Αποστολέας Θέμα: Flextone III vs Spider IV  (Αναγνώστηκε 7542 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Flextone III vs Spider IV
« Απάντηση #25 στις: 12/09/09, 18:04 »
Ο flextone ειναι μια χαρα, μπαμπατσικος ενισχυτης σε μεγεθος, χαρακτηριστικα, κτλ. Ακομη και σε ηχους μπορεις να πεις. Μονιμο παραπονο ενος φιλου μου που τον ειχε σε ενα στουντιο που δουλευε, δεν εβγαινε μπροστα σε προβα live κτλ. Κοινως δεν εκοβε μεσα στην μπαντα...Οποτε οταν βαριοταν να κουβαλησει κανονικο ενισχυτη προτιμουσε να βγει με το Pod xt live (ηταν και ο ηχοληπτης της μπαντας...ρυθμιζε με το ασυρματο παιζοντας κιθαρα στα πρωτα τραγουδια...καλο ε?).

Κατα την προσωπικη μου παντα γνωμη, αυτα τα μηχανακια, δεν μπορουν. Εχω και μια μινι θεωρια. Πρωτον αν τον ανοιξεις, θα δεις, οτι εχει κατι μικρα σταδια εξοδου οχι ακριβως αυτο που θα λεγαμε μπιφτεκωμενα ρε παιδι μου...Δευτερον το ιδιο μαλλον ισχυει για το μεγαφωνο: Δε το βλεπω για πολυ heavy duty και μαλιστα η ολη κατασταση ειναι μοντελλινγκ: Ξεχνα το κλασσικο πεταω ενα V30 που παιζει δυνατα με ψιχουλα κτλ...Μονο με τα δικα τους ακουγονται καλα...Και στην τελικη φταιει η τιμη. Τεχνολογια pod x3 και κουτι και σταδιο εξοδου και μεγαφωνο και ολα σε τιμη σχεδον pod x3 live ε δε μπορεις να περιμενεις και κατι το βαρβατο...Βεβαια σα συνολο μπορει να ακουγεται μια χαρα για το σπιτι η για ηχογραφηση χαμηλα στο στουντιο...αλλα αυτο το κανει και το pod x3 μονο του.

Οποτε τι μενει? Ενας ενισχυτης που κατα βαση αντε να τον βγαλεις live με το DI που βγαζει στην κονσολα, αλλα απο δυναμη δεν μου λεει και πολλα...

Τωρα βεβαια φταιει και το ψευδωνυμο αλλα τον trademark 60 τον εχω δει να βγαζει μια χαρα μικρα Live και τοτε ηταν που αποφασισα να αγορασω ενισχυτη της εταιρειας...Μεταχειρισμενο (γιατι καινουριος παραμενει ακριβος) θα τον αγοραζα εναντι του flextone και δεν ειναι τυπικο μοντελλινγκ αλλα δε συμφωνω με την τελευταια αλλαγη μεγαφωνου της εταιρειας σε celestion seventy/80 απολυτα. Για αυτο και θα εψαχνα εναν με το παλιο μεγαφωνο που θα εβγαινε και πιο φτηνα.

Δευτερον οι ηχοι: Στους δε μοντελλινγκ δεν ακους ωμο ηχο "πρωτογενη" οπως τον λεω...Ακους το mic simulated recorded in a room ηχο οπως θα ηταν αν ησουν στο κοντρολ room και καποιος ειχε σκασει ενα λαμπατο ενισχυτη και ηχογραφουνταν με ενα και μονο μικροφωνο, και μετα το ακουγες ολο αυτο απο τα μονιτορς μπροστα σου...Δηλαδη μπορει και μια χαρα ηχο αλλα δεν ειναι ο 3-d ηχος που συνηθως παιζει ξυλο με το μπασσο τα πιατινια και τη φωνη και βγαινει νικητης τουλαχιστο στις μεσαιες συχνοτητες λεω εγω τωρα...

Αν φιλε δε σκοπευεις να τα βγαζεις συχνα σε live και προβιτσες που βαραει ο ντραμερ παρε οποιο σου ακουγεται καλυτερα: Vypyr? spider? (μας επνιξαν νυχτεριδες και αραχνες!) Flexotone? Trademark?
Εμενα με ιντριγκαρει και ο fender fm212dsp (με το μοντελλινγκ του super champ xg 100 watt 212...)
Αν παλι θελεις κατι αρκουντως φορητο, αλλα δυνατο για χρηση και εκτος σπιτιου ριξε μια ματια, σε εναν απλο τρανζιστορατο απο τους συγχρονους οπως peavey bandit (υποτιμημενος εδω αλλα ο ορισμος του φτηνου αξιοπρεπους στο εξωτερικο-κανω τη δουλεια μου βρεξει χιονισει) για παραδειγμα η κανενα laney. Πολλα φτηνα watt καλη κατασκευη και πολυ καλος ηχος για τα γουστα μου που ομως δε γραφει, plexi 59 και triple rectifier πανω στα λαμπακια...αν αυτο ειναι το ζητουμενο.
 

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Flextone III vs Spider IV
« Απάντηση #26 στις: 12/09/09, 19:33 »
Για κοιτά καλυτέρα, κάτι σε αυτούς τους Fame Ecoline :
http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Fame-Ecoline-VS30-Combo-/art-GIT0010483-000 , http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Fame-Ecoline-VS5012-Combo-/art-GIT0010482-000 , http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Fame-Ecoline-CS60C-Combo-/art-GIT0010474-000 , http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Fame-Ecoline-VS10012TS-Combo-/art-GIT0010481-000
 
που είναι πάνω - κάτω στα λεφτά που έχεις και στο style που «παίζεις» & λάμπατοι…

Αυτά τα ολίγα, Spartan.   

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Flextone III vs Spider IV
« Απάντηση #27 στις: 12/09/09, 19:38 »
Μερικές σκέψεις και επισημάνσεις στο τελευταίο post του tech21man:

1. Η αλλαγή ηχείου δεν νομίζω ότι είναι χαμένη υπόθεση σε όλους γενικά τους modelling ενισχυτές. Υπάρχουν πολλές αναφορές στο διαδίκτυο για αλλαγή ηχείου στους Vox (ειδικά της παλιότερης σειράς AD) σαν την πιο συνηθισμένη και εύκολη αναβάθμιση των εν λόγω ενισχυτών με ικανοποιητικά αποτελέσματα στον ήχο.

2. Αυτά που λες για τον ήχο των modelling ενισχυτών, είναι σωστά. Και πάλι όμως πρέπει να αναλογιστούμε την τιμή αυτών των ενισχυτών και την ευελιξία που προσφέρουν. Είναι μάλλον υπερβολικό να περιμένει κανείς τον γεμάτο, τρισδιάστατο ήχο ενός λαμπάτου ενισχυτή, που έτσι κι αλλιώς κοστίζει πολύ παραπάνω.

3. Οι ενισχυτές της σειράς FΜ της Fender (όχι μόνο ο 212 αλλά και τα μικρότερα μοντέλα των 15, 25 και 65 Watt) είναι πολύ καλά μηχανήματα και περιέργως αγνοούνται επιδεικτικά από το κιθαριστικό κοινό που ασχολείται με το modelling. Ακόμα κι εγώ παρέβλεψα να συμπεριλάβω κάποιον από αυτούς στο συγκριτικό τεστ που έκανα, αν και θα έπρεπε να το είχα κάνει. Πολύ καλές προσομοιώσεις (ειδικά των μοντέλων Fender) και με καλό φάσμα ήχων, κυρίως καθαρών και overdriven, αλλά και λίγων high gain. Στα μειονεκτήματά τους θα πρέπει να καταλογιστούν η ποιότητα των ηχείων και η έλλειψη παραμετροποίησης των εφφέ στα μικρότερα μοντέλα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος apressas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 295
    • Προφίλ
Απ: Flextone III vs Spider IV
« Απάντηση #28 στις: 12/09/09, 20:11 »
Για τον Spider Valve που πλέον κοστίζει 460 στον thomann τι έχετε να πείτε;Ισχύουν τα ίδια?
Σε σχέση με τον Flextone πως είναι?

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Flextone III vs Spider IV
« Απάντηση #29 στις: 13/09/09, 10:16 »
Περασα, αρκετα "modelling" σηματα μεσα απο V30 γιατι...ειχα ορεξη! Αλλα ταιριαζαν καπως αλλα οχι!!!

Δεν θεωρω και εγω οτι γινεται να εχεις, ενα πληρη τρισδιαστατο ηχο απο αυτα τα μηχανακια, απλα θεωρω οτι ο ηχος αυτος ειναι απαραιτητος ειτε απο καλο τρανζιστορ ειτε απο λαμπα, για fight μεσα σε μπαντα, το οποιο μια και οι modelling ενισχυτες εξ'ορισμου δεν κυνηγανε(αυτον τον ωμο πρωτογενη χωρις μικροφωνα ηχο) κατα βαση ειναι μειονεκτικοι εξ'ορισμου band κτλ...
Δηλαδη απλα τον ρωταω τον αγαπητο αν τυχον θελει να το χρησιμοποιει για τετοιες καταστασεις.

Αν παλι οχι αυτα τα recorded amp sims οπως τα λεω χαιδευτικα, μια χαρα βολευουν για το σπιτι ιδιαιτερα σε high gain καταστασεις, καθως προσπαθουν υπο ολες τις συνθηκες να μιμουνται την ελαφρως οργασμικη sweet spot κατασταση θρυλικων ενισχυτων...και μονο τη χροια του να ποιανει απο 8ιντσο φτανει και περισσευει!!! Αν περιμενα απο ενα 5150 να μου δινει σε tv levels το ιδιο πραγμα που δινει τελικιασμενος με την 4χ12 να μετακινει κανονικα αερα...δε γινεται...ποσο μαλλον με καλους η κακους (ωχ!) γειτονες!

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
2630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/08, 20:46
από Meolas
11 Απαντήσεις
5327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/08/08, 15:41
από Giorgos K.
Flextone III

Ξεκίνησε από apressas Ενισχυτές

1 Απαντήσεις
1805 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/09, 21:42
από tech21man
1 Απαντήσεις
2375 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/09, 17:14
από Απόλλων
21 Απαντήσεις
7847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/11, 14:50
από kyriakos_t
7 Απαντήσεις
2688 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/05/12, 22:08
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
4113 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/12, 15:14
από hot_sauce (φλουτσ)
Line 6 Spider IV 15

Ξεκίνησε από kostasdante « 1 2 » Ενισχυτές

37 Απαντήσεις
11079 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/13, 02:22
από kostasdante
8 Απαντήσεις
5164 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/13, 09:27
από Κιθαρομανής
2 Απαντήσεις
4501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/06/21, 03:15
από StronGHolD