καθημερινότητας , ελάχιστα ξέρουμε. Πολιτική δεν είναι μόνο η άρνηση, είναι πρωτίστως η πρόταση.
Η αναφορά στο ποστ σου έγινε για το σημείο που λες ότι δεν πιστεύεις ότι τα ποσοστά του ΣΥ.ΡΙΖ.Α ήταν μιά φούσκα...

"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #177 στις: 22/06/09, 14:36 »
Τρελλαίνομαι να παρακολουθώ τους νέους να συζητούν πολιτικά....

Αντί να κάνετε μια πολιτική συζήτηση αναμετριέστε με κομματικούς όρους. Λες και παρακολουθώ Πρετεντέρη, Τρέμη και Χατζηνικολάου στις ειδήσεις των 8.30!!! Βρε παιδιά μήπως η "απέχθειά" σας προς τους παραπάνω οφείλεται στο ότι θέλετε να τους μοιάσετε? Για ψάξτε το καλύτερα....

Μ' αρέσει που μετά οι ίδιοι ζητάτε να "αποκομματικοποιηθεί" ο φοιτητόχωρος!




Ο Καρατζαφέρης έκανε μία κίνηση, που απέδειξε πόσο ολοκληρωτικός είναι και ας το παίζει δημοκράτης και φιλολαικός. Ήταν η περίπτωση των σφραγισμένων, σταυρωμένων ψηφοδελτίων που μοίρασε έτοιμα στους βουλευτές του, "καταργώντας" με μιά κίνηση και Δημοκρατία και Σύνταγμα. Ότι πιο φασιστικό, μετά τα έγχρωμα ψηφοδέλτια του 1985.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Πότε και που έγινε φίλε Μάκη και δεν το έμαθα?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος MACMISIAS

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΚΑΤΑ...
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/meresmakis
Απ: δημοσκόπηση Ευρωεκλογών
« Απάντηση #178 στις: 22/06/09, 15:18 »
Τρελλαίνομαι να παρακολουθώ τους νέους να συζητούν πολιτικά....

Αντί να κάνετε μια πολιτική συζήτηση αναμετριέστε με κομματικούς όρους. Λες και παρακολουθώ Πρετεντέρη, Τρέμη και Χατζηνικολάου στις ειδήσεις των 8.30!!! Βρε παιδιά μήπως η "απέχθειά" σας προς τους παραπάνω οφείλεται στο ότι θέλετε να τους μοιάσετε? Για ψάξτε το καλύτερα....

Μ' αρέσει που μετά οι ίδιοι ζητάτε να "αποκομματικοποιηθεί" ο φοιτητόχωρος!




Ο Καρατζαφέρης έκανε μία κίνηση, που απέδειξε πόσο ολοκληρωτικός είναι και ας το παίζει δημοκράτης και φιλολαικός. Ήταν η περίπτωση των σφραγισμένων, σταυρωμένων ψηφοδελτίων που μοίρασε έτοιμα στους βουλευτές του, "καταργώντας" με μιά κίνηση και Δημοκρατία και Σύνταγμα. Ότι πιο φασιστικό, μετά τα έγχρωμα ψηφοδέλτια του 1985.

Αυτό δεν το κατάλαβα. Πότε και που έγινε φίλε Μάκη και δεν το έμαθα?
Η ψηφοφορία για το αν θα γινόταν προανακριτική για την συνέχεια της  υπόθεσης Παυλίδη ( γνωστή ως Παυλίδης β'γύρος)λίγο πριν κλείσει τη Βουλή ο Καραμανλής . Το δικαιολόγησε και καλά, για να μην λένε μετά οι εφημερίδες ότι το ΛΑ.Ο.Σ του πρόσφερε στήριξη, αλλά όπως καταλαβαίνεις αυτή η ενέργεια συνιστά κατάφωρη παραβίαση του Συντάγματος και της ελεύθερης βούλησης του  Έλληνα βουλευτή, που πρέπει να ψηφίζει ελεύθερα κατά το Σύνταγμα σαν εκλεγμένο μέλος του Ελληνικού λαού. Βέβαια στη καθημερινή πρακτική αυτό καταστρατηγείτε αλλά και το Σύνταγμα είναι Σύνταγμα και έχει ορκιστεί σε αυτό, οπότε έχει τη σημασία του και το απροκάλυπτο του πράγματος...
« Τελευταία τροποποίηση: 22/06/09, 15:29 από MACMISIAS »
"Θέλω ν' αλλάξω το κόσμο Μάνα- Παιδί μου δεν υπάρχει τόσο μεγάλη πάνα..."
www.myspace.com/meresmakis
www.myspace.com/meresmeres
http://mikriellinikiistoria.blogspot.com/